BRfiüfl Hongaarse vluchtelingen wantrouwend tegenover goede salarissen, etc. Door slechte ervaringen tijdens jarenlange onderdrukking Nu nog 24 are, in 1980 maar 20 are per hoofd der bevolking Geen rechtsvervolging tegen Getuigen van Jehova Heftig Grieks verzet tegen verdeling van Cyprus Nederlandse Hongaren waarschuwen Maar vol goede wil en werklust Vroeger prikkerig als een kersttak - nu spiegelglad geschoren! i sneller en OWiQlACi schoon Kadar bekritiseert Mindszenty Kaarten met olievind- plaatsen gestolen Opbrengst cultuurgrond moet met 20 pCt omhoog Goederentrein bij Zwolle op goederenwagens Wie wordt rechter van Internationale Hof? Bepaling in politieverordening van Huizen onjuist Volledig zelfbeschikkingsrecht blijft de eis „Engeland moet mensheid inspireren" Vrijdag 21 december 1956 ZEEUWSCH DAGBIAD Pagina 5 Twee Tibetaanse pelgrims hebben Katmandoe (Nepal) verklaard, dat de Chinezen onlangs het klooster van Khamtsjirigawa gebombardeerd heb ben. Daarbij zouden 23 lama's om het leven zijn gekomen en enige honder den gewond. De pelgrims verklaarden, dat de Chinezen ook elders in Tibet bombardementen hebben uitgevoerd in een poging om met geweld de orde te herstellen. Nu de Hongaarse vluchte lingen langzamerhand de kampen verlaten om in Ne derland een nieuw leven te beginnen, staat een periode voor de deur, die nieuwe pro blemen met zich. zal brengen. Zowel voor de Nederlanders, als voor de vluchtelingen. De Hongaarse verenigingen bren gen daarom enkele vragen onder de aandacht van hen, die met de vluchtelingen in aanraking zullen komen. AMSTERDAM, 19 december. Het is et onmogelijk, dat indien men aan de in Nederland verblijvende Hongaarse vluchtelingen prachtige fabrieken laat zien, sommigen misschien erg wantrouwend zullen zijn. Ook tegenover een goed salaris en sociale bemoeienissen. Zij zqn nu eenmaal door de jaren lange tyrannie erg wantrouwend geworden. Maar zij zijn vol goed wil en werklust, aldus wordt van de zijde der Hongaarse verenigingen in Nederland ekendgemaakt. Nu de vluchtelingen langzamerhand in het arbeidsproces worden opge nomen, breekt een nieuwe periode aan. Zowel voor de Nederlanders, als voor de verdrevenen. Dat is de reden, waarom de Hongaarse verenigingen ln Nederland, bestaande uit Hongaren die reeds vele jaren in ons land wonen, enkele wenken geven. „Wij hebben de laatste weken veel contact gehad met de vluchtelingen en wij kunnen verzekeren dat zij vol goede wil en werklust zijn. Zij komen echter uit een voor de Nederlander en zelfs vaak voor ons zo geheel vreemde wereld, dat wij de indruk hebben, dat er soms begrip en tact nodig zullen zijn, wil men misverstand en teleurstellin gen aan beide kanten voorkomen. Propagandatruc Deze mensen zijn jarenlang afgesloten geweest van het westen en velen onder hen hebben zich een scheef beeld ervan gevormd. Het is niet onmogelijk, dat in dien men aan hen prachtige fabrieken laat zien, sommigen er misschien met wantrouwen tegenover zullen staan, om dat ze misschien in de mening verkeren, dat ze hier met een propagandatruc te maken hebben, met een facade voor de buitenlandse toerist, hen allen uit hun vaderland helaas welbekend en omdat zij in de laatste jaren gewend waren aan het gegeven woord weinig geloof te schenken. Men zal hen een goed salaris aanbieden en sommigen zullen er misschien niet de vreugde over tonen, die men zou kunnen verwachten, omdat zij de waarde van het Nederlandse geld niet kennen of omdat BÜ met de arbeidsvoorwaarden hier te lande niet beko»>d zijn. Deze mensen leefden jarenlang onder een dictatoriaal regime. Elke vorm van dwang kan dus onaangename herinne ringen bij hen oproepen. Geen aandrang uitoefenen Zij zullen uiteraard vreemd staan te genover de omstandigheid dat hier te lan de de politieke en confessionele onder- fcheidingen ook optreden op de terreinen ▼an het sociale leven. Het liefst zullen zij in het begin waarschijnlijk buiten elke soort organisatorisch- of verenigingsver band staan. Elké aandrang in deze rich ting zal hen nu nog gemakkelijk aan het gedwongen lidmaatschap van bepaalde organisaties herinneren. Indien wij onze ogen op de toekomst richten, zo vervolgen deze verenigingen, moeten wij er rekening mee houden, dat in enkele gevallen sommigen met een be paalde vluchteling misschien niet alleen prettige, maar ook minder prettige er varingen kunnen hebben. Dit zou met Ingezonden Mededeling (Adv vluchtelingen uit welk volk ook kunnen gebeuren. Wij vragen alleen maar, dat in dergelijke gevallen men niet al te vlug zal generaliseren en de fouten van één bepaald persoon niet de gehele groep zal toeschrijven. Deze vluchtelingen zijn op rechte, gezond denkende mensen. Maar het zal enige tijd duren voordat zij hun in de laatste jaren aangeleerd wantrou wen kwijt raken, zo besluiten de Hon gaarse verenigingen in Nederland. Bevrijd hem van die stoppel-misère. Geef hem met Kerstmis een Braun shaver. Dan heeft hij hetzelfde prettige gevoel dat honderdduizenden Braun shaver gebruikers kennen. Dat feestelijke gevoel werkelijk glad geschoren te zijn - zonder moeite en in een ommezien. Mesglad scheren is mogelijk door het flexibele scheerblad van de Braun Shaver. Het dunste ter wereld. Sneller scheren is te danken aan het grote, werkzame opper vlak van het scheerblad. 'n Wereldpatent. Standaard(34.75 Special f 69.75 I 59.75 Fraai* «tuit In prijs begrepen. 4 shmp •MP. N.V. HAPÉ - NIEUWE HERENGRACHT 11 - AMSTERDAM - TEL. 48321 48882 Uitvoerige folder en scheerproef bij Uw handelaar. PARIJS, 20 dec (A-F.P.) Vol gens Tass heeft de Hongaarse premier Kadar op een persconferentie felle kritiek uitgeoefend op kardinaal Mind szenty. „Hoewel de rede van kardinaal Mindszenty op 23 oktober noch erg leng noch bijzonder openhartig was", aldus Kadar, „heeft zij de ogen ge opend van velen voor de gevaren van de contra-revolutie. Arbeiders en boe ren begrepen, dat het om een oorlogs verklaring aan het socialistische goed ging". Hij vervolgde: „Tijdens de re- t,sring-Nagy eiste de contra-revolutie oen regering onder leiding van kardi naal Mindszenty. Ik was zelf in het parlementsgebouw, toen men een me nigte van 2.000 mensen daarheen di rigeerde om deze eis te ondersteunen. Na gevlucht te zijn naar de Ameri kaanse ambassade heeft Mindszenty .iet opgenomen voor de communist Nagy door te verklaren, dat vorming van een regering onder leiding van laatstgenoemde opportuun was". „Het is ons overigens bekend, dat Mindszenty van de paus zelf een be risping heeft gekregen omdat hij te „sne!" gesproken heeft", aldus Kadar. Tierikaanse recherche grijpt in NEW YORK, 20 dec. (Reuter) De Amerikaanse federale recherche hesft een einde gemaakt aan een or ganisatie van de onderwereld, welke gestolen kaarten over exploratie wil de verkopen. Deze kaarten hadden een waarde van miljoenen dollars. Totnogtoe zijn vier personen gearres teerd. De .aarten, die het resultaat waren van jaren van geologisch onderzoek naai olievelden in Zuidwest-Canada en het Nabije Oosten, werden gesto len uit de kantoren van de „Gulf Oil Company" te Pittsburg en wel door een employé, die diep in de schuld was geraakt door gegok met lieden uit de onderwereld. De Koreaanse republiek heeft de Algemene Vergadering van de Ver. Naties verzocht om toelating tot de volkerenorganisatie tijdens de huidige zittingsperiode. Dr. Ir. F P. Mesu: AMSTERDAM, 20 december. „Onze cultuurgrond en zijn ont wikkeling tot omstreeks het jaar 2000" was de titel van de door dr. ir. F. P. Mesu gehouden inleiding in de jaarvergadering van het Centraal Bureau. Uit bepaalde feiten, o.m. dat ondanks twee wereld oorlogen en een kort daarop volgende langdurige depressie, woeste gronden op zeer grote schaal zijn ontgonnen en hoewel met ver traging ook de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zui derzee een feit zijn geworden kan volgens spreker de conclusie wor den getrokken, dat in bepaalde gevallen de toekomstige ontwikkeling met een redelijke mate van waarschijnlijkheid kan worden voorspeld. Dr. ir. Mesu behandelde eerst de ver moedelijke landaanwinning, die in de Nederlandse landbouw ook in de ko mende decennia een rol zal blijven spelen, al zal ze, wat de ontginningen betreft, niet zo belangrijk zijn als in de voorbijgegane periode. De mogelijkhe den hiervoor zijn nJ. veel geringer ge worden. De totale oppervlakte, die vol gens dr. Mesu in het binnenland door ontginning nog kan worden gewonnen, kan niet meer dan 30 a 35.000 hectaren bedragen. Aanzienlijk gunstiger staan hiertegenover de mogelijkheden van landaanwinning door inpoldering van „buitengronden", waarvan hij diverse voorbeelden aanhaalde. Verlies Tegenover deze landaanwinst staat echter ook een aanzienlijk landverlies als gevolg van sterk toenemende be volking buiten de landbouw. Grote op pervlakten zullen verloren gaan aan woningbouw, industrieterrein, havens, wegen enz., maar ook aan sport- en re creatieterreinen. Er zal tot 1980 gere kend moeten worden op een verlies van rond 100.000 ha in hoofdzaak cul tuurgrond. Van de berekende mogelijke landwinst tot 1980 blijft derhalve niet meer over dan rond 140.000 ha. Ondanks alle inspanningen zal het areaal aan cultuurgrond met nog geen 6 pCt stijgen, terwijl de bevol king tot 1980 met bijna 30 pCt zal toenemen, hetgeen voor de voedsel voorziening van ons land in tijden, dat aanvoer van buiten is afgesloten, geen prettig vooruitzicht is. Het zal erop neerkomen, dat per hoofd in plaats van 24 are nauwelijks 20 are cultuurgrond ter beschikking zal zijn en dat de opbrengst dus met ruim 20 pCt zal moeten stijgen in een perio de van 25 jaar. In de eerste helft dezer eeuw bedroeg de stijging gemiddeld 1 pCt per jaar, zodat vrijwel dezelfde jaarlijkse stijging zich tot het jaar 1980 zal moeten voortzetten. Dit zal alleen mogelijk zijn, indien behalve toepassing van nog beter zaaizaad, betere bemes ting, betere verpleging, beter vee enz. UTRECHT, 20 dec. Vanmorgen vroeg is door nog onbekende oorzaak een goederentrein uit de richting Amersfoort bij het binnenkomen op het rangeerstation te Zwolle tegen een aantal goederenwagens gebotst Hierdoor ontspoorden vijftien wagens, waarvan er één kantelde. Het trein verkeer tussen Zwolle en Hattemer- broek in de lijn Zwolle-Amersfoort geschiedt over enkel spoor, waardoor Ook andere middelen worden aange wend, die ongeveer dezelfde invloed zullen moeten hebben als de kunstmest in de eerste helft dezer eeuw heeft ge had. Bovendien zullen deze hogere aanwinsten verkregen moeten worden met aanwending van aanzienlijk min der arbeidskrachten. Naar de mening van spreker zal op het ogenblik en in de toekomst meer gelet moeten worden op de waterbe heersing, een beter wegennet en ruil verkaveling. Voldoende tankschepen voor olievervoer LONDEN, 20 dec. (Reuter) De organisatie van het olievervoer in de wereld in de afgelopen zes weken, zo schrijft de „Financial Times", heeft thans een punt bereikt, dat de. tank schipruimte, welke aangewezen zou kunnen worden voor het vervoer van olie van het westelijk halfrond naar Europa, groter is dan de hoeveelheid olie, welke verscheept moet worden. NEW YORK, 20 dec. (A.F.P.) De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft geweigerd de verkiezing van de voormalige ambassadeur van nationalistisch China in Washington, Wellington Koo, tot rechter van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag te bekrachtigen. De Veiligheidsraad heeft zich reeds driemaal voor Koo uitgesproken bij dergelijke verkiezingen geldt het veto in de Veiligheidsraad niet doch de Algemene Vergadering sprak zich uit voor de Japanse kandidaat, Sjigerie Koerijama. Dit heeft tot gevolg, dat nu Koo noch Koerijama gekozen is, omdat voor verkiezing van een rechter bij het Internationaal Hof een absolute meerderheid in de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering nodig is. Uitspraak van Amsterdamse rechtbank AMSTERDAM, 20 december. De drie Getuigen van Jehova uit Huizen (N.H.), die wegens hun „evangelisatiewerkzaamheden" in deze gemeente op grond van een speciaal artikel van de algemene politieverordening worden vervolgd en in eerste aanleg door de kan tonrechter ieder tot 15,boete werden veroordeeld, zijn in hoger beroep door de rechtbank te Amsterdam van iedere rechtsvervolging ontslagen. Wel achtte de rechtbank bewezen, dat zij het hun ten laste gelegde feit hadden begaan, doch het feit zelf werd niet strafbaar geacht. Bij de behandeling van deze princi piële zaak trok de heer W. C. Reijntjes, vertegenwoordiger van het Bijbelge nootschap „De Wachttoren", een ver gelijking tussen Rusland en Huizen. Hij betoogde, dat de getuigen van Jehova in de Sowjet-Unie fanatiek vervolgd worden, maar dat dit een Nederlandse gemeente niet past. Zoals overal elders in ons land wel geschied belden ook in Huizen Getui gen van Jehova soms bij particulieren aan en poogden dan hun godsdienstige overtuiging in gesprekken duidelijk te maken. Daarbij lieten zij de Bijbel zien en boden dikwijls hun periodiek „De Wachttoren" aan. Klachten Het gemeentebestuur ontving hier over klachten en tenslotte werd in ar tikel 10 van de A.P.V. aan ieder ver boden „hetzij op of aan de weg, hetzij op of aan voor het publiek toegankelijk terrein: boeken, couranten, dag- of weekbladen of andere gedrukte of ge schreven stukken om niet of tegen be taling aan te bieden, de lezing van zo danige stukken aan te bevelen of de inhoud daarvan bekend te maken, in dien zulks geschiedt op zondag of op een christelijke feestdag". Kort daarna werd tegen drie Ge tuigen van Jehova uit Huizen, die op een zondagochtend toch gingen „evangeliseren", proces-verbaal op gemaakt. De rechtbank heeft thans bij het hoger beroep het vonnis van de kan tonrechter vernietigd zowel ten aan zien van de opgelegde boete, als van de maatregelen, dat de inbeslaggeno- men goederen moesten worden ver nietigd. In de overwegingen tot het vonnis zegt de rechtbank over het verbod tot aanbieden van boeken, couranten e.d., dat „een zodanige beperkende bepaling op zichzelf door de lagere wetgever Iran worden uitgevaardigd", doch wan neer ook het aanbevelen van de lezing en het bekendmaken van de inhoud on der meer op zondag of op een algemeen erkende christelijke feestdag zou wor den verboden, dan zo meent de rechtbank „wordt de individuele vrijheid van meningsuiting op onaan vaardbare wijze beperkt en handelt men in het bijzonder in strijd met ar tikel 181 van de grondwet". Britse voorstellen onaanvaardbaar Ongeveer gelijktijdig met de bekendmaking van de Brit se voorstellen voor een grondwet voor Cyprus het resultaat van de bemoeiingen en de studies van de be faamde Britse rechtsgeleerde Lord Radcliffe is mede deling gedaan van het voornemen der Britse regering om het eiland te verdelen tussen de Griekse en de Turkse Cyprioten. Van de eerste groep zijn er ongeveer 400.000, van de tweede circa 100.000. De bijna onmiddellijk gevolgde reacties zijn niet gunstig. De Griekse regering is tegen beide voorstellen gekant. De voorstellen betreffende de grondwet noemt zij „ondemocratisch en star" en van een eventuele verdeling wordt gezegd, dat deze nog moeilijker vraagstukken zal scheppen. Het is dus zo, dat door de ge dane voorstellen het probleem van Cyprus geen stap nader bij een oplossing is gekomen. Waar schijnlijk zal het tegendeel het geval zijn, ondanks de concessie van Britse zijde om de verban nen aartsbisschop Makarios op de hoogt, te brengen en zelfs een groep representatieve Cy prioten toestemming te geven over de voorstellen met Maka rios te gaan praten op de Sey- ehellen-eilanden. Wat wil Engeland? Behalve de punten uit het ontwerp voor een grondwet, die wij gisteren al publiceerden, staat er ook in, dat de gouver neur (een Brit) de minister- president voor Cyprus aanwijst uit de leden van de wetgevende vergadering en dat de gouver neur het recht heeft geschillen met de wetgevende vergadering voor te leggen aan het hoge ge rechtshof. Genoemde vergade ring, die uit dertig gekozen le den moet bestaan (van wie zes vertegenwoordigers der Turkse minderheid en zes onofficieel benoemde leden) „levert" de pre mier met zijn ministers. De pre mier draagt zijn ministers voor bij de gouverneur, die zelf ech ter de minister voor Turks Cy- priche aangelegenheden kiest. Als overkoepelend orgaan komt er een raad, waarin onder leiding van de gouverneur, de premier, een door hem voorgestelde mi nister, de minister voor Turks- Cyprische zaken en vertegen woordigers van de gouverneur zitting hebben. Wetten aangaan de de valuta, de grondwet e.d. behoeven de goedkeuring van de Britse kroon. Niet ver genoeg Uit dit alles blijkt, dat Cy prus tot op zekere hoogte een bepaalde mate van zelfbestuur krijgt. Maar men ziet ook, dat dit zeer betrekkelijk is! En het is te begrijpen, dat de Griekse Cyprioten »-> r^okenland deze AARTSBISSCHOP MAKARIOS ...komen ze praten voorstellen verontwaardigd van de hand wijzen. Zij eisen het zelfbeschikkingsrecht. Zij willen baas in eigen huis zjjn en door een volksstemming laten uitmaken, dat Cyprus bij Griekenland moet worden ge voegd. De Britse regering heeft de kwestif van de grondwet nu aan de verdeling van het eiland gekoppeld. In het Lagerhuis heeft Le.mox Boyd, de minister van koloniën, opgemerkt: „De Britse regering is bereid de kwestie van het zelfbeschik kingsrecht nader te overwegen, wanneer de internationale en strategische situatie dit toestaat en het stelsel van zelfbestuur bevredigend werkt. Dan dient echter de kwestie van de de ling van het eiland in de plan nen voor zelfbeschikking te wor den opgenomen". Concessie Toen van de kant der opposi tie in het Lagerhuis werd opge merkt, dat het denkbeeld van een verdeling de sfeer nog meer zal vergiftigen, verklaarde de minister niet te kunnen inzien, waarom het onrechtvaardig zou zijn de Turkse gemeenschap, die slechts veertig mijl van Turkije woont, dezelfde rechten te ver lenen als de Griekse bevolking. In Londen is gezegd, dat het voorstel der Britse regering een zeer aanzienlijke concessie aan de 'UvrVe— -*° bo--Van SIR JOHN HARDuvG eerst rust, dan verder zien worden ontkend. De Turkse Cy prioten vrezen grote moeilijk heden en discriminaties, indien de Griekse Cyprioten het heft volledig in handen zouden krij gen en bovendien verzetten zij zich heftig tegen aansluiting bij Griekenland. Zij voelen zich. Turken, zoals de andere eiland bewoners zich Grieken voelen. Het zou volgens de Britse ge dachten dan zo worden, dat de Turkse Cyprioten het westelijke en de Griekse Cyprioten het oostelijke deel van het eiland zouden krijgen. Dit zou een 1 complete volksverhuizing bete nen. Sir John Harding, de Britse gouverneur van het eiland, heeft in een rede tot de bevolking ge zegd, dat er deskundigen ter beschikking van Makarios staan om op al zijn vragen te ant woorden. De aartsbisschop mag echter niet terugkeren naar Cy prus, voordat de rust is hersteld. Ook zullen er geen verkiezingen worden gehouden, zolang er geen vrede Is. „Onaanvaardbaar" „Onaanvaardbaar en onver enigbaar met de geest en de ho ge beschaving van de Cyprioten" heeft de Griekse minister van buitenlandse zaken, Averoff, zo wel de grondwet als de verde ling genoemd. Hij onderstreepte nog eens, dat het zelfbeschik kingsrecht de voornaamste eis der Cyprioten is. Wat de Britten nu willen is niet anders dan de voortzetting van de koloniale status van Cyprus, zo meende de minister. Hij voegde daar nog aan toe nimmer ermee te kunnen instemmen, dat de Brit se gouverneur bij decreet de be voegdheid van de autonome re gering teniet kan doen, op eigen gelegenheid het parlement kan ontbinden en zich niet be hoeft te houden aan de wetten, die het parlement goedkeurt. Daar komt nog bij, dat volgens de Griekse regering de indivi duele vrijheid der Cyprioten en de persvrijheid niet worden ge garandeerd. Zo staan de zaken er dus voor De Britten zullen wet niet ge dacht hebben, dat hun voorstel len met instemming zouden wo - den begroet. Zij moeten er maar op rekenen, dat geen enkel voorstel, dat niet zonder enige restrictie het zelfbeschikkings recht voor de Cyprioten inhoudt, zal worden geaccepteerd. LONDEN, 20 dec. AFP. De Britse Labourafgevaardigde Aneurin Bevan heeft in het Lagerhuis de verklaring van de Franse minister van buiten landse zaken, Pineau, volgens welke de Britse actie in Egypte werd stopgezet onder druk van de mening in het par lement en van het volk, een uitsteken de verklaring genoemd. Bevan geloofde niet, dat Engeland opgehouden heeft een grote mogend heid te zijn. Het moet echter nieuwe midelen zoeken om groot te zijn en de mensheid te inspireren. De eerste consequentie van de ge beurtenissen in Egypte moet een poli tiek terugtreken uit de gebieden in de buurt van de Sowjet-Unie en instel ling van ontspaningszones tussen Oost en West zijn. Midden-Europa is wat dat aangaat een ideale setor. zo betoogde hij. Volgens Bevan moet Engeland de Sowjet-Unie proberen te polsen om te weten te komen, of zij bereid is tot een akkoord, dat verenigbaar is met de eer en integriteit van alle landen in de wereld. Aan het slot van het debat over Hongarije verklaarde Selwyn Lloyd, dat de regering de mogelijkheid van een Brits initiatief voor een conferen tie over Europese vraagstukken, b.v. in het licht van de recente Sowjet-nota over de ontwapening en Amerikaanse voorstellen daarop, niet uitslnii. f-HEER ARENDSKERKb Raad. Vanmiddag om 5 uur komt de raad in een spoedeisende vergadering bij een. Het crediet van de rekening-courant overeenkomst zal verhoogd moeten wor den.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5