LEXINGTON kerk en overheid in studie voor Kerk en Theologie Verhouding hij Raad 2),e fta&io ÜAenql 11 Kerkorde schrijft raadpleging der classes niet voor H. Amelink vandaag 75 jaar ÏLieuw-tpeó i noncMt £i£atiden Middelburg Ned, Chr. Vrouwen Bond Goes Lexi wenst U het beste met Kerstmis en Nieuwjaar Aftit o- Chtisti Na de oproep inzake Nieuw-Gu nea Vrijdag 21 december 1956 ZEEUWSCH DAGBÏ AD Pagina 4 J Onder leiding van mevr. R. Blaauw- Mulder hield de N.C.V.B. haar Kerst avond. Uit de grote opkomst bleek, hoeveel belangstelling er altijd voor deze avonden bestaat. Na een Kerstmeditatie door de pres. en zang van het koortje onder leiding van mevr. Verspuij-v. d. Hofstede, de clameerde mevr. B. Verhoef-v. Buu- ren. Mevr. A. Olthoff-Mulder verzorgde het Kerstverhaal waarna mevr. de Nood-Dekker b"t slotwoord sprak. Naamsverandering voor traverse? Wordt het niet tijd, dat de traverse door Goes, die ruim een kilometer lang is, maar zeker vijf verschillende straatna men draagt (Patijnweg, Wilhelminastraat, etc.), van één en dezelfde naam wordt voorzien? vroeg de heer V. d. Himst (KVP) vanavond in de Goese gemeente raad. Voor velen is deze situatie erg las tig en verwarrend. B. en w. zullen dit ver zoek in overweging nemen. Volkstuinders blij In antwoord op een vraag van de heer Haverhoek (P. v. d. A.) heeft weth. Roo- se in de raad meegedeeld, dat de volks tuinders voorlopig rustig hun tuintje kun nen blijven pachten, al licht dit in het terrein, hetwelk voor het zwembad is aangekocht. Zij kunnen daar blijven pachten, maar dan op eigen risico. Benoemingen ,n de raadsvergadering van woens dagavond zijn enkele benoemingen en herbenoemingen gedaan. Benoemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de Openbare Ulo „Burg. v. Dusseldorpschool", de h eer G. J. Broekhoven te 's Heer Hendrikskin deren. Herbenoemd in Burg. Armbestuur de heren A. Elenbaas en Ph. Wessels. Herbenoemd tot gedelegeerden in bestuur Ambachtsschool de heren P. de Munck en W. Vroome. In het Gasthuisbestuur Ph. Haver hoek en in de comm. v. advies inzake de Woonruimtewet mevr. C. A. Griep- Duinker en de heren J. H. Slabbe- koorn, J nirks ABuys en P. J Jans- sens. AXEL N.C.V.B. In het torenlokaal van de Ned. Herv. kerk heeft de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond een goed bezochte kerstavond gehouden. De tradi tionele kerstliturgie werd aangevuld met twee korte meditaties resp. van mevr. F. J. de Kraker-Blankert en mevr. C. Smies- den Doelder. Voor een kerstverhaal zorg de mevr. M. Pieters-den Hartog. Verder was er koorzang met orgelbegeleiding van mevr. de Feyter-Lagasse. Het geheel was sfeervol en goed verzorgd. Afscheid bij de P.Z.E.M. Op woensdag heeft de heer A. Vonk, hoofdmonteur bij de P.ZJE.M. te Axel, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, na een diensttijd van ruim 32 jaren, afscheid genomen. Des morgens werd de heer Vonk ontvangen in de tekenkamer van het P.Z.E.M.-kantoor te Terneuzen, waar hij werd toegesproken door de Hoofdingeni eur, ir. K. Froijen, die hem namens Be stuur en Directie hartelijk dank zegde voor de toewijding en ijver gedurende zo vele jaren aan het bedrijf bewezen. De bedrijfsingenieur in Zeeuws-Vlaanderen, de heer R. Vis, sprak eveneens hartelijke woorden van afscheid en hoopte, dat de heer Vonk nog vele rustige jaren bescho ren mogen zijn. Als voorzitter van de personeelsvereniging afdeling Zeeuws- Vlaanderen bood hij een aandenken aan De heer J. de Feijter uit Axel, districts monteur, sprak namens het personeel en bood een blijvend aandenken en een bloemstuk aan. De heer Vonk dankte daarna allen voor de goede wensen en aangeboden geschenken, waarna ter her innering nog een foto werd gemaakt, BR U1NISSE Voor de vluchtelingen. Uit het werk comité voor de Hongaarse vluchtelin gen in het kamp Stoofpolder heeft zich een klein comité gevormd (burgemees ter Michaelis, dokter Quaak, kampleider De Vogel en de sociale werkster mej. E- rasmus) om pakjes in ontvangst te nemen, die maandag a.s. onder de Kerstboom zul len worden uitgereikt. Degenen, die een pakje willen maken, iets beschikbaar willen stellen of een aardig idee hebben om het Kerstfeest te doen slagen, kunnen zich in verbinding stellen met één dezer comitéleden. Waterschap. Dinsdagmiddag werd een vergadering van ingelanden gehouden van het cal. waterschap Bruinisse onder lei ding van dijkgraaf P. L. Krepel. De be groting 1957 werd aangenomen met aan ontvangsten en uitgaven 66.863,05, waar- In begrepen een bedrag van 43.474,53, dat rechtstreeks aan de waterkering moet worden betaald. Het is niet meer mogelijk de begroting sluitend te krijgen zonder lastenverho ging. Besloten werd daarom deze lasten met 2,per ha te verhogen voor het ongebouwd en met 0,4% voor de gebouw de eigendom, waardoor de lasten per ha resp. worden bijna 73,50 en 8.47o Geen enkele polder op het eiland heeft zulke hoge lasten. Besproken werd, of bij samenvoeging van polders deze zullen da len. Verschillende ingelanden waren van mening, dat er eerder stijging in de na burige polders te verwachten is dan verla ging van lasten in Bruinisse. BERGEN OP ZOOM Jaarvergadering. Woensdag 9 januari a.s. zal door de West Brabantse Harddra verij en concours hippique vereniging „Bergen op Zoom" in de Korenbeurs de jaarvergadering worden gehouden. Buiten de bekende agendapunten is er een bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren J. de Bruine en Alb. Martens, welke herkiesbaar zijn. De pianne i voor 1957 zullen voorts be sproken worden. Na afloop van de alge mene jaarvergadering biedt het bestuur aan de leden en genodigden een interes sant filmprogramma aan, vertoond wordt o.a. een film over de olympische ruiter- spelen in Stockholm. HBINKBNSZAND Uitvoering. De toneelvereniging „Kunst naar Kracht" hield een uitvoering onder leiding van de heer P. Sonke. Het stuk dat werd opgevoerd, „Uw wil geschiedde" door Henk Bakker en E. J. M. Tuiingen speelde zich af in de woonkamer van de Mariahoeve. Het werd op verdienstelijke wijze gespeeld, zodat de talrijke aanwe zigen een mooie avond hadden. KAPELLE Mooi resultaat. Bij de in Goes gehouden prijsvraag van de studieclub schilders heeft de heer M. Otte een eerste prijs met wisselbeker behaald in klasse A 1 en een 5e prijs in klasse B. De heer Otte is werkzaam bij Kramer's Schildersbe drijf alhier. Wijziging veilingdagen. In verband met de Kerstweek en de Nieuwjaarsweek zal er de komende twee weken in Kapelle enkel groenten en fruit worden geveild op vrijdagmiddag om 1 uur. Daarna wordt weer normaal op woensdag geveild. KATS Blindenbond. In café „De Vriendschap" is door de Ned. Blindenbond een kunst en filmavond georganiseerd. Het ope ningswoord werd gesproken door de bur gemeester, de heer A. A, Schuit. Daarna gaf de zangvereniging „Ons Genoegen" haar medewerking. De bondspropagan- dist, de heer J. van den Berg, hield een korte toespraak. Hierna werd de film „Sport en spel door blinden" vertoond. De avond werd verder gevuld met zang en declamatie, waarna de film „Een van ons" volgde. KRABBENDIJKE Geslaagd. Door de plaatselijke afdeling van het Ned. Rode Kruis is het examen afgenomen voor helpster 3e klas. De ge slaagden zijn: L. de Bel, C. Wagenaar, M. Staal, P. van Hekken, J. Luteijn en A. de Gouffau. Zij ontvingen hun opleiding van dr J. C. Noome en zuster De Feijter. Veilig Verkeer. De Veilig Verkeersdag is uitstekend geslaagd. Grote belangstel ling bestond er overdag voor de diverse activiteiten en 's avonds hebben velen genoten van de filmvoorstelling in het Verenigingslokaal. De medewerking van de fanfare „Concordia" die een rondgang door het dorp maakte, werd zeer op prijs gesteld. - K RUIN INUBN Schaakcompetitie. De onderlinge schaakwedstrijden van „De Zwarte Da me" werden voortgezet. De uitslagen waren: M. J. KoleH. v. d. Berg 01, C. GoedegebuureC. J. de Visser 10, A. J. DekH. Oostdijk 10, H. v. d. Berg—C J. de Visser 01, H. Oost- dijkC. Goedegebuure 01, J. Quak- kelaarW. A. Verbeek afg., J. W. HasmanB. Cok afg,, M. J. KoleA. Dek afg. OOST- EN WEST-SOUBURG Kerkconcert. Dezer dagen werd in de Ned. Herv. kerk het vierde kerkcóncert op langspeelplaten gehouden. Werken van G. F. Handel en J. C. Bach werden ten gehore gebracht. Aan het eind van de avond werd er speciaal op gewezen dat vrijdag 21 december een Weihnachts- oratorium van Joh. Seb. Bach zal worden gehouden. Chr. vervoerspersoneel. De Prot. Chr. bond van vervoerspersoneel hield in zaal „Rehoboth" haar 40e jaarvergadering. De voorzitter, de heer A Hoogesteger, sprak een openingswoord, waarna het hoofd bestuurslid, de heer A. Janse, een korte toespraak hield. Na de pauze werd het toneelstuk „Het verleden keert weer" van P. van der Vogelen opgevoerd door de toneelgroep „Contact". Op deze avond was ook aanwezig de heer Augustijn, oud bondsvoorzitter. De muzikale omlijsting werd deze avond verzorgd door de Sou- burgse boerenkapel onder leiding van de heer Joossfe. SCHERPENISSE Bietencampagne. Nu de suikerbieten campagne weer achter de rug is, kon een dezer dagen het totale gewicht bekend gemaakt worden. Op de weegbrug werd 10.839.947 kg bieten gewogen. Wegens vorstschade moest ruim 35.000 kg blijven liggen. Verkiezing. Door de notabelen der Ned. Herv. kerk is tot kerkvoogd de heer J. A. Slager gekozen, zulks in de vakature van de heer A. C. Quaak. De heer Quaak meende, gezien zijn hoge leeftijd, voor deze plaats te moeten bedanken. ST. ANN ALAND Kerstwijdingsavond. De Herv. Bij- beikring hield haar jaarlijkse Advents- en Kerstwijdingsavond in het Catechi satielokaal der Ned. Herv. kerk. In het stemmig versierde lokaal waren velen aanwezig om zich voor te berei den op het Kerstfeest. Ds. P. West- land heette de aanwezigen hartelijk welkom en hield een Kerstoverden king; de heer W. Goedegebuure hield een Bijbelinleiding gevolgd door een korte bespreking. Verder werd deze mooie avond gevuld met het voordra gen van Kerstgedichten en het voor lezen van Kerstverhalen. Een en an der werd afgewisseld met het zingen van Advents- en Kerstliederen en een koortje. Een duo, bestaande uit mej. J. A. Krijger en mej. M. P. J. Lanooy zong twee liederen. ST. LAURENS Geref. Vrouwenvereniging. De Geref. Vrouwenver. „Fébe" hield o.l.v. mevr. J. Luikenaar-Remeijnse een Kerstsamen komst. Er werd een Kerst-declamatorium verzorgd, terwijl een koortje enige lie deren zong. Mevr. L. Dingemanse-Van Tatenhove las een Kerstverhaal voor. De zieken en bejaarden werden bedacht met een verrassing. „Eiland Walcheren". De Dorpskring van de Coöp. Landbouwver. „Eiland Walche ren" vergaderde o.l.v. de heer Joh. Mari- nissen. In een lezing behandelde de Di recteur van de Coöperatie de heer H. J. Ikkink enkele aspecten uit het coöpera tieve leven, waarna hij in het tweede deel van de avond een serie kleurenlichtbeel- den vertoonde van een door hem ge maakte reis naar Zwitserland. WAARDE Gemeenteavond. In een gemeenteavond, die een dezer dagen is gehouden, is beslo ten, dat de verkiezing van ambtsdragers in de Ned. Herv. kerk geschieden zal door de gemeenteleden zelf. Ook werden enkele kerkelijke zaken besproken. Benoeming. In de Ned. Herv. kerk is tot notabel herkozen de heer M. van Houte en gekozen de heer A. Klap. Veilig Verkeer. Met medewerking van de muziekvereniging Vooruit is een dezer dagen de Veilig Verkeersdag gehouden. Om 8 uur werd in het Wapen van Waar de de film vertoond. Er bestond zo'n grote belangstelling, dat verschillende perso nen moesten worden teruggestuurd. Bur gemeester A. Sokker sprak voor deze ge legenheid een kort openingswoord. In de pauze werd door Vooruit pittige marsmu ziek ten gehore gebracht. WEMELDINGE Plattelandsvrouwen. De plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelands vrouwen, hield dezer dagen in het ge bouw van de Vrije Evang. Gemeente haar jaarlijkse Kerstavond. De presidente, mevr. Visser-Blomaard heette de leden hartelijk welkom, benevens mevr. Huis- man-Griep, die deze avond verzorgde. Mevr. Huisman vertelde een kerstverhaal en declameerde enkele gedichten. Het koortje van de afdeling, o.l.v. de heer M. Huijssen, zong op verdienstelijke wijze enige Kerstliederen. Kerstfeest bejaarden. Dinsdagmiddag werd door de Bond van Plattelandsvrou wen een Kerstmlddag aangeboden aan de leden van de Bond van Ouden van Dagen. De presidente mevr. Visser-BIomaard kon een groot aantal personen welkom heten, waarna mej. J. Ganseman uit Kapelle het Kerstverhaal „Jerome en het Schaap" voordroeg. Nadat in de pauze de aanwe zigen enige verversingen waren aangebo den, zong het koortje van de afd., o.l.v. de zong het koortje van de afdeling, o.l.v. de heer M. Huyssen enige Kerstliederen. Tot slot gaf mej. Ganseman nog enige Zeeuwse schetsjes ten beste, hetgeen door de toehoorders zeer werd gewaardeerd. De voorzitter van de Bond van Ouden v. Dagen, de heer J. Minnaard, dankte raej. Ganseman en de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen voor deze uitstekend geslaagde middag. WESTKAPELLE Maatschappelijk werk. De commissie voor maatschappelijk werk en gezins verzorging is samengesteld en bestaat uit de volgende personen: mevr. C. J. Tydemanv, d. Borch tot Verwolde van Vorden; mevr. N. FlipseRoelse; Zr. Bakker; W. Gabrielse; A. v. Peene; J. Reijnhoudt; L. Verhage; J. L. de Witte; J. Wsterbeke. Ingezonden Mededeling (adv.) from America's Best Tobaccos ZATERDAG 22 DECEMBER 1958. HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin- b.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Lichte muz. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Boekbespr. 14.50 Amateurs- progr. 15.10 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.45 Amateursprogr. 16.00 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.30 V. d jeugd. 17.10 Ballroomork. 17.35 Viool, bas en piano. 17.55 Lichte muz. 18.15 Jour nalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari, overz. 18.40 Gram. 18.45 Regerings- Een heller glans dan't schijnsel der planeten, een dieper gloed dan 't branden van de zon verlicht de nacht, tot in de diepste spleten van de rondom dreigende horizon. Hemelen scheuren, het vangt aan te dagen, een licht bevangt ons zonder plaats en grens, een klaar besef van vrede en welbehagen, de zelfherkenning der ontkomen mens. De tijd herademt, Christus is geboren, God stelt een kloof tussen de eeuwen in en overstemt die met zijn engelenkoren. De wereld staat vandaag aan het begin. Door grondeloze diepten duisternis schrijft God zijn licht in de geschiedenis. W. J. van der Molen uitz.: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Radio Filh.ork. en soliste. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Ge- var. progr. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de Zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturgische kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus, 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Zigeuner- orlt. 10.50 Buitenl. overz. 11.05 De familie Doorsnee. 11.35 Oude muz. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Ham mondorgelspel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Koorzang. 14.50 Boek bespr. 15.05 Gram. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Kamerork. en solist. 16.30 Praatje over consumentenbelangen. 16.45 Lichte muz. 17.10 Weekjourn. 17.40 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO; 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Nieu we Testament: een levend boek, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Uitgeweken Hongaarse musici spelen voor hun gevluchte landgenoten. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 Weekend ren dezvous. 20.50 Weekendshow. BRUSSEL (324 m) 12.00 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Radio-Almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Gram. 15.15 Caba retliedjes. 15.30 en 15.45 Gram. 16.15 Ork. conc. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Ad te levavi, liturgische zangen. 17.30 Gevar. muz. 18.00 Kerst- progr. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Idem. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.11 Verz. progr. 22.55 Nws. 23.0524.00 Ge var. muz. ■4 (Van onze §-redacteur). DEN HAAG, 20 december. De generale synode van de Nederl. Hervormde Kerk kwam op 17 en 18 december te Zeist bijeen om de reacties uit de ambtelijke vergaderingen te bespreken op de bekende oproep tot bezinning over Nieuw Guinea. Zoals bekend zijn alle synodezittingen besloten en gewoonlijk is een officieel en kort pers communiqué het enige van het op „Woudschoten" besprokene, dat aan de openbaarheid wordt prijsgegeven. Thans echter besloot het aan de openbaarheid wordt prijsgegeven. Thans echter besloot het moderamen tot een vrijere vorm van voorlichting. Tijdens een pers conferentie werd het ter synode besprokene meegedeeld en toegelicht door de praeses synodi ds G. de Ru en enkele andere moderamen- leden en betrokkenen. Daarna was er een ruime gelegenheid tot het stellen van vragen. Alle classicale vergaderingen en vele provinciale kerkvergaderingen voldeden aan het verzoek om de Oproep te bespre ken en brachten over deze zaak rapport uit. Een commissie met ds. J. Vink als eindrapporteur onderzocht deze reacties en tevens die van een 93-tal gemeentele den en van het landelijk comité van be zwaarden. Met dit comité werd ook een samenspreking gehouden. De synode had dus het rapport van deze commissie op tafel liggen. Tijdens de algemene bespreking van de aanhangige kwestie deed ds. H. J. Smit uit Genderen het voorstel om de Oproep in te trekken en schuld te be lijden, daar men de kerk in onrust had gebracht. Dit voorstel werd met 48 te gen 5 stemmen verworpen. Een voorstel van de praeses om het rapport in be handeling te nemen werd daarna aange nomen met 45 tegen 8 stemmen. Na de behandeling concludeerde de sy node, dat er reden ia tot dankbaarheid. omdat de oproep tot bezinning in brede kring gehoor is gegeven. In vele kringen kwam echter ook bezorgdheid tot uiting over de wijze, waarop de Oproep voor bereid, geformuleerd en aan de orde ge steld was. Het recht en de plicht der synode om de Oproep te doen uitgaan werd echter vrij algemeen erkend. Op de naar voren gebrachte bezwaren antwoordt de synode de kerkelijke ver gaderingen als volgt: De vraag, of de classicale vergaderin gen niet geraadpleegd hadden moeten worden, wordt ontkennend beantwoord. De Kerkorde schrijft dit niet voor en aan gezien het hier een oproep tot bezinning gold, achtte de synode het ook onjuist om dit te doen. Het concept is wel aan de Raad voor Kerk en Overheid voorgelegd en met zijn antwoord is rekening gehou den. De zendingsarbeiders op Nieuw Guinea werden in april ingelicht, doch rechtstreekse raadpleging werd achter wege gelaten. Het raadplegen van de be volking van dit gebied was onmogelijk. De synode neemt de waarschuwing van vele kerkelijke vergaderingên om bij het spreken op politiek terrein grote omzich tigheid te betrachten gaarne ter harte. Men zal echter moeten erkennen, dat dit spreken immers haar recht en haar plicht noodzakelijk met zich mee brengt, dat zij zich ook in netelige kwes ties moet uitspreken. Niet terugnemen De synode verklaart, dat z(j niet kan ingaan op de suggesties om het stuk te rug te nemen. Dit zou een verkeerde indruk wekken. Niemand acht immers de zorg van de synode over de toekomst van Nieuw-Guinea ongegrond. Ook een bredere toelichting zal niet gegeven worden, daar dit reeds is gebeurd. De synode betreurt het, dat in de ophouw van de argumentatie zinnen voorko men, die de aandacht van de eigenlijke zorg der synode afleiden. Daar zij de strekking der oproep dus juist acht, neemt zij deze niet terug. Een oplossing in de Nieuw-Guinea- kwestie heeft de synode beslist niet wil len geven, al is dit vaak verondersteld. Al leen de handhaving van de status quo acht zij onaanvaardbaar. Door velen is gezegd, dat de oproep een bepaalde poli tieke geest zou ademen. Dit wijst de sy node als volkomen ongegrond van de hand. Velen hebben de Bijbels-theologische fundering van het stuk onvoldoende ge noemd. Hoewel de synode betwijfelt, of deze zo expliciet vooraf moet gaan aan een oproep toi. bezinning, die geen herder lijk schrijven is, heeft de synode op dit punt toch een voorstel aanvaard. Pionier en historicus der Chr. vakbeweging (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 21 dec. Vandaag mag de heer H. Amelink in goede gezondheid zijn 75ste verjaardag beleven en dit feit zal in zijn wo ning te De Bilt niet alleen in de familiekring worden gevierd. Amelink behoort met de nog levende veteranen Diemer en Kruithof tot de pioniers van de chr. vakbeweging. Hij is tevens de historieschrijver van het C. N. V. Ook op politiek terrein was hij ac tief, want zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer heeft hij de A.R.-partij vertegenwoordigd. Nog leeft hij intens mee met allerlei arbeid en op zijn 75ste verjaardag zal het hem zeker niet aan belang stelling ontbreken. Als 12-jarige jongen moest Amelink al in de Twentse textielfabrieken gaan werken als weversjongen. Naar h(j ons eens vertelde verdiende hij toen met 72 werkuren per week de kapitale som van f 2,Op 19-jarige leeftijd be de hij tot de oprichters van de Prot. Chr. Katoenbewerkersver. „De Een dracht" te Enschede en in 1915 werd hij bezoldigd bestuurder van „Unitas", de bond waarvan hij nu ere-voorzitter is. Van 1916 tot 1946 was hij secretaris van het C.N.V. met een onderbreking in de oorlogsjaren, toen hij twee jaar in gijzelaarskampen gevangen zat. Ook op internationaal terrein heeft deze vete raan de sporen verdiend. Tien jaar lang was hij secretaris van de Prot. Chr. Ar beiders internationale en gedurende 21 jaar diende hij het Int. Chr. Vakver bond als penningmeester. Op de Inter nationale Arbeidsconferentie te Genève verscheen hij van 1921 tot 1938 bijna jaarlijks als lid of technisch adviseur- van de Nederlandse delegatie. Ook met zijn pen diende de heer Amelink de Chr. vakbeweging. Wij noemen slechts zijn uitvoerige tweede lige historie van het C.N.V., zijn boek over de sociale verzekering en zijn baanbrekende werk over „De vakorga nisatie en de medezeggenschap van de arbeiders". In 1925 werd de heer Amelink lid van de Eerste Kamer slechts voor een jaar, want bij de periodieke ver kiezingen in 1926 miste hij precies één stem en van 1931 tot 1946 was hij lid van de Tweede Kamer. In laatstge noemd jaar trok hij zich uit zijn be langrijkste openbare functies terug. Drie jaar geleden werd de heer Ame link bij bevordering benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassaui Vanaf deze plaats wensen wij de pio nier en de noeste werker Amelink van harte geluk bij het bereiken van deze mijlpaal in zijn leven. Een leven, dat naar zijn eigen getuigenis niet steeds gemakkelijk was, waarover steeds het licht gestraald heeft van de goddelijke genade. nisgeving aangenomen, daar hierin tal van •»T j vragen aan de orde worden gesteld, die INaaere bezinning met Nieuw-Guinea niets te maken had- Aan de Raad voor Kerk en Theologie zal verzocht worden om zich nader te bezinnen op de verhouding van kerk en overheid, zowel Bijbels-theologisch als naar de belijdenis der Reformatie in verband met art. 36 der Ned. Geloofsbe lijdenis. Hierbij zal het moeten gaan om het vaststellen van richtlijnen en grenzen voor het spreken der kerk op sociaal-ethisch en politiek terrein in den, terwijl de overige vragen reeds met het comité besproken waren. De vraag, of nog meer synodale uitspraken in de één of andere vorm over actuele kwesties te wachten zijn, werd bevestigend beant woord. Tal van onderwerpen, vooral op het terrein van gezin en samenleving, zijn nog in studie. Met nadruk werd van de zijde van het moderamen ontkend, dat de oproep de be like vragen van het kolonia- doeUng gehac zou hebben de zendingsar- beid te bevorderen. „Met deze oproep lisme. Ds. de Ru antwoordde op vragen naai dit woord kolonialisme, dat hierbij ge dacht moet worden aan het gehele inter nationale complex van vragen rond de af hankelijke volkeren en dat dit woord geen waarde-oordeel inhoudt. De tweede brief van het landelijk comité van be zwaarden ii naar hij meedeelde voor ken- kunnen we geen wit voetje halen bij de Indonesische regering. Dan hadden we uit moeten spreken, dat Nieuw-Guinea bij .ndonesië behoort. De vraag of door de oproep zendingsbelangen geschaad zouden kunnen worden, is evenmin aan de orde geweest", zo luidde het antwoord op deze veronderstelling.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4