Communistische maatregelen verstikken Je vrijheidsdrang PIET DOENE„Het verhaal van mijn ontvoering is de zuivere waarheid" Stelsel van interneringskampen weer van kracht geworden Spion veroor deeld in Israël Omwenteling in internationale olie-industrie verwacht Aanvaring voor Texel Nog geen olie-akkoord Raadslid beken Eisenhower en Nehroe Egypte zal van Port Said een vrijhandelsgebied maken Verband met roofoverval te 's-Heer Hendrikskinderen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Hechtenis in Hongarije mogelijk zonder proces Nieuwe geheime polHie Standpunt viering 5 mei onveranderd VlidCOH aaft cU Utottyaacs-e- fyc&ns Wijziging routes en andere velden Het lijkt fantastisch en haast niet te geloven „Natuurlijk is het i" waar! Eierexport 1956: 2.4 miljard stuks 'Profeten' aan het werk in Djakarta Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dykstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3584 Wnd.-hoofdredaeteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 21 december 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.49 u., onder 16.29 u. Maan op 23.07 u., onder 11.19 u. Hoogwater zaterdag 22 december: Vlissingen: 4.47 u. 2.22 m„ 17.24 u. 2.23 m. Terneuzen: 5.21 u. 2.38 m., 17.55 u. 2.39 m. Wemeldinge: 6.41 u. 1.82 m., 19.09 u. 1.98 m. Zierikzee: 6.20 u. 1.58 m., 18.53 u. 1.76 m. BOEDAPEST, 21 december. Reuter. De Hongaarse politie is voortaan gemachtigd personen, die zo is medegedeeld, „de openbare orde en in het bijzonder de produktie in gevaar brengen", tot ten hoogste zes maanden in hechtenis te houden zonder dat het tot eén proces komt. Dit blijkt uit een decreet van de presidentiële raad, dat in de Hongaarse staatscourant ig gepubliceerd. De Hongaarse pers heeft er tot dusver geen gewag van gemaakt. De gevangenneming van de betrokkenen kan op voorstel van de politieautoriteiten door de procureur-generaal worden gelast. De hechtenis mag niet langer dan een half jaar duren. Het decreet zal gedurende een jaar van kracht zijn. metaal- en machinefabrieken slechts drie dagen per week werken wegens gebrek aan elektrische stroom. De speciale correspondent van het Zuidslavische blad „Borba" meldt uit Boedapest, dat „hardnekkige geruch ten" de ronde blijven doen volgens welke premier Kadar zijn regering zou willen uitbreiden met vertegenwoor digers van andere partijen. Waarnemers zijn van oordeel, dat de nieuwe bepalingen overeenkomen met het stelsel, dat door de voormalige premier Imre Nagy in 1953 werd afge schaft. Volgens dit stelsel konden per sonen voor onbepaalde tijd in interne ringskampen worden vastgehouden, zonder dat het tot een proces kwam. Duizenden Hongaren hebben op deze wijze jaren lang gevangen gezeten. Toen de kampen werden opgeheven, zijn vele mensen, die om politieke re denen waren geïnterneerd, tot gevan genisstraf veroordeeld. De algemene procureur-generaal heeft meegedeeld, dat er een nieuwe gehei me politie zal worden opgericht óm „misdaden tegen het regime te ont maskeren en te voorkomen". Een bureau is opgericht, dat toezicht op de pers moet houden. „In het be lang van een verdere democratisering van de pers, zal er aan het bureau een speciale organisatie, bestaande uit des kundigen, worden verbonden", aldus radio-Boedapest. Drie dagen werken In een bekendmaking van de Hon gaarse regering wordt gezegd, dat de Vroeger in Sowjet-leger TEL AVIV, 20 dec. Reuter. Een districtsgerechtshof te Tel Aviv heeft donderdag de 44-jarige Alexander Joe- lin, een voormalig officier van het Ro de Leger, die in 1948 als vrijwilliger aan Israëlische zijde aan de Palestijn se oorlog heeft deelgenomen, schuldig bevonden aan spionage voor Egypte en hem deswege tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. De verdediger van Joelin verklaarde dat zijn cliënt hoger beroep zou aan tekenen. Volgens de tenlastelegging stond Joelin aan het hoofd van een Egyp tisch spionagenetwerk in Israël. De minister van handel in het ka- binet-Batojama, Isjibasji, is benoemd tot minister-president van Japan als opvolger van Hatojama. DEN HAAG, 21 dec. Het Noorse schip „Bernhard Hansen" is gisteroch tend nabij Texel in aanvaring geko men met het Belgische m.s. „Lubuga", waardoor het Belgische schip een groot gat kreeg en water de machinekamer en enkele ruimen binnendrong. Een sleepboot voer op het eerste alarm de „Lubuga" tegemoet. Een aantal pompen werden aan boord van het schip gebracht, waardoor het wa ter naar buiten werd gebracht. Drie opvarenden van de „Lubuga" werden met de reddingboot „Branda- ris" naar Terschelling gebracht. De „Lubuga" is gisteravond voor de kust van Schiermonnikoog vastgezet, om dat men vreesde dat het schip zou zinken. De pompen konden het bin nenkomende water niet bijhouden. HAMBURG, 21 dec. De onder handelingen in het kader van de orga nisatie voor Europese Economische sa menwerking over een gelijkmatige verdeling van de beschikbare aardolie en in het bijzonder de aanvoer uit Amerika hebben nog niet tot overeen stemming geleid. De meningen van de 17 O.E.E.S.-landen lopen zeer uiteen. Sleutelgeld-affaire ROTTERDAM, 21 dec. Over de arrestatie van de verzekeringsinspec teur M. van R. en het Rotterdamse raadslid, tevens lid van de provinciale staten, M. F., beiden aangehouden in verband met de sleutelgeld-affaire in Rotterdam, vernemen wij nader, dat het raadslid bekend heeft van de f 6000, sleutelgeld, die drie winke liers tezamen hadden moeten betalen om ieder een winkel toegewezen te krijgen, de helft te hebben ontvangen. De scheepvaartlijnen welke gere gelde diensten onderhoud van Europa naar de Perzische Golf hebben, gezien de sterk verhoogde bunkerprijzen, be sloten de huidige toeslag van 20 pet. op alle vrachten in het uitgaande en thuiskomende Perzische Golf-verkeer met ingang van 15 januari 1957 te ver hogen tot 25 pet. DE BILT ZEGT: Weinig verandering Over het algemeen zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Weinig verandering in tempe ratuur. LONDEN, 20 dec. (AFP). Wat ook de toekomstige status van het Suezkanaal moge zijn, de politiek van kolonel Nasser heeft in de internatio nale olie-industrie een omwenteling veroorzaakt, waarvan Egypte en an dere landen in het nabije oosten wel licht de nadelen zullen ondervinden, zo meent men in economische kringen te Londen. In de eerste plaats vestigt men er de aandacht op, dat de olieroutes gron dig worden gewijzigd. Het olieverkeer door het Suezkanaal zal concurrentie worden aangedaan door nieuwe buis leidingen, die voornamelijk door Israël en Turkije zullen lopen. Verder doet men opmerken, dat de olieroutes verandering zullen onder gaan door de vervanging van de hui dige kleine tankschepen door super tankschepen van meer dan 45.000 ton, die in elk geval geen gebruik zullen kunnen maken van het Suezkanaal. Andere velden Voorts maakt men er in economi sche kringen te Londen opmerkzaam op, dat de oliemaatschappijen zich gereed maken hun miljarden guldens belopende investeringen voor het zoe ken naar en het ontwikkelen van olie velden, te concentreren op die gebie den, vanwaar de olie kan worden ver voerd zonder dat van het Suezkanaal gebruik behoeft te worden gemaakt. WASHINGTON, 20 dec. Reuter. President Eisenhower van de V.S. en premier Nehroe van India hebben don derdag een communique uitgegeven over hun besprekingen, waarin onder meer wordt gezegd: „De besprekingen bevestigden, dat er een groot gebied van overeenstemming bestaat tussen India en de V.S., die verbonden zijn door krachtige vriendschapsbanden, welke het gevolg zijn van het feit, dat zij gemeenschappelijke doelen nastre ven en de hoogste beginselen van vrije democratie aanhangen". STOCKHOLM, 20 dec. AFP. De Egyptische regering heeft de Zweedse legatie te Cairo meegedeeld, dat een Zweeds schip en elf andere schepen van verscheidene landen, die sedert 't begin van november in het Suezkanaal zijn opgesloten, door de Egyptische au toriteiten zullen worden vrijgegeven, zodra de Brits-Franse strijdkrachten Egypte zullen hebben verlaten. Principiële overeenstemming over prijsbeleid 's-GRAVENHAGE, 21 dec. Gis termiddag heeft de minister van eco nomische zaken, professor Zijlstra, met de vertegenwoordiger der werkgevers organisaties besprekingen gevoerd over de uitvoering van het prijsstabi- lisatiebeleid. Naar aanleiding van be richten over ernstige meningsverschil len tussen de protestants-christelijke en de algemene werkgeversorganisa tie enerzijds en het katholieke werk geversverbond anderzijds over de prijsstabilisatie vernemen wij van be voegde zijde, dat het overleg tussen de regering en de centrale industriële verbonden inzake het prijsbeleid nog gaande is. Daarbij werd ons verze kerd, dat er ten aanzien van beginsel en doel van de prijsstabilisatie geen enkel verschil van mening bestaat. Vergoeding schade aan Engelsen en Fransen PARIJS, 20 dec. AFP. Premier Mollet van Frankrijk heeft te Parijs verklaard dat Engeland en Frankrijk van gedachten wisselen over een plan om de gezamenlijke Egyptische tegoe den, die in de twee landen zijn geblok keerd, te gebruiken om hun onderda nen schadeloos te stellen voor hun in Egypte geleden verliezen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 21 dec. De vijfde mei valt in 1957 op zondag. Dat maak te het debat over de viering van deze dag bij de behandeling van de be groting van Algemene Zaken een voudig. Trouwens de heer Scheps (soc) merkte terecht op dat het geen zin heeft elk jaar over deze kwestie te de batteren als de standpunten toch niet veranderd zijn. Minister Drees bleef bereid hierover overleg met het be drijfsleven te plegen, maar hij ver wacht dat er in de toekomst nog enige uitbreiding zal kunnen worden gege ven aan het aantal vrije dagen, waar bij dan met de vijfde mei rekening kan worden gehouden. Tegen de commu nist Bakker merkte hij op, dat de com munisten, geen recht hebben deze dag als bevrijdingsdag te vieren, zolang zij het gebruiken van nazi-methodes in Hongarije, verdedigen. CAIRO, 21 dec. Reuter. De Egyp tische regering heeft donderdag haar besluit bevestigd van Port Said een vrijhaven te maken, een handelsge bied, vrijgesteld van douane en andere rechten. De minister van handel ver klaarde namelijk, dat de Egyptische regering voornemens Is van geheel Port Said een vrijhandelsgebied te ma ken. De Verenigde Naties hebben Enge land medegedeeld, dat zij de volledige verantwoordelijkheid op zich nemen voor de veiligheid van alle schepen en bemanningen die zullen worden ge bruikt bij de vrijmaking van het Suez kanaal. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van de Britse delegatie bij de V.N. Kosten V.N.-leger De administratieve commissie van de Ver. Naties heeft besloten dat de eerste tien miljoen dollar van de kos ten van het politièlegr in Egypte door alle leden-staten zullen worden gedra gen naar rato van hun normale con tributies. GOES, 21 december. Piet Doene, de 25-jarige timmerman uit Ovezande, die onder uitermate vreemde omstandigheden maandag avond, toen hij met zijn bromfiets op weg was naar zijn verloofde te Kwadendamme, door drie mannen werd ontvoerd, waarna hij in het Scheveningse bos te Den Haag in de prille morgen uit een slaap, waarschijnlijk veroorzaakt door het toedienen van een verdovings middel door de ontvoerders, ontwaakte, is in heel Ovezande het ge sprek van de dag geworden. En niet alleen in Ovezande, vrijwel over al in Zeeland sprak men gisteren over dit geheimzinnige geval, nadat ons blad gistermorgen het bijna niet te geloven verhaal, opgetekend uit de mond van het slachtoffer zelf, had gedaan. Is dit verhaal niet te fantastisch hebben zich gisteren velen afgevraagd. Wij willen niet verzwijgen dat velen zeer sceptisch tegenover de mededelin gen van de Ovezandse timmerman staan. Daarom hebben wij gisteravond nog maals een gesprek met de in het mid delpunt der belangstelling staande jongeman gehad, na vooraf o.a. ook nog met zijn broer te hebben gespro ken. Piet houdt echter, ondanks zelfs mogelijke bedenkingen, die tegen de uiterst vreemde gang van zaken kunnen worden ingebracht, zijn ver haal pertinent staande. Zijn broer deelde ons desgevraagd oóK mede, dat hij aan de waarheidsgetrouwe weergave van de feiten, zoals Piet ons die heeft gegeven, in geen enkel opzicht twijfelt. „NATUURLIJK". De broer van Piet verklaarde ons gisteravond: „Alles is werkelijk ge beurd, zoals Piet het u heeft verteld". Op onze vraag of zijn broer het ver haal, dat hij ons heeft gedaan, hoe on waarschijnlijk het volgens velen ook mag lijken, toch staande houdt, ant woordde de broer letterlijk: „Ja, na tuurlijk". Hij deelde ons verder mede, dat de politie te Ovezande bezig is met het onderzoek. Hierna hebben wij een gesprek ge had met het slachtoffer van de over val. - Hij vertelde ons naar de politie in Ovezande te zijn geweest en daar zijn lotgevallen te hebben verteld: Van de Haagse recherche vernamen wij gisterochtend nog, dat de heer Doene bij deze instantie dinsdagoch tend aangifte heeft gedaan. Met betrekking tot het onderzoek door de politie merkte Piet gister- vond op dat hij weliswaar „een keer of twee" is bij geweest in de auto van zijn ontvoerders, nadat hij te voren, toen men hem aan de kant van de weg had overvallen en hij in de auto werd geduwd, had ver doofd, waarschij lijk met een sterk vocht, maar dat hij toch weinig bij zonderheden heeft kunnen verstrek ken aan de politie. GEEN MASKER. De mannen hadden, zo deelde Piet ons gisteravond nog mede, geen mas ker voor. Ik heb er geen idee van, waar de drie mannen vandaan kunnen komen. Ik kan niet zeggen, dat zij er bepaald ongunstig uitzagen. Een van hen was, zal ik maar zeggen, zo'n bruinachtige, een andere had een don kere gelaatskleur. De man, die achter in de wagen naast me kwam zitten, kennelijk om te voorkomen dat ik zou ontvluchten, was nog een betrekkelijk jonge man. Hij had achterover gekamd haar. Piet gaf ons toe, dat het verhaal zeer mysterieus lijkt, maar, zo zei hij ons „daar kan ik niets aan doen. Het is zo gebeurd. Ik sta voor de waar heid ervan absoluut in. Omdat ik werd verdoofd, direct nadat ik van achteren werd aangevallen, kan ik van de tocht naar Den Haag maar weinig zeggen". Hoe lang ik piecies in het Scheve ningse bos heb gelegen, voor ik bij kwam, weet ik evenmin. Het kan een paar uur rijn geweest, ook is het mo gelijk dat ik, vrij kort nadat ik daar was neergelegd, weer ben bijgekomen. Het was toen half zeven in de mor gen. Het was nog donker en het re gende. „Met de Haagse recherche heb ik een hele poos dinsdagochtend door Den Haag gereden, op zoek naar de plek waar de drie overvallers mij hadden neergelegd. Ik wist eerst de plek niet terug te vinden, doch na veel zoeken kwamen we er toch, het was aan de kant van een brede asphaltweg. Ik herkende de plek aan een dikke boom, die in de buurt stond. Piet zei er geen idee van te hebben, waarom men juist hem als slachtoffer heeft uitgezocht. Had u met iemand kwestie? hebben wij hem ge vraagd, doch hij kon zich niets van een vete herinneren. De Haagse recherche heeft ons gis teren medegedeeld met de heer Doene de plaats, waar z'n overvallers hem hadden gelegd, te hebben bezocht. Men kon echter niet meer zien, aldus de recherche, dat hij daar had gelegen. Hiervoor heeft de heer Doene tegen over ons de verklaring gegeven, dat de regen de sporen heeft uitgewist. In politiekringen sprak men overi gens gisteren van een „verward ver haal". Het onderzoek in deze zaak is door de Haagse recherche overgedra gen aan de politie te Ovezande, omdat het strabare feit, zoals men ons mede deelde, niet op Haags grondgebied is gebeurd. De politie te Ovezande heeft uiter aard met het slachtoffer gesproken. Men zoekt thans intensief naar de op lossing van dit zeer mysterieuze geval. De heer Doene maakte gisteren te genover ons de opmerking, dat het op zijn minst vreemd is, dat op dezelfde avond misschien drie kwatier vroeger, in 's-Heér Hendrikskinderen een jon geman is aangehouden (zie pag. 2). Be staat er verband tussen deze beide ge vallen, vroeg hij. En deze vraag stellen ook anderen. De Amerikaanse vice-president Richard Nixon brengt op het ogenblik een bezoek aan Oosten rijk, waar hij zich o.m. uitvoerig op de hoogte heeft laten brengen van de problemen van de Hon gaarse vluchtelingen en waar de moeilijkheden van transport van een gedeelte van hen naar de Ver. Staten, zijn besproken. Deze tele- foto toont Nixon in een kamp van Hongaarse vluchtelingen met een Hongaars kind op de arm, temid den van vluchtelingenkinderen. Regering dankt medewerkers vluchtelingenhulp UTRECHT, 21 dec. De laatste Hon garen hebben gisterochtend de Utrechtse jaarbeurshallen verlaten en zijn vertrokken naar hun woonoorden. Gisteravond is een door de regering en het hoofdbestuur van het Rode Kruis belegde afscheidsbijeenkomst gehou den. De minister van maatschappelijk werk, mej. mr. M. Klompé, dankte hier namens de regering allen, die aan het vluchtelingenwerk hebben deelgeno men. Mr. J. Sark, viee-voorzitter van de federatie vluchtelingenhulp dankte eveneens voor de prettige samenwer king. UTRECHT, 20 dec. In 1955 werd bij de export van eieren voor het eerst het aantal van een miljard bereikt. De eierexport wordt voor 1956 op 2,4 mil jard geschat. Op 1 december j.l. waren reeds 2.085 miljard stuks geëxporteerd tegen 1,910 miljard op dit datum van het vorig jaar. De waarde hiervan be droeg eind november 1955 en 1956 resp. rond f 280 miljoen en f 304 miljoen. De export van eendeneieren liep ook in 1956 weer terug en wel met f 100.000 reden waarom hier op de bedrijven meer en meer wordt overgegaan tót de produktie van slachteenden. Met het oog op besmettingsgevaar heeft West- Duitsland bepaald per 1 april a.s. de invoer van eierprodukten alleen in ge pasteuriseerde vorm toe te staan. Bovenstaande gegevens werden ver strekt in de vergadering van het be stuur van het produktschap voor pluimvee en eieren. DJAKARTA, 20 dec. ANP. Onder de bevolking van Djakarta is grote on rust ontstaan door de uitspraken van „profeten", die een nieuw geloof ver kondigen, volgens hetwelk de wereld binnen negen dagen zal vergaan. De profeten spoorden hun gehoor aan van hun bezittingen afstand te doen, indien ze tot de „ware god" wilen terugkeren. Tal van mensen, die bevreesd werden, haastten zich naar huis en gaven hun bezittingen weg. Donderdag heeft de politie van de hoofdstad zeven „predikers" aangehou den.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1