Zo spoedig mogelijk besprekingen over het Suez-kanaal Timmerman uit Ovezande door drie onbekende brutale wijze ontvoerd mannen op r Alle broodsoorten vandaag reeds één cent duurder Hongaarse huisvrouwen vrezen ontwaarding van het geld i. Ook Egypte voor onderhandelingen Britten en Fransen nog steeds internationaal beheer voor Grondwet voor Cyprus Britten en Fransen in Egypte Hervormde synode neemt brief over Nieuw-Guinea niet terug Behoefte aan huizen stijgt sneller dan nood daalt 'Strijd duurt lang' in auto geduwd Na verdoving Ontwaakt in Scheveningse bos PROJESTANTS-CHRISTELUK DAGBLAD VOOR ZEELAND J' p padvindsiees (w.a. Prinses Hflarij-Ueueccasten %aand?Ji Groot aantal politici in de cel? Onderwijsdebat liep met sisser af E^ssnhower lichtte premier Nehroe in Strekking juist geacht Geen wijziging van uitgiftebeleid „Weet u de weg naar Goes, meneer?" Horloge, ring en geld kwijt Arrestaties en razzias in Boedapest Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan 8ï Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, f 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Daghla 12e Jaargang No. 3583 wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 20 december 1956 SPEK-CLUB (pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Slaan: Vrijdag: Zon op 3.49 u., onder 16.28 u. Maan op 21.45 u., onder 10 54 u. Hoogwater vrijdag 21 december: Vlissingen: 3.57 u. 2.36 m., 16.30 u. 2.38 m. Terneuzt 4.31 u. 2.50 m., 17.02 u. 2.52 m. Wemeldinge: 5.56 u. 1.90 m., 18.22 u. 2.08 m. Zierikzee: 5.37 u. 1.66 m., 18.08 u. 1.82 m. LONDEN, 20 dec. Reuter. Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard dat de Britse regering nog steeds voor 'n internationaal beheer van het Su- ezkanaal is. Zijn Franse collega heeft in de Nationale Vergadering hetzelfde gezegd. De Britse minister wil zo spoe dig mogelijk met de onderhande lingen over het kanaal beginnen. Hij had vernomen dat dit ook de wens van Egypte was. De gouverneur van Port Said heeft verklaard dat het aantal doden als ge volg van „De Brits-Franse agressie" nog niet bekend is, maar dat voor dui zend lijken toestemming tot begraven is gegeven. Er moeten nog lijken on der het puin liggen, zei hij. „Wraak" Sinds zaterdag zijn er volgens de gouverneur 23 Egyptenaren gedood en 60 gewond „bü wraakneming door de Britten". Van de 773 kinderen die er tijdens de bezetting in Port Said ge- LONDEN, 19 dec. Reuter. Voor stellen voor een grondwet voor Cyprus die woensdag aan het Engelse parle ment zijn voorgelegd, bieden Cyprus een grote mate van zelfbestuur, zij het met toezicht op buitenlandse zaken, verdediging en binnenlandse veilig heid door de Britse gouverneur. Deze ontwerp-grondwet zou Cyprus in hoofdzaak een gekozen wetgevende verandering geven, welke in feite ze ker kan zijn van een Grieks-Cyprioti sche meerderheid. Er zouden belang rijke waarborgen zijn voor de rechten en vertegenwoordiging van de Turkse minderheid. Griekenland heeft inmiddels de voorstellen verworpen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 20 dec. Het debat over de onderwijzers- en lerarensala rissen liep gisteren in de Tweede Ka mer met een sisser af. De heren Roos- jen (a.r.) en Kleywegt (soc.) spraken de hoop uit, dat de extra verhoging van de salarissen van de hogere amb tenaren niet door zal gaan. Zo wel, dan zullen ook de lerarensalarissen moeten stijgen. Het is duidelijk dat deze kwes tie bij de behandeling van de begro ting van binnenlandse zaken uitermate belangrqk zal worden. Het standpunt van minister Cals over de salarispoli- tiek is ongewijzigd gebleven. WASHINGTON, 19 nee. (Reuter). Premier Nehroe van India heeft woensdag op een persconferentie te Washington verklaard, dat zijn bespre kingen met president Eisenhower hem een beter begrip van de Amerikaanse politiek en in het bijzonder van de gedachtengang van de president heb ben gegeven. Hij zei, dat hij Eisenhower de „kern" had meegedeeld van hetgeen hij enige dagen geleden met premier Tsjou en Lai van communistisch Chi na had besproken. Deze kern kwam hierop neer, dat de Chinese commu nisten „zekere klachten" hadden. Zij hadden naar hun mening verscheide ne stappen voorwaarts gedaan, maar de andere partij had hier niets tegen over gesteld. Sprekend over het Midden-Oosten deelde de Indiase premier mee, dat zijns inziens een regeling van de kwestie van het Suezkanaal moet in houden, dat alle schepen het kanaal mogen gebruiken. Nehroe sprak van „fundamentele veranderingen in de richting van de mocratisering en liberalisering" in de Sowjet-Unie. Hij dacht echter niet, dat er zich in dat land ooit een parlemen tair stelsel zal ontwikkelen, zoals dat in India en de V.S. bestaat. boren zijn, waren er 56 naar kolonel Nasser genoemd. De commandant van het V.N.-poli- tieleger in Port Said, zei dat het poli- tieleger het bestuur van de stad heeft overgenomen. Het ligt in de bedoeling dit bestuur een week na het vertrek van Britten en Fransen aan de Egypte naren over te dragen. Gevangen Een correspondent van de „New York World Telegram", die dezer da gen uit Cairo in New York is aangeko men, schrijft dat president Nasser meer dan duizend politici, religieuze leiders, legerofficieren en zakenlieden gevangen heeft gezet omdat hij ze ver denkt van plannen om zijn regering te vervangen door een regime dat En geland beter gezind is. Er zouden nog dagelijks verdachten worden aange houden. „De vuurpelotons zijn in actie ge weest. Er zijn veel verse ongemerkte graven", schrijft de correspondent. 's-GRAVENHAGE, 19 dec. Alle broodsoorten worden met in gang van vandaag 20 december, één cent per 800 gram duurder. Deze verhoging geschiedt na diepgaand overleg tussen de mi nister van economische zaken, en vertegenwoordigers van de Bakke rijstichting. De prijsverhoging geldt dus zo wel voor het witbrood, het brui ne brood als voor het volksbrood. De bakkerij stichting verzocht op grond van de verhoging der wereld marktprijzen van granen en bloem en van de sterk verhoogde prijzen op de vrachtenmarkt een cent prijsverhoging voor het witbrood en twee cent voor het volks- en bruinbrood per broodje van 800 gram. Dit zou voor het wit brood iets te veel zijn en voor het bruinbrood iets te weinig. Minister Zijlstra heeft na een zeer langdurig onderhoud op grond van het prijsstabilisatiebeleid van de regering niet kunnen instemmen met een alge mene prijsverhoging van meer dan een cent per broodje van 800 gram. Geruchten, dat het brood in sommi ge gemeenten meer dan een cent in prijs zou stijgen, blijken onjuist te zijn. Verenigde Naties bespraken NEW YORK, 19 dec. Reuter. Frankrijk heeft in de Assemblee der Verenigde Naties de kwestie van Egyp- tes behandeling van Franse onderda nen te berde gebracht en om „onmid dellijke stopzetting der uitwijzing en eerbiediging van de onschendbaarheid van eigendom'' gevraagd. De Egyptische afgevaardigde ver klaarde, dat zijn regering door de Brits -Franse aanval gedwongen was ge weest maatregelen te nemen om de rust en orde te verzekeren. Egypte was niet tot algemene uit wijzing van Britten en Fransen over gegaan. Wel heeft de Egyptische rege ring, eigendommen van burgers van vijandelijke landen onder beheer ge plaatst. DEN HAAG, 19 dec. De sy node van de Ned. Herv. kerk heeft verklaard, niet te kunnen ingaan op de suggestie om het Herderlijk schrijven inzake Nieuw Guinea terug te nemen. Ook zal geen bre dere toelichting worden gegeven. De synode betreurt het dat in de opbouw van de argumentatie zin nen voorkomen, die de aandacht van de eigenlijke zorg der syonde afleiden. De strekking van de op roep acht de synode echter juist. De synode heeft geen oplossing aan de hand willen doen voor de kwestie Nieuw-Guinea. De gedachte dat de op roep een bepaalde politieke geest zou ademen, wordt als volkomen onge grond van de hand gewezen. Morgen hopen wij op de mededelin gen, die van synodewege aan een onzer redacteuren zijn gedaan en waarvan wij hierboven de kern weergaven, uit voeriger terug te komen. Minister Witte in Tweede Kamer DEN HAAG, TO dec. Minister Witte (Wederopbouw en bouwnijver heid) heeft gisteren in de Tweede Ka mer medegedeeld, dat de behoefte aan woningen sneller stijgt dan de woning- vooï daalt. Onder meer merkt hij op, dat 's mensen levensduur langer is ge worden, dat men jonger huwt en dat de gemiddelde gezinssamenstelling van 4.4 in 1930 tot 3.9 in 1956. De minister betoogde, dat er geen verband bestaat tussen de hoogte der huren van oude woningen en het aan tal thans te bouwen woningen. De suggestie om inplaats van de bouwer de huurder de subsidie bij de premiebouw te verlenen zal de minis ter overwegen, maar hij gaf te ken nen, dat hij er zwaar aan tilt. De minister betoogde dat de totale prijsstijging in de woningbouw sinds 1953 niet zo onrustbarend is als som mige polemieken doen veronderstel len. In de suggestie om van alle wonin gen maar woningwetwoningen te ma ken bon spr. niet treden. Hij merkte o.a. op, dat hij er niet van overtuigd is dat woningwetwoningen efficiënter worden gebouwd dan premiewoningen. In overweging is hoe iets gedaan kan worden om de bejaardenhuisves ting financieel tegemoet te komen, door subsidiering in onroerende zaken, b.v. liften. De zwarte lonen meent hü niet te moeten bespreken, omdat het hier een algemeen verschijnsel geldt. Zwarte lonen worden niet alleen in de bouw nijverheid betaald. Deze zaak moet z.i. elders worden besproken. Uitvoerig verdedigde spr. het uit giftebeleid en hü verklaarde er niet over te denken van werkwijze te ver anderen. Padvindsters uit Soest, waartoe ook prinses Marijke behoort, heb ben een verrassing gebracht aan een groep bejaarden in Utrecht, Tweede van rechts staand prinses Marijke. Kadar verklaart: BERLIJN, 19 dec. AFP. „De po litieke strijd tegen de contra-revolutie duurt heel lang, want de vijand ver toont zich niet in het openbaar en ope reert clandestien, hetgeen de actie te gen hem buitengewoon ingewikkeld maakt", heeft de Hongaarse premier ■Janos Kadar woensdag in een vraag gesprek voor de Oostduitse radio ver klaard. Hij zei dat de communisten in heel Hongarije op het ogenblik georgani seerd zijn, maar drukte er zijn spijt overuit, dat het werk van de partij nog volkomen onvoldoende is. WENEN, 19 dec. Reuter. In Wenen ontvangen berichten uit (Van één onzer redacteuren) KWADENDAMME, 19 december. Het was net of de 25-jarige Piet Doene uit Ovezande zijn overvallers weer voor zich zag, toen rij ons het verhaal deed van het meest merkwaardige en bijna niet te geloven voorval, dat hem maandagavond, toen hij op weg was naar zijn verloofde, is overkomen. Hij zag nog een beetje wit en dat is ook niet te verwonderen: het gebeurt werkelijk niet iedere dag, dat men door enkele onverlaten op slechts enkele kilometers van huis plotseling in een bestelwagen wordt gesleurd, wordt verdoofd, van geld en goed wordt beroofd, om de andere morgen in het Scheve ningse bos te Den Haag, naast de eigen bromfiets, wakker te worden. Piet Doene in Ovezande, timmerman van beroep, weet er nu van mee te praten en natuurlijk ook diverse inwoners in zijn geboorteplaats, waar het gonst van de geruchten rond deze bijzonder brutale roof overval. argwaan laat ik mijn brommer bij de wagen tot stilstand komen. En terwijl ik de chauffeur op diens verzoek uitleg, hoe hü moet rijden om in Goes te komen, word ik opeens in de rug aangevallen: men steekt mij iets dat verdovend werkt onder de neus en ik kan mij nog slechts vaag herin neren, dat ik in de bestelwagen wordt geduwd." Twee keer „bij" Na enkele kilometers rijden wordt Piet in de auto reeds wakker uit zijn „Zoals gewoonlijk reed ik maandag avond op mijn brommer rond half ne gen naar mijn verloofde in Kwaden- damme", zo begint Piet bij stukjes en beetjes zijn relaas. „Ongeveer ter hoogte van boerderü Boonman staat een Ford-bestelwagen gepar- Ik dim even, maar men be duidt mq te stoppen. Zonder enige „onnatuurlijke" slaap. Hij constateert, dat 's-GravenpoIder wordt gepasseerd en is er zeker van dat men niet de richting Goes neemt, maar hij de be kende driesprong bij 's-Gravenpolder rechtdoor gaat. Tevens ziet hij tot zijn grote verbazing, dat zich drie in plaats van twee mannen in de wagen uevinden. Twee zitten voorin en één houdt stevig de wacht naast zijn ang stige slachtoffer. „Ik kan mij ook nog herinneren, dat ik voor de tweede keer bijkwam," zo vervolgt de jonge timmerman. „Mijn gouden ring en mijn horlage was ik toen al kwijt, terwijl men mij beval mijn portemonnaie, waarin ongeveer f35.zat, te ledigen. Ik heb toen verzocht mijn ouders op te bellen of desnoods te schrijven. Dit werd mij geweigerd, maar men stond mij wel toe een brief naar mijn meisje te schrijven. Ik heb vliegensvlug enkele krabbels op een oude biljartlijst ge zet. Ik kreeg een enveloppe en twee postzegels van vijf cent, heb de brief dichtgeplakt en ben weer» „ingedut". Het „document" Deze brief, die, na door de bandie ten opengemaakt te zün, in Bergen op Zoom is gepost, werd vanmorgen in Kwadendamme bezorgd. „Verder weet ik me echter slechts te herinneren, dat ik in een bos later zou blijken, dat dit het Sche veningse bos was wakker ben geworden. Mijn brommer stond „plichtsgetrouw" naast me en mün leren jas had me tegen een mieze- Hongarije maken melding van her nieuwde pogingen van de Hon gaarse autoriteiten om de produk- tie weer op gang te brengen en in het bijzonder het aanbod van con sumptiegoederen te verhogen. In Boedapest hadden zich woens dag meer rijen voor de winkels ge vormd dan in de afgelopen weken, daar de huisvrouwen van Boeda pest erop uittrekken om hun geld te besteden uit angst voor inflatie. De sleutel voor de toekomst van Hon garije is volgens bevoegde waarnemers de produktie van kolen. Maar ondanks de herhaalde oproepen van de rege ring om een hogere opbrengst, blijken de mijnwerkers nog steeds slechts een deel te delven van de behoeften van het land. Radio-Boedapest heeft bekendge maakt dat slechts in uitzonderlijke ge vallen verblijfsvergunningen voor het gebied aan de Oostenrijkse grens zul len worden verstrekt. Waarnemers in Wenen leggen dit uit als een nieuwe stap om de vluchtelingenstroom naar Oostenrijk tot staan te brengen. rige regen behoed Zonder ook maar enige notie te heb ben, waar hij zich bevond is Piet op de brommer gestapt. Eerst toen hij bij het Haagse station aankwam, wist hij tot zijn grote schrik waar hij terecht was gekomen. Inderdaad tot zijn schrik, maar tevens tot zijn grote vreugde, omdat in Den Haag een broer van zijn verloofde woont, waar hij zich naar toe heeft begeven en die zijn in angst verkerende familie in Ovezande per telefoon heeft bericht, wat Piet was overkomen en dat hij gezond en wel in Den Haag van de schrik zat te bekomen. In Ovezande In Ovezande ontdekte mevr. Doene dinsdagmorgen, toen zij haar zoon wilde wekken, dat zijn bed onbeslapen was. Zij vond dit overigens vrij nor maal, daar Piet meermalen bij zün a.s. schoonouders blijft overnachten. Het telefoontje uit Den Haag bracht haar echter achter de werkelijkheid. De Haagse recherche heeft deze vreemde zaak in onderzoek. Mysterieus Wü geven dit uitermate mysterieuze ontvoeringsverhaal weer, zoals de Ovezandse timmerman ons dat gister avond, temidden van zijn familiekring heeft verteld. Met belangstelling wach ten wij en vele anderen op de resultaten van het politie-onderzoek. Het wekt veel bevreemding dat de mannen de ontvoerde na op hem slechts een buit van 35 gulden, een horloge en een ring te hebben gevon den, helemaal hebben meegenomen naar Den Haag. Waarom heeft men hem niet onderweg afgezet? Waarom die brief aan de familie? Arrestaties Ook woensdag zijn in Boedapst nieu we arrestaties verricht wegens verbo den wapenbezit. Tijdens razzia's op twee stations van de Hongaarse hoofd stad heeft de politie 52 personen aan gehouden. In het stadscentrum van Boedapest is men thans begonnen de langs de straten en in de plantsoenen begraven gevallenen naar kerkhoven over te brengen. Radio-Boedapest heeft woensdag meegedeeld, dat meer dan zesduizend Hongaren, die naar Oostenrijk waren gevlucht naar Hongarije zijn terugge keerd. DE BILT ZEGT: Weinig wind Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist. Zwakke veran derlijke wind. In het zuidoosten van het land iets kouder, eiders weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1