Het historische verloop van de kustlijn van eiland Walcheren Rechter in zaak-De Braai viel bewusteloos van zijn stoel Z.W. O. verleent subsidie voor de uitgave van Interessante studie van archivaris M. P. de te Middelburg zojuist verschenen Bruin „Haat" op lesrooster Heft gelukkige resulftaaft: de nieuwe MILLER ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Vluchtelingenstroom Proces nu voorlopig uitgesteld Wijsmuller reageert op beschuldiging van Smit Drie en 'n half duizend „proefrokers'% wetenschappelijk geselecteerd uit tienduizenden aanmeldingen, hebben de mélange gekozen voor MILLER BROS: de King Size Virginia. Woensdag 19 december 1956 Domburg al in Romeinse tijd bewoond Welvarend Oostkapelle omstreeks jaar 600 Indijking Walcheren in 11e eeuw In 15e eeuw verrees Westkappelse dijk N.- en St.-Joosland behoorde tot de 19e eeuw tot Zuid-Beveland WENEN, 17 dec. (Reuter) In de nacht van zondag op maandag zijn in totaal 1.040 Hongaarse vluchtelin gen Oostenrijk binnengekomen. Een groot deel van de vluchtelingen wist gebruik te maken van de dichte mist in het grensgebied, die hen in staat stelde Russische militairen te ontwij ken. NIJMEGEN, 17 dec. De gerefor meerde jeugd van Nijmegen heeft a.l. donderdagavond een kerstbijeenkomst georganiseerd in de lokalen van de geref. kerk aldaar, waar prof. dr. F. G. L. v. d. Meer, hoogleraar in de theologie aan de R.K. Universiteit van Nijmegen, spreken zal over: „De menswording en kerstmis in de oude kerk". Ingezonden Mededelingen (adv.) (Van onze speciale verslaggever) MIDDELBURG, 18 december N DE ROMEINSE TIJD was er reeds sprake van bewoning bij Domburg. Dat wijzen de gevonden „Nehalennia-stenen" uit", zo schrijft archivaris M. P. de Bruin te Middel- ffburg in de inleiding van.zijn studie, waarin het ontstaan van Walcheren wordt geschetst, dat oudtijds deel uitmaakte van het Vlaams-Hollands veengebied. Dat gedeelte van Walche ren lag in die dagen iets verder de zee in, hetg een een aanknopingspunt vormde voor de be paling van de kustlijn in noordelijke richting. De nederzetting bij Domburg was te beschou wen als een station op de handelsroute naar Engeland. Daarnaast waren sporen van bewo ning in Zuid-Walcheren geconstateerd. In de derde en in de vierde eeuw en ook ook later werd geheel Walcheren geïnundeerd door overstromingen van lange duur, bekend als „transgressies" die verband houden met het rijzen van de zeespiegel. Van de zesde tot de negende eeuw werden op het strand van Oost kapelle talrijke munten en sieraden ge vonden, die duidden op de nederzet ting van een welvarende bevolking, welke echter op een klein gebied samenwoonde. Walcherens ontstaan In de zesde eeuw begon ook de aan tasting uit het westen, welke in ver band is gebracht met het ontstaan van de Westerschelde. Langzaam ontstaat dan een eiland, dat reeds op het ein de van de achtste eeuw Walcheren wordt genoemd. In de tiende eeuw vindt men op dit eiland de bekende „vluchtbergen", waarover veel te doen Is geweest. Tot op dit ogenblik zijn de geleerden het er nog niet over eens of dit inderdaad „vluchtbergen" waren dan wel verde digingswerken tegen de Noormannen. Vermeld dient te worden dat later op de schorren veel van die „vluchtber gen" zjjn aangetroffen, welke de naam van „stelbergen" droegen. Dijken rondom Walcheren Wanneer de indijking, van Walche ren is begonnen, zo vervolgde de heer De Bruin zijn betoog, is niet precies te zeggen. In tegenstelling tot Z. Vlaanderen, waar de vermelding „Tu- bindic" in de jaren 1025 tot 1038 op de aanwezigheid van dijken wijst, be schikt men op Walcheren niet over dergelijke toponiemen. (Van een speciale verslaggever) ZO ONTSTOND DE STUDIE VAN ARCHIVARIS DE BRUIN MIDDELBURG, 18 dec. „Wat bracht U op de gedachte om een studie te beginnen over het historisch verloop van Walche rens kustlijn?" vroegen wij de heer De Bruin. „De eerste aanleiding was het verschijnen van een dissertatie van mej. A. W. Vlam," zo ver telde de heer De Bruin, „hetwelk was opgezet als een historisch- morfologische studie van enige Zeeuwse eilanden (1942)". Dit proefschrift was zeer be langrijk voor de bodemstructuur van Zeeland in het algemeen en voor die van Walcheren in het bijzonder, omdat aan dit eiland veel aandacht was besteed. In 1952 kwam „de bodemkartering van Walcheren" van Bennema en Van der Meer van de pers. De resultaten van de bodemkarte ring noodzakelijk geworden door de inundatie van Walche ren in 1944 betekenden een verdere verbreding van de ken nis van de bodemstructuur en mede van het historisch verloop van Walcherens kustlijn. Was er dus op dit gebied vrij veel over Walcheren bekend, daar stond tegenover, dat het kaartmateriaal nog niet was uit gegeven. Nu kwam de heer De Bruin te weten, dat op het Ko ninklijk Huisarchief een interes sant, met kaartjes verlucht ma nuscript aanwezig is van de zes tiende eeuwse deskundige op het gebied van dijkbouw en zee we ring, Vierling. Deze Vierling had in zijn aan Willem van Oranje opgedragen handschrift voorge steld om de hoofden aan de zuid-oostkust van Walcheren langer te maken en schuin te la ten aflopen, waardoor de stroom verder uit de kust zou blijven. Bovendien wilde hij op die hoof den ijzeren punten plaatsen om daarmee de bodems van vijande lijke schepen bij een eventuele landing te vernielen. Genoemd manuscript (waaruit de heer De Bruin twee kaartjes in zijn studie heeft gereprodu ceerd) bracht de archivaris op de gedachte om van het midden der zestiende euew af ook ander ma teriaal op dit terrein te verza melen teneinde aldus een over zicht te geven van het historisch verloop van de kustlijn van Wal cheren. In de zestiende eeuw bijv. belemmerden onderlinge twisten tussen de staten van Walcheren het goede toezicht op de dij ken. Toch wist men de moeilijkheden te boven te komen. Zoutelande's muur DJAKARTA, 18 dec. (A. N. P.). Het landgerecht in Madjalengka, W. Java, heeft maandag de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen de Nederlander H. de Braai, die terecht staat op beschuldiging van subversieve actie tegen de Nederlandse staat. Als gevolg van ongesteldheid van de rech ter Sostrodirdjo, was de verdere be handeling van deze zaak veertien da gen geleden reeds opgeschort. De rech ter, een asthma-patiënt, heeft echter kennelijk zijn krachten overschat, want op de zitting van maandag, tij dens het verhoor van de derde getuige op die dag, een inspecteur van politie, viel hij bewusteloos van zijn stoel. Na een half uur kwam hij weer bij, doch hij was niet bij machte de zit ting voort te zetten. Het proces werd hierop voor onbe paalde tijd uitgesteld. Er werden maandag drie getuigen gehoord. De eerste getuige was B. F. de Raaf, die getuigde niet te kunnen verklaren bij een ondergrondse bewe- gesloten bij een ondergrondse bewe ging voor het omverwerpen van de Indonesische regering. De tweede getuige was de onder nemingsarbeider Achmad Sutji, die slechts verklaarde De Braai als be stuurder van een vrachtauto te heb ben gekend. De derda getuige was de inspecteur van politie Sutisnawidjaja, die ver klaarde dat vijf gearresteerde leden van de Darul Islam-beweging hem hadden verteld, dat zij beklaagden hebben erkend als iemand, die bij on dergrondse activiteit betrokken was. O Te Bethesda in de Amerikaanse staat Maryland, is een Siamese meis jestweeling van vier maanden door een operatie gescheiden. De toestand van de tweeling is bevredigend. 0 In het noorden van Portugal heerst een koudegolf. In het gebied van Braganca hebben op sommige plaat sen uitgehongerde wolven vee aan gevallen. IJMUIDEN, 18 dec. „Wijsmulle* en Co waren gedwongen bij het sle pen van de „Statendam" een eigen weg te gaan". Aldus de reactie van bureau Wijsmuller te IJmuiden op de verwijten van L, Smit en Co's inter nationale sleepdienst in Rotterdam all zou Wijsmuller in open zee hebben gemarcheerd over het binnenbrengen van de „Statendam". „Wij hebben aan Smit in Rotterdam aangeboden het karwei samen te doen op basis van Lloyds open form. Dit aanbod is door Smit afgewezen. Ook de Wilton-directie voelde er niets voor". „In de laatste tijd heeft ook Smit en Co zich niet aan de regels van de interanl salvage union, waarbij de zeeslepers zjjn aangesloten, gehouden. Ons aanbod aan de directie van Wil ton om de „Statendam" binnen te slepen kan als een antwoord worden beschouwd op deze overtredingen van Smit", aldus bureau Wijsmuller. Een klacht bij de union, waarmee, Smit en Co. dreigt, die eventueel ons lid maatschap zou doen verliezen, zal een averechtse uitwerking kunnen hebben. Wij zouden dan geheel vrij zijn". Toch kan men veilig aannemen dat de indijking van Walcheren in de elfde of begin twaalfde eeuw is begonnen en dat rond 1300 het gehele eiland door dijken was omgeven met uitzondering van dat gedeelte, waar de duinen een natuurlijke bescherming tegen de zee vormden. Sinds 1550 is er voldoende kaartmateriaal aanwezig, dat duidelijk illustreert hoe de kustlijn er in die tijd heeft uitgezien en zich later heeft ontwikkeld. Westkapelle De beroemde Westkappelse zeedijk kwam in de vijftiende eeuw tot stand. Door de dreigende stroomaanval op dit kustgedeelte was men in 1540 genood zaakt hier een „inlaag", een „slaperdijk" te leggen. De voordijk werd daarbij niet opge geven, maar men retireerde uiterst lang zaam totdat tenslotte in de veertiger jaren van de zeventiende eeuw de zeedijk en de „inlaagdijk" samenvielen. Deze handelwijze steekt gunstig af bij andere Zeeuwse polders, ond^r an dere op Schouwen, waar men al te haastig op de „inlaagdijk" terugviel en zodoende terrein moest prijsgeven. Viel er van het begin der zeventiende eeuw af een sterke achteruitgang bij Domburg te constateren, bij Oostkapelle boekte men vooruitgang door het aan groeien der duinen in de achttiende eeuw. Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft de Ned. org. v. Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek aan de heer M. P. de Bruin, archivist aan het rijksarchief te Middelburg en archivaris van de polder Wal cheren een subsidie verleend voor de uitgave van zijn stu die over het historisch ver loop van de kustlijn van Wal cheren. Deze studie is kortge leden verschenen. In een onderhoud, dat een speciale medewerker met de heer De Bruin mocht hebben, vertelde de archivaris van deze studie, hetgeen in neven staand artikel is weerge geven. Walcherens strijd Tenslotte wees de heer De Bruin er op, dat sommige gedeelten voor Walcherens kust bijzonder diep zijn, zo bijv. voor de zuidwatering, waar diepten van meer dan 45 meter worden gemeten. Hiertegen moest de polder sinds 1922 door middel van zinkstukken maatregelen nemen. De totale oppervlakte van deze zinkstukken bedroeg in 1947 niet minder dan 25 hecta re. Het polderbestuur heeft hierbij nog het advies gevraagd van het waterloop kundig laboratorium te Delft en dit heeft na een grondig onderzoek het polderbe stuur feitelijk niet anders kunnen advi seren dan op de ingeslagen weg voort te gaan, dat wil zeggen: zinken en nog eens zinken. Hoewel dus de bedoeling van de stu die is geweest een zo selekt mogelijke keuze van het beschikbare kaartmate riaal te geven, heeft de teksts onder meer de strekking te wijzen op de moei lijke perloden in het dijkbeheer van Walcheren. Belangrijkste verandering De belangrijkste verandering in de kustlijn greep plaats in het zuid-oos ten van het eiland. Hier werden sinds 1631 belangrijke polders aangeworven. Dit poldergebied Nieuw- en Sint Joosland werd eerst in de negen tiende eeuw aan Walcheren gehecht. Voor die tijd maakte het deel uit van Zuid-Beveland. Die inpoldering bracht voor Middelburg het verlies mee van zijn open haven naar zee. Hiertoe moest Middelburg een nieuw havenkanaal maken naar Wulpenburg bij Veere. Dit havenkanaal werd grotendeels opgeslokt door het nieuwe kanaal van Walcheren van omstreeks 1870. Door de werken (Sloedam) van 1870, die o.a. Wal cheren met het vasteland verbonden, werd „het gelaat van het eiland" grondig ver anderd. Deze aansluiting heeft de aan trekkingskracht van Walcherens bad plaatsen zeker vergroot. De kuststrook Veere-Vrouwenpolder werd vooral in de vorige eeuw geteisterd door dijk- en oevervallen, die weliswaar niet direkt van ingrijpende aard waren, maar toch zodanig dat zij om doeltref fende voorzieningen vroegen. De aanleg van de Sloedam bracht dermate grote ver anderingen in het stroomregiem, dat de schorren ten zuiden van deze dam aan zienlijk aanslibten, welk proces verhaast werd door de aanplant van „spartinagras". Dit leidde in 1949 tot indijking van de Quarlespolder, waardoor Walcheren steeds hechter met Zuid-Beveland werd verbonden. Oostkapelle's strand Sinds 1900 namen strand en duinen bü Oostkapelle belangrijk af. Het verlies van deze natuurlijke bescherming tegen de zee betekende ook een bedreiging van het waterwingebied der gemeente Middel burg. De afneming bedraagt hier sinds de eeuwwisseling over twee kilometer af stand ongeveer tweehonderd meter en wordt veroorzaakt door golfbewegingen en stroom voor de kust. Tegen dit gevaar heeft men zestien hoofden geprojecteerd, waarvan er thans een vijftal is gelegd. Al deze veranderingen demonstreren zich duidelijk in het gereproduceerde kaart materiaal, waarvan de meeste kaarten nooit elders zijn gepubliceerd. De studie van de heer De Bruin wil dan ook tevens een bijdrage zijn voor de kartografie. Zo werd in 1548 tegen de dreigende achteruitgang bij Zoutelande het advies gegeven een muur achter de duinen aan te leggen. Dit zou een zeer ingrijpende maat regel betekend hebben, die enige over eenkomst vertoont met het thans uit te voeren werk door bij genoemde plaats een dijk achter de duinen te leggen. Van zijn oorspronkelijk grondgebied heeft Walcheren wel wat aan de zee moeten prijsgeven, maar gezien an dere landen en met name Schouwen Is deze achteruitgang niet van grote be tekenis geweest, hoewel het polder bestuur altijd paraat is de stroomaan val af te slaan. Bovendien brengt de toenemende aan trekkingskracht van duinen en strand vanzelf het probleem mee deze als natuur lijke verdedigingsmiddelen tegen de zee te bewaren. Voor het polderbestuur, zo zei de heer De Bruin, kan het niet anders of dit laats te zal altijd prevaleren. De Westkappelse zeedijk heeft sinds de vijftiende eeuw een zeer belangrijke gedaanteverwisseling en uitbreiding ondergaan. De dijk breidt zich steeds verder uit in de richting van Domburg, waarbij steeds modernere middelen van verdediging als asfalt-bitumen en beton worden toegepast. CAIRO, 17 dec. (Reuter). De Egyptische studenten en scholieren zal worden bijgebracht het kolonialisme te haten, zo heeft de minister van on derwijs verklaard. De lessen in het Frans en het En gels zullen worden voortgezet, omdat het weglaten van deze twee talen een onrecht jegens de cultuur zou zijn, al dus de minister. De minister van onderwijs deelde voorts mee, dat men plannen voor 'n uitbreiding van de militaire opleiding bestudeert. Pools-Russische overeenkomst LONDEN, 18 dec. Reuter. Maan dagavond is in Warschau een overeen komst tussen Polen en de Sowjet-Unie over de status van de Sowjettroepen in Polen getekend. De smaak van MILLER BROS is niet afhankelijk geweest van de keuze van slechts een enkele tabaksexpert, neeneen „keur"-corps van rokers de juiste doorsnee van geheel vir- giniarokend Nederland heeft zijn stem doen gelden en zijn keuze gemaakt. Deze nieuwe methode betekent een omwen teling op de Nederlandse sigarettenmarkt. Zij bracht SMAAK-ZEKERHEID waar eerst SMAAK-TOEVAL was! Een uitgebreide, wetenschap pelijk doorgevoerde smaak- enquête wees uit, dat er 17 kansen op de 20 zijn, dat MILLER BROS ook de Virginia naar Uw smaak is!

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3