Tito naar Washington? Bezwaarde Hervormden richten zich opnieuw tot de synode Militaire verhouding tussen Rusland Westen veranderd Benzine op de bon in Engeland Dulles: „Satellieten staan niet aan Russische kant" Rotterdams gemeenteraadslid kreeg sleutelgeld van huurders Delingsdijk op SchouweirDuiveland absoluut niet gewenst Twee miljoen kilo geoogste suiker bieten dreigen te verrotten PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen campagne tegen Sowjet-Unie Salarissen leraren worden herzien In arrest gesteld Japan lid V.N. Krasse woorden van polderbestuur Wordt bouwcapaciteit in Zeeland volledig benut Volgend jaar bouw techn. school te Goes Spionnagecomplot in Zwitserland opgerold Autobus tegen truck 1 dode, 4 gewonden Duidelijke uitspraken gevraagd Is het Marxisme verenigbaar met het christelijk geloof? Boeren ontevreden Schade in Hongarije is onmetelijk Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwseh Dagblad HISTORIE VAN KUSTLIJN (zie pag. 3) y 12e Jaargang No, 3582 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directenr: Jacq de Smit Woensdag 19 december 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.48 u., onder 16.28 u. Maan op 20.22 u„ onder 10.25 u. hoogwater do 'f 20 december: Vlissingen: 3.14 m., 15.41 u. 2.44 m. Terneuzen: 2.57 m., 16.12 u. 2.58 m. Wemeloinge: 5.11 u. 1.93 m., 17.33 u. 2.05 m. Zierikzee: 4.55 u. 1.67 m., 17.20 u. 1.79 m. Amerika wenst geen hervatting van de koude oorlog WASHINGTON, 19 december. Reuter. De minister van buitenlandse zaken van de V.S., Dul les, heeft verklaard dat overwogen wordt maar schalk Tïto naar Washington uit te nodigen voor een bespreking op hoog plan. Amerika is niet van plan, zei hij, van de toe stand in Oost-Europa gebruik te maken voor een campagne tegen de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie kan ervan verzekerd zijn dat Amerika niet de wens koestert van de Oosteuropese satellieten bondgenoten van Amerika te maken. Ook ligt het niet in de bedoeling van Amerika de Sowjet-Unie te confronteren met een groep vijandige staten. Eisenhower en ik, aldus de minster, hebben dui delijk te kennen gegeven, dat Amerika er naar streeft de satellietlanden zich op vreedzame wijze tot onafhankelijke staten te laten ontwikkelen. Dulles gelooft, dat de militaire verhouding tus sen de Sowjet-Unie en het westen veranderd is. Twee jaar geleden kon de Sowjet-Unie rekenen op zeker 60 divisies van de satellieten. Het ziet er volgens de minister nu naar uit, dat de satellieten niet aan Russische kant zullen strijden en mis schien zelfs de andere kant op zullen schieten. Maar al houdt men met deze toestand rekening, aldus Foster Dulles, het Russische potentieel in Europa is zo groot, dat geen verzwakking van de NAVO-strijdkrachten kan worden overwogen. Dit wil nog niet zeggen, dat deze strijdkrachten niet enigszins „gestroom lijnd" zuilen worden. In antwoord op een vraag zei Dulles te kunnen verklaren, dat Amerika geen hervatting van de oude oorlog wenst. Na de topconferentie van Genève in de zomer van 1955 is er volgens de minister een verandering in de internationale atmosfeer gekomen, maar dat is voor zover hij weet niet het gevolg van Amerikaanse werkzaamheid. Dulles schrijft het toe aan het op treden van de Sowjet-Unie: het ver oorzaken van moeilijkheden in het Midden-Oosten, pogingen om een op lossing van de problemen in het Mid den-Oosten te verhinderen, het nege ren van het in Genève bereikte ak koord inzake een hereniging van Duitsland en het Russische optreden in Hongarije. Dulles zei niet te weten van een plan om de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa te ver minderen. Betrekkingen verbeterd Dulles merkte op dat de betrekkin gen tussen Amerika, Frankrijk en En geland beter zijn geworden door de besprekingen in en buiten de NAVO. Hij wilde niet zeggen dat er helemaal geen schram meer is overgebleven. Als Israël en Egypte hun geschil over de grensen oplossen, is Amerika bereid die grenzen te garanderen. Naar aanleiding van de bespreking die hij een jaar geleden met Tito ge had heeft, zei Dulles, dat enkele voor spellingen van de maarschalk over de Oosteuropese landen inmiddels zijn uitgekomen. Naar zijn mening zou een bezoek van Tito aan Washington nut tig zijn. (Van onze parlementsredaeteur) DEN HAAG, 19 dec. Minister Cals heeft gisteren in de Tweede Ka mer medegedeeld dat er een rege ringsvoorstel is betreffende de salaris sen van onderwijzend personeel. De inhoud daarvan kon hij nog niet me dedelen De minister merkte op dat er over leg met de onderwijzersorganisaties is geweest. De regering kon echter aan de wensen niet tegemoet komen. Zij gingen, aldus de minister, te ver. De gewenste verhoging voor alle onderwijzers zou, aldus de minis ter, belastingverhoging tot gevolg moeten hebben. Een nieuwe salarisregeling hoopt de minister in januari 1957 gereed te heb ben. Mocht het 2 of 3 februari wor den, dan zullen de betrokkenen er geen schade van ondervinden, omdat ze terugwerkt tot 1 januari 1957. Hoofden van scholen zullen o.a. ver hoging van salaris ontvangen. De minister merkte op dat het ge middelde salaris der leraren ver bo ven het salaris van een hoofdingenieur van de rijkswaterstaat ligt. ROTTERDAM, 18 dec. Het Rot terdamse gemeenteraadslid de 46-jari ge M. F., tevens lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, heeft zich gisteren bij de politie aangemeld, na dat hij zich enige dagen schuil had ge houden. Hij wist n.1. dat de recherche hem zocht. F. was secretaris-penning meester van een woningbouwvereni ging in een nieuwe wijk van Rotter dam, en zou in die kwaliteit sleutel- geld hebben aangenomen voor de ver huur van nieuwe winkels tot een voor lopig geschat bedrag van f 3000. Tevoren was de 45-jarige verzeke ringsinspecteur M. van R., die een on derzoek moest instellen naar de finan ciële draagkracht van gegadigden voor de winkels, reeds gearesteerd. R. heeft bekend reeds in drie gevallen f2000 sleutelgeld te hebben bedongen, en met F. te hebben gedeeld. In het derde De rechtbank te Rotterdam heeft de taxichauffeur A. J. W. uit Maas sluis, die een scooter aangereden heeft, waardoor de twee berijders werden gedood, veroordeeld tot drie maanden hechtenis en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. DE BILT ZEGT: Rustig weer In de ochtend plaatselijke mist, ove rigens veranderlijke bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen zuid en zuidwest. Iets minder zacht. geval was de politie gewaarschuwd. Deze betrapte de verzekeringsinspec teur op heterdaad. F., die dit hoorde, liet zich enkele dagen niet zien, maar besloot gisteren zichzelf bij de politie aan te melden. Heffing Bedrijfschap detailhandel DEN HAAG, 18 dec. Het hoofd bedrijfschap voor de detailhandel heeft een ontwerp-heffingsverordening goedgekeurd, waarbij een basishef fing wordt voorgesteld van f6.50 per onderneming waarvoor het hoofdbe drijfschap is ingesteld en een zgn. be stemmingsheffing van f3.50 per de tailhandel, waarvoor een hoofdafde ling midden- en kleinbedrijf is opge richt. De inkomsten van het hoofdbe drijfschap, voortvloeiende uit deze heffingen zullen ongeveer anderhalf miljoen gulden per jaar bedragen. NEW YORK, 18 dec. (Reuter). Japan is dinsdag met algemene stem men door de algemene vergadering toegelaten tot de Verenigde Naties. Een luid applaus brak los, toen de voorzitter van de algemene vergade ring de uitslag bekend maakte. Algemene vergadering waterschap ZIERIKZEE, 18 dec. Sinds de ramp is er op ouwen-Duiveland 'n ingrijpende controverse ontstaan tus sen het bestuur van het Waterschap Schouwen en Rijkswaterstaat. Deze laatste instantie wil n.I. dwars door 't eiland een delingsdijk leggen, waar door bij overstroming de helft van 't eiland zou kunnen worden behouden. Het waterschapsbestuur stelt hier te genover dat eerst de buitendijken, met name de Langedijk, die de gehele noordkant van Schouwen beveiligt, verstevigd moet worden. Deze slepende kwestie is vandaag weer in harde bewoordingen op, het tapijt gekomen tijdens de algemene vergadering in Zierikzee van heemra den en hoofdingelanden. De voorzit ter, de heer J. L. Klompe, legde tij dens deze vergadering een verklaring af, waaraan we ontlenen: „Het is ons onbegrijpelijk dat nu, vier jaar na de ramp, nog geen aan vang is gemaakt met de sluis bij Zie rikzee Dat er wei een inlaagdijk is gelegd en men er nog meer wil leg gen, a.smede een kostbare binnendijk, zonaei dat op verschillende plaatsen de tijdens de ramp beschadigde bui tendijken zijn verbeterd, is voor ons onbegrijpelijk en volkomen onaan vaardbaar. De macht van Rijkswater staat is buitengewoon groot in ai de gevailen, waarin die macht wordt ge dirigeerd door de zilveren koorden van overheidssubsrdies Ook wij verkeren ten aanzien van de Langedijk in een soortgelijke po sitie, maar de macht van die zilveren koorder, zal toch te kort blijken te schieten wanneer zij zover tracht te gaan, dat zij ons zou willen dwingen een dijk m beheer en onderhoud te nemen die wordt aangelegd op grond van argumenten, die wij niet kunnen delen. Argumenten zelfs die geheel en al ingaan tegen ons verantwoordelijk heidsgevoel, ons diepste inzicht en on ze historisch getormde kennis van de locale omstand'gheden. Hoewel enkele hoofdingelanden de vrij krasse woorden betreurden, die soms in geschriften door het polderbe stuur gebruikt zijn, werd de begroting 1957 aangenomen. Vragen in Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 19 dec. Bij de be handeling van de begroting van het departement van Volkshuisvesting en bouwnijverheid in de Tweede Kamer heeft gisteren de heer Beernink (CH) opgemerkt enkele maanden geleden te hebben vernomen dat in Zeiand in dertig gemeenten kleine aannemers werk zouden kunnen gebruiken. De heer Beernink vroeg de minister om nadere inlichtingen over de situatie, zoals die momenteel in Zeeland is. Wordt in deze provincie nu, aldus de heer Beernink, de bouwcapaciteit vol ledig benut? Minister Cals deelt mede: (Van onze parelementsredactie) DEN HAAG, 19 dec. Minitser Cals heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van onderwijs, kun sten en wetenschappen in de Tweede Kamer medegedeeld dat in het vol gende jaar een aanvang zal kunnen worden gemaakt met de bouw van een lagere technische school te Goes BERN, 18 dec. Reuter. Het Zwitserse dagblad „Der Bund" meldt, dat de Zwitserse tegenspi- onnagedienst een spionnagecom plot teniet heeft gedaan, dat ook een lid van de Hongaarse gezant schapsstaf in Bern zou omvatten. Volgens het blad zou de Zwit serse politie verscheidene arresta ties hebben verricht. Te Bern is inmiddels vernomen dat de Zwitserse regering heeft besloten een voormalige derde secretaris van 't Hongaarse gezantschap uit het land te doen zetten. Dit houdt verband met het oprollen van een spionnagenet in Zwitserland, waarbij gegevens over Zwitserland en „een aangrenzend land", naar alle waarschijnlijkheid Oostenrijk, werden verzameld. Foto links: een klant biedt een pomphoudster zijn bonnen aan. Foto rechts: dit vervoermiddel, stammend uit 1900 heeft geen hin der van de benzinedistributie. Het elektrische wagentje haalt 30 km per uur. HOORN, 18 dec. Een busje met arbeiders uit Enkhuizen en Boven- karspel, die te Wormerveer werken, is te Avenhorn op een aan de kant staan de truck met oplegger gebotst, waar van de chanfenr bezig was de achter lichten te repareren. De gevolgen wa ren verschrikkelijk. De bus werd to taal vernield en de 46-jarige chauf feur-eigenaar A. Mos uit Enkhuizen, overleed kort na het ongeval. Vier arbeiders werden ernstig ge wond. De chauffeur van de truck, die bij tijds weg kon springen, heeft nog met een lantaarn gezwaaid om te waar schuwen doch dit mocht niet baten. AMSTERDAM, 18 dec. Het lan delijk comité van bezwaarden „Op roep Synode inzake Nieuw-Guinea" heeft zich opnieuw tot de Generale Synode van de Nederlandse Hervorm de Kerk gewend, die de afgelopen twee dagen te Woudschoten bijeen is geweest. Het comité verzocht de synode te willen uitspreken, dat Nederland op grond van Schrift en Belijdenis geens zins vellicht is zijn souvereiniteit over Nieuw-Guinea prijs te geven, over te dragen of disputabel te stellen, zodat een eventuele bereidheid daar toe afhankelijk is van politieke als mede strategische overwegingen, waarin de kerk, eerbiedigend de mon digheid en de vrijheid harer leden, geen beslissing neemt. Het comité stelt voor dat onder aus piciën der synode door Hervormde voor- en tegenstanders van de „op roep" een gemeenschappelijke ver klaring wordt afgelegd, waarin onder meer gezegd zal worden, dat in het licht der Openbaring de dienst aan de bevolking van Nieuw-Guinea het richtsnoer moet zijn voor de politiek terzake Nieuw-Guinea van resp. Ne derland, de Ver. Naties en Indonesië en dat overwegingen van nationalis tische heerszucht hierin noch bij Ne derland noch bij Indonesië mogen meespreken. Het comité wil voorts dat uitgespro ken zal worden dat de oproep vooraf eenzijdig met Indonesiërs is bespro ken en dat de eenheid der kerk in ge vaar is gebracht. Marxisme Tenslotte vraagt het comité de sy node duidelijk uit te spreken, dat iedere vorm van Marxisme onverenig baar is met het christelijk geloof. Er zijn, 'ldus een brief van het co mité Hervormde theologen, die hét Russische optreden in Hongarije niet veroordelen. Daarom acht het comité het gewenst dat de synode de over weldiging van Hongarije onvoorwaar delijk veroordeelt. De S.E.R. zal een onderzoek in stellen naar het probleem van het hamsteren. Fabriek accepteert aanvoer niet GELDERMALSEN, 19 dec. Gis termorgen ontstond op de losplaats bij de voormalige suikerfabriek te Gel- dermalsen, waar bieten voor vervoer per schip naar de suikerfabrieken WENEN, 18 dec. Reuter. Radio- Boedapest heeft dinsdag gemeld, dat het niet mogelijk is gebleken vrijwil ligers te gebruiken voor ondergrondse werkzaamheden in kolenmijnen. Niet alleen is er geen onderdak voor de vrijwilligers, maar bovendien zijn de gangen en installaties verwaarloosd, waardoor niet gewerkt kan worden. De schade aan de mijnen is onmetelijk, aldus radio-Boedapest. De autobussen van de mijnen voor de aan- en afvoer van arbeiders kun nen niet meer worden gebruikt, daar er te weinig banden zijn. Franse visie De Franse minister van buitenland se zaken, Pineau, heeft in de nationale vergadering gezegd dat Hongarije een gegarandeerde neutraliteit moet krij gen, zoals Oostenrijk. Dit initiatief kwam voor buitenlandse diplomatieke waarnemers als een verrassing. Pineau is van plan, zo wordt verno men, hierover met Amerika en Enge land van gedachten te wisselen. Hij wil gezamenlijk met de Sowjet- Unie over dit voorstel onderhandelen. Russisch commentaar Radio-Moskou heeft dinsdag in een Hongaarse uitzending het debat in de Franse nationale vergadering over Hongarije „ongeëvenaard, in de ge schiedenis" genoemd en gezegd dat „het een grove inmenging in de aange legenheden van een andere staat be tekent'. worden geladen, een bietenoorlog, om dat de afnemer de in-ontvangstneming de avond te voren had stopgezet. Als gevolg daarvan werd gistermor gen de eerste tractor met aanhangwa gen, die bij de weegbrug verscheen, geweigerd en alle volgende eveneens, zodat er tegen het middaguur 30 wa gens stonden. De maatschappij stelt, dat de bij contract bepaalde leveringstermijn is overschreden, zodat zij niet meer tot in-ontvangstneming verplicht is. De bietenverbouwers menen echter, dat aan de gestelde datum 9 weken na 8 oktober niet de hand kon wor den gehouden, als gevolg van de door de afnemer bepaalde stopdagen (waar op niet geleverd mocht worden), ter wijl zij bovendien, vanwege het ab normaal ongunstige herfstweer, niet regelmatig konden aanvoeren. Op luidruchtige wijze gaven de boe ren van hun ontevredenheid blijk. Sa- mensprekingen met de directie lever de geen resultaat op. De fabrieken zouden niet meer in staat zijn de nog aanwezige restanten te verwerken. Deze restanten, zo schatten de onte vreden boeren, belopen altijd nog 2 miljoen kg suikerbieten, waarvoor zij geen bestemming hebben. Reizigers naar het buitenland zul len voortaan rer persoon 2 tot 3 kg. gebrande koffie mogen meenemen. Tot op heden was 500 gram het maxi mum. 9 Gistermiddag is het hoofdbedrijf schap detailhandel officieel geïnstal leerd. Een 45-jarige fabrieksarbeider uit Enschede, die er ee. geheime radio zender op na hield, .s tot drie maan den gevangenistraf veroordeeld. Schiermonnikoog is vanaf gisteren automatisch per telefoon te bereiken. Barend Luman uit Haarlem, die 14 juli j.l. honderd jaar werd, is gisteren overleden. 9 B. en W. van Rotterdam hebben de ambtenaren doen weten, dat er geen enkel bezwaar tegen bestaat, dat zij dienst doen bij de B.B.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1