Nieuws uit de Provincie BEURS MARKT VEILING UIT ZEELANDS STEDEN „Zorgvliet" te Wollaartsdijk niet geschikt als verzorgingscentrum voor bejaarden Hervormde kerk Sint Annaland wordt uitgebreid Staffellening flauw Middelburg heeft chr. gymnastiekvereniging Middelburg Prachtige NCRV-avond Goes Uienjaar 1956 was goed Oud-leerlingenavond Chr. Landbouwschool te 's-H. Arendskerke Werkclassificatie leent zich niet voor de land- en tuinbouw 7 holen Pinsdag 18 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 AXEL Geslaagd. Voor het examen machine- schrijven slaagden» in Hulst mej. C. C. Dieleman, A. Overdeelve en J. J. Smies, terwijl mej. I. Hendrikse aldaar slaagde voor het examen handelscorrespondentie. In Den Haag slaagde voor het examen sociale wetgeving de heer I. C. Provoost. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag werd mevr. V.-W., van de buurtschap Magrette, die per fiets op weg was naar Axel, op de provinciale weg door een haar achter opkomende tractor met breed beladen aanhangwagen, bestuurd door I. uit Kap rijke, omver gereden. Het ongeval liep voor haar met een zere arm en gescheurde kleren af. BIGGEKERKE Z.L.M. De plaatselijke afdeling van de Z.L.M. kwam dezer dagen onder leiding van haar voorzitter, de heer P. Lampert, bijeen. Het aftredend bestuurslid A. Wijk- huijs werd herkozen. Tot leden van de re keningcommissie werden benoemd de heren L. Krijger en C. Sturm. Al3 secreta ris-penningmeester werd benoemd de heer J. Harpe. De heren E. de Korte en J. Harpe zullen als afgevaardigden naar de kringvergadering gaan. De heer W. C. Sinke uit Goes vertoonde de film „Het leven van een jonge boer". BÜRSSELE Weegbrug. Op de weegbrug Monster- weg zijn gedurende de bietencampagne è.223.627 kg suikerbieten gewogen. Feestavond. Door de korfbalclub VO PO is een feestavondje gehouden, daar feet tweede twaalftal in haar afdeling de kampioenstitel behaalde. BRilINlSSE Uitvoering. Donderdag en zaterdag 13 en 18 december hied de muziek vereniging „Nu met Hope" te Brui- hisse haar eerste uitvoering van dit seizoen in het verenigingsgebouw Poststraat. De voorzitter, de heer H. J. Hage, heette donderdagavond het talrijk op gekomen publiek welkom en gaf daarna voor het muzikale gedeelte de leiding over aan de directeur, de heer J. van der Weijde uit Dreischor. De muziekstukken werden verdien stelijk ten gehore gebracht al blijft feet jammer, dat in 195556 enkele oudere leden afvielen wegens verhui zing of om andere reden. Het toneelspel in drie bedrijven „Ik geef U nog drie maanden", werd uit stekend vertolkt. De decors van de heer Jac. Ferij- ters en de meubilering, gratis afge staan door de firma Deuloo Zonen te Oosterland, werkten er natuurlijk zeer toe mede, dat de echte toneel sfeer kon worden bereikt. De secretaris, de heer J. van der Have, dankte het publiek voor de goede aandacht waarmede zowel het toneelstuk als de gespeelde muziek- fmmmers waren gevolgd. Benoeming. De heer David van den Berg A.Jz. is in de plaats van wijlen zijn vader, door de eigenaars van de Oude Tongese Bank, Graaf en Gravin (je Chamblure, benoemd tot rentmees ter van de eigendommen behorende tot de Ambachtsheerlijkheid Oude Tonge, Klinkerland en Grijsoord. Motorpech. Door de motor-mossel- kotter Bru 6, „Ostraa", schipper C. v. d. Berg Wz., is in. de Vluchthaven te 55ijpe binnengesleept door het motor- Schip „Mosselkreek" van schipper Reijngoudt uit St. Philipsland. Dit scheepje dat met pulp op weg was van Steenbergen naar Yerseke Jtreeg in de Vlije van de Vlietplaten feiotorstoring. Het zal bij de firma Maaskant Zonen te Bruinisse worden gerepa reerd. ■s-HEER ABTSKERKE Raad. De agenda voor de woensdag te houden raadsvergadering vermeldt o.a. het eervol ontslag aan de onderwijzeres der o.l. school, de vaste aanstelling van de feeer J. N. Wirtz als gemeenteopzichter en êen voorlopige vaststelling der gemeente tekening over 1955. s-HEER ARENDSKERKE Ouderavond. Onder voorzitterschap van dr. G. Grootenhuis organiseerde de ou dercommissie van de o.l.-school een ou deravond. De heer J. de Bruijne, beroeps keuze-adviseur van het Gewestelijk ar beidsbureau te Middelburg, sprak over het onderwerp „Studie en beroepskeuze". De heer C. N. de Regt werd herkozen als lid van de oudercommissie, terwijl de ou ders voorts de gelegenheid hadden het werk der kinderen te bezichtigen. KAPEI.LE Da—.men. Om de titel van het persoon lijk c" bkampioen zijn de volgende dam- Weds .ijden gespeeld: A. v. d. Schraaf— J. Fals 2O, A. v. d. SchraafN. Lokerse 2O, A. v. d. Schraaf—M. Eversdijk 2 M. EversdijkJ. Pais 2O, J. PalsN. Lokerse 2O, J. PalsN. Lokerse 2O, L. Schipper—M. Eversdijk 2O, C. de Blaeij C. Sulster O2, C. v. OverloopH. v. d. Vrie 2O, A. v. d. SchraafJ. J. Ganse man 11. Plattelandsvrouwen. In het sportgebouw hielden vrijdagavond de plaatselijke plat telandsvrouwen haar maandelijkse bijeen komst onder leiding van mevr. van Suyle- kom-Lindenbergh. Deze las eerst het Kerstevangelie voor en daarna declameer de mevr. A. Burbach-de Bruyn uit Zwol le „Een Kerstlied in Proza" van C. Dic kens en 5 zangen. Ouderavond. In de o.l. school werd een ouderbijeenkomst gehouden. Na het ope ningswoord van de heer P. v. d. Have sprak de heer G. Vleugel uit Goes over het werk van de school voor B.L.O. Verder was er ruimschoots gelegenheid om het werk der leerlingen te bezichti gen. KATS Bietencampagne. Nu de bietencampagne afgelopen is, kon men dezer dagen de ba lans opmaken. Op de weegbrug werd ge wogen 8.757.265 kg suikerbieten en 257.215 kg pulp. Jubileum. Ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de buurtvereniging „Helpt elkander" had een gezellige avond plaats in de zaal van de heer Versprille, De heer N. Schoolenberg zorgde voor een gevarieerd programma, o.a. goochelen, accordeonmuziek, parodie en acrobatiek. KRUINiNGEN Bluswaterput. De riolering, maar vooral de bestrating van de noordkant van de Ring gaat nu niet bepaald naar wens. Dit is eensdeels te wijten aan het uitblijven van zand en anderdeels, omdat op het Kerkplein nog een put zal worden gegra ven voor bluswater van plm. 6 meter diep, met een middellijn aan de bovenzijde van ongeveer 14 meter. Met de dragline zal deze put worden gegraven en de uitko mende grond zal met vrachtauto's wor den vervoerd. Nutsavond. In de „Korenbeurs" te Krui- ningen werd een nutsavond gehouden, waar de heer J. Verhagen te 's-Graven- hage sprak over het onderwerp: „Winter op de Noord-Atlantische Oceaan", toege licht met lantaarnplaatjes. Op boeiende wijze vertelde de heer Verhagen over het werk van de Hollandse zeesleepboten, o.a. de „Zwarte Zee", waarmede hij als chef-marconist enige moeilijke reddingen heeft meegemaakt. Veilig Verkeer. Voor de Veilig-Vsr- keersactie in Kruiningen bestond over dag slechts matige belangstelling. De film voorstelling in het „Dorpshuis" trok ech ter vrij veel publiek. De medewerking van de Koninklijke Harmonie E.M.M. die in de pauze enkele nummers ten beste gaf, werd zeer op prijs gesteld. NIEUW DORP Uitvoering. In het verenigings gebouw gaf zaterdag de gymnastiek vereniging „Tuni" zijn jaarlijkse uit voering. Voor de pauze gaven de gymnasten een demonstratie van hun kunnen o.l.v. de trainers, de heren N. Gelok en A. Duine. Na de pauze was er een amuse mentsprogramma. De heer P. Romijn kwam in enkele créaties op de plan ken o.a. met goocheltrucs, terwijl Rien de Jonge met conference en zang voor het voetlicht trad. Laatstgenoemde bracht tevens nog enkele sketches met Loes de Vries als tegenspeelster. Wim de Vos bracht accordeon klanken. In de pauze was er een verloting met fraaie prijzen. De voorzitter van „Tuni", dokter J. J. Gelderblom, sprak een openings- en slotwoord. NOORDGOUWE Amusementsavond. De culturele vereniging had voor de tweede maal dit jaar het gezelschap Rien de Jonge uit Kloetinge uitgenodigd voor het geven van een amusementsprogram ma. De overvolle zaal heeft, gezien de reacties en het spontane applaus, enkele prettige uurtjes beleefd. „De zingende zusjes", de cabaretière Loes de Vries en de accordeonist Wim de Vos, brachten hun nummers op uit stekende wijze. Rien de Jonge zelf, die de conference voor zijn rekening nam, kwam ook enkele malen als de Zeeuwse boer Jilles de Puut voor het voetlicht. De voorzitter van de ver eniging de heer J. J. van Maanen, sprak een openings- en slotwoord en reikte een surprise uit aan alle mede werkenden. OOSTKAPELLE Raad. Donderdagavond komt de raad bijeen. De agenda vermeldt o.a. behande ling bezwaarschrift over de wijziging van het streekplan Walcheren, het verzoek van de muziekvereniging Crescendo garant te willen zijn voor een geldlening voor aan schaf van nieuwe instrumenten en de ver koop van bouwgrond aan de Torenstraat. Vergadering. De Geref. mannenvereni- ging „Pro Ecclesia" hield haar jaarverga dering onder léiding van de heer J. Cop- poolse. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental op peil blijft. Spreker was de heer A. Span, bondsadministrateur te Amersfoort, over het onderwerp „In dienst der kerk". Enkele leden zorgden voor wat prozaïsche afwisseling. Dameskoor. Het dameskoor „Eendracht maakt Macht" heeft haar jaarlijkse uit voering in het verenigingsgebouw gehou den. Hiervoor was goede belangstelling en het koor kan op een zeer geslaagde avond terugzien. De voorzitter, de heer W. Mesu sprak een openingswoord, waar na onder leiding van de dirigent, de heer A. W. Louws, een 12-tal nummers werden uitgevoerd. Op verzoek werd „De vreem deling van de Gallile" deze avond op nieuw opgevoerd. Het blijkt wel, dat het koor het laatste jaar zeer vooruit is ge gaan. Na de pauze volgde de opvoering va de klucht „Hoogspanning". r „.A.aiMEN ADVER I'ENTIt Met grote blijdschap en dank aan God geven wij U kennis van de geboorte van ons zoontje JAN P. BLOK. A. BLOK-GIDEONSE. Nieuwdorp, 16 december 1950. Havenweg 63. SINT ANNALAND, 17 dec. Er bestaat al lang behoefte om het aan tal zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk uit te breiden. Elke zondag worden twee diensten gehouden, die altijd zeer goed bezocht zijn. Enige jaren gele den besloot de kerkvoogdij stoeltjes aan te schafen en die te plaatsen in de gangpaden. Velen moeten lang wachten voor zij een opengevallen plaats kunnen innemen. Bij het huis bezoek is gebleken, dat er leden zijn, die wel naar de kerk willen komen maar geen plaats hebben. Een en an der heeft er toe geleid, dat het col lege van kerkvoogden en notabelen onder leiding van de pres.-kerkvoogd de heer J. Boon een plan opgemaakt heeft om de kerk, die in 1899 is ge bouwd, uit te breiden door er twee vleugels bij te bouwen, waardoor een kruiskerk ontstaat. Bovendien zullen in de zijbeuken galerijen aangebracht worden. Door deze verbouwing zal 'n lokaal van de o.l. school, dat aan de kerk grenst, r.fgebroken moeten wor den. Het hoofd der school, de heer Ch. J. Boot zal zijn volle medewerking verlenen. Ook ds. P. Westland, de plaatselijke predikant is enthousiast over de plannen. RILLAND-BATH Filmavond. De afdeling „Rilland-Bath' van volksonderwijs organiseerde een filmavond op zaterdag j.l. in zeal Calpaart. Er werd een prachtige Franse film ver toond getiteld „De voddenrapers van Abbé; Pierre". Er was geen grote belangstelling, SINT ANNALAND Jaarvergadering „Landbouwbelang". In de zaal van de heer W. Rijnberg op de Molendijk hield de landbouwvereniging „Landbouwbelang" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. J. J. Kooijman memoreerde in zijn openingswoord de verkiezing van de Z.L.M.-voorzitter ir. M. A. Geuze te Poortvliet als lid van de Eerste Kamer. Hij deelde mede, dat de landbouw op een gunstig jaar kan terug zien. De opbrengst van verschillende pro ducten was goed, terwijl ook de prijzen meevielen. Omtrent de nieuw aan te leg gen haven kan nog niet veel worden me degedeeld. Spreker hoopte, dat de dam van Zijpe tot Stavenisse, waardoor de ha ven afgesloten wordt, niet wordt aange legd. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat er een omzet van 312.000 was bereikt. Verder is er een landbouw- cursus georganiseerd met 12 leden. Er is een nadelig saldo van 800,76. De heer L. J. Breure werd in de plaats van de heer M. Moerland gekozen als bestuurslid. De heer Th. Overbeeke werd gekozen als lid van de financiële commissie. Voor de fi nanciële commissie van „Eiland Tholen" werd aangewezen de heer J. L. Goedege- buure. Hierna sprak de heer De Lange van de Z.L.M. over de W.A.-verzekering en de voordelen daarvan in de landbouw. Als tweede spreker trad op de heer Markusse van de Rijksvoorlichtingsdienst. Hij be sprak enkele Herverkavelingsplannen. Hij deelde mede, dat er van de 128 water putten in de Weihoek 92 goed zijn. De plannen om hier waterleiding aan te leg gen liggen noch in een beginstadium. SINT PHILIPSLAND Uitvoering. Vrijdag hoopt de muziekclub „Con Amore" haar jaarlijkse uitvoering te geyen in hotel „De Druiventros". Be halve het muzikale gedeelte zal ook nog een toneelstuk opgevoerd worden. SIN7 LAURENS Agenda raadsvergadering. De gemeen teraad vergadert woensdag 19 december des n.m. twee uur. De agenda vermeld o.m.: Voorstel met betrekking tot een verzoek om subsidie door de Prot. Chr. Stichting voor School en Beroepskeuze en voorstellen tot aan- en tot verkoop van bouwterrein. WENPOLDER Zang. De gemengde zangvereniging „Volharding leidt tot doel" uit Dom burg gaf een uitvoering o.l.v. Jan Hekfeuis. Op zeer verdienstelijke wijze werden 15 nummers ten gefeore ge bracht, die gezien het applaus, zeer gewaardeerd werden. Na de pauze werd het toneelstuk „Op eigengeërf- de grond" opgevoerd. De vereniging SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES Ned. 1953 9144 9144 De Oostkust 102)4 105 Borneo-Sum. Ned. 1953 89)4 89)4 Serbadjadi 38)4 37 Internatio 97 95 Ned. 1947 8744 86 H. Amer. Lijn 190 191)4 Albert Heijn 253 Dollarl. 1947 9214 9254 KJav.Ch.Pktv. 180 184 Wilson 15)4 14)4 Ned. 1962-'64 8944 8944 Kt Boot 169 168 Baltimore 48)4 Grootb. 1946 K. Paketv. 158)4 157 Chesap. Chio 68)4 6754 Cultuurb. 5094 49 K. Rr t. Lloyd 170)4 168 M. Kans. Texas 10)4 N. Handelsb. 110 108 N. Sehpv. Unie 168)4 168)4 N.Y. Central 3644 N. Handel Mij 171 170)4 Omm. Scheepv. Pennsylv. 2244 2254 AKU 221)4 21744 St. Mij Ned. 192)4 193 Can. Pacific 33)4 3254 Berkels Pat. 183 181 HVA 99)4 9744 Am. Motors 6 6 Calvé Delft 305 305 Jav. Cu.tuur 59)4 5854 Am. Radiator 18 18 Gelder Zonen 206 204 NISU 74 73 Am. Smelting 55 55)4 Kon. Hoogov. 300 30 Vorstenl. 2744 Anac. Copper 7654 76)4 Ned. ForOd 325 325 Ver. Deli Mij 103 100)4 Bethl. Steel 187)4 18754 N. Kabelfabr. 297 295 Senembah 63 63 Curt. Wright 4954 49)4 Philips Gloeil. 239)4 235)4 Muller Co. 295 29344 Gen. Motors 4544 45)4 id. 6 pet pref. 153)4 152)4 Amst. Bank 216 219)4 Int. Nickel 106)4 107 Unilever 34144 339 Ese. Bank 185 Jones Steel 63)4 63)4 Wilton-Fijen. 317 Rott. Bank 182)4 182)4 Kenn. Copper 132)4 13354 Biliton II rubr. 216 215 Twentse Bank 186 187 Rep. Steel 59)4 6054 Dordtse Petr. 774 77154 Telev. Electr. 12)4 1254 Stand Brands 39 38 ld. 7 pet. pref. 774)4 770)4 K. Zwanenb. 273 U.S. Steel 73 7254 Kon. Olie 152.90 152.70 De Schelde 204 204 Cities Serv. 73)4 7354 id. 1000,—) 152.90 152.70 R.S. Stokvis 164)4163)4 Cont. Oil 129 Moeara Enim 1250 V. Machinef. 18454 181 Phillips Oil 10954 108 Amst. Rubber 81 79)4 Aniem 63 63 Shell Oil 9254 93)4 Band. Rubber 131 Overz. Gas 155 160 Sunray Oil 2854 28 kan op een zeer geslaagde avond terugzien. WESTKAPELLE Collecte. De PIT-collecte heeft 67,04 opgebracht. Hulp aan Hongarije. De verschillende collectes ten bate van de hulp aan Hon gaarse vluchtelingen heeft het mooie be drag opgebracht van 4.043,25. Verlichting. De verlichting in de straten gaat steeds meer vooruit. Vorige week zijn in een gedeelte van de Zuidstraat lichtmasten aangebracht, terwijl nu het gedeelte van de Utrechtse straat tot aan de vuurtoren aan de beurt is. WEMELDINGE Veilig Verkeer. In het jeugdgebouw werden de films van Veilig Verkeer vertoond. De burgemeester C. N. F. van Sas opende de bijeenkomst. Het wordt hoog tijd, aldus spreker, dat er in de bebouwde kommen een gro tere snelheidsbeperking komt. ZOUT ELAN DE Jaarfeest. De meisjesclubs „Van knop tot bloem" en „Martha" hefeben geza- melijk hun jaarfeest gehouden. Ds. Wagener sprak een openingswoord, waarna „Van knop tot bloem" een af wisselend programma bracht. Na de pauze voerde „Martha" op keurige wijze het toneelstuk „Pinky, het blan ke negermeisje" op. Het stuk gaf een duidelijk beeld van het rassenpro bleem. De beide leidsters, mevrouw Wagener en mej. Samuelse kregen bloemen. De raad vergaderde AMSTERDAM, 17 dac. Het voor naamste punt dat vandaag ter beurze de aandacht trok was de flauwe stem ming voor de stafellening 1947. Het bleek dat steunaankopen voor deze staatslening vandaag volkomen ont braken waardoor de koers een opmer kelijke val maakte. Na 87 (vorige koers 87 5/8) werd zelf 85% genoteerd Hierop volgde weer een herstel tot 8634 De scherpe fluctuaties voor deze staatslening welke resulteerden in een vrij groot koersverlies trokken zeer de aandacht, temeer daar de andere staatsfondsen slechts weinig beweging liet zien en merendeels het vorige ni veau wisten te handhaven. De aandelenmarkt had een volko men onbelangwekkend verloop. Te oordelen naar de stemming op de ochtendbeurs, die zich baseerde op de lusteloze houding van Wallstreet j.l. vrijdag, was te voorzien dat het Dam rak vanmiddag weinig bijzonders zou vertonen. De internationale fondsen met name wisten zich moeilijk te handhaven, al viel Kon. Olie nog be trekkelijk mee. Na de opening viel echter een afbrokkelende beweging waar te nemen waardoor Unilever in zakte tot 338, Philips tot 236. A.K.U. werd het interimdividend van 4 verhandeld en wist zich dus vrij goed te handhaven. WOLFAARmSBIJK, 17 dec. In de vorige week gehouden raadsvergade ring is feet rapport van de werkcom- missie inzake de bouw van bejaarden woningen annex verzorgingscentrum ter tafel gekomen. De commissie is tot de conclusie omen, dat het be staande rusthuis „Zorgvliet" op grond van gebreken niet voor modernisering geschikt is en derhalve geen dienst zal bunnen doen als verzorgingscen trum voor de te bouwen bejaarden woningen. Afgezien van deze conclusie wordt de samenwerking tussen gemeente en de Ned. Herv. Kerk zo belang rijk geacfet, dat, naar de mening van de commissie alsnog gestreefd moet worden naar de realisering van be jaardenwoningen en verzorgings centrum in de kom van de gemeen- MIDDELBURG, 17 dec. Na geruime tijd van voorbereiding is thans een christelijke gymnastiek vereniging opgericht. In een dezer dagen gehouden vergadering, die o.l.v. de heer H. Kruithof stond, is uitvoerig gesproken over de ver schillende mogelijkheden, die er voor deze vereniging in Middel burg bestaan, alsmede over de pro paganda, die zal worden gevoerd voor de christelijke sportbeoefe ning. Algemeen was men over tuigd van de noodzaak van oprich ting ener christelijke gymnastiek vereniging, die aangesloten is bij het Ned. Chr. Gymnastiek Ver bond. Begonnen kan worden met 35 leden die zich ter vergadering aanmeldden of zich van tevoren reeds hadden op gegeven bij één der leden van het co mité. Voorlopig zal alleen op vrijdag geoefend kunnen worden (voor de eer ste maal op vrijdag 11 januari a.s.) en wel in de nieuwe gymnastiekzaal van de Prinses Ireneschool aan de Piet Heinstraat. Het voorlopig bestuur be staat uit de heren H. Kruithof, voor zitter; J. Hekhuis, secretaris, J. M. Si- monse en P. H. Koole, bestuursleden. Leiding op de avonden zal worden ge geven door mevr. Provoost-Drost, ge diplomeerd leidster, en de heer en me vrouw Hekhuis. De uren van oefening zijn als volgt: van 5 tot 5.45 uur voor jongens en meisjes van 6, 7 en 8 jaar en van 5.45 tot 6.30 u. voor jongens en meisjes van 9, 10 en 11 jaar. Van 6.30 tot 7.30 uur is de zaal beschikbaar voor jongens van 12 tot en met 15 jaar en het vol gende uur voor meisjes van dezelfde leeftijd. De dames van 16 jaar en ou der kunnen sporten van 8.30 tot 9.30 uur en de heren van 16 jaar en ouder het volgende uur. Het ligt in de be doeling het aantal lesuren zo spoedig mogelijk uit te breiden, hetgeen uiter aard afhankelijk is van het ledental. te. De raad besloot aan de plannen medewerking te verlenen. Aan de heer J. Verhage werd een perceel bouwterrein aan de Burg. van Oeverenstraat verkocht. Het rijk kan op grond van de bestedingsbeperking geen subsidie verlenen voor de riole ring te Oud-Sabbinge. Dit betekent,dat deze werkzaamheden deze winter niet uitgevoerd kunnen worden. De aanleg van het stratenplan achter het ge meentehuis werd gegund aan de laag ste inschrijver B. Stegink te Vlissin- gen voor f87.890. Tot lid van de In stelling van Maatschappelijke Zorg werd herbenoemd de heer J. A. van Damme en benoemd de heer F. J. Os- sewaarde in de plaats van de heer M. Kloosterman. Na uitvoerige toelichting van bur gemeester ter Haar Romeny besloot de raad nieuw brandweermateriaal aan te schaffen (gesloten trekker-manschap pen wagen en losse brandspuit). Vol gens de heren Almekinders en Vleu gel moest de bouw van de trekker op gedragen worden aan de plaatselijke carosseriebouwer. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westbroek, W. Kranen donk te Driessen. Aangenomen naar Rheden (toez.), J. Dijkstra te Nieuw Amsterdam; naar Nieuwpoort, M. J. G. van de Velden, kand. te Soestdijk, die bedankte voor Polsbroek en Vlist en Op- en Neder- Andel. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwdorp, Th. Lopers te Nieuw Amsterdam. Aangenomen naar Antwerpen, D. W. Dondorp te Marken. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Chattam (Ontario, Ca nada), J. P. Geels te Haarlem-Cen trum, die bedankte voor Bunschoten. Geref. Gemeenten. Beroepen te Barneveld, W. Hage te Nunspeet. GROTEVAART A.MERSKERK: 16 bij Dakar. ANNENKERK: 16 bij Diego Garcia. AKKRUMDIJK: 17 te Paranagua. AARDIJK: 17 te Djakarta. BANKA: 17 bij Texel. ENA: 16 bij Fayal. JOH. v. OLDENBARNEVELT: 16 bij Cairns KERTOSONO: 16 bij St. Helena. KATELYSIA: 20 te R'dam verw. LAURENSKERK: 17 te Karachi. MAASDAM: 16 bij Kp. Race. NESTOR: 16 te Pt of Spain. P. G. THULIN: 16 bij Scillys. PEPERKUST: 16 van Freetown naar Monsoria. SOLON: 17 te Puerto Cabello. SOESTDIJK: 16 bij Lands End. WILLEM RUYS: 16 van Kaapstad. ZUIDERKRUIS: 16 bij Fayal. Als de NCRV een avond verzorgt zo als maandag in het Schuttershof, dan kan men ervan verzekerd zijn een avond van blijde en gepaste ontspan ning mee te gaan maken, waarop zo als ds. P. van Til, Geref. pred. te Mid delburg, het zo treffend in zijn ope ningswoord zei, „de christelijke sfeer steeds onaangetast blijft". Wessel Dekker was de kapitein van het NCRV-schip, dat het Middelburgse publiek door de zeer genoeglijke pie ren een goede haven binnen loodste! Wessel Dekker stond op de brug als de kapitein van een schip, waarop „al les wel aan boord was", zoals de over eenkomstige titel van het programma reeds aanduidde. De avond was zeer origineel van opzet; de uitwerking van het geheel liet niets te wensen over. Jo Nobel was een zeer bijzondere fi guur, die het als verstekeling, nader aangeduid als „de man in de kist" wonderwel deed. Zijn humor was kos telijk. Nel Snel, die men ook wel kent onder de naam Dogi Rugani creëerde een praatzieke dame, waaruit veel ta lent straalde. Zij wist haar inzichten met een grote verfijning voor het voet licht te brengen. Henk Dorel stond als altijd klaar om met zijn fraaie stem in menig vrolijk zeemanslied de zaal tot applaus te brengen. Hij werd ditmaal bijgestaan door de „Zes lose meisjes", muzikale assistentes, die de vlotheid van het programma beklemtoonden. Een belangrijk aandeel in dit luchti ge, vluchtige verslag van een vrolijke zeereis leverde ook de scheepskapel, die het muzikale schouwspel volkomen deed zijn. De kapel was op zijn best in enkele ritmische arrangementen, zoals „Drifting and dreaming" en „Look for tile silver lining". De artistieke leiding van deze avond was in handen van Han König, die ook de kiel legde. Het is een uitstekend programma, waarvan hedenavond een ongetwijfeld druk be zochte herhaling wordt gegeven. Filmavond Z.V.U.-N.R.V. De samenwerkende Z.V.U. en Ned. Reis Vereniging organiseerden giste ren in de Concert- en Gehoorzaal weer één van de bekende filmavon den over bekende, of minder beken de maar in ieder geval de films le veren hiervan steeds het bewijs zeer schone toeristencentra. Maandagavond was het Duitsland als "vakantieland, waarvoor de aan dacht van de bezoekers werd ge vraagd. Fraaie kleurenfilms namen de toeschouwers mee naar West-Duits- land. Hieronder was ook een rolprent over de volksgebruiken en volksfees ten. Een andere film nog deze zo mer door de bekende N.R.V.-cineast C. H. Groen vervaardigd gaf een overzicht van vrijwel alle belangrijke toeristengebieden. Duitsland is, voor wat het natuurschoon, architectuur en stedeschoon voor zover onaangetast betreft een mooi land, dat de toe rist in deze opzichten heeft te bieden. Chr. besturenbond In de Prins van Oranje is een film avond georganiseerd door de afdeling Goes en omstreken van de Chr. Be sturenbond. De voorzitter de heer A. de Lange, sprak een kort openings- BERGEN OP ZOOM, 17 dec. Groen ten en" fruitveiling: Bloemkool 1239, Rode kool 713, witte kool 210, Sa- voye kool 724, Kroten 818, Was- peen 1422, Prei 1026, Spruiten 25 89, Witlof 2563, Boerenkool 431, Fruit: Saint Rem ij 2533, Comtesse de Paris 1020, Jonatfean 1633, Goudreinette 2242, Cox Orange 47 76, L. Calville 1435, Sterappelen 11 29. VISMIJN. VEERE, 17 dec. 1586 kg exp. garna len 368449; 51 kg schar 62—71; 46 kg bot 6676; 1 kg tong 199; 64 kg vis 5872; 15 kg sardijn 4245; 4 kg wijting 52. BRUINISSE, 7 dec. De uienex- port bedroeg in de maand november bijna 20 miljoen kg. De totale export van dit jaar kwam daardoor op 73 miljoen kg. Duitsland en Engeland waren de voornaamste afnemers met resp. 8.5 en 8 miljoen kg. Tsjecho-Slowakije nam een half miljoen kg af. De ruim 300.000 kg, die voor Hongarije bestemd waren, zullen dit land waarschijnlijk wel niet bereikt hebben. Voorts werden nog geëxporteerd naar Afrika bijna 300.000 kg, naar Bel gië ruim 2u0.000 kg, naar Yoego Slavië bijna 250.000 kg, West-Indië en het Engelse leger in Duitsland ruim 100.000 kg en Zwitserland 20.000 kg. Naar de Scandinavische landen en Frankrijk was de export van geen betekenis. Wellicht komen deze landen na de jaarwisseling nog op de markt. De concurrentie, n.l. Polen, Spanje en Italië, biedt echter een goede kwali teit aan. Het uienjaar 1956 is, voorzover het de prijs en de opbrengst per ha be treft, een goed jaar geweest. Dit geldt echter niet voor de manier waarop de uienoogst is binnengehaald. Hierbij had men veel met slecht weer en re gen te kampen. 's-HEER ARENDSKERKE, 17 dec. - Op de te 's-Heer Arendskerke gehou den studie-ontspanningsavond van de ver. v. oud-leerlingen der Chr. lagere landbouwschool heeft de heer G. M. F. Blom uit Colijnsplaat een interes sante lezing gehouden over zijn uit zending naar Zuid-Afrika als bestuurs lid van de E.N.C.K. Het boeiende reis- relaas werd verluchtigd met een se rie lichtbeelden van dat mooie land. Eveneens aan de hand van een aan tal projecties werd de enorme om vang van de E.N.C.K.-fabrieksgebou- wen gedemonstreerd. De voorzitter, de heer L. v. d. Vel de, had in zijn openingswoord het wel en wee der thans twee jaar oude ver eniging geschetst en een woord van welkom toegeroepen aan de heer Lin- denberg, voorzitter E.N.C.K. Vlaardin- gen, de heer C. Blaauw, het hoofd der school en de vele oud-leerlingen, leer lingen en ouders. Na de pauze werd een film over het „Krügerpark" vertoond. De heer N. J. Breure, secretaris der vereni ging, vertolkte de gevoelens der aan wezigen in zijn dankwoord en offreer de de spreker een boekenbon. De heer Blaauw sloot deze zeer geslaagde bij eenkomst. Sociale commissie Zeeuwse C.B/T.B. GOES, 17 dec. In de gehouden vergadering, die onder leiding stond van de heer Joh. Breure te Colijns plaat, heeft de Sociale Commissie van de Zeeuwse C.B.T.B. zich onder meer beraden op het vraagstuk van de werkclassificatie. Ten aanzien van de invoering van dit systeem in de land en tuinbouw zou men op de grootst mogelijke voorzichtigheid willen aan dringen. De commissie was van me ning dat de voordelen niet tegen de nadelen opwegen. Met name ziet men het als een groot gevaar voor het be houd van de arbeidsrust in de vaak kleine gemeenschap van het land- en tuinbouwbedrijf. Althans wanneer er in de praktijk werkelijk de hand aan zal worden gehouden. In het tegen overgestelde geval acht men een op trekking tot de lonen van de best ge classificeerde groep onvermijdelijk. De commissie kwam dan ook tot de con clusie dat de werkclassificatie zich voorshands in de land- en tuinbouw niet voor practische uitvoerbaarheid leent. Een ander punt van bespreking vormde de wettelijke ziektekostenver zekering en in het bijzonder de vraag of de kleine zelfstandigen hierin moe ten worden t .kken. De commissie achtte het wenselijk alvorens een de finitief standpunt te bepalen een en quête onder de kleine zelfstandigen in te stellen, t- :nde een inzicht te krij gen in de mr.te waarop deze groep zich reeds tegen de risico's van ziekte heeft gedekt. woord, waarna een tekenfilmpje werd vertoond. Na de pauze volgde de ver toning van de prachtige film over het leven van Rembrandt. Verkiezing ouderling Tot ouderling in de Geref. kerk is ge kozen de heer W. Lindhout. Raad Woensdag komt de raad bijeen. Op de agenda staan 15 punten, w.o. de vaststel ling begrotingen 1957, wijziging gastarie- ven en de vaststelling verordening bad meester.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7