AMSTLEVEN levensverzekering Zonder maatregelen zal landbouw ernstige terugslag ondervinden NEUROTONIC ARJ0S luidde haar voorzitter en haar secretaris uit Verborgen vallei wordt opengelegd Voorstellen tot restauratie Goese sportpark en bouw van tweehonderd woningen ZENVWE C.N.V. voert het pleit voor Christelijke bejaardenbond Pagina Ir. M. A. Geuze in Z.L.M.-vergadering Behoefte aan eigen producten dient te worden gestimuleerd Woensdag moeten vroede vaderen beslissen niet verdovend maar genezend Lidmaatschap van alle bejaarden moet mogelijk zijn Minder prettig nieuws over het zwembad Marathon voorlopig aan de leiding De heer J. van Eibergen sprak over de woningbouw Witte vlek verdwijnt van de kaart Vliegtochten om een oog In één nacht Uw handen gaaf en zacht Dinsdag 18 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD MIDDELBURG, 17 dee. „Wanneer aan de redelijke verlangens van de landbouw thans niet voldaan zou worden en de conjunctuur zich niet snel ten gunste wijzigt, moet men o.i. rekening houden met een zodanig slechte rentabiliteit in deze bedrijfstak, dat er een algemene terugslag door zal ontstaan, met onherstelbare gevolgen voor de levenskracht van ons platteland en nationale schade mits dien", aldus ir. M. A. Geuze, voorzitter der Z.L.M., in zijn openings rede der algemene vergadering, welke in de Concert- en Gehoor zaal werd gehouden. Deze rede werd voorgelezen door Z.L.M.-sec- retaris, mr. J. F. G. Schlingemann, zulks wegens ziekte van de voor zitter. Er is grote zorg voor de toekomst van de landbouw in zijn geheel, al dus de voorzitter. De laatste vijf jaar steeg het nationaal inkomen per hoofd van onze beroepsbevolking met onge veer 25 terwijl daarentegen het in komen van het boerengezin in dezelf de periode met ongeveer 25 daalde. rr. Geuze wees op het verschijnsel, dat met name in een tijd van hoogcon junctuur het voor de landbouw vrij wel niet doenlijk is de industrie bij te houden. Er is overigens wel geen onge schikter moment te denken geweest om een op zichzelf verdedigbare bepaalde ïoondifferentiatie in te voeren dan in Nederland is ge schied. Men eet nu eenmaal niet niter aardappelen en brood, omdat men meer verdient. Men ziet veeleer de consumptie zich verschuiven naar een meer luxe-sorti ment. De landbouw moet zich dan ook realiseren, dat er een natuurlijk knel punt bij de bepaling van zijn econo mie is gelegen in het verbruik. Stimulering van consumptie In dat verband merkte ir. Geuze op, dat wij veel meer dan tot nog toe onze aandacht zullen moeten richten op stimulering van consumptiebe hoefte van de eigen produkten, met de verschuivingen, die zich daarbij in de keuze voordoen, dan op de pro- duktieverhoging. Een groeiende be volking zal meer en beter voedsel vra gen, maar begrensd, omdat de behoefte aan agrarische produkten per hoofd begrensd is. Er is dan ook qua afzet alleen een belangrijke stijging, abso luut gezien, mogelijk, wanneer we een groter en/of beter deel der export markten zouden kunnen bemachtigen. Maar dit nu is juist een kernpunt van de moeilijkheden. „Waar het nu tenslotte om draait, is, dat de landbouw niet kan eisen, dat elke meerdere produktie, waar op den duur geen blijvend verbruik tegen over staat of gevonden kan worden, met hulp van de overheid in stand gehouden kan worden. Het antwoord lijkt ogenschijnlijk: produktiebeper- king. Maar dat toch in allerlaatste noodzaak. De noodzaak van een zoveel mogelijk continue produktie kan zel den beter aangetoond worden dan thans", aldus de voorzitter. Hij wees er o.m. op, dat iedereen produktiebeperking over de gehele li nie ook beperking op de goedkoopst werkend bedrijven, betekent, hetgeen resulteert in een kostprijsverhoging. Eigenaarslasten Sprekend over het standpunt van het Landbouwschap (aanvulling van het tekort van 350 miljoen) merkte de voorzitter op, dat men niet moet denken, dat dit bedrag zonder meer een extra inkomen voor de boeren stand zal zijn, hetgeen met de cijfers werd aangetoond. Ook het befaamde „Suez-effect" werd aan een nadere bespreking onderworpen, evenals de landarbeidersionen en de doorbereke ning van eigenaarslasten. Persoonlijk meende ir. Geuze, dat wanneer op dit laatste punt bij onmiddellijke volledi ge uitvoering een inflatoir- ef fect zou ontstaan, een geleidelijke toepassing de voorkeur zou verdie nen. Maar evenmin zal men haar steeds weer kunnen uitstellen. „Laat daarom de regering nu re geren en zeggen hoeveel van het be rekende bedrag voor onmiddellijke realisatie toegewezen kan worden, zodat tenminste de boerenstand weet waaraan ze toe is en verdere bedrijfsplannen daarnaar ingericht kunnen worden", zo verklaarde hij. Technische zijden De technische zijden van de land bouwvraagstukken werden daarna be sproken. Bij snellere mechanisatie als gevolg van toenemende schaarste aan arbeiders gelden beperkende factoren (financiering, onrendabel snelle ver oudering, onvoldoende kwaliteit van het werk). Aan automatisering zijn we nog niet toe, maar het begrip heeft aller belangstelling. Bemesting, wa terbeheersing, plantenveredeling, be waring van produkten e.d. passeerden de revue, evenals de atoombijdrage aan de landbouw, alsmede de bedrijfs economische analyse, waarvan ir. Geu ze mededeelde, dat het Z.L.M.-bestuur besloten heeft in overleg en in samen werking met de Prov. Voorlichtings raad deze afdeling bij het Boekhoud- bureau met voorrang te ontwikkelen. Structurele gebreken Wat de technische eisen betreft zei de voorzitter, dat het voorbereidend onderwijs daarmee gelijke tred zal moeten houden. De Zeeuwse situatie is nog a'le»o» .*':ve om op te pochen. Ten aanzien ïau de Europose markt toon de ir. Geuze zich niet erg optimistisch, wat de gevolgen daarvan betreft voor wezonden mededeling;. onze land- en tuinbouw. De structu rele gebreken van de Nederlandse landbouw lev amen eveneens aan de orde. Op dit punt moet men niet te ge makkelijk conclusies trekken. Men dient ervoor te waken, dat men reëele „natuurlijke" verschillen niet gaat verwarren met structuurfouten en voorts moet men bedenken, dat bij de officiële kostprijsberekeningen van het LJ2.1. geen bedrijfsgroottes beneden de 7 ha betrokken zijn. Ook vergete men niet, dat meer dan tweederde van de 1,5 miljoen ha cul tuurgrond, die, daarvoor in aanmer king komt, voor ruilverkaveling is aangevraagd, maar dat daarvan nog geen 10 gereed is en slechts 15 in uitvoering. Ook mag men niet ver geten, dat voor het eerst in Walche ren nog geen 10 jaar geleden het be ginsel van het beschikbaar stellen van Domeingronden met overplaatsing van bedrijven en vergroten van opper vlakte is toegepast. Aanpassing bevolking „Maar wat wil men nu eigenlijk in Nederland? Toch niet, dat deze zeer omvangrijke werken, welke bovendien een geweldige aanpassing van de be volking vragen en die niet onaanzien lijke begrotingsposten betekenen op ons nationaal budget, in enkele jaren tljds vervolmaakt zijn?" aldus ir. Geu ze, die op dit punt nuchterheid en werkelijkheidszin vroeg. Een maatregel, waaromtrent het Z.L.M.-bestuur tot een uitspraak zal geraken, is die van een waarborg voor de meer theoretische kundig heden van de toekomstige boer. Na een noodzakelijke overgangsfase ziet men de daarvoor te stellen eis ge legen in een diploma van de lagere land- of tuinbouwschool. „De tijd, dat men van mening was, dat iemand, die ergens niet slaagde, nog wel boer zou kunnen worden, moet zelfs uit de gedachten worden weg- gebannen", aldus ir. Geuze. GOES, 17 dec. In de woensdag a.s. te houden raadsvergadering zullen de Goese vroede vaderen een beslissing moeten nemen inzake twee zeer belangrijke voorstellen: het bouwen in fasen van twee honderd en twee woningwetwoningen, t.w. 82 in het plan West en 120 in het plan Zuid-Oost (tussen de spoorbaan en de Kloetingse- weg). Voorts zal een voorstel ter tafel worden gebracht tot restaura tie en uitbreiding van het Goese sportpark; een plan, waarvan de kosten zijn geraamd op 701.765,(exclusief kosten grondaankoop en gebouwen) en waarover met de Stichting Sportbelangen volledige overeenstemming werd bereikt. Op een desbetreffend voorstel doen b. en w. verder de onprettige mede deling, dat de goedkenring van de bouw van een zwembad in het gunstigste geval niet zo vroeg zal worden verleend, dat dit zwembad nog in het seizoen 1957 gereed kan zijn. Daarbij wordt opgemerkt, dat deze gehele zaak boven dien nog zal afhangen van de nieuwe beperkende bepalingen inzake in vesteringen, die door het rijk zullen worden genomen. Ingezonden Mededeling (adv.) wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden 9 De Franse regering heeft weder om een bedrag van 100.000 beschik baar gesteld voor de aankoop van Zeeuwse oesters. EVVC VERLOOR VAN DEN BOSCH (0—3) GOES, 17 dec. In de Zuidelijke hoofdklasse van de landelijke volleybal competitie kreeg de enige Zeeuwse ver tegenwoordiger, het Vlissingse EWC, in eigen huis een kansloze 03 nederlaag te slikken van Den Bosch. In de eerste klasse van de Zeeuwse competitie bleef MVC ongeslagen aan de kop door een 13 overwinning op Ma rathon. MTS zag geen kans om de tweede plaats te veroveren. Door met 03 te winnen van Michiel de Ruyter en een 22 gelijk spel tegen VCU delen de tech nici de tweede plaats met Zuidwesters. De stand is nu: MVC 5—8; Zuidwesters 4--6; MTS 4—6; Marathon 4—4; VCU 64; Michiel de Ruyter 5—0. Taak voor convent Chr. Sociale Organisaties UTRECHT, 17 dec. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft bij het convent der christelijk-sociale organisaties (waarin de chr. werkgeverscentralen samenwerken met het C.N.V.) de vorming van een christelijke bejaardenbond aan de orde gesteld. De aanleiding hiertoe bestaat in de aanvaarding door de verbondsraad van het C.N.V. van een advies der sociaal-pedagogische commissie van dit verbond. Het is mogelijk gebleken, dat door samenwerking van enkele Zeeuwse ge meenten in de eerstkomende jaren door een Groningse aannemer in totaal 800 900 woningen worden gebouwd voor een zodanige prijs, dat deze als woningwetwoningen kunnen worden gerealiseerd. Door het contractueel vastleggen van een groot aantal woningen zullen vele kosten (van voorbereiding, architecten honorarium etc.) in mindere mate de kostprijs beïnvloeden, dan normaal bij een geringer kwantum het geval is. Daar naast is de verwachting gerechtvaardigd, dat het benutten van dit gedeelte der Zeeuwse bouwcapaciteit over een langere periode, aanleiding zal zijn voor het be schikbaar stellen van het nodige bouw volume. Dc eerste fase Indien de raad besluit aan dit continu- bonwplan medewerking te verlenen, kun nen direct plannen voor 52 woningen bü de directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid worden ingediend. In het voorjaar hoopt men met dertig wonin gen te kunnen vervolgen, terwijl eind 1957 een begin kan worden gemaakt met realisering van het plan Zuid-Oost (120 woningen). Het plan van 52 woningen te bouwen aan de Evertsenstraat, omvat 12 wonin gen met vier slaapplaatsen, 28 woningen met zes slaapplaatsen en twaalf wonin gen met zeven slaapplaatsen. De huurprijs zal variëren van 8,70 tot 11,85 per wo ning per week. Het sportveld Ook bet restaureren en bet uitbreiden van het sportpark zal in fasen (in bet ka der van de dienst aanvullende civieltech nische werken) geschieden. De uitvoering van de onderscheidene fasen zal onaf hankelijk zijn van de grondverkrijging, de beschikbare arbeidskrachten en de fi nanciële mogelijkheden. De eerste fase, in hoofdzaak omvat tende het restaureren van de vier be staande velden, uiteraard zonder bij bouw van tribunes of kleedgelegenhe den, doch met inbegrip van verbetering van riolering e.d., zou reeds in de naas te toekomst kunnen worden verwezen lijkt. Deze eerste fase vormt een op zichzelf staand geheel en zal dus onaf- Verkiezingen „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren" MIDDELBURG, 17 dec. In de vergadering van het algemeen bestuur van de stichting „Verpleeg- en Rust huizen Walcheren" werden per 1 ja nuari a.s. in het algemeen bestuur herkozen de heren A. H. S. Stemer- ding, namens de plattelandsgemeenten van Walcheren; J. L. Dregmans, na mens de classis Walcheren van de Geref. Kerken; L. Everaars, namens de classicale vergadering Walcheren van de Ned. Herv. Kerk; D. Kodde, namens de classis Middelburg van de Geref. gemeenten. hankelijk van verdere werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd. De kosten De kosten van een en ander worden begroot op 100.000,Met aftrek van de rijkssubsidie blijft pl.m. f30.000, voor rekening van de gemeente. Het ligt in de bedoeling deze uitgave te dekken met het in 1955 beschikbaar gestelde cre- diet wegens voorbereidende werkzaam heden van het zwembad. Dit bedrag 40.000,is inmiddels met 10.000,— verminderd in verband met het maken van de betreffende plannen voor dit zwembad. Men verwacht, dat het sportvelden complex een aanlegperiode zal vergen van tenminste zes en vermoedelijk tien jaar. Egypte, Syrië en Saoedie-Arabië zijn bereid aan Jordanië voldoende economisohe hulp te geven om dat land in staat te stellen het Brits-Jor daanse verdrag te beëindigen op grond waarvan Jordanië jaarlijks Britse fi nanciële hulp krijgt. In dit advies wordt de vraag, of de christelijke vakbeweging een taak heeft ten aanzien van de sociaal-peda gogische zorg voor bejaarden voors hands ontkennend beantwoord. Er worden namelijk, aldus de commissie, van de kant van kerken, overheid en particuliere instanties op dit punt zo veel initiatieven genomen, dat het verstandiger is deze initiatieven te la ten uitkristaliseren om dan later te bezien welke lacunes er overblijven. In het advies wordt grote aandacht beseed aan de noodzakelijkheid, dat de werkende mens een goede voorbe reiding ontvangt voor zijn gpensio- neerde leeftijd. Aan een zodanige voor bereiding wordt, aldus de commissie, praktisch weinig of geen aandacht be steed, en er is een veel gehoorde klacht, dat men na het verlaten van de ac tieve dienst in het vacuum van het gepensioneerd-zijn valt. Juist voor de ontwikkeling van de arbeid in de laatste decennia zijn vele arbeiders geestelijk „ontledigd" en zul len zij, indien er aan de voorbereiding tot het gepensioneerd-zijn niets wordt gedaan, een trieste oude dag tegemoet gaan. Het advies van de sociaal-peda gogische commissie spreekt uit, dat de christelijk-sociale beweging ten aan zien van de bedoelde voorbereiding een taak heft. SPOEDIGE OPRICHTING Voorts spreekt de commissie uit, dat het gezien de huidige organisatori- rische ontwikkeling van het bejaar- denwerk, alsmede om een gevaarlijk vacuum te vullen noodzakelijk is zo spoedig mogelijk tot het oprichten van een Nederlandse Christelijke Bejaar denbond over te gaan. Deze bond zon voor allen moeten openstaan, die een zekere leeftijd hebben bereikt. In geen geval zou het een organi satie moeten zijn alleen van degenen, die arbeider geweest zijn. Er moet naar gestrefd worden alle bjaarden bij hét werk van de bejaarden zelf te betrekken. Mede daarom zal, volgens de com missie, het oprichten van zulk een bond niet moeten geschieden door de christelijke vakbeweging, doch over leg zal moeten plaatsvinden in het convent der christelijk-sociale organi saties. Oe gezamenlijke organisaties zouden door het ter beschikking stel lij van aanloopsubsidies, gebouwen of lokalen, alsmede door het ter beschik king stellen vare deskundigen en het animeren van oud-bestuurders om dit werk in plaatselijke vormen te be ginnen een begin kunnen maken. Het C.N.V. en de aangesloten bon den behouden naar de in het rapport neergelegde opvatting een eigen taak ten aanzien van de sociaal-economi sche belangenbehartiging van de ge- pensioneerdle leden. Overeenkomstig de suggestie van het advies heeft de verbondsraad van het C.N.V. deze aangelegenheid nu bij het convent der christelijk-sociale organisaties aanhangig gemaakt. Bestel kolen vroegtijdig 's-GRAVENHAGE, 15 dec. De bond van Nederlandse handelaren in brandstoffen verzoekt met het bestel len van brandstoffen niet tot het laat ste moment te wachten, doch dit zo vroegtijdig mogelijk te doen, teneinde het bezorgen van kolen met een mini maal gebruik aan benzine mogelijk te maken. Handbalcompetitie MIDDELBURG, 17 dec, In de Mid delburgse veilinghal werden weer ver- schilende spannende en aantrekkelijke wedstrijden gespeeld. De strijd om de voorlopige leiding in de eerste klasse he ren tussen Marathon en EMM eindigde in een magere 75 overwinning voor de Vlissingers, die dus aan de kop kwamen. Het krachtsverschil in deze klasse is ech ter uiterst gering, hetgeen blijkt uit de stand: Marathon 34; Helas 22; Tonido 22; EMM 32. In de tweede klasse haal de Olympus de eerste punten binnen, want Volharding moest met een 6—4 ne derlaag naar Goes. De stand is: Tonido 2 12; Marathon 2 2—2; Volharding 22; Olympus 22; EMM 2 10. DERDE KLASSE In de derde klasse begon Walcheren de competitie met een royale 1—12 zege op EMM 3, dat dus stevig op de onderste plaats staat. De stand is: Tonido 3 24; Walcheren 1—2; Marathon 3 1—2; Neptu nes 1—0; EMM 3 3—0. Bij de junioren was Olympus ook niet opgewassen tegen Ma rathon (7—4), zodat de stand er als volgt uit ziet: Hellas 24; Marathon 12; To nido 22; Olympus 30. Bij de jongens kwam Volharding tegen EMM maar net aan de winst (3—4), maar dat was vol doende om de leiding te nemen. Tonido had weinig moeite met EMM 2 (110). De stand is: Volharding 46; Olympus 2—4; Tonido 3—4; EMM 4—2; EMM 2 3—0. DE DAMES Bij de dames werd in de eerste en tweede klasse niet gespeeld. In de derde klasse kwam Meeuwen alleen aan de kop, dankzij een 0—4 overwinning op Mara thon 3. EMM 2 was niet opgewassen te gen Luctor (0—6), zodat de stand als volgt luidt Meeuwen 24; Walcheren 2 12; Luctor 2—2; EMM 2 22; Zeeland Sport 2 1—0; Marathon 3 2—0. Bij de junioren deelden Meeuwen en EMM eerlijk (1—1). De stand is: Tonido 24; Olympus 1 2; Meeuwen 21; EMM 31. Bij de meisjes tenslotte kreeg Zeeland Sport van Olympus de eerste nederlaag te slik ken (34), terwijl Hellas een benauwde 45 overwinning behaalde op Tonido. De stand is: Marathon 36; Zeeland Sport 4—6; Hellas 4—3; Olympus 4—3; Volharding 32; Tonido 42. 9 In het noorden van Galilea zijn zondag de werkzaamheden begonnen vvoor de bevloeiing van de Negeb- woestijn met water uit de Jordaan. (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 15 dec. De nationale organisatie van A.R. Jonge ren Studieclubs onderging in haar algemene vergadering een ge duchte aderlating. Immers, de Arjos moest hier afscheid nemen van haar voorzitter, dr. mr. A. Veerman, en van het moderamenlid de heer Sj. Jonker, die deze organisatie tot februari j.l. als secretaris diende. In de morgenvergadering werd, zoals reeds gemeld, de heer S. Silvis uit Scheemda met 57 tegen 19 stemmen tot voorzitter ge kozen. Aan hem was het dan ook, dat dr. Veerman in de middag vergadering met enige plechtigheid de presidiale hamer overdroeg. In de vacature van secretaris was destijds reeds voorzien door de benoeming van de heer A. H. M. Mulder, die in vaste dienst van de Arjos trad. Het laatste wat dr. Veerman deed in zijn kwaliteit van voorzitter was het spreken van een warm dankwoord aan het adres van de heer Jonker. Hij accen tueerde, dat de meeste initiatieven voor het Arjos-werk in de laatste zeven jaar van de heer Jonker afkomstig waren. Het buitenlandse werk werd door hem op voortreffelijke wijze opgezet. De clubs en de organisatie hebben veel aan hem te danken. Met enige weemoed nam dr. Veer man tenslotte afscheid van de Arjos in een korte toespraak, die hij met de bede „Ga met God" besloot. De nieuwe voorzitter verklaarde met nadruk, dat hij niet in staat zal zijn om de Arjos te leiden met hetzelfde élan dat door zijn voorgangers Van Ruller en Ingezonden Mededeling (adv Pionieren op Ned. Nieuw-Guinea HOLLANDIA, dec. A.K.P.) Controleur Veldkamp van het bin nenlands bestuur op Ned. Nieuw-Guinea is dezer dagen met een kleine groep naar de Baliem- vallei vertrokken. Deze vallei is ten zuiden en ten noorden door ontoe gankelijke gebergten en rassen afgesloten en van de kust af alleen per vliegtuig te bereiken. Sedert enige jaren wer ken Amerikaanse zende lingen onder de betrek kelijk talrijke bevolking, die deze „Hidden Valley" bewoont en die voorheen nimmer contact heeft gehad met de buitenwe reld. Thans volgt het be stuur voor de verdere openlegging van het ge bied, dat tot de laatste witte vlekken op de kaart behoort. Het is een sluit stuk in deze systemati sche openlegging en be- stuursvesügmg, die in 1953 is begonnen en waarbij tot nu toe zeven nieuwe afdelingen met Europees bestuur werden ingesteld. De Baliemvallei trok eerder belangstelling, toen daar in 1944 een Amerikaans vliegtuig met militairen op een plezier tocht verongelukten. De overlevenden, die een maand in de vallei door brachten, werden op spectaculaire wijze ge red, waarvoor o.m. een kleine bulldozer werd „gedropt" voor de aanleg van een landingsplaats. Aan de huidige open legging is een aantal ex perimentele vluchten voorafgegaan, die ge paard gingen met onder zoekingen onder de be volking. De landbouw bleek op een redelijk hoog peil te staan. Eén van de medische rappor ten meldde, dat het me nu ter plaatse een rede lijke eiwitvoorziening omvat. Controleur Veldkamp zal op deze nieuwe be stuurspost vergezeld worden door de politie- inspecteur Schulz, de te legrafist De Mooy en een aantal Papoea-agen ten. De K.L.M. zal, zo lang nog geen nieuwe landingsbaan is aange- droppingsvoor de be voorrading van de nieu we, afgesloten post zor gen. Het eerste werk zal gericht zijn op het ves tigen van vriendschap pelijke betrekkingen met de inwoners en de aan leg van een dakota-vlieg- veld in de verborgen vallei, die daarmee de finitief in het wereld verkeer zal zijn opgeno men. HOLLANDIA, december A N.P.) Het eenmotorig amphi- bievliegtuig de Beaver heeft zijn nut in het enorm uitgestrekte Ned. Nieuw-Guinea weer over tuigend bewezen, toen een zen dingsonderwijzer, die een metaal- scherf in zijn oog had gekregen, vervoerd moest worden. Na zijn telegram naar Biak om hulp haalde de Beaver, die op Biak gestationeerd is en die zich op dat ogenblik aan de zuidkust van de Geelvinkbaai bevond afstand tot Biak: Brussel-Amsterdam) hem op en bracht hem naar Manokwari afstand: Amster- dam-Londen). De zendingsarts aldaar, dr. Franken, die oog specialist is, adviseerde buiten landse hulp te vragen en dus keerde het toestel naar Biak terug, waar de patiënt werd overgedra gen aan de Superconstellation Nucleon" voor verder vervoer naar Sydney. Het paspoort van de zendingsonderwijzer lag ech ter nog in Seroei. Derhalve ver trok hij met een brief van de resident en werd een telegram verzonden naar de Nederlandse consul in Sydney, die hem daar opwacht. Veerman ten toon werd gespreid. Hij riep dan ook de medewerking van alle leden in, nu deze zware taak hem toch op de schouders is gelegd. De vlce-voorzitter, de heer Tj. Pel, dankte tenslotte namens de gehele organisatie de scheidende func tionarissen voor wat zij beiden hebben gedaan voor de consolidatie en de uit bouw van de Arjos in de afgelopen ja ren. Toen schreed een rij in de kleder drachten der verschillende provincies ge klede meisjes de zaal binnen om met een toepasselijk woord of gedicht tal van ge schenken voor de heren Veerman en Jon ker neer te leggen. WONINGBOUW Het Tweede Kamerlid de heer J. van Eij bergen hier 'n krachtig betoog over de woningbouw, waarbij hij aantoonde dat een groot deel van de kritiek, die op het bouwbedrijf wordt" uitgeoefend, on gemotiveerd is. Als er niet genoeg wo ningen worden gebouwd, dan komt dat voornamelijk, omdat bij een te krappe arbeidsmarkt te veel opdrachten worden verstrekt. Daarbij zijn tal van opdrachten voor de bouw voor warenhuizen, banken en andere minder noodzakelijke objecten, waarbij de prijs slechts een ondergeschik te rol speelt. Vooral deze bouwwerken oefenen een grote zuigkracht uit op de arbeiders, die dus aan de woningbouw onttrokken worden. Verbetering is slechts te verwachten als 1. niet gebouwd wordt, wat niet drin gend noodzakelijk is; 2. de bouwcapaci teit ten volle wordt benut; 3. de continu ïteit bij de bouw wordt bevorderd zodat bij het beëindigen van het ene werk direct aan het volgende kan worden begonnen; 4. het aanzien van het bouwvakarbeiders- beroep wordt verhoogd en 5. de Industrie in het algemeen belang ophoudt met het wegtrekken van bouwvakarbeiders naar andere bedrijfstakken. 'Tal van vragen werden door de inleider op slagvaardige wijze beantwoord. SLOTWOORD De drukbezochte vergadering werd be sloten met een toespraak van de voor zitter van het Centraal Comité, dr. W. P. Berghuis, die voor het eerst in deze func tie een alg. vergadering van de Arjos bij woonde. Hij verklaarde bijzonder getrof fen te zijn door de grote activiteit van de jongeren tijdens en door hun ongebroken geest na de verkiezingsactie. Critische bezinning was na de teleurstel lende uitslag nodig, maar laat dit je niet verwarren, aldus spreker. Wij staan niet in een ruïne maar in een organisatie, die in de kern gezond is. Bezinning blijft no dig, maar het accent moet nu toch weer gaan vallen op de actie van ons allen sa men. We staan immers voor dezelfde zaak: het bevorderen van de prot. invloed in Nederland. 9 Adenauer is van plan volgend jaar een bezoek te brengen aan president Eisenhower.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5