„Landbouwschap vroeg wat min. Mansholt augustus al aankondigde" in Herv. diaconie te Kruiningen bouwt vier bejaardenwoningen Secretaris Zeeuwse C.B.T.B. besprak positie in huidige samenleving Ernstige vertrouwenscrisis bij niet- inwilliging der verlangens Varkensvereniging in Kapelle vierde gouden jubileum De heer H. D. Louwes in algemene Z.L.M.-vergadering Kruidenkracht! Commissaris vierde zijn 50e verjaardag Kees Blokpoel won Zeeuwse fotoprijs Konijnenexpositie te Middelburg Autobus reed kinderen aan Wensen van het Landbouwschap komen aantal jaren te laat.... Exportbesluit moei vernietigd Oprichter H. P. Ganseman gehuldigd Koninklijke onderscheidingen bij K.M. „De Schelde" Dinsdag 18 december 1956 fii ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 I - - Hridor annlail MIDDELBURG, 17 december. „Wat het Landbouwschap enige tijd geleden heeft gevraagd, ligt geheel in de lijn van hetgeen minis ter Mansholt in zijn befaamde rede van 27 augustus 1956 in Kampen heeft gezegd over de herziening der uitgangspunten bij het land bouwbeleid wat betreft de kostprijsberekeningen door het Land bouwkundig Economisch Instituut. Wij moeten nu afwachten en ver trouwen, dat de minister voor zijn woorden zal staan. Zo niet, dan zal een ernstige vertrouwenscrisis ontstaan. De voorstellen van de georganiseerde landbouw zijn rechtvaardig en goed gemotiveerd." Dit verklaarde vanmiddag de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Landbouwschap, toen hij als lid van het forum in de algemene ver gadering der Z.L.M. een antwoord moest geven op de vraag: „Bieden de voorstellen van het Landbouwschap aan minister Mansholt niet een goede gelegenheid om waar té maken wat hii in zijn Kamner rede heeft gezegd?" In antwoord op een tweede vraag, n.l. of er al iets bekend is van het standpunt der regering omtrent deze voorstellen, verklaarde de heer Lou wes, dat er momenteel nog slechts en kele aanwij zingingen daaromtrent be staan. Opmerkingen van dr. Drees en minister Hofstra („vérgaande eisen", „fantastische cijfers") verraden een ze kere achtergrond van hun denken. „Ik heb zo het gevoel, dat, indien de vakbeweging met dit soort voor stellen zou zijn gekomen, de woor den „vérgaand" en „fantastisch" niet zouden zijn gebruikt. De achter grond der vakbeweging is de minis ters van nature bekend, daarmee zijn zij vertrouwd. Maar met de landbouw is dat niet het geval", al dus de heer Louwes. VIER VRAGEN Het forum stond onder voorzitter schap van de heer P. J. J. Dekker en verder maakten er deel van uit de he ren A. M. Geluk, voorzitter kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M., W. Koster te Axel, voorzitter der werk geverscommissie; J. B. Becu-Risseeuw te Groede, dijkgraaf Het Vrije van Sluis en J. W. Scheele, voorzitter kring Hulst. Vier vragen hebben zij breed voerig en zeer gedegen onder de loep fenomen. Behalve de twee al genoem- e vragen behandelde het forum ook de vraag naar de oplossing op langere termijn van de landbouwproblemen in verband met de zich voordoende kost- prijsverschillen en de kostprjjsverla- laging in het algemeen. De laatste vraag was hoe de land bouw zich in het nationale bestel zijn positie veilig kan stellen en kan berei ken, dat hij een rechtmatig deel van het nationale inkomen blijvend ver krijgt. Algemeen waren de forumleden van oordeel, dat de voorstellen van het Landbouwschap betreffende de door berekening van eigenaarslasten, het zelf medewerken en dat van gezinsle den op de bedrijven, alsmede de hoge re landarbeidersionen volkomen ge rechtvaardigd zijn. Men realiseerde ?ich, dat de voorstellen door het gehele kabinet moeten worden bekeken en uit bet lang uitblijven van mededelingen concludeerde men, dat er binnenska mers ongetwijfeld flink gestreden Wordt. Waardevolle opmerkingen, werden gemaakt over de vraag, of de voorkeur moet worden gegeven aan een één- of een twee-prijzenstelsel en óf dit gebaseerd moet worden op de algemene kosten van de gemiddelde bedrijven dan wel op die van de duur der producerende gebieden. PUBLIEKE OPINIE Dat het noodzakelijk is ter verkrij ging van recht door de landbouw de publieke opinie te beïnvloeden werd door alle forumleden ingezien. Maar, zo werd van enkele kanten opge merkt, dit zal veel geld kosten. De heer Louwes stelde de vakbewe ging weer ten voorbeeld, die beschikt Óver een groot aantal bekwame krach ten, die de braintrust vormen en over een behoorlijke apparatuur beschik ken. Uiteindelijk wordt in een politiek ooilege over de landbouw beslist en daarom werd er met klem op aange drongen, dat elke boer zijn politieke roeping inziet. VELE GASTEN De heer Dekker, die de vergadering leidde, kon heel wat gasten verwelko men. Jahalve de gedeputeerden C. Philipse en Ir. G. P. M. Dikötter waren Ór burgemeester mr. dr. N. Bolkestein, verschillende rijksconsulenten, verte genwoordigers van provinciale dien sten, Kamer van Koophandel, het Tweede Kamerlid drs. Th. J. Wester hout e.a. De vergadering verzond een telegram met wensen voor volledig herstel aan de algemene voorzitter, ir. M. A. Geuze. De heer Dekker bracht hartelijk dank aan de rijksdienst voor landbouwherstel voor al hetgeen deze dienst in het belang van Zeeland na Oorlog en watersnood heeft verricht. Hij deelde mede, dat het ledental der ?.L.M. dit jaar weer gestegen is en nu 6241 bedraagt. Naar aanleiding van een vraag deel de ir. L. Appelman mede, dat de wa terleidingmaatschappijen in de herver- kaveiingsgebieden begrotingen aan het opstellen zijn voor de kosten van aan sluiting der bedrijven. Is dat geschied, dan zullen besprekingen met het de partement van sociale zaken worden gevoerd en zal zo snel mogelijk tot aansluiting worden overgegaan. NAMENS PROV. BESTUUR De heer Philipse verklaarde, dat het prov. bestuur alle aandacht heeft voor de landbouwproblemen. Het doet wat het kan op het gebied van de wegen, de havens etc, maar het is onmogelijk alles tegelijk aan te vatten. Met zorg ziet ook het prov. bestuur de toekomst van de landbouw tegemoet. De heer Philipse deed een dringend beroep op alle aanwezigen om, wanneer zij grond kunnen kopen, dit niet lukraak te doen maar eerst na te gaan, of de investe ring verantwoord is. Ook beklemtoon de hij de noodzakelijkheid van een goed teeltplan en een blijvende kern van arbeiders. Tenslotte voerde de heer Philipse een pleidooi voor de in poldering van Saeftinge, waar ruim 1800 ha rijp is voor indijking. Ingezonden Mededelingen (adv.) In krulden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron, óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes, verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN. Kruidenthee. Verkrijg baar bl) Uw apotheker of drogist f 1.79 oer groot pak, voldoende voor maanden. Onder applaus stemde de vergade ring ermee in de Commissaris der Koningin ter gelegenheid van diens 50ste verjaardag een fotoboek van Cas Oorthuis aan te bieden, voor zien van een opdracht van de alge mene voorzitter, „uit waardering voor zijn onvermoeide inspanning Zeelands welvaren te bevorderen." TOESPRAKEN Burgemeester Bolkestein ging in zijn toespraak o.m. in op de vaak bestaan de tegenstellingen tussen platteland en stad. Hij vond deze overigens gezond, omdat juist door de discussie en het verschil van inzicht dikwijls het bes te resultaat wordt geboekt. Tenslotte werd het woord gevoerd door de pre sidente van de Bond van Palttelands- vrouwen, mevr. L. N. Huijsman Griep, die volgend jaar als zodanig zal aftreden en door de voorzitter harte lijk werd bedankt voor haar vele acti viteiten in het belang van agrarisch Zeeland. Mevr. Huijsman zal in het Zeeuws Landbouwblad een veertien daagse rubriek voor de vrouw gaan verzorgen. AMZ bus botste op vrachtauto KAPELLE, 17 dec. In de Bieze- lingsestraat is vanmiddag een lijnbus van de A.M.Z. in botsing gekomen met een vrachtauto van de fa. A. van Liere uit Kapelle. Hierbij werd de vracht wagen zwaar beschadigd, maar de be stuurder de heer J. v. L. bleef onge deerd en dat was ook het geval met de bestuurder van de autobus evenals de inzittenden. De botsing vond plaats in de bocht bij de woning van de heer G. Leys. Dit is een van de meest onoverzichte lijke bochten van de gemeente en in feite te smal voor het tegenwoordige verkeer. De reizigers uit de A.M.Z.-bus kon den later met een andere bus hun reis vervolgen. Over vier vijf maanden klaar KRUININGEN, 17 december. In de Korteviele te Kruiningen zijn momenteel bouwvakarbeiders bezig enkele woningen voor be jaarden op te trekken. Vier bejaardenwoningen, die daar voor de diaconie der ned. herv. gemeente van Kruiningen neergezet worden. Deze huizen worden iets aparts. Niet dat er bijzondere aandacht be steed wordt aan een of ander nieuw bouwtype. Verre van dat. Het zijn woningen van eenvoudige opzet en toch modern en van alle gemakken voorzien. Woningen, waarin de bejaarden zich thuis zullen voelen (een zeer belangrijke factor) en waarvan een rust uitgaat. On getwijfeld bewijst de hervormde diaconie met dit mooie initiatief een grote dienst aan de bejaarden. De Herv. diaconie ziet in, dat het bij de oorspronkelijke begripsbepa lingen (de armenzorg) niet kan blij ven, maar dat het diaconale werk zich ook uitstrekt tot het maatschap pelijke en sociale terrein, waaronder ook de bejaardenzorg valt. Voor de ramp had de diaconie de be schikking over enkele woningen, maar deze zijn in de watersnood verloren gegaan. Het geld om nieuwe te bou wen was niet toereikend. Maar het Rampenfonds verleende uit een spe ciale pot, gebruikt voor de materiële hulp, een aanvullende bijdrage. En met dit vooruitzicht was het mogelijk de plannen voor de bouw van een viertal bejaardenwoningen nader uit MIDDELBURG, 17 dec. Vandaag heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zijn vijftigste verjaardag gevierd. Tussen de drukke beslommeringen van elke dag moest hij vanmorgen zich toch en kele ogenblikken onderwerpen aan de wens van het personeel der provincia le griffie, dat van deze gelegenheid gaarne gebruik wilde maken om „de baas" te laten blijken, dat het hem hoogacht en dat zijn-ongezochte-po- pulariteit bij zijn eerste medewerkers even groot is als in overig Zeeland. Op de derde afdeling had het voltallige personeel zich verzameld om de Com missaris een kleine hulde te bereiden. Namens allen heeft de griffier der sta ten, mr. J. M. Pilaar, uiting gegeven aan de gevoelens van hoogachting en vriendschap van alle ambtenaren on der aanbieding van hartelijke geluk wensen. De Commissaris mocht het eerste deel van het driedelige werk „Van Warschau tot Hirosjima" in ont vangst nemen. Op de hem bekende geestige en originele wijze heeft jhr. De Casembroot dank gebracht voor de woorden en het cadeau. Ingezonden Mededeling (Adv.) Drijf de onzuiverheden uit Uw bloed. Daarmee verlost ge Uzelf van Khenmatische Pijn. Kruschen Salts is daartoe het aan gewezen middel. Dat komt omdat de stimulerende werking van Kruschen de bloedzuiverende organen weer tot jeugdig-krachtiger werking aanspoort. Zodra dat gebeurt kunnen onzuiver heden in 't bloed zich niet meer vast zetten, doch worden die prompt af gevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee behoren Uw pijnen tot het verleden. Geen wonder dat duizenden lijders aan rheumatische pijnen de werking van Kruschen een verlossing vinden. te werken. De diaconie stak haar licht op bij de Bouwcentrum te Rotterdam, waar alle gewenste inlichtingen ver strekt konden worden. De architecten P. Wondergem en J. D. Poley (kand. bouwkundig ingenieur), beiden uit Kruiningen, kregen de opdracht een ontwerp te maken. DE WONINGEN. Men is van de opzet uitgegaan al les gelijkvloers te houden, zodat de bejaarden geen trappen hoeven te be klimmen. Er zijn twee woningen met één slaapkamer en twee met twee slaapgelegenheden. De voordeur be vindt zich in de zijgevel. Via een hall, die ook toegang tot de keuken, waar in een elektrisch kookplaatje is aan gebracht, verschaft, komt men in de woonkamer. De afmetingen van deze ruimte zijn 3.60 bij 4.40. Daarachter vindt men de slaapkamer (2.95 bij 3.60) met vaste wastafel en direct aan sluitend op deze kamer de douche. Achter de hall is nog een ruimte voor het opbergen van materiaal e.d. De woningen met de twee slaapkamers hebben geen bergruimte in de woning zelf, maar in een schuurtje, dat beide huizen (ze staan twee-aan-twee) met elkaar verbindt. Op de zolder is ook nog een kleine bergruimte. Zoals gezegd vormen deze woningen een apart geheel. Zij staan ongeveer tien meter van de straat af én een tuintje voor de woningen geeft het complex iets landelijks. Nog vier a vijf maanden heeft men nodig alvo rens de bejaarden hun intrek kunen nemen. Gegadigden voor deze wonin gen zijn alle hervormde bejaarden, woonachtig ln Kruiningen. GOES, 17 dec. De 20-jarige Kees Blokpoel, Middelburgsestraat 37 te Goes is erin geslaagd de Zeeuwse prijs (ƒ250,van de Stichting ter Bevorde ring van de Amateurfotografie, een van de elf provineieprijzen, in de wacht te sle pen met zijn inzending „Opbouw van Nederland". Een fraai succes voor de Goese MTS-er, temeer daar het aantal inzendingen meer dan 2.600 bedroeg, en het peil van de ingezonden foto's al dus de jury in het algemeen zeer goed te noemen was. Kees Blokpoel is een verwoed amateur fotograaf. Aan wedstrijden had hij welis waar nog nooit deelgenomen, maar toen hij de oproep las voor de fotowedstrijd „Neerlands jeugd kiekt Neerlands bloei", was hij vastbesloten. In zjjn praktijkjaar als MTS-er (o.a. te Domburg) schoot hij menige plaat en hij deed het met dubbel genoegen, want hij had voor zijn 20e verjaardag een nieuwe Agfa-camera gekregen. Het succes is niet uitgebleven. Een stimulans voor de jonge amateurfotograaf, die op de goede weg is. Dr. P. Korringa op 1 februari naar laboratorium IJmuiden YERSEKE, 17 dec. Zoals wij en kele maanden geleden reeds meldden, is dr. P. Korringa -te Bergen op Zoom, de bioloog van de Zeeuwse visserij, benoemd tot directeur van het labora torium voor het visserij-onderzoek te IJmhuiden. Naar wij thans vernamen, zal dr. Korringa op 1 februari 1957 zijn huidi ge functie verlaten, daar hij op ge noemde datum dr. Havinga in IJmui den opvolgt. Internationale zeehengelwedstrijd aan de Walcherse kust MIDDELBURG, 17 dec. In het begin van de komende zomer zal aan de Wal cherse kust een groot internationaal zee- hengelconcours worden gehouden. Het zal worden georganiseerd door de hengel sportvereniging Middelburg ter gelegen heid van haar 10-jarig bestaan. De juiste datum is nog niet vastgesteld, doch de voorbereidingen zijn in volle gang. Op 25 en 26 december a.s. MIDDELBURG, 17 dec. De Kon. konijnenfokkersvereniging „Nut en Sport" te Middelburg zal op dinsdag 25 en woensdag 26 december a.s. in de Middelburgse veilinghal een grote ko nijnen-en caviatententoonstelling orga niseren. iemand minder dan Z.K.H. Prins Bernhard heeft een prachtige medaille voor deze expositie beschik baar gesteld. Voorts werden prijzen ontvangen van de Commissaris der Koningin, b. en w. van Middelburg, vele inwoners uit de provincie en di verse verenigingen uit geheel Neder land. En om enkele bijzonderheden te vermelden; op deze tentoonstelling zullen konijnen te zien zijn met een gewicht van een kg en minder en exemplaren van meer dan 9 kg. Voorts zal een stand van bontwerken voor de dames worden ingericht en zal er ook een nertsen-stand te bezichtigen zijn. BERGEN OP ZOOM, 17 dec. Vanmorgen had op de Antwerpse straatweg bij de Rembrandtstraat een ernstige aanrijding plaats tussen een vrachtauto met aanhangwagen, be stuurd door E. v. H. te IJzendijke en een autobus bestuurd door Y. v. d. P. te Ossendrecbt. Bij dit ongeluk waren ook enige kinderen betrokken. De vrachtauto die uit de richting Bergen op Zoom kwam passeerde op een gegeven moment een met paard bespannen wagen. Plotseling begon de aanhangwagen van de vrachtauto te slippen. Om deze reden was de chauffeur van de uit de richting Zee land naderende autobus genoodzaakt naar rechts uit te wijken met het ge volg dat de autobus op een groepje kinderen inreed, die buiten de rijbaan op de berm van de weg rustig ston den te wachten. Ze werden tegen de grond gesmakt. De autobus kwam met de achterzijde nog meer naar rechts, zodanig, dat de bus 't verkeersbriga- diertje A. S. uit Bergen op Zoom ook nog aanreed. Het ventje liep een hersenschud ding op en werd naar zijn woning vervoerd. Het vijfjarig dochtertje van de familie L. werd eveneens ge wond. De andere kinderen kwamen er met de schrik af. Beide voertui gen werden vrij ernstig beschadigd. Afdeling Walcheren C.B.T.B. vergaderde MIDDELBURG, 17 december. In de vanmiddag in de Bogard- zaal gehouden wintervergadering van de afdeling Walcheren van de C.B.T.B. heeft de secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer S. Baar, een rede gehouden over het onderwerp; „Plaats en betekenis van de C.B.T.B. in de huidige samenleving." Op dezelfde kernachtige wijze, waarop hij dit vorige week dinsdag te Goes deed in de vergadering van de afdeling Zuid-Beveland een uitvoerig verslag van dit betoog gaven wij reeds in onze krant van vorige week woensdag heeft de heer Baar ook thans weer onder schreven, dat de prot. chr. agrariër in de C.B.T.B. thuishoort. Hij ging van de stelling uit, dat er geen enkel terrein is in dit leven, waarvan Christus niet zegt: „Het is Mijn." De situatie in Zeeland noemde de heer Baar verre van bevredi gend. Hij riep de leden van de afdeling Walcheren op hierin niet te berusten. „Al degenen, die in onze rijen thuisbehoren, moeten wij ook in onze gelederen proberen te krijgen", zo zei hij. Tevoren had hij reeds betoogd dat er in het landbouwbedrijfsleven in de laatste tientallen jaren grondige ver anderingen hebben plaatsgegrepen. Het maatschappelijke leven is ontzet tend ingewikkeld geworden. Was het vroeger rustig, thans is het in het agrarisch bedrijf lang niet zo eenvoudig meer. „Wjj staan niet meer vrij, maar wor den geleid door allerlei maatregelen van buitenaf", zo vervolgde de heer Baar, „wij moeten trachten deze in vloed zodanig aan te wenden, dat wij daarvan zelf de vruchten kunnen plukken." Een stem alleen gaat in de menigte op. Daarom zal men als groep zich moeten laten horen. Daarvoor zijn er de landbouworganisaties, waarvan de C.B.T.B. er één is. „Iedere boer en tuinder behoort lid van een dergelijke organisatie te zijn; toch staan wij voor het feit, dat 40 van de grondgebruikers in Ne derland niet bij een standsorganisa tie is aangesloten." De heer Baar noemde deze lieden „klaplopers": zij lopen op een ander mans beurs. ONDERWIJS Vervolgens besteedde spreker aan dacht aan de verschillende werken, die door de C.B.T.B. worden aangepakt. Zo behandelde hij de chr. scholen. Uiter aard wordt gestreefd naar wettelijke gelijkstelling. Een interim-regeling is op komst zij treedt in werking, zo dra de landbouwbegroting in de Ka mer is goedgekeurd. „Niets is belang rijker voor een volk, dan dat de jeugd opgroeit in de vreze des Heren", zo zei Voor de diaconie moet het zeker een genoegen zijn te vernemen, dat ir. D. G. Visser, hoofd-ing. van de wederop bouw en volkshuisvesting in Friesland tijdens een bijeenkomst van de Stich ting Zeeland op zaterdag 22 sept. j.l. te Middelburg (zie onze krant van maandag 24 sept.) dezelfde ideeën naar voren bracht, waarmee de diaconie van Kruiningen reeds werkte bij dit project. Zeeuwse oesterkwekers: DEN HAAG, 17 dec. Het College van Beroep van het Bedrijfsleven ln Den Haag zal op woensdag 6 februari a.s. uit spraak doen inzake een verzoek van en kele oesterskwekers, gedaan met instem ming van het merendeel van de kwekers aangesloten bfl de drie Zeeuwse bedrijfs verenigingen: de Vebo, Oesterbclangen en De Zeeuwse Oester, om te bepalen, dat het bedrijfschap voor Visserijprodukten zijn op 20 sept. j.l. genomen besluit tot vaststelling van de exportpercentages, vernietigt. Voor het geval aan dit verzoek niet kan worden voldaan, wordt verzocht alleen een quotering uit de laatste drie jaren naar keuze vast te stellen, zonder herleiding naar 100 pet. Zoals bekend besloot het bestuur van het bedrijfschap op 20 september j.l., dat het percentage van iedere exporteur zou worden vastgesteld door het hoogste per centage van twee der vijf hoogste seizoe nen op te tellen en door twee te delen en daarop een zodanige korting toe te pas sen, dat de som van alle percentages 100 werd. KAPELLE, 17 dec. Het was op 17 dec. 1906 dat in het C.J.M.V.-gebouw een groep varkenshouders hij elkaar kwam om te spreken over de moge lijkheid om een vereniging van var kenshouders op te richten. De leiding berustte hij de heer H. P. Ganseman en zfj besloot die avond de varkens vereniging „Steunt elkander" op te richten. Thans, op 17 dec. 1956, kwamen de varkenshouders van Kapelle weer bijeen, weer in het C.J.M.V.-gebouw, nu om het gouden jubileum te vie ren. Men kwam ook samen om de secretaris, de heer H. P. Ganseman, te huldigen, want gedurende 50 jaar heeft deze als secretaris de vereni ging gediend op een voorbeeldige wijze. GROOT FEEST Om dat alles was er vanavond groot feest. Een feest waarin de Kapelse jeugd meedeelde, want de muziekver eniging „Ons Genoegen" rukte in de avonduren uit om de jubilerende ver eniging een serenade te brengen. In zijn openingswoord op deze feestavond richtte de voorzitter, de heer A. de Schipper, zich speciaal tot de secreta ris, de heer H. P. Ganseman. Hij her innerde aan het vele werk dat deze steeds doet voor de vereniging en een hartelijk applaus volgde op het mo ment dat hij aan de heer Ganseman een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen wandbord aanbood. Daarop kregen alle leden persoon lijk de gelegenheid om de 76-jarige jubilaris te feliciteren. Verder richtte de heer De Schipper zich speciaal tot de heren J. Ganse man Sr. en M. Bom, die resp. 48 en 47 jaar lid zijn van de vereniging. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester van Suylekom. DE GESCHIEDENIS. Het werd stil in het gebouw toen de heer H. P. Ganseman voor het voetlicht kwam om de geschiedenis van de vereniging te vertellen. Toen passeerden al die namen van be kende Kapellenaren weer de revue. De heer J. Tollenaar werd de eer ste voorzitter, H. P. Ganseman se cretaris en J. van Wingen penning meester. Als commissarisen werden benoemd de heren C. Vermaire, H. Toolens, P. Staal en H. Eversdijk. De geschiedenis bewijst dat de weg der vereniging niet altijd over rozen is gegaan. In 1910 moest namelijk voorzitter J. Tollenaar als lid worden geroyeerd omdat hij varkens hield buiten de vereniging. Toen werd P. Staal voorzitter. Iets van de romantiek van die oude tijd herleefde als het ware toen de heer Ganseman op schilderachtige wijze verhaalde over het jaar 1918, toen de vereniging met de dames voor het eerst een rijtoer ging maken en wel in brikken naar Rilland-Bath. In 1924 werd J. van Wingen voor zitter, in 1933 M. Bom en in 1941 de heer A. de Schipper. Per 1 jan. 1955 was in kas f2433.70. Verder voerden nog het woord de leden J. Ganseman Jr. en M. Bom. Het feest werd geopend met een ge- zamelijke maaltijd. Na het officiële gedeelte zorgde het gezelschap PIRO- GO uit Goes voor een gezellig ont spanningsprogramma. de heer Baar. Door de scholen kan dus een gunstige invloed op het volksleven worden uitgeoefend. Dankbaar zei spreker ook te zijn om het bestaan van de Chr. Plattelandsmeisjesbond en de C.J.B.T.B. De C.B.T.B. wil niet alleen van betekenis zijn voor het onderwijs en de culturele belangen, ook de verde diging van de stoffelijke zaken re kent hij tot zijn taak. Tenslotte beantwoordde de heer Baar vragen, die uit de vergadering werden gesteld. Hij gaf als zijn mening, dat nog meer rationaliseren van de be drijfsvoering noodzakelijk zal zijn (op dat de kostprijs gedrukt zal kunnen worden. Het moet ook mogelijk zijn in het landbouwbeleid reserveringen en investeringen te betrekken. De heer P. Ton uit Grijpskerke, de voorzitter, heeft de heer Baar dank ge zegd voor zijn verhelderende uiteen zettingen. Bij de aanvang van zijn causerie had de heer Baar de hoop op een goede samenwerking met de leden van de af deling Walcheren uitgesproken. De heer Ton had in zijn openingswoord gezegd, dat juist deze week een zeer spannende is voor de landbouw, omdat de wensen van het landbouwschap in de Kamer behandeld zullen worden. De heer Baar zei dienaangaande nog in zijn betoog, dat men hiervoor juist in een ongunstige teruggang van 's lands economie tijd zit. Hiermee had de landbouw veel eerder moeten ko men. De heer Ton zei nog, dat men in be schouwing zal moeten nemen, dat iede re categorie, ieder bevolkingsdeel zijn rechtmatig deel zal moeten geven. Hij memoreerde het droge en schra le voorjaar, dat gevolgd werd door een natte zomer. In verhouding tot de an dere delen van ons land zat Zeeland nog vrij gunstig, vond de heer Ton; de opbrengst was echter niet als wat werd verwacht. De voorzitter deelde nog mee, dat de heren J. Wattel uit Gapinge (de secretaris van de afdeling) en P. Abrahamse uit Serooskerke (pen ningmeester) onlangs een kleine at tentie zijn aangeboden in verband met het feit, dat zij in deze functies de C.B.T.B. tien jaar dienden. VLISSINGEN, 17 dec. Bij K.B. is toegekend de eremedalje, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: in goud, aan G. Romijn, onderchef van het begrotingsbureau van N.V. Kon. maatsch. „De Schelde" te Vlissingen, In zilver: M. Vader, wonende te Oost- en West- Souburg, voorheen baas van de afde ling timmerfabriek, en W. L. Veer kamp, baas van de mechanische re paratie-afdeling, beiden werkzaam bij N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde", te Vlissingen. In brond: F. J. Bakx, bankwerker, W. Boste laar, hulparbeider, P. Braat, plaat werker, D. Bijleveld, voorheen metaal draaier, G. M. Compeer, bankwerker, Chr. L. Fleurbaaij, ijzerscheepmaker, M. D. Geuze, wonende te Middelburg, bankwerker, P. G. A. Gillissen, bank werker, M. V. Goeman, metaalfraiser, J. van der Heijden, pijpenmonteur, J. Lievense, wonende te Middelburg, v.h. schilder, D. Mol, voorheen machinaal houtbewerker, B. de Quelerij( drijf werksmeerder, J. Scheepers, voorheen metaaldraaier, en P. de wijze, maga zijnknecht, allen werkzaam bij N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde" te Vlis singen. Ingezonden mededeling. ow maaltijd hoeft U niet op te breken Een of twee Rennies blussen dat zcurbranden dadelijk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lijders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Mak kelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. AANBESTEDING Uitbreiding schippersschool te Wemeldinge Zaterdag had in de schippersschool te Wemeldinge een inschrijving plaats voor de aanbesteding van een vierde lokaal aan de genoemde school. In schrijvers waren: Adri Kosten f 28.600, C. van Gorp f27.177, H. J. Meijaard f 27.027. De Griekse regering heeft de Brit se ontwerp—cor <-titutie voor Cyprus verworpen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2