Half zwaar de half zware shag! West-Duitsland is grootste auto exporteur ter wereld Chr. jonge boeren en tuinders over principiële organisatie bijzonder lekker! Opvallend groot aantal a.r.- stemmen onder de jeugd Gelezen in ANDERE BLADEN Bezitsvorming 1 Bezitsvorming 2 De voetbalpool Op textiel komt wasvoorschrift DOUWE EGBERTS Begin '58 geen stoomtreinen meer Drie gevaren bedreigen a.r.-politiek Voorlichting nodig Helft van productie uitgevoerd Subsidie van overheid aanvaardbaar, mits zelfstandigheid niet gevaar komt Moderne uitrusting voor Nato DE LETTERS Kritiek op studenten van Leningrad Sahara wordi ontwikkeld Folder over de musea in Zeeland Maandag 17 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 In de C. H. Nederlander lazen we een artikel over bezitsvorming, dat zó begint: Onze gedachten houden zich nog eens bezig met het probleem van be zitsvorming. Er zijn ook zoveel facet ten aan verbonden. Natuurlijk stellen ook wij prijs op bezit. Het ligt van natura in de mens opgesloten, dat hij verlangt naar iets dat van zich zelf Is. Dat er velerlei vormen van bezit zijn is bekend. Over één der bezitsvormen laten wij hier onze gedachten gaan. En dat is de eigen woning. Vooral in het verleden was het ver langen naar het eigen huisje wel heel sterk. Het is ons van zeer nabij be kend dat een landarbeider van voor 1940, die toen toch zeker niet de meest benijdenswaardige positie innam, van znij hongerloontje een eigen, vrij huis je overspaarde. Een hongerloontje? Ja, dat was het dikke tientje dat bij een volle week werken werd ontvangen! En toch sparen? Ja, ook dat nog. Maar het zal een ieder wel duidelijk zijn, dat, hoe voortreffelijk het sparen in wezen ook is, het ook verkeerd kan zijn! Dat was het in dit geval. De meeste elemen taire levensbehoeften onthield deze stoere werker zich en zijn gezin. Om maar een eigen huisje te verkrijgen! Dat dadrdoor het lichaam werd te kort gedaan en overbelast met allerlei werk, en de kinderen als kind reeds aan het werk werden gezet en daar door vaak een bestemming kregen die niet in overeenstemming was met hun aanleg en capaciteiten, werd blijk' baar over het hoofd gezien! Is het teveel gezegd als wij praten over averechts sparen? Natuurlijk staat daar, mits niet in uitersten opgevoerd, veel goeds tegen over. Maar bevrediging van de eerste levensbehoeften is allereerst noodza kelijk. Pas dan kunnen wij aan spa ren denken." Wij zouden de schrijver in de C. H. Nederlander onrecht doen, als we nu ook niet het slot van het artikel over bezitsvorming overna men. Hier is het: „Nu is het grote probleem van de bezitsvorming o.i. dit: Op welk levens niveau kan mag de overheid maatregelen nemen die het sparen aanwakkeren. Een aanmoediging dat waar in feite niet gespaard kan wor den, is fout. Het individuele en gezins leven eist allereerst een gezonde ont plooiing. Wordt deze ontplooiing be lemmerd door spaarzucht men zou dat ook hebzucht kunnen noemen is de zegen van het sparen in een vloek veranderd. Het is gewenst dat wij ook deze zijde eens bekijken en op ons laten inwerken. Want een groot deel van ons volk, ondanks de vele bromfiet sen, kan nog niet sparen. Een goede huisvesting, een gezonde voeding, het „netjes-voor-de-dag-komen" en zo nu en dan een extraatje, dat het leven zoveel aangenamer maakt, eist in vele gevallen het volle loon van de hand en hoofdarbeider. Opzettelijk noemden wij een goede huisvesting. Want wij weten allemaal dat daar nog veel aan mankeert Een goede huisvesting vraagt echter een goede huur. Daarvoor is nodig een aanzienlijke hurverhoging. Zonder -oonsverhoging is een e.v. speling die voor sparen in aanmerking komt, he lemaal verdwenen. Het loonsverho ging is een speling vlug genoeg op gegaan in andere prijsverhogingen. Wel zou door middel van drasti sche huurverhoging het verlangen naar een eigen woning sterk toenemen. Een simpele maatregel die direct de huisvesting ten goede komt en indi rect bezitsvorming bevordert. Een ge zonde maatregel die enerzijds een ein de maakt aan de kunstmatige huren en anderzijls voorlopig kunstmatige maatregelen ter bevordering van de bezitsvorming overbodig maakt." Uit „De Rotterdammer": „Onder het huidige kabinet zal er geen dusgenaamde nationale voetbal pool komen. Enige ministers uit de protestantse partijen hebben er zich tegen verklaard en wij moeten hun gelijk geven. Wij zijn nu geschrokken van een reactie op deze mededeling in de so cialistische pers. Daaruit maken we op, dat thans een onbeschaamde ont duiking van de loterijwet plaats heeft. Alleen een nationale voetbalpool zou hiertegen kunnen helpen. Men moet, aldus de moraal van deze reactie, het grootste kwaad door het kleinste ke ren. Van dit betoog hebben wij niet veel begrepen, behalve dan dit, dat ook naar het oordeel van de socialistische partijpers een nationale voetbalpool een kwaad is. Maar waarom zou dit kleinere kwaad het enige middel zijn om wetsontduiking te voorkomen? Waarom kunnen illegale pools thans niet reeds en zonder dat een natio nale pool in het leven wordt geroepen worden gekeerd? Ons dunkt, dat de socialistische par tijpers hier aan het ingrijpend ver mogen van de (socialistische) minister van justitie tekort doet." Dit lazen we in „Friesch Dagblad": Na besprekingen tussen de Neder landse Huishoudraad, die een half miljoen huisvrouwen vertegenwoor digt, de fabrikanten en bewerkers van textielgoederen en de organisa ties van wasserijbedrijven en chemi sche wasserijen, die twee jaren in beslag hebben genomen, heeft de Ne derlandse Huishoudraad bereikt, dat de Nederlandse huisvrouw nu bij alle textiel een wasvoorschrift tegemoet kan zien. Dit deelde de presidente van de Huishoudraad, mevr. B. Kortekaas De Haan in Leeuwarden mee. Nu allerlei nieuwe textielgrond- stoffen aangewend worden en katoen r.et zijde of rayon lijkt, weet de huis- Ingezonden Mededelingen (adv.) Ja, héél bijzonder is Douwe Egberts DRUM SHAG. Zachte cn toch pittige halfzware shag, waarin de fijnste lichte en donkere tabakken zijn gemengd tot een ideale mélange! M Particuliere verzekering voor langdurige verpleging AMSTERDAM, 15 dec. Opgericht is een stichting, waarbij particulieren met ingang van 1 jan, a.s. zich kun nen verzekeren tegen de kosten van langdurige verpleging, voor die ern stige gevallen welke buiten de nor male ziekenhuiskostenverzekering (verplicht of vrijwillig) vallen (stich ting onderlinge verzekering tegen langdurige verpleging, Mariastraat 26, Den Haag). Verpleging wegens gees tesziekte, zwakzinnig-, blind- en doof stomheid, en lichamelijke gebrekkig heid valt (met uitzondering misschien van een beperkt aantal dagen) buiten de verstrekkingen, die de normale verzekering vergoedt. UTRECHT, 15 dec. Op het ogen blik wordt bij de N.S. voor 69 pro cent met dieselelektrische, 25 procent met elektrische tractie gereden en nog slechts voor 6 procent van stoomtrac- tie gebruikt gemaakt. Wanneer al de in bestelling zijnde diesel elektrische locomotieven in dienst zijn gesteld, zullen de N.S. over 607 d.e.-locomotieven beschikken en zal in begin 1958 de totale ontstoming haar beslag hebben gekregen. Dit deelde ir. J. P. Koster, chef van dienst N.S., mede op de 200ste verga dering van de afdeling verkeer- en verkeerstechniek van het Kon. Inst. van Ingenieurs. Voorzit er Arjos over politieke verhoudingen UTRECHT, 15 december. De „12 wijzen", die in het blad „Anti- Revolutionaire Staatkunde" hun oordeel geven over de vraag: „Waarom hebben we de verkiezingen verloren?" komen geen van al len op de gedachte dan de jongeren aan dit verlies in min of meer be langrijke mate debet zouden zijn. Integendeel, cijfers van gehouden enquêtes hebben uitgewezen dat onder hen, die stemmen, de groep van 23 tot 35 jaar merkwaardig groot is. 36 procent van de anti-re volutionaire stemmen komen uit die groep, terwijl bij PvdA, KVP en CHU deze 12 jaargroepen rond 28 procent vórmen. Van een uittocht der jongeren uit onze gelederen spreken deze cijfers zeker niet. Al dus d voorzitter van de Nationale Organisatie van Anti-Revolutio naire jongeren, dr. A. Veerman, tijdens zijn openingsrede van de jaarvergadering, zaterdag in Utrecht gehouden. Na de droeve uitslag van de verkie zingen, zo vervolgde spreker, ls de a.r.- partij met een gezonde zelfkritiek Pe zig en is er reden om ons werk eens grondig onder het mes te nemen. Dr. Veerman meende, dat de arjos rekening moet houden met drie geva ren, welke de a.r.-polltiek bedreigen. In de ereste plaats weten wij onze chris telijke politieke grondgedachten niet voldoende te concretiseren voor deze tijd. Vervolgens staat de politiek te ver FRANKFORT, 5 dec. DP A. In West-Duitsland zijn dit jaar voor het eerst meer dan een mil joen motorvoertuigen geprodu ceerd. Met inbegrip van de de- cember-produktie zijn rond 1,1 miljoen motorvoertuigen, waar van ongeveer 835.000 personen auto's, geproduceerd, tegen 908.000 voertuigen in het afgelopen jaar. In 1956 werd bijna iedere tweede geproduceerde auto uitgevoerd. West-Duitsland is tegenwoordig de grootste auto-exporteur ter wereld ge worden. De belangrijkste Europese af zetmarkten voor Duitse auto's zijn Zweden, België, Zwitserland en Oosten rijk. Ook de export naar overzee, voor al naar de Verenigde Staten, heeft zich gunstig ontwikkeld. In West-Duitsland neemt vooral de belangstelling voor de kleine auto's (kleinwagen), met de vervaardiging waarvan ten dele pas in het afgelopen jaar en in 1956 begonnen werd, toe. Industriekringen deelden mede, dat de schaarste van olleprodukten tot nu toe nog niet noemenswaard van Invloed ls geweest op produktle en verkopen van de Westdultse auto-industrie. De voornaamste fabrikanten van personen auto's deelden mede, dat hun verkopen op de binnenlandse markt niet getrof fen werden en dat vermindering van de vrouw niet meer welke wasmethoden zij moet toepassen. Dikwijls kan ook het winkelpersoneel haar niet afdoen de inlichten. De wens van vele huisvrouwen: een wasvoorschrift bij alle textiel, kan nu in vervulling gaan. De voorschriften worden eenvoudig, door middel van de kleuren van de verkeerslichten, aangegeven. Het is even wennen en dan weet elke vrouw, dat ze rood ge merkte textiel beter niet zelf kan wassen, dat groen gemerkt textiel goed tegen een sopje kan, terwijl ze met het oranje gemerkte goed moet uitkijken. Confectie-artikelen krijgen een ge weven etiketje mee. Stof-aan-de- meter wordt aan de zelfkant bedrukt met het wasvoorschrift. In enkele andere landen is deze etiketterine al ingevoerd. Ook daar gelden de kleuren van de verkeers lichten. De bedoeling is, dat mettertijd alle textiel, uit welk Europees land ook. verkopen van de laatste acht weken door seizoensinvloeden werd veroor zaakt, Wel gaven zij toe, dat enkele buitenlandse orders waren geanuleerd, maar dit gebeurde hoofdzakelijk uit voorzorg en zou niet van Invloed zijn op de export In zijn geheel. De meeste fabrikanten waren het er over eens, dat wanneer de schaarste van ollepro dukten al invloed op de auto-industrie zou krijgen, deze Invloed niet voor het begin van het volgende jaar merkbaar zou worden. van het leven en wordt zij door ons te veel als een technische aangelegenheid gehanteerd. Ten derde moeten wfl ons veel meer hoeden voor een verenging van ons optreden, waadoor het slechts een kleine groep aanspreekt. Voorlichting Niet alleen de Arjos, heel de a.r.- partij heeft een geweldig grote behoef te aan voorlichting, zo vervolgde dr. Veerman. Wij moeten weten wat die christelijke politiek, waartoe wij ons ge roepen voelen, vandaag Inhoudt. Het ls nodig dat wtj vanuit onze politieke overtuiging de problemen stellen. Or. Veeman zei verder, het goed te achten, dat de a.r.-party haar beginsel program nieuw gaat formuleren, dat het zelfs meer dan de hoogste tyd daar toe ls. Ik durf te stellen, dat de Jongeren voor de christelijke politiek en voor de christelijke organisatie te winnen zijn, mtis wij hen aanspreken ln voor hen verstaanbare taal. Dr. Veerman sprak vervolgens over de noodzaak van kadervorming. Hij wees op het belang van contact met de christen-jongeren die niet op de Arjos komen. De coöperatieve centrale boeren leenbank te Eindhoven heeft de bij haar aangesloten boerenleenbanken geadviseerd de spaargelden voor da delijk opvraagbare spaargelden met ingang van 1 januari 1957 te verhogen 1 MEPPEL, 15 dec. Be provinciale en plaatselijke bestuursleden van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond in Gro ningen, Friesland, Drente en Overijssel waren te Meppcl bijeen in een drukbe zochte instructie-vergadering. Zij werden hier verwelkomd door de heer T. Tolman, hoofdbestuurslid en oud-voorzitter van de afdeling Friesland, die er op wees dat de C.J.B.T.B. als jongerenorganisatie een vlottende bevolking heeft. Ook in de be stuurderskring zijn veel mutaties en daar om acht het hoofdbestuur het wenselijk om af en toe met het bestuurderscorps de organisatorische vraagstukken door ie spreken. Binnenkort zullen in Amersfoort en Rotterdam dergelijke bijeenkomsten worden gehouden voor de bestuursleden in het midden en zuiden van het land. Daar zal dezelfde agenda worden behan deld. In de morgenvergadering was het tech nische bondswerk aan de orde. Bondsse- cretaris R. Bos uit Ede leidde de discussie over het wedstrijdwezen in. De land- bouwwedstrijden staan thans in het cen trum van de belangstelling en hiermee is een nieuwe fase in geluid in het bonds- leven, waarin de handvaardigheid en de practische vakbekwaamheid meer op de voorgrond worden gesteld. Dit sluit ook goed aan op het nieuwe leerplan van de lagere landbouwscholen. Naar aanleiding van vragen over .de gevaren van een com petitiestelsel met allerlei kampioenen wees de heer Bos er op, dat de plaatse lijke wedstrijden in de afdeling het be langrijkste zijn. Hoewel in landelijke wed strijden met kampioenen inderdaad het langrijkste zijn. Hoewel in landelijke wedstrijden met kampioenen inderdaad gevaren kunnen schuilen, zijn deze toch ook nodig als een stimulans en ter opluis tering van landdagen e.d. Als allen worden ingeschakeld en er wedstrijden zijn op elk gebied waarbij leder lid eens als eerste en als verliezer naar voren komt, vervallen deze bezwa ren en is het wedstrijdwezen een goed middel tot karaktervorming en tot het smeden van een goede, onderlinge band, aldus de heer Bos. In de periode van april tot november 1956 namen 13.000 agrarische jongeren deel aan gesubsidi- ëerde wedstrijden. Dit aantal is dus in enkele jaren verdubbeld. Een kleine en quête, door de heer Tolman onder de aan wezigen gehouden, leverde als resultaat op dat 25% van hen in deze periode aan een wedstrijd deelgenomen had. Subsidie De discussie over het onderwerp „sub sidie voor jeugdwerk" werd besloten met de conclusie, dat de bond en zijn provin ciale en plaatselijke afdelingen, gerust subsidie kunnen aanvaarden, mits hieraan geen voorwaarden verbonden worden die de eigen zelfstandigheid in gevaar brengen. Voor 1958 zal de Rijksoverheid vermoedelijk 41-4 miljoen gulden beschik baar stellen voor het vrije jeugdwerk. Dit zijn belastinggelden en de C.J.B.T.B. zou PABUS, 15 dec. (AFP). De Ver enigde Staten zullen aan de NAVO- landen de modernste militaire uitrus ting, waaronder geleide projectielen, le veren volgens een plan voor hulpver lening, dat zjj voor de jaren 1957 en 1958 zullen voorstellen, zo heeft de Amerikaanse minister van defensie, Wilson, in de NAVO-raad verklaard tijdens een bespreking van het jaarlijk se militaire overzicht van de geallieerde stafchefs. Het Amerikaanse plan zal de NAVO- leden in staat stellen hun uitrusting en militaire methoden te moderniseren en te rationaliseren. Bij de verdeling van de wapens zal rekening gehouden wor den met het algemene defensieplan en het vermogen van elk der landen af zonderlijk. Wilson was van mening, dat de de fensie van de NAVO gereorganiseerd- moest worden. Ook moest men komen tot 3 procent. tot een algemene modernisering. 8) De patroon heeft hem er op betrapt, telkens sigaretten te roken en de as om zich heen te slingeren. Bij het standje, dat erop volgde, heeft hij met moeite een ruw antwoord binnen ge houden, maar zijn ogen heeft ie ten minste niet neergeslagen, die helle ogen hebben de patroon van het hoofd tot de voeten gemeten. Die ogen zei den: „Ik ben geen slaaf' en daar is hij .trots op. Laat men hem niet te na komen. Nu is het avond en hoe wel er een druilerig regentje valt, deze avond wordt mooi, want zij zal er zijn. Ongeveer tien minuten te vroeg is hjj op de afgesproken plaats. Na tuurlijk niemand, die op hem wacht. Ze is niet gek. Geduld maar. Een verse sigaret zal helpen. Hij drentelt heen en weer, nu en dan schuilend in zijn jas. Bah, die regen is toch niet gezellig. Het slaat acht uur. Nog geen Jane. Hij wacht vijf minuten. Niemand komt. Een jongen kijkt nieuwsgierig naar hem en hij bromt een verwen sing tussen de tanden. Tien minuten over acht wordt het, kwart over achtNu begint hij zich werkelijk ongerust te maken. Waar blijft zijn mooie meisje? Zijn meisje, kan hij dat eigenlijk wel zeggen? Wat weet hij van haar? Ze is zo knap en zo aantrekkelijk, ze ziet er uit om in te bijten en haar ogen kij ken zo naar alle kanten. Dat zal op dezelfde manier "van wasvoor- "iedere man opmerken. Zou De schriften zal worden voorzien." gedachte is al tt vreselijk. Maar geen Ons dagelijks vervolgverhaal door Hein Kray enkel aanknopingspunt om haar te vinden hier, in de grote stad. Als ze niet komt is ze voor hem verloren. Hij weet niet eens haar achternaam. Maar dan gromt hij het uit: Ik zal haar vinden! Rechtstreeks gaat hij de straat in, waar ze afscheid namen en al zal hij huis aan huis aanbellen, vinden zal hij haar. Hij zal haar ter verantwoor ding roepen. Een afspraakje houd je, dat is de eerste plicht van een fat soenlijk mens! Onderweg naar de straat herhaalt hij aldaar in zichzelf de woorden die ze sprak, toen ze naast hem liep, Jat bekoorlijke meisje. Hij herinnert zich alles nog. Zijn geheugen weigert haast door te gaan als hjj bij het punt komt, wa- ze vertelde van de andere, hoe heette hij toch weer? De naam is hem ontgaan. Zoiets van Suezmont ozo'n naam. Het schijnt een kerel te zijn met een goede voor opleiding, zelfs tekenacademie, veel praats en mooi artistiek golvend haar. D'r ontbreken nog maar geverfde lippen aan. Hij vond haar „char mant" heeft ie gezegd en in gedach ten ziet hij hoe ze hem toen heeft aangekeken. Maar ik kan die vent niet zien, heeft ze gezegd, want hij voegde er bij: „Je moet je meer Pa rijs' kleden" en dan weet je toch wel, wat ze bedoelen. Nee, Jan is er zeker van, dat zijn lieve meisje daar niet Intrapt. Of alweer die moordende twijfel. Wat wéét hij eigenlijl van haar? Ze heeft fijn manicure-étuitje gegeven heeft, en een handgeschilderd ovaal poeder doosje voor de wastafel, iets duurs. En wat heeft hij, Jan, kunnen ge ven? Die beroerde armoede ook! Nu is hij bij de bewuste hoek, waar ze nu twee keer afscheid genomen hebben, de verboden straat. Hier zwierde ze weg, hier werd ze even fel belicht door een bloemenwinkel, verder was 't een straat zonder win kels, een eindeloze straat, waar de lantaarns kleiner en kleiner worden. Nummer duizend zoveel kan het wel zijn. Allemaal huizen met vier deu ren op een stenen trap, die in een donkere nis naar binnen gaat. Zal hü het op goed geluk af eens probe ren ergens aan te bellen? Het zoe ken is een speld in een hooiberg. Nummer 130 enz. Hier maar eens beginnen. De stoep op. Wat moet hij zeggen? Op goed geluk afbellen en zien, of ze open doet? Het is een krankzinnig denkbeeld. Maar het ge luk is met de stoetmoedigen, zullen we maar denken. Een bescheiden bel aan de rechtse deur. Telkens vier kansen. Het duurt even, dan gaat het lichtje aan, een jonge van een jaar of twaalf doet open. „Zeg, woont hier een juffrouw Jane....? Zo'n donker meisje?" De jongen kijkt hem vreemd aan en vraagt dan enigszins spottend: „Een meissie meneer, me suster zei 't wel wete". Hij roept achter: „Ma rie kom eres hier, hier staat een fint die naar je vraagt", en met een wilde lach trekt hij zich terug en laat de beschaamde Jan staan met een kleur als bloed. Een aardig ding van negentien met een lacherig ge zicht komt draaiend naar voren, heel niet verlegen: „Meneer moest mij hebbe....?" (Wordt vervolgd), De Utrechtse politie heeft bij een inval in een particulier huis negen personen gearresteerd, die zich daar ook verteld, dat die vent haai; een met hazardspel bezig hielden. onjuist handelen, als nij zijn aandeel hier in niet opeiste. De heer Bos deelde nog mee, dat tot dusver 55% van de subsidie naar rooms-katholieke organisaties gaat. Bij de bespreking van het onderwerp „publiciteit en propaganda" wed de klacht vernomen, dat de grote landelijke dag bladpers te weinig oog heeft voor de agrarische belangen en de visie van de plattelanders. Christelijke organisaties In de middagvergadering werd in dis cussiegroepen en in een pleno vergade ring de vraag „waarom christelijke orga nisaties?" besproken. In de laatste tijd zijn in redevoeringen en referaten weer tal van gedachten opgeworpen over het landbouwbeleid. Er is gepleit voor de op richting van een boerenpartij; er is voor gesteld alle grond aan de staat te brengen en alle boeren tot pachters te maken om dat hiermee het landbouwvraagstuk als bij toverslag zou zijn opgelost. Er werd zelfs een plan geopperd om alle kleine boerenbedrijven bijeen te voegen onder leiding van een landbouwingenieur waar na deze boeren dan onder deskundige lei ding en volgens voorschrift hun bedrijf zouden kunnen uitoefenen. Deze zaken werden van bestuurszijde in de geanimeerde discussie ingedragen om aan te tonen, dat niet alleen het christe lijk beginsel, maar ook de praktijk van vandaag noopt tot het handhaven en sterk maken van de chr. organisaties op maatschappelijk gebied. MOSKOU, 15 dec. AFP. De „Le- ninggradskaya Prawda" heeft een aan tal artikelen gewijd aan „het wanbe- drag" van de jeugd en de „ongezonde ideologische opvattingen", waarvan be paalde studenten van de universiteit van Leningrad blijk hebben gegeven. Bij discussies hadden deze studenten gepoogd „door demagogische aanval len aan het werk van de grote Sowjet- meesters de waarden te ontnemen", terwijl zij anderzijds „de werken, waarin de Sowjet-werkelijkheid wordt misvormd, hemelhoog hadden gepre zen". De drie hoogleraren van de lite raire faculteit hadden, hoewel zij lid van de partij waren, niet ingegrepen. Op de technische hogeschool hadden zich dergelijke feiten voorgedaan. Het blad meldt voorts, dat duizen den leden van de Komsomol, de Rus sische jeugdorganisatie, zich na het be ëindigen van hun middelbare-school- opleiding hebben laten inschrijven voor de avondcolleges om niet te be hoeven werken. Hun ouders zouden hen hiertoe aanmoedigen. Indonesische partijen bespraken moeilijkheden DJAKARTA, 15 dec. (A.N.P.) De leiders van de partijen, welke deelnemen in de coalitieregering van premier Ali Sastoamidjojo, zijn zater dag bijeen geweest ter bespreking van de mogelijkheden om de talloze moeilijkheden, waarvoor regering en land zich thans zien geplaatst, te boven te komen. Deze moeilijkheden zijn de tweedracht in het leger, de toenemende verwijdering tussen de regeringspartijen, de algemene onte vredenheid in het gehele land over „de door de regering verloren strijd tegen de corruptie „en de publikaties over het onderzoek tegen de minister van buitenlandse zaken, die van cor ruptie wordt beschuldigd. PARIJS, 15 dec. (Reuter-AFP). De Franse Nationale Vergadering heeft met 316 tegen 162 stemmen een plan van de regering aanvaard voor de op richting van een organisatie, die be last zal zijn met de coördinatie op be stuursgebied in en de economische ont wikkeling van de Sahara. Dit gebied, dat een oppervlakte van 3.6 miljoen vierkante km (negen maal zo groot als Frankrijk) beslaat en een half miljoen inwoners telt, ressorteert nu onder Al gerije, Frans-West-Afrika en Frans- Equatoriaal-Afrika. Premier Mollet noemde het plan van groot belang voor de toekomst van Frankrijk en Afrika. Volgens onofficiële schattingen kan er tegen 1961 vijf miljoen ton olie per jaar in de Sahara worden gewonnen, d.i. een kwart van het normale ver bruik in Frankrijk. Deze hoeveelheid zou tegen 1966 kunnen worden ver dubbeld. Voorts bevat het gebied gro te hoeveelheden aardgas, steenkool, ijzer, koper, magaan en uranium. De genoemde organisatie zal worden geleid door een algemeen afgevaar digde, die door de regering zal wor den benoemd. MIDDELBURG, 15 dec. Zojuist is een aantrekkelijke folder over de mu sea in Zeeland van de pers gekomen. In blauwe letter gedrukt op stevig glanzend papier, vertelt deze folder in telegramstijl het voornaamste van de achttien musea, oudheidkamers, boere- kamers, oorlogsmusea e.d. Bij elk der gemeenten van vestiging van enig mu seum is een vignet afgedrukt, welke ty perend is voor het soort van inrichting. Als adressen, waar men nadere inlich tingen kan krijgen, worden genoemd de Provinciale Zeeuws V.V.V. en de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureed Werk. Voor de Hongaren: zaterdagoch tend op giro 777 in totaal f3.850.111.57 en op giro 990 in totaal f3.531.522.94.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3