k Egypte accepteert wel Brits-Frans materiaal, doch geen mensen Sowjet-Unie is bezig de Arabische landen te ondermijnen Ernstige situatie in Hongarije: Vandaag arriveert vijfde groep Hongaren in ons land Voor vrijmaken van Suezkanaal Klachten bij Ver. Naties Port Said overgedragen aan troepen van Ver. Naties Israëliërs zullen terugtrekken Nederlands vlees voor Hongaren „Statendam" op drift geraakt Gevechten tussen Russen en Hongaren Nehroe sprak met Eden B. Dijkstra is „duurzaamste pijproker van Nederland PROJESTANTS-CHRISTELIJKDAGBLAD VOOR ZEELAND r Een lijn trekken in de buitenlandse politiek PORSELEIN UIT VISGRATEN Mes goed, meneer Via Franse communisten gebrek aan kolen en grondstoffen Verklaring van Kadar verwacht Arjos koos nieuwe voorzitter Hoofdkantoor; L. Vorststraat 80, Goes. Telefoon 2488 (b,s.g. voor redactie 8987. voor adnj. 2070), Giro $74289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord» straat 3S. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8182; Vlissingen: Nieuwstrast 68, Tel. 826; Terneuzen: Dljkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3580 Wnd.-hoofdredacteur: Frof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: jacq de Smit Maandag 17 december 1956 SCHRIKKELJAAR BIJNA V VOORBIJ (Zie pag. 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.47 u., onder 16.27 u. Maan op 17.41 u., onder 9.04 u. Hoogwater dinsdag 18 december: Vlissingen: 1.49 u. 2.28 m., 14.09 u. 2.28 m. Terneuzen: 2.21 u. 2.42 m., 14.38 u. 2.42 m. Wemeldinge: 2.21 u. 2.42 m., 14.38 u. 2.42 m. Zierikzee: 3.28 u. 1.62 m., 15.48 u. 1.61 m. NEW YORK, 17 dec. Reuter. Een Egyptische woordvoerder heeft in New York verklaard, dat Egypte blijft weigeren Britse en Franse deskundigen te laten mee werken aan het vrijmaken van het Suezkanaal. Wel zal van Britse en Franse bergingsschepen gebruik gemaakt kunnen worden, echter zonder de bemanningen. De woordvoerder verklaarde dit nadat de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Fawzi, bespre kingen had gevoerd met de secre taris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld. Het is hun eigen belang, dat geen gebruik gemaakt zal worden van de diensten van Britse en Franse deskundigen, aldus de woordvoerder, want zij zullen moeten werken waar de burgers door het Britse en Franse optre den grote verliezen geleden heb ben. De Egyptische regering is bereid het gebruik van bergingsmateriaal, waar het ook vandaan komt, goed te keuren. Op de vraag of Egypte vasthoudt aan de eis dat alle Britse en Franse militairen vertrokken moeten zijn voor een aanvang wordt gemaakt met het vrijmaken van het Suezkanaal, antwoordde de woordvoerder, dat deze vraag academisch is, want de Britten en Fransen zullen „binnen een paar dagen" Egypte ontruimd hebben. Berichten over mishandeling van Britse en Franse burgers in Egypte noemde de woordvoerder „propagan da". Over aanvallen van Egyptische „on dergrondse" strijders op de Britten en Fransen in Port Said verklaarde hij nog, dat deze geen deel uit maken van het Egyptische leger. Het zijn mensen die tegen de Engelsen en de Fransen zijn en die op eigen initiatief optre den. Engeland, Frankrijk er Egypte NEW YORK, 17 dec. Reuter. Groot- Brittannië en Frankrijk hebben een vergadering van de Westeuropese ver tegenwoordigers bij de Verenigde Na ties bijeengeroepen, die vandaag zal worden gehouden, ter bespreking van de slechte behandeling, waaraan Britse en Franse burgers in Egypte onder worpen zouden zijn. Op de vergadering zal worden over wogen of deze kwestie zonder verwijl voor de Algemene Vergadering van de V.N. dient te worden gebracht. Ook Egypte klaagt Radio-Cairo maakte zondagavond be kend, dat de Egyptische regering bij de Ver. Naties een klacht tegen Enge land en Frankrijk zal indienen wegens financiële en andere maatregelen te gen Egyptische burgers. Raad van Europa PARIJS, 15 dee. ANP. Het comité van ministers van de Raad van Euro pa heeft in Parijs een aanbeveling goedgekeurd, waarin de steeds toene mende noodzaak van het coördineren van de buitenlandse politiek van de bij de raad aangesloten landen is ver vat en wordt aangedrongen op een ge zamenlijke politiek ten aanzien van al le vraagstukken, die van vitaal belang zijn voor Europa. De ministers van de Raad van Euro pa hebben zaterdag voorts een geza menlijke verklaring aanvaard, die be trekking heeft op de ontwikkeling in Oost-Europa, Hongarije en het Mid den-Oosten. Deze verklaring komt in het algemeen overeen met hetgeen de ze week door de Atlantische raad over deze kwesties is gezegd, wat betekent, dat thans ook Zweden, Oostenrijk en Ierland die geen lid zijn van het Atlantische bondgenootschap zich hierbij hebben aangesloten. Wat de Oosteuropese landen betreft wordt in de verklaring gezegd, dat de volkeren van deze landen het recht dienen te hebben in volledige vrijheid een eigen regering te kiezen. Ook in zake Hongarije wordt de volledige steun toegezegd aan de resolutie, die deze week door de algemene vergade ring* van de V.N. is aangenomen. Over de ontwikkeling in het Midden-Oos ten wordt gezegd, dat een oplossing voor de kwestie van het Suezkanaal gebaseerd moet zjjn op de conventie van 1888, die de. vrije doorvaart door het kanaal gerandeert. PORT SAID, 17december. Reuter. Troepen van de V.N. hebben gisteren de controle over geheel Port Said overgenomen, met uit zondering van het met prikkeldraad afgezette bruggehoofd, vanwaar de laatste geallieerde troepen zullen vertrekken. Alle Britse troepen hebben zich binnen dit gebied teruggetrokken. De Egyptische regering heeft een commissie voor herstel van Port Said ingesteld. Het wederopbouwplan voorziet in de bouw van 3200 nieuwe huizen. Duizend gebouwen in Port Said zouden door oorlogs handelingen vernield zijn. Het hoofd van de Egyptische voor lichtingsdienst heeft de Brits-Franse troepen ervan beschuldigd, dat zij alle auto's van Egyptische burgers in Port Said gestolen hebben. De Egyptische regering zal deze kwestie in de Ver. Naties ter sprake brengen en schade vergoeding eisen. Morgen zullen 350 Egyptische poli tiemannen de plaatselijke politie te Port Said versterken. Gevechten Zaterdagavond hebben Britse mili tairen in Fort Said een gevecht, dat drie uur duurde, geleverd met Egyp- tenaren, die met machinegeweren En gelse tanks aanvielen. Ook V.N.-troe- pen werden door Egyptenaren be dreigd. Verscheidene Egyptenaren zou den zijn gedood. TEL AVIV, 17 dec. (AFP). „Deze week zullen de Israëlische strijdkrach ten in het gebied van Sinaï zich verder terugtrekken", zo heeft generaal Burns, de opperbevelhebber van de internationale politiemacht, zondag te Lydda verklaard na afloop van een bespreking met de Israëlische opper bevelhebber. In afwachting daarvan zal het Zuid- slavische contingent van de V.N. niet verder oprukken dan vijftig km van het Suezkanaal, de afstand waarmee de Israëliërs akkoord zijn gegaan. De Zuidslavische eenheden, die deze af stand hebben overschreden, hebben order gekregen, zich terug te trekken. Lijk vermiste Nederlandse Ingenieur gevonden CHARLEROI, 16 dec. (Belga). Te Marcinelle zijn in de mijn op een ver dieping van 1035 meter nog twee lijken ontdekt. Het betreft hier die van de Nederlandse ingenieur Jan Stroom en van de Fransman Marceau Caillard. Generaal Burns, opperbevelhebber van de V.N.-troepen, heeft bij de Egyptische regering krachtig gepro testeerd tegen de aanvallen op pa trouilles van de V.N. in Port Said. OSLO, 15 dee. Reuter. Bij labo ratoriumproeven in een porseleinfa briek te Porsgrund in Noorwegen is men erin geslaagd, beenderporselein te maken van visgraten. Beenderporse lein wordt op het ogenblik vooral in Engeland gemaakt. As van dierenbeen- deren is een van de grondstoffen voor dit produkt. Er worden vooral exclu sieve en dure voorwerpen van gebak ken. _'s GRAVENHAGE, 17 dec. De Liga van Rode Kruisverenigingen, die in Wenen een groot aantal vluchtelin genkampen ravitailleert, heeft het Ne derlandse Rode Kruis verzocht of het ook de vleesvoeding van 25.000 Hon garen gedurende een maand wil ver zorgen. Zoals men weet werd vorige week een dergelijk verzoek gedaan ten aanzien van margarine, waarbij voor drie maanden dagrantsoenen van 60 gram per persoon werden verze kerd. Aan de nieuwe aanvraag heeft het Nederlandse Rode Kruis direct kun nen voldoen, dank zij het bedrag op giro 777. Verklaring van Iraakse premier BAGDAD, 17 dec. (Reuter). De Iraakse premier .ïeeft in een radio rede verklaard, dat het Arabische volk een bijzonder moeilijke tijd door maakt, die een uiterste aan geduld, wijsheid, samenwerking en saamhorig heid van de Arabieren eist. De premier zei, dat de Sowjet-Unie sedert 1930 actief bezig is de Arabi sche landen te ondermijnen. In de tweede wereldoorlog heeft de Sowjet- Unie van de omstandigheden gebruik gemaakt om van haar legatie in Bag dad een centrum van communistische propaganda te maken. Een tweede gevaar voor de Arabie ren is volgens de premier het Zionis me. Veel communisten in het Midden- Oosten zijn Joden en de Sowjet-Unie heeft tot voor kort Israël piet wapens en olie geholpen. VIA FRANKRIJK. De Franse communistische partij staat in nauwe verbinding met com munistische cellen in de Arabische landen. Ook onderhouden de commu nisten in Irak nauwe betrekkingen met communisten in Israël. De premier verklaarde, dat hij, voor in 1954 het pact van Bagdad werd ge sloten (Irak, Perzië, Turkije, Paki stan en Engeland), met premier Neh- roe van India had gesproken over de vorming van een krachtig defensief blok, dat neutraal zou moeten zijn en waaraan India, Pakistan, Turkije en de Arabische staten zouden moeten deel nemen. Nehroe verwierp dit denk beeld, doch stel-le voor dat Irak in samenwerking met zijn buurlanden, zou helpen de vrede te verzekeren. De Arabische Liga had evenwel gewei gerd zich aan te sluiten bij een de fensief verdrag met Irak, Turkije, Perzië en Pakistan. De premier waarschuwde de Egyp tenaren, dat de Russen proberen Egypte tot een botsing met het wes ten te brengen, terwijl elk menings verschil met het westen op vreedza me wijze geregeld kan worden. DE BILT ZEGTt Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Krachtige, nu en dan nog harde zuidwestelijke wind. Iets minder zacht. De commissie van de Arabische volksconferentie heeft een oproep ge daan tot een algehele staking in de Arabische wereld op vandaag uit pro test tegen het beleid van de Iraakse regering. Een vredig en opgewekt tafereeltje in een straat in Gaza: een openluchtbar bier helpt zijn klant. Luze scheerstoe len en wastafels met tientallen potjes, grote spiegels en veel chroom zijn er daar niet bij, maar het mes is goed. Moeder ontvoerde haar kind MECOCO, 17 dec. AFP. Het ze venjarige zoontje van Castro Ruz, de leider der Cubaanse revolutionairen, is zaterdag te Mexico door drie onbe kenden ontvoerd. Een tante van de jongen, vergezelde hem in de auto waaruit de ontvoerders hem wegnamen. Later bleek dat de moeder van de jongen, die gescheiden van haar man leeft, de ontvoering op touw had gezet. De jongen is op de Cobaanse am bassade gebracht. UTRECHT, 15 dec. De ARJOS (AR-jongeren studieclubs) heeft zater dag afscheid genomen van voorzitter mr. dr. A. Vearmen. De heer S. Silvis uit Scheemda werd met 57 tegen 19 stemmen gekozen tot opvolger van dr. Veerman. (Zie ook pag. 3.) BOEDAPEST, 17 dec. Reuter. Ondanks de beëindiging van de al gemene staking blijft de toestand in Hongarije ernstig door gebrek aan kolen, elektriciteit en grond stoffen. Verwacht wordt dat pre mier Kadar deze week een verkla ring zal afleggen, voornamelijk ge wijd aan de kritieke kolensituatie. De produktie van de mijnen is, on danks de oproep van de regering om meer kolen naar boven te brengen, nog gedaald. Geruchten doen de ronde volgens welke de rechtervleugel van de com munistische partij met de partij van kleine boeren tot overeenstemming zou zijn gekomen over de vorming van een nieuwe coalitie-regering binnen een „patriottisch volksfront", Radio-Boedapest maakt zondag be kend, dat in Eger (Noord-Oost-Honga- rije) verscheidene mensen aangehou den zijn die verdacht worden van deel neming aan recente onlusten. Vluchtelingen In de nacht van zaterdag op zondag zijn 959 Hongaren over de Oostenrijk se grens gekomen. Zaterdag overdag passeerden 192 vluchtelingen de grens. Twee westelijke journalisten, die uit Hongarije uitgewezen zijn, verklaar den zondag in Wenen, dat' zij onder weg maar weinig Russische tanks had den gezien. Opheffing staatsboerderijen De Hongaarse regering heeft beslo ten het ministerie voor de verzameling van landbouwprodukten en het mini sterie van staatsboerderijen op te hef fen. IJMUIDEN, 17 dec. „De Statendam" het nieuwe schip van de Holalnd-Amerika lijn is giste ren 80 mijl zuid-zuid-west van IJmuiden op drift geslagen. Het schip kreeg met een machinesto ring te kampen, waardoor één schroef buiten werking werd ge steld. Zes sleepboten voeren on middellijk na het eerste alarm uit om „De Statendam" die een tech nische proefvaart maakte, te assis teren. Drie sleepboten brengen vanmorgen „De Statendam" naar Rotterdam. Om zes uur gistermiddag gelukte het de sleepboot „Titiaan" van de fa. Wijsmuller vast te maken aan „De Statendam". Kort daarna kwamen de sleepboten „Cycloop" en „Zeeland" van dezelfde firma ter plaatse. Zij na men op zich samen het op drift ge raakte schip naar Rotterdam te sle pen, waar het hedenochtend tegen 10 uur wordt verwacht. SLEEPBOOT STRANDDE. De sleepboot „Zeeland" heeft nog even met pech te kampen gehad. Zij strandde namelijk op weg naar „De Statendam" op de noordpier te IJmui den, doch kwam weldra weer vlot. De ter assistentie vertrokken sche pen de „Brandenburg" van L. Smit en Co. en de Belgische sleepboot „Ccal- dis" uit Vlissingen hoefden niet in ac tie te komen. De regering zal de staatsboerderijen een grotere onafhankelijkheid dan voorheen toestaan. Britse advocaten willen naar Hongarije Een aantal prominente Britse rechts geleerden hoopt naar Boedapest ta kunnen gaan om de processen tegen da leiders van het verzet in Hongarije bij te wonen, aldus is zondag in Londen medegedeld. Drie rechtsgeleerden hebben reeds bij de Hongaarse legatie in Londen om visa gevraagd. DOODVONNISSEN IN HONGARIJE WENEN, 17 dec. (Reuter). Radio- Boedapest heeft bekend gemaakt, dat een tribunaal te Miskolc zaterdag twea personen op beschuldiging van onwet tig wapenbezit heeft ter dood veroor deeld. Het ene vonnis werd direct vol trokken. In het andere geval beval het tribunaal aan, de beklaagde te bege nadigen. BONN, 17 dec. Reuter. Da Weense correspondent van het Westduitse nieuwsbureau DPA' heeft zaterdagavond bericht dat volgens een Hongaarse „vrijheids zender", nationalisten Russische troepen na zware gevechten uit de ongeveer 100.000 inwoners tellen de stad Miskolke in noordoost Hongarije verdreven hebben. Deze zender deelde mee, dat er aan beide zijden mortieren en artillerie is gebruikt en dat de Sowjet-Russischa luchtmacht zware aanvallen op het ge bergte ten noorden van Mskolc heeft gedaan. In deze streek houden Hon gaarse rebellen, gesteund door deser teurs uit de Russische troepen en vrij heidsstrijders uit Slowakije, zich staande. LONDEN, 15 dec. (Reuter). Pre mier Eden van Engeland en premier Nehroe van India hebben zaterdag ge durende 45 minuten met elkaar ge sproken. Dit was hun eerste onder houd sedert het uitbreken van de cri ses in het Midden-Oosten en Honga rije. Er werd geen officiële verklaring over de besprekingen uitgegeven, maar in diplomatieke kringen was men van mening, dat zij een alge meen karakter droegen. Nehroe is op doorreis naar Washing ton, waar hij besprekingen zal voeren met president Eisenhower. Grens UlsterIerland streng bewaakt BELFAST, 17 dec. (Reuter). Zo wel Britse als Ierse militairen hebben stellingen betrokken langs de grens tussen Ulster en de Ierse republiek om grensoverschrijdingen door het ille gale „Ierse republikeinse leger" te verhinderen. Incidenten zijn echter niet gemeld. 's-GRAVENHAGE, 17 dec. Giste ren is de vijfde extra trein met Hon gaarse vluchtelingen uit Wenen naar Nederland vertrokken. Als ook deze groep in Nederland is binnengeko men, zullen in totaal 3000 vluchtelin gen in ons land toevlucht hebben ge vonden, waarmede het door de Neder landse regering gestelde cijfer is be reikt. Ook deze vluchtelingen, die in de loop van maandag in ons land worden verwacht, zullen in eerste aanleg in de Jaarbeurshallen in Utrecht door de dienst van het Nederlandse Rode Drie gram baai brandde 115 minuien DEN HAAG, 15 dec. De kam pioen van Nederland is bekend! Zaterdag is hij uit een rookwolk te voorschijn gekomen. De Neder landse kampioen pijproken 1956.... In een zaaltje in Den Haag is de wedstrijd gestreden. Het ging er om wie er kampioen van Neder land zou worden in het pijproken en dat werd degene die het langst van allemaal met 3,3 gram baai de pijp in brand kon houden. Vorig jaar werd de heer R. Friederieks uit Den Haag de „duurzaamste" pijproker van ons land. Toen hield hij 102V« minuut het vuur in het luttele beetje tabak in zijn lange PÜP- Het kleine zaaltje, waar deze natio nale wedstrijd, georganiseerd door de Haagse Rookclub „Die Toebacksuy- ghers" werd gehouden, werd steeds dichter van de zware tabakswalm, want alle deelnemers zogen zuinigjes maar doortastend op hun stenen pijp en bliezen bedachtzaam dikke wolken. Tenslotte na 115 minuten 32 sec. bleef er een man over, wiens pijp nog heel zachtjes brandde. Dat was de heer B. Dijkstra uit Den Haag, de kampioen van 1956, en dat moet een heel goede man zijn, want het streven van alle verenigde pijprokers is: „Het bevorde ren van de vrede, de vreugde, de vriendschap, het vertrouwen en de verdraagzaamheid." Kruis worden opgevangen. Daarna zullen de Hongaren door bemiddeling van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp naar de ontvangst centra in ons land worden overge bracht, waar zij de plaatsen gaan in nemen van landgenoten, die reeds in de Nederlandse maatschappij een plaats hebbei gevonden. Amerikaanse vliegtuigen boven Rusland LONDEN, 17 dec. Reuter. De Sow jet-Unie heeft bij de Ver. Staten ge protesteerd tegen de schending van het luchtruim van de Sowjet-Unie door drie Amerikaanse vliegtuigen, die op 11 december boven het gebied van Wladiwostok gevlogen hebben. 0 Opstandelingen hebben te Midris- sa in Algerië, in het departement Oran, een gezin van acht personen levend verbrand. 0 Verscheidene treilers, onder wie vijf Nederlandse, zijn in het weekein de de haven van Cherbourg binnen gelopen met het oog op een storm in Het Kanaal. Prinses Wilhelmina heeft in Apel doorn de Kerstfeestviering voor chro nische patiënten, georganiseerd door het Rode Kruis, bijgewoond.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1