Am. luchtmacht stampte in 48 uur luchtbrug voor Hongaren uit de grond Stakingen in Boedapest geëindigd, maar verzet nog niet gebroken Nog voor 1 januri a.s. zullen 9000 vluchtelingen zijn overgevlogen Kamerleden blijven hameren op salarisverbetering onderwijs Doojc tyaol de> Iciet van de ceus Straaljager stortte neer en verwoestte twee boerderijen Verzetsleider uitgeweken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Operatie Veilige Haven" verzorgt duizenden vluchtelingen Ierse regering neemt maatregelen tegen nationalistenleger Hongaarse luchtbrugop kleinere schaal NIEUWE TOEKOMST Zal min. Cals sneuvelen op het veld van eer? ÏKM 1 Piloot ongedeerd Vierde transport (545) Hongaren in ons land «imiiiiimii Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen: Dljkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagbl 12e Jaargang No. 3579 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: jacq de Smit Zaterdag 15 december 1956 s PATATESKRAAM DOOR „LEGIOEN" BELAAGD Sy Zie pagina 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.46 u., onder 16.27 u. Maan op 15.30 u., onder 7.02 u. Hoogwater zondag 16 december: Vlissingen: 0.26 u. 1.95 m., 12.42 u. 1.93 m. Terneuzen: 0.54 u. 2.11 m., 13 09 u. 2.09 m. Wemeldinge: 2.05 u. 1.75 m., 14.23 u. 1.62 m. Zierikzee: 1.51 u. 1.51 m., 14.11 u. 1.37 m. BELFAST, 14 dec. (Rtr.). De re gering van Noord-Ierland heeft zich vrijdagavond bijzondere bevoegdheden toegekend om een einde te maken aan de overvallen door leden van het bui ten de wet gestelde Ierse republikein se leger. De regering verklaarde, dat zij be sloten heeft een bevel uit te vaardi gen waardoor iedereen, die verdacht wordt van handelingen die de vrede of de orde in het land bedreigen, zon der arrestatie-bevel in hechtenis kan worden genomen. De regering van de Ierse republiek heeft vrijdagavond in een officiëel communiqué de gewelddaden van het Ierse republikeinse leger afgekeurd. In het communiqué wordt gezegd, dat „de regering in samenwerking met politie en troepen alle maatregelen zal nemen die zij nodig en geschikt acht om deze daden te voorkomen, die an ders onvermijdelijk mensenlevens zul len kosten en tot een burgeroorlog kunnen leiden. (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) MUENCHEN, 14 dec. In minder dan 48 uur tijd is in Muenchen door de Amerikaanse luchtmacht een organisatie opgebouwd voor het vervoer van duizenden Hongaarse vluchtelingen per vliegtuig naar de Ver. Staten. Men hoopt vóór 1 januari meer dan 9.000 vluchtelingen op deze wijze naar de Ver. Staten te hebben vervoerd. De luchtbrug wordt onderhouden door de M.A.T.S. (Mïlitairy Air Transport Service) van de Amerikaanse luchtmacht, onder het com mando van brigade-generaal G. B. Dany. Operatie „Veilige Haven" zegt men. Op 11 dec. is een begin gemaakt. Vandaag zijn acht vliegtuigen vertrokken, met gemiddeld 56 personen. In enkele vliegtuigen worden 75 personen ver voerd. Vanavond is een totaal bereikt van 1500 vluchtelingen. Van de acht vliegtuigen die vandaag vertrokken waren er zes van de MA „De minister zal uiteindetijk bereid moeten zijn te sneuvelen op het veld van eer", aldus de heer Peters. Denk aan bestedingsbeperking"zegt Mr. Cats (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 dec. Ongeveer negen uren heeft de Tweede Kamer vrijdag nodig gehad om minister Cals duidelijk te maken, dat zijn onderwijs beleid op tal van punten belangrijke wijzigingen dient te ondergaan en dat er met name op het stuk van de sala- rispolitiek een einde dient te komen aan de tijd van wikken en wegen. Dinsdagmiddag krijgt de minister de gelegenheid de Kamer ervan te over tuigen, dat het tot nu toe gevoerde sa- larisbeleid de toets der kritiek kan doorstaan. Of hij daarin zal slagen, is vooralsnog twijfelachtig. Het is dui delijk, dat hij de noodzaak van be stedingsbeperking zal aanvoeren als motief, waarom voorlopig niet tot be langrijke verbeteringen van de sala rispositie van het onderwijzend perso neel kan worden overgegaan. De Kamerleden, die hedenmiddag het woord voerden, hebben overigens niet nagelaten er op te wijzen, dat der gelijke verbeteringen een harmonische 'groei van ons onderwens slechts ten goede kunnen komen. De heer Kieywegt (P. v. d. A.), die zelf onderwijsinspecteur is), waar schuwde voor een bestedingsbeperking In de onderwijssector. „Oons onder wijs is een volkszaak", zo zei hij, „en Nederland zal er aan moeten wennen, dat in de toekomst een belangrijker deel van het nationale inkomen aan dit onderwijs wordt besteed". Aan de vervolmaking van de voort gezette scholing dienen wij, op straffe van ondergang, alle krachten te wij den. De oogst van tien jaar onderwijs vernieuwing vond de heer Kieywegt te gering. Voorwaarden Sprekend over de komende wet op het voortgezet onderwijs stelde de heer Kieywegt enkele voorwaarden, waaraan deze regeling zal moeten vol doen. Niet meer schooltypen dan strikt noodzakelijk is zullen in de wet mogen worden opgenomen. Er moet voldoende ruimte open blijven voor experimenten. De overgang van het ene schooltype naar het andere dient zo soepel mogelijk te zijn. Elk school type moet zijn eigen kenmerken heb ben. De heer De Ruiter (C.H.) betreurde zeer de traagheid bij de verbetering van de onderwijzerssalarissen. „Als de salariskwestie een kabi netszaak is, laat minister Cals dan eens met de vuist op ttafel slaan, zodat het hele kabinet kraakt", zo riep de heer De Ruiter uit. Mej. Nolte (K.V. P.) was ver ontrust over het grote aantal onbe voegde leerkrachten bij het VHMO. H.i. moet de hand gehouden worden aan de bevoegdheid van de docent en dient de aanstelling van een on bevoegde leraar niet langer dan 2 jaar van kracht te zijn. Steun aan school te Paron? De heer Schmall (C.H.) informeerde naar de mogelijkheid van „enigerlei financiële handreiking" aan de Theo- door de Bergeschool te Paron (Fr.), waarvoor de Nederlandse prot. christ. kolonisten in Frankrijk zich al te zwa re opofferingen moeten getroosten. De heer Peters (K.V.P.), die de rij van sprekers sloot, sprak over de sa larissen. Hij hoopte, dat minister Cals zijn ambtgenoot van Financiën zover zal krijgen, dat hij a.s. dinsdag de Ka mer verheugende mededelingen over de onderwijzerssalarissen kan doen. TS en twee gecharterde vliegtuigen van Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen. De V.S. zullen in totaal 21.500 vluch telingen uit Hongarije opnemen. Daar van gaan er 6500 onder de „refugee relief act", die op 31 december afloopt. Zij krijgen een visum en kunnen zich in de V.S. vestigen. 15.000 worden toe gelaten „on parole". President Eisen hower zal het Congres echter vragen een wet aan te nemen, waaronder het voor deze groep mogelijk zal zijn in de V.S. te blijven. Van Wenen naar Linz De I.C.E.M. (intergouvernementele commissie voor Europese migratie) met 27 leden-staten, op wier oproep 22 landen asiel aan Hongaarse vluchtelin- Op een van de hellingen van de Rot terdamse Droogdog Maatschappij in Rotterdam is vrijdagochtend de kiel gelegd voor het reuzen-passagiers schip „Rotterdam" dat daar zal wor den gebouwd in opdracht van de Hol- land-Amerika Lijn. De „Rotterdam" zal minstens 38.000 bruto registerton meten. Uitvoerige gegevens over Neerlands grootste passagiersschip vindt men op pag. 3. o Geen 60 maar 70 km per uur in bebouwde kom 's-GRAVENHAGE, 14 dec. - De maxi mum snelh eid van 60 km pér uur, die in afwijking van het t.z.t. alge meen in de bebouwde kommen gel dende maximum van 50 km per uur op bepaalde wegen kan worden in gesteld, is gewogen en te laag be vonden. Naar de K.N.A.C. mededeelt, is het voorstel gewijzigd en zal in plaats van 60 km per uur, 70 km op deze nader aan te duiden wegen mogen worden gereden. o In Moskou zijn berichten ontvan gen, dat opnieuw sprake is van onrust in Littauen naar aanleiding van de Hongaarse opstand. Ook gaan er ge ruchten over onrust in Letland en Est land. De bekende Judo'er Anton Geesink zal binnenkort in dienst treden bij de judoschool Koning in Amsterdam, waar hij ass.-leraar wordt. Later hoopt h() een eigen school te openen. Ook op kleinere schaal was er van daag een Hongaarse „luchtbrug". Maar dan omgekeerdvan Amerika naar Hongarije. Uiteraard geen vlnch- telingen, die deze roete volgden, maar zendingen voedsel en kleding, ge schenken van de inwoners van Cleve land. Geestelijke vader hiervan was de journalist Ted Andrica, die naar Hon garije vloog met kleding en voedsel voor een waarde van 50.000 dollar, welke door de bevolking van de stad bijeen, waren gebracht. Bij het Oosten rijkse grensplaatsje Pamhagen werden de gaven over de grens gebracht en wel op de manier, zoals deze foto laat zien. Met behulp van een touw werd een „luchtbrug" over het grenskanaal gecreëerd. Rechts in de bomen hangt een krans, die Andrica meekreeg van een groep in Hongarije geboren Ame rikanen met het verzoek deze te plaat sen op Hongaarse bodem. - Iff: Kt' w 0, gen hebben aangeboden, is verant woordelijk voor het vervoer van de 6500 Hongaren, die met een visum naar de V.S. gaan en die met gechar terde vliegtuigen van Wenen en Linz worden vervoerd. Daarmee werd op 1 dec. een begin gemaakt. Het aantal dat op deze wijze werd vervoerd, bedraagt naar schatting reeds 4000. De 15.000 anderen worden deels door de M.A.T.S. per vliegtuig vervoerd een kleine tienduizend deels per schip vanuit Bremerhaven ruim 5.000. Deze 15.000 worden eveneens door de I.C.E.M. bijeen gebracht uit de vele Oostenrijke kampen en worden per trein en bus naar Muenchen vervoerd, waar zij door de M.A.T.S. worden ver zorgd. In het algemeen vertrekken zij daags daarna naar New York. Aanvankelijk vertrok men in de avonduren. Maar daar men dan des avonds in New York aankomt onge veer 22 vlieguren met twee tussen landingen in Prestwick en in Gander, vertrekt men thans voor het grootste deel vanaf elf uur des morgens. Telkens nieuwe groepen Op het vliegveld te München rijden op het vliegveld de autobussen aan, met telkens een nieuwe groep Hon gaarse vluchtelingen voor een der vliegtuigen. Vaders en moeders met kinde ren, jonge mannen alleen mijn ouders zijn nog in Hongarije, mijn broer en mijn zuster gingen naar Australië, ik naar de V.S., zegt ons een jonge Hongaarse arbeider wachten in de bussen, die na enige tijd tot bij het vliegtuig rijden. In korte tijd zijn allen overgestapt en kiest een DC-4 het luchtruim om met 50 tot 60 Hongaren naar de V.S. te vliegen. Voorzorgslanding (wegens storing) mislukte BREUGEL, 14 dec. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor twee heeft een neerstortende Thunderstreak-straaljager twee boerderijen te Breugel (bij Eindhoven) in lichterlaaie gezet. De piloot, de 26-j. eerste luit. vlieger F. Hoppener uit Uden (N.B.) wist zich met zijn schietstoel te redden. De straaljager ging, evenals de twee boerde rijen geheel in de vlammen verloren. De schade aan de boerderijen wordt op ong. f 100.000.— geschat. Ook een aantal varkens werden door het vuur verteerd. Naar de luchtmachtvoorlichtings dienst ons mededeelt, waren er vier Thunderstreak-straaljagers van de vliegbasis Volkel in de lucht, toen één van de vliegers motormoeilijkheden kreeg. Hij besloot een voorzorgslanding te maken op de basis Eindhoven. Hij kreeq toestemming om te landen, maar bij nadering van de basis werd hij door zijn volgvlieger, volgens de offi ciële procedure in het Engels, gewaar schuwd, dat zijn vliegtuig in brand stond. Hjj verliet onmiddellijk door middel van de schietstoel het toestel, dat van ongeveer 500 meter hoogte neerstortte en zich vlakbij enkele boerderijen tus sen Son en Breugel in de grond boor de. De piloot kwam op ongeveer 1 ki lometer afstand van de straaljager dp de grond en was ongedeerd. Brandende stukken Vermoedelijk door brandende stuk ken van 't vliegtuig, ontstond brand in de boerderijen van W. Saris en K. Leenders. De boerderij van O. Don kers liep waterschade op. De brand- (Door corresp. Ronals Farquhar) BOEDAPEST, vrijdagnacht 15 dec. (Reuter). De stakingen in Boedapest zijn geëindigd. Maar dat wil nog niet zeggen, dat daar mee ook de rust is weergekeerd. Integendeel, in de hoofdstad en overal in het land is er een gela den spanning, het gonst er van de geruchten en dagelijks vinden overvallen, arrestaties en sabota ges plaats. Generaal Bela Kiraly, die onder het bewind van Nagy comman dant van Boedapest was, schijnt naar Oostenrijk te zijn uitgewe ken. Hij was de naaste medewer ker van generaal Maleter („de held van Boedapest") en dikwijls werd hij genoemdals de leider van een groep verzetsstrijders, die bij Bakony opereerde. De Hongaarse regering heeft beslo ten,dat de 4e april (die altijd als be vrijdingsdag werd gevierd) geen na tionale feestdag meer zal zijn. In plaats daarvan komt de 15e maart, de dag van dé revolutie van 1848. Uurlonen Verder heeft radio-Boedapest mee gedeeld, dat de Hongaarse regering het Stachanof-systeem heeft afge schaft. Dit is, volgens ingewijden, een gebaar om de arbeiders te sussen. De arbeidersraden hadden deze af schaffing reeds onophoudelijk geëist. De lonen zullen voortaan berekend worden op basis van het aantal ge werkte uren, waarbij rekening wordt gehouden met de produktiviteit. Emigratie toegestaan. Ook is bekend gemaakt dat perso nen boven de 50 jaar met toestemming van het ontvangende land kunnen emigreren. Aan mannen beneden de 45 jaar zal slechts in uitzonderingsgevallen een emigratiepas worden verstrekt. Vrou wen boven de 45 jaar kunnen in alle gevallen een pas krijgen. Voor jonge re vrouwen zal elk geval afzonderlijk beoordeeld moeten worden. Wel zul len steeds vrouwen hun man mogen vergezellen als hij toestemming tot emigratie krijgt. Ook minderjarige kinderen mogen mee. Salarisverhoging van 8-15 De regering heeft besloten de ar beiders, die deze maand naar hun werk teruggekeerd zijn, 80 procent van hun salaris over november uit te betalen, als zij door omstandigheden buiten hun wil, zoals gebrek aan grondstof fen, niet veel hebben kunnen produ ceren. Voorts meldt de Hongaarse pers, dat met ingang van 1 jan. de lonen in de industrie van 8 tot 15 procent ver hoogd zullen worden. weren van Son en Eindhoven en van het vliegveld Welschap bij Eindho ven bestreden de brand. Een begin van brand in de boerderij van de heer Donkers werd door de vrouw des huizes met een slang op de waterleiding geblust. Behalve de brandweer was ook de G.G.D. uit Eindhoven ter plaatse. Deze hoefde echter niet in actie te komen. Dinsdag arriveert 5e trein UTRECHT, 14 dec. Het vier de transport Hongaarse vluchte lingen, onder wie vele intellectu elen en een groot aantal kleine ge zinnen, is vrijdagmiddag om drie uur in Utrecht per trein aangeko men. Zij zijn voorlopig weer in één der Jaarbeurshallen onderge bracht. Het transport bestond uit 545 personen, o.w. 340 alleen staanden. Zij zullen waarschijnlijk over de vakantiecentra in ons land worden verdeeld. WAAR NU7 Om zeven uur 's avonds is de lege trein naar Oostenrijk teruggegaan, om de vijfde groep Hongaren voor ons land te halen. Dat zal dan het laatste transport zijn, dat nog in de Jaar beurshallen wordt ondergebracht. De Jaarbeurs heeft haar gebouwen drin gend nodig voor de a.s. Voorjaars- beurs. Het is nog niet bekend, waar het volgende opvangcentrum zal zijn. Het vijfde transport wordt a.s. dins dag in ons land verwacht. In de trein bevinden zich wederom een aantal stu denten, een medisch team met Rode Kruishelpster en een aantal tolken. Ingezonden Mededeling Adv 1 MOM» Cfc' tlttVWAMRMUIHIli UVlMllli>J

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1