L „Drie wijze mannen" adviseren tot méér dan militaire Havo -samenwe trking eë „Ierse republikeinse leger" viel politieposten aan Saarland akkoord met politieke inlijving bij Duitsland SPAAK VOLGT ISMAY OP Russische nederlaag in V.N., maar zonder effect i De „Rotterdam" wordt Nederlands grootste passagierschip Langzaam, maar standvastig Duidelijk antwoord op Russische penetratie noodzakelijk Looncompensatie voor premie A.O.W. Lagere premie werkeloosheidsverzekering Kwestie Cyprus voor V.N.? Golf van onrust in Noord-lerland Leiders democratische partij boden ontslag aan Einde politieke loopbaan in België Duitsers krijgen olie concessie in Syrië Onmacht der volkerenorganisatie opnieuw gebleken In 1959 in de vaart De pijn verdwijnt direct WITTE KRUIS PUZZLE VANDAAG EENS Zaterdag 15 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 11 PARIJS, 14 december. AFP-Reuter. De „drie wijze mannen" van de NAVO de ministers Lange (Noorwegen), Martin (Italië) en Pearson (Canada) hebben in hun verslag over de mogelijkheid van uitbreiding der samenwerking van de NAVO-landen verklaard, dat de NAVO niet genoeg gedaan heeft voor de samenwerking der leden, die van vitaal belang is voor een doelmatige gemeenschappe lijke defensie. De veiligheid is heden ten dage meer dan een militaire zaak, aldus het verslag, dat vandaag gepubliceerd is, nadat het don derdagavond werd goedgekeurd door de raad van ministers. der Navo-leden kunnen schaden, ten zij de omstandigheden een dergelijke overleg vooraf kennelijk en duidelijk onmogelijk maken. Ook stellen de drie ministers voor, dat de ministers van buitenlandse za ken der Navo-landen in de vergade ring, die zij elk voorjaar houden, de politieke vorderingen van de Navo in het voorgaande jaar bespreken en de gedragslijn voor het komende jaar uit stippelen. Raadgevers De rapporteurs adviseren verder aan elke delegatie een commissie van politieke raadgevers toe te voegen, die de permanente vertegenwoordi gers en de secretris-generaal zouden moeten helpen bij hun politiek over leg. Deze comissies zouden ook de stro mingen in de Russische politiek moe ten bestuderen. Politieke en economische samenwer king tussen de Navo-leden kan niet in een dag tot stand gebracht worden, aldus zegt het verslag. Vorderingen op dit gebied zullen slechts langzaam, hoewel standvastig en zeker, gemaakt kunnen worden. Maar de Navo-leden en in het bijzonder de grote mogendheden zullen veel meer dan tot heden met en door middel van de Atlantische organisatie moeten werken op meer dan alleen maar militair gebied. Niet vernietigd Eén van de doelen op lange termijn is de ontwikkeling van een Atlantische gemeenschap, die niet alleen in de noodzaak van gemeenschappelijke de fensie wortelt. De Navo is niet ver nietigd of zelfs verzwakt door bedrei gingen of aanvallen van haar vijan den. Zij heeft soms gewankeld door de traagheid of voldaanheid van de leden. Zij zou door deze krachten ver nietigd kvnnen worden als men zou toelaten, dat zij blijven bestaan, zo wordt gezegd. De betrekkingen tussen de gealli eerden hebben aan grote spanning bloot gestaan. Recente gebeurtenis sen hebben aangetoond, dat het be langrijk is, dat alle wijzigingen in nationale strategie of politiek die 't bondgenootschap nadelig kunnen be ïnvloeden, slechts na gemeenschap pelijk overleg genomen worden. Antwoord aan S.U. De wijzigingen in de Russische tac tiek vormen eveneens een uitdaging. Een belangrijk aspect van de nieuwe Russische politiek van concurrerende co-existentie is een poging om te rea geren op positieve initiatieven van de westelijke landen voor verbeterng van het lot der economisch minder ontwik kelde landen. De Sowjet-Unie wil nu kennelijk trachten deze landen door economische middelen en politieke ondermijnen te verstrikken. De Navo- landen moeten waakzaam blijven om op deze vorm van penetratie te kun nen antwoorder^ Wat het politieke overleg aangaat bevelen „de drie wijzen" o.m. aan, dat een Navo-lid niet zonder voorafgaand overleg een krachtige politiek dient te aanvaarden of belangrijke politieke verklaringen dient af te leggen over zaken die het bondgenootschap of een Beschikking in Staatscourant DEN HAAG, 14 dec. De Staats courant van vandaag bevat een be schikking van het college van rijksbe middelaars, waarbij toestemming wordt gegeven voor een loonsverhoging ter gedeeltelijke compensatie van de pre miebetaling voor de algemene onder- domswet. Aan werknemers van 15 jaar en ouder, doch niet ouder dan 65 jaar, wordt door de werkgever boven de rechtens geldende lonen een bijdrage uitgekeerd. Deze bijslag van 5,6 procent van het rechtens geldende loon wordt afgerekend bij de loonuitbetaling in de gebruikelijke betalingsperiode. Deze beschikking treedt in werking met ingang van het eerste loontijd- vak, dat na 31 december 1956 eindigt. DEN HAAG, 14 dec. De staats secretaris van sociale zaken heeft de premie voor de werkloosheidsverzeke ring met ingang van 1 januari ver laagd van 2,4 pCt tot 1,6 pCt. De helft van deze premie komt ten laste van het rijk, de andere helft ten laste van het bedrijfsleven: de werkgevers en werknemers gezamenlijk. Deze verlaging houdt dus in, dat het werknemers- en werkgeversaandeel in de werkloosheidsverzekering wordt verlaagd van 0,6 tot 0,4 pCt. De drie achten het volgende nood zakelijk: 1. Zo groot mogelijke vrijheid in het handels- en betalingsverkeer, in het verplaatsen van arbeidskrach ten en bij het beschikbaar stellen van kredieten op lange termijn. 2. Het verlenen van hulp aan econo misch onderontwikkelde gebieden. 3. Het volgen van een politiek, waar door wordt aangetoond, dat vrije instellingen het meest geschikt zijn om het menselijk welzijn en de eco nomische vooruitgang te bevorde ren. NEW YORK, 14 dec. Reuter) De Griekse delegatie bij de V.N. heeft laten weten, dat zij haar actie om de kwestie-Cyprus door de Algemene Vergadering te laten bespreken, zal voortzetten. Deze mededeling werd ge daan naar aanleiding van berichten uit Parijs, volgens welke de N.A.V.O.- raad heeft aanbevolen, dat geschillen tussen leden van de Noord Atlantische organisatie eerst aan de N.A.V.O. wor den voorgelegd, voordat zij aanhangig worden gemaakt bij andere interna tionale organisaties. De Griekse de legatieleider, Cassimastis, verklaarde, dat de Griekse afvaardiging bij de N. A.V.O. bij het aanvaarden van dit be ginsel nadrukkelijk een voorbehoud had gemaakt ten aanzien van de kwes tie-Cyprus. Vuurgevechten in de nacht BELFAST, 14 dec. Reuter. In Noord-lerland is vanochtend weer een reeks aanslagen gepleegd. De aanvallers, die waarschijnlijk uit de Ierse republiek afkomstig wa- Besluit van parlement SAARBRUCKEN, 14 december. AFP-Reuter. Het Saarlandse parlement heeft na een verhit debat van tien uur zijn goedkeuring gehecht aan de verklaring, volgens welke Saarland met ingang van 1 januari a.s. in politiek opzicht een deel van de Duitse Bondsrepu bliek zal uitmaken. Van de vijftig afgevaardigden stem- de Bondsrepubliek zo min mogelijk den er 35 voor de christen-democra- nadelen voor de Saarlanders met zich ten, de sociaal-democraten, de chr. volkspartij en 'n onafhankelijke en twee de communisten tegen. De dertien afgevaardigden van de demo cratische partij onthielden zich van stemming. Zodra de uitslag bekend werd, legde de leider van de democratische partij, dr. Heinrich Schneider, zijn functie van voorzitter van het par lement neer. TEVEEL HAAST Woordvoerders van de Saarlandse democratische partij, onder wie dr. Schneider, hadden voor de stemming betoogd, dat zij niet tegen de verkla ring als zodanig gekant waren, maar dat zij bezwaar hadden tegen de haast, waarmee de kwestie werd behandeld. Zij hadden eerst verzekeringen van de Westduitse regering willen hebben, dat de aanpassing van de (betere) sociale voorzieningen in Saarland aan die in Nieuwe secretaris-generaal der Navo PARIJS, 14 dec. AFP. De NAVO-raad heeft de 57-jarige Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul Henri Spaak, ('mr Europa') benoemd tot secre taris-generaal van de Noord-At lantische Verdragsorganisatie. Spaak volgt in. april 1957 Lord Ismay (Groot-Brittannië) op, die sedert 1952 secretaris-generaal van de NAVO is. Het was reeds enige tijd bekend, dat Lord Ismay wenste af te treden. Vrij dagochtend deelde hij zijn besluit aan de NAVO-raad mede. De benoeming van Spaak, betekent, dat hij zal moeten aftreden als minis ter van buitenlandse zaken van Bel gië Spaak zal zich als secretaris-gene raal van de NAVO, ingevolge het besluit dat donderdag door de NA VO-raad genomen werd, persoonlijk kunnen belasten met de regeling van geschillen, die zich tussen de NAVO- leden voordoen. De nieuwe secretaris-generaal ver wierf zich de bijnaam 'mr Europe' door zijn strijd voor de vereniging van Europa. Hij was de stuwende kracht achter alle na-oorlogse pogingen om de politieke 'grandeur' en economische welvaart van West-Europa te herstel len. In de laatste dagen van de tweede wereldoorlog ondertekende hij het Be- neluxverdrag. Later werd hij de eer ste voorzitter van de ministerraad der Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking (OEES). Voorts was hij de eerste president van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. In 1952 trad hij als zo danig af. mee zal brengen. Schneider zei, dat er nog meer kwesties niet afdoende zijn geregeld, zoals die beteffende de Saar landse mijnen, de Westduitse finan ciële steun aan Saarland gedurende de overgangsperiode, de overschakeling van de Franse op de Westduitse valu ta en de dienstplicht. Sprekers van de andere partijen wa ren van oordeel, dat het aanvaarden van de verklaring slechts een formele kwestie was, waarmee niet vooruit werd gelopen op een regeling van nog hangende kwesties. In de loop van het debat werd een motie van de democratische partij om een beslissing uit te stellen, met 35 te gen dertien stemmen verworpen. MEER BEDANKJES Inmiddels hebben ook de twee leden van de democratische partij in de re gering de minister van binnenland se zaken Fritz Schuster en de staats- commissaris voor de wederopbouw Erich Schwertner hun ontslag aan geboden. Premier Hubert Ney van de christen-democratische partij deelde mede, dat hij dit ontslag zou aanvaar den. Door het uittreden van de demo cratische partij beschikt de rege ringscoalitie nog slechts over 22 ze tels in het parlement. Dit betekent, dat zij is aangewezen op steun van de zijde van de twaalf tellende frac tie van de chr. volkspartij. Deze is onder de pro-Franse oud premier Hoffman haar felste tegen stander geweest bij de volkstemming over de vraag, of Saarland Europees gebied zou worden dan wel weer bij Duitsland zou moeten komen. De de mocratische partij van dr. Schneider was toen de sterkste voorstander van een terugkeer bij Duitsland. HAMBURG, 14 dec. (D.P.A.) De Deutsche Erdoel A.G. hoopt binnen 2 tot 3 jaar uit haar concessiegebied van 15.000 vierkante kilometer in Sy rië voortdurend ruwe olie voor de Duitse markt te kunnen leveren. Daar bij houdt men reeds van het begin af aan rekening met jaarlijkse hoeveel heden van minstens een miljoen ton. Naar de leider van de Syrische expe ditie der maatschappij, welke thans een begin gaat maken met voorafgaan de geofysische onderzoekingen in dat alnd, dr. Franz Hecht mededeelde, zal men nagaan, of een eigen buisleiding van het concessiegebied uit naar de kust van de Middellandse Zee voorde liger is dan aansluiting aan een be staand net. Technici van de posterijen bezig met het herstellen van vernielde lijnen. ren, traden op in het graafschap Fermanagh, bij de Ierse grens. Zij deden aanvallen op de poli tieposten in de dorpen Lisnaskea en Derrylin. Na een vuurgevecht verdwenen de aanvallers in de richting van de grens. Elders de den zich enkele ontploffingen voor, terwijl er ook telegraafpalen omver werden gehaald. De politie was op haar hoede, na dat er woensdag ook dergelijke aan slagen waren gepleegd. Deze actie was het werk van het „Ierse republikein se leger", een verboden organisatie, die streeft naar een verenigd Ierland met inbegrip van Noord-lerland (U1- ster), dat nu bij Groot-Brittannië be hoort. Volgens een mededeling van de po litie zijn geen arrestaties verricht en hebben de aanvallers voorzover be kend geen verliezen geleden. Er zijn ook bruggen opgeblazen. Een hoofdverkeersweg is door de vernie ling van een brug versperd. Volgens een bekendmaking van de politie te Belfast is het politie bureau te Lisnaskea door een grote groep gewapende mannen omstreeks één uur in de ochtend aangevallen. De voorzijde van het bureau werd door een ontploffing vernield. Daar na werd het gebouw beschoten. De politie beantwoordde het vuur en verjoeg de aanvallers. Om half twee werd het politiebu reau te Derrylin aan de voor- en ach terkant hevig met machinegeweervuur bestookt. De politie in het bureau schoot terug en een politiepatrouille in de buurt kwam te hulp. De aanval lers vluchtten en werden achtervolgd. Ook de neutralisten verontwaardigd Dat de Verenigde Naties met een overweldigende meer derheid het Russische optreden in Hongarije hebben ver oordeeld en dat de verontwaardiging over dit gruwe lijkste verraad, dat zich laat denken, zó algemeen was, is een reden tot voldoening. Zonder restrictie werd de eis ge steld, dat Rusland zijn troepen moet terugtrekken. Secre taris-generaal Hammarskjoeld kreeg vérstrekkende vol machten om handelend op te treden. Slechts de zeven com munistische satelietstaten in Oost-Europa stemden, met Rus land, tegen de resolutie, maar de leden van de Aziatisch- Afrikaanse groep onthielden zich van stemming. Een verblijdend resultaat. Vooral de houding van het blok van Aziatische en Afrikaanse landen, waaronder India en In donesië. Het mooiste zou zijn ge weest, dat zij ook voor de reso lutie hadden gestemd, hetgeen ook verwacht had mogen wor den, gezien de redevoeringen, die de vertegenwoordigers van deze landen hadden gehouden en waarin de afschuw over het Rus sische optreden duidelijk naar voren was gekomen. Maar deze beslissing hebben deze landen blijkbaar niet aangedurfd. Zij willen het bij de Russen niet verknoeien, want straks hebben zij hen waarschijnlijk weer no dig om het Westen te kunnen be strijden bij de affaires van het Midden-Oosten. En tenslotte blijft het deze groep van landen ook onverschillig van wie de ka pitalen komen voor de ontwik keling van hun economie. Zou den zij nu de Russen volledig in de steek hebben gelaten, dan Het gesprek van de dag was er tien tegen één van die kant voorlopig niet- zo heel veel te verwachten. Gevaar Dat ook India en Zuidslavië zich van stemming onthielden kan erop wijzen, dat van die zij de langzamerhand wordt inge zien, dat men er met een welwil lende politiek van krammen en lijmen, van praten en vriende lijkheden niet zal komen. Maar het gevaar is nu zo groot, dat het er tóch weer van gaat komen na kortere of langere tijd. Neutra listen als Krisja Menon kunnen immers alle kanten op. Als straks blijkt, dat Rusland de resolutie volkomen negeert en in Hongarije zijn eigen gang gaat dan staan de Verenigde Naties totaal machteloos. Van het toe passen van sancties kan geen sprake zijn. De Sowjet-Unie mo ge dan zo goed mogelijk geïso leerd zijn, dit deert niet zolang het beschikt over een miljoenen- leger met de modernste bewape ning. Als de grootste veront waardiging over Ruslands ver raad wat is geluwd, dan komt de tijd weer voor de neutralisten. Dan is één der verschrikkelijk ste vormen van onrecht en gru wel in de wereldgeschiedenis na wat heen en weer praten geac cepteerd. En wanneer dan na volledig herstel van de commu nistische politiestaat in Honga rije de Russen besluiten hun troepen terug te trekken, omdat de Hongaarse communisten zelf de zaak weer stevig in de hand hebben, dan zullen lieden als Menon de eersten zijn om Rus land te bedanken voor deze vriendelijke geste Drama Dit is het grote drama der Ver enigde Naties, dat beslissingen niet geëffecteerd kunnen wor den. Dat het bij resoluties en veroordelingen op papier blijft. Tenzij een partij, die wordt ver oordeeld ,zich eraan houdt, zoals Engeland en Frankrijk ten aan zien van Egypte hebben gedaan. Maar dat is dan een overwinning van de Ver. Naties, die slechts een gevolg is van het feit, dat men met fatsoenlijke mensen heeft te doen, die zich houden aan hun woord om in internatio nale zaken het gezag van de vol kerenorganisatie te erkennen. Hetgeen men nu juist van de communistische dictators niet kan zeggen. Het grootste schandaal is, dat Rusland onmiddelijk na de aan vaarding der resolutie, waarbij dit land werd veroordeeld, een klacht tegen de Verenigde Na ties heeft Ingediend omtrent „in menging in de binnenlandse aangelegenheden van de volks- democratlsche landen en onder mijnende activiteit tegen deze landen." Strijd gaat voort Intussen gaat de strijd in Hon garije zelf voort. Het is bijna niet te geloven, dat een volk aan de rand van een hongersnood en materieel verkernd in de aller grootste ellende, nog niet ge knakt is, maar de Russische beer blijft bestrijden met wapenen en stakingen. Dat juist de arbeiders in die strijd vooraan staan, is er toch wel het regelrechte bewijs van, dat het communistische sys teem, dat pretendeert juist voor de arbeiders van de aarde een hemel te maken, volledig heeft gefaald. Maar even zo goed wor den „uit naam van de arbeiders klasse" de arbeiders doodgescho ten en gefusilleerd. Hoe lang de strijd nog zal duren? Niemand, die het weet. Alleen God kan een keer brengen in het lot en het leven van het Hongaarse volk. Kiel is gelegd ROTTERDAM, 14 dec. Op een daart.oe speciaal verbrede, ver lengde en van zwaardere funde ring voorziene helling van de Rot terdamse Droogdok Maatschappij is vanmorgen een tien bij twaalf meter metende kielplaat, gevolgd door een dubbele bodemsectie van 35 ton, gelegd, waarmee officieel een aanvang is gemaakt met de bouw van het grootste Nederland se passagiersschip, de „Rotter dam", bestemd voor de Holland- Amerika Lijn. Met de bouw van dit schip, dat men in de loop van 1959 in de vaart hoopt te brengen, is een bouwsom van hon derd miljoen gulden gemoeid. De ton- nemaat wordt minstens 38.000 register- tons bij een lengte van 230 meter en een breedte van 28,65 meter. De „Rot terdam'/ zal plaats bieden aan 1.400 passagiers en krijgt een bemanning van 750 koppen. Men hoopt het schip in het najaar van 1958 te water te laten. In een grote montagehal heeft men reeds een aantal huid- en bodemsec ties gereed gemaakt sedert dertien maanden geleden de contracten zijn getekend. VELE PROBLEMEN Dit project heeft de werf al van kort na de oorlog beziggehouden. Maar er. waren tal van economische en com merciële problemen aan verbonden, die evenwel opgelost konden worden, zo merkte na afloop één der directeu ren van de werf, ir. K. van der Pols, op. De bouw van dit schip zal be perkingen opleggen aan de nieuw- bouwcapaciteit van de werf, zo ver volgde hij. De „Rotterdam" zal worden voort gestuwd door twee schroeven. De voortstuwingsinstallatie zal bestaan uit twee snel stoomturbines en vier hogedruk-waterpijpketels, te vervaar digen door „De Schelde" te Vlissingen. Tot de inrichting voor de passagiers behoren o.m. negen liften, een geslo ten en een open zwembad, een theater, tevens bioscoop. Ten dienste van de bemanning zul len staan twee proviandüften, een lift voor het machinekamerpersoneel en vier roltrappen tussen keukens en eet zalen. Ingezonden Mededeling (adv.) 4 wanneer U Witte Kruispoeders inneemt. Afcloende tegen ze nuw- en rheumatische pijnen. Ook in tablet- en cachet-vorm HORIZONTAAL: 1. Kapitaal bezitten de, 8. watering, 9. gevangenis, 10. sle de, 11. dierenverblijf, 13. gezinslid, 14. vruchtgebruik, 16. brede gang, 17. arm van een boom, 19. inentstof, 22. in houdsmaat, 24. paard, 25. water in Friesland, 26. Europeaan, 28. opper- vlaktemaat, 29. filmoperateur. VERTICAAL: 1. Dundoek, 2. kuisheid, 3. zangnoot, 4. actieve zuurstof, 5. voegwoord, 6. pluis, 7. dikke vloeistof, 11. koper van gestolen goed, 12. uit heemse plant, 14. vluchtige stof, 15. gedwee, 19. elegant, 20. stuurinrich ting, 21. lichaamsdeel, 23. dochter van Laban, 25. tijdperk, 27. rijksmunt, 28. maanstand. Oplossing vorige puzzel HORIZONTAAL: 1. Vest, 4. stem, 8. els, 10. Lea, 11. R.F., 12. pop, 14. N.N., 15. rabat, 17. iris, 18. pilo, 19. strip, 21. St., 23. aal, 24. pi, 25. Eos, 27. pon, 28. leis, 29. tule. VERTICAAL: 1. Verzinsel, 2. elf, 3. S.S., 5. TL, 6. een, 7. mandoline, 9. lob, 12. pasta, 13. papil, 15. ris, 16. tip, 20. ram, 22. toe, 24. pol, 26. si, 27. pu.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 11