Anti-Russische betogingen in elf Poolse steden Zij voegde aan een virginia-melange iets toe, dat er nog nóóit had ingezeten: MILLER BROS Prijsverhogingen moeien achterwege blijven of teruggenomen worden ïlieuu Foster Dulles gooide roet in het eten van de N AV O Van smaak-toeval naar smaak-zekerheid Het resultaat heet: Minister Zijlsira kondigi aan Zij berusten meerendeels op geen enkele grond'' Welvaart in de waagschaal 't kcyhl Ambonezen naar de „Kruisberg" Lof voor Nederlandse gezagvoerders Frankrijk e*» Wes!- DuHcland moeien gyede maatjes worden Belangrijk iaar voor bestrijding po io Borden met leuzen verbrand Arrestaties Mutatie ten hove Kantoorhouder PJ.T. veroordeeld Amerika niet bereid „steeds" overleg te plegen met bondgenoten Ongerustheid Op identiteitskaart de grens over King Size Virginia gatet 80' HEDEN IN ALLE SIGARENWINKELS! Vrijdag 14 december 1956 ZEEIIWSCH DAGBI.AD Pagina 3 UTRECHT, 13 december. De moeilijkheden met de betalings balans beroeren ons in het heden. De wijze waarop wij ze oplossen bepaalt in economisch opzicht goeddeels onze toekomst. De prijssta- bilisatie is economisch gezien de belangrijkste schakel in de ver binding tussen heden en toekomst. Daarom zal de regering deze sta- bilisatiepolitiek krachtig blijven handhaven. De prijsverhogingen die de laatste maanden zijn doorgevoerd zonder overleg met het mi nisterie van economische zaken zullen dienen te worden teruggeno men en bepaalde nog niet doorgevoerde doch wel aangekondigde prijsverhogingen, die op 1 januari zouden ingaan zullen achterwege dienen te worden gelaten, daar zij merendeels op geen enkele grond berusten. produktie-apparaat volledig is bezet en dat wij met de beschikbare produktie- Dit heeft de minister van economi sche zaken, prof. dr. J. Zijlstra, ver klaard in een rede, die hij uitsprak in de vergadering van de Nederlandse R. IC-Middenstandsbond, die te Utrecht is gehouden. Een land als Nederland, aldus de mi nister, met slechts weinig natuurlijke hulpbronnen en een snelgroeiende be volking, kan zijn welvaart slechts handhaven en zelfs verhogen als de nadruk valt op een opvoering van de middelen. Meer produceren en meer afzetten in het buitenland is en blijft de centrale doelsteling van onze volkshuisvesting, het is en blijft de sleutel van onze wel vaart. Dit middel werkt echter slechts op langere termijn. „Het is niet mogelijk om van vandaag op morgen onze pro- duktie en onze export dermate te ver hogen, dat wij het bestedingspeil waarop wij ons thans bevinden ons kunnen veroorloven", aldus de minis ter. De bewindsman stelde, dat het lYl 0 De Sowjei-Unie zal in ae ioup van 1957 Oost-Duitsland in belangrijke mate economische steun verlenen, heeft premier Grotewohl meegedeeld. 0 Het Britse Hogerhuis heeft woens dagavond een regeringsmotie over de politiek aangaande het Suezkanaal met 120 tegen 37 stemmen goedgekeurd. 5 Turkije zal de Indonesische aan spraken op Nieuw-Guinea steunen. Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft ontkent, dat de V.S. de hulp aan Indonesië zullen verminderen. In Amsterdam is een man gearres teerd, die er van wordt verdacht be trokken te zijn bij een diefstal van 15.000 gulden uit een restaurant. 9 De Vereniging van Leraren bij het Chr. Voorbereidend, Hoger- en Mid delbaar onderwijs zal vrijdag 21 dec. a.s. te 's-Gravenhage haar veertig jarig bestaan vieren. Ook uit Westkapelle 's-GRAVENHAGE, 13 dec. De minis ter van justitie heeft zich genoodzaakt gezien aan leden van de kampraden van de woonoorden voor Ambonezen te Steen- wijkerwold (Beenderibben)in de Wie- ringermeer (Oude Zeug) en te Westka pelle, die na waarschuwing zich blijven verzetten tegen de Nederlandse wetten en voorschriften, een bepaalde verblijf plaats aan te wijzen. Zy zijn inmiddels overgebracht naar het voormalige rijks opvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Doetinchem. ,,Meer produceren en meer i exporteren is en blijft de sleutel van onze welvaart". Aldus minister Zijlstra ve krachten het maximum produceren van wat in ons vermogen ligt. De op voering van onze produktie, van onze middelen dus, is daarom slechts mo gelijk in een veel langzamer tempo dan wij in de afgelopen jaren gewend zijn geweest. „Aangezien wij nu een maal niet kunnen doorgaan meer op te maken dan we verdienen zullen wij onze uitgaven moeten beperken. Daar om zal er van vandaag op morgen iets moeten gebeuren, willen wij econo misch niet gaan vastlopen en daarmee ook onze toekomstige welvaart in de waagschaal stellen". Ruilvoet wordt slechter In de aanvoer van grond- en hulp stoffen waarvoor wij van het buiten land afhankelijk zijn komen elemen ten van onzekerheid, de prijzen op de internationale goederenmarkt verto nen neiging tot oplopen. De prijzen van onze uitvoerprodukten kunnen wij daarentegen in de meeste gevallen minder gemakkelijk verhogen. Dit heeft tot gevolg dat onze ruilvoet slechter wordt De minister wilde de mogelijkheid niet uitsluiten, dat de regering tot be perkingen zal moeten besluiten die verder gaan dan waartoe de S.E.R. in zijn advies komt. Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart Kapitein van „Blommendijk" (na aan varing op WesterscheMe) onschu dig AMSTERDAM, 13 dec. De Raad voor de Scheepvaart heeft de aan varing behandeld tussen het 6.855 brt metende s.s. Blommerstlijk van de Holland-Amerlkalijn en het 3.903 brt metende Turkse s.s. Sapanca op dins dagmiddag 28 februari j.l. op de Wes- terschelde in het nauw van Bath. De uit 35 personen bestaande be manning van het Turkse schip, dat kort na de aanvaring zonk, werd ge red, evenals alle opvarenden van de Blommersdlik. Beide schepen kwamen geladen van Antwerpen en hadden een loods aan boord. Er was zwaar drijfijs op de Westerschelde. Na het passeren van Bath wilde de kapitein van de Blommersdijk op aanwijzing van de Belgische loods het Turkse schip passeren. Hy gaf het hiervoor gebruikelijke signaal, doch had geen antwoord- signaal gehoord hpewel de Turkse gezagvoerder verklaard had dit te hebben gegeven maar zag de Sa panca wel naar bakboord uitwijken. Toen echter de Blommersdijk met zijn steven ter hoogte van het achter schip van de Sapanca was opgelopen gaf de Turk ineens zeven stoten ten teken, dat hy de situatie niet meer veilig achtte. De kapitein van de Blommersrijk verklaarde ter zitting dat hy toen niet meer zodanig kon reageren, dat een aanvaring met de plotseling naar stuurboord uitkomen de Sapanca kon worden vermeden. Ondanks de ijsgang slaagde de kapi tein er in bet achterschip van de Blommersdijk naast dat van de Sa panca te manoeuvreren, zodat de be manning op twee na kon overstappen. De hoofdinspecteur voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, zeide, dat aan boord van beide schepen geen mis stand had bestaan over de oploop manoeuvre. Wat er echter precies ge beurd was toen beide schepen bij elkaar waren gekomen, was hem niet helemaal duidelijk. In elk geval rea geerde het schip anders dan kapitein en loods verwacht hadden. Ingezonden Mededelingen (adv.) TURKS1M Friese beschuit FABRIEKEN TE LEEUWARDEN „Het staat er maar met een paar regeltjes. Twee Nederlandse gezag voerders (Blommersdijk en Osiris) hebben in een kritieke situatie niet hun hoofd verloren, maar zo gema noeuvreerd, dat de Turkse beman ning kon overstappen, zo besloot de heer Metz zijn compliment aan het adres van de beide Nederlandse ka- apiteins. Naar mijn mening aldus de hoofdinspecteur gaat de kapitein van de Blommersdijk geheel vrij uit. PARIJS, 13 dec. (AFP). De Fran se premier Guy Mollet, heeft in de Franse nationale vergadering een vu rig pleidooi gehouden voor de verzoe ning tussen Frankrijk en West-Duits- land, de „grondslag voor de Europese opbouw". Voor alles, aldus Mollet, is het kweken van een saamhorigheids gevoel tussen beide landen nodig, dat elke dag sterker moet worden. Hij ver klaarde voorts dat het nieuwe verdrag met betrekking tot de status van het Saargebied een oud twistpunt tussen Frankrijk en Duitsland uit de weg ruimt. KATWIJK AAN ZEE, 13 dec. De directeur-generaal van de volksge zondheid prof. dr. P. Muntendam, heeft de polio-afdeling van het Rot terdams zeehospitium te Katwijk aan Zee officieel geopend. In zijn openings rede noemde prof. Muntendam 1956 het tot nu toe belangrijkste jaar in de historie van de bestrijding der kinder verlamming in ons land. Hij bracht in herinnering de stichting van het 'ïa- tionale Fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming, de maatregelen ui van overheidswege dit jaar tegen de ziekte zijn genomen en het verloop van de kinderverlamming in de zo mermaanden. Hij achtte het van zeer groot belang dat dit jaar voor het eerst kon worden gesproken van een werkelijk georganiseerde bestrijding van de ziekte. o 0 Israël is bereid zich verder uit het schiereiland van Sinaï terug te trekken teneinde de internationale politiemacht van de volkerenorganisa tie gelegenheid te geven, verder naar het oosten op te rukken. BERLIJN, 13 december. Reuter. In elf Poolse steden is het dinsdag en woensdag tot anti-Russische betogingen gekomen. Te Olecko is een politiebureau bestormd. Er werden enkele ge vangenen bevrijd. In Nowy Ciechocinek vernielden betogers kan toren van de gemeentelijke diénst, die voor de Russen een aantal ge bouwen had gevorderd. In een andere plaats hebben arbeiders en studenten de secretaris van de plaatselijke afdeling van de commu nistische partij een pak slaag gegeven. Voorts wordt melding gemaakt van botsingen tusen Polen en Russische mi litairen te Zoppot, waar een menigte voor een Russische kazerne betoogd had. In Liegnitz vernielden betogers de rode sterren van de gebouwen, die door de Russen gebruikt worden. Op zes plaatsen langs de Pools-Rus- sische grens in het vroegere Oost- Pruisen werden borden met Russische leuzen verbrand. Op de muren van Russische kazernes kalkten betogers: „Russen, verdwijnt", en „wy willen onze oostelyke provincies terug". In Stettin verzamelde zich een aan tal jongelieden voor een restaurant. Leden der Poolse militie dreven deze „straatschenders", zoals zij door de plaatselijke correspondent van „Try- buna Ludu" ,het orgaan der Poolse communistische partij, werden ge noemd, uiteen, waarbij zij, volgens de ze correspondent, door omstanders werden toegejuicht. Gummiknuppels De Poolse militie, die normaal slechts met revolvers is uitgerust, heeft na de wanordelijkheden van de afgelopen dagen ook de beschikking over gum mistokken gekregen. Gisteren waren in Stettin in totaal 91 personen gearresteerd. 17 december voortzetting zaak-De Braai DJAKARTA, 13 dec. (A.N.P.). Het proces tegen de Nederlander H. de Braai, die terecht staat op be schuldiging van subversieve activiteit tegen de Indonesische regering, zal op maandag 17 december worden voortgezet. SOESTDIJK, 13 dec. Het secre tariaat van H. M. de Koningin deelt mede: „H. M. de Koningin heeft met in gang van 1 januari 1957 op haar ver zoek douairière A. A. baronesse van Heeckeren van Molecaten geboren jkvr. Groeninx van Zoelen op de meest eervolle wijze en onder dank zegging voor de vele en gewichtige diensten haar bewezen, ontheven uit haar functie van grootmeesteres. H. M. de Koningin heeft douairière A. A. baronesse van Heeckeren van Molecaten benoemd tot grootmeeste res-honoraire en tot grootkruis in de Huisorde van Oranje." ROTTERDAM, 13 dec. De recht bank te Rotterdam heeft de 49-jarige voormalige kantoorhouder der P.T.T. te Haastrecht, C. A. van den B„ con form de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij had ongeveer tien jaar lang in zijn functie geld achtergehouden. Hy was de laatste tijd juist aan het in lopen op het tekort, dat, toen het ontdekt werd, nog ongeveer f7000. bedroeg. PARIJS, 13 dec. AFP. De mi nisterraad van de NAVO heeft in Parijs zijn besprekingen voortge zet in een atmosfeer van her nieuwde ongerustheid over de vraag hoe de solidariteit van de NAVO-landen het best gehand haafd kan worden. Het voornaamste onderwerp van gesprek was de verklaring van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, dat de Ver. Staten niet bereid Zijn met hun bondgenoten vooraf overleg te plegen als de Amerikaanse le vensbelangen ergens in de wereld in direct gevaar verkeren. Hoewel de Amerikaanse minister het duidelijk maakte dat Amerika tot overleg bereid zal zijn als de tijd dat toelaten zou zoals indertijd met de kwestie-Korea en Formosa het geval was gelooft men in westelijke dele gatiekringen, dat Dulles een slag heeft toegebracht aan de plannen voor nau we politieke samenwerking binnen de NAVO. De NAVO-raad heeft het plan voor nauwe politieke samenwerking van de NAVO-leden, dat is opgesteld door de ministers van buitenlandse zaken van Italië, Canada en Noorwegen, goedge keurd. AMSTERDAM, 13 dec. Waarschijnlijk zal het binnenkort, althans voor het a.s. seizoen, voor Franse onderdanen moge lijk zijn om op vertoon van een identi teitskaart de Nederlandse grens te over schrijden. Dit heeft de minister van bui tenlandse zaken medegedeeld. De minis ter zegt voorts dat hij van oordeel is dat het reizen van vreemdelingen naar Ne derland aan zo weinig mogelijk formali teiten dient te worden gebonden. Ingezonden Mededeling (Adv.) SMAAK-ZEKERHEID In Nederland liggen méér sigaretten merken in de winkels dan waar ook... En er gaat geen maand voorbij of er komt alwéér een nieuw. Want kennelijk kan in géén daarvan de Nederlandse roker zijn vaste oor- keur vinden. De smaak van elke nieuwe sigaret is voor de roker eigen lijk een gok. Thans is aan dit smaak- toeval een eind gemaakt: Een „keur"-corps uit Virgi nia - rokend Nederland heeft zélf zijn sigaret gekozen! Van deze sigaret is het geen vraag meer of zij in de smaak zal vallen. Hier is vooraf de zekerheid verkregen, dat zij voor 100 procent de keuze is van wie hem straks gaan roken. De fabrikant zorgde voor een goede kwaliteitde rokers kozen de smaak die zij het lekkerst vonden. Tienduizenden virginia-liefhebbers, die het nu eindelijk zélf eens voor het zeggen kregen, gaven spontaan gevolg aan onze oproep voor „proefrokers". Uit tienduizenden aanmel dingen werden er drie en n half duizend gekozen, uit alle delen van het land, uit elke rang en stand en van elke leeftijd, mannen en vrouwen van 18 tot 70 jaar. Deze grote groep van echte virginia-liefhebbers vormde een getrouwe afspiegeling van virginia-rokend Neder land: een zorgvuldig-uitge- zocht deel koos voor een onoverzichtelijk geheel. Zo kon een dermate betrouw» bare smaakproef worden ver» kregen, dat ook Uw virgi- nia-voorkeur erin verwerkt moet zitten. \7 van mm -m -7 /j s«** de sv met king SÏZE bos ,ztKEfflfclDt 20 stuks1

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3