Onderwijzers-protesten vonden weerklank in Tweede Kamer Telegram van ontbonden arbeidersraad aan premier Boelganin &sz£&s-£si«2t 'M AA11I1TA A n ll^fcS*!#^*! s",™,a s*ss?M H 11 IJl/ V I li 11 M IIIII >1 Pi Belastingverhoging op benzine, suiker en gedistilleerd Russische interventie niet gerechtvaardigd Aanrander bekent vijf gevallen Zëjn taktische atoomwapens beschikbaar voor Navolanden? Zijn dagen van Kadar.geteld? rt i n i 1 i v-°-uo- meu~ S ,MEr-^r.-JT" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „NIETHET HOGERE SALARIS, MAAR DRIE SPEELCLUBS OPGEROLD IN BAARLE-NAS5AU Roosjen, Tilanus, Van Sleen en Fortanier steunen onderwijzers Dreigende catastrofe Definitieve vrijstelling omzetbelasting textiel Hcis kras DOOR DE WERELD l/dUidmottn i/<M& <te> /slCtukenh&f Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. M i w W UU k D I I I I I III H U 9 Op- en ondergang van Zon Maan: Exploitatie: JfoVg ^LJ HL9 ff? m W t| I fl BJg B B II HI 9 1119 Zaterdag: Zon op 8.45 u., onder 16.27 Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. m.A. .AMV Vl V| Af -M. M Maan op 14.43 u., onder 5.50 u. Abonnementsprijs ƒ0,52 per week, Hoogwater zaterdag 15 december: Advertentieprijs 24 cent per m.m. T 13.33 u. 1. 49m. Zierikzee: 0.58 u. 1.42 Rubriek Kabouters 10 cent per woord 12e Jaargang No. 3578 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 14 december 1956 m., 13.18 u. 1.26 m. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, vrijdagochtend 14 dec. De luide protesten van de Nederlandse onderwijzers hebben hun weerklank gevonden in de Tweede Kamer. De salarispositie van het onderwijzend personeel was ongetwijfeld een der hoofdpunten in het debat van de Onder wijsbegroting van minister Cals. Over deze salariëring zijn door de heren Roosjen (A.R.), Tilanus (C.H.), Van Sleen (P.v.d.A.) en mevr. Fortanierde Wit (V.V.D.) donderdagavond hartige woorden gesproken. Zij hadden begrip voor de protesterende onderwijzers, maar concreet waren al deze sprekers stellig niet. Dat is te begrijpen, want de onderwijs-experts staan voor de vraag hoe de wellicht gerechtvaardigde eisen gerijmd kunnen worden met de noodzaak van bestedingsbeperking en het intoom- houden van de rijksuitgaven. Het zou ons niet verwonderen als min'. Cals op de samenhang van deze zaken dinsdag a.s. zal wijzen. gen is van de ernst van de situatie. De commissie die zich met deze problemen moet bezighouden heeft nog steeds geen rapport uitgebracht. Dat de lera ren van salarisverhoging uitgesloten moeten worden, vond hij ongelukkig. Evenals de heer Tilanus zei hij: „Het gaat hier niet om de hogere salariëring maar om de discriminatie". Vertrouwen geschokt De heer Van Sleen (P.v.d.A) zag zijn vertrouwen in minister Cals bij dit ontwerp zeer geschokt. Hoewel hij meer theatraal te werk ging, kwam zijn betoog zakelijk gezien op dezelfde punten neer als dat van zijn voorgan gers. Ook mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.) sprak over een trieste ontwikkeling. Zeeuwse visserijschool Uit het verdere verloop van de Ka mervergadering, die tot na midder nacht duurde, stippen wij verder nog het volgende aan: De heer Van Sleen wenste een nieuwe visserijschool in Zeeland, De heer Tilanus heeft dit salaris- vraagstuk het meest principieel ge steld. Hij wees erop, dat het hier niet de politiek van minister Cals, doch die van het gehele kabinet betreft. En nu vond hij het wel heel ongelukkig, dat het kabinet heeft besloten de topfunc tionarissen een salarisverhoging te geven. Daardoor wordt de verhouding tot de lager gesalarieerden scheef ge trokken. De heer Tilanus kon het sociaal niet rechtvaardig achten. Deze kwestie komt uiteraard bij begroting van bin nenlandse zaken (na Kerstmis) aan de orde. De C. H.-fractievoorzitter ver klaarde, dat het hem niet gemakke lijk zal vallen met deze kabinetspoli- tiek mee te werken. Wat de demonstraties betreft, zeide hij, het te betreuren, dat er door deze kabinetspolitiek onrust is gewekt. Tot wanhoop gebracht Het was de heer Roosjen (A.R.), die erover klaagde, dat door de regering ieder overleg met de onderwijzers organisaties kapot wordt gemaakt. De vertegenwoordigers hiervan worden tot wanhoop gebracht. Gok wees hij op de dreigende catas trofe bij het V.H.M.O. Het aantal on bevoegde leraren is schrikbarend groot. Als de hoge geboortegolf van na de oorlog over dit onderwijs komt, wordt de toestand onhoudbaar. De heer Roosjen twijfelde er aan, of het departement wel voldoende doordron- DE BILT ZEGT: Regen en wind Aanvankelijk opklaringen later zwaar bewolkt en regen. Tot krachtig of hard en aan de kust mogelijk tot storm toenemende zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. om daar de vissers te kunnen om vormen voor de kleine zeescheep vaart. De kleuteronderwijzeressen noem de hij „officieel ondergewaar deerd". Pater Stokman beklaagde zich over de verwaarlozing van de op leidingsinstituten voor kleuter leidsters, die grotendeels niet ge subsidieerd worden. De heer Roosjen (A. R.) keerde zich tegen het zgn. „studieloon", terwijl hij ook sceptisch zei te staan tegenover een nationale raad voor het onderwijs. Hij informeerde naar de mogelijk heid van subsidie voor internaten voor schipperskinderen, en drong aan op een snelle verbetering van de salarispositie van de leraar rector, van de amanuensis, en van de concierge bij het V.H.M.O. De heer Tilanus becritisc-erde de verwarrende situatie bij het spel- lingsbeleid. Tweede Kamer z.h.s. akkoord mei (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 13 dec. De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming haar goedkeu ring gehecht aan het wetsontwerp tot vrijstelling van de omzetbelasting op textiel, wederinvoering van de omzet belasting op suiker en verhoging var. de heffingen op benzine en gedistil leerd. Alleen de V.V.D. liet aanteken nen tegen het ontwerp te hebben ge stemd. De motie van prof. Oud om de vrijstelling van de omzetbelasting op textiel en suiker tijdelijk te verlengen werd met 109 tegen 21 stemmen ver worpen. Tegen de motie stemden de P.v.d.A., de K.V.P., de A.R. en de C.H. Een amendement van de K.V.P.-er dr. Lucas om de verhoging van de benzi ne- en motorrijtuigenbelasting tot 1 januari 1959 te doen gelden, werd na een puntig debat, waarin zich ook de fractievoorzitters Burger, Romme en Oud mengden, aangenomen met 83 te gen 45 stemmen (alleen de P.v.d.A. tegen). Dr. Lucas heeft een uitvoerige toe lichting op zijn amendement (dat me de ondertekend was door de A.R.-af- gevaardigde Van Eysden) gegeven. Hij erkende de noodzaak van een verho ging van de benzine- en motorrijtui genbelasting, maar wenste het tijdelijk karakter van de maatregel duidelijk in de wet vastgelegd te zien. Het betreft hier een noodvoorziening, die niet lan ger dan nodig is mag worden gehand haafd. Bezwaar van minister Minister Hofstra wilde het amende ment niet onaanvaardbaar verklaren, maar het evenmin overnemen en daar om liet hij de beslissing over aan de Kamer. Het verplicht stellen van een termijn, zo betoogde hij, doet afbreuk aan de dynamiek van ons belasting stelsel. Geen enkel tarief mag onver anderlijk zijn. Een voornaam bezwaar van de mi nister tegen het amendemênt-Lucas was ook, dat het niet slechts een stuk je overcompensatie tijdelijk maakt, maar ook een stukje compensatie voor de vrijstelling van de omzetbelasting op textiel. Prof. Oud toonde met eën enkel voorbeeld aan, dat door het verplicht stellen van een bepaalde termijn een minister niet in zijn belastingpolitiek wordt gehinderd. De regering kan im mers altijd met wetsvoorstellen ko men. Nehroe over Hongarije: DELHI, 13 dec. (Rtr.) De inter ventie van Russische troepen in Hon garije was niet gerechtvaardigd, aldus premier Nehroe van India. Het volledige verslag van Menon is nog niet binnen, aldus Nehroe, maar vast staat wel dat de revolutie in Hon garije een nationale, wijdverspreide opstand was. Er waren elementen die men contra-revolutionair of reactio nair zou kunnen noemen en ook kleine groepen uit het buitenland, doch die vormden slechts een klein onderdeel. Essentieel was het een nationale beweging, waaraan de grote meer derheid van de arbeiders deelnam", zo zei hij. Sociale uitkeringen gaan met tien procent omhoog (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 13 dec. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag z.h.s. een zestal wetsontwerpen aangenomen, waarin overeenkomstig de adviezen van de stichting van de arbeid wordt voorgesteld de sociale uitkeringen in gaande 1 september 1956 met 10 pCt. te verhogen. Deze verhoging is nodig i.v.m. de stijging van het loon- en prijspeil. De V.V.D. kreeg aantekening tegen de verhoging van kinderbijsla gen te hebben gestemd. In de nacht van dinsdag op woens dag hebben leden van de Neder landse Rijkspolitie en de Belgische Rijkswacht een drietal speelclubs in de Belgische enclave Baarle- Nassau opgerold. Al het aanwe zige speelgerei werd in beslag ge nomen. Op de foto ziet men het inladen van een speeltafel van „Woodside" een van van de drie clubs. TERSCHUUR, 13 dec. De dader van de aanranding van het 10-jarig meisje te Terschuur beeft bekend ook de vijf andere gevallen van aanranding waarvan pas thans aangifte is gedaan, te hebben gepleegd. Eén van die aan randingen zou H. op dezelfde dag heb ben bedreven als de aanranding te Terschuur. Van deze gevallen had men uit schaamte nimmer de politie in kennis gesteld. Eisenhower zal, naar verwacht wordt, schriftelijk aan Boelganin ver zoeken de troepen uit Hongarije terug te trekken, om een betere sfeer t« scheppen voor de bespreking over ont wapening. Op 1 nov. jl. had de ver. voor Chr. Mulo 1936 leden, aldus meldt het jaarverslag. Van de 59 die bedankten, gingen er 33 over naar het middelbaar onderwijs en naar de Chr. weekscho- len. Vice-premier Nixon van de Ver. Staten zal inderdaad, zoals wij giste ren reeds vermoedden, de volgende week naar Oostenrijk gaan om het probleem der Hongaarse vluchtelingen te bestuderen. Oost-Duitsland zal zijn economi sche plannen wijzigen als gevolg van de gebeurtenissen in Hongarije. Indonesië en Oost-Duitsland heb ben een nieuwe handelsovereenkomst getekend. Min. Si af op NAVO-conferentie ie Parijs: (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) PARIJS, 13 dec. „Het rapport van de „drie wijze mannen" heeft een eind.' gemaakt aan de nanwe begrenzing van de activiteit van de NAVO. Tot dusverre is er huiten het militaire terrein weinig coördinatie tussen da vijftien landen geweest. Daarin is nu definitief een bres geslagen". Dit zei donderdagavond min. Lans op een persconferentie in de Nederlandse am bassade in Parijs over het verloop van de besprekingen van de Noordatlan- tische raad. „Daarnaast is een grote bevoegdheid verleend aan de secretaris generaal van de NAVO", aldus zei mr. Luns. „En diens taak zal in de toekomst meer gaan lijken op die van de secretaris-generaal van de V.N." Hoewel minister Luns met nadruk verklaarde goede hoop te hebben, dat de resultaten van de conferentie zul len leiden tot de door Nederland voor gesteld politieke consultatie tussen de Navo-landen, maakte hij een voorbe houd. „Pas in de praktijk zal moeten blijken, hoe de aanvaarde regelingen zullen werken". (Van correspondent Ronals Farquhar) BOEDAPEST, 13 dec. Volgens onbevestigde berichten heeft de centrale arbeidersraad van Boedapest, die zondag op last van de regering-Kadar ontbonden is, een telegram aan de Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, gezonden, waarin deze wordt gevraagd een vrijelijk gekozen Hongaarse arbeidersdelegatie te ontvangen tenein de kennis te nemen van de eisen van de arbeiders en op de hoogte te worden gesteld van de toestand in Hongarije. Dat is één van de vele geruchten. Merkwaardig is, dat van de meeste in omloop zijnde verhaaltjes de kern juist is. Een ander gerucht luidt, dat de dagen van de regering-Kadar geteld zijn. Volgens onbevestigde berichten is de stalinist Geroe weer in Boeda pest. Opnieuw in staking Aanvankelijk gingen vele arbeiders, na afloop van de aangekondigde 48 uur staking weer naar hun werk. Toen zij echter van de arrestatie van Sandor Rasz, de voorzitter van de centrale ar beidersraad hoorden, lieten zij uit pro test opnieuw hun werk in de steek. Uit gewoonlijk betrouwbare bron is vernomen, dat Rasz (die nog maar 23 jaar ond is) en twee andere raadsleden aangehouden werden toen zij op het punt stonden het parlementsgebouw binnen te gaan, waarheen zij door pre mier Kadar voor besprekingen waren ontboden. Intussen begint het kritiek te wor den, wat de brandstof- en voedsel voorziening in Boedapest betreft. De regering doet herhaalde oproepen tot de bevolking weer aan het werk te gaan, teneinde een catastrofe te voor komen, maar de Hongaren laten zich daardoor niet afschrikken. Zeker 12.000 arbeiders in Boedapest zijn nog in staking. Komt Mikojan vandaag? Het laatst ontvangen gerucht, dat echter door betrouwbare kringen werd bevestigd, luidt, dat men vrijdag een bezoek van de Russische eerste vice-premier Mikojan in de hoofdstad verwacht. Tenslotte een bericht, dat maar al te waar is. Honderden Hongaarse politie mannen en leden van de militie heb ben vandaag een overval gedaan op de elektrische centrale in Boedapest, nadat 6000 employees als protest tegen de arrestatie van Sandor Racz in sta king waren gegaan. Nieuw besef Als één van de grote winstpunten van de conferentie noemde mr. Luns ook het feit, dat er tussen de Verenig de Staten en europese landen een nieuw besef is gekomen van de grote onderlinge verbondenheid der weder zijdse belangen. Min. Luns zeide voorts in antwoord op vragen, dat het niet bekend is, hoe de Amerikaanse regering staat tegen over de wens van een aantal West- europese landen, w.o. Nederland dat de N.A.V.O.-strijdkrachten zullen worden uitgerust met taktische atoom wapens. Overbrenging De kwestie van de bewapening van de N.A.V.O.-strijdkrachten met takti sche atoomwapens is donderdagmid dag ook aangeroerd door de Neder landse minister van oorlog, ir. Staf. Min. Staf legde er de nadruk op, dat het met het huidige peil van de NAVO strijdkrachten noodzakelijk is, dat zij worden uitgerust met taktische atoom wapens. Hij stelde de vraag of deze wapens beschikbaar zijn en voegde hieraan toe, dat dit een gecompliceerd probleem is door de wetten van de landen die deze wapens produceren. Als een oplossing suggereerde ir. Staf, dat na de overbrenging van deze wa pens naar Europa, zij onder controle zouden kunnen blijven van de produ cerende landen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd, heeft verklaard te ho pen, dat West-Duitsland een bijdrage zal leveren in de kosten van het lege ren van Britse strijdkrachten in Duits land. De Zweedse staatsspoorwegen, die zes weken geleden de tarieven met tien pro cent hebben verhoogd, zullen waarschijn lijk mettertijd nogmaals een dergelijke verhoging moeten invoeren, nu overeen stemming is bereikt over een loonsverho ging voor de rijksambtenaren in Zweden. üe „Keukenhof" krijgt van een scheepvaartmaatschappij een windmolen aangeboden, die, geheel gerestaureerd, het bloemenpark zal opfleuren. Links bc.-en de molen, zoals deze nu nog in het Groningse Harkstede staat; rechts boven een molen van hetzelfde type, zoals de geschonken molen op de Keukenhof komt, en, onder, de werkzaamheden in de Keukenhof, waar dezer dagen de fundamenten gereed komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1