Kadar dreigt stakende Hongaren met een bloedige onderdrukking Nationalisten trokken Noord-Ierse grens over meer salaris", riepen onderwijzers „Wij eisen verbolgen duizenden Laatste nieuws „Wij zijn honderdmaal sterker en dus zullen wij het verzet breken" Standgerechten eisen alleen doodstraf Oud en Burger kruisten hun degens: Colijn of Zijlstra Talrijke arrestaties in roerig Polen Djilas lot drie jaar veroordeeld Kolenprijzen blijven stijgen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND STAKINGEN EN GEVECHTEN BREIDEN ZICH UIT Vakantie Zeeuwse bouwvakarbeiders 10 t.e.m. 19 aug. Kamer akkoord met Hofstra's voorstellen Omstreeks januari crisis in Hongarije te verwachten Talrijke bomaanslagen en aanvallen Demonstratief congres in Den Haag Ontevredenheidsuiting met spandoeken, gejoel en spreekkoren Elk jaar gemiddeld 1 procent duurder Hoofdkantoor: L. Vorstetraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad WOLF AARTSDIJK V GROTE PLANNEN I Zie pagina 2 12e Jaargang No. 3577 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 13 december 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.44 u., onder 16.27 u. Maan op 14.07 u., onder 4.36 u. Hoogwater vrijdag 14 december: Vlissingen: 11.07 u. 1.50 m. 23.39 u. 1.77 ni. Terneuzen: 11.33 u. 1.67 m., u. m. Wemeldinge: 0.09 u. 1.53 m., 12.40 u. 1.33 m. Zierikzee: 12.22 u. 1.12 m., u. m. ETN HAAG, 12 dec. De vakantie voor de bouwvakarbeiders voor 1957 «al, l.v.m. de zo gewenste vakantie spreiding, als volgt worden gesplitst: de periode van 20 t.e.m. 29 juli voor de bouwvakarbeiders, werkzaam In werkplaatsen en op bouwwerken ten noorden van de RijnNieuwe Maas. de periode van 10 t.e.m. 19 augus tus voor de bouwvakarbeiders ten zui den van die lijn, dus alle Zeeuwse bouwvakarbeiders ook. In Seattle is een 15-jarige jongen, die driemaal was ingeënt met het vac- cin-Salk, toch aan kinderverlamming overleden. Een dergelijk geval heeft Eich nog niet eerder voorgedaan. Men vermoedt, dat hij een van de weinigen was die door het vaccin-Salk niet Immuun voor kinderverlamming wor den. (Van de Reuter-correspondten in Boedapest) BOEDAPEST, donderdagochtend 13 december. „Wij willen bloedvergieten vermijden, doch dat hangt niet alleen van ons af. Hoe het ook zij, wij zullen winnen, want onze kracht is honderd maal groter dan die van de contra-revolutie." Dat zijn de eigen woorden van premier Kadar van Hongarije, die hij woensdag sprak tot de delegatie uit de arbeidersraden, die hij inmiddels buiten de wet heeft gesteld wegens de stakingsoproep. Scherpe, vreselijke woorden, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Maar nog steeds zijn de dappere Hongaarse verzetsstrijders niet murw te krijgen. Al zes weken strijden zij een ongelijke, bijna hope loze strijd tegen de geweldige overmacht. Maar niets wijst er op, dat zij zullen toegeven. De staking duurt onverminderd voort, en op ver schillende plaatsen is het gewapend verzet opnieuw opgelaaid. Iedereen, die door de ingestelde standsgerechten wordt schuldig bevonden, krijgt automatisch de doodstraf, aldus heeft radio-Boedapest medegedeeld. Oude koetjes uit politieke sloot gehaald (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 december. Het staat wel vast dat de Tweede Kamer «ich zal verenigen met de voorstellen van minister Hofstra de omzetbelasting op textiel blijvend af te schaffen, en die op suiker weer in te voeren. Ook Bal de Kamer akkoord gaan met een verhoging van het bijzonder invoer recht op benzine en van het accijns op gedistilleerd. Wel zal donderdag nog gestemd moeten worden over het amendement van de heer Lucas (K.V.P.) om de verhoging van de benzineprijs tijdelijk te doen zijn tot X jan. 1959 en over een motie van de heer Oud (V.V.D.) om geen beslissing te nemen ozer deze belastingverhogingen, voordat het debat over de bestedingsbeper king is gehouden. Deze motie wordt stellig verworpen. Nu had de heer Oud een beetje me delijden met de minister. Die moest opkomen voor zaken, waarvoor hij teen verantwoordelijkheid had ge- ragen. Hij heeft een boedel aange troffen, die er niet gunstig uitzag. Daarvoor dragen de ministers Suur- hoff en Zijlstra de eerste verantwoor delijkheid en van deze draagt laatstge noemde dan nog het grootste gedeelte. Men kreeg voor de zoveelste maal het verhaal te horen van het christelijk modem staatsmanschap. Een uiteen zetting, die culmineerde in de uitroep: „Geef mij Colijn maar!" Colijn-Zijlstra De socialistische fractie-voorzitter, ie de heer Burger reageerde onmid dellijk. Hij wees er terecht op, dat het voor de regering en volksver tegenwoordiging prettig is te weten, dat onaangename oplossingen door werkgevers en werknemers worden onderschreven. De heer Oud, zo vervolgde de heer Burger, speelt graag de loyale oppisi- tie en verzet zich tegen de negatieve en voor-oorlogse socialistische opposi tie. De heer Oud is niet tegen belas tingverhoging, maar wel is hij tegen elk voorstel van belastingverhoging, dat aan de orde is. De heer Burger vond het verhaal van de heer Oud onwaarachtig. Hij zegt „Geef mij maar Colijn". „Dat kan ik van de heer Oud be grijpen, zo vervolgde de heer Bur- Onze minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, gefotografeerd op de ver- Sadering van de Westeuropese Unie, ie op het ogenblik in Parijs op het ministerie van buitenlandse zaken op de Quai d'Orsay gehouden wordt. Minister Luns presideert de vergade ring ger. „Was het niet prof. Zijlstra, die heeft aangetoond, dat de politiek van Colijn en Oud wetenschappelijk niet juist was? Zij wisten toen mis schien niet beter, maar nu is de we tenschap zover gevorderd, dat we wel beter weten en desondanks houdt de heer Oud aan Colijn vast!". Emile Sandstrom, de Zweedse voor zitter van de liga van Rode Kruisver enigingen heeft woensdag in Wenen na zijn terugkeer uit Boedapest tegen over verslaggevers verklaard, dat hij omstreeks januari een crisis in Hon garije verwacht. „We staan nu nog slechts aan de vooravond van moei lijkheden". Hoewel er nu nog verscheidene voe dingsmiddelen en andere dingen te koop zijn, gelooft hij niet dat er ver doende aanvoer uit de provincie kA worden verwacht, enerzijds omdat de oogst zeer slecht is geweest en anderr- zijds wegens de beperkte vervoersmo gelijkheden. Aan kolen heeft men het meest gebrek. Volgens de radio hebben de arbei ders in de Hongaarse broodfabrieken verklaard dat zij de bevolking „on der alle omstandigheden" brood zul len blijven leveren. Arrestaties Radio-Boedapast deelde woensdag mee dat Sandor Rac, de voorzitter van WARSCHAU, 12 dec. (Reuter) De Poolse betogers, die maandag het Sow- jet-consulaat in het voormalige Stettin hebben aangevallen, hebben op die dag ook aanslagen gepleegd op het hoofd bureau van de stedelijke militie, het bureau van de openbare aanklager en de gevangenis, aldus is woendag mee gedeeld. De betogers zijn met geweld het consulaat binnengedrongen en hebben „het interieur kort en klein geslagen". Radio-Warschau deelde woensdag ochtend mede, dat 83 mensen zijn gearresteerd wegens deelneming aan de onlusten van maandagavond in Szczeczin. Ernstigste aanvallen sedert jaren LONDEN, 12 dec. (Reuter). Groepen gewapende mannenleden van het verboden Ierse republikeinse leger, dat strijdt voor vereni ging van Ierland, zijn op zes plaatsen over de Noord-Ierse grens ge komen en hebben talrijke aanslagen op kazernes en andere gebouwen gedaan. De inval was de ernstigste sedert jaren. Direct zijn alle grensovergangen afgesloten en wachtposten ge plaatst bij de elektrische centrales en grote fabrieken. Alle Noord- Ierse politiemannen en militairen zijn gealarmeerd. Politiemannen met gepantserde wagens hebben bij de grens de terugtocht van de nationalisten afgesneden. de ontbonden centrale arbeidersraad, en een ander lid van deze raad gear resteerd zijn. Zij zijn ervan beschuldigd deze raad te hebben gemaakt tot een „instrument van de tegen-revolutie" en druk te hebben uitgeoefend op de arbeiders om de regering omver te werpen, al dus radio-Boedapest. In de afgelopen drie dagen zijn in Hongarije 3.000 mensen, voornamelijk intellectuelen en leden van arbeiders raden, gearresteerd. Bjj Parijs is gisteren een Frans oefenvliegtuig neergestort. De vijf in zittenden kwamen om het leven. Nu de benzine en andere motorbrand stof in Frankrijk zo schaars geworden is, zijn de Franse spoorwegen juist op tijd uitgekomen met een nieuw soort wagon: een lage, lange platte wagen, waarop auto's gemakkelijk te rijden en te verankeren zijn. Op deze wijze kunnen vrachtauto's en tankwagens met een snelheid van meer dan 100 km per uur vervoerd worden met hun lading zonder dat dit benzine kost. DE BILT ZEGT: Enkele buien. Opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen. DEN HAAG, 12 dec. De Nederlanders onderwijzer staat bekend als een rustig en evenwichtig mens. Er moet dan ook heel wat ge beuren, wil men een vergadering van onderwijzers zien met opge wonden demonstranten, met spandoeken en spreekkoren. Zover was het vanmiddag tijdens het in Den Haag gehouden spoedcongres, waaraan het onderwijzend personeel in al zijn geledingen, christe lijk, katholiek en neutraal, in groten getale deelnam. „Wij eisen meer salaris", zo klonk een van de spreekkoren, waarop minister Cals, die zich in het hol van de leeuw had gewaagd, werd vergast. Het standpunt van de drie bij de ANOF aangesloten onderwijzers organisaties werd uiteengezet door de voorzitters. Dc heer J. Lootsma, voorzitter van de Ned. Onderwijzers Ver., begon met te zeggen dat deze vergadering in de eerste plaats bedoeld was om uiting te geven aan de grote ontevredenheid van de Nederlandse onderwijzers over de wijze, waarop de regering georga niseerd overleg pleegt en tevens om het Nederlandse volk, de volksverte genwoordiging en daardoor ook de re gering duidelijk te maken, dat een herziening van de onderwijzerssalaris sen een gebiedende eis is. Chaotische toestand Een van de redenen voor een her ziening is naar de mening van de heer Lootsma de chaotische toestand op het gebied van de salarisregelingen in de sector van het onderwijs in zijn volle omvang. Dit onderwijs is, volgens spreker, reeds veel te lang verstard, waardoor het in hoge mate is achter gebleven bij de maatschappelijke ont wikkeling. De onderwijzer zal een man moeten zijn met meer dan middelmatige intel lectuele capaciteiten. Maar jongelui met kwaliteit kiezen bij voorkeur de loopbaan van onderwijzer-miet. De re gering zal met de harde werkelijkheid, dat één van de aantrekkelijkheden van een maatschappelijke positie een goed salaris is, terdege rekening moeten houden. „Door de onvoldoende en cha otische salarisregelingen in de sector van het onderwijs dreigt de lagere school een doorgangshuis te worden, hetgeen funest is voor het lager onder wijs", aldus de heer Lootsma. De Prot. Chr. onderwijzers: „Wie dit „salariscongres" ziet als 'n „onderwijzers-rock-and-roll", bad be ter thuis kannen blijven", zo begon de voorzitter van de Prot. Chr. Onderwij zersver., de heer J. W. van Hulst, zijn rede. „Wat zich hier afspeelt, is de lo gische resultante van een wachttijd, die het menselijk psychisch vraagvlak te boven gaat". De sinistere waarheid, dat Neder land niet bereid is met zijn onderwij zers, met zijn opvoeders te spreken, is eindelijk onthuld, aldus spreker, die vervolgens een uiteenzetting gaf van datgene, wat volgens hem in het hele salarisbeeld scheef is. Allereerst noemde de heer Van Hulst de verhouding tussen de salarissen van de onderwijzersgroep zonder en die met hoofdakte. Dc R.K. onderwijzers Ook de voorzitter van het Kath. Onderwij zersverbond, de heer J. H. M. Derksen, wees op de ontevredenheid „Wij protesteren tegen de wijze waarop de regering met ons onderhandelt. Wij zijn bezorgd over de toekomst van het Nederland se onderwijs. Wij eisen meer salaris!" en onrust die in het gehele onderwij zerskorps heersen. „Wij zijn bereid tot nader overleg, doch een overleg zoals tot nu toe is gevoerd wijzen wij radikaal af. De re gering heeft naar onze mening niet bewezen dat zij de waarde beseft van onderhandelingen met de verantwoor delijke leiders der grote organisaties. De voorstellen, die ons werden toege zonden, konden wij niet als punt van uitgang nemen voor een nieuw over leg". Resolutie Aan het einde van het congres is bij acclamatie een resolutie aangeno men, waarin wordt geprotesteerd tegen de wijze, waarop de regering de onderhandelingen over de onder wijzerssalarissen tot nu toe heeft ge voerd. Voorts spraken de onderwijzers hierin hun grote bezorgdheid uit over de toekomst van het Nederlandse on derwijs en zij eisen van de regering de onvoorwaardelijke bereidheid om een alleszins aanvaardbare sala risregeling voor de onderwijzers tot stand te brengen. Opgewonden De stemming van de vergadering was vrij opgewonden. Reeds voor de ver gadering een aanvang nam, werd op het balkon een spandoek afgerold, met de woorden„Geen gepraat, nu de daad". De redevoeringen van de sprekers werden herhaaldelijk onderbroken door daverende toejuichingen of door uitingen van afkeer wanneer het be leid van de regering inzake de salaris kwestie aan de orde werd gesteld. De belangstelling voor het congres was zo groot, dat men de zaal van de dierentuin had moeten afhuren, om de belangstellenden in de gelegenheid te stellen de referaten aan te horen. Na afloop van de vergadering had den zich weer tallozen voor het ge bouw voor kunsten en wetenschappen opgesteld voor een tweede bijeen komst in deze zaal. Ook buiten was de stemming opgewonden. Het hoofd van de politie van noord- Ierland heeft de volgende bijzonderhe den bekendgemaakt: Te Armagh deden gewapende man nen een aanval op een kazerne, welke werd afgeslagen. Op het kazerneter rein kon een bom onschadelijk ge maakt worden voor zij tot ontploffing kwam. In de stad is geschoten op een politiepatrouille, waarbij een politie man werd gewond. Twee aanvallers zijn gearresteerd. Te Enniskilien is een centrum van het territoriale leger opgeblazen. Te Magherafelt werd het gerechts gebouw door een bomontploofing en brand vernield. Te Newry vloog een politiehut de lucht in. Te Newton Butler werd een brug opgeblazen, evenals in Inishmore. In Londen Derry werd een steunzender van de B.B.C. door een bom vernield. Het gerechtgebouw van Magherafelt is door een tiental mannen, die gewa pend waren met machinepistolen en geweren, in brand gestoken. De man nen hadden eerst de huisbewaarder en zijn gezin in veiligheid gebracht. De actie van de nationalisten van de afgelopen nacht was de grootste se dert de rooms-katholieke geestelijk heid in Belfast en Dublin vorig jaar het gebruik van geweld krachtig af keurde. Nadien hebben zich slechts kleine incidenten voorgedaan. Talrijke acties Na de aanslagen heeft de regering van Dublin besloten de wetten uit de oorlog, waarin iedere verwijzing in de pers of via de radio naar het Ierse re publikeinse leger werd verboden, weer in te voeren. Milovan Djilas, de voormalige vice- president van Zuid-Slavië, is woens dag tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens vijandige propagan da tegen de staat, aldus deelt het Zuid- slavische nieuwsbureau Tanjoeg mede. NIXON NAAR WENEN? WENEN, 12 dec. (AFF) In wel ingelichte Oostenrijkse kringen be schouwt men het zo goed ais zeker dat de Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon zaterdag a.s. een bezoek aan Wenen zal brengen, hoewel er langs officiële weg nog geen aankon diging van is ontvangen. Nixon zou zich persoonlijk op de hoogte willen stellen van de proble men, waarvoor Oostenrijk zich door de aanhoudende stroom vluchtelingen uit Hongarije geplaatst ziet. Waarnemers in de Oostenrijkse hoofdstad beschou wen het eventuele bezoek van Nixon als een politiek gebaar van bijzonder belang. LUXEMBURG, 12 dec. (A.F.P.). In de komende twintig jaren zal Europa steeds meer afhankelijk worden van overzeese landen voor zijn grondstoffenvoorziening. Tevens moet een regelmatige stijging van de Euro pese kolenprijzen verwacht worden. Dit is bekend gemaakt op de gemeen schappelijke vergadering der E.G.K.S. te Luxemburg. Om te voorzien in de toenemende behoeften, zal al het mogelijke wor den gedaan, om de kolenwinning te ontwikkelen, en om zo veel mogelijk voor de huisbrandvoorziening cokes door briketten te vervangen. Volgens de deskundigen moet, over een lange periode, een gemiddelde stijging van de kolenprijs in de ge meenschap van 1 procent per jaar worden verwacht. Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Bnrgeler, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1