HEEL HONGARIJE STAAKT ondanks vele maairegelen Zeeland was vier jaar 'troetel-provincie' min. Algera's H Wijziging van Russische vijfjarenplan verwacht Geen verplichte medische keuring voor behalen van rijbewijs Laatste nieuws Op verschillende plaatsen weer hevige gevechten en acties PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BIJNA ALLE HONGAARSE FABRIEKEN LIGGEN STIL Tekort betalingsbalans zeker 500 a 600 milj. Kadar: Regeringsprogramma op komsl Zeer veel tanks in Zuid-Hongarije Wettelijke regeling voor auio-rijscholen Bromfietsers onder de loep Spoed-salarscosigres van a'le onderwijzers Vermindering van zware industrieën? Levensstandaard verhogen om grootste wensen van bevolking te bevredigen Maar tweede veerboot en tunnel blijven op verlanglijst staan Huidige delsngsdifk op Schouwen noodzakelijk Hós Utas DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 20-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagbl 12e Jaargang No. 3576 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 12 december 1956 HET NIEUWE GOESE STATIONSPLEIN Zie pagina 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.43 u., onder 16.27 u. Maan op 13.38 u., onder 3.25 u. Hoogwater donderdag 13 december: Vlissingen: 10.03 u. 1.33 m. 22.43 u. 1.59 m. Terneuzen; 10.26 u. 1.51 m., 23.06 u. 1.76 m. Wemeldinge: 11.28 u. 1.20 m., u. m. Zierikzee: 11.09 u. 1.02 m., 23.55 u. 1.33 m. Minister Hofstra DEN HAAG, 11 dec. De minister van Financiën, de heer Hofstra, heeft in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd over de maatregelen, i. v. m. de overspanning van de Nederlandse economie. Deze is ernstiger dan uit het laatste S.E.R.-rapport blijkt. Hij zeide o.m., dat het te verwachten tekort op de betalingsbalans 500 a 600 miljoen zal zijn, dus veel hoger dan ooit te voren. De oorzaak hiervan ligt volgens de minister in de teruggang in de handelsbalans. Andere punten zijn: m De regering gaat akkoord met de door de S.E.R. gesuggereerde ver mindering van uitgaven en inves- teringen van de overheid. De regering is bereid een loonsver hoging van 5,6 pet, i.v.m. de A.O.V., zo spoedig mogelijk te sanctione ren.. De ambtenarensalarissen zul len met hetzelfde bedrag worden verhoogd. De regering aanvaardt ook de sug gesties tot verhoging van de directe en indirecte belastingen. w Over de eisen van de landbouw kon de minister nog weinig zeggen. Het landbouwbeleid zal eerst in het al- algemene beleid moeten worden uitgebreid. Overleg is nog gaande. WENEN, woensdagmorgen 12 december (Reuter). EEL HONGARIJE STAAKT! Ondanks de scherpe maatregelen van premier Kadar, die standsrechtbanken instelde en de staat van beleg afkondigde. Ondanks de dreigende Sowj et-troepen, die zich in en nabij Hongarije ophouden. Ondanks het volledig isole ren van de hoofdstad, opdat men elders in het land niet van .de stakingsoproep zou horen. Hoegenaamd alle fabrieken liggen stil. Slechts in twee steden, Salgotarjan en Zalaegerszeg, waar de politie scherp is opgetreden, zijn de arbeiders aan het werk gebleven. Maar overal elders is het lied van de arbeid verstomd. Premier Kadar heeft dinsdag een arbeidersdelegatie gezegd dat „de tegen- revolutie waarschijnlijk tegen het einde van de volgende week onderdrukt zal zijn", aldus deelt radio-Boedapest mee. Kadar verklaarde dat zijn regering een regeringsprogramma openbaar zal maken zodra de contra-revolutie vernietigd is. In dit programma worden onder meer als voornaamste doelen gesteld: onafhankelijkheid van Hongarije en voortzetting van de democratisering, aldus Kadar. De bovenste foto toont Togliatti, de leider van de Italiaanse com munistische partij, tijdens zijn rede, die hij, kennelijk zeer ernstig gestemd, hield op het achtste na tionale congres van zijn partij, de grootste communistische partij aan deze zijde van het IJzeren Gordijn in Rome. Foto onder: Twee Russische afge vaardigden op dit congres, Foert- seva, de gunstelinge van Chroest- sjef; en Gegalin, belonen de woor- van Too'lintH trtipf Er wordt opnieuw hevig gevochten. Bij de uraniummijnen van Pecs, in Z. Hongarije, maar ook in west- en mid- den-Hongarije. Reizigers, die uit Boe dapest in het vrije Westen arriveerden (Van onze parlem. redacteur) DEN HAAG, 11 dec. Minister 'Algera heeft de Tweede Kamer laten weten dat er geen verplichte medische keuring komt voor het verkrijgen van het rijbewijs. Voor het toezicht op de rij-instructie van de autorijscholen zal een wet telijke regeling tot stand komen. De bromfietsers zullen zelf moe ten tonen of nadere voorschriften t.a.v. de ingevoerde max snelheid van 40 km binnen de bebouwde kom nodig zijn of niet. Verder heeft minister Algera o.m. nog de volgende punten medegedeeld: Het aanleggen van afzonderlijke bromfietspaden is niet goed mogelijk. Wel wordt bij de aanleg van nieuwe fietspaden rekening gehouden met de bromfiets. De geluidshinder van bromfietsen wordt door een speciale commissie be studeerd. Er is nog geen aanleiding om een max. snelheid buiten de bebouw de kom vast te stellen. Een voorschrift wordt voorbereid om op wagens twee achterlichten te voeren. De verplichte verlichting zal ook bij dichte mist moeten branden. DE BILT ZEGT: Perioden met regen Zwaar bewolkt en perioden met regen. Matige tot krachtige en aan de kust tot hard of stormachtig toene mende zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Huishoudster bij brand in Enschede omgekomen ENSCHEDE, 11 dec. Tijdens een vrij onbetekenende brand in het huis van een arts te Enschede is de 68-j. huishoudster, mej. G. de V. om het le ven gekomen. Nadat de vuurhaard was gedoofd en de dikke rook was verminderd, vond men op de zolder het stoffelijk overschot van de huis houdster, die door verstikking door de rook om het leven was gekomen. Engels plan voor groot straalverkeersvliegtuig LONDEN, 11 dec. Het gemeente bestuur van Londen wil in samenwer king met de Engelse luchtvaartindus trie een straalverkeersvliegtuig ont wikkelen, dat sneller dan het geluid zed kunnen vliegen met 200 passagiers aan boord. Het ligt in de bedoeling binnen tien jaar een dergelijk toestel op de wereldmarkt te kunnen bren gen. Zondagsrust möet zoveel mogelijk bevorderd worden, maar het geheel stilleggen van de binnenvaart gaat te ver. Het zondagsrijverbod zal worden verzacht of ingetrokken, zodra de brandstofpositie beter wordt. De toer- wagenondernemers kunnen op beperk te schaal ontheffing krijgen. 0 Van een nieuwe Rijn-Scheldever- binding zal de aanleg van enige kana len in West-Brabant afhankelijk zijn. Er zijn geen redenen van techni sche aard om de Zuiderzee- en Delta werken tegelijk uit te voeren. Om re denen van de positie van het materieel zou dit zelfs gewenst kunnen zijn. 0 Voor het afnemen van rijexamens door twee personen bestaat nog geen aanleiding. schatten het totale aantal doden sedert het begin van de opstand op 120.000. Er zouden 300.000 gewonden zijn, van wie een derde ernstig. Volgens deze reizig-rs bevinden zich zeer veel tanks in Zuid-Hongarije, niet ver van de Z. Slavische grens. Westerse verslaggevers, die door Boedapest reden, melden, dat men geen enkele fabriek in werking heeft gezien. Ook het werk op de Czepel ijzer- en staalfabrieken (38.000 arbei ders) ligt volkomen stil. Kadar aan de kant? Het Oostenrijkse blad „Neuer Ku- rier" zegt direct uit Boedapest verno men te hebben, dat de Russen premier Kadar willen vervangen door de stali nist Lajos Feher, een voormalige re dacteur van het oude partij-orgaan „Szabad Nep", die nu eerste redacteur is van het nieuwe communistische blad „Nepszabadsag". Ook kolonel Szabo Behalve Feher komt ook kolonel Szabo steeds meer naar voren. Hij is vroegere leider van de geheime politie, die nu de leiding zou hebben van de Z.G.R.-groep, de organisatie die de ge hate geheime politie is opgevolgd. Szabo zou veel Poolse, Bulgaarse en Zuidslavische studenten in Boedapest hebben laten arresteren omdat zij een Titoistische studentenorganisatie opge bouwd zouden hebben. Tegenstrijdige bevelen Volgens de Weense socialistische „Arbeiter Zeitung" wordt de rege- ring-Kadar heen en weer geslingerd door tegenstrijdige bevelen van het Kremlin en het Rode Leger. 's-GRAVENHAGE, 11 dec. De Alg. Nederl. Onderwijzers Federatie, waarin de onderwijzers zowel van het openbaar als van het bijzonder onder wijs zijn georganiseerd, heeft tegen morgen, woensdag, 12 dec., een de monstratief spoed-salariscongres uit geschreven, dat gehouden zal worden in 's-Gravenhage. De voorzitters van de drie A. N. O. F.-organisaties zullen daar het woord voeren. MOSKOU, 11 dec. (Reuter). Waarschijnlijk zal binnenkort een nieuwe campagne in de Sowjet-Unie worden bekendgemaakt voor een sterke vergroting van de produktie van verbruiksgoederen en van de woningbouw, mogelijk ten koste van de zware industrie, zo verklaarden gewoonlijk welingelichte kringen te Moskou vandaag. Verwacht wordt, dat deze maatrege len genomen zullen worden op een binnenkort te houden bijeenkomst van de centrale commissie der partij. Zij zullen waarschijnlijk een veranderde toewijzing inhouden van de hulpbron nen binnen het lopende vijfjarenplan, dat op het in februari van dit jaar ge houden congres der communistische partij werd goedgekeurd. Sommige berichten spreken van een verdubbeling van de grondstoffen voor de ontwikkeling van de industrie van verbruiksgoederen en over een toewij zing voor de woningbouw van 40 pet. van de gelden., die voor alle soorten bouwwerken beschikbaar worden ge steld. Hoewel de juistheid van deze cij fers niet bevestigd kan worden, ziet men er te Moskou een betrouwbare aanwijzing in van de omvang van de nieuwe poging, welke gedaan zal worden om de levensstandaard te verhogen en althans enige van de meest essentiële wensen van de be volking bevredigen. Les van Hongarije Westelijke waarnemers zijn van me ning, dat deze verrassende verande ring wordt ingegeven door de sterker wordende aandrang van arbeiders en boeren op een beter leven en door de les, welke uit Hongarije werd getrok ken. Deze waarnemers zijn verder van mening, dat het Kremlin in elk geval de kans op soortgelijke incidenten in de Sowjet-Unie wil voorkomen. Het is de waarnemers echter niet duidelijk waar de gelden gevonden moeten worden voor een dergelijke oplevering van de lichte industrie en de woningbouw. Nog geen vijf procent Ongeveer twee jaar geleden moest Malenkow aftreden na sterke kritiek binnen de partij, dat de produktie van verbruiksgoederen te sterk werd be vorderd. In de begroting van dit jaar kreeg de industrie voor verbruiksgoe deren nog geen vijf procent van de gelden, die voor kapitaalinvesteringen werden toegewezen. De thans overwo gen vergrotingen schijnen even groot of zelfs groter te zijn dan die tijdens de twee jaar, dat Malenkow premier was. Egyptische leger legde brug over het Suezkanaal CAIRO, 11 dec. (Reuter). Het Egyptische leger heeft een brug over het Suezkanaal gebouwd voor het ver voer van troepen naar het schiereiland Sinai, aldus is dinsdag te Cairo be- "kend gemaakt. Volgens deze bekendmaking is het leger al begonnen met het opruimen van m-inen velden in de Sinai en het oprichten van telefoonpalen. De oude palen zijn door de Israëliërs gestolen, zo werd gezegd. (Van onze parlementaire redacteur.) DEN HAAG, 11 dec. „Het stemt mij tot vreugde, dat de Zeeuw se belangen in de Kamer door Zeeuwen worden behartigd", zo zeide vanmiddag minister Algera in de Tweede Kamer bij zijn verdediging van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Hij dacht daarbij aan de maiden-speeches van de heren Van der Peijl (C.H.) en Kodde (S.G.P.). „Maar", zo zeide hij, „men moet niet vergeten, dat de Zeeuwse belangen ook vaak door anderen worden verdedigd." „Het is volstrekt onjuist, dat ik Zeeland of Zeeuwsch-Vlaanderen zou achter stellen. Er is geen provincie in Nederland, waaraan iJc in de afgelopen vier jaar zoveel aandacht heb besteed als juist aan Zeeland. De haven van Breskens is thans in prima staat, Terneuzen heeft een pier voor grote schepen, de Braakman is afgesloten en het rijkswegennet in Zeeuwsch-Vlaanderen is sterk verbeterd. Aandacht voor oesters Voorts zal het rijk aan verbeteringen der veerhavens van Vlissingen en Breskens grote bedragen besteden. Daarmee zal aan de verkeersontwikke- ling een grote steun worden gegeven. Naar de mening van minister Al gera is er geen reden om aan te ne men, dat „Verkeer en Waterstaat" aan de Zeeuwse oesterteelt te wei nig aandacht besteedt. Van harte gegund De sluis bij Katseveer in de Zand- kreek binnen het raam van het Drie- Eilandenplan is nog in studie. „Men kan ten volle verzekerd zijn van mijn belangstelling voor Zeeland, maar dat betekent niet dat ik alle wensen kan inwilligen. Ik gun Z. Vlaanderen van harte een tweede veerboot, die achttien miljoen kost, Sluis Katseveer in studie Aandacht voor Zeelands oesters Grote bedragen voor veerhavens Breskens en Vlissingen Mr. J. ALGERA .grote belangstelling. maar wij moeten ons beperken in het hele land, dus ook in Zeeuwsch-Vlaan deren", zo zei de minister. Tunnel en dijken Naast twijfel aan de technische mo gelijkheden van een tunnel onder de Wester-Schelde bestaat zekerheid dat die tunnel zoveel zou kosten, dat het de vraag is, of deze economisch ver antwoord zou zijn. De dijken van de Nieuwe Waterweg en van Wester-Schelde moeten in hun geheel worden verhoogd tot het veiligheidspeil van 1953. Het ver wijt, dat in dit jaar 20 miljoen gul den van het beschikbare bedrag voor herstel van zwakke plekken in de dijk overbleef, legde minister Algera ter zijde. Het is vrijwel onmogelijk precies het bedrag aan te geven, dat voor het herstel van de zwakke plekken jaarlijks nodig is. v. d. Peijl: „Niet voldaan" Tijdens de replieken verklaarde de heer Van der Peijl (C.H.) dank baar, maar niet voldaan te zijn over de rede van minister Algera. Met name t.a.v. de tweede grote veerboot VlissingenBreskens. Wanneer deze tweede boot er niet komt, zullen de investeringen in de openbare vervoerssector naar schatting evenveel kosten als een tweede boot. De heer Van der Peijl wees tenslotte nog op het na tionale belang van een vaste ver binding tussen Zeeuwsch-Vlaan deren en overig Zeeland. De heer Kodde drong er tenslotte bij de minister op aan de Deltawet met spoed te behandelen. DEN HAAG, 11 dec. Minister Al gera heeft vandaag in de Tweede Ka mer gezegd, dat het algemeen belang vergt, dat de polder Schouwen door een delingsdijk in twee stukken wordt verdeeld. De dijk is in de nieuwe ver kaveling van het eiland aangepast. Het bouwen van enige inlaagdijken (Scherpenisse en Oose) is ter bescher ming van de gevolgen van dijkvallen noodzakelijk, ook al wordt hier cul tuurgrond verloren. Alles is gedaan om het overleg over d'eze dijken zo volledig mogelijk te maken. De Rijkswaterstaat en de water schapsbesturen hebben voldoende be voegdheden b(j dreigend gevaar. De Duitse vogelkenner Dr. Max Heinz is naar Londen gevlogen om te trachten het leven van de honderden zwanen uit de Theems te redden, die besmeurd zijn met ruwe olie. Ruim honderd van de zwanen zijn reeds ge storven, maar men heeft thans 384 vogels in behandeling, die een goede kans maken het te 'halen'. Chocolademelk is een goede be strijder van tandbederf, aldus heeft een geleerde in Mainz ontdekt. Het is hem gelukt uit cacaobonen stoffen af te zonderen die tandsteen tegengaan. Zijn advies om chocolademelk te drin ken heeft echter een praktisch be zwaar voor velen: om het effect niet teloor te laten gaan moet men het zon der suiker drinken ST. OEDERODE, 12 dec. In de nacht van dinsdag op woensdag reed in snelle vaart een tien tons auto, voorheen als legervrachtwagen ge bruikt, achtervolgd door enige politie auto's in de richting Becht, St. Oede- rode, Oss. In het nauw gedreven wisten de smokkelaars zich van hun achtervol gers te ontdoen, door het uitstrooien van scherpe pikken, waarop de ver volgers, maar eveneens alle over deze route passerende auto's en andere voertuigen werden uitgeschakeld door lekke banden. Een autobus liep zelfs vier lekke banden op, terwijl talrijke person- nenauto's met een of meer lekke banden de reis moesten onderbre ken. De chauffeurs bleef niets an ders over dan hun wagens achter te laten. De politie speurt ijverig naar de daders. WASHINGTON, 11 dec. De Ver. Staten hebben bij de regering van Tsjecho-Slowakije geprotes teerd tegen het optreden van ge wapende soldaten tegen mensen die in de Amerikaanse kanselarij in Praag, films uit Hollywood wil den zien, aldus heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken dinsdag in Washington meegedeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1