sr NEUROTONIC Sun balm HET \Juuzs>puwe-hde> EILAND Interview met gouverneur Sir John Harding Kloetinge worstelt met vele pro blemen en.... nederlagen Veel winst in vijfde leerjaar voor leerlingen kweekscholen n düZcMl Antefub,01"*} 1 - ZENUWEN Sterke achteruitgang van de haringvangst op de Noordzee Link v. Bruggen Kruidenkracht! In één nacht Uw handen gaaf en zacht Meer vuur en „spirit' Gunstige ervaringen Schuld van vismeelindustrie Spanning in Zeeuwse Handbalcompelitie EEN GREEP niet verdovend maar genezend Dinsdag 11 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 llillllllillllllllllBlllllMIlllllIllllllHllll I1IBII NICOSIA, december. IN het zwaar bewaakte gou- -rnementspaleis van Nicosia, een werkkamer, die eerder il dan luxueus te noemen is, kan men tien uur per dag een kleine, maar impressieve figuur vinden, die de problemen van Cyprus na aan het hart liggen. Het is veldmaarschalk Sir Har ding, eens bevelhebber van de befaamde „Desert Rats" en de man, die er in slaagde Rommel van El Alamein naar Tripolis terug te dringen. De nu zestigjarige Brit, op wie de EOKA ai twee aanslagen heeft gepleegd nog niet zo lang ge leden werd onder zijn bed een tijdbom gevonden heeft een schitterende militaire carrèire ach ter de rug. Hij klom op van ge meen soldaat tot chef-staf van de „Britse Imperiale Strijdkrachten'1 en bereikte daarmee de hoogste sport van de legerladder. Sinds oktober van het vorige jaar zwaait hij thans de scepter over het roe rige eiland Cyprus, in de dubbele functie van gouverneur en opper bevelhebber. Het is voor de journalist een waar plezier om een interview met veldmaarschalk Sir John Harding te hebben, die als gevolg van een oorlogsverwonding in Noordafrika twee vingers aan de linkerhand mist. Door zijn charme heb je ogenblikkelijk het gewenste con tact en hij spreidt een openhartig heid ten toon, waarmee slechts weinigen in zijn positie schermen. Tegenstrijdige belangen Vraag: Hoe komt het, dat de Britse regering op zulke grote moeilijkheden op Cyprus is gestuit, terwijl ze over 't algemeen toch tamelijk succesvol is in de behan deling van andere koloniale pro blemen. Antwoord: Cyprus is geen ge woon koloniaal probleem. Er zijn drie tegenstrijdige belangen in het spel, die met elkaar in overeen stemming moeten worden gebracht. Daar zijn op de eerste plaats de Britse militaire vereisten en op de tweede plaats de aspiraties van Griekenland en de Grieks-Cyprio tische gemeenschap. Op de derde plaats komt dan de angst van Turkije en de Turks-Cypriotische gemeenschap. Vraag: Hoe kan het probleem Cyprus worden opgelost? Antwoord: De eerste fase, die naar een oplossing kan voeren is de erkenning van het feit, dat deze tegenstrijdigheid in de onder scheidene belangen bestaat en dat het onmogelijk is de diverse stand punten met elkaar te verzoenen, zolang er een groep is, die voort gaat alles voor haarzelf op te eisen door middel van de aanmoe diging en de ondersteuning van terreur en geweld. Kortzichtig na tionalisme is ouderwets in de tegenwoordige omstandigheden. Het probleem Cyprus moet worden op gelost in de brede, internationale structuur van eenheid en veilig heid voor de hele vrije wereld. Vraag: Hoeveel tijd neemt het nog in beslag, voordat de Britse strijdkrachten de EOKA als geheel vernietigd hebben? Antwoord: Ik heb nog nooit een belofte ten aanzien van dit punt gedaan en ik ben ook niet van plan dit nu te doen. Maar dit wil ik wel zeggen: in mei en juni zijn de Britse strijdkrachten er in geslaagd de terroristen een paar harde klap pen toe te brengen en onlangs hebben ze meer beduidende suc cessen behaald. Langzaam maar zeker komen we meer te weten over de organisatie en het lidmaat schap van de EOKA en wij zullen de druk voortzetten en vergroten, totdat de terroristen vernietigd zijn. Hoe lang dit ook zal duren, het uiteindelijke resultaat is onver mijdelijk. Vier misdaden Vraag: Wat voor soort mensen zijn de leden van de EOKA? Misdadigers, terroristen, moorde naars en nationalisten? Antwoord: De lange lijst van ge welddaden, die door de EOKA zijn gepleegd, behelst het antwoord op uw vraag. Kan iemand, die waar achtig is, mensen als nationalisten H beschouwen, die ongewapende land- genoten in de rug schieten, een i moord in een kerk plegen, op |j zieke vrouwen in een hospitaal M vuren, of in koelen bloede een 6 onschuldige soldaat wurgen? Het H bedrijven van vier misdaden van p dit soort is niet mijn idee van de ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIBIIII !neP7onden Mededeling Adv» In kruiden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron. óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zcalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes, verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN, Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist f 1,79 oer groot pak, voldoende voor maanden, Sir John Harding wijze, waarop mannen, die werke lijk voor de belangen van hun land menen te moeten opkomen, moeten handelen. Vraag: Veroordelen de Griekse Cyprioten over 't algemeen de da den der EOKA of keuren ze deze goed? Antwoord: Ik heb de Griekse Cyprioten te hoog zitten om te ge loven, dat ze de onheilige daden van Grivas en zijn moordenaars bende door de vingers zien, laat staan goedkeuren. En ik ben er helemaal zeker van, dat de grote meerderheid van de Griekse Cy prioten ziek en moe zijn van de EOKA-acties en naar de terugkeer van de vrede op hun eiland ver langen. Op 't ogenblik durven ze dit nog niet openlijk uit te spreken uit vrees voor wraakneming van de zijde der terroristen op hen en hun gezinnen. Ik hoop en geloof echter, dat dit veranderen zal, zodra we de terreur enigszins on der de knie hebben gekregen en de mensen zich gaan realiseren, dat de nederlaag van de EOKA onvermijdelijk is. Zelfbeschikkingsrecht Vraag: Is de Britse regering be reid het Cypriotische volk het zelfbeschikkingsrecht te verlenen? Antwoord: Het zelfbeschikkings recht is door de Britse regering in beginsel aanvaard. Maar op het ogenblik zou het geen praktische politiek zijn het Cypriotische volk het zelfbeschikkingsrecht te verle nen. Alle verstandige mensen die een realistische en objectieve kijk op het probleem hebben inclu sief de Griekse Cyprioten zul len erkennen, dat er ernstige moeilijkheden zouden ontstaan, als we nu of in de nabije toekomst het zelfbeschikkingsrecht op Cyprus zouden invoeren. Op 't ogenblik Is de Britse sou- vereiniteit over Cyprus het enige alternatief om een werkelijk ern stige botsing tussen Griekenland en Turkije te voorkomen. De ge volgen van zulk een botsing zou den rampzalig voor de Navo-Ian- den en de rest van de vrije wereld zijn. Hervormde Synode vergadert 17 en 18 december DEN HAAG, 10 dec. De generale synode der Ned. Herv. Kerk zal op 17 en 18 dezer bijeenkomen op „Woud- schoten" te Zeist. De agenda vermeldt, behalve een aantal benoemingen en de bespreking van verslagen van organen van bijstand der synode, de behande ling van het rapport van de commis sie ad hoc over de relaties, die zijn ontvangen n.a.v. de oproep tot bezin ning inzake Nieuw-Guinea. „Uitbreiding enige gezangen" van de pers AMSTERDAM, 10 dec. Deze week kan de verschijning van „Uitbreiding enige gezangen" tegemoet worden ge zien, een voorlopige uitgave in eenvou dige vorm van de dertig nieuwe gezan gen en de nieuwe formulieren, die de synode van de Geref. Kerken „voorlo- pg ten gebruike in de vrijheid der kerken heeft gegeven". ngeznnrten Mejedeling (Adv Mevo speelde gastheren grotendeels van de kaart GOES, 10 december. Het spelpeilver schil van de eerste en twee de klasse in ons zaterdagvoetbal is abnormaal groot te noemen. Dit bleek zaterdag j.l. toen we, na diverse wedstrijden tussen eerste klassers voor de variatie de match tussen de tweede-klassers Kloe tinge en Mevo eens hebben bijgewoond. Hoewel beide teams dan in hun klasse niet tot de prominenten behoren is het vertoonde ons bit ter tegengevallen. In een zeer slappe vertoning ging de thuisclub roemloos met 06 ten onder. Het had er alle schijn van dat Kloetinge de morele opdoffer (100) die het vorige week in Kamperland tegen de „Bevelanders" kreeg, nog niet te boven was. De come-back van het eens zo ster ke Kloetinge schijnt met zware weeën gepaard te gaan en dit heeft diverse oorzaken. Ten eerste doet het gemis aan veldtraining in de zomermaanden zich sterk gevoelen. Dit vond zijn oorzaak in het maandenlang niet be schikbaar zijn van het gemeentelijk sportterrein dat een noodzakelijke verbetering moest ondergaan en waar van de accomodatie ook nu in de toe- De heer J. A. van Bennekom De Nederlandse kweekscholen heb ben nu ongeveer vier maanden ge werkt met de „derde Ieerkring". Het valt dan ook niet te verwonderen, dat het grootste gedeelte van de jaar vergadering, die de Bond van Prot. Chr. Kweekscholen in Utrecht hield, in beslag werd genomen door het uit wisselen van de opgedane ervaringen en het uiten van enkele in de prak tijk gebleken bezwaren. De heer J. A. van Bennekom te Middelburg hield een causerie over de inrichting van de derde Ieerkring der kweekscholen. De heer Van Bennekom zei veel winst te zien in de bredere basis die de kweekschoolleerlingen door het llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllB Ingezonden mededeling. was Li 's-GRAVENHAGE, 10 dec. De sterke achteruitgang van de haring vangst, die zich in 1955 voordeed, heeft blijkens het jaarverslag van de Ree- ders-Vereniging voor de Nederland- sche Haringvisscherij grote ongerust heid veroorzaakt in de kringen van reders en vissers. De gemiddelde vangst per vaartuig bedroeg in 1955 slechts 445.000 kg tegen 575.000 kg in 1954. In de afgelopen tien jaar was de vangst alleen lager in 1949, toen zij 337.000 kg per vaartuig bedroeg. De vraag is, of men hier te maken heeft met een exeptioneel lager vangst, zoals die in vroeger jaren ook wel eens voorkwam, dan wel of ook rekening moet worden gehouden met overbevissing van de haringstand in de Noordzee. Aanhangers van de laatste moge lijkheid wjjzen erop, dat door Duitse en Deense kotters steeds meer ge vist wordt op haring en wel speciaal jonge haring ter verwerking in de Duitse en Deense vismeelindustrie. Indien, zo zeggen zij, dit dezelfde haring is welke later als volwassen exemplaren door de Nederlandse ha ringvisserij moeten worden gevangen, dan is het duidelijk dat het vernieti gen van haring, die nog niet aan het paringsproces heeft deelgenomen, schadelijke gevolgen voor de visstand moet hebben. Het hoofdbestuur acht het noodza kelijk, dat door biologen in interna tionaal verband een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid of het vissen op jonge haring voor vismeel- doeleinden inderdaad teruggang van de haringvangsten op de Noordzee ten gevolge kan hebben. Het zwakke punt in de Nederlandse visserij is volgens de vereniging de verouderde vissersvloot. Daarnaast wijzigt de vangtechniek zich. KATS Uitvoering. In de zaal van de heer Blok gaf de muziekvereniging „Excelsi or" de jaarlijkse uitvoering. Nadat het korps enkele nummers had gespeeld brachten de leden van de zangvereniging te Kortgene het stuk „De zon tegemoet" op de planken. De zaal was geheel bezet. vijfde leerjaar krijgen voor hun toe komstige functie. Zij leren de ver schillende schooltypen van dichtbij kennen en ook het bestuderen van bepaalde onderwerpen is zeer belang rijk voor hun vorming. De hospiteerscholen, waar de leer lingen gegevens moeten verzamelen en waarover zij de scripties moeten, dienen volgens spr. zo gevarieerd mo gelijk te zijn. Dit levert vanzelfspre kend vooral op het platteland wel eens moeilijkheden op, omdat men daar nu eenmaal niet zoveel bijzon dere scholen (dalton- en montessori- b.v.) heeft als in de bevolkingscentra, terwijl er in het hele land veel te wei nig goed geoutilleerde christelijke v.g.l.o.-scholen te vinden zijn. De leerlingen moeten ook zoveel moge lijk in aanraking worden gebracht met lagere landbouwscholen, huis houdscholen, e.d., hetgeen in overleg met het departement zeer goed te re gelen valt. Over het algemeen had de heer Van Bennekom gunstige ervaringen opge daan met het nieuwe systeem, al lijdt het natuurlijk nog aan de gebruike lijke kinderziekten. Eén van de moei lijkheden is b.v., dat de hospiterende leerlingen maar al te vaak door het grote personeelstekort actief bij het onderwijs betrokken worden en dat is nu juist niet de bedoeling. Voorts legde spr. de nadruk op de wense lijkheid van een vergoeding zowel voor de leerlingen die soms lange reizen moeten maken en die nu een jaar langer op kosten van hun ouders leven als voor de hospiteerscholen, omdat de hospitanten vooral het hoofd van de school dikwijls heel wat extra werk bezorgen. Meer scholen De voorzitter, mr. T. A. van Dijken te Den Haag, deelde mee, dat als ge volg van het kweekschoolplan dat in februari bij de Tweede Kamer werd ingediend, in verschillende plaatsen activiteiten zijn ontstaan om te ko men tot nieuwe chr. kweekscholen, o.a. in Almelo, Apeldoorn en Eindho ven, terwijl men in Assen, Emmen en Ede zelfstandige scholen hoopt te stichten. Ook de vierde nota betreffende de toekomstige behoefte aan onderwij zers, die de minister de Staten Ge neraal heeft aangeboden, werd nog even onder de loep genomen. In deze nota wordt verklaard, dat na 1960 een potentieel overschot aan onderwijzers zal ontstaan. Door de ruimere toe passing van het wetsartikel betref fende boventallige onderwijzers, zal dit overschot in werkelijkheid echter niet bestaan. Men verwacht dat dit omstreeks 1968 het geval zal zijn. In 1956 liep de in 1955 gestarte spoedcursus voor onderwijzers ten einde. Momenteel zijn al 1700 van. de 1823 geslaagden bij het onderwijs aan gesteld. GOES, 10 dec. In de eerste klasse heren van de Zeeuwse zaalhandbal competitie is veel spanning te ver wachten. Na twee wedstrijden te heb ben gespeeld, staan alle clubs weer precies gelijk, doordat E.M.M. zich dit maal met 79 .door Tonido geklopt zag. De stand is nu: Hellas 22; Ma rathon 22; E.M.M. 22; Tonido 22. In de tweede klasse werd niet ge speeld, maar in de derde klasse nam Tonido 3 de leiding door een 74 overwinning op Neptunus uit Yerse- ke. Bij de junioren haalde Tonido de eerste punten binnen, want E.M.M. moest er met 07 aan geloven. Bij de jongens bleef Olympus op de ereplaats, want het bleef met 10—7 baas over E.M.M. Volharding toonde zich sterker dan E.M.M. 2 (410) en bezet nu de tweede plaats. DAMES In de eerste klasse dames had Mara thon weinig moeite met E.M.M. (05) en staat nu aan de kop. In de tweede klasse begon Hontenisse met een 52 nederlaag tegen Tonido, dat daardoor de leiding behield. Ook Olympus be gon met verlies, want Marathon 2 bleek sterker (2—4). Bij de meisjes tenslotte bleven Zee land Sport en Marathon ongeslagen en zonder verliespunten de leiding delen. Zeeland Sport kreeg door een komst wel alles te wensen zal over laten om de doodeenvoudige reden dat het terrein dat men uitkoos voor de aanleg van een sportterrein totaal ongeschikt is. Een speelveld Voorts is het een abnormale toe stand in Kloetinge dat zowel de voet bal als korfbalvereniging van één speelveld gebruik moet maken, zodat beide verenigingen vaak voor onop losbare problemen komen te staan,zo wel wat het spelen van wedstrijden betreft alsmede de noodzakelijke uren die nu eenmaal aan training moeten worden besteed. Al deze factoren spelen een zeer grote rol wat het sportleven in Kloe tinge betreft en het gemeentebestuur heeft met dit alles geen beste beurt gemaakt. Tevens viel het ons zaterdag op dat men van gemeentewege had verzuimd het terrein in behoorlijke staat te brengen. Met een beetje goede wil kunnen in ieder geval de molshopen worden opgeruimd op de dag dat er een wedstrijd wordt gespeeld....! Chaotisch Ondere al deze chaotische toestan den moet de actieve voorzitter Noom en zijn trouwe mede-secondanten met zijn jongens vooruit zien te boeren en het wordt hoog tijd dat zij een steun in de rug krijgen. Met dit alles wilen wij zeer zeker de nederlaag der thuisclub niet goed praten. Kloetinge heeft een „jonge" ploeg en een spreekwoord 'zegt: wie de jeugd heeft, die heeft de toekomst. Maar in ieder geval zal „Kloetinge" wanneer het „vooruit" wil, de zaken uit het voetbalprogramma energieker moeten aanpakken en met meer vuur, met meer élan moeten spelen, dan het zaterdag deed. Het is deze jongens aan te zien dat zij geen incasseringsvermogen bezit ten en reeds door de knieën gaan als de tegenstander met een paar doel punten voorsprong neemt. De basis waarop goed voetbal rust, techniek en tactiek, laten wij alsnog buiten beschouwing, maar in ieder geval dienen de spelers zich met meer vuur in de strijd te werpen dan zij zaterdag deden. Slechts bij enkele spelers der gastheren was voldoende „spirit" aanwezig om anderhalf uur te voetballen. Van de Linde, Daleuout, Gunst en vooral S. Goeree, kwamen nog met de beste voldoendes uit de bus. Mevo heeft ook geen sterren- ploeg, hoewel het dan enkele spelers van de 3de klasse Zierikzee in de ge lederen telt. Het ploegvesband en sa menspel was echter aanzienlijk beter verzorgd dan dat der thuisclub en Haverhoek en Nolet blijven voor elke verdediging gevaarlijk. Eerstgenoemde heeft trouwens een prettige middag gehad omdat hij zo veel bewegingsvrijheid kreeg van de defensie der gastheren, dat het niet zo moeilijk voor hem was de openin gen voor treffers te vinden. Dit begon al vrij spoedig na de start toen Haverhoek twee maal de roos trof, waarna Nolet de stand op 03 bracht; doelpunten door grove dekkingsfouten in de verdediging van Kloetinge. De voorhoede der thuisclub kreeg eveneens kansen meer zij sprong daar op vaak nonchalante wijze mee om. Op regelmatige wijze brachten De Oude en Haverhoek nog voor de rust de stand op 05. Ook in de tweede helft bleef het in de aanvalslinie van Kloetinge ont breken aan één enkele speler die kan sen weet te benutten. Het stuwende werk van Dalebout, S. Goeree en Gunst bleef zelfs vruchteloos. Mevo dat in de tweede helft de teugels liet vieren scoorde nog een maal door Nolet zodat het einde kwam met 06. De opstellingen: Kloetinge: Herrebout, S. Goeree, Dale bout, Schipper, Gunst, J. Goeree, Wa genaar, Langeraar, Van Sabben, Wil- lems en Van de Linde. M E.V.O.: Simmers, Felius, Baart, Ber- revoets, Van d. Hoek, Huurling, De Oude, Gunee, Haverhoek, Nolet en De Vries. Ingezonden Mededeling (adv.) wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer lijden 17 overwinning een iets beter doel- gemiddelde dan Marathon, dat met 6—3 baas bleef over Volharding. To nido boekte de eerste winst, want Olympus moest met een 84 .leder- naar Vlissingen terug.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4