Emigratie sterk bevorderd door angst voor oorlog Toekomst van de NAVO is in het geding Politieke partijen moeten Nieuw- Guinea-kwestie bestuderen Hervormde en Gereformeerde visies duidelijk toegelicht Emigratie in cijfers Luchtmacht benadeeld voor tienduizenden guldens Chr. Emigratiecentrale vergaderde Poiderlasien voor een ander beiaard Halve eeuw onderzee dienst Kon. Marine R. Abdulgani verhoord Auto in kanaal gereden, drie doden Wordt kippen- stapel te groot? Stormen boven Indonesië Instelling van speciale commissie gevraagd Communisten blijven in Maatschappij Ned. Letterkunde Is een oplossing - zonder compromis - mogelijk? Straaljagers werden te duur Drie personen arrest in Tunnel stort in op circustrein Dinsdag 11 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 (Van onze -redacteur.) UTRECHT, 10 dec. Als ge volg van de huidige onrust en de oorlogsdreiging is de belangstel ling voor de emigratie de laatste maanden sterk toegenomen. Het aantal aanmeldingen was in de af gelopen novembermaand twee maal zo groot als in november '55. Ondanks de betrekkelijk geringe belangstelling voor emigratie in 't begin van dit jaar, zal het aantal emigranten in 1956 dan ook hoger worden dan het in 1955 was. Dit vertelde de voorzitter van de Chr. Emigratiecentrale, de heer A. Warnaar, op de te Utrecht gehou den jaarvergadering. De directeur secretaris van de C.E.C., de heer T. Cnossen, verstrekte later een aantal interessante cijfers over de stand van zaken, die wij terwille van de overzichtelijkheid afzon derlijk weergeven. De heer Cnossen deelde mee, dat minister Suurhoff aanvankelijk niet onsympathiek stond tegenover de ge dachte om van Nederlandse zijde meer te doen voor de nazorg van de geëmigreerden. Thans is de bewinds man echter geheel op dit standpunt teruggekomen. In de middagvergadering spraken twee predikanten over de kerkelijke bearbeiding van de emigranten. Ds. J. Kremer uit Den Haag, voorzitter van de Deputaten voor de Emigratie van de Gereformeerde Kerken, schetste het werk, dat in deze kerken ge schiedt. De gereformeerden zouden de emigratie kunnen zien als het af tappen van het levensbloed van de kerk, zo zei hij. Sedert 1948 verlieten 61.000 gereformeerden het land, d.w.z. dat als het ware 100 dorpskerken van de omvang van die van Wirdum ver loren gingen. Maar de Gereformeerde Kerken zien de positieve kant van de emigratie, die ook een antwoord is op het gebod om de aarde te vervullen. Emigratie appelleert aan de speciaal calvinistische trek tot expansie en is voor de immigratielanden van cul tuur bevorderende en historievormen- de invloed. Spr. schetste de moeizame tot standkoming van zijn Depntaatschap en de vele financiële zorgen, die dit werk meebracht. Sedert 1949 leg den de kerken hieraan f 400.000 ten koste. Dit is echter nog niets, als we zien dat de betrekkelijk kleine Chr. Reformed Church in Amerika voor het werk onder onze mensen jaarlijks 200.000 dollar neertelt. Deputaten zorgen dat predikanten meegaan met emigrantenschepen, heb ben de verantwoordelijkheid voor de I correspondentie met kerkeraden hiel en overzee, opdat geen leden „zoek raken", steunen de jonge door Neder- I landse gereformeerden gestichte Re- formed Churches in Australië en ^Tieuw-Zeeland en doen nog vele din- VOORTHUIZEN, 10 dec. Bij het bestuur van het waterschap van de Barneveldse Beek is een merkwaardige klacht binnengeko men. Een inwoonster uit Hars kamp heeft n.l. jarenlang water schapslasten en grondbelasting betaald, hoewel zij geen grond be zat. Eigenlijk bezat zij_ wèl grond, maar wist dat zelf niet. Het ka daster stond n.l, op haar naam en de aanslagen van het waterschap en de grondbelasting worden be paald volgens de gegevens van het kadaster. Nog vreemder is het, dat een ander, eveneens zonder dit zelf te weten, een huis op de grond heeft gebouwd. Dit kwam pas aan het licht, nadat de echt genoot van de dame uit Hars kamp was overleden. Toen werd de boedel verdeeld en al het grondbezit kwam aan de kinde ren. Steeds kwamen de aansla gen van het waterschap en de belasting binnen. Men heeft dus jarenlang waterschapslasten en grondbelasting betaald voor een perceel grond, dat door een ander in bezit was genomen. De be staande toestand kan pas veran deren, indien het kadaster over eenkomstig de werkelijkheid is gewijzigd. DEN HAAG, 10 dec. De onderzee dienst van de Koninklijke Marine be staat 20 december a.s. een halve eeuw. Het ligt in de bedoeling dit feit in het laatst van mei of begin juni van het volgende jaar officieel te vieren. Op 20 december 1906 werd de eerste on derzee torpedoboot voor de Koninklijke Marine overgenomen. Dit schip heette de „Luctor et Emergo". Het werd la ter herdoopt in onderzeeboot no. 1. De eerste bemanning van dit vaartuig be stond uit luitenant jhr. Schorer, ser- geant-torpedist Quant, sergeant-tor pedomaker Boevière, sergeant-monteur Kootker, machinist Gestel, korporaal- torpedist Bouwen, korporaal-stoker Ewald, stoker-olieman De Visser en stoker-olieman Den Brasem. De „Luctor et Emergo" werd ge bouwd door „De Schelde" te Vlissin- gen. Geref.: vervult de aarde! Herv.t stimuleren noch remmen! gen meer. Spr. emigranten er waarschuwde voor om de de a.s. kerken enigszins kan naar bestaande kerken. Ze zegt iets minder gauw dan de Gereformeerde Kerken dat dit niet kan. Nochtans heeft de Ned. Her vormde Kerk oog voor het belang van emigrantenkerken, waar de men sen vooral in de eerste tijd gemak kelijker kunnen worden opgevangen. In Canada bestaat het innigste contact met de Reformed Church en in Australië met de Presbyterian Chux-ch. Beide sprekers konden verklaren, dat het emigrantenwerk een nuttig en mooi werk is, waarbij naast veel zorg ook veel zegen te bespeuren valt. De heer Warnaar deed de waar schuwing horen, dat alle mede werkers van de C.E.C. nu hun ver antwoordelijkheid dubben moeten beseffen. De angst is een slechte leermeester en nog vaker dan an ders zal thans de emigratie moe ten worden afgeraden aan hen, die om de een of andere reden hier voor niet geschikt zijn. U et aantal aanmeldingen voor emigratie in Nederland bedroeg in de eerste elf maanden van dit jaar 48.836 tegen 45.322 in de overeen komstige periode van 1955. Er vetrokken 28.485 personen tegen 27.380 in het vorig jaar. Enige tijd nam Australië de eerste plaats in, maar nu staat Canada weer aan de top. Vorig jaar gingen in de genoemde periode 8.272 per sonen naar Canada tegen 13.325 nu. Naar Australië vertrokken vorig jaar 21.280 personen tegen nu slechts 13.157. De C.E.C. kreeg in dit jaar tot dusver 9.365 aanmeldingen, dat is 1.845 meer dan in heel 1955. Zij neemt dus 19,2 pCt van de gevallen voor haar rekening. Vroeger verzorgden de Gewestelijke Arbeidsbureaus ongeveer 60 pCt van de emigranten en de maatschappelijke organisaties 40 pCt. Sedert de oprichting van de Alg. Emigratiecentrale is deze verhouding juist omgekeerd en komt 60 pCt by de organisaties terecht. Typerend is ook, dat de emigranten steeds meer uit de grote steden en de administratieve beroepen komen en steeds minder uit de landbouw In 1949 vormen de agrariërs 50 pCt van de emigranten, doch nu nog slechts 5 a 6 pCt. overzee niet te beschouwen ais „fili alen" van de kerken hier. Het zijn kerken met een eigen historie, die niet aan de Nederlandse verhoudin gen moeten worden aangepast, maar waaraan de Nederlanders zich moe ten aanpassen. Ds. A. v. d. Flier uit Velp zei, dat de Ned. Hervormde Kerk de emigra tie als feit aanvaardt, doch deze niet stimuleren of remmen wil. Aangezien hervormde emigranten zich ook mel den bij de arbeidsbureaus en de alge mene centrale, kan de kerk haar voor lichting niet aan de C.E.C. overlaten. Zij riep hierover de Hervormde Emi gratiecommissie in het leven. De Ned. Hervormde Kerk ziet zich zelf slechts als een openbaring van het lichaam van Christus met de na druk op een. Zij gaat er van uit, dat ook in de emigratielanden kerken zijn die zich zo mogen noemen en zo verwijst haar leden dan ook als het Overheidsdiensten op 24 en 31 december gesloten DEN HAAG, 10 dec. De rijks diensten en rijksinstellingen zullen op de maandagen 24 en 31 december a.s. gesloten zijn, voorzover het dienst belang zich daartegen niet verzet. In beginsel is besloten dat het personeel deze vrije dagen zal Inhalen. Aan de gemeente- en provinciale besturen is bericht, dat zij ten deze op gelijke wijze kunnen handelen. DJAKARTA, 10 dec. (A.N.P.) De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Roeslan Abdulgani, die zondag in Djakarta terugkeerde van zijn reis naar de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties zal binnenkort worden verhoord in ver band met de tegen hem ingebrachte beschuldiging betrokken te zijn in een corruptie-schandaal. HOOGEZAND, 11 dec. Gistermor gen is, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, een bestelauto van een aannemersbedrijf te Stadska naal te Hoogezand in het Oude Win- schoterdiep geraakt. In deze auto be vonden zich twintig werknemers van het bedrijf. Ze waren op weg naar hun werk te Kropswolde. De auto ver dween bijna geheel onder water. Door van alle kanten direct toegeschoten hulp mocht het gelukken alle inzitten- uit de auto te halen. Drie van hen bleken buiten ken nis te zijn. Er werd langdurige kunst matige ademhaling toegepast, doch het gelukte niet de levensgeesten weer op te wekken. De slachtoffers zijn: J. Idema, 44 jaar, gehuwd, een kind, J. Leeuwinga, 44 jaar, gehuwd, geen kinderen, G. Goeree, 50 jaar, ge huwd, drie kinderen. Alle drie wo nende te Valtermond, gemeente Odoorn. UTRECHT, 10 dec. De resultaten van de pluimveehouderij in 1936 zijn, wat de prijs en de afzet van eieren be treft, maar zeer matig geweest, aldus de voorzitter van de Nederlandse Pluimveefederatie op de in Utrecht gehouden jaarvergadering. De uitbreiding van de pluimvee stapel in 1956 tot 4,7 miljoen kippen was volgens de voorzitter sterk ge weest. Het aantal henkuikens is dit jaar met 22,7 procent gestegen en de produktie op de gei-egistreerde be drijven is van 3,75 miljard eieren in 1955 opgelopen tot 4,2 miljard. De produktie voor 1957 wordt geschat op 4,5 miljard. In 1956 heeft de eierpro- duktie voor het eerst de vier miljax-d overschreden. Ofschoon de produktie per hen goed is geweest, vroeg de voorzitter zich af, of de opvoering van de produktie niet te zeer gaat tot nadeel van de constitutie van de kip en van de kwa liteit van het ei. PRIJZEN De eierprijzen lagen met gemiddeld 13 cent, iets beneden 1955, hetgeen onbevredigend genoemd werd. Voor de rentabiliteit van de bedrijven is een gemiddelde jaarprijs 'van 13,2 ct nodig, aldus de voorzitter. De voorzitter deelde mede, dat in gaande september 1957 aan de Landbouwhogeschool te Wageningen een leerstoel zal komen, speciaal voor de pluimveeteelt. Minstens veertig doden DJAKARTA, 11 dec. ANP. In het afgelopen weekeinde zijn vele streken van de Indonesische archipel door overstromingen, stormwinden en aard verschuivingen geteisterd. Zowel van Oost- en West-Java, als uit Midden- Sumatra stromen de onheilsberichten de hoofdstad binnen. Minstens veertig personen werden gedood en 7500 huizen werden vernield of beschadigd door orkanen in het ge bied van Banjuwangi, in de provincie Oost-Java. o- Ere-promotie Eduard van Beinum AMSTERDAM, 11 dec. Gister middag is Eduard van Beinum in de aula van de gemeentelijke universi teit te Amsterdam bevorderd tot doc tor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte. Met deze ere-promotie wil de universiteit van Amsterdam hein huldigen ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als dirigent van het Concertgebouworkest. De promotor was prof. dr. K. P. H. Bernet, hoogleraar In de muziekweten schappen aan de Amsterdamse uni versiteit. Adres van 116 Nederlandse intellectuelen UTRECHT, .10 december. In een adres aan de zes democratische politieke partijen spreken 116 intellectuelen, onder wie 54 hoogle raren, er hun verontrusting over uit, dat het vraagstuk van de be paling der betrekkingen tussen Nederland en Nieuw-Guinea van de zijde der regering, noch van die der volksvertegenwoordiging, noch van die der politieke partijen de kritische aandacht ontvangt, die het verdient. Deze intellectuelen heeft het in het bijzonder verontrust, dat de politieke partijen met uitzondering van de C.P.N. zich bij de jongste verkie zing voor de Tweede Kamer nauwe lijks met deze kwestie bezig gehouden hebben en dat de grondwetswijziging die tot vermelding van Nederlands N.- Guinea als deel van het koninkrijk ge leid heeft, tot stand gekomen is zon der dat door openbare gedachtenwisse- ling het belang van deze aangelegen heid in het volle licht is komen te staan. Op de vraag welke status Nieuw- Guinea behoort te hebben, kunnen de adressanten geenszins allen een duidelijk antwoord geven, terwijl zij zich ook op alle andere aspecten van het Nieuw-Guiena vraagstuk niet voldoende bezonnen hebben. BELANG DER BEVOLKING Ook naar de mening van deze intel lectuelen is het belang van de inheem se bevolking van Nieuw-Guinea iets, waarmee men bij de bepaling van de status van het land in zeer hoge mate rekening heeft te houden. Zij stellen er prijs op te verklaren, dat zij aan de bereidheid van de daar werkende Ne derlanders vóór alles het belang van de bevolking te dienen niet twijfelen en dat zij voor niemand onderdoen in waardering voor hetgeen deze Neder landers tot stand brengen. 's-GRAVENHAGE, 10 dec. De Maatschappij der Nederlandse Letter kunde heeft haar afschuw uitgespro ken over elk systeem geldt tot on derdrukking der menselijke vrijheid, maar zij kan hoezeer de gebeurte nissen in Hongarije afkeurend niet overgaan tot enigerlei maatregel te genover leden, die onverhoopt dit standpunt niet delen. Deze „beginsel verklaring" is afgelegd in een buiten gewone jaarvergadering van deze Maatschappij. Als haar oordeel sprak de Maatschappij verder uit, dat zij, die een opti-eden ter onderdrukking van de menselijke vrijheid als in Honga rije goedkeuren, ontrouw zijn aan de geestelijke veronderstellingen der Maatschappij. Dit laatste werd aan de door het bestuur voorgestelde verkla ring toegevoegd op voorstel van prof. dr. P. Minderaard en prof. dr. G. Kui per en aangenomen met 23 tegen 22 stemmen. Een voorstel van de heer M. Croiset en acht andere leden om deze alinea als volgt te vervangen: „Hieruit volgt, dat zij uit solidariteit met het voor zijn vrijheid strijdende Hongaarse volk het lidmaatschap van de Maat schappij onverenigbaar acht met dat van de communistische partij Neder land of één van haar mantelorganisa ties", werd verworpen met twaalf stemmen voor en eenendertig tegen. In het Benoordenhout in Den Haag zijn in de afgelopen dagen vier inbraken gepleegd. Uit één perceel werd voor f 1.650,ontvreemd. 0 Irak Petroleum ig bereid de olie- uitvoer uit Irak t« vergroten. De opvatting echter, dat voortzetting van het Nederlandse bewind in zijn huidige vorm naar rechtvaardiging vindt in een zedelijke roeping, wijzen de adressanten af. Zij betwijfelen, of het officiële Ne derlandse standpunt politiek houdbaar en het vasthouden eraan moreel te ver antwoorden is, hoewel de adressanten deze twijfel niet allen op dezelfde grond koesteren en ten aanzien der al ternatieven niet eenstemmig zijn. MENINGSVORMING URGENT Het Nieuw-Guinea-vraagstuk is niet een vraagstuk, waaromtrent in Neder land de meningen volledig uitgekris talliseerd zijn. Om allerlei redenen echter is meningsvorming thans ur gent, hoe moeilijk zij ook wegens de gecompliseerdheid van het vraagstuk te bereiken is. Naar de mening van de adressanten zou het aanbeveling ver dienen om een veelzijdige en diep gaande studie van het vraagstuk toe te vertrouwen aan een commissie, waar in verschillende politieke partijen ver tegenwoordigd zijn en waarin tevens deskundigen zitting hebben, omdat men hier te doen heeft met een na tionaal vraagstuk, waarmee niet in het reine is te komen, indien tradionele wegen bewandeld worden. In het adres wordt tenslotte de po litieke partijen verzocht in samen werking met elkaar zulk een ge mengde commissie in het leven te roepen en haar opdracht en moge lijkheid te geven op niet te lange termijn een openbaar of voor pu- blikatie bestemd rapport uit te bren gen, waarin het vraagstuk geanaly seerd wordt en advies wordt gege ven omti-ent de voor Nederland en Nieuw-Guinea meest wenselijke ge dragslijn. Namens de 116 intellectuelen is het adres ondertekend door prof. dr. G. C. Heringa te Amsterdam, mej. mr. W. M. W. van Lanschot te Utrecht, ds. J. Popma te Amsterdam en prof. mr. J. J. M. van der Ven te Bilthoven. Conferentie in Parijs Vandaag begint te Parijs de met grote spanning in de westerse wereld tegemoet geziene conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der 15 landen, die zijn aangesloten bij de Noord Atlantische Verdragsorgani satie. Reeds nu zijn er beschouwingen over het resultaat der besprekingen gepubliceerd en die waren niet mals. Een poli tieke commentator wist al wat er in het slotcommuniqué zou staan: zeer vriendelijke woorden over „eeuwige trouw" als bondgenoten onder elkaar, maar niet een échte oplossing voor de gecompliceerde politieke vraagstukken en een wer kelijk herstel van de benauwende breuk tussen Amerika aan de ene en Engeland en Frankrijk aan de andere kant. Zo'n conclusie voordat de con ferentie begint is natuurlijk wel zeer voorbarig. Maar zij staat beslist niet buiten de werkelijk heid en is zeker niet een lach wekkend voorbeeld van poli tieke duimzuigerij. Want de gene, die even nadenkt over de oox'zaken van deze breuk en over het totaal verschillen de beleid, dat door de drie ge noemde mogendheden wordt ge voerd, slaat de schrik om het hart, als hij de vraag wil be antwoorden op welke wijze de tegenstellingen zonder dat het weer één van die aller- verfoeilijkste compromissen wordt kunnen worden over brugd. Het gesprek van de dag Niet ongedaan De scherpe veroordeling der Brits-Franse actie in Egypte door Amerika is niet ongedaan gemaakt. Pas op het moment, dat in Londen en Parijs offi cieel werd verklaard, dat Egyp te zon worden ontruimd, liet Washington weten, dat er olie aan West-Europa zou worden geleverd. Indien Engeland en Frankrijk niet hadden toegege ven, zouden de Verenigde Sta ten West-Europa door oliever schepingen te verbieden, onder een zeer zware economische druk hebben gezet. Minister Foster Dulles, juist hersteld van een zware opera tie, kan bij aankomst in Parijs nu wel heel idealistisch vertel len, dat Amerika alles zal doen om het Westen weer één te maken, er zijn weinig mensen meer, die geloven, dat de zo hoog geroemde en ook zo buiten gewoon noodzakelijke bond genootschappelijke trouw zal worden zoals zij vóór de Brits- Franse actie was. Reeds enkele malen hebben wij uiteengezet hoe verschil lend de belangen van Amerika en die van Engeland en Frank rijk ten opzichte van het Mid den-Oosten liggen. En hoe juist Amerika als de grote tegen speler van de Sowjet-Unie schijnbaar tot elke prijs de Aziatisch-Afrikaanse landen te vi'iend wil houden. Ook al om, zoals in Engeland en Frankrijk wordt gezegd, de door deze lan den verlaten plaatsen in te nemen. Het ontstane vacuum op vullen dus. En dan zó snel, dat de Russen niet aan bod kunnen komen. Daarbij zouden de Ame- kanen er dan op rekenen, dat de volkeren in het Midden- Oosten wat minder vriendelijk ten opzichte van de Russen ge stemd zijn na hun verraad in Hongarije. Via Ver. Naties? Uit allerlei opmerkingen en uitlatingen valt verder te con cluderen, dat Amerika niet zo erg geporteerd is voor eniger lei actie door de Navo. De Amerikanen willen hun poli tieke beleid liever uitstippelen via de Verenigde Naties. Niet, dat zij de Navo willen loslaten, integendeel. Als militaire orga nisatie is zij in onze tijd onmis baar en het is voor geen be strijding vatbaar vast te stel len, dat het met de vrijheid vair het Westen gedaan zou zijn, in dien dit schild ter verdediging niet zou hebben bestaan. Maar in het geheel der Amerikaanse zienswijze wordt op dit ogen blik de voorkeur gegeven aan besprekingen in de Ver. Naties. Deze volkerenorganisatie heeft vooral nu het Aziatisch-Afri kaanse blok zo'n enorme in vloed heeft gekregen niet het odium van een „kolonialis tisch westerse" instelling, als zodanig het Midden-Oosten een organisatie als de Navo nu een maal ziet. Vandaar, dat men in Amerika denkt via de Ver. Na ties meer te kunnen bereiken. Onmachtig Naar veler oordeel ook minister Luns heeft er de laat ste tijd meei-malen op gewezen zijn, juist door de opkomst van het Aziatisch-Afrikaanse blok, de Ver. Naties steeds meer tot onmacht gedoemd. Wie nagaat op hoevele punten het werk der volkerenorganisatie, doordat dit blok zich van stem ming onthield of haar stem ten nadele van het Westen uit bracht, zinloos is geworden, die vraagt zich met zorg af wat er van deze instelling, dit „in strument des vredes", moet te rechtkomen. En hij neemt liefst het zekere voor het onzekere, n.l. niet alleen versterking van de militaire kracht der Navo, maar ook uitbreiding van haar taak met betiekking tot niet- militaire doeleinden. «I******!*** 's-GRAVENHAGE, 16 dec. De Koninklijke Marchaussee heeft drie personen gearresteerd, die ervan wor den verdacht de Koninklijke Lucht macht voor enige tienduizenden gul dens te hebben benadeeld. De gearre steerden zijn de heren W. V., eigenaar en directeur van een tweetal fabrie ken, W. van der L., bedrijfsleider en S. N., technisch ambtenaar van een vliegtuigfabriek te Dordrecht. De drie gearresteei-den zouden zich onwettig heben verrijkt bij de bouw van straaljagers voor de luchtmacht. In een bedrijf te Leidschendam wer den onderdelen vervaardigd voor de Ingezonden Mededeling (Adv.) Juist op het moment, dat de circus- trein passeerde, stortte op de weg van Palermo naar Messina een tunnel in. Er ontstond een paniek. Hulpgeroep weerklonk in 't donker.... olifanten trompetterden, leeuwen en tijgers brulden. Het was een chaos.... Gelukkig bleek er maar één gewonde te zijn: de dompteur Gert Simoneit. Des te groter was echter de materiële schade: vier wagens, waaronder die met de belangrijkste onderdelen van de nieuwe tent, bleken zwaar be schadigd. Tijdens het opnieuw inla den van de circustrein barstte een hevig onweer los: een kanonnade van donderslagen, oogverblindend weer licht en een kletterend geweld van hagelstenen. Als men aan voorteke nen geloofde, kon het niet erger. De olifanten dreigden zich los te rukken en in een panisch geweld alles te verpletteren, de roofdieren sprongen tegen de wanden van hun wagens omhoog, een kameel schreeuwde als een bezetene. Ieder was op zijn post, sjouwde en zwoegde ioor, geen droge draad meer aan het lijf Belééf die spanning van lief en leed achter de schermen van het circus. Lees de boeiend en afwisselende ge schiedenis van het circus van voor onze jaartelling tot heden. De circus kenners J. v. Doveren en Fred Tho mas schreven 'tvoor u: het standaard werk „De bonte droom van het Cir cus". Met leuke pentekeningen en prachtige kleurenplaten. Voor slechts 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of recht streeks bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaande toegezon den, onder rembours. Er is ruimte voor nog meer kleurenplaten en tref fende fotoreprodukties, die u gratis krijgt voor rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u zo'n merk aan. Neem 'n pakje extra voor de zondag! vliegtuigen, die in de fabriek te Dor drecht werden gebouwd. Sinds januari van dit jaar zou de heer V. in samen werking met de heren v. d. L. en N. voor dit werk een te groot aantal arbeidsuren in rekening hebben ge bracht, waardoor de toestellen eniga tienduizenden guldens te duur kwa men. De valsheid in geschrifte, die hiervoor nodig was, zou gepleegt zijn door de heer Van D., die hiertoe door de heer V. zou zijn geprest. Internationaal onderzoek S.E.R.-rapport melkprijs DEN HAAG, 10 dec. Het verband tussen melkprijs en melkproduktie behoort gebaseerd te zijn op een juist verloop van kostencurvus. Deze zijn door de S.E.R. zelfs niet bij bena dering vastgesteld. Dit deelt het be stuur van het Landbouwschap mede naar aanleiding van het S.E.R.-rap port over de prijsvorming van melk. Alleen al hierom, zo meent dit be stuur, is het advies van de S.E.R. dat garantie voor een deel van de gepro duceerde melk wil geven, onjuist. De S.E.R. neemt aan, dat de pro- duktie-omvang van de „wereldmarkt" moet worden aangepast. De bestaans mogelijkheid van het grootste deel van de melkveehouderij, met name het weidebedrijf, is echter aan vrij nauwe grenzen (oppervlakte, kwali teit van de grond, gebouwen, arbeids- bezetting) gebonden. Voorts is de na tuur (biologische factoren, ziekten, weersinvloeden enz.) vaak van meer invloed dan het prijsmechanisme. De theoretische-economische grond slagen voor het verband tussen melk prijs en melkproduktie zijn geheel andere, dan die voor industriële be drijven, waarvan de S.E.R. kennelijk ten del uitging. Voorts wordt geen onderscheid gemaakt tussen weide- bedrijven en (kleinere) gemengde be drijven, in welke laatste produktie aanpassingen eenvoudiger zijn, dan in de, vrjje starre, eerstgenoemde.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3