om zelf bieden? Malenkof in Boedapest slakingen het hoofd te Bouw van Goese televisietoren had verre van prettig verloop li Griekse reder helpt Europa bij olievoorziening met zijn vloot Zullen Russen openlijk strijd aanbinden als poging mislukt? Nu drang naar West-Europese eenheid groter dan ooit NASSER: *De strijd kan ieder ogenblik opnieuw beginnen' Grote strop voor onder-aannemer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Jury van Amerikaanse vaders wees gratie af en eiste DOODSTRAF Arbeiders geen gewapend maar lijdelijk verzet Geen verwijten over interventie in Egypte Aan ons geduld komt eind eens een Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2488 (b.g.g. vqor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagbl J Zie pagina 2 12c Jaargang No. 3575 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 11 december 1956 ZEEUWS WOORDENBOEK OP 'HAAGS' DRUKPAPIER I Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.42 u., onder 16.27 u. Maan op 13.13 u., onder 2.14 u. Hoogwater woensdag 12 december: Vlissingen: 8.46 u. 1.31 m., 21.36 u. 1.49- m. Terneuzen: 9.10 u. 1.49 m., 21.58 u. 1.63 m. Wemeldinge: 10.12 u. 1.13 m., 22.57 u. 1.43 m. Zierikzee: 9.50 u. 0.94 m., 22.42 u. 1.24 m. Bange, maar waarschijnlijke geruchten in Boedapest BOEDAPEST, dinsdagmorgen 11 dec. (Reuter). In Boedapest deed maandag hardnekkig het gerucht de ronde, dat de Sowjet-vice- premier Malenkof vrijdag en zaterdag j.l. opnieuw de Hongaarse hoofdstad heeft bezocht en dinsdag alweer terug zal komen. Dat zou dan naar de mening van waarnemers geschieden om Kadar te helpen het hoofd te bieden aan de 48-uurs staking, die vannacht om 12 uur van kracht is geworden. Zij herinneren eraan dat het eerste bezoek, dat Malenkof zou hebben gebracht, samenviel met een onbuigzame houding van Kadars regering tegenover de arbeiders en dat zijn tweede mogelijke bezoek vlak aan de ontbinding van de centrale arbeidersraad vooraf ging. Kadars regering heeft intussen al haar propagandistische kracht inge spannen om de afgekondigde algemene staking teniet te doen. Radio-Boeda- pest verzocht de arbeiders de oproep te negeren en vermeldde oproepen van „verscheidene fabrieken", die naar zijn zeggen besloten zouden hebben aan het werk te blijven. De eerste berichten van vandaag uit Boedapest melden echter, dat de overgrote meerderheid der Hongaarse arbeiders in staking is gegaan. i Angelo la Marca, de Ameri- l kaanse taxi-chauffeur, die op Long Island'bij New York, de (f> baby Peter Weinberger uit zijn kinderwagen roofde, met de be- J doeling losgeld te eisen, maar in het nauw gedreven het kind Volgens reizigers die maandag uit Boedapest in Wenen aankwamen, zul len de arbeiders niet hun toevlucht ne men tot gewapend verzet, maar een campagne van „burgerlijke ongehoor zaamheid" beginnen om van hun ver zet tegen de regering te getuigen. Laatste poging? In Wenen beschouwt men de offi ciële ontbinding van de arbeidersraden en de nieuwe arrestaties van arbei dersleiders als een laatste wanhopige poging van de Hongaarse regering om de macht van de raden te vernietigen. Als de Hongaarse regering hierin niet slaagt, zouden de Russen wel eens openlijk de macht in handen kunnen nemen om te trachten de orde in het land te herstellen. Genoemde reizigers verklaarden voorts dat de meeste mensen in Boe dapest nog steeds het Kossuth- embleem of rozetten met de Hongaar se nationale kleuren dragen teneinde hun verzet tegen de regering te tonen. Volgens deze reizigers zijn de Hon gaarse boeren eveneens vastbesloten hun verzet tegen Kadar voort te zet ten. Zij zouden de mijnwerkers en de verzetsstrijders die hun tegenstand tegen Kadar en de Russen in de bos sen blijkbaar nog steeds volhouden vap voedsel voorzien. „Voor niemand bang" De voornaamste centra van het ver zet zijn de heuvels van Matra en Mec- sek, maar des nachts kan men af en toe ook schoten horen uit het heuvel- gebied bij Boeda en Gellert in de om geving van Boedapest. Van een radiozender der verzets strijders in centraal-Hongarije heeft men verscheidene keren het volgende opgevangen: „Wq zijn voor niemand bang. Als het voor onze vrijheid nodig is dat wij weer de wapens opnemen, zullen wij dit doen zelfs als onze stryd ho peloos is". Waar is Nagy? Men weet nog steeds niet waar Imre Nagy is. In Wenen gaan geruchten dat Rakosi, de vroegere leider van de Hon gaarse communistische partij, de poli tiek van de regering-Kadar van Mos kou uit controleert. langs de weg in 'n bosje legde, waardoor het stierf, is door 't gerechtshof van Nassau County te Mineola op Long Island veroordeeld tot de dood op de elektrische stoel. De jury, geheel bestaande uit vaders van ge zinnen uit de omgeving, had zijn verzoek om gratie gegrond op zijn vermeende ontoerekeningsvatbaarheid afgewezen. W.E.U.-conferentie ie Parijs gesiart (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) PARIJS, 10 dec. De week van maandag ingezet met een bijeenkomst Peter's ontvoerder ....Elektrische stoel Angelo la Marca, de taxi-chauf- chauffeur, die de baby ontvoerde en oorzaak werd van dc geweld dadige dood. Het echtpaar Weinberger in de getuigenbank, wachtend op de uitspraak van de jury, die „de doodstraf" zou luiden. Vele we ken lang hebben Peters' ouders in angstige spanning geleefd, tot dat de chauffeur bekende en het lijkje aanwees. V.N. stellen Rusland voor bloedbad verantwoordelijk NEW VORK, 10 dec. (Reuter). Zestien landen, w.o. Nederland, heb ben maandag bij de Algemene Verga dering van de Ner. Naties een resolu tie ingediend, waarin de Sowjet-Unie verantwoordelijk wordt gesteld voor het bloedvergieten in Hongarije en nogmaals wordt aangedrongen op on middellijke terugtrekking van de Sowjet-troepen uit Hongarije onder toezicht van de Ver. Naties. De reso lutie is in krachtige bewoordingen ge- steld. Twee arbeiders gedood door vallende buizenlading ROTTERDAM, 10 dec. In de ha ven van Rotterdam zijn vanmiddag twee arbeiders gedood en een gewond, doordat een lading ijzeren pijpen (ge wicht 2500 kilo) uit de grijper van een hijskraan viel en de mannen trof. De twee arbeiders waren op slag dood. Een dezer dagen stond (ook) in Ame rika een straaljager in brand. De pi loot trachtte zijn machine te landen tussen de twee op de foto zichtbare huisjes in. Dat lukte en juist voordat de tanks met kerosene in brand vlo gen en ook de huisjes in vuur en vlam zetten, drukte hij op de knop van zijn schietstoel en vloog zijn veiligheid te gemoet. Het enige wat hij er van over hield was een flinke stomp tegen zijn neus, maar daarmee was hy ook de enige „gewonde" die er viel. Dit onge val met goede afloop gebeurde in Ing- lewood in Californië dicht bij Los Angeles. In W.-Hongarije laait guerilla weer op BELGRADO, 10 dec. (Reuter). In Westelijk Hongarije is de guerilla iweer opgelaaid na het besluit van de rege ring tot ontbinding van de arbeiders raden, aldus te Belgrado ontvangen berichten. Er worden gevechten gemeld uit het gebied van Pees, bij de Zuidslavische grens, uit Szombathely, bij de Oosten- rykse grens en uit Komarom, bij de Tsjechische grens. De Franse regering van Mollet heeft maandag de eerste twee van een reeks vertrouwensvota over haar be groting voor 1957 (van ongeveer veer tig miljard gulden) gewonnen. Van een bijzondere correspondent ROME, 10 dec. President Nasser heeft in een interview ver klaard, dat de beslissing van de Ver. Naties geen enkele aandui ding bevat, dat aan de terugtrek king der vreemde troepen uit Egypte voorwaarden kunnen wor den verbonden. Egypte is tot nu toe te lankmoedig geweest, maar aan het geduld komt een eind. De strijd kan ieder ogenblik opnieuw beginnen, aldus de, Egyptische president. Om Egypte tegen Israel te kunnen beschermen, had Nasser aanvankelijk Egypte's traditionele bondgenoten om wapenen gevraagd. Zij weigerden, maar bewapenden wel Israel met de motivering dat een machtsevenwicht tot stand moest worden gebracht. Zij voorzagen het twee miljoen inwoners tellende Israel van een hoeveelheid wapens, die voldoende zijn voor de ze ven Arabische landen met veertig mil joen inwoners. Engeland, Frankrijk en Amerika wilden wel wapens leveren, als Egypte deel zou gaan uitmaken van hun blok ken. Er werden ons zulke vernederen de voorwaarden gesteld, aldus Nasser, dat ik niet geaarzeld heb ze af te wij zen. Gedwongen door de Israëlische be- dreigging had hij daarop besloten wa pens te betrekken van wie ze maar leveren wilde. Zo kwam de transactie met Tsjecho-SIowakye op geheel com merciële basis tot stand. Op het landgoed „Fjetre" te Hamar, is plotseling overleden Arve Sinnerud, de bekende oud-hardryder op de schaats, bij wie de Nederlandse ryders elk jaar logeren en trainen. Sinnerud Jr. heeft veel gedaan voor de Neder landse schaatsport. Zqn vader (86) traint onze nationale ploeg nog steeds. In ruim zeven dagen om de Kaap heen voersvolume van meer dan 800.000 ton. Het grootste schip van deze re der, de „Spyros Niarchos" maakt de roete rond de Kaap in zeven dagen en achttien uur. Het meet 47.122 ton. De reder verwacht binnenkort af levering van zijn nieuwe grote tank schepen van 47.150, 41.697 en 41.000 ton. Deze zullen onmiddellijk voor de olievoorziening van Europa worden gebruikt. HAMBURG, 10 dec. (A. F. P.). De Griekse reder Stavros Noarchos heeft besloten het grootste deel van zqn vloot van olietankschepen te ge bruiken voor de verzekering van de voorrang hebbende olievoorziening van West-Europa en Groot-Brittan- nië. Hij maakte bekend, dat hij hiertoe de beschikking heeft over een ver- EINDELIJK HOOGSTE PUNT BEREIKT: 82.35 meter GOES, 10 december. De Goese televisietoren. tot in verre omtrek waar te nemen heeft het hoogste punt bereikt, nadat maandenlang aan de bouw is gewerkt. Dit betekent echter allerminst dat nu weldra de toren in gebruik kan worden genomen. Thans moet de afbouw worden begonnen, terwijl tijdens dit werk en ook daarna de mannen van de technische dienst van de P.T.T. nog heel wat te verzetten hebben. Wanneer de toren in gebruik kan worden ge nomen, kon men ons nog niet mededelen. Het zal in ieder geval nog wel eind volgend jaar worden voor het bouwkundig gedeelte klaar is. Tegen die tijd zal de onderaannemer uit Arnhem zich ongetwijfeld nog meer dan nu achter zijn oren krabben. Deze torenbouw heeft het bedrijf van de onderaannemer namelijk grote financiële stroppen be zorgd, waardoor het op de rand der bestaansmogelijkheid is geraakt. Geprikkelde stemming Dientengevolge is, zo vernamen wij, de verhouding op het karwei er in de afgelopen maanden niet beter op ge worden. Integendeel, deze verhoudin gen werden voortdurend slechter. Vooral tussen de hoofdaannemer en de onderaannemer ontstond een geprik kelde stemming, hetgeen de bouw al lerminst gunstig eerder ongunstig heeft beïnvloed. De onderaannemer zou zo werd opgemerkt niet over de in veler oog voor een dergelijk kar wei vereiste constructies beschikken, terwijl hij ook, waarschijnlijk als ge volg van het in financiële moeilijkhe den geraken, trachtte met zo weinig mogelijk mensen het werk op te knap pen. Verhoudingen op karwei voortdurend slechter De bouw van de televisietoren, die plaats vindt onder supervisie van de rijksgebouwendienst, is door de hoofd aannemer een bedrijf uit Gouda onderaanbesteed. Nadat de hoofdaan nemer de fundering had gelegd, moest de onderaannemer het bouwwerk op hoogte brengen. Of de onderaannemer zich heeft verkeken, of de calculatie aanvecht baar is geweest of dat er andere fac toren in het spel zijn geweest, het blijft op dit moment een vraag. Ze ker is wel, dat de onderaannemer zich een strop van jewelste op de hals heeft gehaald! Het gevolg daarvan is weer geweest, dat, toen dc oplevering ernstig over tyd dreigde te geraken, geschermd is met het eventueel hanteren van op het niet tqdig opleveren staande boetebe paling tot een niet onaanzienlqk be drag. „En dientengevolge, ziet u", zo deelde men ons mede, „kan niet wor den gezegd dat de bouw van een Goe se televisietoren tot op heden erg pret tig is verlopen". Mast van 50 meter Naar wij nog vernamen ligt het in de bedoeling op de toren, die 'n hoog- P.T.T. krijgi nog heel waf werk ie verzeiien te heeft van 82 meter en 35 cm. een mast van 50 meter te plaatsen. Deze is reeds naar Goes onderweg. De toren kan 21 verdiepingen bevat ten, maar voorlopig wordt volstaan met 14 verdiepingen. Het optrekken van de schacht heeft plaats gevonden door een aantal Duit se werklieden. De onderaannemer had dit werk namelijk op zijn beurt weer onderaanbesteed. Het bekleden van de schacht, het maken van de verdiepin gen en de bordessen moest de onder aannemer echter met eigen mensen doen. Hoeveel tijd voor de afbouw precies nodig zal zijn is niet bekend. De hoofdaannemer moet veel werk bij ka mertemperatuur doen, zoals bijv. het tegelzetten. Veel hangt dus af van de weersgesteldheid. Het ligt in de bedoeling naast de toren een dienstwoning te bouwen. De uitvoering van dit werk moet echter nog worden aanbesteed. grote politieke activiteit in Parijs is van de zeven ministers van buiten landse zaken van de Westeuropese Unie. Hoewel in het officiële communiqué dat na bijna zes uren van besprekin gen door minister Luns als voorzitter van de conferentie, aan de journalisten werd voorgelezen, daarover weinig blijkt, is op deze bijeenkomst meer dan ooit duidelijk de drang naar eenheid van de zeven landen Engeland, Frankrqk, West-Duitsland, Italië, België en Nederland gebleken. In Nederlandse delegatiekringen wordt vernomen, dat op de conferentie van maandag bij de bespreking van de jongste ontwikkelingen geen verwij ten zijn gericht tot de Britse en Franse gedelegeerden over de interventie in Egypte. De conferentie heeft zich wel uitgaande van de thans ontstane situatie beraden over de vraag, hoe zal moeten worden gereageerd. Daar bij kwam de eenstemmige wens tot grotere eenheid tot uiting en werden de mogelijkheden om door onderling politiek overleg hiertoe te komen, be sproken. Grondslagen In het communiqué wordt voorts ge zegd, dat de ministers van buitenland se zaken van de W.E.U. maandag be sprekingen hebben gevoerd over de grondslagen voor het vaststellen van de sterkte en bewapening van het mi litaire apparaat van de zeven landen. De conferentie van maandag werd bq- gewoond door de ministers Spaak (België), Pineau (Frankrijk), Von Brentano (West-Duitsland), Partino (Italië), Bech (Luxemburg), Selwyn Lloyd (Engeland) en Luns (Nederl.) De vergadering werd voorts gedeel telijk bijgewoond door waarnemers van Canada en de Ver. Staten. Priesters-babysitters tijdens prot. preek Prima verstandhouding ROTTERDAM, 10 dec. De „Japara", een schip van de Rotterdamsche Lloyd, is op weg naar Indonesië met een bijzondere lading. Want wat is het gevalDe passagierslijst bevat alleen namen van Amerikaanse pro testantse zendelingen met hun gezinnen en van r.k. mis sionarissen. „Maar", zegt het rapport, dat gezagvoerder De Bruyn aan zijn directie uit bracht, „de onderlinge ver standhouding is zo uitne mend, dat wanneer er 's zon dags aan boord een protes tantse kerkdienst wordt ge houden, de r.k. geestelijken gedurende die tijd op de zen- delingen-baby's passen". Wij twijfelen er niet aan, of de zendelingen zouden hetzelfde graag voor hun roomse colle ga's hebben gedaan. Het is uiteraard nimmer nodig ge weest. I.V.V.V. vraagt solidariteit maar geen stakingen BRUSSEL 10 dec. (Reuter). Het internationaal verbond van vrqe vak verenigingen heeft vandaag een be roep op de arbeiders in de wereld ge daan hun solidariteit met de collega's in Hongarije opnieuw te demonstre ren. Aan de arbeiders in de aangrenzen de communistische landen zal per radio worden verzocht zich niet als stakingsbrekers te laten gebruiken. Aan de Ver. Naties verzoekt het IVVV haar resoluties inzake Hongarije kracht bij te zetten. Het IVVV heeft het niet raadzaam geacht een algemene oproep tot een stakingsactie te doen. Het wordt aan de afzonderlijke landen overgelaten welke actie zij willen ondernemen om uiting te geven aan hun sympathie met Hongarije. Zoals gemeld, hebben de Nederland se vakverenigingen verklaard deze stakingen niet te zullen steunen. Vijftigduizend kilo hooi en een aantal landbouwwerktuigen zijn ver loren gegaan bij de brand in de nieu we boerderij van de heer P. Tuin te Vollenhove. In de oorlogsjaren is zijn vorige boerderij op dezelfde plaats af gebrand. DE BILT ZEGT: Hetzelfde weertype Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen of motregen en ook hier en daar mist. Matige, langs de kust tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1