elle ogen staarden me aan door een gat in de muur' Uit de lueAeld imui 't I Weesp ontving Hongaarse familie Hammarskjoeld herinnert aan „de rechten van de mens" Team van Ned. Rode Kruis vandaag naar Oostenrijk In eenzame boerderij werden zes Eoka-mannen ontmaskerd Zorg voor vluchtelingenkamp Nederlandse jeugd hielp Hongarije Kans op hongersnood in Boedapest Uitbreiding van Schiphol funest voor landbouw Maandag 10 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 NICOSIA, november. (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) N een donkere ruimte, die voor de opslag van veevoeder werd ge bruikt, zag ik een jas aan de muur hangenIk haalde hem weg en ontdekte, dat er een luchtkoker achter verborgen wasToen ik m'n zaklantaarn op het gat liet schijnen, staarden een paar felle ogen me aanSoldaat Pearse, die naast me stond, bedacht zich geen momentHij richtte op de opening en schoot het hele maga zijn van z'n sten-gun leeg„Niet schieten" hoorde ik iemand ach ter de muur roepen. „Niet schieten! We geven ons overIn de stal, die zich naast de opslagruimte bevond, kropen toen zes EOKA- mannen achter een paar ezels vandaanZe kwamen uit een ge heime schuilplaats, die zich half in de grond bevond en staken met een de handen omhoog In een helikopter van de Engelse lucht macht was ik naar de eenzame boerderij gevlogen, die zich in Kaparonovo bevond. Het gehucht was echter zo klein, dat het nog niet op de meest uitvoerige kaart van Cyprus stond aangegeven. Vlak bo ven me verhief zich de verweerde Pen- tadaktylos, de hoogste top van het Ky- renië-massief, die er als een vuist met zes knokkels uit ziet. Verlaten en vooral woest was het landschap om me heen. Wegen waren er niet en het huis was slechts bereikbaar via een paar steile ezelpaden. De E. O. K. A. kon zich geen betere schuilplaats wensen en had er dan ook een dankbaar gebruik van gemaakt. Dierenbeschermers De zo succesvolle zuiveringsactie, die de Britten hadden ingezet, was volgens het geijkte patroon begonnen. Het ge bied, waarin geopereerd zou worden en dat een oppervlakte van vijfhonderd vierkante kilometer had, was eerst her metisch van de buitenwereld afgesloten. Op de wegen werden wachtposten uitge zet, bergpatrouilles bewaakten de hellin gen en voor de kust kwamen een paar marine-korvetten te liggen. Door middel van pamfletten, die door vliegtuigen werden uitgegooid, werd de bewoners'n uitgaansverbod opgelegd. „Niemand mag zich buiten vertonen!" stond er o.m. op vermeld, zomede de aankondiging, dat elke overtreder zonder meer zou worden neerzesrUoten. Een troepenmacht van drieduizend man was toen het gebied binnenge trokken. Scholen werden gerequideerd, tentenkampen opgeslagen en binnen twaalf uur was de opsporingsactie in volle gang. Centimeter voor centimeter werd als het ware afgegraasd. Geen huis werd overgeslagen, geen kerk en geen kippenren. Elke grot werd onder zocht, elke bongerd, elke olijfboom ook die een natuurlijke schuilplaats bood. Er werd overigens niet alleen naar ter roristen en wapens gezocht, maar ook naar veeNiet omdat er zoveel vee dieven op het eiland waren en ook niet, omdat de bevelvoerende brigadier zo veel van dieren hield. De Engelsen zou den echter niet graag gezien hebben, dat de schapen en ezels, die Cyprus bevol ken, als gevolg van het uitgaansverbod zouden verkommeren. Ze waren bijna verplicht de plaatsen der veehoeders in te nemen, wilden ze later tenminste niet wegens het veroorzaken van dierenleed gecritiseerd worden. „Na vijf dagen", zei een compagnies commandant niet zonder hamor, „had ik achttien kudden schapen en drieendertig ezels gevangen genomen, maar nog geen één terroristIk heb een paar van mijn mannen, die van het platteland komen, opdracht gegeven de dieren te verzorgen en ik ben er van overtuigd, dat ze geen druppel water tekort zijn gekomen. Ik was eerlijk gezegd blij, toen ik de beesten kwijt raakte, dat geblaat en gebalk be gon me danig de keel uit te hangen. Verdacht huis Het was het „platoon" van luitenant John Haw geweest, dat voor het succes van de operatie zorgde. Deze jonge offi cier had het onherbergzame gebied ten noorden van de Pentadaktylos toegewe zen gekregen en niemand had hem er om benijd. Zijn mannen, dertig in getal, kon den twee paar schoenen op de rotsachtige hellingen verslijten. De grotten, die ze onderzoeken moesten, waren legio en in de lagere regionen stonden de distels dicht opeengepakt. „TTet was een grote verrassing voor onszei luitenant Haw, „toen we plotse ling, op dit hoog gelegen plateau, een boerderij zagen liggen I nand had er om over ingelicht en we -dden er al op gerekend geen levend wezen te ontmoetenVier families woonden er, bij elkaar misschien een vijftien personenIk heb natuurlijk meteen de hele zaak laten doorzoeken, maar ik kon niet» vinden, dat op de aan wezigheid van de E.O.K.A. of van wapens duidde Van het begin af aan had de luitenant de boerderij een verdachte plaats gevon den. Het grootste raadsel voor hem was wel een nog gloednieuwe pijpleiding, die naar een beekje op de Pentadaktylos was aangelegd en die op een even gloed nieuwe watertank was aangesloten. De kostbare apparatuur contrasteerde sterk met de armoede der gebruikers en nie mand onder hen was in staat er een ge loofwaardige verklaring over te geven. „Niet één keer heb ik het huis laten doorzoeken", vervolgde Haw, „maar ten minste zes keerAlles hebben we on dersteboven gehaald, letterlijk alles, tot de appels op de planken en de provisie kast toeWe waren net van plan, de boerderij voor goed de rug toe te keren, toen een van mijn mannen in een gat vlak naast de mestvaalt struikelde Het bleek een met planken afgedekt hol in de grond te zijn, waarin een brengun, twee automatische pistolen en een grote hoeveelheid munitie verborgen was In de bongerd vonden we toen een soort gelijke schuilplaats, waarin een olievat gaard bleek zich een geheime opslag plaats voor explosieven te bevinden, ter wijl we er ook zes bommen uitgegraven hebben Niemand der bewoners had van iets geweten. Maar nadat de vier families on der bewaking waren gesteld, waren de parachutisten voor de zevende keer met een huiszoeking begonnen. Nu echter met de wetenschap, dat ze een E.O.KA.-nest hadden ontdekt, met een verbetenheid en nauwkeurigheid dus, die het toppunt hadden bereikt. Het was toen, dat soldaat O'Donnell het gat in de muur ontdekte. En het was toen ook, dat soldaat Pearse zijn stengun er in leeg schoon en dat zes E.O.K.A.- strijders zich overgaven. Thassos The- mistocleous, de dertigjarige regionale leider van Kyrenië behoorde er toe, Pho- tis Christofi,, zijn vijfentwintigjarige ad judant en Hadji Haralambous, een negen tienjarige Cyprioot, die in een vuilnis emmer uit het ziekenhuis van Nicosia was gevlucht, en op wiens hoofd een prijs van vijftigduizend gulden stond. Slechts één van hen was licht aan het oor gewond. Wapens nadden ze niet bij zich, maar in hun schuilplaats bevonden zich grote voorraden drinkwater en voedsel. Tweede explosie De zes arrestanten waren reeds de vo- rig& dag naar het fort van Kyrenië over- gebrafcht. Hetzelfde was gebeurd met de mannelijke leden der vier families, op één na. Hij was een wat oudere man met een zware, neerhangende snor, die on verschillig tegen de deurpost van de ka mer stond aangeleund, waarin drie vrou wen en een zestal kinderen stil bijeen zaten. „Hij is de enige, die helemaal buiten de zaak heeft gestaan", zei een kaptein, die de verhoren had afgenomen. „Hij is hier pas vier dagen geleden gearriveerd en hoewel hij natuurlijk alles van de E. O. K. A.-activiteiten heeft geweten, heeft hij er zelf niet aan deel genomen". Een Auster-sportvliegtuig met het ken teken van de Britse luchtmacht op de romp bromde laag over Kaparonovo heen. Een regen van witte pamfletten daalde naar beneden en een deel ervan fladderde weldra uitgelaten om me heen. Ik raapte een van de drukwerkjes van de grond op. De tekst was in het Grieks gesteld maar een officier van de Intelli gence Service vertaalde het voor me. De mannen, die vrouwen hebben vermoord, kinderen hebben geterrori seerd en die uw dorpen zulk een slech te reputatie hebben bezorgd", stond erop, „zijn gearresteerd. De afgelopen week is moeilijk en onplezierig voor u geweest, maar zij heeft geresulteerd in in de overbrenging van zes misdadigers naar plaatsen, van waaruit ze nooit meer zullen terugkeren. Deze dingen moeten niet meer voorkomen. U heeft het lot in eigen handen, want als u vrede wenst, kunt u deze krijgen. De toekomst van Cyprus biedt gelegenhe den te over voor rust en welvaart voor iedereen!" Een dag later heeft er opnieuw een donderende explosie door de bergen van Kyrenië weerklonken. Het E.O.K.A.-nest viel in duizenden brokken uiteen, opge blazen door misschien wel diezelfde glimlachende majoor, die voor het on schadelijk maken van die onbetrouwbare cementen bom verantwoordelijk was. •s-GRAVENHAGE, 10 dec. Het Rode Kruisteam, dat de zorg voor het door het Nederlandse Rode Kruis ge adopteerde vluchtelingenkamp Jude- nau in Oostenrijk op zich zal nemen, vertrekt vandaag om 11.00 uur per KX.M. naar Wenen. Met de leiding van dit team is be last mej. G. J. Veeger uit Nijmegen, die het Nederlandse Rode Kruis reeds vele jaren heeft gediend, o.a. als in- spectrice van de mobiele teams in In donesië en als vertegenwoordigster bij het Rode Kruis in Nieuw-Guinea. Aan het team, dat uit 9 personen be staat, is als medicus toegevoegd de heer P. J. M. Baudoin, arts te Assen, chef staf bij het gewestelijk commando van het Rode Kruis korps in Drenthe. Het vluchtelingenkamp Judenau is gevestigd in een groot, oud schoolge bouw, dat tijdens en na de oorlog als onderdak voor troepen heeft gediend. Een jaar geleden werd het door de Russen ontruimd. De Oostenrijkers hebben het gebouw grondig gereinigd en aan voorzieningen als waterleiding en sanitair wordt nog druk gewerkt; ook aan de keukeninrichting zal nog het een en ander moeten worden ge daan, want op het ogenblik worden de 660 Hongaren, die er onderdak heb ben gevonden, geravitailleerd van de centrale keukens van het Rode Kruis in Wenen uit. Prof. Dr. W. H. Gispen. De wjjze In Israël. Uitg. Kok, Kampen. Prijs 10.95. In deze rede, uitgesproken ter gele genheid van de 76e herdenking der V. U., bespreekt prof. Gispen de opgewor pen vraag of wij in Israël aan een apar te klasse of stand van wijzen moeten denken. Prof. Gispen ls, in tegenstel ling met anderen, zeer voorzichtig in zijn conclusies t.a.v. de gegevens van het O.T. Ook de toestand dienaangaan de bfl de omliggende volken wijst niet in deze richting. Misschien ls vanaf de tijd van Hizkia van een afzonderlijk beroep van wijzen te spreken. Prof. Gis pen laat zien, hoe deze wijzen op de duur de Joodse rabbi's worden uit de tfld van Jezus, die alsdan als de grote Wijze Zijn stem laat horen. Een oriënterende rede op dit punt, die ons de ontwikkeling van de wijs heid, die in Israël onmiddellijk aan de openbaring Gods verbonden is, laat zien. Over begrippen als chokma („goochem") worden mooie opmerkin gen gemaakt. Aanbevolen! „Jaap en Truus", door J. P. Pau- lusse en J. Voorwinden. Uitgave J. B. Wolters, Groningen-Ba tavla. Dit deeltje ls het derde in de serie van vier leesboekjes voor de eerste twee leerjaren van de Lagere School. De leesstof „groeit" met Jaap en Truus mee. Uitstekende boekjes voor de klein tjes. „Bjj huls en Honk", door A. Grhnme en K. Norel. Deel 5, 6, 7, 8 en 9. Uitgave J. B. Wolters, Groningen-Batavla. Deze leesboeken zijn voor de Christe lijke Scholen bestemd. De keuze van de verschillende fragmenten ls goed. Al- Aangezien Judenau op geruime af stand van Wenen ligt, zal aan deze wijze van voedselvoorziening een ein de worden gemaakt; zodra het team klaar is om de arbeid ter plaatse te beginnen. Zodra het team aan het werk gaat, zal het Nederlandse Rode Kruis in to taal 44 medewerkers in Wenen aan de arbeid hebben; terwijl zich aldaar 14 ambulances en vrachtwagens van deze organisatie bevinden. Vrijdagmiddag droeg de minister van maatschappelijk werk, me}, dr. M. A. M. Klompé, in Weesp een geheel in gerichte woning over aan een Hon gaarse vluchtelingenfamilie, die hier mede de eerste schreden naar een nor maal bestaan weer heeft gezet. Op de 's-GRAVENHAGE, 10 dec. Giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis heeft zaterdag de drie en een half mil joen gulden overschreden. In dit be drag zqn vele tienduizenden guldens begrepen, die bijeen werden gebracht door de jeugd, die op scholen en in verenigingen acties voerde ten behoe ve van de hulpverlening aan de Hon garen. Dan zq deze medewerking van de Nederlandse jongeren kón het Jeugd Rode Kruis direct meedoen, toen het internationale Jeugd Rode Kruis vroeg Kerstpakketten te maken voor de Hon gaarse jeugd van zes tot veertien jaar in de vluchtelingenkampen in Oosten rijk. Men wil namelijk aan 6.000 kin deren een pakket zenden, waarin on der andere schoenen, kleding en enige andere welkome zaken zulen worden verpakt. Het jeugd Rode Kruis in Nederland heeft 250 van deze Kerstpakketten voor zijn rekening genomen, die in de kampen zullen worden uitgereikt door het Oostenrijkse Jeugd Rode Kruis. De waarde dezer pakketten zal on geveer 80,per stuk bedragen en het Jeugd Rode Kruis in Nederland heeft er in totaal 18.000,aan be steed. SINT PHILIPSLAND Benoeming. Daar de onderwijzeres aan de Chr. school, mej. Den Engelsman, de school gaat verlaten, ls in haar plaats benoemd mej. M. Deij, onderwijzeres te Barneveld. foto zien we de heer des huizes die staalgieter van beroep is op char mante wijze de minister dankzegen. Hervormde zendingspredikan ten naar Indonesië 's-GRAVENHAGE, 8 december. Het secretariaat van de Raad voor de Zen ding der Nederlandse Hervormde Kerk ontving uit Indonesië het bericht, dat de visa zijn afgekomen voor de zendings predikanten ds. F. van Nieuwpoort en ds. A. de Kuiper. Zo spoedig mogelijk zullen deze zich naar Oost-Java begeven, waar ds. Van Nieuwpoort als studenten predikant in Soerabaia werkzaam zal zijn en ds. De Kuiper als docent aan de Bale Wyoto, de theologische school der Oostjavaanse kerk te Malang. Na 15 januari a,s. BOEDAPEST, 7 dec. Roger Gal- lopin, voorzitter van het bestuur van het internationale Rode Kruis, heeft vrijdag verklaard, dat Boedapest na 15 januari a.s., ernstig gevaar loopt door hongersnood te worden geteis terd, indien niet tijdig aanzienlijke hulp uit het buitenland wordt ver leend. Er zullen oproepen om hulp tot de nationale Rode Kruisverenigingen worden gericht. Er is voorts behoefte aan 36.000 ton steenkool, 100.000 de kens en honderd ton glas voor zieken huizen en vluchtelingenkampen. Acht jaar universele verklaring Verklaring van 's mensen vertrouwen...... in zichzelf Van 't geloof in,..„ menselijke waardigheid Streven naar..... morele orde NEW YORK, 10 dec. „Acht ja ren zijn er voorbijgegaan, sinds de universele verklaring van de rech ten van de mens werd uitgeroepen als „het gemeenschappelijk door alle volkeren en alle naties te be reiken ideaal", als het doel, waar naar alle mannen en vrouwen ter wereld behoren te streven", aldus een boodschap van secretaris-ge neraal, Dag Hammarskjoeld van de V.N. op de dag van de rech ten van de mens" (10 december). „Het is van belang ons de ba kens te herinneren, die ons in het verleden hebben geleid en die ons ook in de toekomst nog kunnen leiden naar een internationale or de, waarin vrijheid en gerechtig heid de overhand hebben. De universele verklaring ls zulk een baken. Het ls geen formeel verdrag, doch de verklaring van 's mensen vertrouwen in zichzelf, van zijn geloof in de mense lijke waardigheid en van zijn streven naar een morele orde. Deze verklaring vaardigt in woorden de rechten en vrij- Ingezonden Mededeling (adv.) •ordevol met handwapens was neerge- leen tegen het laatste stukje van deel latenEn ln een walletje van de wijn- zeven hebben we een bezwaar. Het stukje op zichzelf ls niet kwaad, maar er wordt ln verteld, dat de vader van Rob ln een circus werkt en waar er genoeg ouders zijn van kinderen, die de Christelijke scholen bezoeken, die hun kinderen niet naar een circus zul len laten gaan, lijkt het met niet juist, dit fragment te hebben opgenomen. Verder ls er veel te prijzen. „De Magneetreeks", onder redac tie van G. Stuvel en J. van Mou- rik. Uitgave J. B. Wolters, Gro- ningen-Batavia, Van deze Magneetreeks hebben we onder redactie van dr. 3. A. vor der Hake. Uitg. H. J. Paris, Am sterdam. Het hierboven aangekondigde boek heeft het reeds niet geringe aantal Bij belcommentaren ln ons land weer met één vermeerderd. Maar we moeten hier onmiddellijk bijvoegen: eerstens, dat dit nieuwe werk een waardevolle aanwinst met een geheel eigen opzet is en in de tweede plaats, dat het zeker voorziet in een behoefte bij de groep, waarop het zich richt. De gereformeerde groe peringen beschikken naast de zeer uit vier deeltjes, bestemd voor het vierde voerlge serie Korte Verklaring der Hei- leerjaar, ontvangen. Men kan de boek jes ln de rubriek leerleesboekjes onder brengen. want ln verhaalvorm worden verschillende onderwerpen behandeld. Dit geschiedt op zeer verdienstelijke manier, waardoor de kinderen onge merkt over een bepaald onderwerp aar dig wat leren, zonder dat het hen In spanning zal kosten. Het zijn goede boekjes, niet speciaal voor de Christe lijke school geschreven, doch daar wel te gebruiken. „Kleine Schoolatlas der gehele Aarde in 48 kaarten". Het is de bekende atlas van P. R. Bos en O. L. van Balen, bewerkt door P. Eibergen. Uitgave 3. B. Wol ters, Groningen-Batavla. We volstaan met te zeggen, dat dit reeds de 45ste druk is. Dat zegt meer, dan dat we een paar waarderende woor den over deze uitgave zeggen. En wie onzer ls niet „grootgebracht" op school met deze oude, trouwe Bosatlas t. Commentaar op de Heilige Schrift gehele werk te lezen met het waakza me oog van een leek en van de samen stellers vereenvoudiging of nadere ver klaring te vragen waar dit mogeirjk' was om het werk voor de groep, waar voor het was geschreven geheel begrij pelijk te maken. Door deze goede pro cedure mist het boek alle vakjargon en zijn alle onvermijdbare theologische termen begrijpelijk gemaakt. Het boek kon binnen de huidige om vang worden gehouden zonder al te be knopt te worden, mede omdat men de Bijbeltekst zelf niet opnam. Het ls de bedoeling dat deze commentaar naast de Bijbel wordt gebruikt. Hij geeft dan pericoop voor pericoop opheldering en nadere toelichting. Dit gebeurt op een prettig leesbare en duidelijke wijze De Bijbelboeken, die dit nodig hebben, wor den voorts elk afzonderlijk in een kort hoofdstuk ingeleid. Bijzonder waardevol wordt deze Com mentaar op de Heilige Schrift door de vrij omvangrijke inleidende artikelen tot het Oude en tot het Nieuwe Testa ment. Het Oude Testament heeft 17 van deze artikelen, die tezamen een voortreffelijke inleiding vormen op de studie van dit Bijbelgedeelte. Er zijn hoofdstukken over de tekst en over de kanon van het O.T., over de aardrijks kunde van Palestina en de Joodse oud heden, over de Bijbel in het licht van de opgravingen, over de profetie in Is raël en de Christusverwachting ln het Oude Testament. Ook de verklaring van het Nieuwe Testament wordt voorafgegaan door zo'n apparaat. Al met al is dit nieuwe boek, dat al in 1944 op stapel werd gezet en dat ln afleveringen verscheen voor het compleet ter beschikking kwam, geworden tot een compleet en up to date werk voor de Bijbelstudie voor school, gezin en vereniging. Het zal ln de kring, waarvoor het geschre ven werd, zeker een uitnemende ont vangst hebben, lige Schrift over verschillende beknop tere en goedkopere commentaren. We denken b.v. aan de serie goedkope deel tjes van Kok's zogenaamde „volksbij bel" en aan de Paraphrase der Heilige Schrift. De confessionele groepering beschikte over de voortreffelijke serie „Tekst en Uitleg", maar niet over een -meer handzame, beknopte en minder kostbare commentaar voor huiselijk ge bruik en Bijbelstudie. In deze behoefte voorziet dit boek, dat uit één niet te omvangrijk deel bestaat en nochtans binnen zijn 1235 ln twee kolommen ge drukte bladzijden een schat van gege vens bevat. Het is samengesteld door vooraan staande theologen als prof. dr. F. M. Th. de Llagre Böhl, wijlen prof. dr. A. H. Edelkoort, prof. dr. H. Th. Obbink, prof. dr. W. C. van Unnik en anderen. Een bijzonderheid is echter, dat de eindredactie werd toevertrouwd aan nlet-theoloog, nJ. aan wijlen dr. J. A. vor der Hake. Deze had tot taak het heden uit, die 's mensen hoogste goed zijn en die de machtigen der aarde be loofd hebben te bevorderen. Wanneer deze rechten en vrijheden worden ver loochend en wanneer „de waardigheid en de waarde van de mens" verloren gaan, dan kan er geen vrede zijn. Nog onlangs zijn wij hardhandig aan deze waarheid herinnerd. De jaardag van de verklaring van de rechten van de mens behoort ons te her inneren aan de toewijding, die een leven in vrijheid vereist, en aan de beloning, die zij ons in het vooruitzicht stelt. Als secretaris-generaal der Verenigde Naties doe ik op deze dag een beroep op alle volkeren, waar ook ter wereld, dat zij zich bij al hun handelingen laten lei den door de eerbied voor de fundamen tele rechten van de mens, zoals deze zijn neergelegd in de universele verklaring". HOOFDDORP, 8 dec. De uitbrei ding van Schiphol moet tot het strikt noodzakelijke beperkt blijven. De ge organiseerde landbouw dient door des kundige afgevaardigden van zijn kant kant betrokken te worden in de be sprekingen over de uitbreiding van d« luchthaven en de daaruit voortvloeien de consequenties. Eventuele schadat loosstelling van gedupeerde landbou- steld. Aan compensatie met een bedrijf wers moet objectief worden vastge- moet steeds de voorkeur worden gege ven. Bij de uitgifte van gronden in de nieuwe IJsselmeerpolders dient aan in de Haarlemmermeer gedupeerden pri oriteit te worden verleend. De bij Schiphol overblijvende cultuurgron den moeten gedupeerde agrariërs wor den toegewezen, waarbij ruilverkave ling aanbeveling verdient. De gronden, luchthaven, moeten zoveel mogelijk die in het bezit zijn en komen van de voor de landbouw beschikbaar blijven. Tot deze conclusies kwamen de Holl. Mij. voor Landbouw, de R.K. Land- en Tuinbouwbond en de Chr. Boeren- en Tuindersbond in een te Badhoevedorp gehouden vergadering, gewijd aan de bespreking der ingrijpende gevolgen voor de landbouw door de voortgaan de uitbreiding van de wereldluchtha ven Schiphol. Waar zijn onze schepen BINNENVAART HANSWEERT gepasseerd 7 december: Theodorus, Speranza, Lamberta, Doris, HR 3, Maaike, Robert, Crigee, Purfina 29, Vorden, Alvracht 8, Tydstroom, Tony, Citerna 31, Cem 5, Nervia, Amicitïa, Nooit Gedacht, Kura, PauL Jean, Liane, Stad Amsterdam 7, Oderia, Chat. Mon trose, Perrault, Morgon, Poolster 2, Laja, Damco 243, Neptun, Hedwig, Spera 2, Spes, Sambresia, Poolster, Esso Neder land 2, Vallendar 1, Eva, Elisa, Marjo, Navexmotor 5, Fluviale 28, Norbert, Mus cadet, Hendrina, Avontuur, Rival, Elba, Jeanne, Les Ardennes, Charles, Hermann Keilerman, Romantica, De Rijn, Johanna Hendrika Johanna, Adja, Adma, Elwi, Fluviale 42, Vriendentrouw, Rita, Charl Rabes, Solent, allen België. Salf 5, Overschie, India, Butania 3, Atalanta, Avontuur, Butania 2, Toscania, Janine, Neljo, Anna Marie, Pam 22, Pru- dentia, Fortuna, allen Rotterdam; Alba tros, Louis, beiden Kerkdriel; Speranza, Dankbaarheid, beiden Goes; Purfina 28, A'dam; Purfina 30, A'dam; Zwerver, Raamsdonk; Lejo, Wemeldinge; Onder neming 2, Heerewaarden; Adriana, id.; Neeltje, Breda; Gerolstein, Dordrecht; Lauria, Maarssen; Maria, Dordrecht; Pieternella 2, Tilburg; Energie, Den Haag Irene, Dordrecht; Altair, Appingedam; Yvonne, Alea, beiden Dordrecht; Niaga ra, Dmuiden; Traminer, Corot, Tourane, allen Straatsburg; Charlotte, Margarethe, Andalusia Rijn Schelde 8, Vessel, Fluvi ale 12, Goede Hoop, Lunga, Neutraal, Erika, allen Duitsland; Zeelandia, Feld- berg, Fluviale XI, Piz Palu, Mesocco, Sahara, allen Basel.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3