STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD IN GEHEEL HONGARIJE „Vriendenveremqing'zal Veere's culturele belangen behartgen Tribunalen opgericht voor directe vonnissen Laatste nieuws Arbeidersraden buiten de wet Veel wapens in burgerbezit Sympathie-staking van alle arbeiders in de wereld Opheldering gevraagd omtrent Soelcarno's 'duistere plannen' Explosie in Tilburg doodde arbeider I fci PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Uitimaium verstrijkt woensdagnacht 12 uur Duizenden Bulgaren in concentratiekampen RUPPERT: ONDANKS ALLES, NEEN! Leger te hulp, als kabinet uiteenging? iócis km>4 DOOR DE WERELD Oude schepen en goede jachthaven ter compensatie 'V.V.V.V. zaterdag officieel opgericht owm Hoofdkantoor; L. Vorststraat 80, Goes. Voiefoon 2488 (b.g.g. voor redactie 1887, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- ttraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vllssingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advert .ntieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagbla 12c Jaargang No. 3574 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 10 december 1956 VOETBAL ROLDE WONDERLIJK Zie pagina 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.41 u., onder 16.27 u. Maan op 12.53 u., onder 1.05 u. Hoogwater dinsdag 11 december: Vlissingen: 7.39 u. 1.34 m., 20.25 u. 1.46 m. Terneuzen: 8.05 u. 1.52 m., 20.45 u. 1.64 m. Wemeldinge: 9.10 u. 1.18 m., 21.47 u. 1.42 m. Zierikzee: 8.47 u. 0.99 m., 21.32 u. 1.23 m. (Van een speciale Reuter-verslaggever) WENEN, maandagochtend, 11 december. In Hongarije is zondag de staat van beleg afgekondigd. President Dobi heeft order gegeven speciale rechtbanken op te richten, om standrechtelijk over misdrijven als „gewapende actie", moord en plundering te oordelen. En als derde regeringsmaatregel heeft radio-Boedapest afgekondigd, dat de centrale ar beidersraad te Boedapest en alle andere arbeidersraden wegens „onwettige activiteit" bui ten de wet zijn gesteld. De ontbinding van de centrale ar beidersraad te Boedapest en van de provinciale arbeidersraden kwam twaalf uur, nadat de raad te Boedapest alle Hongaarse arbeiders had opgeroe pen 48 uur te staken. „Deze maatregelen waren noodzakelijk geworden", zo heeft de regering-Kadar laten weten, „doordat zich nog grote hoeveelheden wapens in handen van de bevolking bevinden." De afgelopen dagen hadden zich talrijke botsingen voorgedaan tussen groepen contra revolutionairen en eenheden van de politie. Hierbij waren doden en gewonden gevallen. Als haarden van verzet worden genoemd: Tatabanya en Salgotarjan. In laatstgenoemde plaats hadden zaterdag gewapende henden de politie aan gevallen. Het radiostation maakte voorts bekend, dat „een ieder, die weet waar wapens zijn verborgen, dit aan de politie moet melden, als hij geen zware straf wil oplopen." Babymoordenaar schuldig NEW YORK, 9 dec. (A.F.P.). De 31-j. Angelo Lamarca is te Mineola in de staat New York door een jury schuldig bevonden aan het ontvoeren en doden van de baby Peter Weinber ger. Er worden geen verzachtende om standigheden aanwezig geacht, zodat Lamarca zijn leven op de elektrische stoel zal moeten eindigen. Vierde transport Hongaarse vluchtelingen komt vrijdag UTRECHT, 9 dec. Op dinsdag a.s. in de vooravond, zal een lege trein uit Nederland naar Oostenrijk vertrekken om een vierde contingent Hongaarse vluchtelingen op te halen. Deze trein zal, voor zover op het ogenblik bekend op vrijdagmorgen a.s. in Utrecht aan komen. Volgens het decreet van het presi dium van de Hongaarse republiek, dat door Dobi en Kristof is getekend, is het, tengevolge van „het binnendrin gen van contra-revolutionairen in de arbeidersmilitie, noodzakelijk gewor den het dragen van wapens in deze militie te regelen". Daarom moeten de leden van de arbeidersmilitie, die wapens bezit ten, zich voor twaalf december mid dernacht bij de politie melden, an ders zullen zij zich voor speciale krijgsraden moeten verantwoorden. Degenen, die zich melden, zullen tot nader order hun wapens mogen be houden. TRIBUNALEN De speciale tribunalen zullen dins dag 11 december a.s. met hun werk beginnen. Zij zullen'zich bezig houden met gevallen van moord, gewapende aanvallen, inbraak, diefstal, sabotage aan fabrieken en andere installaties en het achterhouden van wapens. De von nissen zullen direct uitvoerbaar zijn. De mensen, die op tijd de in hun bezit zijnde wapens en munitie aange ven, zullen profiteren van een amnes tie. Het decreet geldt voor het gehele land. ARBEIDERSRADEN Volgens radio-Boedapest zijn de arbeidersraden ontbonden, omdat „de centrale arbeidersraad te Boe dapest de laatste dagen heeft op geroepen tot gewapende acties en staking". Hierdoor was gebleken, dat deze raad „niet opgewassen was tegen de contra-revolutionai re elementen". De fabrieksraden gullen echter hun werk mogen voortzetten, doch zij zullen zich alleen mogen bezig houden met economische kwesties, zoals die betreffende de lonen. Radio-Boedapest verklaarde, dat de contra-revolutionairen niettegenstaan de hun nederlaag nooit de strijd heb ben opgegeven. „Zij hadden zich niet gestoord aan de wens van de bevol king, dat het werk zou worden hervat, en zij steeds getracht hadden nieuwe aanvallen te doen". VUREN UIT KERK? Zo had de politie bij éen demon stratie van ongeveer 150 vrouwen bij het Kossuth-monument te Boeda pest op 4 december ontdekt, dat te- genrevolutionairen voor de ramen van een tegenoverliggende kerk ma- BELGRADO, 9 dec, (A.F.P.). In zeer betrouwbare kringen in Belgrado is vernomen, dat in de afgelopen maanden in Bulgarije drie tot vier duizend mensen zijn gearresteerd. De meesten zijn naar concentratiekampen op een eiland voor de Bulgaarse kust en een eiland in de Donau gezonden. Onder de Bulgaarse leiders zou eni ge spanning bestaan als gevolg van stalinistische en anti-stalinistische stromingen, doch het volk zou rata zijn en waarnemers geloven n-st dat het tot een opstand zal komen. De po litie is sterker dan ooit en in staat on middellijk alle ongeregeldheden de kop in te drukken. chinegeweren hadden opgesteld om een bloedbad aan te richten en de regering hiervoor verantwoordelijk te stellen. Op dezelfde wijze was er op 8 dec. te Salgotarijan een betoging gehouden, die gedeeltelijk succes had gehad. Deze demonstratie was op touw gezet onder het voorwendsel om een zekere Lajos Ga' die wegens het verspreiden van vlugschriften was aangehouden en Tiber Vicien (die wegens misdaden tegen de volksdemocratie tot twaalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld) uit de gevangenis te bevrijden. Met geweld waren arbeiders uit de fabrieken gehaald om aan de beto ging mee te doen. Betogers hadden de politie met machinegeweren en handgranaten bestookt, waardoor verscheidene personen waren ge dood of gewond, aldus radio-Boeda pest. HOOVER TREEDT AF AUGUSTA (Georgië), 9 december. (A.F.P./Reuter). Herbert Hoover, de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, heeft president Eisenhower verzocht hem, met ingang van omstreeks 1 februari a.s., ontslag te verlenen, daar hij weer zijn vroe gere beroep van ingenieur wil opvat ten. De president heeft Hoovers ontslag aanvrage „met leedwezen ingewil ligd". Hij heeft Christien Herter, thans gouverneur van de staat Massachu setts, tot zijn opvolger benoemd. Hoo ver heeft drie jaar deel uitgemaakt van de regering-Eisenhower. Meisje aangerand TERSCHUUR, 9 dec. In Ter- schuur (gem. Barneveld), is gistermid dag een tienjarig meisje uit Terschuur ernstig aangerand. De dader, een man met een grijsblauwe Volkswagen, is men nog niet op het spoor. HONGAARSE ARBEIDERSRAAD ROEPT OP TOT (Van onze speciale Reuter-correspondent) BOEDAPEST, 9 dec. (Reuter). De centrale arbeidersraad in Boedapest, waarin afgevaardigden uit het gehele land zitten, heeft de Hongaarse arbeiders opgeroepen om met ingang van maandag te middernacht gedurende 48 uur te staken als protest tegen de houding van de regering-Kadar, die in strijd met de belangen van het volk wordt geacht. De arbeiders van de gehele wereld worden uitgenodigd sympathie stakingen te houden op dinsdag en woensdag a.s. Alleen het personeel van moeilijk misbare bedrijven en Instellingen wordt aangeraden aan het werk te blijven. Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen, het I.V.V.V. de kracht van het Westen. Zij sp elen met een dergelijke staking slechts Onze §-redacteur ts Utrecht heeft onmiddellijk de voorzitter van het C.N.V., de heert M. Ruppart gevraagd naar zijn mening over deze oproep van de Hongaarse arbeidersraden aan de ar beiders van de vrije wereld. HIJ ANTWOORDDE HIEROP ALS VOLGT: „De Hongaarse arbeiders hebben natuurlijk on ze volle sympathie. Het C.N.V. heeft dit reeds naar vermogen getoond. Maar het middel tot bekroning van ons meeleven, dat nu door hen van ons wordt gevraagd, verdient zeker geen aanbeveling. Het C.N.V. heeft in de eerste plaats de gedachte van sympathiestakingen al tijd van de van de hand gewezen. Hiermee treft men altijd mensen, ondernemingen, die geen schuld hebben aan het ontstaan van het conflict waarvoor gestaakt wordt. Het is naar ons Inzicht ongeoorloofd het economische machtsmiddel van de staking op een dergelijke wijze te gebruiken. In dit speciale geval is het echter nog veel erger. Als de arbeiders in de vrije wereld uit sympathie met de strijd hun ner Hongaarse kameraden gaan staken, verzwakken ze bovendien nog de kracht van het Westen. Zijspeien met een dergelijke staking slechts de Russen en dus de vijanden van de Hongaarse arbeiders in de kaart. Hoewel ik volkomen kan begrijpen, dat de Hongaarse arbeidersraden in de hitte van de strijd een dergelijk voorstel hebben gedaan, zonder deze consequenties te overwegen, zullen wij aan hun verzoek mede in hun eigen belang geen gevolg mogen geven", aldns de heer Ruppert. P.R.I.-oppositie stoort vakantiegenoegens DJAKARTA, 9 dec. (A.N.P.) Aan president Soekarno is zater dag verzocht om opheldering te geven over berichten, dat „de presi dent met steun van de gewapende macht de regering zou overnemen, indien het kabinet thans mocht worden ontbonden". Dit verzoek werd gedaan door de kleine oppositiepartij P.R.I., de Indonesische volkspartij, welke onder leiding staat van de vroegere generaal uit de revolutietijd Soetomo, alias Bung Tomo, in een tele gram aan president Soekarno, die thans met vakantie op Bali ver blijft. Soortgelijke stemmen van ontevre denheid over de huidige coalitie-rege ring, waarin de gematigde Islamieti- sche „Masjumi", de orthodox-Islamie- tische „Nahdatul Ulama" en de natio nalistische partij van premier Ali Sastroamidjojo deelnemen, laten ook tal van politici horen. In het telegram wordt gezegd, dat de pogingen van de grote coalitiepartijen om verandering te brengen in de alom becritiseerde regering-Ali Sastroamid- jojo, worden gehinderd door geruchten „welke worden verspreid door diege nen, die aan de macht willen blijven", dat indien het huidige kabinet mocht vallen, president Soekarno tezamen met de gewapende macht de regering zou overnemen. Volgens deze geruchten zou de pre sident voornemens zijn een regering, in te stellen, gelijkstaand met een „on officiële dictatuur' ter uitvoering van zijn idee om alle politieke partijen te ontbinden". Vervanging In het telegram aan Soekarno van de volkspartij wordt betoogd, dat „de enige manier om in de huidige stand van zaken verbetering te brengen, is vervanging van de regering-Ali Sastroamidjojo door politieke figuren, die het vertrouwen en de eerbied van het volk hebben". Het hoofd van de Hongaarse han delsmissie in Oost-Berlijn is met zijn gezin naar West-Berlijn gevlucht. Volgens een door radio-Boeda pest uitgezonden communiqué van de Hongaarse geheide politie, is het wes telijke Hongaarse grensgebied (gren zend aan Oostenrijk) tot verboden ge bied verklaard. De Bossche veemarkt is de groot ste van Nederland. Het blijkt, dat de totaalaanvoer in 1956 al ongeveer 800 stuks ligt boven het aantal van de Rotterdamse veemarkt. Rotterdam heeft bovendien twee dagen markt en de Bossche veemarkt wordt alleen op woensdag gehouden. De Britse „Liga voor bescherming van honden" heeft n.a.v. de medede ling, dat honden zullen worden ge bruikt b(j raketproeven van de Sow- jet-Unie, tegen dit misbruik ernstig geprotesteerd bij de Russische ambas sade in Londen. TILBURG, 9 dec. Zaterdagmiddag heeft zich in een spinhulzenfabriek te Tilburg een hevige explosie voorge daan, die aan een ter plaatse werken de lasser, de 33-j. A. van L, het leven heeft gekost. Vermoedelijk door het wegspringen van vonken bij het lassen, ontstond nabij een droogoven een begin van brand, waarop vrijwel onmiddellijk aansluitend een explosie optrad van de in de oven aanwezige gassen. Ontruiming van Sinai VEERE, 8 december. Zater dagmiddag, in de stemmige raadszaal van het schone Veer se stadhuis, is de „Vereniging Vrienden van Veere" opgericht. Te kwart over vijf, achter de kleine glas-in-rood ruitjes hief daar een select gezelschap het glas, waarmee de oprichting werd beklonken. Er werd ook een voorlopig bestuur gevormd, met de promotor, dr. mr. W. Hu- genholtz, van geboorte Axelaar, thans jurist te Leiden, als voor zitter. In dit voorlopige bestuur namen ook zitting de staatssecre taris van financiën, mr. W. H. van den Berge uit Voorburg en dr. P. H. Ritter Jr., publicist en radiospreker te Utrecht. Geen Loosdrecht Deze „fans" van Veere willen de culturele belangen van Veere voor staan. Veere wil niet degeneren tot een oord gelijk Loosdrecht, waar „zwierige" jongelieden meestal voor één dag de plassen bevolken met jachtjes „met muziek aan boord". Mocht de verlangde sluis uitblijven ook een kleine sluis zal, zoals de burgemeester Den Beer Poortugael, zeide, de vissers niet in Veere kun nen houden dan zullen er vervan gende waarden moeten zijn. Van de zijde van de Veere V.V.V. werd o.m. de suggestie gedaan, ou de schepen naar Veere te brengen, die althans voor een zeker decor zullen kunnen zorgdragen. De burgemeester van Veere ha merde op een goed geoutilleerde jachthaven, die het stedeke ter compensatie zeker zal moeten krij gen. Eind mei zal de eerste bijeenkomst van de Vrienden van Veere worden gehouden. Dan zal een definitief be stuur worden gekozen, waarin ook verschillende vooraanstaande Belgen zitting zullen nemen. Twee maal per jaar De Vrienden van Veere zullen 2 maal in een jaar bijeenkomen. Dit zal dan telkens in de vorm van een weekend zijn. Dr. P. H. Ritter Jr. deelde nog mee, dat de Wereldbibliotheekvereniging a.s. zomer een bezoek aan Middel burg zal brengen. Dit zal in mei of juni zijn. Getracht zal dan worden, dit bezoek tot Veere uit te breiden. Men zal overleg plegen, een carillon- concert via Hilversum de ether in te zenden. Zaterdag telde de vereniging al 44 leden. Hieronder is ook mr. Elias, een bekend Haags journa list. Jhr. Den Beer Poortugael, die weliswaar ere-voorzitter zal zijn, zal tevens deel uitmaken van het bestuur. JERUZALEM, 9 dec. (Reuter). Van welingelichte zijde wordt in Jeru zalem vernomen, dat Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de V.N., het Israëlische verzoek om de garantie, dat Egypte de Sinai-woestijn niet opnieuw zal gebruiken voor aanvallen op da Joodse republiek, heeft verworpen. Hammarskjoeld blijft aandringen op een snelle ontruiming van Sinai door Israël. Hammerskjoeld gaat nu naar Oostenrijk NEW VORK, 9 dec. Oostenrijk heeft het verzoek van de Ver. Naties, om toelating van V. N.-waarnemers, ingewilligd. Zij zullen binnenkort ter plaatse de toestand van de vluchtelin gen controleren. Zuid-Slavië heeft ge weigerd waarnemers toe te laten. Ook Roemenië en Tsjecho-Slowakije heb ben geweigerd. WENEN, 10 dec. (Reuter). In da door radio-Boedapest omgeroepen re geringsverklaring werd gezegd, dat de arbeidersraad te Boedapest „zich uit sluitend met politieke kwesties bezig hield en trachtte de arbeidersraden te maken tot een nieuw machtsinstru ment binnen de staat". „De contra-revolutionairen in de centrale arbeidersraad wilden de func ties van de politie overnemen. De re gering is geduldig geweest, maar het is thans gebleken, dat de verstandige elementen in de arbeidersraad mach teloos waren tegen de contra-revolu tionairen", aldus de regering, die de nieuwe maatregelen „in het belang van het volk en het land" noemt. In Hongaarse kringen te Wenen ziet men in de jongste besluiten een be wijs, dat Kadar vast besloten is, de macht van de arbeidersraden te bre ken. Door het afkondigen van de staat van beleg en het instellen van speciale tribunalen zal, zo meent men, de macht van de regering echter niet toe nemen, aangezien reeds sinds het be gin van de Russische interventie in feite een staat van beleg van kracht is. Sinds de oproep van de centrale ar beidersraad om maandag te midder nacht het werk voor 48 uur neer te leggen, zijn alle telefoonverbindingen tussen Hongarije en de buitenwereld verbroken. DE BILT ZEGT: Gehoopt wordt, dat ook vele Zeeuwen lid zullen worden. In woners van Veere zullen buiten gewoon lid kunnen zijn. Aanhoudend zacht Zwaarbewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen en slechts hier en daar mist. Later verspreide opklaringen. Zwakke tot matige en langs de kust tijdelijk krachtige zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1