Wanneer is iemand invalide? V Wnp^ A 11BIBC1 HET EILAND Grivas' methoden maken de bevolking huiverig Zeeuwsch Dagblad begint ook schaakoploswedstrijd Zaterdag 8 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Individuele omstandig heden vaak beslissend FLITSEN Zwendelaars vcrst/wd wFmVm mwmw Hier zijn reeds de eerste twee problemen OPLOSWEDSTRIJD ss i i 11 i it i H iü IK i i 1 tiH bede f g h £Sü i j§§ \/uuz$fumeftde> Link v. Bruggen pagina 9 Een rt en rentekaart-verzekerde kan bij invaliditeit rente ontvan gen, wanneer tenmintse 150 weekzegels geplakt zijn. De wet onderscheidt twee soor ten renten, n.l. tijdelijke en blij vende. Iemand, die 52 weken zieken geld heeft getrokken en nog ziek is, heeft recht op invaliditeitsren- te. Op „tijdelijke" als de ziekte van voorbijgaande aard is, op „blijven de" als naar menselijke bereke ning herstel niet te verwachten is. Iemand, die geen rechten heeft op uitkeringen van ziekte- of ongevallen wet, heeft bij het intreden van blij vende invaliditeit direct recht op ren te. Wordt geoordeeld, dat de invalidi teit van tydelyke aard is, dan ont staat dit recht na een half jaar invali diteit, in deze gevallen. Weduwen, die blijvend invalide worden vóór de 60e jaardag, hebben recht op dadelijk ingaande weduwe rente, op grond van „blijvende" in validiteit. Voor het bepalen der invaliditeit is het in het vorig artikel afgedrukte ar tikel 72 der wet van toepassing. Individuele omstandigheden De centrale raad van beroep heeft In tal van geschillen over invaliditeit beslist. Tal van individuele omstandig heden spelen bij de beoordeling van al of niet invalide zijn een rol. vraag met vele antwoorden u;f de sociale sector Zo werd b.v. in een bepaald geval een „slechtziende" als invalide be schouwd, doch een blinde pianostem mer niet. Evenmin een blinde typiste. Een dove chauffeur weer wel, doch Iemand met een voeteuvel, die boven dien hardhorend was en eenogig, weer niet. Een gezonde 83-jarige werd even min al3 invalide beschouwd. Ve 'zekeringsagent Een landbouwersknecht, die verze keringsagent werd vanwege zijn ge- Stel, werd voor de een-derde-grens be oordeeld naar de verdiensten als ver zekeringsagent door gezonde personen te verdienen, omdat dit hoger lag dan het loon van landbouwersknecht. Hij loerd invalide geacht. Het „verdienen" in art. 72 slaat zo- Wel op verdiensten in loondienst als Op hetgeen men als zelfstandige ver dient. Wordt een hoger loon gegeven dan verdiend wordt, dan wordt de mate van liefdadigheid niet als ver diend loon beschouwd. Hoe staat het nu met de minder va lide huisvrouwen? Ook hier wordt de een-derde-grens geh-'-teerd. huisvrouw, die één of andere ziekelijke afwijking heeft,, wordt medisch beoordeeld, of zij in staat zou zijn een derde te verdienen, als ze 't huishoudelijke werk tegen loon bij anderen zou verrichten. Hier valt de nadruk op „in staat zijn." Met het feit, dat iemand zyn klach ten, of ook wel vermeende klachten, ^verdrijft of klagerig van, aard is Wordt geen rekening gehouden. Omgekeerde redenering In deze gevallen wordt ook wel een omgekeerde redenering gebezigd. In éen bepaald geval beslist de centrale raad van beroep in 1949 als volgt: (Vervolg van eerste weekendpagina) Dat is byvoorbeeld de keurige heer, die een restaurant binnen- schrydt, de directeur te spreken vraagt, die een complimentje over zijn voortreffelijke keuken maakt en zegt secretaris te zijn van een in ternationale toeristische stichting, die voor autobussen in het seizoen goede en degeiyke adressen zoekt. Ja, meneertje, bussen vol buitenlan ders, uit heel Europa. En als meneer iiu lid wordt van de stichting, dan ko men al die bussen hier, in zijn restau- tant eten en drinken. Het lidmaat- Schap is f90 of f50 al naar gelang de heren durven. Vele restauranthouders Vliegen erin, worden „lid", storten hun §eld en gaan zitten wachten. Wat doet e colporteur inmiddels? Hij stelt een lijst samen van al die le den, iaat die stencillen op papier met het indrukwekkende briefhoofd van de fic tieve „Stichting" en stuurt die lijst sim pelweg aan een stel autobusondernemin gen toe. Beloofd heeft hij natuurlijk niets en de restauranthouders hebben niets zwart op witGelooft u ons, die col porteur rijdt ervan in een dure auto. Zwendelpalet Het kleurenprogramma van het zwendelpalet is groot: corresponden tieclubs, liefdadigheidsinstellingen (zo als het recente geval met de blinde- geleidehonden), religieuze instellin gen, woningbemiddelingsbureaus, Spaarsystemen. Begrijp ons goed: niet alle eol- polteurs, niet alle advertenties zijn zwendel; maar wij hebben hierboven zo maar eens een paar tereinen aangeduid om u te waar schuwen. Want het is ook hier: er schuilt veel kaf onder het koren. En zwendelaars zijn er vele. En goedgelovigen ook. Voor de beantwoording van de vraag of een huisvrouw invalide is in de zin van de wet, moet rekening gehouden worden met de arbeid, welke zij in haar eigen gezin kan verrichten. Deze arbeid is immers op geld waardeer baar. De vraag is nu: welke werk zaamheden kan zij niet verrichten en zou een vreemde arbeidskracht hier mee twee-derde verdienen van het geen iemand zou verdienen, die haar volledig vervangt. In het te beslissen geval bleek, dat de betrokkene slechts lichte huishou delijke bezigheden verrichte; de was en het naaiwerk werd buitenshuis door anderen gedaan en verder hiel pen haar zuster en schoonmoeder nog in het huishouden. Boven twee-derde Als al deze werkzaamheden door een vreemde hulp moesten worden ver richt, zou deze zeker boven twee-der de komen van het loon bij volledige vervanging. De centrale raad van be roep oordeelde, dat hier invaliditeit in de zin der wet moest worden aangeno men. Verder moet nog verschil gemaakt worden tussen huisvrouwen, die tij dens haar huwelijk in loondienst blij ven werken en hen, die-dit niet doen. Billijk Vrouwen, die naast haar huishoude lijk werk ook als werkster of landar- beidster in loondienst plegen te werken en door ziekte of gebreken het werk buitenshuis moeten opgeven, zullen als regel als invalide worden be schouwd, ook al zullen zy nog wel in staat zyn tot het verrichten van haar eigen huishoudelijk werk tot boven de een-derde-grens. Het is ook alleszins billijk, dat hier het buitenshuis ver diende loon meetelt. Groep A (gevorderden) Probleem 6 A nn m m m 2?g| HP fü iü HP 9 H P Zwart 12 schijven op: 11, 18, 14, 20, 23, 24, 25, 26, 31 en 35. Wit 11 schyven op: 15, 22, 27, 36, 38, 39, 42, 43 en 45. Groep B (beginners) Probleem 6B m gg mmjm mm se; Aagtekerke: L. de Visser Az.; Oost- kapelle: S. de Visser; Goes: K. Sinke; Kapelle: P. Westveer; Nieuwdorp: R. Deurloo; Wemeldinge: Jac. Hoogeste- ger; Krabbendyke: J. v. Iwaarden, Jac. v. Iwaarden; Bergen op Zoom: H. Blok; Amsterdam: J. Baayens. Minister Ruslan Abdulgani wordt opnieuw verhoord DJAKARTA, 6 dec. De Indonesi sche procureur-generaal, Suprapto, heeft donderdag meegedeeld, dat de minister van buitenlandse zaken, Roes- lan Abdulgani, na zijn terugkeer naar Indonesië van de Verenigde Naties, zal worden gehoord in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldiging, betrokken te zyn by een corruptie zaak. Het Ned. Bybelgenootschap te Amsterdam heeft besloten binnen kor te tyd 20.000 Bijbels en 30.000 Nieuwe Testamenten in het Hongaars te la ten herdrukken. Met als inzet: vele fraaie prijzen Zoals wij reeds enkele weken geleden hebben aangekondigd, gaan we vandaag in zee met een oploswedstrijd schaken, die een zelfde karakter zal dragen als de zo populaire damwedstrijd, die we dit jaar voor de tweede maal hebben opgezet. De eerste proble men voor deze schaakoploswedstrijd, die gedurende vijftien opeen volgende weken zal worden gehouden, gelieve U hieronder aan te treffen. Evenals bij het dammen is het de bedoeling, dat U alle pro blemen foutloos oplost en instuurt. Elke goede oplossing wordt ge honoreerd met een punt. Diegene, die de meeste punten weet te verzamelen, mag zich winnaar noemen van een prachtige wissel beker, die drie jaren achter elkaar of vijf keer in totaal moet worden gewonnen om in eigendom over te gaan. Ook bij deze wedstryd wordt in een A (gevorderden) en een B (beginne lingen) klasse gespeeld. Ook de win naar van de B-klasse zal een fraaie prijs, in de vorm van een medalje, ont vangen. Trouwens ook voor de scha kers, die in de twee afdelingen op de tweede en derde plaatsen eindigen, zullen voor een prijs in aanmerking komen. Voor het geval er meerdere winnaars zijn (inzenders, die een gelük aantal goede oplossingen inzonden) zal worden uitgekeken naar een oplossing om de be ker op een zo sportief mogelijke wyze bü de uiteindelijke winnaar terecht te doen komen, d.m.v. een finale-wedstrijd b.v. Deze schaakoploswedstrüd is opgezet op verzoek van enkele trouwe lezers van onze krant, maar staat evenals bu de damwedstrijd ook „open" voor niet-lezers. Vanzelfsprekend hopen we op een zo'n groot mogelijke deelname. De oplossingen moeten worden inge zonden naar de heer J. Joosse, Herts hoornstraat 6 in Bergen op Zoom en moeten vanzelfsprekend zijn voorzien van de naam van de afzender (duidelijk schrijven a.u.b.) en de mededeling in welke klasse wordt deelgenomen. Voor elk probleem wordt een „oplos- tyd" gegeven van veertien dagen. Tel kens zal het probleem twee keer worden vermeld; de ene week met diagram, de andere week alleen de notatie. SCHAKERS, HET WOORD IS AAN U Groep A (gevorderden). Probleem 1. ■fm - 'ti Groep B (beginners). Probleem 1. Probleem 1 B. WM IPÉ JÜ P X ifl i"l f g h Wit: Kdl, Da7, Pfl, Ph8, Lb3, pion c5, g3, g5. Zwart: Ke4, Tg7, Lh4, pionnen b5, b7, d2, f2, f6, f7, g4. Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit: Keö Te6, Th8, Pg2, Pd4, pionnen e4, h3. Zwart: Kgö, Tf3, Lal, La2, Pc8, pionnen a7, b3, f4, g3, g7, h5. Wit begint en geeft mat in twee zetten. Eert miljoen dollar meer voor Unesco De Unesco, die vier weken in Nieuw Delhi heeft vergaderd, heeft be sloten haar begroting voor de ko mende twee jaar met een miljoen dol lar te verhogen. Zij zal zich met voor rang met de volgende drie projecten bezighouden: 1. bevordering van het culturele be grip tussen Oost en West, waarvoor een tienjarenplan is opgesteld; 2. uitbreiding van het lager onder wy« in Latyns Amerika; 3. een zesjarenplan voor wetenschap pelijk onderzoek in een aantal woestijngebieden. Er wordt 200.000 dolar uitgetrokken voor het onderwijs aan kinderen in Hongarije en Egypte, die het slachtof fer van de strijd zyn geworden. Redacteur: J. J. Joosse, Hertshoornstr. 6, Bergen op Zoom. Eén van de mooiste delen van het schaakspel is wel het eindspel. Hier volgen een 2-tal mooie com posities die ook wel in het partij- spel zelf kunnen voorkomen. Wij beginnen dus met nr. 1. 18, 19, 30, 34, Zwart 8 schijven op: 11, 17, 18, 22, 25, 28, 32 en 33. Wit 8 schijven op: 26, 30, 40, 41, 43, 44, 48 en 49. Voor beide problemen: wit speelt en wint. Denkt U om het eindspel? Oplossingen van beide vraagstukken voor 22 dec. a.s. Vorige problemen Stand 5A: Zwart 10 schijven op: 6, 7, 8, 9, 10, 19, WR2102schijven op: 16, 17, 21, 27, 28, 32, 37, 38, 39, 43. Stand 5 B: Zwart 14 schijven op: 1, 6, 9, 10, 13, 19, 20, 23, 25, 27, 28, 29, 32, 33. Wit 14 schüven op: 11, 12, 16, 17, 34, 35, 37, 39, 40, 41, 43, 44, 47, 48. Zowel voor 5 A als 5 B: wit speelt en wint. Inzendtermijn voor 15. dec, a.s. De oplossingen De oplossing van probleem A 2, waarvan de auteur is J. C. Vink te Utrecht en voorkwam in het „Utrechts Nieuwsblad", is als volgt: 40—34 (29x49) 38x7 (49x1) 32x12 (1x31) 16x36 gewonnen. Van onderstaande dammers mochten we een goede oplossing ontvangen: Domburg: L. Trieller, J. v. d. Meulen; Aagtekerke: S. Blaas, F. Blaas, P. de Visser, J. de Visser; Middelburg: C. M. v. Ryswijk, P. Walthuis, A. P. Wal raven, J. Strooband, M. F. de Jonge (ook nog nm. 1); Koudekerke: I. Vinke Vlissingen: W. Heydra, J. v. d. Mark, N. Corstanje, L. Goedbloed, P. Goed- bloed, O. Hellinga, P. Maas, C. M. v. Poelje; Souburg: A. v. Sorge (ook nog nm. 1); IJzendijke: J. de Smet; Kam perland; C. W. Zwemer; Serooskerke: G. de Jager; St. Laurens: B. v. d. Broe- ke; Goes: C. de Klerk, H. J. Masselink, H. C. Mulder, C. v. Biemen, J. Mange, J. A. Ingelse; Waarde: A. A. v. d. Weele, M Sinke; Krabbendijke: E. Hennekij; Kortgene: C. J. Hollestelle, C. W. v. Damme, O. Scherp; Driewe gen: W. Krijger; Nieuwerkerk: J. Blaas; Nieuwdorp: P. Deurloo; Bergen op Zoom: L. Maat, W. Dommisse, F. H. Kievit. B.-oplossers De oplossing van probleem B2 uit het „Utrechts Nieuwsblad", auteur Henri Chiland te Parys, luidt als volgt: 45—40 (44x35) 24—19 (14x21) 31— 26 (35x24) 26x30 en wint. Goede oplossingen ontvangen van: Vlissingen: J. C. Nijssen, B. v. Hoven, A. C. Snel, J. Koole, E. L. Verschoor, J. Ovaa; Middelburg: C. van Rijswyk jr., A. Walraven; Souburg: H. de Vlie ger; Grijpskerke: J. Bimmel, A. Gel dof; Serooskerke: A. Maas, L. Adriaan- NICOSIA, nov. '56. WAAR kan ik Grivas vin den?" Niet alleen de Britse autoriteiten heb ben deze vraag dagelijks op de lippen, maar ook de op Cyprus verblijvende journalisten. De laatsten strooien met hun kaar tjes rond en tegenover elke eilandbewoner, die ze ontmoe ten, uiten ze hun verlangen met de Rode Pimpernel van de EOKA in contact te komen. Iedereen, hoe onbelangrijk of onbekend ook, kan met de Cy priotische verzetsbeweging in verbinding staan en is mis schien wel in staat nadere in lichtingen te geven. Nu moet je als persman ook weer niet al te enthousiast doen, als je po gingen in het werk stelt om Grivas te interviewen. Ten. eerste kim je er dan zo goed als zeker van zijn, dat je op een kwade dag de „Special Branch" achter je aan krijgt, waar door al je mogeiykheden voor goed verkeken zyn. Ten tweede loop je de kans door een paar geheimzinnig doende Cyprioten bedot te worden en met een enorme morele kater hotel- waarts te keren. Mondje dicht Ik ken een Franse journalist, die Cyprus slechts met een doel betrad: Grivas te vinden en een wereld- „scoop" van de eerste rangorde te veroveren. Overal, waar hjj maar kwam, gaf hij de wens te kennen naar de leider der EOKA te worden ge bracht en iedereen, die hem vroeg wanneer hij weer zou vertrekken, kreeg ten antwoord, dat dit pas „na het grote interview" zou zijn. Op "n avond werd hij voor zyn hotel door een zwijgzame Cyprioot opge wacht, die hem alleen maar „Grivas!" toefluisterde en hem vervolgens naar een obscuur cafeetje in het hart van Nicosia bracht. In een donkere kamer, met het licht van een zaklantaarn fel in de ogen, werd hy geconfronteerd met drie andere Cyprioten, die be weerden tot de koeriersstaf van de E.O.K.A. te behoren. Ze vertelden hem, dat ze zijn antecedenten hadden nagegaan, dat hij het vertrouwen van de verzetsbeweging had gewonnen en dat ze nu zouden proberen contact met „de leider" te krijgen. Het enige, dat hy voorlopig zou moeten doen, was tien Pond (ruim honderd gulden) op tafel neer leggen voor reis- en verblijfkosten, die moesten worden gemaakt en da mond styf gesloten houden. De Fransman betaalde of beter: zjjn krant en na een paar dagen werd hem gemeld, dat Grivas bereid was hem te ontvangen. Hij moest zich per taxi naar het bergplaatsje Patres begeven, zou daar door een man met een groen shirt worden opgewacht en naar de plaats van samenkomst wor den geleid. Alles verliep geheel vol gens plan, ook voor debandieten. Want toen de Fransman een paar uur over moeilijk begaanbaar terrein had gezwoegd, werd hy in een eenzaam bos door drie handlangers van zijn gids overvallen en totaal beroofd achter gelaten. Angst en schrik Men kan dit verhaal eigenlijk niet zonder leedvermaak aanhoren. Maar die ongelukkige Fransman kon er toch ook niet veel aan doen. Wie van de Griekse Cyprioten is zo eerlijk te bekennen, dat hij Grivas slechts uit de kranten kent? De meeste eiland bewoners reageren alsof ze bevriend met hem zijn. Ze lachen geheimzinnig, als het onderwerp Grivas ter sprake komt, beginnen op fluistertoon te spreken en byzonder gewichtig te kijken. In de achttien maanden, dat de E.O.K.A. nu met haar terreur bezig is, heeft zich een legende om Grivas gevormd, die Giuliano, de beruchte, Siciliaanse bandiet, nog niet in zes jaar ten deel gevallen is. De op Cy prus geboren Griekse kolonel wordt door velen als de fakkeldrager van het nationalisme beschouwd, als de man, die het oog der wereld voort durend op dat strookje grond tussen Turkije en Egypte richt. Men ver- heeriykt hem, omdat hy er steeds weer in slaagt de dans te ontspringen, ondanks het feit, dat luj door een leger van twintigduizend man wordt opgejaagd. Men bewondert hem, om dat hy de enige Cyprioot van geboor te is, die in het middelpunt van de publieke belangstelling staat en wiens naam in de parlementen van vele landen weerklinkt. Bewondert men zijn daden ook? Niet de negentigduizend Turkse en achtduizend Armeense Cyprioten, die het eiland bevolken en die slechts met afschuw over de heersende terreur zijn vervuld. En van de vierhonderd duizend Griekse Cyprioten kan men over 't algemeen zeggen, dat ze de activiteiten der E.O.K.A. liever an ders zien gericht, m.a.w.: dat ze meer Engelse en minder Griekse slacht offers wensen. Voor velen is het een raadsel, waar om er drie keer zo veel Grieken als Britten en Turken worden neerge knald. Fanatici beweren wel, dat er persooniyke vete's onder de dekman tel van de E.O.K.A. worden beslecht, of dat de gedode landgenoten verra ders waren, die tot taak hadden de gelederen der verzetsbeweging te in filtreren, maar helemaal gerust is men er toch niet op. Grivas heeft er in ieder geval al verscheidene aanhangers mee verlo ren. Hij heeft er daarentegen mee gewonnen, dat er angst en schrik on der de bevolking is gezaaid en dat de pro-Engelse elementen zich niet lan ger roeren. Op Cyprus kan kritiek op de E.O.K.A. met de dood worden bekocht, evenals geflirt met de Brit ten en vooral de Britse constitutionele voorstellen. Waarom, Grivas? Natuuriyk, er zyn uitzonderingen. Er zyn zelfs desperado's onder de Cyprioten. Drosoulla Demetriadou byvoorbeeld, die jonge, Griekse vrouw, die haar verloofde, neerge schoten door de E.O.K.A., in haar ar men zag sterven. „Grivas", zei ze met een schelle stem voor de microfoon, die de Brit ten graag aan haar hadden afgestaan, „voor jou heeft het leven geen waar de...... Het woord „dood" komt dage lijks in je orders voor...... Geef mij, een radeloze, die haar geliefde ver loren heeft, antwoord en ook een moeder, die door de moord op haar zoon krankzinnig geworden IsWij wensen je niet, Grivas, jou noch je organisatie...... Je hebt ellende in onze huizen gebracht en je wrede misda den vergiftigen ons leven.Ik be schuldig je in 't openbaar, omdat ik niet langer bang voor je ben.Je kan me doden, Grivas, doet 't alsje blieft, doe 't snelDes te eerder hen ik herenigd met het liefste, dat ik op aarde bezat Er is nog iets, dat de Cyprioten huiverig tegenover de E.O.K.A. doet staan, namelijk de manier waarop Grivas toeslaat. Gemaskerd en met het pistool in de vuist treden zijn mannen café's, kapperszaken en zelfs hospitalen en kerken binnen, bevelen de aanwezigen met het gezicht naar de muur te gaan staan en schieten hun slachtoffer dan in de rug neer. „Ik ben niet tegen Grivas", zei een Griekse nationalist, nadat ik hem en kele dagen achtereen vrij regelmatig gezien en gesproken had, „maar ook een guerilla-oorlog is volgens mij aan spelregels gebondenSchiet men op een politie-agent of op een soldaat, of lokt men een legervoertuig in een hinderlaag, dan heb ik daar niet het minste bezwaar tegen.Het in de rug schieten van ongewapende, tevo ren geselecteerde burgers gaat me echter te ver.Ook de keuze van plaatsen, waar moord- en bomaansla gen plaats vinden, kan ik niet bewon deren ■■ibiiiiiiii ■■■li De stand is als volgt: Wit Kf8, Ld8, Pe8, pion g 2. Zwart: Kh5, pion d2. Wit speelt en houdt re mise. Hier zien we dat het onmogelijk is de promotie van pion d2 tegen te houden en dus moeten we het zoeken in „eeuwig schaak". De eerste zet is echter geen schaak, maar een verrassende K- zet, n.l. 1. Kg7. Het nut van deze zet zult gij inzien wanneer u de oplossing naspeelt. Zwart haalt nu Dame, 1dlD. Nu moet Wit steeds schaak bieden opdat Zwart niet aan bod kan komen. 2. Pf6f, Kh4; 3. Pd5t, (alleen zó kan Wit verder gaan. Het Paard onderbreekt de lijn van do Dame, anders kan de Loper geslagen worden). 3Kg3; 4. Lc7t, K12; (op Kfl of Ke2 volgt Pe3t of Pc3f. Het re sultaat is dus dat Wit steeds schaak kan geven op de diagonaal a5d8. II. Wit: Ka7, Te6. Zwart: Kc7, Lg3, pion d4 en h4. Wit aan zet houdt remise. Hier heeft Wit tot taak de beide pi onnen tegen te houden. Een zware taak. De oplossing is hier: 1. Te4, h3. (Het beste. Zwart laat d4 in de steek, het waarom volgt direct). 2. Td4!, Lf2!; (Dat was het. Het kost dus de Toren!). 3. Ka8!, (maar nu kan Zwart niet nemen wegens pat!) 3h2; (nu zien we dat deze pion zal promoveren). 4. Tdl, (Halt, zegt Wit). Maar Zwart heeft nog 4 Lgl; (en ziet nu maar dat gy deze pion te pakken krygt). 5. Td5!, (haalt Zwart nu Dame, dan staat Wit weer pat). Zwart speelde echter 5hlT. Maar weer gooit Wit roet in het eten door 6. Th5! te spelen. Nemen gaat nu weer niet, we gens pat, en op 6Lh2 volgt schaak en is er van winst voor Zwart geen spra ke meer. Combinatie-partij Hier nog een prachtige combinatie party, gespeeld door de heren Wit: B en Zwart: R. Wit: B. Zwart: R. 1. Pf3, d5; 2c4, dc4; 3. Da4f, Pc6; 4. Dc4, e5; 5. d3, Le7; 6. gS, Pr8; 7. Lg2, 0—0; 8. 0—0, Pd7; 9. Dc2, (veel beter was Le3). 9Pc5; 10. Le3, Pe6; 11. Tel, (de inleiding tot een schijnbaar vernietigende combinatie) 11f5!; 12. Db3, f4!; 13. Tc6, bcb; 14. Pe5, fe3; (een weerlegging van het kwaliteitsoffer). 15. Pc6, (te heb zuchtig. Eenvoudig fe3: was beter). 15. ef2t; 16. Kfl, De8; 17. Pe7t, Kh8!; (nu dreigt na La8: eenvoudig Pd4:, Ddl:, Lh3f:, Lg2:, Lg2t:, Kg2:, flD enz.). 18. Db4, c5; 19. Dh4, Tb8; 20. Le4, Pg5!; (Mooi! Na Dg5: volgt Lh3f„ Lg2:, Lg2:f. Kg2:, flDf enz.). 21. Pg6f, Dg6ü; 22. Lg0, Lh3t; 23. Dh3, Ph3; 24. Le4, Tb2; 25. Pc3, Pg5; 26. h4, Pe6; 27. e3, g5; 28. Ld5, Pg7; 29. g4, (er dreigde Ph5 en Pg3f). 29 h5; 30. e4, hg4; 31. Pdl, Td2; 32. Pe3, Ph5; 33. Pf5, Tf5!; Wit geeft op. Na ef5 volgt Pg3f, Kg2, flDf, Kg3, Dg2t mat. Een pracht partij. Microfoon bij Orgeldebat" Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben de NCRV toe stemming verleend op woensdag 12 december de microfoons op te stel len in de raadzaal der gemeente, waar in tijdens de raadzitting zal worden beslist, of de restauratie van het be roemde orgel in de oude St. Bavo zal worden opgedragen aan de Deense or gelbouwer Marcussen of een Neder landse orgelspecialist. Zoals men weet, hebben de plannen om het werk aan de Deense orgelbouwer te gunnen, nogal stof doen opwaaien in de Neder landse orgelwereld. Aangezien de NCRV in de organisatie van het jaar lijks orgelconcours in de St. Bavo is betrokken, ligt het voor de hand, dat de restauratie van het befaamde in strument deze omroepvereniging zeer ter harte gaat. In de Radiokrant „Van daag" zal men die avond flitsen van de raadzitting kunnen volgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 9