meer eo betere boeken 5000 1 SCHRIFT eft ADVENT ièwendeiaacs Zeeuws Tijdschrift Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid Ruime bijverdienste Oudheidkundige vondsten in de Sin ai Vele vragen - één aniv/oord! 't Zeenwsch Weekend vinden nog steeds Geraffineerde praktijken bezorgen politie grijze haren (Van een onzer verslaggevers) In een paar grote Nederlandse kranten verscheen onlangs de vol gende advertentie: „Ruime bijverdienste aangeboden voor actieve dames en heren. Vakkennis niet vereist. Schrijf onder postbus. en door het gehele land reageerden enkele honderden „actieve dames en heren" zij schreven allen hun brief aan het aangegeven post busnummer. Als antwoord kregen zij een gestencilde folder. „Sensa tionele vinding. Handstofzuiger betekent revolutie in de huishouding. Al enkele verkopers gingen met dit apparaat op stap. Eén van hen, de heer A. te B., verklaart: „Deze handstofzuiger verkopen is een pretje. Iedere demonstratie is een order. Ik maak tientallen guldens per week extra..„Ook u", aldus ging de folder verder, „kunt bijverdienen met het verkopen van onze handstofzuiger aan buren, vrienden en kennissen. Het enige, waartoe wij u verplichten, is het kopen van een demonstratie-exemplaar voor de belachelijke lage prijs van 4,75 En velen, enkele honderden weer, gingen op dit aanbod in en stortten f4.75 voor een demonstratiestofzuiger. En zij ontvingeneen soort plastic dingetje met een stalen schraapveertje eraan, bij elkaar voor twee kwartjes waarde.Of ze dat maar wilden verkopen. Dat lukte natuurlijk nie mand, maar dat was ook niet de be doeling van de importeur; die aasde alleen maar op de enkele honderden malen f4.75 en stopte toen prompt zijn bemoeiingen met de „sensationele handstofzuiger". Wellicht plaatst hij binnenkort wéér een advertentie: „Ruime bijverdienste aangebodenen dan zal hij wéér wat anders hebben: een klerenhanger, een fluitketel, een broekenpers of een wandversiering. Ja, het terrein van de zwendel is groot en de heren zwen delaars weten maar al te goed, dat er nog maar steeds honderden verstan dige, normale mensen te vinden zijn, die zich bij de neus laten nemen. Grijze haren Baart de oplichterij, het bij de wet strafbaar gestelde feit dus, de politie in ons land al grote zorgen, van zwen del krijgen ze grijze haren. Juist die flessentrekkers, die zich bewegen op de rand van het strafbare, maar die altijd zorgen in het laakbare te blij ven, zodat de justitie geen vat op hen heeft, kennen de paden heel goed. En ze maken meestal dankbaar gebruik van die kennis Wat de politie het meest verbaast is, dat ons l~nd nog zoveel argelozen en goedgelovigen telt. Want de gladde pra ters, de colporteurs en verkopers, de initiatiefnemers en „importeurs" over tuigen nog steeds dagelijks tientallen Nederlanders van het feit, dat hun pro- dukt, hun project hen voor altijd nit de narigheid zal halen. Of dat nu een hand stofzuiger of een huwelijksbureau, een „adviesbureau" of een niet bestaand tijdschrift is. En die onnozelheid is soms bijzon der lachwekkend, soms bijzonder triest. Want de heren zwendelaars ont zien geen enkel gebied van het men selijk sentiment. En als zij dan op de gevoelige snaren voor liefdadigheid gaan speien, ja dan wordt het soms wel eens wat al te bar. „Voor de invaliden" Zo bleek >.r laatst in één van onze grote steden één of andere duistere invalidenbond zich met een circulaire te hebben gericht tot 2200 bedrijven, zakenlieden en particulieren in ons hele land. Het doel was geld in te za melen om „een groot aantal invaliden een goed Kerstfeest te bezorgen." Zo ver men heeft kunnen nagaan leverde deze actie heel wat op. En de plannen van de heren ini tiatiefnemers zijn als volgt: voor, pakweg, tien invaliden geven ze 'n Kerstfeestje in een zaaltje, met een goochelaar en een filmpje en een kop chocolademelk met een sprits in de pauze. De rest van het geld wordt waarschijnlijk „gereserveerd voor dergelijke doeleinden". Is het te gewaagd, te veronderstellen, dat dit geld in de zakken van de orga nisatoren verdwijnt. De politie van die grote stad achtte dit zo waarschijnlijk, dat zij in alle dagbladen van die stad een waarschu wing plaatste om het publiek te be hoeden voor vrijgevigheid ten op zichte van die zich zo liefdadig voor doende „bond". Zwendel Zwendel, zwendel en nog eens zwendel. Als de archieven van de po litie opengaan, duizelt het je. Waar halen de flessentrekkers de ideeën vandaan? Waar komen al die onnoze- len vandaan? Het geval van de „in validenbond" is ernstig, evenals de vele malen, dat een religie of een politiek ideaal misbruikt worden voor zulke doeleinden. Maar er zijn ook minder ernstige gevallen, die werke lijk als „een goede mop" betiteld kun nen worden. Niet, dat het voor de be nadeelden zo prettig zou zijn, maar het idee, dat achter dergelijke zwen del tj es zit, is soms geniaal. „In één slag rijk geworden" Kunt u niet lachen om het volgende ver haal? In een krant verscheen een advertentie. „In één slag rijk worden! Hoe? Schrijf om onze catalogus, sluit f2.50 administratiekosten in..." Hon derden stortten hun rijksdaalder. Zij kregen een stencil terug: „Rijk wor den in één slag? Plaats een adverten tie zoals ik gedaan hebDank u wel". Tientallen klachten bereikten de politie. Hoewel die geen strafbaar feit zag, besloot zij toch eens met de boos doener te gaan spreken. Wel, de jon geman die het grapje op touw gezet had, glimlachte maar wat. Nee, hij zou het niet meer doen. Hij was namelijk student en had wat geld nodig gehad om zijn studie af te maken. Ja, dat geld had hij nu, dank u. De stem der verleiding: „Heus, me vrouwtje, dit is een uniek aanbod, waarmee heel wat te verdienen is..." Er kwam in een andere krant wéér zo'n advertentie: „Heren, nóóit meer scheren! Sensationele geïllustreerde folder a fl.te verkrijgen bü Hoeveel heren trapten erin? Hoeveel heren stortten hun gulden en hoeveel heren kregen een papiertje met een foto van een man met een baard? Nooit meer scheren, laat uw baard staan! Tja, die advertenties. Meestal zijn ze onschuldig en in de beschreven gevallen hebben ze de slachtoffers naast een beschaamde glimlach of een kleur van ergernis niet meer dan een rijksdaalder of een gulden gekost. Maar er zijn andere, die zich op het randje van het strafbare voortbewe gen en die meestal meer binnenhalen dan een gulden of zo (Vervolg op pag. 9) Oudheidskundigen in dienst van de Israëlische regering hebben de wegen in de Sinai gevonden, die ge bruikt werden door de legers van de Farao's in hun veldtochten tegen Ka- naan en Syrië, aldus is te Jeruzalem bekend gemaakt. De archeologen trachtten de weg te vinden van de Jo den na hun uittocht uit Egypte. De leider van de expeditie, Dr. Mos je Dathan, zei tot verslaggevers, dat zijn groep twee oude wegen had ge volgd, de kustweg van Gaza naar El Kantara en de weg van Gaza naar de Golf van Akaba door het vruchtbare dal Kardesj Barnea. Dit dal heeft een belangrijke rol ge speeld in de omzwervingen van de Joden. Opgravingen hebben aan getoond, dat het al bestond in de tijd van de aartsvaders, aldus Dathan. Verder werden overblijfselen gevon den van ongeveer dertien dorpen en een verdedigingswerk van zeven kilo meter lengte ter bescherming van de dorpen tegen nomaden. O De president van Italië is gisteren te Bonn aangekomen voor een officieel be zoek van drie dagen aan de bondsrepu bliek. Amerikanen lezen Recordjaar voor de uitgevers De Amerikaanse uitgevers van boeken hebben de laatste tijd allerminst reden tot klagen: zij kunnen dit jaar op een verkoop terugzien, zoals ze nog niet gekend hebben in de geschiedenis van hun bedrijf. Naar schatting zullen de Amerikanen dit jaar voor een waarde van rond 750 miljoen dol lar aan boeken kopen en dat is ze ker tien procent meer dan in 1955. Hierbij zijn niet inbegrepen de Belangrijke ontwikkeling in modern Amerika goedkope, gelijmde boekjes in pa pieren omslag, die behalve in drugstores en kiosken ook in ge wone boekhandel worden ver kocht. Dit wijst op een belangrijke ont wikkeling in het hedendaagse Ame rika: behalve dat het aantal boeken dat gelezen wordt, geleidelijk toe neemt is er ook een zeer bevredigende verbetering in de smaak van het lezerspubliek te constateren. Volgens een raming van de uitgevers zal dit jaar voor een bedrag van minstens 200 dollar worden besteed aan studie boeken en ongeveer 150 miljoen dol lar aan naslagwerken. Ongeveer 400 miljoen zal dus worden uitgegeven aan romans en andere werken, zoals svt. fabrieksruimte n Schiedam of Rot- no. C *743 Bureau Schiedam. «on met dochtertje v. ctct net kosthuis, liefst m of omg. Br. C 4742 oerevcst 3. Sohiedam. ■r z. k. zoekt Inwoning off. of gemeub. kamers met warms maalt. Br. ■SM Bur, van dtt Btart. smeub. zlt-slaap-k; persoon, liefst c Uit afwezig. 121*63. or z&kenechtp. 31 Nov. a-s. gem liefst Centr. nb. tel. zoekt bruMc v. keg: Bureau van <ttt inde. 32 Jaar oud, pension bU vrlend- nette familie. Br. ;ave. De Rover. Cl. n 126 a. Gevraagd dienstmeid houdster, extent. zcVfst. werken. V-g-g-v.. loon 150 mnd. Goereesestraat Zuid. werkster gevr. voor 4 halve dagen p. w.. Helst ongehuwd. Mevr. Metz. Nwe Binnenweg 45 Jaar,-.— P J131S Bureifc Werkman m. 4 voor hen een s Br. no. P 31216 Bu Gevr. een nette werkster, gez. 2 pers., voor l dag p.w. Mevr. Wed. S3 Jr., 2 Wn bezit var» eigen wo kennlsm. m. nette niet gescheiden. Br. "ureau van dit Blae vr. garage voor vrvg Westpleln Tel. 54477 of Gezocht dame. leeft, minsten* 23 J.. representatief: kennis v. fotografie. Br. no. P 6>W Bur. van dit Blad. Wcrtuten gevr. voor hele en halve dagen, ochtend- en »v.- uren. Hoog loon. Aanra. dag. van 4—11 v»ur en 3—4 uur. PU- selaan 124 c. Gevraagd pet dagmeisje werkster. Mevr. Vermast. t»;d. B'dam. *"D kantine- persoon met wii :t kennlsm. met vrouw. I k. geen P 31337 Bur. Ven 47 J.. één doch Ute weduwnaar, v u P 8889 Bur. V. jeman 26 Jaar zo Ismafcing met net m- sveer dezelfde leef no. P 31807 Bur, van Nette weduwnaar gei vraagt nette vrouw tussen 60 en 70 eigen won. Br. let? zledersstreat 69. Jongeman 34 J-, k' zoext kennlsm. ar Jonge vrouw uit kind geen berw. Bureau van dit Eenv. we riem ar ter. kennlsm. jonge vrouw, awaar. Br. tu vendUBlW Dergelijke adver tenties behoeven na tuurlijk geen zwen del te zijn. Toch heeft de praktijk geleerd dat achter deze vage aanbie dingen soms niet al te frisse zaakjes schuil gaan. geschiedenis en weten- biografien, schappen. Verschillende factoren Waaraan schrijven nu de uitge vers de nog steeds toenemende ver hoging van hun debiet toe? Onge twijfeld is een zeer voor de hand liggende reden de algemeen heer sende welvaart, doch dit is slechts een gedeeltelijke verklaring. Wanneer wij wat dieper op dit ver schijnsel ingaan, dan blijkt, dat ook andere factoren de verkoop beïnvloe den. Het is duidelijk, dat, waar de scholen elk jaar meer leerlingen aan de samenleving afleveren, er ook steeds meer lezers bijkomen. Met het stijgen van het peil der algemene ontwikkeling meer jongelui krijgen thans een middelbare opleiding dan ooit tevoren komt er ook een ver andering in de leesgewoonten. Het wassende aantal lezers van ernstige lectuur zou dus het natuurlijk produkt blijken te zijn van de verhoging van het culturele niveau. Door een aantal uitgevers wordt de verhoogde verkoop ook toegeschreven aan het toenemend verlangen bij de mensen naar een eigen huis in de voorsteden. Deze nieuwe levenswijze draagt er volgens hen toe bij meer boeken te kopen zij hebben er thans immers de gelegenheid en de ruimte voor een eigen boekerij in te richten. Hierbij mag ook de houding der uitgevers zelf niet voorbij worden ge zien; zij zien zich met steeds stijgen de exploitatiekosten geconfronteerd, doch de verkoopsprijs van het gemid delde boek is sedert 1952 met slechts vier procent gestegen. Door deze, on danks de hogere kosten, matige prijs stijging is het boek voor mensen uit alle inkomengroepen bereikbaar ge bleven. Grotere oplagen Dit heeft de uitgevers evenwel ge noodzaakt de oplagen per boek te vergroten om daardoor de kosten per eenheid te doen dalen, waardoor ech ter bepaalde categorieën hoeken gedichtenbundels en wetenschappe lijke werken, waarvan de oplagen uiteraard klein zijn in het gedrang zijn gekomen. Teneinde deze lacune aan te vullen verrichten de universiteitsuitgeverijen voortreffelijk werk, uitgeverijen, die werken onder auspiciën van enkele bekende instellingen van hoger onder wijs, maar die toch een nagenoeg on afhankelijk epositie innemen. Onder de drang van de steeds toenemende vraag naar het goede boek hebben de universiteiten hun activiteit op het ge bied der uitgeverij steeds meer uitge breid en zo Icon het gebeuren, dat ver leden jaar een dezer „university pres- 1 tes" ten aanzien van het aantal uit gegeven nieuwe werken slechts door drie commerciële uitgeverijen werd overtroffen deze instelling had 278 nieuwe titels op haar naam staan 12.000 bij alle uitgeverijen tezamen) Samenwerking Aangezien de uitgevers zich hoe langer hoe meer van hun verant woordelijke taak bewust worden nu de vraag naar meer en betere boeken blijft toenemen, zijn ze overgegaan tot samenwerking met plaatselijke in stanties en met de meer dan 3500 boekhandelaren in het gehele land om de belangstelling van de lezers in ernstige lectuur verder te stimuleren. Zo hebben zij commissies inge steld, die advies verstrekken aan de overheidsinstanties bij de aanschaf van boeken voor de openbare bi bliotheken en die met de boek handelaren samenwerken om het lezend publiek ertoe te brengen meer aandacht te besteden aan het betere boek. Er wordt zelfs in over weging genomen om de televisie in te schakelen bij de pogingen om het lezen van goede boeken in de hui selijke kring te bevorderen. Waarom vergeet Gij mij? Waarom ga ik in het zwart van wege des vijands onderdrukking. Met een doodsteek in mijn beenderen honen mij mijn tegenstanders, doordat zij de ganse dag tot mij zeggen: Waar is uw God? Psalm 42 :10b en 11. Hoop op God, want ik zal Hem nog loven, mijn Verlosser en mijn God! Psalm 42 12b. „Daar is geen Priester die Hem verklaart. In raads'len wandelt de mens op aard". Bliksemschichten schieten uit de zwarte wolkengevaarten. De dave rende donder schokt en verschrikt. Harteloos worden duizenden neer- gehamerd. De satanische, sadistische sikkel slaat hulpeloze halmen tot een oogst voor de dood. De aarde schokt en scheurt. Het vernuft trok de mens naar hemelse hoogten naar zonovergoten hoogvlakten, maar het slingert hem dan in duistere diepten, vol helse verschrikkingen. We grijpen naar een houvast; maar we schuren onze handen stuk aan de wanden van de schacht waardoor we vallen in verwoesting. Waarom hoort God niet? Waarom komt Hij niet? Waar blijft Hij? Advent! De Koning komt met Zijn kracht! Maar woont Hij niet hoog boven het gewoel en geworstel en geween dezer wereld? Waar om grijpt Hij niet in, als het recht wordt geruïneerd en de waarheid wordt verwaarloosd en verwoest, als het geweld zovelen velt en de list zovelen verslindt? Hoort! Hier is Gods antwoord. Advent! De Koning komt. Hij is ge komen! De Verlosser, de verlossing! Het Kerstgebeuren openbaart en verklaart Gods wonderbare wijsheid, peilbare liefde en onwankelbare trouw. Christus heeft ons leven ingeleefd en doorleefd van het begin tot het einde, van kribbe tot kruis. Hij staat in onze levenspoort, gaat mee door onze grafpoort; maar leidt ons ook door de opstandingspoort in de gouden lichtstad van het eeuwige leven. Zijn komst is het onfeilbare bewijs, het onbedriegelijk zegel, dat de Here de Zijnen nooit vergeet of verlaat! Voor wie wordt het adventsv erlangen Kerstvervulling? Voor hen, die zwijgen en neigen voor de souvereine rechtvaardige Rechter. Op de vele vragen Gods antwoord! Zegt u „amen!" daarop? Opmerkelijke publikalie van Mr. W. de Bruine afwisseling in de inhoud Het vijfde nummer van de zesde jaargang van het Zeeuws Tijd schrift biedt weer een afwisselend geheel. Naast enkele vrij zakelijke artikelen komen er enige wat meer op een bepaald persoon afgestemde bijdragen in voor, waarvan o.i. bijzonder interes sant is het artikel van mr. W. de Bruine, dat handelt over dr. B. J. Tideman en de oprichting van „De Schelde'. Een artikel, dat voor welhaast ieder, die er kennis van neemt, een nieuw licht zal werpen op hetgeen in de „personele sfeer" aan de oprichting van het mach tige Scheldebedrijf voorafging. Men kan zich afvragen, of het nu reeds de tijd is op een nog vrij recen te kwestie als deze in te gaan. Som migen zullen wellicht vinden van niet. Er zit een „pijnlijke" kant aan. Daar staat tegenover, dat de heer De Bruine, tot voor kort archivaris van de Scheldestad, hier kon putten uit een originele brief van dr. Tideman, die voor zichzelf spreekt. Het is in het leven nu eenmaal zo, dat sommige mensen heel wat meer eer krijgen dan waarop zij aanspraak kunnen maken, doordat zij anderen, die voor deze eer méér in aanmerking komen, door hun al te doortastende optreden op het tweede of het derde plan weten te schuiven. Veel van het aureool, dat tot in onze dagen rond het hoofd van de inderdaad bijzonder energieke Arie Smit zweeft, wordt weggeno men door deze publikatie. Er blijkt niet meer of minder uit dan dat Smit, wiens naam de geschiedenis is ingegaan als de oprichter van „De Schelde", veel van die eer moet afstaan aan dr. Tideman, die zich wel spoedig terugtrok, maar aan wie het in feite in de eerste plaats te danken is geweest, dat het be drijf kon beginnen. Deze uit marinekringen afkomstige, uiterst bekwame scheepsbouwer van Europese reputatie wist, zo schrijft mr. De Bruine, Arie Smit, scheeps bouwer te Slikkerveer, voor zijn plan nen te winnen, maar uit de gepubli ceerde brief blijkt, dat dr. Tideman grote bezwaren tegen hem had opge vat. „Maar wij moeten nog een klein poosje met Smit tobben, omdat zijn naam steeds genoemd is en men tegenover de ministers en Tweede Fascinerende tentoonstelling J A A R I Dinsdag a.s. zal de minister president dr. W. Drees in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de interna tionale tentoonstelling „5000 jaar schrift en schrijven" officieel ope nen. Dan zullen de grote ruimten van dit museum een schouwspel te zien geven van alle vormen, waarin de menselijke geest zich in de loop der tijden door middel van het schrift heeft uitgedrukt. Het Koninklijk Instituut heeft deze ex positie georganiseerd op initiatief van en in samenwerking met de Stichting van het Amsterdamse Schriftmuseum. Het heeft daarbij van vele internationale verzame lingen, musea en bibliotheken bij dragen ontvangen. Met als uitgangspunt de „schrifte lijke mededelingen" der natuur, de gletscherkrassen en gids-fossielen komt de bezoeker bij de holen-teke ningen en vroeg-historische beeld verhalen uit alle werelddelen. Hij ziet het spijkerschrift van Babyion, de hiëroglyphen uit het oude Egypte, Germaanse runen en geknoopte touw tjes uit pre-Columbiaans Amerika, hij leert de techniek en de werktuigen van de historische schrijvers kennen. In de wereld van de schoonschrijf- kunst vindt hij ealligrafieën uit de kloostersIslamitische amuletten en van gletscherkrassen tot televisie heidense bezweringsformules tegen over de schoonste schrifturen van het heden. Zo wordt deze expositie tot een soort kunstgeschiedenis van het schrift, waardoor de moderne mens ook meer begrip krijgt voor de schoonheid van de moderne grafiek, die hier eveneens rijk is vertegenwoordigd. De innerlijke waarde Ging dit alles slechts over het uiter lijk van het schrift, ook de innerlijke waarde ervan wordt met talloze voor beelden geïllustreerd. Men leest de grote religieuze en filosofische leer stellingen, bewondert eerbiedwaardige uitgaven van de Bijbel, de Koran en Mahabbarata, bekijkt de jongste ma nifesten over de rechten van de mens en zo wordt het ieder duidelijk welk een belangrijke rol het schrift speelt in en voor onze cultuur. In een andere afdeling van deze tentoonstelling ziet men grafologi- sche portretten van grote persoon lijkheden, die ons hun handschrift hebben nagelaten: Rembrandt, Wag ner, Napoleon en Bismarck. Daar tegenover staan de moderne uit drukkingsmethoden van onze tijd der techiek: machineletters, Holle- rithtekens, Morsetekens en het beeldschrift van de twintigste eeuw: televisie. Niet vergeten mag worden het gro te aantal bekroonde werkstukken van de nationale schrijf- en tekenwedstrijd 1956, waaraan door meer dan een half miljoen leerlingen werd deelgenomen Kamer, die het contact moet goed keuren, nu niet ter elfder ure met een andere naam kan aankomen", zo staat in de brief. Pionierswerk Het eerste artikel is van de hand van ir. M. A. Geuze en geeft een zeer interessante beschouwing over de honderd jaar Maatschappij De Bath- polders. Helder komt daarin tot uiting welk een pionierswerk hier is ver richt, welke tegenslagen er vaak wa ren, maar ook welk een vooruitstre vend landbouwbeleid hier is gevoerd. Met tal van interessante details heeft de heer Geuze dit artikel toe gelicht. Van geheel ander genre is het tweede artikel, van de hand van de Haarlemse notaris J. Brants, over Van Pisuisse iot bejaardenzorg „Jean-Louis Pisuisse, Vlissinger en Nederlands eerste cabaretier". Uit deze bijdrage blijkt een grote kennis van zaken en de bekwaamheid om op zeer indringende wijze en in kort be stek een karakterschets te geven van deze opvallende figuur in de vader landse kleinkunst, die men ten aan zien van „Swiep" gerust met een hoofdletter mag schrijven. Hij was 'n persoonlijkheid, die men in zijn vak niet met welke collega ook kan ver gelijken. Deltawerken Dat in het Zeeuwsch Tijdschrift na het bekend worden van het schema van studieobjecten van de Werkgroep Deltazaken Zeeland, op deze zaak wat nader zou worden ingegaan, lag voor de hand. Drs. M. C. Verburg nam deze taak voor zijn rekening. Op duidelijke wijze geeft hij in het kort de inhoud en betekenis dezer studieobjecten weer. daarbij lettend op de vier facetten, n.l. de waterbouwkundige techniek, de economische implicaties de so ciaal-culturele belangen en de pla nologische visie. Een duidelijke kaart van het schema is bij het artikel afgedrukt. Bejaardenzorg Drs. Turksma geeft een groot aantal sprekende cijfers, waaruit wel blijkt, dat door de verouderde bevolking (de jongeren trekken weg uit onze pro vincie!) het vraagstuk der bejaarden zorg in Zeeland bijkans nog moeilijker ligt dan elders.-Niettemin kan hij ook mededelen, dat er al belangrijke re sultaten zijn geboekt om onze bejaar den een zo aangenaam mogelijke „oude dag" te geven. Dit nummer wordt besloten met 'n korte bespreking van het ook reeds door ons gerecenseerde boekje van A. C. W. van der Vet over de Zeeuw se havens en waarvoor door twaalfhonderd boek handelaren het tekenpapier gratis be schikbaar werd gesteld. De bezoeker ziet schrift op brok ken gesteenten en op flarden van hui den, op het blauw van de hemel en op het zwart van de nacht in de grote steden. Schriften, fijn als ornament, of samengedrongen tot haastige af kortingen. Geschreven tonen, die wij noten noemen en tonen voortbren gende tekens op de celluloidrand van de film. Een bijna niet te beschrijven wereld van het schrijven, een wereld vol zin en vol geheimzinnigheid....

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7