Prijsverlaging van suiker niet al te bezwaarlijk voor huishoudbudget Regering zal pbo voor zichtig behandelen Geen opheffing van kleine gemeenten op grote schaal Bij Hagenstein is de eerste Rijnstuw in aanbouw ZEEUWSCH DAGBLAD Minister Hofstra tot de Tweede Kamer: Regering wil niets van een gefor ceerde staatslening weten Pagina 4 Mr. Kolfschoten voorzitter „Ned. Gemeenten" Van opdringen zal geen sprake zijn Gemeenten hebben 1700 miljoen nodig Grenswijzigingen te Hulst, Oostburg en Schoondijke staan op stapel Examen derde leerkring onderwijzersopleiding Drie stuwen kosten samen 75 miljoen 2te ïtodio faienqJb 11 Nieuwe hoge commissaris voor vluchtelingen DE LETTERS B.B. won aan innerlijke kracht Zaterdag 8 december 195Ö 's-GRAVENHAGE, 7 dec. De regering overweegt, in overeen stemming met het advies van S.E.R., het subsidie op suiker geheel af te schaffen. Een beslissing is evenwel nog niet genomen. Door de ev. afschaffing van het consumentensubsidie zal de prijs van de suiker met enige centen per kilo stijgen. Dit deelt minister Hofstra mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vrijstelling van de omzetbelasting voor textiel- goederen en tot verhoging van de benzinebelasting en van de gedis- tilleerdaccijns. De minister merkt op, dat het geens zins onverschillig is of het tekort op de begroting gedekt wordt door het ontbrekende te lenen dan wel door bezuiniging en belastingheffing. Onder de bestaande financieel-economische omstandigheden zal een zeker deel door belastingheffing moeten wordén gevonden. Tot dit deel behoort in ieder geval te behoren een verhoging van enkele specifieke belastingen, waarvan de verhoging voor een belangrijk deel niet meer uitmaakt dan een aanpassing van de tarieven aan het gestegen prijs niveau. Het uitschrijven van een staatslening ter dekking van het tekort tegen zodanige voorwaarden, dat de inschrijving van een groot bedrag ver zekerd is te achten, zou medebrengen, dat de financiering van de woning bouw nog veel grotere moeilijkheden z_u gaan ondervinden dan nu reeds het geval is, terwijl ook de kapitaal voorziening van het bedrijfsleven op abrupte wijze zou worden beïnvloed. Over het advies van de S.E.R. is de regering momenteel nog in beraad. De minister hoopt op korte termijn in start te zijn aan de Kamer voorstellen over te leggen, welke tot een beper king van de rijksuitgaven zullen lel den. NIET AL TE BEZWAARLIJK De minister herinnert eraan, dat aan de vrijstelling van omzetbelasting voor textiel, evenals aan die voor suiker, door de werkgever indertijd welbe wust een tijdelijk karakter is gegeven. Nu onder de huidige omstandighe den een beperking van de bestedingen en een versterking van de rijksinkom sten geboden is, kan het standpunt, dat de regering ten aanzien van de vrij stelling voor suiker heeft ingenomen, moeilijk bevreemdend worden ge noemd. Gegeven de noodzaak van een zekere mate van consumptiebeperking Is de bewindsman voorts van mening, dat een prijsverhoging van suiker in haar effect op het huishoudbudget niet al te bezwaarlijk is. De suggestie om het subsidie op suiker te verminderen met een be drag, dat overeenkomt met de te heffen omzetbelasting, is reeds hier om niet aanvaardbaar, omdat de re gering overweegt dit subsidie ge heel af te schaffen. BENZINEBELASTING In het voorlopig verslag is uitdruk king gegeven aan ernstige bezwaren tegen het prijsverhogende effect van de verhoging der benzinebelasting, welke in strijd wordt geacht met een door de regering nagestreefd stabiel prijsniveau. Aan dit bezwaar meent de minister in geen geval zulk een be tekenis te kunnen toekennen. 's-GRAVENHAGE, 7 dec. Het bestuur van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven, benoemd tot voorzitter der vereniging. Burgemeester Kolfschoten volgt mr. Am J. d'Ailly op, die wegens zijn af treden als burgemeester van Amster dam zijn voorzittersfunctie ter be- beschikking had gesteld. Mr. Kolfschoten vervulde in het be stuur van de vereniging reeds de func tie van onder-voorzitter. Na de vergadering bood het be stuur aan de erevoorzitter, prof. mr. P. J. Oud, die daags tevoren zijn 70ste Verjaardag had gevierd, een diner Ban. Prof. Oud is, als burgemeester Van Rotterdam, lange jaren voorzitter Van de vereniging geweest. Hij is thans nog voorzitter van de interna tionale bond van steden en gemeen ten. De Hongaarse vluchtelingen WENEN, 6 dec. (Reuter) Oos tenrijkse ambtenaren hebben donder dag meegedeeld in de komende dagen een nieuwe grote golf vluchtelingen Uit Hongarije te verwachten nu de spanning in Hongarije weer is toege Bomen. In het ruimere verband van het re geringsbeleid beschouwd kan de be windsman de voorgestelde belasting verhoging niet zien als een doorbre king van het streven van de regering om op langere termijn te streven naar een zo stabiel mogelijk prijsniveau. Dit streven brengt naar zijn oordeel ook stellig niet mede, dat een stijging van de invoerprijzen van bepaalde goederen In beginsel door binnenland se maatregelen zou moeten worden te niet gedaan. Zodanige maatregelen zouden trouwens in de door de huidige situatie opgelegde noodzaak tot bezui niging op het benzineverbruik slecht passen. FRAUDE? In het voorlopig verslag is inzake de verhoging van de gedistilleerdac- cljns gewezen op het gevaar van frau de. Naar aanleiding hiervan merkt de minister op, dat bij gedistilleerd de ac cijns kan worden ontdoken door frau duleuze invoer en door frauduleuze vervaardiging hier te lande. Het gevaar van frauduleuze invoer wordt voor een belangrijk gedeelte be paald door het verschil in prijspeil In de aangrenzende landen. Gelet op de verhouding van onze prijzen tot die in de aangrenzende landen behoeft, ook na de accijnsverhoging, voor fraudu leuze Invoer geen vrees van enige be tekenis te bestaan. Primaire taak van S.E.R. 'b-GRAVENHAGE, 7 dec. De regering meent, dat van over heidswege grote voorzichtigheid moet worden betracht bij het rechtstreeks aanmoedigen van het bedrijfsleven het initiatief te ne men tot instelling van publiek rechtelijke bedrijfslichamen. Hier ligt eerder een taak voor de S.E.R. dan voor de met de P.B.O. belaste bewindsman. Zo gemakkelijk zou immers de indruk kunnen ont staan, dat P.B.O. een ander woord is voor staatsbemoeiing, terwijl daarmee juist het tegendeel wordt beoogd. Alles moet worden vermeden wat erop zou lijken,, dat de gedachte van de P.B.O. aan het bedrijfsleven wordt opgedrongen. Minister Struycken ver trouwt, dat deze gedachte op den duur zozeer gemeen goed zal worden, dat t' bedrijfsleven haar uit eigen beweging 's-GRAVENHAGE, 7 deo. De te genwoordige behoefte der gemeenten aan uit de belastingopbrengsten te be trekken algemene middelen kan globaal worden gesteld op 1700 miljoen gulden. Daarvan moet rond 1500 miljoen wor den gedekt uit de opbrengst van de De- lastingen die door de centrale overheid worden geheven. Een juiste verdeling van dit enorme bedrag over de afzonderlijke gemeenten eist handhaving, onder voortdurende aanpassing aan veranderde omstandig heden, van het bestaande stelsel van doeluitkeringen en maakt het bovendien nodig daaraan uitbreiding te geven waar dit wenselijk en mogelijk is. Dit schrijft minister Struycken aan de Tweede Kamer. De minister denkt voor de naaste toekomst aan de verbetering en uit breiding van het bestaande systeem van wegenfinanciering en aan de verwezen lijking van subsidieregelingen voor de kosten van het gemeentelijk hoger, voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs, alsmede aan de kosten van ae arme krankzinnigen. De voorbereidin gen voor het wetsontwerp inzake een nieuwe regeling van de uitkeringen voor de wegen zijn sinds enige t(Jd vol tooid. WOONPLAATSBELASTINGBN. Omtrent de wenselijkheid en de mo gelijkheid van invoering van een ge meentelijke woonplaatsbelasting heeft de regering zich nog geen definitief oordeel gevormd. Afgevaardigden van de 850 in Verviers ondergebrachte Hongaren hebben verklaard, dat zij de aantij gingen van de Hongaarse radio, als zouden zij achter prikkeldraad zijn opgesloten en verplicht in de mijnen tewerk zijn gesteld, krachtig logen straffen. De vluchtelingen spreken van „een gul en broederlijk onthaal". 's-GRAVENHAGE, 7 dec. Minister Struycken is niet van Slan voorstellen te doen tot ophef- .ng van kleine gemeenten op gro te schaal. Hij heeft ook niet het voornemen, naar een stelselmatige herziening van gemeentegrenzen te streven. Alleen ln gevallen waarin voor hem vaststaat, dat uitsluitend langs die weg bestaan- gelost zal hij grenswijziging be vorderen. De minister schrijft dit aan de Twee de Kamer. Naar het zich laat aanzien, zo deelt de minister mee, kunnen in dit zit tingsjaar o.a. voorstellen tegemoet worden gezien voor uitbreiding van het grondgebied der gemeente Hulst. Voorts kunnen enige weinig ingrij pende grenswijzigingen worden ver wacht waarbij o.a. betrokken zijn de de problemen kunnen worden op- gemeenten Oostburg en Schoondijke. zal verwezenlijken. Dit standpunt sluit niet uit, dat het nodig is gebleken en nog wel eens zal kunnen blijken de instelling van publiekrechtelijke be drijfslichamen te bevorderen ook wan neer daarover geen overeenstemming met de bedrijfstak in haar geheel is verkregen. Dan zal echter eerst wel zorgvul dig moeten zijn overwogen, of en moeten vaststaan, dat het algemeen belang deze instelling vordert. AANTREKKELIJK MAKEN Deze uiteenzetting geeft minister Struycken in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over zijn begroting. Hij zegt verder, dat hij de bevor dering van de P.B.O. vooral wil zoe ken in het aantrekkelijk maken er van voor het bedrijfsleven. Bij het bedrijfsleven moet door de daden der regering en het door haar te scheppen klimaat met betrekking tot de P.B.O. en overigens niet min der door het voorbeeld der reeds tot stand gekomen bedrijfslichamen het vertrouwen worden gewekt, dat aan de P.B.O. reëele inhoud kan worden gegeven! De regering is van oordeel, dat daar toe mede van betekenis kan zijn het zogenaamde afstoten van thans door „centrale", de „algemene" overheid verrichte taken naar de bedrijfslicha men. Ingezonden Mededeling (adv.) Hoofd- en kiespijn, zenuw- en reumatische pijnen verdwijnen nachts dank zij Witte Kruis, poeders en U staat verkwikt opt Nederland en de technische hulpverlening van de V.N. NEW YORK, 6 dec. (Reuter). In de economische commissie van de Algeme ne Vergadering der Ver. Naties voor het programma technische hulpverlening van de Ver. Naties heeft de Nederlandse gedelegeerde, prof. W. F. de Gaay Fort man gewezen op de grote belangstelling, welke Nederland heeft voor de techni sche hulpverlening en op de geleidelijke stijging van de Nederlandse bijdrage tot het fonds van 400.000 dollar in 1951 tot 874.000 dollar voor 1957. 's-GRAVENHAGE, 7 dec. In het Staatsblad ls gepubliceerd het K.B. tot regeling van het kweekschoolexa men van de derde leerkring (kweek schoolexamenbesluit derde leerkring). In de toelichting wordt o.a. gezegd, dat, aangezien voor de studie voor de akte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwijzer slechts één jaar staat, het niet wenselijk werd geacht reeds in of omstreeks juli de examens te doen afnemen. De vorming van de leerlingen van de derde leerkring in de scholen voor lager onderwijs eist zoveel tijd, dat het redelijk is hun de gelegenheid te geven zich niet, zo als gebruikelijk is, voor de zomerva kantie doch eerst na deze vakantie, jaarlijks in of omstreeks september, aan het examen te onderwerpen. Z(j hebben dan na het einde van het leer jaar nog ruimschoots de mogelijkheid de theorie voor de examenvakken te repeteren. Het examen, dat voor iedere kan didaat niet langer duurt dan een dag, wordt alleen mondeling afgenomen en omvat de volgende vier onderdelen: opvoedkunde en haar hulpwetenschap pen, Nederlandse taal en letterkunde, kennis van het Nederlandse culturele en maatschappelijke leven en didac tiek en bespreking van de beknopte beschrijving van de door de kandidaat gevolgde werkmethode. De Rljn-Lekkanallsatie SCHOONHOVEN, 7 december. De eerste der drie Rijnstuwen, die te Hagestein, 'is thans in aanbouw. Het ontwerp voor de tweede stuw (bij Amerongen) is gereed. Daarvoor zal omstreeks juni 1958 de eerste spade in de grond gaan. Over zes jaar moet ook de stuw bij Doorwerth gereed zijn. Bij alle stuwen worden schutsluizen met elk ca 3 meter val gebouwd. Deze stuwen vormen nog niet het sluit stuk van de Rijn-Lek-kanalisatie. Dit wordt verkregen door de af sluiting van het Haringvliet. Heeft men ook deze zee-arm onder be dwang, dan zal het mogelijk zijn de voorgenomen waterverdeling tussen Rijn-Lek en de IJssel ten behoeve van scheepvaart, landbouw en drinkwatervoorziening in te voeren. Dit zal ongeveer over 12 jaar het geval kunnen zijn. De kosten der drie stuwen zullen to taal ca 75 miljoen gulden zijn. De voordelen, die men ervan verwacht, beloven een hoog rendement van deze investering. In het bijzonder wordt ge wezen op een grotere en meer regel matige zoetwater-toevoer aan de Nieu we Waterweg, waardoor het verzil- tingsprobleem gedeeltelijk kan wor den opgelost. De grote bedijkte bouwput bij Ha gestein is zodanig in de uiterwaarden gelegd, dat het complex op den duur een bocht in de rivier zal trekken. De oude waterloop zal na voltooiing van het bouwwerk worden afgedamd. De stuw zal een merkwaardige ver schijning in Nederlands rivierengebied zjjn. Het wordt er een van „viziermo del", een naam ontleend aan de vizier- klappen van middeleeuwse ridderhel men. De 220 ton wegende halfcirkel vormige schuiven met 33 meter door snede zullen stroomafwaarts gericht zijn en derhalve alleen op trek en niet op buiging worden belast. Vandaar, dat met deze betrekkelijke lichte con structie kan worden volstaan. ZONDAG 9 DECEMBER. HILVERSUM I (402 m.). NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gr. 11.45 Klokgelui. 12.00 Angelus. 12.08 Instr. octet. 12.20 Apologie. 12.40 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 Dansmuz. 13.45 Boekbespr. 16.50 Lichte muz. 14.50 Bariton en piano. 14.00 V. d. jeugd. 14.30 Lichte muz. 14.50 Bariton en piano. 15.40 Luchtvaartpraatje 15.50 Lichte muz. 16.15 Sport. 16.30 Ves pers. IKOR: 17.00 Kerkdienst. 18.00 De Kerk aan het werk. 18.15 Filmrubriek. 18.25 Overpeinzingen van een Dorpsdo minee. 18.35 Kerkmuz. 18.40 Radloschip- perseatechisatie. NCRV: 19.00 Nws. uit de Kerken. 19.05 Kamerork. en sol. 19.25 Zondagavondgesprek: Het verantwoorde lijke bedrijf. KRO: 19.45 Nws. 20.00 V. d. strijdkrachten. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Cabaret. 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.30 Het Marsmys terie, hoorsp. 22.10 Promenade-ork. en sol. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Omr.ork. HILVERSUM H (298 m.). VARA: 8.00 Nws. 8.18 Weer of geen weer. 9.45 Gees telijk leven, caus. VPRO: 10.00 Geef het door, caus. 10.05 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Toespraak. 10.35 Kerkdienst. 11.35 Vra- genbeantw. AVRO: 12.00 Cosmopolitain- ork. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Even afre kenen, Heren. 12.45 Lichte muz. 13.00 Nws 13.10 Meded. of gram. 13.15 V. d. millt. 14.00 Boekbespr. 14.20 Zang en piano. 14.50 De plaats van Nederland in het hui dige Europa, caus. 15.10 Omr.ork. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. 17.00 Ge sprekken met luisteraars. 17.15 Het Plat teland nu. VARA: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws. en sportuitsl. 18.05 Sportjourn. 18.30 Strijkens. 19.00 Discussie. 19.30 Het Huis is te klein, hoorsp. met muz. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Liehte muz. 20.45 Marie An toinette, hoorsp. 21.30 Licht progr. 22.20 Gram. 22.50 Radiojourn. 23.00 Nws. 23.15 23.55 Gram. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. weerber. en correspondentie uit Nederl. 13.15 V. d. sold. 14.00 Operamuz. 15.30 Gram. 16.00 Sport. 16.45 Gram. 17.15 Sp.- uitsl. 17.30 Gram. 17.45 Sportuitslagen. 17.62 Harprecital. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.45 Zangrecital. 19.50 Gram. 20.30 Omr.ork. en sol. 21.00 Mozartprogr. 21.15 Symf.ork. en sol. 22.00 Nws. 22.11 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. MAANDAG 10 DECEMBER. HILVERSUM I (402 m.). NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mastklimmen. 10.10 Gram. 10.30 Theologische etherleergang. 11.10 Gram. 11.20 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Negro-spirituals. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Zigeunerkwint. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Altviool en piano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen overzee: Kinkhoest en witte varkens in Ned. Nw. Guinea, door R. den Haan. 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Eng. les. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Nederl. volksliederen. 19.30 Volk en Staat, caus. 19.45 Beiaardspel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Accordeon, gitaar en bas. 20.35 Rusthuis Angenita, hoorsp. 21.30 A capella koor. 20.00 Boekbespr. 22.10 Gram. 22.20 Ork. v. h. Leger des Heils. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws 23.15 Gram. 23.4024.00 Evangelisatie- uitz. in de Poolse taal. HILVERSUM II (298 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 NEW YORK, 7 deo. (Reuter). Dr. Auguste A. Lindt, permanent waarne mer van Zwitserland bij de V.N., ls benoemd tot hoge commissaris voor vluchtelingen als opvolger van wijlen mr. G. J. van Heuven Goedhart. i) PROLOOG Ik lig op de boekenplank, oud en versleten. Veel rust heb ik niet gehad ln mijn bestaan. Dat is niet erg. Een boek moet door de handen gaan, moet niet als een bibelotje op een kastje te pronk staan. Vooral een zak bijbel niet. Met mij is erg omgesmeten. Het le ven heeft me gehavend. 's Avonds als de rust komt, suist de stilte om me heen. Herinneringen komen dan. Toen ik jong was. Het is een geschiedenis, die jaren gelèden begon. Wazig eerst, dan scher per, zie ik weer voor mij: het kantoor. 1. STRAF Van achter de brede lessenaar keek de makelaar op met gefronste wenk brauwen. „Wat is er .juffrouw Brouwer?" „Meneer De Bruin om u te spre ken. Hij zegt, dat hij u beslist zelf moet hebben". Een uitroep van ontevredenheid, ,,'k Heb geen tijd dat weet u toch nou, laat hem hier en zeg dat hij het kort maakt". „Heel goed meneer". Een tikje op de deur. „Ja jè!' wat harder dan de eer ste keer. Wat aarzelend liep de bezoeker de paar stappen naar het bureau, waar de opengeslagen boeken en de vorsen- Ons dagelijks vervolgverhaal door Hein Kray de blikken van de eigenaar haast en gewichtig werk aanduidden. De makelaar stak geen hand uit en zei alleen: „Zo, bonjour, meneer De Bruin. Was er ietsV' De blik in de ogen van zijn bezoe ker was onzeker. Hij keek niet om naar de stoel, die hem trouwens niet aangeboden werd. „Meneer, ik heb een boodschap, die niet gemakkelijk voor mij is", zei hij en kuchte eens. „Het ls de eerste van de maand geweest en het is ellen dig dat ik het zeggen moet meneer, maar ik krijg de rente niet voor elkaar. Het gaat niet zoals het moet gaan ln de zaak en de concurrentie is groot, 'k Zou graag uitstel willen hebben, want heus meneer, het is me on mogelijk direct te betalen". De blik in de ogen van de man te genover hem was bijna niet te ver dragen. Het brede gezicht was vol naar hem toegewend en de ogen ke ken maar, die lichte ogen zonder oog haren of wenkbrauwen. Ze keken dwars door iedereen h,een, onverbid delijk als ogen van een gier. Het bre de massieve hoofd droeg alleen een krans van donker haar achter op de schedel, de korte neus met de wijd uitstaande neusgaten, stond ver boven de mond met de zware bovenlip en de hoekige kin. Een man met een zo grote wilskracht, dat elk aarzelend woord tegenover hem dwaasheid leek. Een kop hard als hout en even onvat baar voor gevoelsindrukken. „En?" zei de mond eindelijk en sloot zich weer. „En nu wou ik u vragen geduld te hebben." Hij zei deze zin als een van buiten geleerd lesje en hoorde zelf bijna niet meer wat hij zei, zo vaak had hij het gerepeteerd. „Deze maand is het me onmogelijk te betalen, maar daarna verwacht ik dat het iets beter wordt." „Uitstel dus, De Bruin? Uitstel hè? Het is nu laat ik eens kijken zeker de derde keer dat je me dat vraagt! Je zult zelf begrijpen, dat dat zo niet door kan gaan." „Ik kan het niet helpen, meneer, dat mijn winkel minder geeft dan vroeger. De slechte tijd „Daar zitten we allemaal mee en daar heb ik óók mee te maken! Maar ik moet die rente op tijd binnen heb ben voor de boeking. Dat is toch dui delijk, niet waar?" „Maar het kan niet, meneer, ik ben op dit ogenblik niet in staat, mijn wis sel te betalen. Er zijn veel klanten, die mij laten wachten". „Betaal je je winkelbediende op tijd of niet?" „Hoe kunt u dat vragen? U weet, dat ik al sedert een half jaar alles al leen doe. De concurrentie van de grote filiaalzaken, die doen me de das om. Ik kan er geen personeel op na hou den." Makelaar Brunsting schoof onge duldig met de hand over zijn boeken. „Enfin, ik heb geen tijd, daar ver der over te praten", zei hij kort. „Je wilt uitstel en dat snap ik best, maar ik moet geld hebben. Hier op deze tafel. Met verhalen over de boze tijd heb ik niets te maken. Daar geeft de bank geen cent krediet op." „Maar als u zelf een poosje zou willen helpen „Ikzelf! Ikzelf!" Brunsting kwam overeind in zijn volle kracht en stond rechter achter zijn lessenaar. „Denk je dat ik van eigen inkomen onbeperkt krediet kan geven aan mensen die niet betalen? Ben ik een miljonair?... Heb je borgen?" (Wordt vervolgd) donesië herdacht. TWEE VIZIERSCHUIVEN De stuw zal twee van deze vizier- schuiven naast elkaar bevatten. Z(j kunnen door twee 10 pk motoren el» onder een hoek van 60 graden wor den getrokken, daarbij een door- vaarthoogte van 921 meter vrij ge vend. Het hefwerk wordt in 27 me ter hoge heftorens, in het midden op een tussenpijler staande, gebouwd. Aan het complex werd vorm gege ven door architect Walter Hamdorf. De middenpijler zal een verstelbare waterturbine bevatten, die ca 6 mil joen kilowatt elektriciteit per jaar voor de bediening van het hefwerk en voor het Prov. Utrechts Elektriciteits bedrijf zal leveren, een besparing van 3000 ton kolen. Deze pijler zal minimaal 50 kubieke meter water per seconde voor verver sing van de Lek doorlaten. De stuw is dusdanig gebouwd, dat ontgronding bij elke fijngeregelde waterdoorlaat niet kan plaatsvinden. Gedurende de ongeveer 200 dagen per jaar, dat het complex gesloten zal zijn, moet de tweeledige schutsluis (120 en 90 me ter lengte bij 18 meter breedte) de scheepvaart doorlaten. Verwacht wordt, dat de scheepvaart vrijwel al leen stroomopwaarts van de sluis ge bruik zal maken vanwege brandstof besparing. Stroomafwaarts zal het verkeer gro tendeels door de Waal gaan. Deze ri vier neemt tweederde van het Rijnwa ter op en zal geen stuwen of sluizen bevatten. In de stuw bij Hagestein worden op het verlengde van zijstromingen vis- trappen voor glasaal en schubvis ge bouwd in de vorm van sluisjes. Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Hersen- gym. 11.20 Gram. 11.45 Voordr. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 18.25 Theaterork. en solist. 13.55 Koersen. 14.00 V. d. vrouw. 14.45 Pianoduo. 15.15 Voor dr. 15.30 Gram. 17.00 Mil. Kapel. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. 18.15 Gevar. muz. 18.30 Pianospel. 18.50 Muz. caus. 19.05 Pianorecital. 19.30 Orgel spel. 19.45 Regeringsuitz.: Landbouwru- briek: Herstel en vernieuwing in Zeel, 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.45 Ba riton en piano. 23.00 Nws. 23.15 Koersen. 23.16 Onze buitenlandse correspondenten melden. 23.3023.35 Frontloge. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamerork. en sol. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Jeugd en muziek. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.20 Prot. caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Zang. 19.45 Gram. 20.00 Kamerork. en sol. 20.50 Kunstkaleidoscoop. 21.05 Graf- hulde aan Mozart. 22.30 Nws. 22.45 Gr. 22.55—23.00 Nws. Personeelsverloop in kolen mijnen LUXEMBURG, 7 dec. ANP. Het verloop van arbeidskrachten aan de Europese kolenmijnen blijft zo groot, dat het totale aantal mijnwerkers on danks de werfcampagnes nog maar net op peil gehouden kan worden. Dat blijkt uit een door het gezagsorgaan van de Europese gemeenschap voor kolen en staal uitgegeven studie over de mobiliteit van arbeiders binnen de gemeenschap. De Belgische mijnen hebben volgens de studie veruit het grootste aantal vreemdelingen in dienst. 's-GRAVENHAGE, 7 dec. De sterkte van de „Bescherming Bevolking" be droeg per ultimo juni 1956 160.000 per sonen, dat is 67 procent van het beno digde aantal van 238.000 man. Deze sterk te verschilt nauwelijks van die per ul timo 1955, zodat moet worden geconsta teerd dat in het eerste halfjaar van 1958 het aantal nieuwe aanmeldingen slechts het verloop heeft kunnen opvangen. Minister Struycken meent, dat de orga nisatie in het afgelopen jaar aan inner lijke kracht heeft gewonnen. Het ver loop bij de B.B. is ook thans niet groter dan bij andere vrijwilligers-organisaties. Het blijvend karakter dat de B.B. in de loop van de laatste vijf jaar heeft ver kregen dwingt te zoeken naar een orga nisatievorm die in geval van nood in korte tijd op volle sterkte kan worden gebracht, zonder dat in vredestijd bij voortduring een vrijwel volledige paraat heid moet worden verwezenlijkt of na gestreefd. Zuinig! De minister acht de aandrang uit de Kamer om door coördinatie een zuiniger en efficiënter regeling te treffen onge rechtvaardigd, omdat hij integendeel is getroffen door de grote mate van zuinig heid en van efficiëntie, die bij de succes volle opbouw van de B.B. in de laatste vijf jaren is betracht. De „band oud-strijders 7 december" heeft gistermorgen bij het nationaal monument te Amsterdam de gevalle nen van de 7 december divisie in In-

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4