„Een Hollander wordt nooit een Brabander Gemeenten moeten zich houden aan loonheleid van het rijk Slechts bij uitzondering mogen gemeenten industrieën kopen Dubbele moord in hoger beroep Stuurt Zuid-Slavië Hongaarse vluchte- |en weer over de grens? ling' Minister niet ongerust bij vacatures politiekorpsen IJsland blijft Navo trouw Wat is het resultaat van de Brits-Franse actie? Antwerpse scheepvaart: zo groot mogelijke vaartuigen op Schelde «v Straatlantaarn als verjaardagscadeau Verzet in industrie-centra Burgemeester verdacht van verduisteringen Geen bindende regeling üeen loon voor rijksambtenaren Hebben Israëiërs veel vernield Z>ekenfoniispiemie blijft 4.2 °|o Amsterdams meisje geschaakt Internationaal socialisme ernstig verdeeld Is Eindhoven een ongezellige stad? „Noorderlingen" zouden met minachting neerzien op Brabantse bevolking SNIPPER NIEUWSk Zaterdag 8 december 19?f ZEEIIWSCH DAGBI.AD Pagina 3 EMDEN, 7 dec. (DAP). De Nederlandse consul in Emden (Duitsland) heelt gisteren van het gemeentebestuur ter gelegen heid van zijn zeventigste ver jaardag als attentie een straat lantaarn voor zijn woning gekre gen. Twintig jaar geëist ARNHEM, 7 dec. Het gerechts hof te Arnhem heeft de behandeling voortgezet van de zaak tegen de 39-Ja- rlge Haagse archivaris B. B., die door de rechtbank te Arnhem tot levenslan ge gevangenisstraf was veroordeeld wegens doodslag op zijn oom, de 73- jarige G. B. en diens 66-jarige huis houdster H. R. R. op 19 en 20 januari 1955 te Doetinchem. De procureur-ge neraal eiste twintig jaar gevangenis straf met aftrek, rekening houdend met een ziekelijke stoornis van vsrdacnies geestvermogens, zomede ter beschik kingstelling van de regering. Enige opwinding veroorzaakte een 21-jarige celgenoot, die verklaarde, dat verdachte en andere verpleegden ont snappingspogingen. hebben beraamd. Het plan kon niet worden uitgevoerd doordat B. B. naar Arnhem werd terug gevoerd. B. B. zou aan deze celgenoot hebben verklaard schuldig te zijn aan de doodslag op zijn oom en diens huis houdster, hetgeen ter zitting door ver dachte hartstochtelijk werd ontkend. Minister Struyken waarschuwt 's-GRAVENHAGE, 7 dec. De vo rige minister van binnenlandse zaken heeft het niet nodig geoordeeld op te treden tegen de besluiten van gemeen ten, waarbij de jongste zes pet. loons verhoging aan gemeente-personeel per 1 juli toegekend werd tnplaats van per 1 september, zoals voor het rijksperso neel was besloten. De tegenwoordige minister meent, dat deze beslissing van zijn ambtsvoorganger niet als een pre scient mag worden aangemerkt. Een Minister Struycken: Dat was eenst maar NIET weerl" herhaling van een soortgelijke afwij king in de toekomst zal immers, meer dan thans, het karakter van een symp tomatisch beleid gaan dragen en zal mitsdien voor een ingrypen vanwege de centrale overheid in aanmerking no men. Minister Struycken zegt, dat de mo tieven, die de gemeenten tot hun van de rijksregeling afwijkend besluit neo- ben gebracht, ondeugdelijk zijn. Het kabinet heeft geen aanleiding gevonden de desbetreffende besluiten ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. Maar minister Struycken verzekert, dat bij herhaling wel door de regering maatregelen zullen worden genomen. ZWOLLE, 7 dec. Hedenmor gen is de burgemeester van Urk, de heer K. voor de officier van justitie te Zwolle geleid. Hij wordt er van verdacht malversaties met overheidsgelden te hebben ge pleegd. Het zou hier gaan om een bedrag van tussen de vijftig- en zestigduizend gulden. De burge meester is tevens gemeentesecre taris. De malversaties zouden reeds in 1951 zijn begonnen; het zou onder andere het plaatsen van valse handtekeningen betreffen. Het onderzoek is in handen van de rijksrecherche te Arnhem. 9 Het Japanse smartegeld is ook be stemd voor erfgenamen. BOEDAPEST, 7 dec. In de Hongaarse mijngebieden zijn weer stakingen uitgebroken, waardoor de kolenproduktie aanzienlijk daalt. De stakingen zijn een pro test tegen arrestaties onder de mijnwerkers. De vluchtelingenstroom uit Hon garije is gisteren weer belangrijk toegenomen. Volgens een Weens blad wordt in het industriegebied van Borsod door 25.000 verzetslie den gewapende tegenstand gebo den. De Hongaarse regering heeft de Oos tenrijkse autoriteiten om toestemming verzocht voor het in Oostenrijk vesti gen van een commissie, die tot taak zou krijgen de terugkeer van uitge weken Hongaren te bewerkstelligen. Terug? Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de Engelse rege ring „met ernstige bezorgdheid kennis heeft genomen van berichten, volgens welke de mogelijkheid bestaat dat naar Zuid-Slavië uitgeweken Honga ren tegen hun wil naar hun land te rug gezonden zuilen worden". De Britse regering beschikt over in lichtingen, dat de Zuidslavische rege- 's-GRAVENHAGE, 7 dec. De re gering heeft de overtuiging, dat de sa larissen van de hogere en hoogste ryksambtenaren al te ver achterliggen by die, welke In het bedrijfsleven wor den betaald. Zy acht hier een zéér gro te discrepantie aanwezig en heeft daar om de Tweede Kamer voorgesteld de salarissen van deze categorieën ambte naren met ingang van 1 september 1956 te verhogen. Deze verhoging zal de schatkist in 1957 tien miljoen gulden kosten, zy zal ook worden toegepast op ministers en staatssecretarissen. Daarom wordt een in beginsel alge mene verhoging voorgesteld. Hiervan zijn de leraren by het v.h.m.o., net m.n.o. en de kweekscholen, alsmede en kele andere functionarissen uitgesloten, omdat die in 1953 een afzonderlijke sa larisverhoging hebben gekregen. De minister merkt hierover op, dat de her ziening van de leraarssalarissen in 1953 ruim 16 pet. heeft bedragen. o PORT SAID, 7 dec. AFP. Hebben de Israëlische troepen bij hun opmars de taktiek van de verschroeide aarde toegepast en alles, was achter hun lag vernield? Dit vragen de Zuidslavische troepen van de politiemacht van de V.N. zich af, die zich bij hun pogen om verder naar het oosten te trekken voor grote moeilijkheden zien ge plaatst. De spoorwegen zijn vernield, terwijl in de wegen ook gaten zijn ge maakt. Er zouden bovendien mijnen zijn gelegd. Vertegenwoordigers van de Ver. Na ties in Egypte houden zich bezig met de kwestie van de twaalf schepen (waaronder het Nederlandse s.s. „Lemsterkerk"), die in het Suezkanaal vast liggen. Egypte weigert nog steeds de schepen te laten vertrekken, hoe wel de blokkering bij Port Said is op geheven. De bemanningen zijn nog ge consigneerd en Egyptische soldaten bewaken de schepen. Winkels gesloten De Britse autoriteiten in Port Said hebben hun pogingen opgegeven om de winkeliers te bewegen hun zaken te openen. Zij hebben vijf winkeliers, die in het begin van deze keek na een weigering hun winkels te openen wa ren gearresteerd, vrijgelaten. ring heeft medegedeeld dat een aantal uitgeweken Hongaren „na ontwape ning op hun eigen verzoek naar Hon garije zullen worden teruggezonden". Voorts hebben correspondenten van westerse dagbladen te Belgrado ge meld dat vertegenwoordigers van de regering Kadar vergunning hebben ge kregen voor het bezoeken van Zuid slavische kampen met Hongaarse vluchtelingen, terwijl dit niet werd toegestaan aan westerse waarnemers en journalisten. 's-GRAVENHAGE, 7 dec. Na advies van de Ziekenfondsraad en van de Sociaal-Economische Raad te hebben ingewonnen heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid besloten, de pre mie van de verplichte ziekenfonds verzekering voor het jaar 1957 te handhaven op 4.2 procent. 's-GRAVENHAGE, 7 dec. Het verlenen van speciale faciliteiten door gemeenten aan industrieën voor vestiging of uitbreiding be hoort uitzondering te zijn. De minister van binnenlandse za ken, bezitsvorming en publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie acht het niet gewenst, en bij de huidige stand van zaken ook niet nodig, voor deze ma terie een min of meer gedetailleerde en bindende regeling te treffen. Hij vertrouwt, dat in overleg en in sa menwerking met de colleges van Ge deputeerde Staten zal worden voor komen, dat de gemeentelijke werk zaamheid door een ongeremde vrij heid van handelen in strijd zou ko men met wat op sociale en economi- Scotland Yard ingeschakeld AMSTERDAM, 7 dec. Een 18-jarig meisje, Thea Maria Z., is sinds maandag j.l. spoorloos. Haar vader heeft reden om aan te nemen, dat zij zich in gezelschap van de 29-jarige Duitser Roland Bliers- bach in Schotland bevindt. De Amster damse kinderpolitie is gewaarschuwd en deze heeft de assistentie ingeroepen van Scotland Yard. Reeds enige tijd maakte de Duitser, die in de Nederlandse hoofdstad is ge boren, het meisje het hot Haar ouders hielden haar streng onder controle. Het afgelopen weekeinde ging zij logeren in Arnhem. Zij is niet meer teruggekeerd. Haar ouders kregen een boodschap, dat zij enige weken met vakantie ging. De vader, een Amsterdams zakenman, heeft tegen de Duitser een aanklacht ingediend wegens schaking. De politie acht het waarschijnlijk, dat het tweetal op het ogenblik in Glasgow verblijf houdt. 's-GRAVENHAGE, 7 dec. Het aantal vacatures bij de gemeente lijke politiekorpsen geeft minister Struycken geen reden tot onge rustheid. Voor een noodvoorzie ning bestaat geen enkele reden, omdat in het algemeen de behoef te aan personeel wordt gedekt. Dit schrijft de minister in de memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer over zijn begroting voor 1957. Het verloop bij de gemeentepolitie bedroeg in 1954 en 1955 gemiddeld on geveer 500 man per jaar. Daartegen over stond een aanstellingscijfer van gemiddeld ruim 650 man per jaar. Buiten Amsterdam en Rotterdam blijft de personeelssituatie dan ook in het algemeen niet ongunstig afsteken bij het tekort op de arbeidsmarkt. Het zijn derhalve alleen de politiekorpsen in Amsterdam en Rotterdam die met een aanmerkelijk te kleine bezetting worstelen, hetgeen overigens niet wil zeggen dat de werving in de andere gemeenten geen moeite zou kosten. sche gronden of uit een oogpunt van doelmatigheid wenselijk moet worden geacht. De minister schrijft dit In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begroting voor 1957. Canada en de immigratie DEN HAAG, 7 dec. De belangstel ling van Canada voor de immigratie blijft onverminderd. De Nederlandse immigranten maken een tiende deel uit van de totale Canadese immigratie. Het ligt niet in de bedoeling enige wijziging aan te brengen in de door Canada gevoerde immigratie-politiek. Radio-actieve stoffen in de landbouw 's-GRAVENHAGE, 7 dec. De re gering acht het volstrekt noodzakelijk, dat ons land een instituut krijgt voor de toepassing van radio-actieve stofren in de landbouw, omdat deze stoffen niet meer als hulpmiddel bij de beoefe ning van de moderne landbouwweten schap kunnen worden gemist. Zij meent, dat het instituut te Wagenlngen zal moeten worden gevestigd. REYKJAVIK, 7 dec. AFP. Het IJslandse parlement heeft zijn goed keuring gehecht aan de gemeenschap pelijke Amerikaans-IJslandse verkla ring, waarin het de kwestie van het eventuele vertrek der Amerikaanse troepen van IJsland tot nader order wordt opgeschort. De IJslandse minister van buiten landse zaken verklaarde ten overvloe de dat de betrekkingen tussen IJsland en de NAVO onveranderd blijven. Vreemde man in slaapkamer UTRECHT, 7 dec. In de nacht van 6 op 7 december werd een echtpaar in de Eikmanlaan te Utrecht wakker toen een vreemde man in de linnen kast snuffelde. Bij zijn ontdekking vluchtte hij uit het huis en reed met de fiets weg. Vermoed wordt dat hij zich heeft laten insluiten. De onbeken de wordt tevens verdacht van het ste len van een paar handschoenen uit een voor het huis geparkeerde auto. Kampen KAMPEN, 7 dec. In een acade mische samenkomst, belegd in de Theologische Hogeschool aan de Broe- derweg te Kampen, heeft prof. H. J. Schilder de rectorale waardigheid overgedragen aan prof. P. Deddens met een rede over: „Het eigenlijke en oneigenlijke gebruik van woord „hand" in de uitdrukking „hand Gods", voor al in de profetische en poëtische boe ken van het Oude Testament". Ontruiming van Egypte nu in volle gang Een paar dagen geleden is na moeizame onderhandelin gen overeenstemming bereikt tussen Engeland en Frankrijk over de terugtrekking der strijdkrachten in Egypte. Het transport is nu in volle gang en binnen weinige dagen zal rondom de oevers van het Suezkanaal de situatie weer zijn als vóór de Brits-Franse actie. Met dit verschil dan, dat er nu een internationale politiemacht der Verenigde Na ties aanwezig is. Maar de Suezkwestie is daarmee niet opge lost en president Nasser heeft niets van zijn macht verloren. Wel is bereikt, dat de anti-westerse stemming in de Arabi sche wereld zeer veel groter is geworden. Als met het Brits-Franse op treden inderdaad bereikt is, dat de Russische plannen tot algehe le onderwerping van het Mid den-Oosten aan de macht van het Kremlin ongedaan zijn ge maakt, dan is het voornaamste gestelde doel bereikt. En dan doet het er minder toe, of de Britse en Franse regeringen de volks vertegenwoordigingen van beide landen al of niet voldoende tij dig op de hoogte hebben gesteld. Het geweeklaag van „derde weg lieden" over het optreden van Engeland en Frankrijk kan men maar het beste voor kennis ge ving aannemen. Zij doen altijd nog, alsof zij niet begrijpen wel ke Ruslands bedoelingen zijn en zij zijn er steeds maar weer op uit om ach en wee te roepen over westerse militaire maatre gelen, die zij dan het liefst op één lijn stellen met 't brute mi litaire geweld der Russen. Het gesprek van de dag Niet te verwonderen Dat het heel wat tijd en moei te heeft gekost, voordat Londen en Parijs tot overeenstemming waren gekomen omtrent het te volgen beleid is niet zo verwon derlijk. Frankrijk tobt nog elke dag met het probleem van N. Afrika en het weet, dat de ergste haard van onrust zich in Cairo bevindt. Van daaruit wordt de opstand in feite geleid. Dit broeinest blijft nu onaan getast en de Franse regering voorziet terecht nieuwe verwik kelingen, omdat er niets veran derd is. Zij wenste dan ook heel wat verder te gaan dan de Britse regering, die naar is gebleken eerder geneigd is zich te voe gen naar de wensen van Washington. Maar daar komt nog iets bij. Iets, dat een merkwaardig licht werpt op de verhoudingen in de Internationale socialistische we reld. Premier Mollet, die in deze moeilijke tijden Frankrijk heeft te leiden, is een socialist en hij is de man, die het besluit heeft genomen Franse troepen in te zetten in Egypte. Een besluit, waarachter zijn partij staat en trouwens het gehele Franse volk Maar niet alzo het Engelse volk. Het zijn hier juist de socialisten, die niets hebben nagelaten om het de Britse conservatieve rege ring onmogelijk te maken door te zetten. Zo heeft men het vreemde schouwspel te zien gekregen, dat de anders zo flegmatieke Britten tot zelfs in het Lagerhuis als kemphanen tegenover elkaar hebben gestaan en dat de Fran sen, die in het politieke bedrijf meestal niet direct uitblinken in bezadigde argumentatie, op dit punt hun eenheid hebben gevon den. Moeilijk parket Het zal ieder duidelijk zijn, dat de Britse regering tegenover deze scherpe oppositie zich in een bijzonder moeilijk parket bevond. Waar nog bijkwam, dat de gevolgen van een afgesloten Suezkanaal zich al spoedig heb ben doen gevoelen in het econo mische leven van het land. Al met al ontstond er voor de Brit se regering, die Eden moest mis sen, omdat hij overwerkt naar Jamaica moest vertrekken, een allesbehalve plezierige situatie, waarin maar één conclusie mo gelijk scheen: zo vlug mogelijk een eind maken aan wat vele Engelsen betitelden als een avontuur. De berichten worden steeds veelvuldiger, dat Eden zich zal terugtrekken uit de re gering, vooral op aandrang van een groep „rechtse" conservatie ven, die in hem niet de sterke man kunnen zien, welke zij zich zo graag wensen. Het is alleszins begrijpelijk, dat, het ganse drama van het Midden-Oosten overziende, er bij velen een anti-Amerikaanse stemming is ontstaan. De slappe rol, die Amerika heeft gespeeld, roept vele weerstanden op. En het zal niet eenvoudig zijn de ontstane breuk weer te helen. Er is op dit moment een maxi mum aan begrip voor nodig om de Amerikanen te kunnen vol gen in hun voor Europa wel bij zondere nadelige positie. De ge hele kwestie bewijst weer eens temeer, dat in politiek opzicht in onze tijd de dienst wordt uitge maakt door Washington en Mos kou. ANTWERPEN, 7 dec. De Ant werpse scheepvaartvereniging heeft uitvoerig gesproken over de tussenwa teren en het Deltaplan. Met betrekking tot het vraagstuk van de tussenwateren verklaarde de voorzitter, niet het kunnen aannemen, dat de stijfhoofdigheid van 'n „Rotter damse minderheid, die niet met de tijd wil mee gaan", er in zou slagen, het uur waarop de Antwerpse rechtvaar- LUXEMBURG, 7 december. In een door de Europese gemeenschap voor kolen en staal uitgege ven studie over de migratie (verplaatsen van de be volking) is o.a. een Nederlands rapport opgenomen. Welke moeilijkheden de aanpassing der migranten kan meebrengen wordt geillustreerd door een be schrijving in het Nederlandse rapport van de hou ding van de „noorderlingen" en de Brabanders in Eindhoven. Daarin wordt over de uit het noorden naar Eindhoven gestroomde bevolking opgemerkt: „Sommigen voelen zich te Eindhoven heel gelukkig, d.w.z. binnen een groep van emigranten." Anderen voelen zich zelfs na vele jaren in Eindhoven niet thuis. Zij schrijven dit toe aan de stad, die naar hun mening Aanpassen na verhuizen lelijk is en geen stijl heeft, of aan de maatschappij, welke het bestaan overheerst en door dringt. Ze zeggen gewoonlijk, dat „een Hollander nooit een Brabander kan worden". Zij voelen zich door allerlei soor ten muren en tussenschotten omsloten, welke door de ver schillen in inkomen, in stand en in godsdienst zijn opgetrok ken. In dit verband dient te worden vermeld, dat zelfs de r. katholieken uit het noorden zich niet gemakkelijk aan het Brabantse milieu aanpassen. Terughoudend De mensen uit de streek zijn klaarblijkelijk zeer te rughoudend ten opzichte van de „vreemdelingen" en voor al tegenover de „Hollanders". Da „noorderling" heeft de Een deel van het snel uitbreidende Eindhoven Diverse stede bouwkundigen prijzen de aanleg van de nieuwe stadsgedeelten, „noorderlingen" beweren echter botweg: ,,'t is een stad zonder stijl...." dige eisen zullen worden erkend, tot ia het oneindige te verschuiven. Met betrekking tot de uitvoering van het Deltaplan was spreker ervan over tuigd, dat de Belgische minister van openbare werken geen enkel middel zal verwaarlozen, om zijn definitieve mening, op de beste adviezen te steu nen, en dat de minister van buiten landse zaken over de verdediging van de gewettigde Belgische rechten zal waken. Het vraagstuk van de toegankelijk heid van de haven voor schepen met toenemende tonnenmaat, welke ge bruikt worden voor het vervoer van ruwe petroleum en ertsen, maakte, volgens spreker, het voorwerp uit van openbare verklaringen, de ene minder optimistisch dan de andere. Hij vroeg, dat de grens van de lengte en de diep gang der schepen, die de Schelde op mogen varen, zo hoog mogelijk zou worden gesteld, met inachtneming van de risico's voor dwe scheepvaart op een kronkelende stroom, waar de mist soms het zicht geheel belemmert. 1 4 4 4 4 Eindhoven: geprezen en VERGUISD! neiging met enige minachting op de Brabander neer te zien. De Brabander daarentegen heeft met zijn sterk feodaal ge voel voor „een hoge positie" en „een lage positie" op de maat schappelijke ladder de neiging degenen te bewonderen, die boven hem staan en die een grotere verstandelijke ontwik keling hebben. De plaatselijke groepen hebben de betekenis van de grote industriële ont wikkeling voor de stad en de inwoners, die ongetwijfeld wel varen bij de ongekende expan sie van Eindhoven, niet inge zien. Bovendien hebben vele Brabanders van oudsher een sterke afkeer van de grote ge mechaniseerde industrie. Zij zijn geneigd deze gevoelens op de voorstanders van de indus trialisatie, die niet uit Eind hoven zelf afkomstig zijn, over te brengen. 9 Volgens de Belgische minister van economische zaken, is de Belgische mi nister van buitenlandse zaken Paul Hen ri Spaak, erin geslaagd, de Verenigde Staten ertoe te brengen, Europa „on voorwaardelijk" met olie te helpen. Voor het ogenblik heeft de regering geen plannen om de eerstvolgende ka merverkiezingen te benutten voor een procedure tot grondwetswijziging. Dit deelt minister Struycken aan de Tweede Kamer mede. 9 De onderbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa heeft verklaard dat Amerika nog lange tijd 'n belangrijke bijdrage in de kosten van de Europese verdediging zal moeten leve ren. 9 Het staatsbedrijf der P.T.T. heeft in 1955 een voordelig exploitatiesaldo ge boekt van bijna 31 miljoen gulden. De exploitatie van de P.T.T. is in 1955 21.3 miljoen gulden meegevallen. 9 Als gevolg van samenwerking tussen de politieorganen te Emden, Delfzijl en Zandvoort is een reeds lang gezochte misdadiger (59 j.) aan gehouden, die minstens 34 misdrijven heeft begaan. Hij verbleef de laatste tijd in Nederlandse hotel', waar hij en zijn dochter (20 j.) zich voor baron en baronesse Von Rackwitz uitgaven.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3