De vier Middelburgse molens prijken wederom in oude glorie Vader overleed door beschonken na mishandeling zoon Onenigheid in 't bestuur afdeling Zeeland KNVB Sinterklaas kwam terug naar I Siggekerke om Hongaren een prettige avond te bezorgen Voorzitter Landbouwver. Kapelle op hartelijke wijze gehuldigd BAAYENS Zes maanden cel geëist Dominerend onderdeel van het stadsilhouet in ere hersteld Te weinig reserve-politie Jhr. De Casembroot en zijn jarige echtgenote woonden „uitdeling" bij Hoofdbestuur belegt buitengewone vergadering op zaterdag 15 december a.s. In Kruiningen wordt druk gebouwd Scheepvaart door het kanaal van Zuid-Beveland Zaterdag 8 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Restauratie van „De Koning'' (Veerseweg) kwam gereed MIDDELBURG, 7 dec. Het was vandaag molendag voor de Zeeuwse hoofdstad. Ter gelegenheid van het gereedkomen der restauratie van de molen „De Koning" aan de Veerseweg, de laatste van de vier, belegde het gemeentebestuur een eenvoudige plechtig heid. Daarvoor was alle reden: Middelburg is weer in het men mag wel zeggen unieke bezit van vier fraaie molens, waarvan de wieken deze dag door vele tientallen vlaggetjes met elkaar waren verbonden en waarvan hoog in de lucht de nationale driekleur wap perde. Niemand, die tien jaar geleden de beschadigde, ontmantelde en vervallen molens aan de Oude Vlissingseweg, het Vlissings bol werk, het Seisbolwerk en de Veerseweg aanschouwde, durfde toen te verwachten, dat het viertal nog eens in oude glorie zou herrijzen. Maar vandaag was het heus zover: toen omstreeks het middaguur burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein, op de omgang van de molen „De Koning" de vang lostrok en de wieken gingen draaien, mocht er gesproken worden van een belangrijk moment. Het silhouet van de stad, waarvan de vier molens zo'n belangrijk onderdeel uitmaken, is na vele jaren weer als vanouds. Voor de plechtigheid op de molen aan da Veerseweg maakten de gasten Van het gemeentebestuur een kleine excursie langs de drie andere molens. Allereerst werd op de Oude Vlissing seweg de molen „Ons Genoegen" van binnen en van buiten bekeken. Deze molen werd, met de omliggende grond Onlangs door de gemeente voor ruim 15 mille aangekocht. Hij dateert uit |847 en heeft steeds gedraaid. In 1951 Werd de molen eenvoudig gerestau reerd voor f 2.495,De omloop is Slecht en zal t.z.t. gerestaureerd moe ten worden. Momenteel wordt het be drijf door de knecht van de vorige molenaar gedreven. „De Hoop" Het tweede bezoek gold de molen «De Hoop" aan het Vlissings bolwerk, «ie in 1690 (of 1736) werd gebouwd th na een brand in 1775 werd her bouwd. Deze 27 meter hoge molen werd tot 1920 als windkorenmolen ge bruikt en in november 1944 zwaar be- phadigd door granaten. Drie jaar la- Kr kocht de gemeente hem voor 5000 gulden en In 1954 kwam de restauratie tot stand. Van deze zware en forse molen, staande op een „strategisch" punt, maakt zo ongeveer iedere Vreemdeling, die van Vlissingen komt, éen foto. Seismolen De uit 1728 daterende Seismolen is verreweg de fraaiste van het vier tal wat het exterieur betreft. Hij is ruim 23 meter hoog, werd in 1954 door d« gemeente aangekocht en het volgende jaar gerestaureerd. Een tweetal particuliere eigenaren trachtte daarvoor de molen als wo- fting in te richten, maar dit bleek niet yirel mogelijk. Boven de ingang zijn de jvapens aangebracht van Middelburg én van de vier thesaurier tijdens het jaar van stichting. Een bestemming heeft de Seismolen nog niet. De pad vinders, die hem eerst wilden huren, hebben daarvan afgezien, omdat hun Oude clubgebouw weer vrij zal komen. „De Koning" De molen „De Koning" werd in 1882 gebouwd en is 23 meter hoog. De faatste jaren was hij niet meer te ge bruiken, maar nu, na de restauratie, is de apparatuur weer volkomen in or de en de molenaar, de heer P. D. Nijp jes, is wat blij, dat hij van de motor op windkracht is overgestapt. In 1951 betaalde het Molencomité f800,om er een behoorlijke kap op te krijgen. Deze molen is van Belgi- éche blauwe steen, terwijl de molens OD de bolwerken van gele IJsselsteen zijn. „De Koning" beschikt over een regulateur, een vernuftig apparaat, en is gebouwd als boven- en buitenkruier. „Ontvangzaal' De eerste zolder van „De Koning' was vanmorgen met een tweetal lange tafels en banken als „ontvangzaal" in gericht. Het gezelschap werd er door de familie Nijpjes op hartelijke wijze thet koffie en gebak ontvangen. Bur gemeester Bolkestein wenste de eige naar veel succes in zijn bedrijf en jhr. mr. F. van Rijckevorsel, lid van het dagelijks bestuur der vereniging „De Hollandse Molen", overhandigde het echtpaar Nijpjes het vierde jaarboek der vereniging. De heer H. Beijk uit Afferden (L.) de molenmaker, die alle vier de molens yoor zijn rekening nam, mocht van de neer Nijpjes een aardige attentie in Ontvangst nemen, evenals zijn mede- Werker. Hartelijke dank Na afloop van deze plechtigheid ver enigden de gasten zich aan een koffie maaltijd in het Ned. Koffiehuis. Hier 8»rak eerst burgemeester Bolkestein üijn hartelijke dank uit aan het adres Van allen, die aan deze restauratie hun medewerking -ven. Na een aantal historische bijzonderheden over elk cjer vier molens te hebben medege deeld, constateerde hij, dat er aan de restauratie zeer veel werk verbonden Is geweest. De voorbereiding eiste veel tijd, eindeloze correspondentie en be sprekingen, zodat men de zaak wel ebns somber heeft ingezien. In augustus 1948 schreef „De Hol landse Molen" althans één molen te willen restaureren en te vrezen, dat aan het herstel van alle molens niet gedacht kon wordenHet is geluk kig anders gelopen, hoewel het geld heeft gekost. De kosten Aankoop en restauratie vergden een bedrag van f 165.000,de restauratie alleen f 138.000,De molen aan de {hide Vlissingseweg vroeg f 2000, 000,die aan het Seisbolwerk f 49.000,en die aan de Veerseweg f 33.000,Verreweg het grootste ge deelte kwam voor rekening van het rijk, n.l. f 62.000,-Het kostte de ge meente f 54.000,en de provincie f 7.000,Kleinere bedragen werden voor rekening genomen van de eige- neel. naren, „De Hollandse Molen" en het plaatselijke Molencomité. Tenslotte reikte de burgemeester een uitstekend verzorgd fotoalbum van de molens vóór en na de restauratie, alsmede 'n tegel van het Molencomité, uit aan de gasten. Cultureel werk Jhr. mr. Van Rijckevorsel, die ver gezeld was van de secretaresse der ver. „De Hollandse Molen", mej. E. F. Caro, loofde de medewerking en het enthou siasme van de burgemeester en de dienst gemeentewerken. Speciaal dankte hij de heer H. Min- derhoud, technisch hoofdambtenaar der gemeente, die belast was met 't toezicht op de restauratie. Hij over handigde hem het jaarboek der ver eniging, evenals aan de burgemees ter. „U hebt een goed cultureel werk verricht", zo verklaarde jhr. Van Rijckevorsel. Provincie verheugd Namens ged. staten sprak de heer A. Schout. Hij zei o.m., dat hier iets tot stand is gebracht, waarover het colle ge zich uitermate verheugt. De molens noemde hij een sieraad voor de stad. Sprekend over de uitbreiding van de stad verklaarde de heer Schout, dat, nu de molens klaar zijn, de scholen aan de beurt komen. Hij hoopte, dat dit spoedig het geval mag zijn. Ten slotte voerde wethouder L. J. van 't Westende het woord. Hij betrok in zijn dankwoord speciaal de molenmakers, de gebroeders Beijk, met hun perso- Ingezonden Mededeling (Adv.) 0e speciaalzaak voor uw B R I L GOES, 7 dec. Het verloop bij de reserve-gemeentepolitie bedroeg sedert 1 januari 1955 ongeveer 700 man. Se dert die datum traden ongeveer 900 man toe. In totaal zijn thans 5773 vrij willigers aanwezig. Uitgezonderd ln de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant ls gemiddeld per pro vincie ruim de helft van het noodzake lijk geachte aantal aanwezig. In de ge noemde drie provincies bedraagt net percentage respectievelijk 40, 48 en *T, in de overige varieert het tussen 52 en 68. Het totaal benodigde aantal reser visten van de gemeentepolitie zal bin nenkort aan een nader onderzoek wor den onderworpen. De werkloosheid in Zeeland GOES, 7 dee. De stand der werk loosheid was volgens de gegevens van het districtsbureau voor de arbeids voorziening ln Zeeland per 1 december als volgt: ingeschreven mannelijke werkzoekenden totaal 757, geheel werk loos 404, werkzaam op objecten voor aanvullende werkgelegenheid 34, te werkgesteld op gem. soc. werkvoorzie ningsobjecten 319. De aanvragen van werkgevers bedroeg 808. In totaal wa ren er 140 vrouwelijke werkzoekenden, waarvan geheel werkloos 70 en niet werkloos eveneens 70; 255 werkgevers hadden een aanvraag ingediend. MIDDELBURG, 7 december. Voor de arrondissementsrecht bank te Middelburg heeft vrijdag terechtgestaan de 23-jarige fa brieksarbeider G. C. T. uit Philippine, terzake van mishandeling van zijn vader. Dit gebeurde op 20 mei jl. op Belgisch grondgebied. Het wel heel droevige gevolg van deze mishandeling was T. gaf zijn vader een duw, waardoor deze zeer ongelukkig met het hoofd op het harde plaveisel kwam te vallen dat de vader naar een ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij later aan de gevolgen overleed. T. was onder invloed, toen hij zijn hand tegen zijn vader ophief. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, zeide aan het begin van zijn requisitoir, dat zijn eerste gedachte was geweest, dat T. hierdoor zeer geschokt zou zijn en het gebeuren gedurende zijn ge hele verdere leven zijn nawerking zou hebben. Het lag in de lijn van de verwachtingen, dat T. het bier thans zou laten staan. De praktijk heeft anders geleerd. Enige tijd daarna heeft hij onder invloed een bromfiets bereden. Toen hij twee 18-jarige winkelmeisjes uit Sluis kil, die voor hem uit in dezelfde richting fietsten, wilde passeren, heeft hij dit zodanig gedaan, dat beide meisjes kwamen te vallen. De meisjes hebben voor T. de dokter moeten waarschuwen; zelf liep hij bij deze valpartij ernstige kwetsuren op. Ook de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, zei niet de indruk te hebben gekregen, dat T. na die eerste gebeurtenissen zijn leven is gaan veranderen. T. had die 20ste mei in verschillende café's bier en limonade, gedronken Tenslotte belandde hij 's avonds in een café, waar ook zijn ouders aanwezig waren. Ook hier dronk hij bier. T. wilde toen op zijn bromfiets ver trekken om naar een bal in Assenede (B.) te gaan. Zijn ouders hielden hem tegen. T. was het niet met hen eens, dat hij maar op de fiets moest gaan. Toen T. de brommer had gestart en aanstalten maakte om te vertrekken, sleurde zijn vader hem aan de haren van dit vervoermiddel af. Een wor steling volgde. T. kwam onder te lig gen. Hij moet toen hebben gezegd: „Laat 'm eens los, als je durft" T.'s vader liet zijn zoon los. Toen zij weer rechtop, tegenover elkaar stonden, heeft T., blijkbaar op een moment, zo als de raadsman, mr. M. A. Terwoert, zeide, dat hij hierop niet berekend was en onvast ter been stond, zijn vader een stomp op het bovenlichaam gege ven, met het voornoemde gevolg. Verschillende getuigen werden ge hoord, die de hierboven vermelde gang van zaken bevestigden. Ook werden, voor het tweede deel van de tenlaste legging, de beide winkelmeisjes ge hoord. De officier van justitie nam het ver dachte buitengewoon kwalijk, dat hij uit het eerste, toch werkelijk droevi ge gebeuren, geen lering heeft getrok ken. Weer teveel gedronken Verdachte heeft niet beoogd te do den. Dit is ook niet tenlastegelegd. Dat verdachte evenwel, terwijl het onder zoek nog in volle gang is, onder in vloed op een bromfiets gaat rijden, doet weinig goed aan zijn zaak. Voor de door de reclassering geadviseerde ontwennigskuur zag de officier van justitie weinig kans van slagen. Ver dachte heeft een onvoorwaardelijke straf verdiend. Ook zal hij enige tijd de bromfiets moeten laten staan. Zo kwam mr. Van der Dussen tot zijn eis: 6 maanden gevangenisstraf en een ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen, waaronder ook de bromfiets valt, voor de tijd van één jaar. De verdediger wilde het probleem van een andere zijde benaderen. Hij vroeg de aandacht voor de bij zondere omstandigheden, waaronder T. is opgegroeid. Hij zag zijn ouders, door zijn opvoeding, als zijns gelijken. Ook de persoon van de verdachte zal in aanmerking genomen moeten worden, aldus pleiter. Intelligentie en ontwik keling zijn beperkt. De vrije tijd wordt in café's doorgebracht. Voor het ontnemen van de rijbe voegdheid vond mr. Terwoert alle aanleiding. Hij achtte echter een voor waardelijke gevangenisstraf verkïeslij- Belasting-ontduiking Omdat hij opzettelijk een onjuiste aangifte had gedaan voor de inkom stenbelasting moest de landbouwer P. F. van A. uit Clinge zich verantwoor den. Dit leverde hem een „besparing" van f 12.000,op. Hij bezat in Neder land een boerderij. De grond, die hier bij hoorde, 14 ha., had hij gepacht. Hij kon een boerderij in België kopen, die echter meer kostte, dan wat hij volgens de taxatie van de grondka mer voor zijn bezit in Nederland kon krijgen. De grondkamer bepaalde de prijs van de boerderij op 22.000, Om toch de boerderij in België te kunnen kopen, heeft hij zekere Van M., z'n opvolger op zijn Nederlands be drijf, een bedrag laten betalen, waar voor deze hem kon opvolgen in de pacht. Dit meerdere bedrag gaf hij niet op aan zijn boekhouder. Officier van justitie in deze zaak was mr. J. L. Andreae, die bewezen achtte, dat dit meerdere bedrag met opzet buiten de boeken is gebleven. Er is hier geen sprake van zwart geld; het ging er om, of het meerdere bedrag als bedrijfs- winst kon worden aangemerkt. De eis (r was een boete van 10.000,subs. 6 <y maanden hechtenis en een voorwaar- delijke gevangenisstraf voor de tijd van 2 mnd., met een proeftijd van 2 fè jaar. 5 Mr. H. C. M. van Son, de verdediger, X zei, dat het bijna niet te verwonderen vj is, dat zijn cliënt zo heeft gehandeld. Er valt teveel tussen kaai en schip. De boerderij was drie maal meer waard. In België, waar van A. een andere boerderij moest kopen, zijn geen be- perkende bepalingen. Tenslotte vroeg a pleiter zich af, of de opzet is bewezen, a BIGGEKERKE, 7 dec. Het diepe respect, dat wij van huis- uit voor Sint Nicolaas hebben, is vanavond nog veel groter ge- worden, toen wij ontdekten, dat de Spaanse grijsaard vloeiend Hongaars spreekt. Hij was met een nogal gezette Zwarte Piet (t> naar het kamp in Biggekerke gekomen om daar zijn ongeveer zeventig Hongaarse vrienden te verrassen. Dat is hem volledig gelukt: door zijn vriendelijke woorden en door de geschenken, w die hij meebracht, heeft hij de harten van alle Hongaarse man- nen en jongens gestolen. Maar wat hem gelukte, gelukte ook f de Commissaris der Koning, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, X die met zijn vrouw geruime tijd in de contine van het kamp verbleef en zich in een hartelijke toespraak tot de Hongaren richtte. Een toespraak, waarop een minutenlang en daverend applaus volgde. Voordat de gordijnen opengin gen, waarachter de goede Sint zich nog schuil hield, heerste er een stevige spanning in de zaal. Wat zou dat vanavond worden? Maar al spoedig, na de welkomst woorden tot Sint Nicolaas van de kampleider, de heer T. T. de Wal was het ijs gebroken. Na een har telijk speechje van Sint kwamen de cadeaus aan de beurt. Een voor een mochten de Hongaren hun pakje in ontvangst komen nemen, maar aangezien dat veel te lang zou duren, riep Sint de assistentie in van enkele dames en heren, die de Sint deze avond hadden uitgenodigd. Papiergeritsel Op een gegeven moment klonk het geritsel van het papier rond de pakjes nog boven het geroeze moes der stemmen uit. Vele Hon gaarse jongens wisten niet wat zij zagen: chocoladerepen, toilet artikelen, een beker enz. Zij toonden zich erg blij met dit on verwachte geschenk, dat gekocht kon worden met geld van het Middelburgse actiecomité voor Hongaarse vluchtelingen. Maar de verrassing en de dankbaarheid werden nog groter, toen bleek, dat allen zich de eigenaars moch ten noemen van een grote, stevi ge koffer, waarin de kleren ge borgen kunnen worden, zodat al le mogelijke kartonnen dozen naar de vuilnisbak kunnen ver huizen, Die koffers bleken 'n ge schenk te zijn van het Zeeuws comité en de kosten konden wor den bestreden uit de opbrengst der inzameling, in Middelburg enige tijd geleden. Perfecte stemming Toen Zwarte Piet royaal zijn pepernoten in de zaal strooide en chocolademelk met koeken werd aangevoerd was de stemming helemaal perfect. Vol aandacht luisterden de Hongaren naar de toespraak van de Commissaris, die zei het buitengewoon prettig te vinden in hun midden te mo gen zijn, al had hij het dan nog zo druk en al was vandaag zijn vrouw jarig. „U hebt vanavond van Uw De heer A. de Schipper 25 jaar bestuurslid KAPELLE, 7 dec. „Altijd hebt u op de bres gestaan voor onze landbouwvereniging. Steeds was u paraat. Geen moeite was u teveel in deze afgelopen 25 jaar. Daarvoor zijn we u zeer dankbaar en als bewijs daarvan willen wij u namens het bestuur en de leden graag dit schilderij aanbieden." Deze woorden sprak vanavond de heer J. Nijsse Czn., vice-voorzitter van de landbouwvereniging V.I.O.S., tot de voorzitter van deze vereniging, de heer A. de Schipper. Toen volgde een krachtig applaus van de leden en daarop kregen allen persoonlijk de gelegenheid om de heer A. de Schipper te felici teren met dit zilveren jubileum. Vier december was het namelijk precies vijf en twintig jaar geleden dat de heer A. de Schipper als bestuurslid van V.I.O.S. werd benoemd en een jaar later in januari 1933 werd hij tot voorzitter gekozen. Onder zijn leiding mocht de land bouwvereniging in Kapelle zich ont wikkelen tot een vereniging die mede heeft bijgedragen tot de geweldige ontwikkeling van de landbouw, maar meer speciaal nog de tuinbouw in deze gemeente. Dat is tijdens de vanavond gehouden vergadering nog eens duide lijk naar voren gebracht want nadat in vlot tempo de agenda was afge werkt, werden op gezellige manier on der elkaar nog eens verschillende oude herinneringen opgehaald. Speciaal ge beurde dat ook door de heer M. Bom, een oud-voorzitter van V.I.O.S., die reeds 57 jaar lid is van deze vereni ging. DERTIGER JAREN Uit alles wat daarbij werd opge merkt bleek wel dat de weg van de Middelburgse vrienden een ca- ❖<Ssdeautje gekregen en daarnaast een koffer. Ik hoop, dat in die Qi koffer Uw kleren komen en aller- (S lei andere dingen, die helemaal S) van Uzelf zijn. Het is het begin a, van Uw weg door Nederland", al- ïj dus de Commissaris. Tot slot van deze avond werd 8? de film „A roman Holiday" ver- a) toond. Zakgeldtoelage fNaar wij vernamen zal de be volking van Biggekerke er voor zorgen, dat de vluchtelingen in het kamp volgende week een toe- flage krijgen op het zakgeld. Voorts is de situatie momenteel <3, zo, dat op enkelen na, de Hon- garen alle een betrekking hebben 5 gevonden. Zodra de uitslag van X het politieke onderzoek bekend is, 5 kunnen zij vertrekken. Het staat wel zo goed ais vast, dat een dertiental mijnwerkers naar de mijnen in Limburg zal gaan. En kele anderen zullen bij het ge meentelijk vervoerbedrijf te Am sterdam als chauffeur in dienst kunnen treden. Een der Honga ren, die porseleinschilder van be roep is, zal in Limburg eveneens zijn oude ambacht weer kunnen opnemen. Zeeuwse clubs beraden zich vandaag GOES, 7 dec. Het hoofdbestuur van de Kon. Neder landse Voetbal Bond heeft voor de afdeling Zeeland een buitengewone vergadering uitgeschreven, welke op zaterdag 15 december a.s. te Middelburg zal worden gehouden. Aan leiding tot deze ongewone gang van zaken is onenigheid in het afdelingsbestuur. Nog geen resultaten me aan het Vlissingse bolwerk f 53. ker boven een onvoorwaardelijke, De vice-voorzitter, de heer J. M. Meijler te Goes, heeft zijn functie reeds neergelegd, omdat hij zich niet langer met het beleid kan verenigen. Reeds tijdens de jaar vergadering op 15 september j.l. werd verzocht om de financiële commissie een onderzoek te laten instellen naar de financiële admi nistratie van de interlandkaarten. Voorts werd een onderzoek ver zocht naar de handelingen van twee afdelingsbestuurders bij een kandidaatsstelling. Beide onderzoeken zijn inmiddels geschied, doch de verenigingen zijn van het resultaat nog steeds niet in kennis gesteld. Op initiatief van de voetbalvereni gingen Arnemuiden, Breskens, Corn. Boys, Middelburg, Oostburg en Vlis singen wordt hedenmiddag (zaterdag) om 3.30 uur boven de Alhambra- bioscoop aan de Coosje Buskenstraat te Vlissingen een bijeenkomst gehou den, tijdens welke de rapporten van beide verzoeken zullen worden open baar gemaakt. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor bestuursleden van alle Zeeuwse voetbalclubs. landbouwvereniging lang niet altijd over rozen is gegaan en vooral leef-,- de bij velen nog de zeer zwarte tijd/ van de crisis der dertiger jaren. Ontroerd was de voorzitter toen hij een dankwoord sprak voor deze on-, verwachte huldiging. Vooral richtte hij dit dankwoord tot de oud-secreta ris, D. Ganseman, die zulk een grote steun voor hem was in het begin van zijn voorzitterschap. HUISHOUDELIJKE ZAKEN Bij de bestuursverkiezingen werden herkozen de heren J. Nijsse Czn. en C. v. d. Kuyl. Bij de aanbesteding van de lossing en het vervoer van de, kunstmeststof fen deed zich de omstandigheid voor dat zowel voor het lossen als voor 't vervoer zich geen enkele gegadigde had aangemeld. Het bestuur zal hier voor nu een oplossing zoeken. De vereniging is deze zomer voor het eerst overgegaan tot verkoop van kunstmeststoffen tegen zomerprijzen. Verder werd door de voorzitter nog meegedeeld dat het verbruik van ge concentreerde meststoffen sterk toe neemt. Nu 16 woningen KRUININGEN, 7 dec. De gemeen teraad heeft een voorstel van b. en w. ontvangen om over te gaan tot de bouw van 16 woningwetwoningen. Van dit complex zullen er 12 te Hansweert- Oost door gebr. Moliet en 4 te Kruinin gen door de fa. Dek gebouwd worden. Ook moet de raad, als zij maandag avond bijeenkomt, beslissen over voor stellen tot verkoop van de vuilnisstort plaats aan. de zgn. Koperen Trom aan de stichting Beheer Landbouwgronden en tot verkoop van bouwgrond in de Schoolstraat voor de bouw van een dubbel woonhuis voor rekening van de heren C. Meyer en M. J. Ie Clercq. Raad. Maandagmiddag om twee uur hoopt de raad in openbare vergadering bijeen te komen. De agenda vermeldt ojn. voorstellen tot bouw van een viertal woningen en tot onteigening van enkele percelen, toebehorend' M. Remijn—Rijk. Os5g> <S^S> <a#3> <Sfë> HANSWEERT, 7 dec. In de maand november 1956 passeerden er in totaal door het kanaal van Zuid-Beveland 6509 schepen, welke een inhoud had den tot 3.024.301 ton. Daarvan waren 4626 schepen tot 2.352.572 ton geladen en 1883 schepen tot 671.729 ton waren ledig. Bij deze schepen waren o.a. 40T2 geladen motorschepen tot 1.706.295 ton en 1524 ledige tot 474.272 ton en 527 geladen sleepschepen tot 634.617 ton en 182 ledige tot 173.394 ton. Verder passeerden er 600 sleepboten en 69 coasters, van welke laatste er 24 geladen waren en 45 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden er 191 geladen sleepschepen tot 249.717 ton en 11 ledige tot 15.030 ton en 605 geladen motorschepen tot 356.222 ton en 72 le dige tot 61.060 ton naar België en 134 geladen sleepschepen tot 173.451 ton en 1 ledige van 650 ton en 508 geladen mo torschepen tot 338.711 ton en 61 ledige tot 28.059 ton van België. In totaal passeerden er naar België 2199 geladen motorschepen tot 924.419 ton en 587 ledige tot 153.500 ton en 282 geladen sleepschepen tot 347.742 ton en 63 ledige tot 46.466 ton en van Belgëi 1873 geladen motorschepen tot 781.876 ton en 937 ledige tot 320.772 ton en 245 geladen sleepschepen tot 286.875 ton en 119 ledige tot 126.928 ton. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in: Nederlandse 4237, Belgi sche 1343, Franse 309, Zwitserse 226, Engelse 2, Noorse 1, Duitse 376, Finse 2, Luxemburgse 11, Deense 1 en Co- lumbiaanse 1. OV EZ AN DE BORSSELE Sinterklaas. De Sint en zijn knecht hebben ook een bezoek aan het dorp ge bracht. 's Morgens werd een bezoek ge bracht aan de kleuterschool en 's mid- dags ging de Sint op visite bij de dorps- aan de weduwe school. Geschenken werden overal rond gedeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2