Min. Algera bijkans bedolven onder lawine verkeersvragen Georganiseerde drijfjacht op Hongaarse arbeidersraden ingezet Zeeuwse Kamerleden streden voor Zeeuwse belangen Hongaarse VN-delegatie blijft „in contact" met Hammarskjoeld Israël bereid uit Egypte weg te trekken, onder voorwaarde Invoering van aangekondigde maatregelen met spoed PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J' Begroting Verkeer en Waiersiaai in Tweede Kamer Burgemeester Kodde in vuur voor zondagsrust Cambot Lodge beschuldigt Hongaarse afgevaardigde Leraren VHM0 blijven bij minisier aandringen Zal Egypte vrije vaart in Suez weer verhinderen Premier Hatojama van Japan treedt af Radioantwoord van Kadar geëist Hin. Zijlstra sprak met Ned. bedrijfsleven ICds kms DOOR DE WERELD Komen Groie Drie in jan. a.s bijeen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen; Nieuwstraat 68, Tol. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,53 per week, ƒ2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagbla 12c Jaargang No. 3573 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. 3. de Jong - Directeur; Jacq de Smit Zaterdag 8 december 1956 Sint Nicolaas kwam terug (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.38 u., onder 16.27 u. Maan op 12.15 u., onder 23.59 u. Hoogwater zondag 9 december: Vlissingen: 5.56 u. 1.57 m., 18.29 u. 1.64 m. Terneuzen: 6.24 u. 1.74 m., 18.53 U. 1.82 m. Wemeldinge: 7.37 u. 1.35 m., 20.02 u. 1.58 m. Zierikzee: 7.15 u. 1.13 m., 19.46 u. 1.36 m. (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 7 dec. De minister van verkeer en waterstaat, mr. Algera, jza(l volgende week geruime tijd nodig hebben om te antwoorden op de overvloedige hoeveelheid vragen, die hem gisteren en vandaag bij de be handeling van de begroting van zijn departement door de Tweede Kamer zijn gesteld. Het belang van een spoedige invoering van de aangekondigde verkeersmaatregelen is vandaag nog eens onderstreept door de heren Krol (C.H.), Kodde (S.G.P.) en Dommer (P.v.d.A.). De heer Cornelissen (V.V.D.) vroeg aandacht voor de ernstige schade, die een grote groep hotelhouders en caféhouders van het zondagsrijverbod ondervindt. De luchtvaartexpert van de K.V.P., de heer Visch, stelde de minister een aantal vragen over het vlieg veld Zestienhoven te Rotterdam. De heer Krol (C.H.) betuigde zijn instemming met de voorgenomen wij zigingen en drong -.an op spoed bij het treffen van maatregelen ter be scherming van voetgangers. Hij uitte zijn tevredenheid over de beperking van de maximumsnelheid van brom fietsen tot 40 km en hoopte, dat het denkbeeld van bromfietsrijbewijs spoedig gerealiseerd zal worden. Hoe wel hij kon instemmen met de invoe ring van een maximumsnelheid bin nen de bebouwde kom, vroeg de heer Krol zich toch af, wat onder „bebouw de kom" kan worden verstaan. Moet hieronder ook niet de lintbebouwing in vele Nederlandse dorpen worden begrepen? Hij constateerde, dat minister Alge ra het particuliere vervoer zeer aan zich heeft verplicht. De a.s. verhoging van de benzineprijs heeft echter in vervoerskringen nogal wat ongerust heid gewekt. De hogere benzineprijs zal, naar het oordeel van de heer Krol, op een of andere manier in de ver- voerstarieven moeten worden gecom penseerd. Zondagsheiliging De staatkundig-gereformeerde bur gemeester van Zoutelande, de heer Kodde, die ook in de Kamer zijn Zeeuwse costuum niet verloochent, be pleitte de noodzakelijkheid van zon dagsheiliging en protesteerde tegen 't inleggen op zondag van treinen tegen goedkoop tarief voor voetbalwedstrij den in het buitenland. „Niet wat zich aanbiedt voor vervoer, maar Gods wet moet leidraad voor de overheid zijn", zo zei de heer Kodde. Zijn fractie is voor stopzetting van alle vervoer op zondag, dat niet noodzakelijk op de weg hoeft te zijn. Met het beleid van de minister ten aanzien van de verkeersveiligheid kon de heer Kodde zich echter wel ver- migen, al meende hij dat verkeers overtredingen strenger gestraft moe ten worden dan tot dusver is geschied. Dit geldt met name voor diegenen, die zich aan alcoholmisbruik te buiten taan. Hun rijbewijs moet onvoorwaar- elijk worden ingetrokken. Het ver dient zelfs aanbeveling het rijbewijs In te trekken van hen, die bekend staan als drankzuchtigen. Men kan beter zo een ongeluk voorkomen dan wachten tot het gebeurd is. De bromfiets De maatregelen ter bescherming ven de voetgangers hadden de in- f icvnj van de s.g. woordvoerder. Hij meende zelfs, dat ze buiten de bebouwde kom moeten worden toe gepast. De „status" van de bromfiets gaf de heeft Kodde reden tot grote zorg. Bromfietsen behoren noch tot het ge- Bommer toe, dat de maximumsnelheid slechts een betrekkelijke waarde heeft en dat het vooral aankomt op het ver antwoordelijkheidsbesef van de indi viduele weggebruiker. Voor strengere maatregelen dan de aangekondigde voelde hij dan ook niet veel. De over heid moet niet denken, dat ze de ver keerssnelheid volledig kan beheersen. Bij het treff envan maatregelen dient ze er van uit te gaan, dat de grote meerderheid varantwoord rijdt. Stem der visserij De heer Vermooten (P.v.d.A.) vroeg of in de raad voor de waterstaat, met welke overleg wordt gepleegd over plannen van de rijkswaterstaat, de stem van de visserij wel wordt ge hoord. In Zeeland is men op dit punt niet gerust, o.a. vroeg hij bij de plannen tot verlegging van de veerhaven te Breskens rekening te houden met de moeilijkhed n welke deze verlegging zal veroorzaken. Z. i. is de bouw van een tweede pont nodig. Ten behoeve van Z. Vlaanderen moet worden gestreefd naar optimale verkeers-accomodatie. Van der Peijl (C.H.) en Kodde (S.G.P.) over veerdiensten (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 7 dec. Vandaag hebben voor het eerst Zeeuw se C.H.- en S.G.P.-stemmen in de Tweede Kamer geklonken over Zeeuwse zaken. De heer Van der Peijl (C.H.) uit Goes en burgemeester Kodde (S.G.P.) van Zoutelande braken beiden een lans voor betere veerverbindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Van der Peijl bleek zeer teleurgesteld, evenals alle andere Zeeuwen, over het feit, dat de minister om conjuncturele redenen had afgezien van een tweede nieuwe grotere veerboot naar Breskens. „Dit is een nationaal belang", aldus de heer Van der Peijl, die de minister verzocht zijn standpunt te herzien. Ook vroeg hij aandacht voor de moeilijkheden by het veer Kruiningen-Perkpolder. De heer Kodde hoopte, dat de Men. v. Antwoord nopens de Delta wet spoedig zal kunnen verschijnen. „Er zijn bezwaren, zelfs gevaren aan verbonden, dat nu reeds voorzieningen worden getroffen, aleer de Deltawet van kracht is", zo sprak de S.G.P.-hurgemeester. Ook meende hij, dat reeds nu de waarde zal moeten worden vast gesteld van de oester- en mosselbedrijven, die straks moeten verdwe nen. De heer Kodde wilde ook weten hoe de minister denkt over een vaste verbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Zeeland. GOUDA, 7 dec. Op pak jesavond ontving een Gou wenaar een paar handschoe nen met daarin een gladde ring. Aangezien deze ver rassing niet van St Nicolaas afkomstig bleek, ging hij naar de politie, waar reeds aangifte van vermissing was gedaan door iemand uit Bo degraven. Deze was, na een bezoek aan Gouda, thuis tot de ontdekking gekomen, dat hij zijn trouwring miste. De oplossing van de onver wachte surprise was toen snel gevonden. De heer Vonk had bij een firma in Gouda handschoenen gepast, die hem te klein bleken. Bij het uittrekken ervan bleef zijn ring er in achter NEW YORK, 7 dec. (A.F.P.) De Hongaarse delegatie bij de V.N. heeft vrijdag in een verkln ring voor de pers meegedeeld, dat zij met secretaris-generaal Ham marskjoeld „in contact blijft" over diens reis naar Boedapest. Zoals bekend heeft de Hongaarse dele gatie nog niet officieel geantwoord op het voorstel van Hammars- AMSTERDAM, 7 dec. De raad van leraren van het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs is van daag met haar actie om ook voor de leraren, directeuren en rectoren een salarisverhoging te verkrijgen, zoals die gegeven wordt aan hogere ambte naren vanaf de rang van referendaris, opnieuw in de openbaarheid getreden. Vanochtend heeft de raad op een persconferentie een uitvoerig overzicht gegeven van wat genoemd wordt „de lijdensweg van de salarisregeling van de leraren V.H.M.O." en vanmiddag begaf het college zich naar Den Haag voor een persoonlijke bespreking met de minister van O., K. en W., mr. Cals, dit alles in verband met de ko mende debatten over de onderwijsbe groting in de Tweede Kamer. wone verkeer, noch tot het snelver keer. Voor hen is geen plaats op de weg, maar evenmin op het rijwielpad. Men zal een keuze moeten doen tus sen de bromfiets met hoge snelheid, die dan op de rijbaan thuishoort, óf de bromfiets met lage snelheid (onge veer een normale fiets), waarvoor het rijwielpad een geschikte plaats is. Wat betreft de maximumsnelheid, achtte de heer Bommer (P.v.d.A.) het noodzakelijk, dat de overheid positief optreedt, zowel binnen de bebouwde kommen als daar buiten. De maxi mumsnelheid is noodzakelijk om de gemeenschap tegen snelheidsexcessen te beschermen, want naarmate de ma ximumsnelheid toeneemt neemt de veiligheid af. Beheersen Aan de andere kant gaf de. heer De Griekse eerste minister Con stantino» Karamanlis, brengt een officieel bezoek aan Joego-Slavië en zou o.a. met het Joegoslavische staatshoofd Tito over het Balkan pact hebben gesproken. De foto geeft een beeld van een informeel ogenblik in het witte paleis te Belgrado als de Griekse minister Karamanlis de Joegaslavische pre sident Josip Broz Tito van een vuurtje voorziet. Premier Ben Goerion vqrklaart: LONDEN, 7 dec. (Reuter) Premier David ben Goerion heeft in een vraaggesprek met een Amerikaanse journalist verklaard, dat Israël bereid is zijn troepen van Egyptisch grondgebied terug te trekken mits het de verzekering krijgt, dat het betrokken gebied niet gebruikt wordt voor aanval len tegen Israël en mits de vrije doorvaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal en naar Elath wordt verzekerd, aldus de Israëli sche radio. Hij zei echter, dat hij nooit gehoord had dat de strook van Gaza Egyptisch grondgebied zou zijn. Toen hem de vraag werd gesteld op welke voorwaarden Israël zpn troe pen langs de Golf van Akaba zal te rugtrekken, vroeg Ben Goerion, of men Egypte zal toestaan, opnieuw de vrije vaart van Israëlische schepen in dit gebied te hinderen. Te Meknes in Marokko is een pro ces begonnen tegen een aantal Marokkanen, die er van worden beschuldigd verscheidene Euro peanen te hebben vermoord. De jury is samengesteld uit vooraan staande Marokkanen onder wie de militaire goeverneur van de prO' vincie, commandant Driss. Op de foto ziet men de verdachten onder politiebewaking in de rechtszaal. Op de tafel liggen de stille getui gen: een mes en een sabel TOKIO, 7 dec. Reuter) Volgens betrouwbare kringen te Tokio heeft de Japanse premier, Hatojama, vrijdag aan regeringsleiders meegedeeld, dat hij aan het einde van de huidige par- lementszitting, op of omstreeks 14 de cember, zal aftreden. Hatojama, die 73 jaar js, is in 1954 premier geworden als leider van de democratische partij. In 1946 werd hij door Amerikaanse bezettingsautoritei ten uit het publieke leven, een uur, voordat hij tot eerste minister zou be noemd worden, weggezuiverd. Men had een boek van zyn hand van voor de oorlog gevonden, waarin hij zich prijzend had uitgelaten over het nazi systeem. Deze zuivering maakte de weg vrij voor Josjida, die zeven jaar lang eerste minister is geweest. Hato jama is christen. Particulier secretaresse van H.M. de Koningin 's-GRAVENHAGE, 7 dec. Het particulier secretariaat van H.M. de Koningin deelt mede: H. M. de Konin gin heeft de tijdelijke waarneming van de functie van haar particulier secre taresse opgedragen aan mevrouw W. A. Repelaar van Driel, geboren Van der Willigen, dame du palais. BOEDAPEST, 7 dec. De te Boedapest gevestigde arbeidersraad heeft premier Kadar vrijdag een memorandum gezonden, waarin hij er zijn beklag over doet, dat de indruk wordt gewekt, dat in geheel Hongarije een georganiseerde drijfjacht is ingezet op de arbeiders raden, waaraan wordt toegevoegd dat leden dezer raden zijn gearres teerd. Verklaard wordt dat, indien deze actie aanhoudt, de „mogelijkheid tot herstel van orde en rust en het win nen van het vertrouwen der arbeiders verloren zal gaan", en dat „het ge heel zal eindigen in een algemene sta king, bloedvergieten en een nieuw, nationaal drama". In het memorandum wordt gezegd, dat vreedzame byeenkomsten der ar beidersraden verscheidene malen door ingrepen van politie of militairen ver stoord werden. ONGEGROND „V orzitt'leden van de arbei dersraden zyn door de politie 's nachts zonder dat tevr --n onderzoek was gehouden, uit hun bed gelicht en dit geschiedde herhaal-" Mjk naar aanlei ding van ongegronde beschuldigingen. In enkele gevallen werd de gehele ar beidersraad van een fabriek gearre steerd", aldus het memorandum, waar van de inhoud in elke fabriek in Boe dapest bekend -«d gemaakt. De opstellers van het ""■-'oog heb ben de eis gesteld, dat de regering Ka dar vrijdagavond via radio-Boedapest zal antwoorden. In rscheidene fabrieken in Boe dapest en het overige gedeelte van Hongarye is vrijdag, als protest tegen de arrestaties, gehaakt. Volgens Radio-Boedapest hebben saboteurs een passagierstrein in Hon garye tot ontsporen gebracht, door de rails op te breken. Zes personen wer den gewond. kjoeld om dit bezoek op 16 decern- ber te laten beginnen. In genoemde verklaring gaat de Hongaarse delegatie in op hetgeen de Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge donderdag tegenover de pers heeft gezegd. Lodge, die melding maakte van de mededeling van radio Boedapest, dat de Hongaarse regering de secretaris-generaal niet op zestien december kan ontvangen, beschuldig de de Hongaarse afgevaardigde bij de V.N. er van, dat hij de algemene ver gadering had bedrogen door de indruk te wekken, dat zij t regering wel be reid was Hammarskjoeld op de ge noemde datum te ontvangen. De Ame rikaan stelde voor sancties tegen de Hongaarse vertegenwoordiger te ne men. Ontbloot De Hongaarse delegatie noemt de verklaring van Cabot Lodge van elke grond ontbloot en zij zegt, dat hierin beledigingen voorkomen aan het adres van de diplomatieke vertegenwoordi gers van Hongarije. Zij voegt hier aan toe, dat het Amerikaanse communique ten doel heeft de atmosfeer in de al gemene vergadering te vertroebelen en de toestand te verergeren. Prijsstabilisaties 's-GRAVENHAGE, 7 dec. De mi nister van economische zaken, prof. Zijlstra, heeft vandaag met vertegen woordigers van het Nederlandse be drijfsleven besprekingen gevoerd over het prijsstabilisatiebeleid van de rege ring. In de ochtenduren had de minister een ontmoeting met vertegenwoordi gers van de middenstand, groothandel, grootwinkelbedrijf en verbruikscoöpe raties. In de middag sprak hij met ver tegenwoordigers uit de industrie. Deze laatste byeenkomst werd ook bijge woond door de minister van sociale zaken, de heer Suurhoff. De minister heeft in deze bespre kingen nog eens uiteengezet, dat hij vastbesloten is het tot dusver gevoer de beleid van prijsstabilisatie in 1957 voort te zetten. Vanavond is in het Concertge bouw te Amsterdam de musicus Eduard van Beinum gehuldigd ter gelegenheid van zqn 25-jarig jubileum als dirigent van het Concertgebouw orkest. 's Avonds werd meegedeeld, dat de jubilaris benoemd is tot groot officier in de huisorde van Oranje. De Oostenrijkse journalisten heb ben besloten op 12 december a.s. in staking te gaan, teneinde te wijzen op hun slechte salarissen. De actie is een gevolg van de weigering van de orga nisatie van uitgevers om de salarissen te verhogen. De voorzitter van mil. comm. van de N.A.V.O. heeft onthuld, dat de N.A.V.O. over ongeveer 330 vliegvel den beschikt, die ook voor straalbom- menwerpers geschikt zijn. In 1951 wa ren het er slechts 15. Van de Hongaarse vluchtelingen, die naar de Ver. Staten gaan, zullen tienduizend per vliegtuig van Muen- chen vertrekken. Vijfduizend anderen gaan per schip. Ingezonden mededeling. PARIJS, 7 dec. Een woordvoer der van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag ver klaard, dat er tegen het einde van ja nuari in de V.S. misschien een bijeen komst van de Westelijke Grote Drie zal worden gehouden. In antwoord op vragen op een pers conferentie zei hij, dat dit het resul taat was van een gedachtenwisseling tussen de Amerikaanse regering en de Britse en Franse ambassadeurs te Washington. DE BÏLTZEGT: Zwaarbewolkt en overwegend droog weer met nevel of mist. Zwakke tot matige zuidwesteiyke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1