HET \ZuucsfiUwe*tdc EILAND Vrouwen achler ijzeren gordijn verrichten zware arbeid Zware persoonlijke en collectieve straffen Nieuw „vlaggeschip" voor gouverneur Van Baal Canada stelt grenzen open voor Hongaren Kardinaal Midszenty werd door politie beestachtig behandeld Vrijdag 7 december 1956 ZEEUWSCH DAGBl.AD Pagina 3 Geen verbazing Toe ie juichen siap Gemeenschappelijke taak De „Oranje": zeer modern en zeer representatief Indonesië loochent Nederlandse beschuldigingen Kauwgom tegen pruimtabak Mutaties ten Hove Vervoer geheel voor Canadese rekening Op land, bij bouwwerken en zelfs in de mijnen Link v. Bruggen Vrije passage Geen stokken meer... k SNIPPER NIEUWS1 Tomasoa gearresteerd Dag en nacht gemarteld Vele geschenken voor prof. Oud De wijze, waarop de Hongaarse communistische regering om springt met resoluties van de Ver enigde Naties en met dringende ver zoeken van de secretaris-generaal Hammarskjoeld, behoeft niemand te verbazen, hoe schandalig deze hou ding ook is. Het regiem Kadar be staat alleen en uitsluitend bij de gratie van Moskou en de Sowjet- machthebbers wensen niet, dat ob jectieve waarnemers zich van de toe stand op de hoogte komen stellen. Kadar heeft zich totaal verkocht aan deze kliek en voor hem is er geen weg terug. Zou hij de Russen niet toegeven, dan kost hem dat zijn vrij heid of zijn leven. Voor zijn eigen volk is hij de incarnatie van het gru welijkste verraad. Hammarskjoeld zelf mag voorlopig niet naar Boeda pest. Het smoesje, dat zijn komst op 16 december de Hongaarse regering niet schikt, is al te doorzichtig. De secretaris-generaal zou dingen zien en horen, die niet voor hem zijn be stemd. Hij zou dan kunnen meemaken hetgeen de Indiase ambassadeur Me- non dezer dagen heeft meegemaakt, dat Russische tanks in actie komen om demonstraties van duizenden Hon gaarse vrouwen te verijdelen. Zo wordt de „rust" gehandhaafd. Het Hongaarse volk blijft strijden voor zijn vrijheid. Nu al bijna anderhalve maand. En de vrije wereld bepaalt zich tot het zenden van levensmidde len en medicamenten De regering in Djakarta heeft een nota gekregen van de Nederland se regering, waarin het verzoek is opgenomen de rechtsmacht van het Internationale Hof van Justitie te er kennen in de zaak der Nederlandse arrestanten. Willigt Indonesië het ver zoek in, dan kan de kwestie aan het oordeel van het Internationale Hof worden onderworpen. Het is zo, dat bepaalde geschillen tussen twee soe vereine staten niet eenzijdig door één van die landen aan het Hof kunnen worden voorgelegd. Beide partijen moeten ermee akkoord gaan, dat het geschiedt. Het is nu dus de vraag wat de regering in Djakarta zal doen. Onze verwachtingen zijn helaas niet hoog gespannen. Na de brutale ver klaringen, dat de processen tegen de Nederlanders volgens alle regels van het recht zijn gevoerd, zal het Indo nesië moeilyk vallen door erkenning van de rechtsmacht van het Interna tionale Hof in feite toe te geven, dat er wel eens iets waar kan zijn van de zeer positieve Nederlandse beschul digingen. Men kan de stap der Ne derlandse regering in deze kwestie slechts toejuichen, zonder er noch tans veel resultaat van te verwach ten. Djakarta krijgt nu een kans om zijn beweringen, dat alles met orde is verlopen, waar te maken voor het forum van de wereld, voor een in ternationaal gezelschap van de meest objectieve rechtsgeleerden. Indien het de rechtsmacht in dit geschil van het Hof niet erkent, geeft het toe de ver wachting te hebben, dat het zal wor den veroordeeld. In een eerlijke zaak behoeft men de uitspraak van een internationaal gerechtshof niet te vrezen. Dat gedeputeerde staten bij de aanbieding der provinciale begro ting voor 1957 nog eens duidelijk hebben gesteld, dat het aangrijpen der kansen tot ontplooiing van Zee land allereerst een gemeenschappe lijke taak der Zeeuwen is, kan slechts ieders instemming hebben. Eveneens doet het ons genoegen, dat het col lege nog eens heeft onderstreept uiteraard zonder in details af te da len dat niet het lokale belang of het streekbelang mag overwegen, maar dat de vraagstukken, waarmee onze provincie in toenemende mate zal worden geconfronteerd, bezien moeten worden uit een oogpunt van algemeen Zeeuws belang. De coördi nerende en bemiddelende taak van ged. staten zal in de komende jaren naar onze overtuiging steeds meer aan betekenis gaan winnen. Wie in deze provincie enigszins thuis is, weet hoevele gevoeligheden er op tal van terreinen liggen. Dat, zoals ged. sta ten ook zeggen, het Zeeuws besef moet groeien, dient driedubbel te worden onderstreept. Dit is nóg be langrijker dan voldoende geld! Al zal ook dat laatste er dienen te zijn om de ontwikkelingen in goede banen te kunnen leiden. De begroting voor het volgend jaar ziet er niet ongunstig uit, vooral dank zij de hogere uitke ring uit het provinciefonds. Er is zelfs ruimte gevonden voor verschillende nieuwe bijdragen in de maatschappe lijke, sociale en culturele sector. Zo dat eventuele achterstanden in ver gelijking met andere streken van ons land kunnen worden ingelopen en men niet meer kan zeggen, dat het algemene verzorgingspeil in Zeeland lager ligt dan elders. Reis naar Nieuw-Guinea begonnen HARDINXVELD, 6 december. Aan de kleine vloot van het gouvernement in Nieuw Guinea zal binnen afzienbare tijd een fraai „vlaggeschip" worden toegevoegd. Het is de „Oranje", gebouwd door N.V. Scheepsbouwwerf „De Hoop", speciaal bestemd voor gouver neur Van Baal. Tot heden waren slechts kleine en minder gerieflijke vaartuigen beschikbaar voor diens tournees. Met de „Oranje" kunnen ook de vele rivieren bevaren worden. Daartoe heeft het schip een speciale vorm gekregen. Het is slechts 35 meter lang, 7 meter breed en heeft een diepgang van 2.20 meter. Door niettemin fraaie vorm en hoge, witte opbouw vervult de „Oran je" ook een representatieve functie. De gouverneur en zijn echtgenote kunnen deze aanwinst beschouwen als hun drijvend tehuis en bovendien is het min of meer een mobiele ontvang zaal, want de gouverneur heeft het voornemen op zijn inspectiereizen voortaan besprekingen te houden aan boord, in de modern ingerichte salon. Daarin is een soort conferentietafel op gesteld. Ook is een archiefkluis ge maakt en verder heeft men in deze ruimte o.m. een kleine Ijskast en een radio in de wand gebouwd. Er staan fauteuils van moderne vormgeving, waarin de houtsoort „Wenge" is ver werkt, welke hier zo schaars is, dat er slechts één kubieke meter voorhanden was. MODERNE INRICHTING Annex aan de salon bevindt zich de ruime zit-slaaphut van de gouverneur DJAKARTA, 6 dec. (A.N.P.). In een uitzending van het Indonesische ministe rie van voorlichting, die door alle radio stations in de Archipel wordt uitgezon den, is donderdag naar aanleiding van de nota van de Nederlandse regering aan de V.N. over de behandeling van de Ne derlandse arrestanten in Indonesië ge zegd, dat „alle Nederlandse beschuldi gingen van waarheid zijn ontbloot". en zijn echtgenote, met een luchtver versingsinstallatie, een zeer brede, vaste schrijftafel, toilettafel met inge bouwde spiegel en verlichting en een uitgebreide sanitaire inrichting, w.o. warm en koud stromend water en een douchecel. In het blauwe linoleum van de vloerbedekking zijn sierlijke motie ven verwerkt. Van linoleum is ook een opmerkelijke wandversiering achter de „conferentietafel" Deze bestaat uit een veelkleurige kaart van Nieuw Guinea, vervaardigd van honderden stukjes ingelegd linoleum. De „Oranje" zal bovendien vracht vervoeren, waarvoor twee ruimen be schikbaar zijn, met een totale inhoud van 80 ton. Het schip is speciaal inge richt voor dienst in de tropen. De dek ken zijn van teakhout, er zijn vries- en koelcellen aan boord en men heeft ruimschoots ventilatoren en muskie tengaas aangebracht. Op het dek zal een zitje worden gemaakt met een zonnescherm. Voor gasten van het gouvernement, b.v. zendelingen, art sen, bestuursambtenaren die naar het binnenland moeten reizen, zijn drie tweepersoonshutten aan boord. De bemanning zal grotendeels be staan uit Papoea's onder commando van een Nederlandse kapitein. Het transport van de „Oranje" wordt verzorgd door de rederij Gebr. Wijs muller te Baarn. Het wordt een bijzonder lange reis, omdat via het Panamakanaal gevaren zal worden in verband met de situatie in het Suezkanaal. De afstand bedraagt ongeveer 14.490 zeemijlen. De tijds duur van deze reis wordt geschat op minstens 75 dagen en men zal slechts één tussenhaven aandoen. Vandaag is da Hn Kauwgum, dat in Tsjecho-Slo- wakije langs als „een symbool van het decadente Amerika" is be schouwd, is in ere hersteld. Men gaat dit produkt nu in Tsjecho- Slowakije maken, voorlopig al leen voor mijnwerkers, in de hoop dat zij daardoor het prui men van tabak opgeven. 's-GRAVENHAGE, 6 dec. Het secretariaat van H. M. de Koningin meldt: H. M. de Koningin heeft met ingang van 1 januari 1957 op haar verzoek mevrouw H. P. J. baronesse Van Till, geboren Tutein Nolthenius op de meest eervolle wijze en onder dankzegging voor de vele diensten haar bewezen, ontheven uit haar functie van dame du palais. Zij is benoemd tot dame du palais hono- »ire en tot eredame in de Huisorde vin Oranje. Procureur-generaal ontkent arrestatie Lubis DJAKARTA, 6 dec. (A.N.P.). De procureur-generaal, Suprapto, heeft ont kend, dat kolonel Lubis, die beschuldigd wordt een komplot te hebben gesmeed om de regering omver te werpen, gear resteerd is. Zoveel mogelijk vluchtelingen 's-GRAVENHAGE, 6 dec. De Canadese minister van immigra tie, mr. J. W. Pickersgill, die voor een kort bezoek in ons land arri veerde, heeft medegedeeld, dat Canada, zolang als mogelijk is, vluchtelingen uit Hongarije zal opnemen. Canada zal er zoveel op nemen als men kan vervoeren en plaatsen voor hen kan vinden. Er wordt geen selectie toegepast. Het transport komt geheel voor reke ning van de Canadese regering. Dit zal een grote uitgave voor Ca nada vergen, maar hier is sprake van een groot mumanitair pro bleem, waarvoor dringend een op lossing moet worden gevonden. „Wij zijn van mening", aldus de Canadese minister, „dat wij ons aandeel van de gehele last moeten dragen." Er zijn reeds vele Hongaarse vluch telingen naar Canada per vliegtuig Zelfs zware zakken sjouwen In de Sowjet-Unie verrichten de vrouwen de zware arbeid, die vroeger door de mannen werd gedaan. Zij werken op straat, in fabrieken, bij bouwwerken en in de mijnen. Dit is meermalen ge constateerd door toeristen en arbeidersdelegaties in de Sowjet-Unie, terwijl de communisten er zelfs in hun eigen tijdschriften propagan da mee maken. Deze vrouwen hebben dan thuis nog bovendien de zorg voor haar huishouden, gezin en kinderen. De vrouwen, die deze slavenarbeid weigeren te verrichten worden door ■■■■■IlillBIMIBIl NICOSIA, november. VERDACHTE, als je ouder was geweest, had je de doodstraf gekregen.Je jeugd heeft me er toe gebracht je voor de rest van je leven in de gevangenis op te sluiten. Toen „Mr. Justice" John zijn samenvatting met deze woor den beëindigde, kon men in de zaal van 't Bijzonder Gerechts hof in Nicosia een speld horen vallen. Het leek wel of de be tekenis van de uitgesproken straf even tot de zeventienjari ge Efthymios Andreou en zijn op de publieke tribune zittende familieleden moest doordrin gen. Onmiddellijk daarna ech ter verscheurde een snerpende gil de stilte. „Panaghia Mou!" („Heilige Maagd!") kreunde een jonge vrouw, die de zuster van de veroordeelde bleek te zijn. De moeder van Efthymios, gebogen en met donkere kringen van verdriet onder de ogen, drong met uitgestrekte armen naar voren. „Ik wil m'n zoon hebben!" jammerde ze wanhopig. „Geef me m'n kind terug!" Twee parketwachters verhinderden haar bij het bankje te komen, waarin de veroordeelde bleek en met trillen de lippen stond. Met zachte hand werd de vrouw weggeleid. Maar bij de uitgang rukte ze zich los en keerde zich met vlammende ogen naar de rechter. „Ga van ons eiland weg!" schreeuwde ze hysterisch.! „Ga weg allemaal weg!Niemand wil jullie hier!Zelfs de Duitsers waren minder wreed dan jullie' Efthymios kon zich niet langer be heersen. „Huil niet, moeder!" klonk het schor uit zijn mond. „Huil niet! Droog je tranen!" En met een gebal de vuist wendde hij zich tot de rech ter, die het incident met een ver moeide, bijna treurige blik had ge volgd. „Eens komt de dag, dat de Britten Cyprus zullen verlaten!" riep de knaap met overslaande stem. „Dan ben ik weer vrij! Helemaal vrij....!" EFTHYMIOS was een complexen kind, een jongen, die de held wilde uithangen tegenover zijn vrienden en mios, de scholier, die de terreur op het eiland naar het hoofd was gesla gen, werd, bibberend van angst, ach ter een muurtje vandaan gehaald. Zonder ooit een verzetsstrijder te hebben gezien, was hij het slachtoffer van een terroristische droom gewor den. De daden van de EOKA hadden zijn fantasie geprikkeld en hij had zich op de meest gevaarlijke wijze gecompromitteerd. Het was een zelf gefabriceerde bom, die Efthymios naar de truck had ge gooid, een bom, die zo goed als geen explosiekracht bezat en die slechts uit een conservenblikje en wat TNT- poeder bestond. Het was ook een bom van het zelfde type, waarvan er nu al duizend op Cyprus zijn ontploft, sinds de EOKA achttien maanden geleden met haar rebellie begon. Het zag er toen allemaal nog vrij onschuldig uit, althans in de ogen der Britten. Ze rustten hun ordebewaarders met schilden en stokken uit, hun voer tuigen met traliewerk en kippegaas. De schooljongens, die met stenen gooiden, of aan stakingen of opstoot jes deelnamen, gaven ze een welover wogen pak slaag, waarbij het aloude Engelse tuchtigingsmiddel, het rietje, een belangrijke rol vervulde. Hoe anders is dit nu geworden Hoeveel is er sindsdien niet gebeurd? Zestig Britse militairen zijn door ge welddaden om het leven gekomen, die er bestond geen twijfel over een bom naar een passerende Britse legertruck had gegooid. Slachtoffers waren er niet bij gevallen; materiële schade was er evenmin. Maar Efthy- vijfentwintig poütie-agenten en bijna honderd burgers. De schilden en stok ken zijn door zandzakversterkingen en geweren vervangen, het traliewerk door bren-guns en het rietje door de cel. De straffen, welke de Engelsen weerbarstige Cyprioten opleggen, zijn met de maand zwaarder geworden. Zeven verzetslieden zijn dit jaar al opgehangen, zeven jonge mannen, die moorden of aanslagen op hun gewe ten hadden. Een Cyprioot, die een ander neer schiet of verwondt, of iemand tever geefs naar het leven heeft gestaan, kan er bij arrestatie zeker van zijn, dat de doodstraf tegen hem wordt uitgesproken, tenzij hij onder de leef tijd (18 jaar) is. Het zich verdekt op stellen met een vuurwapen of een helse machine, teneinde, zoals dit in de Britse rechtspraak heet, „de dood of verwonding van personen en scha de aan eigendommen te veroorzaken", is al voldoende om levenslang te krij gen. De man, die springstoffen of wa pens bij zich draagt, wordt met het grootste gemak voor tien jaar naar de gevangenis gestuurd en in sommige gevallen zelfs wel voor twintig Jaar. De strafmaat, waarmee de Engelsen zijn gaan meten, heeft de eilandbe woners verbitterder dan ooit ge maakt. „De Britten delen straffen uit", zei een Griekse Cyprioot tegen me, „die alleen tijdens een oorlogs toestand gerechtvaardigd zonden zijn. Deze heerst er echter niet en zelfs de staat van beleg is niet afgekondigd...." Officieel had de man gelijk. Maar in feite sprak hij over een formaliteit, die door de werkelijkheid al lang ver vuld was. Neemt men het straatbeeld van Cyprus tot maatstaf, dan kan men wel degelijk van een noodtoestand spreken. Op alle strategische punten van het eiland zijn versterkingen aan gebracht. Soldaten patrouilleren dag en nacht over de wegen en er worden regelmatig razzia's gehouden. De ge vangenissen en interneringskampen zitten vol met lieden, die van wan daden tegen het Britse gezag worden verdacht, of hun identiteit op onvol doende wijze kunnen aantonen. Het eiland wemelt ook van gehei me agenten, die contact met de be volking proberen te krijgen om leden van de EOKA op te sporen. Kapitale beloningen zijn in 't vooruitzicht ge steld aan mensen, die informatie ge ven, welke tot de arrestatie van een terrorist leidt, of tot het in beslag ne men van wapens of explosieven. De kans op wraakneming van de zijde der EOKA hebben de Engelsen zo klein mogelijk trachten te maken. In pamfletten, die door middel van vliegtuigen worden verspreid, worden de Cyprioten aangeraden alles wat ze van de verzetsbeweging weten op een blanco vel papier te schrijven en met een schuilnaam te ondertekenen. Op erewoord wordt beloofd, dat alleen Britse staatsburgers kennis van de inhoud zullen nemen, dat er nooit een woord van zal uitlekken en dat elk stukje bewijsmateriaal zal worden verbrand. De beloning, die voor de betreffen de informatie staat en die van tien tot tienduizend Pond Sterling (hon derd tot honderdduizend gulden) kan variëren, kan binnen drie jaar wor den opgeëist, waarbij het noemen van de „nom de plume" voldoende is om haar in bezit te krijgen. „Geef vooral een originele schuilnaam op", advise ren de pamfletten in dit verband, „want als u met „een vriend" of „een goede Cyprioot" ondertekent, kan er later verwarring ontstaan". In bepaalde gevallen zijn de Britten bereid tot het fantastische te gaan. De Informant, die de arrestatie van zekere EOKA-leden bewerkstelligt, kan, behalve recht op een beloning, ook recht op vrije passage naar elk deel van de wereld doen gelden. De datum van vertrek en de plaats van bestemming, zo beloven de Engelsen, bljjven geheim en, als de man dit wil, kan hjj al zjjn familieleden nog mee nemen ook de communistische radio en pers „slo me duikelaars", „zelfzuchtig" en „on- produktief" genoemd. Aldus het In ternationale Verbond van Vrije Vak verenigingen, dat in een onlangs uit gegeven brochure een boekje opendoet over de vrouwen achter het ijzeren gordijn. De meeste vrouwen in het Sowjet- blok moeten deze zware arbeid wel verrichten omdat het lage loon uan haar mannen vaak niet voldoende is om rond te komen. Hoewel in En geland sinds 1842 ondergrondse vrouwenarbeid is verboden en de Internationale Ar beids-Organisatie in 1935 een dergelijk besluit voor de gehele wereld nam, worden de vrouwen in Polen en de Sowjet- Unie aangemoedigd om in de mijnen te werken en zij doen dat ook. Ooggetuigen Arbeidersdelegaties, die de Sowjet- Unie en communistisch China bezoch ten kwamen o.a. tot de volgende con clusies: >(A1 het zware werk geschiedde door vrouwen'. „Ik zag vrouwen werk doen, dat in Groot-Brittannië slechts door mannen en machines gedaan wordt" „Overal waar zwaar, vuil werk te doen was, waren het vrouwen, die dat deden". In Tsjecho-Slowakije zijn het de vrouwen, die zware zakken met sui ker en meel van 150200 pond zelfs tot 400 pond versjouwen. In Polen ge beurt dergelijk werk tot het laatste moment door zwangere vrouwen. De communisten schetteren aler- lei pacifistische verhalen de wereld in, maar in de landen achter het ijzeren gordijn worden vrouwen, zelfs moeders, militair geoefend en marcheren zü in de zware militaire uitrusting. B. S. vervoerd of per schip onderweg. Men verwacht, dat er nog vóór het einde van dit jaar meer dan 6000 in Cana da zullen zijn opgenomen. De aandacht van Canada op de ge wone immigratie blijft onverminderd. De ontwikkelingsplannen en de in vesteringen voor 1957 zijn nog groter dan die in 1956. En 1956 kon de mi nister het grootste jaar uit de ge schiedenis van Canada noemen met betrekking tot de economische groei. De gewone immigratie zal worden aangemoedigd, waarbij de minister er nog eens op wees, dat grote groe pen, in verband met het seizoen, bij voorkeur na maart near Canada moe ten komen. UNIVERSITEIT NAAR CANADA. De minister bezocht zondag nog de Oostenrijks-Hongaarse grens en de vluchtelingenkampen in Oostenrijk. Daar trof hij ook studenten en pro fessoren aan van de universiteit te Sopron. Al'e studenten en professo ren van de afdeling bosbouw waren gevlucht en bevinden zich thans in Sankt Wolfgang. Hij bood aan de ge hele school voor bosbouw professo ren, hun gezinnen en de studenten naar Canada over te br-ngen. Dit werd vrijwel onmiddellijk aanvaard. De gehele school en de familieleden van het onderwijzend personeel ongeveer 500 in totaal zullen thans als één geheel worden overgebracht naar Brits Columbia in Canada. Daar zullen zij worden ondergebracht in een groot kamp van de houtbedrijven, welke in verbinding staan met de universiteit van Brits Columbia in Vancouver. r f i k i j t i 0 De voormalige Nederlandse soldaat J. Princen, die in 1948 uit het Neder landse leger deserteerde en zich toen bij de Indonesische troepen in West-Java aansloot, is als lid van het Indonesische parlement beëdigd. Hij werd aangewezen als vertegenwoordiger van de Indo-Eu- ropese minderheid in het parlement. Een 43-jarige bedrijfsleider ta 's-Gravenhage is overleden, doordat zijn auto, die hij van achteren had opgericht, van de crick afgleed en op hem terecht kwam. Hjj lag onder de wagen om enige reparaties uit te voe ren. Zijn borstkas werd ingedrukt. Op de Voorthuizerstraatweg, te Nijkerk is de 20-jarige militair A. K. uit Ermelo met zijn motor tegen een stilstaande onverlichte wagen van een scharenslijper opgebotst en om het leven gelromen. De 70-jarige scharen slijper verkeerde geheel onder invloed van het drinken van spiritus. Ambassadeurs van vier landen van het Pact van Bagdad, t.w. Irak, Turkije, Perzle en Pakistan, hebben vandaag geconfereerd met de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles. Zij gaven hun bezorgd heid te kennen n.a.v. de jongste ge beurtenissen in het Midden-Oosten. De Indonesische boycott-acties tegen schepen, varende onder Britse en Franse vlaggen, of met lading bestemd voor Engeland en Frankrijk, zal zeer binnen kort worden beëindigd, heeft een woord voerder van de vakbond in Indonesië meegedeeld. Kroongetuige tegen Schmidt DJAKARTA, 6 december. (A.N.P.). Tomasoa, een van de kroongetuigen in de processen tegen de Nederlanders in Indonesië, beschuldigd van ondergrondse activiteiten is door de politie van Ban dung gearresteerd. Tomasoa zal terecht staan voor oplichterij. Hij werd gearres teerd tezamen met een inwoner van Bandung, Kusuma, op beschuldiging van een aantal winkeliers in Bandung te heb ben opgelicht. ■MM !tiij!iüil!!i!!:liii!lil!il!!i>II!l!<lllll!!l!!ilillllll!!IIIIII!!l!!l!!!ll!!!i!l!!in!!!llllilll!!!l!!ilBIIIIffll NEW YORK, 6 dec. Reuter. Kar dinaal Mindszenty heeft in een vraag gesprek met een vertegenwoordiger van het Amerikaanse tijdschrift ,Look' verklaard, dat de communistische ge heime politie hem in 1949 na zijn ar restatie op beschuldiging van spionage gedurende 29 dagen en nachten had gemarteld. De kardinaal zei, dat men hem zijn kleren had ontnomen en dagenlang met een rubber slang had geslagen. Om zijn zwakke longen te irriteren, had men hem in een koude, vochtige cel opgesloten. Voorts was hij gedwon gen geweest, te kijken naar obscene orgieën. Voortdurend had de politie hem on dervraagd zonder hem rust te gunnen. Wanneer hij het bewustzijn verloor, werd hij onmiddellijk weer bijge bracht. De geheime politie had echter geen verdovende middelen gebruikt om hem te dwingen op het proces een (valse) bekentenis af te leggen. Het eerste deel van het vraagge sprek met de vertegenwoordiger van ,Look' vond op 4 november in een huis nabij het parlementsgebouw plaats, kort nadat de kardinaal, na ruim ze ven jaar in de gevangenis te hebben gezeten, was bevrijd. Het vervolg van het gesprek werd gehouden in het ge bouw van de Amerikaanse legatie, waar de kardinaal een toevlucht heeft gezocht. Bij zijn vlucht was hjj nog door een Sowjet-tank achtervolgd. 0 De stand van giro 777 van het Ned. Rode Kruis voor hulp aan Hongarije was gisteren ƒ3.290.789,84. De stand van giro 999 van het Nationaal Comité Hulpverle- ■IBIIIigliJIMIMIIMaia De primaat is bezig zijn .gedenk- ning Hongaarse volk was 2.874.558,66. schriften te schrijven. Het geld, dat deze geschriften zullen opbrengen, zal de r.k.-kerk in Hongarije ten goede komen. 's-GRAVENHAGE, 6 dec. Van morgen heeft prof. mr. P. J. Oud op het secretariaat van de V.V.D. de ge schenken in ontvangst genomen, wel ke hem ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag zijn aangebo den door de afdelingen en centrales dier partij. Bij deze geschenken wa ren allerlei speciale voortbrengselen uit de streek of de plaats waar een afdeling gevestigd: Winschoter ci- troenballen, Amersfoortse keesjes, 'n fruitmand van de Westlandse afdelin gen, koffiekopjes uit Rhenen, een oude Friese tegel van de centrale Leeuwarden, een Leekster takje van de onder-centrale Westerkwartier, appels van Noord- en Zuid-Beveland en Zaltbommel, gerookte ponen uit Den Helder, een Drentse stoet uit Peize, een gramofoonplaat van John nie Jordaan, voorts sigaren, kazen, koeken enz. enz.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3