l Woedende arbeiders voorkomen arrestaties van hun kameraden Welke jongen en meisje (van 11-21) willen drie weken naar het hartje van Afrika? Amerikaans protest bij Rusland over optreden in Boedapest Pantserwagens bezetten hoeken van straten en pleinen Eden won vertrouwenskwestie Interventies in Hongarije en Egypte niet te vergelijken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ONDANKS POUT IET ROEPEN EN DREIGENDE TANKS Lagere school dreigt als doorgangshuis te worden beschouwd „Ernstige bezorgdheid" Tweede Kamer over Yerkeer en Waterstaat Bevolking teleurgesteld over uitstel Hammarskjoelds komst Voor 't eerst worden de Kerstdagen rustdagen Herhalingsoefeningen in 1957 max. 34 dagen Over optreden der V.N. in Egypte niet gerust Zal Schelde-nota leiden lot spoedige uitspraak Ned. Bijbelgenootschap roept de jeugd tehulp Fe Hoofdkantoor: L. Voratetraat 90, Goes. Telefoon 2488 (b.g.g. voor redactie 3987. voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 3182; Vlissingen: Nieuwstraat 88, 'el. 326; Terneuzen: Dljkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per nua. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagbla 12e Jaargang No. 3572 Wnd.-hoefdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 7 december 1956 De Z.D.-fiets is er uit (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.37 u., onder 16.27 u. Maan op 11.56 u., onder 22.53 u. Hoogwater Zaterdag 8 december: Vlissingen: 5.17 u. 1.70 m.; 17.44 u. 1.76 m. Terneuzen: 5.46 u. 1.86 m.; 18.09 u. 1.93 m. Wemeldinge: 7.02 u. 1.44 m.; 19.20 u. 1.63 m. Zierikzee: 6.41 u. 1.20 m.; 19.04 u. 1.40 m. Onderwijzers protesteren 's-GRAVENHAGE, 6 dec. De Alg. Ned. Onderwijzers Federatie heeft zich tot de Tweede Kamer gewend over de volgens haar onduldbare trage gang van zaken bij het overleg over de onderwijzerssalarissen. De AN OF is van mening, dat ook de salarissen van da onderwijzer van de lagere school in overeenstemming moeten zijn met de waardering die men moet hebben voor hun uiterst belangrijke taak. Geen vertrouwen meer „Door de scheefgetrokken verhou dingen", zo zegt het adres verder, „dreigt het gevaar, dat allen, die iets kunnen presteren, de lagere school al leen als doorgangshuis gaan beschou wen, zeer.ten nadele van deze lagere school, die de school is voor alle Ne derlandse kinderen". Speciale aan dacht vraagt het adres ook voor de positie van de hoofden van scholen. Dat de ANOF is overgegaan tot de publikatie van een brief aan de Twee de Kamer komt doordat zij geen ver trouwen meer kan koesteren in het overleg, zoals dit tot nu toe door de regering is gevoerd. WASHINGTON, 6 dec. (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft donderdag bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen „ongerechtvaardigd militair optreden In Boedapest", dat het leven >i Hon gaarse burgers voor de Ar -^anse legatie in gevaar had gebrp. Onderminister Murphy zei, Sow- jet-tanks dinsdag en woensdag het trottoir voor de Amerikaanse legatie in Boedapest waren opgereden om groepen Hongaren, merendeels vrou wen, die vreedzaam betoogden, te verjagen. Dergelijke betogingen wa ren voor de gebouwen van vele bui tenlandse vertegenwoordigingen in de Hongaarse hoofdstad gehouden. Volgens een woordvoerder van het state departement heeft Murphy er Striganof op gewezen, dat de Ameri kaanse legatie zich op Hongaars ge bied bevindt en niet op Sowjet-gebied. Murphy betuigde ook de „ernstige DEN HAAG, 7 dec. De Tweede Kamer heeft donderdagavond laat nog een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Verkeer en Wa terstaat. Hieruit geven wij de belang rijkste punten weer: De heer Van der Zaal (AR) zegt, dat zoveel mogelijk de zondagsrust door positieve overheidsdaden moet worden bevorderd; De heer Zeegering Hadders (VVD) verklaart in te stemmen met de maat regelen tot het opheffen van het per soneelstekort bij de rijkswaterstaat. Ook moet men meer aandacht heb ben voor de zwakke plekken in de wa terkeringen. Sommige waterschappen weten niet welke uitkering zij zullen ontvangen voor de werken, die zij hebben uitgevoerd. Hij dringt aan op een betere regeling. De invoering van beschermde voet gangers-oversteekplaatsen zal meer gevolg hebben, meent hij. T.a.v. de bromfietsers zegt de heer Zeegering Hadders, dat de minister 'n schriftelijk examen over de verkeers regels zou moeten invoeren. Wettelijke regeling voor autorij scholen acht spr. noodzakelijk. De heer De Ruiter (CH) zegt o.a. dat hij voor ons land een zondagsrij verbod voor vrachtwagens zou wensen, zoals West-Duitsiand dat kent. De Ver. Staten mogen de lucht basis te Keflavik (IJsland) blijven ge bruiken. Er is nl. een nieuwe overeen komst gesloten met de IJslandse rege ring. DE BÏLTZEGT: Veel bewolking en geen regen van betekenis. In de ochtend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind. Wei nig verandering in temperatuur. BOEDAPEST, 6 dec. (Reuter) Een menigte van ruim zeven honderd arbeiders in Boedapest heeft vandaag verhinderd, dat drie van hun kameraden uit een fabriek werden gearresteerd door de Hongaarse politie. De arbeiders legden als één man het werk neer en verzamelden zich voor de fabriek, om de politie te beletten het ge bouw te betreden. Hoewel Russische tanks en pantserauto's dreigend voor de fabriek patrouilleerden, weken de Hongaren niet. De Hon gaarse politie moest onver richter zake terugkeren. In verschillende fabrieken wordt gestaakt. De bekendmaking, dat het bezoek van Hammarskjoeld naar Boe dapest wordt uitgesteld, heeft bij de bevolking grote teleurstelling gewekt. Er waren woensdag hier en daar aanplakbiljetten gezien, waarop de bevolking werd aangespoord de secretaris-generaal der Ver. Naties hartelijk te verwelkomen. - Radio-Boedapest heeft toegegeven, dat er vandaag In Boedapest onlusten zijn geweest ter gelegenheid van een demonstratie voor de door de Russen gesteunde regering-Kadar. Er vielen, nadat er op de betogers was gevuurd, enkele slachtoffers. Op verschillende plaatsen in de stad hebben Hongaarse en Russische mili tairen voorzien van pantserwagens postgevat. Russische troepen hebben de technische hogeschool doorzocht op wapens en munitie, die daar verborgen zouden zijn. De fabriek waar de politie trachtte drie arbeiders te arresteren, was de textielfabriek „Danubia". De ruim vijfhonderd arbeiders van deze fabriek werden bijgestaan door minstens hon derdvijftig arbeidsters van een nabij gelegen suikerfabriek. Nadat de politie was verhinderd de bezorgdheid" van de Verenigde Staten over het Russische militaire optreden in Hongarije in het algemeen. De 17-jarige Engelse zwemster Judy Grinham liet in het zwem- stadion te Melbourne een tijd van 1.12,9 voor haar afdrukken op de 100 meter rugslag en vestigde hiermee een nieuw Olympisch re cord. Tot de beste drie op de 100 meter rugslag behoorden (v.l.n.r.) de Amerikaanse zwemster Carin Cone (zilver) en de Engelse meis jes Judy Grinham (goud) en Mar garet Edwards (brons) die men op de foto na de prijsuitreiking ziet. Wie moet opkomen DEN HAAG, 6 dec. De mi nister van oorlog heeft bij land machtorders de schema's van her halingsoefeningen in 1957 voor de landmacht en voor de mobiele colonnes bekend gemaakt. Tevens is de maximale duur van deze oefeningen meegedeeld. Opgeroepen zullen worden van de landmacht: Onderdelen van de zesde divisie (onderofficieren en bepaalde catego rieën korporaals en soldaten: 34 dagen overige korporaals en soldaten: 30 da gen), 'n aantal legerkorpsonderdelen (resp. 34 en 30 dagen), aantal territoriale afdelingen (ook 34 en 30 dagen), aantal basisonderdelen (27 en 24 d.), aantal afd. lichte luchtdoelartillerie territoriaal (24 en 24), aantal afd. zware luchtdoelartillerie terr. (31 en 24), aantal aanvullingsdetachementen voor intergeall. staven (30 en 30), aantal compagnieën Nationale Reser ve (onderofficieren en bep. cat. korpo- raals en soldaten: 13 dagen). Mobiele colonnes Van de mobiele colonnes zullen op geroepen worden: Zes mobiele brandweercolonnes (30 dagen), drie mobiele geneeskundige dienst co lonnes (30 dagen), drie mobiele opruimings- en reddings dienst colonnes (ook 30 dagen). fabriek binnen te gaan, kwamen twee vrachtauto's met Hongaarse militairen en later Russische tanks en pantser- autos' de politie versterken. Nadat de tanks de menigte een half uur lang met hun geschut had bedreigd, trok ken tanks, pantserauto's en de Hon gaarse militairen en politiemannen zich terug. Volgens niet-officiële berichten zijn woensdagavond verscheidene jonge mensen uit een bijeenkomst van de Kossuthclub in Boedapest ontvoerd. De omgeving van het museum Koerut, waar de club vergaderde, is een uur lang door tanks afgezet geweest. Tweeduizend Hongaren via Nederland naar Canada 's-GRAVENHAGE, 6 dec. Neder land en Canada zijn in beginsel over eengekomen, dat de tweeduizend Hon gaarse vluchtelingen, die tijdelijk in Nederland zullen worden gehuisvest, volgend voorjaar naar Canada zullen worden overgebracht. Met kracht verdedigde mr. Luns het Nederlandse standpunt in de Suez- kwestie. „Wij hadden dit standpunt te bepalen op een moment, dat de Wes terse eenheid reeds was verbroken", zo zei de minister. Nederland heeft zich solidair verklaard met Engeland en Frankrijk, omdat het behoud van de Westeuropese verbondenheid van de allergrootste betekenis was. Zouden Engeland en Frankrijk op De geestelijke en de wereldrijke lei ders van Tibet hebben op de uitnodi ging van de Indiase regering een be zoek aan India gebracht. O.a. bezoch ten zij het Boedhistisch convent te Delhi. Het laatste deel van hun meer dan 800 kilometer lange reis naar de Indiase grens hebben zij op ponies af gelegd. Op de foto ziet men de geeste lijke leider, de veertiende Daila Lama (midden) gevolgd door zijn wereld lijke tegenvoeter, de tiende Pansjen Lama, bij hun aankomst op Indiaas grondgebied aan de voet van het Himalayagebergte. (Van onze perlementaire redacteur) DEN HAAG, 7 dec. Minister Al- gera heeft meegedeeld, dat de Neder landse regering in Brussel een nota heeft aangeboden betreffende de wa terwegen. Hij sprak de hoop uit, dat n.a.v. het hieruit voortvloeiende over leg een definitieve uitspraak op korte termijn zal worden gedaan. Deze kwestie is te lang hangende gebleven, aldus de bewindsman. Geen benzinedistributie in België BRUSSEL, 6 dec (Reuter) De Belgische minister van economische zaken, Rey, heeft donderdag in de ka mer meegedeeld, dat de regering heeft besloten geen benzinedistributie in te voeren. Hij zei verder, dat het zondagsrijver bod zal worden opgeheven, indien het besluit inzake de beperking van de snelheid wordt nageleefd. LONDEN, 6 dec. (Reuter) Het Engelse Lagerhuis heeft donderdagavond een motie van vertrouwen in het heleid van de Britse regering ten aanzien van het Midden-Oosten met 312 tegen 260 stemmen goedgekeurd. Een motie van afkeuring van de socialistische oppositie aangaande dit be leid werd verworpen met 327 tegen 260 stemmen. In het eerste geval bedroeg de meerderheid voor de regering 52 stemmen, in het tweede geval 67. AMSTERDAM, 6 dec. Eén meisje en één jongen uit Neder land mogen volgend jaar augustus een reis van drie weken door de Belgische Congo maken, op uit nodiging van het Nederlands Bij belgenootschap. leder meisje of iedere jongen, die, geboren is tus sen ljuli 1950 en 1 juli 1940, en vóór 1 mei a.s. minstens twee nieuwe leden van het Bijbelge nootschap heeft aangebracht, maakt kans op deze reis naar het hart van Afrika. Een interkerke lijk samengestelde commissie van predikanten en jeugdleiders zal de twee reizigers kiezen uit de deel nemers aan deze actie. Tot tienduizend Op deze wijze hoopt het N.B.G. zijn ledental met 10.000 uit te breiden, om te kunnen voldoen aan de door de we reldbond van Bijbelgenootschappen Wat moet je doen Natuurlijk wil elke jongen en elk meisje graag een reisje van drie weken naar het hartje van Afrika maken. Machtig interes sant. Wat je daarvoor moet doen? Heel gewoon, leden werven voor het N.B.G. Vanmiddag zal in een radio-uitzending van de N.C.R.V. precies worden verteld, wat er allemaal aan vast zit. Veel succes toegewenst! opgedragen taak: mede te werken aan de vertaling en verspreiding van Gods Woord in het immens grote en snel evoluerende land: de Belgische Congo. Tien van de 200 talen Er worden in de Congo, dat onge veer 70 maal zo groot is als Neder land, 200 verschillende talen gespro ken, zo deelde de zendingspredikant, ds. H. Wakelin Coxill uit Brussel, mee. Geen van deze talen is op schrift ge bracht. Tot dusver is de Bijbel in 10 Congolese talen verschenen, het Nieu we Testament in 36. In een tijdsbestek van ongeveer 80 Minister Luns antwoordt Tweede Kamer: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 6 dec. Minister Luns heeft zich vanmiddag in da Tweede Kamer met nadruk tegenover diegenen geplaatst, die ge neigd zijn de Russische interventie in Hongarije en de Frans-Britse interventie in Egypte over een kam te scheren. Het Russische op treden in Hongarije, zo zei hij, was gericht tegen democratie en zelfbeschikking en betekende een rechtsverkrachting. De Brits- Franse actie tegen Egypte richtte zich tegen overtrokken nationalis me, dictatuur en fanatisme en was in wezen een poging tot herstel van het recht. „Het gaat hier om een verschil van dag en nacht", aldus de bewindsman, die voorts betoogde, dat de actie van Israël gerechtvaardigd was, omdat „dit volk streed voor zijn naakte be staan". dit beslissende ogenblik in een ge- isoleerde positie zijn geraakt, dan zouden wij binnenkort een verarmd Engeland en een aan het communis me overgeleverd Frankrijk naast ons gekregen hebben en dan zou daarmee tevens het lot van West- Europa en Nederland bezegeld zijn. Ver. Naties Over de toekomst van de Ver. Na ties was minister Luns niet al te op timistisch gestemd, hoewel hij de si tuatie iets rooskleuriger zag dan het socialistische Kamerlid De Kadt. In de UNO ligt nog altijd verankerd de hoop, dat de wereldvrede gehandhaafd zal blijven. Ondanks vele teleurstellin gen zag hij nog steeds de mogelijkheid, dat de volkerenorganisatie uiteindelijk haar doel: de collectieve veiligheid, zal bereiken. Over het optreden van de politie macht der V.N. in Egypte was minis ter Luns nog niet ten volle gerust. Hij hoopte, dat de politiemacht zich zal ontwikkelen op een wijze, die de op lossing van de grote conflicten in het Midden-Oosten ten goede zal komen. Het akkoord echter, dat tussen Nas ser en Hammarskjoeld is tot stand ge komen, noemde hij „zeer labiel". Veel is duister en staat nog op losse schroe ven. Zal de troepenmacht der V.N. zich moeten terugtrekken als de Brit se en Franse troepen zijn verdwenen? Zal dit geschieden nadat de bevaar- baarmaking van 't Suezkanaal is vol tooid of zal in het gunstigste ge val de terugtrekking der V.N.-troe- pen geschreden, nadat de status van het kanaal definitief is geregeld? De besprekingen tussen Hammarskjoeld en Nasser geven geen uitsluitsel. Gunstig teken Een gunstig teken noemde de mi nister het, dat Amerika een waarschu wing heeft laten horen aan het adres van landen, die misschien van zins zijn een gewapende agressie te onderne men tegen de staten van het Bagdad- pact. Hieruit zou geconcludeerd kunnen worden, dat Amerika zich weer naar het Westen toebeweegt. De minister had trouwens grote bewondering voor de objectieve wijze, waarop de Ame rikaanse pers, radio en televisie het publiek voorlicht over problemen, de Verenigde Naties betreffende Anti amerikanisme keurde hij dan ook af. Het bondgenootschap met Amerika blijft een waarborg voor ons bestaan. Wat doen de Ver. Staten? NEW VORK, 6 dec. (Reuter) De Ver. Staten hebben donderdag aange kondigd dat zij onmiddellijk bespre kingen zullen beginnen om te bepalen welk optreden van de Ver. Naties het meeste succes zal oogsten tegenover de klaarblijkelijke Hongaarse weige ring Hammarskjoeld op 16 december te ontvangen. jaar hebben 49 zendingsgenootschap pen 302 zendingsposten over het ge hele land gesticht. Er werken 2100 zendelingen en 32.000 inheemse krach ten onder de circa 2 miljoen protestan ten. Er zijn ruim 12.000 scholen met 350.000 leerlingen en 170 ziekenhui zen en apotheken. De predikant wees erop, dat er nog veel gedaan kan en moet wor den. Daartoe gaat het N.G.B. de Ne derlandse jongens en meisjes thans inschakelen. Er worden 9000 folders verspreid onder jeugdverenigingen en scholen, men gaat lezingen over de Congo houden, enz. Nog tien prijzen Behalve de reis naar de Congo voor een jongen en een meisje, biedt het N.B.G. aan de tien deel nemers aan deze actie, die de meeste leden aanbrengen, een buitenlandse reis binnen Europa aan. Zij worden uitgenodigd in 1958 een internationale jeugdcon- ferentie van de wereldbond van Bijbelgenootschappen bij te wonen ergens in Europa.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1