Nederland vraagt Indonesië erkenning van Internationale Hot Recht met voeten getreden" Zwitserland neemt militaire maatregelen Opstand m Cuba Zaak De Braai uitgesteld Bergingsvloot nu onderweg naar Suezkanaal PUZZLE Berechting van Nederlander Schmidt Verklaring van minister Luns Boeten voor Haagse overtreders zondagsrijverbod Overstromingen in en rond Medan: 17 doden Enorme schade aangericht NiOiuii onderzoek tegen Abdulgani? V.N. ingelicht Alle grensforten in gereedheid Revolutionaire comi*é\ in Hongarije verboden Arrestaties in Zuid-Afrika VERRASSINGSACTIE IN ALGIERS \Jiy ABDIJSIROOP/^ Fotoboek voor hulp aan Hongarije WATERSNOOD IN PO-VLAKTE Twee Henken verlieten hun toestel Atoomduikboten voor goederenvervoer Communistenleider in Indonesië terug Door bemiddeling van Soekarno Kolonel Lubis in arrest Hoofdkwartier voorlopig in Athene Giro 999 en 7771 ruim zes miljoen VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL Oplossing vorige puzzel Donderdag 6 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 i» DEN HAAG, 5 december. Bestudering van het vonnis in de zaak Schmidt, waarover de Nederlandse regering inmiddels de beschik king heeft gekregen, heeft de overtuiging bevestigd, dat in de zaak Schmidt ook door de rechter het recht met voeten getreden is. Dit heeft minister Luns hedenmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld. De Nederlandse regering kan in deze zaak niet berusten; zij heeft daarom na ampele overweging besloten om thans reeds terzake een nieuwe stap te doen. Zij heeft bij de Indonesische regering een nota doen indienen, waarin een opsomming wordt gegeven van de ge pleegde rechtsschendingen. Voorts wordt daarin betoogd, dat de pro cessen Jungschlaeger en Schmidt in verband met de gereleveerde ge dragingen van gezaghebbende Indonesische autoriteiten onmisken baar een schending opleveren van volkenrechtelijke verplichtingen en wel met name van de verplichting om met betrekking tot de rechtsbedeling een minimumstandaard in acht te nemen. De Nederlandse regering beschouwt de gevangenhouding c.q. berechting van de betrokken Nederlandse arres tanten als een geval van rechtsweige ring en daarenboven als in strijd met MINISTER LUNS onrecht •s-GRAVENHAGE, 5 dec. De economische politierechter heeft de scooter-rijder J. V. uit Den Haag, con form de eis, veroordeeld tot een boete van f 100 subs, veertig dagen hechte nis, omdat hij op 25 november j.l., de eerste zondag van het rijverbod, 's avonds zonder vergunning had gere den. V., die niet was verschenen, had tegen de politie-agent, die hem had bekeurd gezegd, dat „hij het eens had willen proberen, omdat zijn scooter te vergelijken was met een bromfiets". Zijn vervoermiddel, aldus V., gebruikt niet meer- benzine dan een bromfiets. De officier van justitie zei in zijn re- quisitor, dat dit verweer geen steek houdt. De wet stelt het verbod en daaraan moeten de mensen zich hou den. Milder was de boete, welke de eco nomische politierechter oplegde aan de 45-jarige rijwielhandelaar F. G. S. uit Den Haag. Het vonnis tegen hem luidde f 100 subs, veertig dagen, waar van f75 subs, dertig dagen voorwaar delijk met een proeftijd van één jaar. De rijwielhandelaar had vergeten, dat 't niet mocht. Hij moest die zon dagochtend enige schakelaars naar zijn broer in Voorburg brengen en was „zonder nadenken" in de auto ge stapt, zoals hij beweerde. „Het was helemaal niet mijn bedoeling geweest zonder vergunning te rijden", zei hij. DJAKARTA, 5 dec. (ANP). De overstroming, die vorige week Medan, de hoofdstad van Sumatra, en honder den omliggende dessa's heeft getrof fen, heeft honderdduizenden mensen getroffen. Zeventien mensen zijn ver dronken en zeven worden nog vermist. De overstroming vernielde een aantal dessa's langs de weg van Medan naar de haven van Belawan. Tienduizenden verloren hun meubilair en andere kostbare goederen. De ovestroming, die tweederde van Medan onder wa ter zette, was de grootste sinds 1940. DJAKARTA, 5 dee. (ANP). De Indonesische minister van justitie, Muljatno, heeft verklaard, dat op nieuw een onderzoek moet worden in gesteld, indien nieuw bewijsmateriaal wordt aangevoerd voor de beschuldi ging tegen minister Roeslan Abdulga ni, dat hij betrokken zou zijn geweest bij een corruptiezaak. Een speciale commissie uit de minis terraad heeft de minister niet schul dig bevonden aan corruptie. Beschul digingen leidden destijds bijna tot zijn arrestatie door legerofficieren. Enige dagen geleden echter heeft de Indonesische journalist Mochtar Lubis, hoofdredacteur van het onafhankelijke blad „Indonesia Raya", foto-copieën getoond van politierapporten en an dere documenten, die naar hij ver klaarde de beschuldigingen in zijn krant steunden, dat hooggeplaatste re geringsambtenaren, onder wie Abdul gani, betrokken zijn geweest in cor ruptiezaken. Lubis staat terecht op beschuldiging van smaad. Zaterdag j.l. overhandigde hij de foto-copieën aan rechter Maengkom. de menselijke rechten. Zoals bekend, heeft de Indonesische regering de ver plichte rechtsmacht in het Internatio nale Hof niet aanvaard. De Nederlandse regering heeft mits dien aan de Indonesische regering ver zocht voor dit geschil de rechtsmacht van het Internationale Hof te erken nen, in de hoop dat op deze wijze een onafhankelijk oordeel over deze kwes tie verkregen zal kunnen worden. De Nederlandse permanent verte genwoordiger te New York heeft te vens de secretaris-generaal der Ver enigde Naties ingelicht over de Neder landse bezwaren tegen de Indonesi sche rechtsschendingen en het aan In donesië gedane voorstel met verzoek de leden van de organisatie hiervan in kennis te stellen", aldus minister Luns. De minister sprak voorts nog over het onrecht, aangedaan door het ver volgingsapparaat in Indonesië, waarte gen Nederland tevergeefs heeft gepro testeerd. „Wij weten thans" aldus mi nister Luns, „dat ook de Indonesische rechter geen waarborg biedt tegen po litieke invloeden en ernstige willekeur bij de rechtsbedeling". Uit voorzorg BERN, 5 dec. Reuter. -De Zwitserse minister van militaire aangelegenheden, Paul Chaudet, heeft verklaard, dat als voorzorgs maatregel alle Zwitserse grensfor ten in gereedheid zijn gebracht en voorzien van munitie.Ook zijn maatregelen genomen om de ge hele winter de passen van de St. Gotthard, Oberalp, Furka en Sim- plon open te houden om de ver bindingen te verzekeren. De minister deelde dit in de nationa le raad mede, toen hij een toelichting gaf op de besteding van aanvullende defensiekredieten tot een bedrag van 140 miljoen gulden, waarom de rege ring met het oog op de internationale toestand wil vragen. De nationale raad de Zwitserse Tweede Kamer heeft eenstemmig goedgekeurd, die de regering machti gen manschappen van het leger op te roepen voor buitengewone dienst. Dit was reeds gebeurd met het oog op het vervoer en het onderbrengen van een deel der 10.000 Hongaarse vluchtelin gen, die naar Zwitserland mogen ko- HAVANNA, 5 dec. (AFP). Vol gens berichten, die in Havanna ont vangen zjjn, is het dinsdagmiddag in het gebied van Micuero tot een eerste treffen tussen regeringstroepen en op standelingen gekomen. De autoritei ten van Manzanillo zouden toezending van ziekenauto's, medicamenten en bloedplasma gevraagd hebben. De zuster van de opstandelingenlei der, Fidel Castro, heeft tegenover het Mexicaans blad „Ultimas Noticias" verklaard, dat het aantal opstandelin gen 50.000 man bedraagt. men, doch een dergelijke mobilisatie is nu ook toegestaan voor de voorberei ding van de verdediging. Minister Chaudet heeft voorts nog medegedeeld, dat 220 nieuwe anti- tankkanonnen met een kaliber van ne gen centimeter zijn besteld en dat er nieuwe automatische geweren zo licht als een gewone karabijn doch met een magazijn dat 30 patronen kan be vatten aangeschaft zullen worden. Ook worden stappen genomen om meer tanks en vliegtuigen te bestellen, maar dit zal wel enige tijd vergen, omdat de aflevering van reeds besteld materiaal traag verloopt. BOEDAPEST, 5 dec. (Rtr) De Hongaarse regering heeft de revolu tionaire comité's, die na 23 oktober in het gehele land voornamelijk door de studenten, intellectuelen en in sommi ge gevallen door militairen waren op gericht, verboden, omdat zij recente bevelen van de regering niet opge volgd hebben en het werk van de poli tieke en economische autoriteiten be lemmeren. Deze comité's dienen niet verward te worden met de arbeidersraden, die in de fabrieken opgericht zijn. De regering heeft alle functionaris sen die op onwettige wijze door de comité's ontslagen zijn, opgeroepen hun werk te hervatten. JOHANNESBURG, 5 dec. (Reuter) Rechercheurs van de veiligheids dienst der Zuidafrikaanse politie heb ben kantoren van verschillende orga nisaties in Zuid-Afrika doorzocht. Een aantal mensen is op beschuldiging van „verraad" aangehouden, zo heeft het hoofd van de veiligheidsdienst, ma joor Spengler, bekend gemaakt. Bij al het strijdgewoel van de laat ste tijd is ook de strijd in Algerije nog niet tot een einde gekomen. Op de foto ziet men manschappen van een Frans infanterie detache ment, die met een helikopter lan den en het gebied in de buurt van Ain Temouchen omsingelen. Tij dens deze actie zijn verscheidene rebellen gevangen genomen. Inbonden Mededelingen (adv.) Zuiver Uw lucht |fa| wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met KKER UROOV 's-GRAVENHAGE, 5 dec. Ten bate van de hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen zal zeer bin nenkort in Nederland, als eerste in een rij van landen, een fotoboek het licht zien, dat tegen kostprijs is ver vaardigd en waarvan de netto-op brengst bestemd zal zijn voor giro 999. De foto's, in dit boek afgedrukt, zijn gemaakt door twee vrouwelijke Am sterdamse fotografen, die geruime tijd aan de Hongaarse grens en in de vluchtelingenkampen in Oostenrijk zijn geweest. De verkoopsprijs is vast gesteld op f5. o OVEZANDE Benoeming. Mej. Van Oost, onderwij zeres aan de school met de Bijbel, is in gelijkt funktie benoemd te Goes. DJAKARTA, 5 dec. (ANP). Het proces tegen de Nederlander H. de Braai, die wordt beschuldigd van on dergrondse activiteiten, is wegens ziekte van de voorzitter van het Land- gerecht in Madjalengka (West-Java) voor onbepaalde tijd uitgesteld. De Braai is drie jaar geleden gear resteerd. Het proces tegen hem is de vorige maand begonnen. In Djakarta is hekend gemaakt, dat de rechter, Raden Dwirdjono Sastro- dirdjo, aan asthma lijdt. Maar waarschuwing was slechts voor één hunner 's-GRAVENHAGE, 5 dec. Bij het onderzoek naar de ongevallen, die gister met twee F-84-F „Thunder- streaks" bij Eindhoven zijn gebeurd, is naar de luchtmachtvoorlichtings dienst bericht, een merkwaardige sa menloop van omstandigheden aan het licht gekomen. De tweede-luitenant vlieger Henk van Dommelen taxiede op de vliegba sis Eindhoven naar de startbaan. Zijn toestel raakte in brand. Hij kreeg van de vlieger, die achter hem taxiede, over de radio de waarschuwing: „Henk, je kist staat in de brand". Luitenant van Dommelen verliet on middellijk zijn toestel. De brand was niet ernstig en werd snel geblust. Tezelfdertijd bevond zich een for matie van twee „Thunderstreaks" in de lucht. Eén van de vliegers was de reserve tweede-luitenantvlieger Henk Vendrig. Bij het horen van de waar schuwing voor luitenant van Domme len trok luitenant Vendrig de conclu sie, dat deze waarschuwing voor hem bestemd was en afkomstig was van de tweede man van zijn formatie Hij nam geen risico en sprong onmiddel lijk. 9 De Amerikaanse marine heeft be kend gemaakt, dat bij laboratoriumproe ven temperaturen van minstens twee miljoen graden Fahrenheit (ruim een miljoen graden Celcius) zijn bereikt. Ruim ttreeduizend beiuoners van dorpen in het dal van de Italiaan se rivier de Po zijn dakloos ge worden door overstromingen, ver oorzaakt door het buiten de oevers treden van deze rivier. De boven ste foto geeft een beeld van de overstroomde hoofdstraat in het getroffen dorpje Filo, waardoor bewoners met hun hebben en hou den in platboomde vaartuigjes zich een weg zoeken. De onderste foto toont bewoners van het dorpje Ca Zuliana, die hun bezittingen in een bootje laden om het over stroomde gebied te verlaten. HAMBURG, 5 dec. (AFP). De bouw van grote duikboten, die door middel van kernenergie worden voort bewogen en dienen zullen voor het vervoer van goederen, wórdt door de Westduitse marinewerf ernstig over wogen, zo deelde Prof. Erich Bagge mede. De hoogleraar heeft West- Duitsland vertegenwoordigd op het congres van atoomgeleerden te Mos kou. Bovendien leidt hij de bouw van een kernreactor voor de bestudering van de voortbeweging van schepen in de omgeving van Hamburg. De verschijning van vracht duikbo ten, zo verklaarde de hoogleraar, zou een omwenteling in het zeevervoer kunnen veroorzaken. Deze duikboten zouden het voordeel hebben, dat zij minder weerstand aan het water bie den dan de drijvende schepen, opdat het gebruik van deze schepen renda bel zal zijn, moeten zij echter een hoe veelheid goederen kunnen vervoeren, welke vergeleken kan worden met de lading van een vrachtschip van mid delmatige afmeting. DJAKARTA, 5 dec. (ANP). Een vroegere Indonesische communistische leider, de 60-jarige Semaun, is naar zijn geboorteland teruggekeerd na 30 jaar ballingschap, die hij in Rusland heeft doorgebracht. President Soekar no heeft bij zijn bezoek aan de Sow- jet-Unie in oktober j.l. persoonlijk be middeling verleend, dat Semaun van de Russische nationaliteit, die hij had aangenomen, afstand kon doen en dat hij naar Indonesië zou kunnen terug keren. Semaun was door het voorma lige Nederlands-Indische bestuur na de communistische opstand in 1926 uit het land gebannen. Semaun, die door duizenden op het vliegveld van Djakarta werd verwel komd, heeft zijn Russische vrouw, twee kinderen en twee kleinkinderen in Moskou achtergelaten. Hij zei bij aan komst in Djakarta, dat hü zich voor lopig van politieke activiteiten zal ont houden. DJAKARTA, 5 dec. (ANP). Vol gens berichten in Djakarta zou kolo nel Lubis, voormalig waarnemend chef-staf van het Indonesische leger, die beschuldigd wordt een complot te hebben gesmeed om de regering om ver te werpen, zijn gearresteerd. Lu bis verliet zijn woning ongeveer een maand geleden. Hij was door de chef staf, generaal-majoor Nasution ter verantwoording geroepen wegens po litieke activiteiten, maar Lubis ver scheen niet. Hij bleef sindsdien on vindbaar, maar in een open brief, ge publiceerd in de Djakartaanse kran ten, verwierp hij alle beschuldigingen, die tegen hem zijn ingebracht. Zullen ook Britten meehelpen? SCHIPHOL, 5 december. Een vloot van bergingsvaartuigen is op weg naar Egypte. Dit mag men afleiden uit mededelingen, die de Amerikaanse generaal Raymond A. Wheeler aan de pers deed. De Verenigde Naties hebben zojuist met L, Smit en Co uit Rotterdam en met de Deense bergingsmaatschappij Svitzer uit Kopenhagen een contract afgesloten voor de opruiming van de vele in het Suez kanaal tot zinken gebrachte schepen. De Nederlandse en Deense fir ma's zijn aangewezen als hoofdcontractanten. Zij zullen bijgestaan worden door wat men onderaannemers zou kunnen noemen uit Italië, België, Duitsland en misschien ook Noorwegen. Volgens generaal Wheeler is reeds enig bergingsmateriaal in Egypte aan gekomen en is de rest op weg. Ook uit Italië, België, Duitsland en ev. Noor wegen is materiaal met eigen beman ning op weg. Generaal Wheeler, leider van een delegatie der V.N., die zich met de or ganisatie van de opruimingswerkzaam heden zal bezighouden, kwam vanoch tend na een dag vertraging met zijn zeven medeleden en begeleid door de directeur van L. Smit en Co., mr. W. F. P. C. Vietor, op Schiphol aan. Uit Kopenhagen arriveerde ongeveer gelijktijdig de vijf Deense experts van de Svitzer-maatschappij en uit Rotter dam kwamen de Nederlandse deskun- dingen van Smit en Co. Het gehele gezelschap vertrok later op de ochtend in dezelfde S.A.S.-ma- chine in zuidelijke richting. NAAR ATHENE „We gaan echter nog niet naar het kanaal toe, doch voorlopig naar Athe ne, waar we met elkaar overleg zul len plegen en plannen zullen maken", deelde generaal Wheeler mede. Hfj aarzelde met een direct antwoord op de vraag hoe lang hij in Athene ver blijf zou houden en wat er daarna zou gebeuren. Eerst zei hij, dat er nog geen definitieve plannen waren, later sprak hij erover, dat het gezelschap de reis zou voortzetten naar Cairo. Er werd hem gevraagd, of de Brit ten, die reeds een klein deel van het kanaal provisorisch hebben schoonge maakt, bij de opruimingswerkzaamhe den zouden worden ingeschakeld. „Dat vraagstuk hebben we nog niet opgelost", antwoordde de generaal. „Dus er bestaat een vraagstuk op dit punt?" „Er zijn zoveelwij hebben een heleboel materiaal", brak de gene- 's-GRAVENHAGE, 5 dec. De stand van giro 999 van het Nationaal Comité hulpverlening Hongaarse volk is vandaag gestegen tot f2.794.786.99, de stand van giro 777 van het Ned. Rode Kruis tot f3.209.416.24. Dat er in de grond nog steeds surprises verborgen zijn in de vorm van niet ontplofte granaten uit de januaridagen 1945 bleek dezer dagen in Bruinisse. Bij het aanleggen van 'n nieuwe riolering werden twee van deze „souvenirs" van ruim 10 cm doorsnee gevonden. Het Japanse Hogerhuis heeft met 224 tegen drie stemmen het akkoord met de Sowjet-Unie bekrachtigd, waarbij de staat van oorlog tussen de twee landen wordt beëindigd. Het Ja panse Lagerhuis had de overeenkomst al eerder goedgekeurd. raai zijn eigen zin af, „van onze eigen contractanten en vóór wjj weten hoe veel werk er precies gedaan moet wor den kunnen we niet zeggen of we nog meer nodig zullen hebben dan al on derweg is". De generaal verzekerde dat de V.N. de Deense en Nederlandse firma's voor de werkzaamheden aan het Suezkanaal zullen betalen. Waar dat geld precies vandaag zou komen, zei hij niet ta weten. „Ik ben geen politicus", legde hij uit, „maar slechts een technicus". Inderdaad heeft generaal Wheeler vroeger een leidende positie gehad bij de Panama-kanaal maatschappij, dat onder zijn leiding in goede staat werd gehouden. HORIZONTAAL: 1. toneelkijker, 8. stuk, 10. godsdienst, 12. vruchtvliesje, 13. pers. voornaamwoord, 14. bijb. vaartuig, 16. ijzerhoudende grond, 17. te haastig, 18. gehoorzaam, 19. steen, 20. grondtoon, 21. lyrisch gedicht, 23. zangnoot, 24. halm, 26. vorm voor een kruiswoordraadsel. VERTICAAL: 2. pers. voornaamwoord, 3. drinkschaal, 4. overtollig, 5. gevan geniskamer, 6. laatstleden, 7. dapper heid, 9. huishoudelijk gebruiksvoor werp, 11. biet, 13. hist, baljuw, 15. oes- terval, 16. zwaardwalvis, 21. familie lid, 22. kuisheid, 24. zangnoot, 25. rondhout. HORIZONTAAL: 1. Morel, 6. geme lijk, 8. Kr., 9. Ada, 10. Aa, 12. ras, 14. enorm, 16. anti, 18. drab, 19. naast, 21. Abe, 22. S.A., 23. Lea, 25. ijs(rij), 26. trassen, 29. Imtam. VERTICAAL: 1. Me, 2. oma, 3. rede, 4. eland, 5. lij, 6. granaat, 7. karabijn, 8. krans, 11. amber, 13. sta, 15. or, 17. Islm, 20. test, 24. asa, 27. R.I., 28. Em,

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3