Voorlopig in Zeeland geen nieuwe benzine pompen Autorijschool-instructeur gaf het stuur uit handen Afgelopen boekjaar was voor „Eiland Walcheren" gunstig ZEVIBEL sloot opnieuw contract met N.V. Mearl te Tholen Voorlopig nog geen nieuwe technische school te Goes Nifuw gebouw van boerenleenbank Ie Scherpenisse officieel geopend Donderdag 6 december 1956 ZEEUWSCH DAGBI.AD Pagina Vele opdrachten zijn geannuleerd Personeel ontslagen Tilanus sprak te Zaamsiag over onderwijs Middelburgse Nuisspaarbank Extra Sinterklaasverrassing chr. school St. Laurens Verlichting van de KOU begint direct! X/ICKS Verdachte betastte de ruimte, draaiend aan het niets... Aanvragen voor christelijke technische scholen te Goes en te Middelburg Waterleiding Mij Zuid-Beveland Burgemeester Bouwense verrichtte ceremonie Boerderij van oorlogsinvalide wordt officieel geopend Aag*ekerke verlicht zijn wijzerplaten Voor levering van opgehouden vis Afspraak iussen belanghebbenden GOES, 6 dec. Tal van Zeeuw se benzinehandelaren en garage houders, die aanvragen hebben in- fediend voor het plaatsen van een enzinepomp, moeten er rekening mee houden, dat voorlopig van de plaatsing van deze pompen niets zal komen. Tussen een aantal gro te oliemaatschappijen in Neder land en de Bond van garagehou ders (Bovag) is namelijk een rege ling getroffen, waarbij is bepaald, dat voorlopig aan het aantal pom pen geen uitbreiding zal worden gegeven. Naar wij gisteravond uit goede bron hebben vernomen heeft de Bond van garagehouders bij de oliemaatschappij aangedrongen op het in het leven roepen van een beperkende regeling voor de plaat sing van pompen. De maatschap pijen hebben hierin toegestemd. Het bestuur van de Bovag is van mening, dat de concurrentie te ver zou Worden doorgevoerd bij het plaatsen van nog meer pompen. „De soep wordt dan te dun", deelde men ons desge vraagd mede. Tot deze conclusie is men mede ge komen, nadat tengevolge van de ben- zineschaarste de verkoop van auto's en findere motorvoertuigen een dalende tendens is gaan vertonen. In deze si tuatie menen vele garagehouders, dat nun bedrijven een vermindering van pmzet van olie en benzine niet kunnen Verdragen. Worden dus voorlopig in het alge meen geen nieuwe benzinepompen ipe-er geplaatst, dit neemt niet weg, flat geen uitzonderingen gemaakt zul len worden. In zeer dringende geval len, bij verplaatsing van een garage e.d. kan van de overeengekomen re geling worden afgeweken. Deze ur gente aanvragen zullen door een ter- Zake ingestelde commissie worden be handeld. Naar men ons nog mededeelde staat de genomen maatregelen niet recht- ZAAMSLAG, 5 dec. Het C.H. Tweede Kamerlid H. W. Tilanus, te vens voorzitter van de vereniging Christelijk Volksonderwijs, heeft te Zaamsiag één dezer dagén, ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van de school voor christelijk volks onderwijs een lezing gehouden over fle ontwikkeling van het onderwijs op Nederlandse bodem. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Heyboer, gaf in zijn openings woord een korte schets van de ge schiedenis der school. Hij bracht hul de aan de heer F. C. Wisse, het enige nog in leven zijnde lid van het be- ituur en aan de heren P. Dieleman, de Regt en J. Oele, oud-bestuurs- éden. Uit de oude notulenboeken is ge bleken, dat altijd een goede verstand houding is geweest op de school, die van 60 tot 164 leerlingen is uitge groeid. De voorzitter van het oud- jeerlingencomité, de heer J. W. Schee- Ie, wees op de goede naam, die de school heeft. De heer Tilanus schetste in zijn rede de ontwikkeling van het lager Ïmderwijs vanaf het begin onzer jaar- elling tot heden. Hij riep de figuur Van Groen van Prinsterer in herinne ring en de onderwijswet van 1878, waaronder de school te Zaamsiag tot tand kwam. Ook hij bracht hulde aan h.e personen, die in 1906 de durf had- en een school te stichten. De onder wijs vragen, die er thans jijn, zijn vragen van sociale aard. Het aar school zenden van kinderen be kent tegenwoordig niet een afschui ven van de verantwoordelijkheid. Het pnderw'js ontwikkelt zich nog steeds, io ba:. -at de heer Tilanus. Gelukwensen werden o.m. i)0£ ge sproken door burgemeester Trimpe, die met de wethouders aanwezig was, door ds. P. Kloosterman, inspecteur C-V.O. en ds. G. Jansma, namens de kerkeraad en de chr. kleuterschool. MIDDELBURG, 5 dec. Het to taalcijfer van het tegoed bij het be gin van de Middelburgse Nutsspaar- bank bedroeg, volgens het maand overzicht f 14.142.697,44, ingelegd werd f 445.642,02 en terugbetaald f 600.019,71, het tegoed bij het einde was f 13.988.319,75. Het aantal rekeningen bij het begin was 13.713 en op het einde -3.694. Op het kantoor te Middelburg be droeg het tegoed bij het begin f 11.866.977,96, ingelegd werd f 380.663,80 on terugbet. f497.026,11, het tegoed bij het einde bedroeg f 11.750.615,65. Het aantal rekeningen was 11902, bij het eind van de maand 118.80. Tijdens de zitdagen in Oostkapelle Ï3 ingelegd f 5.020,94 en terugbetaald i 2.200. Op het agentschap Kruiningen be droeg het tegoed bij 't begin f4868,61, Ingelegd werd f 148,95, het tegoed bij het einde was f 5017,56. Bij het schoolsparen bedroeg het tegoed bij het begin f58.107,36, inge legd werd f3.025,29 en het tegoed bij het einde was f59.160,99. streeks, doch wel zijdelings in vei band met de olieschaarste in West- Europa. Vier tot zes maanden Daar momenteel op de normale wij ze nog verzoeken kunnen worden in gediend voor het plaatsen van pompen en deze aanvragen administratief wor den behandeld als voorheen, is de con clusie gewettigd dat de beperkende maatregelen niet van blijvende aard zullen zijn. „Verwacht wordt, dat zij voor vier tot zes maanden zullen gel den", deelde men ons mee. Orders geannuleerd Een bedrijf in Tilburg, dat veel pompen pleegt te plaatsen, vooral in de provincie Zeeland, heeft bericht ontvangen, dat alle orders zijn gean nuleerd. Er komen voorlopig in Zee land geen nieuwe pompen bij, deelde men het bedrijf mede. Uiteraard wor den ook in andere provincies geen nieuwe pompen geplaatst. Het gevolg was mede daarvan dat de directie van bedoeld bedrijf vijf tien vakmensen heeft moeten ontslaan. GOES, 5 dec. Meer dan 17.000 schoolklassen hebben dit keer deelgenomen aan de kinder postzegelactie een leger van ruim 500.000 kinderenZe konden met al hun geloop en ge- bel niets verdienen: het ging er om zoveel mogelijk kinderpost zegels en prentbriefkaarten aan de man te brengen. Maar zo als ieder jaar heeft St. Nico- laas met medewerking van en kele grote' bedrijven voor 20 klassen een verrassing. Zelfs de wijze grijsaard had moeilijkheden met de toewijzing van de ge schenken, vandaar dat de hulp van een notaris werd ingeroepen.- Vanzelfsprekend speelden de grootte e de ligging van de scho len en de prestaties van de klas sen daarbij helemaal geen rol. Het lot moest de beslissing bren gen. En het lot viel o.m. om klas vijf van de School met de Bijbel te St. Laurens. De leerlingen uit deze klas mogen een ééndaagse schoolreis door Nederland ma ken. Gefeliciteerd! Mosselexport bevredigend BRUINISSE, 5 dec. In de maand november was de mosselverzending bevredigend, zoals ook blijkt uit de cijfers van de verzending door Brui- nissers kwekers. Van de percelen uit de Waddenzee werden afgeleverd 23.350 rennen en van de Zeeuwse stromen nog 1450 tonnen. Ingezonden mededeling. W VapoRub Kon. onderscheidingen 's-GRAVENHAGE, 5 dec. Bij Kon. Besluit is de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer M. Kloosterman, voorzitter van de instel ling voor maatschappelijk werk te Wol- faartsdijk; de eremedaille in brons werd toegekend aan de heer J. C. 't Gilde, werkend lid van de muziekver. „Harmonie Terneuzen" en aan de heer A. A. Hamelink, eveneens werkend lid van deze vereniging. Kantonrechter Middelburg MIDDELBURG, 5 december. Hoe was het deze Sinterklaasdag voor de kantonrechter? Beslist geen koek en gard! Op z'n gunstigst was het uiteraard geen van beide, als men werd vrijgesproken. Voor de rest was het de garde, louter de garde, die de kantonrechter, mr. J. W .E. Crommelin, op deze dag, het feest van de kinderen en wel licht nog meer van de ouderen, liet gevoelen. Vrouwe Justitia doet op dit punt geen enkele concessie en dat is maar goed ook, want an ders had de kantonrechter de toga moeten verwisselen voor mijter en kromstaf! Maar ook in dat geval zou er altijd nog de ambtenaar van het O.M. zijn geweest, om de erg stoute verdachten in de zak te stoppen. Hierin zou dan de autorijschool-instructeur J. van E. uit Vlissingen zijn terechtgekomen. Deze had een persoon beneden de achttien jaar onder zijn toezicht een auto laten besturen. Zeer beeldend verhaalde hij over de aanrijding. „Ik kwam van links en hield het stuur stevig in de handen, ik gooide het stuur om Ondertussen betastte hij met zjjn handen de vege ruimte, blijkbaar met de gedachte een autostuur beklemd te houden, en draaide zo enkele malen aan het niets. Toen hij, naar schatting, zo onge veer de bocht om kon zijn, rende hij in de zaal achteruit, om zo zijn ont steltenis te tonen voor het denkbeel dige gevaarte, dat daar naderde. In Goes, in de realiteit, lagen de zaken anders. Hier was geen achteruitdein- zen meer mogelijk. Wie weet hoever men de klap heeft kunnen horen. In de zaal bleef het stil. ,'t Was precies de helft" becijferde de kantonrechter. Die helft was juist, gaf verdachte toe; het zoontje was negen jaar. Maar het proces-verbaal, daar klopte nou net niks van, als men verdachte beluisterde ,,'t Kind heeft niet ge reden, 't kan het niet.". Toen verhaalde Van E. over zijn zoontje, dat altijd naast hem zit. En oh, dat kind is er zo op verzot het stuur vast te houden? De kantonrechter heeft misschien ook kinderen?, probeerde de instruc teur, de sentimenten wakker te schud den. Pa moest zelf ook het stuur vast houden, want, zo vervolgde hij, dat ventje is nog zo klein, 't Kan nog niet eens boven het stuur uitkijken. Maar een klein beetje-mee vasthou denLaèt dat kind lol hebben", zo besloot verdachte zijn niet onver dienstelijk pleidooi. 't Mocht alles niet baten. Het was een kantonrechter in toga en niet met mijter en kromstaf, die streng zei: „Dit komt helemaal niet te pas. Dit is geen speelgoed voor kinderen." Dat de jongen achter het stuur zat, is gecon stateerd. Hierdoor wordt het kind ge suggereerd zelf te rijden. De kanton rechter vond dit ook in pedagogisch opzicht onjuist. „Het is hoogst onverantwoordelijk", zei de ambtenaar van het O.M., mr. T. Lebret, die dit in de laatste plaats van een rij-instructeür had verwacht. De ambtenaar eiste een boete van 25. Toen begon verdachte heftig te protes teren. „U bent niet op uw mond gevallen", vond de kantonrechter, „U siert het instructeurs-gilde bepaald niet." Het vonnis was conform. BORDJES Dat Nederland vol met bordjes staat is zo langzamerhand wel bekend. Zij zijn ook in Zeeland doorgedrongen en de overheid mag van onze brave boe ren en burgers verwachten, dat men al die bordjes kent. A.S., een landbou wer uit Waarde, kende ze niet. Hij reed op een morgen naar zijn land over een herverkavelingsweg, die we gens „werk in uitvoering" was afge sloten. 't Was echter de enige moge lijkheid voor S. om met zijn land- bouwwagen zijn land te bereiken. Geef' zo'n man nu eens ongelijk Hij had echter ontheffing moeten vragen, formeel de juiste weg dus, maar meestal niet de eenvoudigste Hoe het ook zij, S. werd op de be wuste dag aangehouden door een voor man van de aannemingsmaatschappij, die het werk uitvoerde. Deze voorman toonde zich een bijzonder actief mens door de politie te waarschuwen. Een politie, die blijkbaar meer begrip had voor de moeilijkheden van de landbou wer, want het duurde nog een week, eer men het verbaaltje eens kwam op maken. S. was ervan overtuigd strafbaar te zijn, maar hij kon niet anders. De boete werd bepaald op vijftien gulden, de eis was twintig gulden. ACTEUR Voorts was er tijdens deze zitting nog een verdachte, die nauw betrok ken was geweest bij een botsing tus sen motorrijtuigen. Dit was meer het type van de acteur. Ministerie neemt afwachtende houding aan GOES, 5 dec. Het ziet ernaar uit, dat de kant en klaar liggende plannen tot bouw van een nieuwe lagere technische school van de Vereniging „De Ambachtsschool" te Goes voorlopig niet zullen kun nen worden gerealiseerd. Het ministerie van o., k. en w. in Den Haag schijnt n.l. een afwachtende houding aan te nemen bij het verlenen der definitieve goedkeuring van de plannen, zolang niet bekend is, of er in de nabije toekomst een lagere technische school op pro testants christelijke grondslag zal worden gesticht. In dat geval is het niet onwaarschijnlijk, dat eerstbedoelde plannen kunnen worden vereenvoudigd. Een soortgelijke situatie doet zich ook voor te Mid delburg, waar eveneens plannen tot nieuwbouw bestaan voor de be staande technische school, maar waar ook gedacht wordt aan het stichten van een protestants christelijke lager technische school. nisch onderwijs. Zoals men weet be staat in Zeeland tot heden nog geen christelijk technische school. Lagere technische scholen zijn er in Middel burg, Goes, Vlissingen, Oostburg, Ter- neuzen en Zierikzee. Aanvragen Naar ons ter ore kwam is het be stuur voornemens binnenkort aan de gemeenteraden van Goes en Middel burg te verzoeken een urgentiever klaring ingevolge de bepalingen der nijverheidsonderwijswet af te geven voor de stichting van een christelijke lager technische school in de beide gemeenten, scholen, die ook voor de streek zijn bedoeld. Eind juli j.l. is opgericht de Stich ting voor protestants christelijk tech nisch onderwijs in Zeeland. Twee maanden later is de stichtingsakte of ficieel gepasseerd. Aan de voorberei dende besprekingen werd deelgeno men door vertegenwoordigers der christelijke werkgevers- en werkne mersorganisaties in zo breed mogelij ke zin. Algemeen was men het eens over de noodzaak van christelijk tech- Nagenoeg alle panden bemeterd GOES, 5 dec. De N.V. waterleiding maatschappij „Zuid-Beveland" heeft, blijkens de verlies- en winstrekening over 1955 aan rente en aflossing gemeen te-aandeelhouders uitgekeerd een bedrag van ƒ65811,46. In de inleiding op bet jaarverslag wordt o.a. opgemerkt dat het college van Ged. Staten op 22 maart 1955 aan de maatschappij concessie heeft verleend voor de exploitatie van een drinkwater maatschappij op Noord-Beveland. De wa terlevering aan de maatschappij „Mid den-Zeeland" bewoog zich nog steeds in stijgende lijn. Behalve een toenemend gebruik in het concessiegebied van deze N.V. is, aldus het jaarverslag, zulks toe te schrijven aan een grotere waterbe hoefte van Middelburg, als gevolg van de beschadiging van de waterwinplaats „De Oranjezon" door de overstroming in 1953. In totaal werden in 1955 zevenendertig brandkranen bijgeplaatst. In 1955 werden 2532 aansluitingen bij gemaakt, waarvan 2470 stuks voor wa terlevering bij abonnement en 82 stuks alleen voor waterlevering over de meter. Aan het eind van 1955 was in 89,2 van het aantal woningen een meter ge plaatst. De waterlevering bedroeg in 1955 in totaal 3.483.258.06 kub. meter. Tevens herdenking van 40-jarig bestaan SCHERPENISSE, 5 flee. Zelfs uit de N.O.-polder waren belangstellenden gekomen om officieel de opening van de nienwe boerenleenbank in Scherpe nisse. De burgemeester, de heer D. C. Bouwense, opende met de gebruikelij ke ceremoniën het moderne gebouw. Dit was wel een groot moment voor de leden van het bestuur, want deze gelegenheid was de bekroning van 40 jaar moeizame arbeid. Glunderend stond de voorzitter, de heer L. A. M. Elenbaas naast de bur gemeester, trots liet hij de aanwezigen het resultaat van noeste arbeid bewon deren. Als een kloek de hennen voor gaat, bracht hij de aanwezigen naar Holland Huis, waar een herdenkings bijeenkomst gehouden werd. Hier voer den vele sprekers het woord, waarbij allen him verbazing uitspraken over de zo grote vlucht, die de Coöperatieve Boerenleenbank in de afgelopen 40 jaar genomen heeft. FELICITATIES Burgemeester Bouwense feliciteerde het bestuur als eerste spreker met dit mooie gebouw en hoopte dat het nog verder zou mogen uitgroeien. De volgende spreker, de oud-voor zitter de heer J. H. Hage, gaf een overzicht van de bloei der bank in het verleden. Hü achtte het een gro te eer dat hij was uitgekozen om de eerste steen voor het nieuwe gebouw te leggen. Hij bracht dank uit aan de oud-kassier, de heer R. Jager, de enige die nog van de oprichting af aan de Coöperatieve verhonden is geweest. De heer J. H. Vroom van Rafeissen- bank te Utrecht gaf een overzicht van de toestanden vroeger. Hoe belachelijk iemand zich aanstelde, wanneer hij naar de „bank" ging. Hierbij haalde hij aan hoe men nu openlijk geld durft te halen en storten. Voor de ring van boerenleenbanken op Tholen sprak de heer A. L. Hage. Hij achtte het een groot genoegen aan de fundering van dit gebouw te hebben mogen mede werken. Het bestuur in Utrecht was nl. eerst van plan om samen met Poort vliet een bank te stichten. Hierna spraken nog de heren L. J. Jansen, oud-bestuurslid en thans woon achtig in de N.O.-polder, A. L. G. van Doorn, J. Dijkgraaf van de L.C.C. uit Goes, de heer A. C. Verstijn, hoofd der school die namens de leerlingen het bestuur bedankte voor de vertoning van de films en de tegenwoordige kas- ser, de heer H. P. Keur. Hierna bracht de heer Elenbaas dank aan alle sprekers en schetste de omzet, die hij raamde op 8% mil joen. Hierna werd de kleurenfilm over de reis van het Koninklijk gezin naar de West vertoond. Burgemeester J. D. Jansen van 's-Gravenpolder, voorzitter van het be stuur, die wfj om inlichtingen vroegen, verklaarde dit op het moment liever niet te doen, omdat het bestuur het niet juist acht deze zaak in de open baarheid te brengen, voordat de raden der betrokken gemeenten op de hoog te zijn gesteld. GOES, 5 dec. Op zaterdag 8 decem ber a.s. zal te 14.00 uur, aan de Zwaard- weg D 15 te Duivendijke, officieel wor den geopend de hoeve van de oorlogs invalide J. Boot. Deze hoeve werd ten gevolge van de watersnood in februari 1953 geheel verwoest, en met aanvullen de hulp van de Wereld Veteranen Fede ratie weer opgebouwd. De heer Boot heeft aan zijn hoeve de naam „W.V.F.- hoeve" gegeven. Bij bedoelde plechtigheid zullen naast vertegenwoordigers van de W. V. F., welke Federatie zijn hoofdkwartier te Parijs heeft gevestigd, de Commissaris van de Koningin ln Zeeland, en vele andere autoriteiten aanwezig zijn. OUWERKERK Na deze plechtigheid zal een bezoek worden gebracht aan de gemeente Ou- werkerk. In deze gemeente werd in no vember 1953, ter gelegenheid van de IVe Assemblee der W.V.F., door de bekende Amerikaanse oud-strijder en filmspeler Harold Russell, die de hoofdrol speelde in de film" „De beste jaren van ons le ven", een boom geplant als eerste van een groot aantal bomen, dat door de W.V.F. aan Ouwerkerk werd aangeboden ter vervanging van de door de waters nood verloren gegane beplanting. AAGTEKERKE, 5 dec. In de woensdagavond gehouden raadsver gadering werd 't krediet in rekening courant voor 1957 vastgesteld op f 50. 000. Het verzoek van de A.N.W.B. om toe te treden als buitengewoon lid, werd afgewezen. Het ontwerp uitbrei dingsplan werd definitief goedgekeurd. Het voorstel van b. en w. betref fende het aanbrengen van twee nieuwe wijzerplaten aan de toren, werd goedgekeurd. Tevens werd be sloten alle wijzerplaten te verlich ten. De -aad gin' i principe ak koord met het voorstel een motor- grasmaaimachine aan te schaffen. De straatverlichting zal worden verbe terd door het aanbrengen van 100 watt's lampen. OOSTKAPELLE Verkoping. Mr. P. W. Meylink, notaris te Middelburg, beeft dezer dagen in caf< „De Vriendschap" publiek verkocht het pand en erf en tuin aan de Domburgse- weg 67. Koper werd de heer L. Jobse L« voor de som van ƒ10.140, Coöperatie is op de goede weg MIDDELBURG, 5 dec. Uit het 40ste jaarverslag van de Coöp. Landbouwvereniging „Eiland Walcheren" te Middelburg de al gemene ledenvergadering werd woensdagmiddag in „De Eendracht'* gehouden blijkt, dat het afgesloten boekjaar gunstig is geweest. De omzetten waren goed; in sommige afdelingen zelfs hoger. Ook da financiële uitkomsten waren boven verwachting goed. Dit gaf boven dien de mogelijkheid, versterkt af te schrijven, waardoor de finan ciële positie van de vereniging wederom krachtig kon worden ver sterkt. Nochtans komt op de balans per 30 juni 1956 nog een voor delig saldo van 3.430,02 voor. Voor wat betreft de aankoop blijkt uit het verslag van de directie, dat de omzet van voer aanzienlijk is gestegen; met 60 ton of 15 pCt. Ook de omzet van zaaigoed steeg weer; pootgoed was iets minder dan vorig jaar. Granen noteerden bij de afzet een Eveneens herkozen werden de heren belangrijke omzetverhoging van ca. 20 pCt. Bij de tarwe werd de aanteke ning gemaakt, dat gelukkig steeds meer telers inzien, dat men tegenover de sterk gecentraliseerde aankoop van de meelfabrieken slechts een sterke positie kan innemen door ook centraal tarwe aan te bieden, waaruit volgt dat dit niet anders kan dan via de coöpe ratieve organisatie. Dit" jaar kon de richtprijs van de tarwe worden uitbe taald. Voor wat betreft de zaaigranen en peulvruchten wordt in het jaarverslag gezegd, dat een recordkwantum bin nenkwam van 1402 ton. Zonder het Coöp. Peulvruchten Centrum had „Eiland Walcheren" dit niet zelf kun nen verwerken. De omzet was ca. 40 Pet hoger in kilo's, doch lager in geld, door lagere prijzen der peulvruchten. BESTUURSVERKIEZINGEN Tijdens deze vergadering werd de heer B. C. Janse, die aan de beurt van aftreden was, ln het bestuur herkozen. Na moeizame onderhandelingen GOES, 5 dec. Na lange en moeizame onderhandelingen heeft de vereniging tot bevordering van Zeeuwse visserijbelangen (Zevi- bel) wederom een contract afge sloten met de N.B. Mearl Interna tional te Tholen, voor de levering van opgehouden sardijn, bliek en pufsardijn. Dit contract is door de voorzitter en secretaris van Zevi- bel, daartoe gemachtigd door 62 leden van de vereniging, dezer dagen te Tholen getekend. De N.V. Mearl International heeft zich verplicht de aangevoerde partijen bliek en pufsardijn, alsmede de sar dijn, welke bij het mijnen de gestelde minimumprijs van 20 ct per kg niet haalt, af te nemen en wel in Breskens, Veere, Vlissingen en eventueel ook in Tholen. Mocht echter in een bepaalde week de totale aanvoer aan doorge draaide sardijn, bliek en pufsardijn de 100.000 kg overtreffen, dan heeft de N.V. Mearl International het recht, hetgeen over de 100 ton wordt aange voerd, niet af te nemen. Juist deze be paling is de aanleiding geweest dat de onderhandelingen niet direct tot over eenstemming hebben geleid. Daar ech ter een betrekkelijke goede prijs be dongen kon worden en verwacht mag worden, dat een hoeveelheid van 100 ton niet al te snel gehaald zal worden, hebben de vissers, aangesloten bij Ze- vibel zich uiteindelijk met de bepaling verzoend. Er kan dan ook vastgesteld' worden, dat de totstandkoming van dit contract wederom een belangrijk suc ces is van de nog jonge Zeeuwse vis serij-organisatie. van de Commissie van Toezicht: S. de Visser en W. Louwerse te Gapinge, A. de Lange te Koudekerke, J. J. Geerse te Middelburg en A. P. Kasse te Vee- re. In de vakature van de heer W. de Wolf werd de heer L. Francke te Grijpskerke gekozen. Tot lid van de financiële commissie werd de heer Jao. Scheele te Arnemuiden gekozen. De directeur, de heer H. J. Ikkink, deelde nog mee, dat het Centraal Bu reau te Rotterdam, de landelijke or ganisatie, een nieuw kantoorgebouw gaat stichten. In samenwerking met de Eerste Ned. Coöperatieve Kunstmest- stoffenfabriek zal een vrij grote kunst- mestfabriek te Vlaardingen worden ge sticht. In deze fabriek zullen speciaal mengmeststoffen worden vervaardigd. SNELLE ONTWIKKELING In deze vergadering heeft drs. J. Dijkgraaf, secretaris van het Land bouw Coöperatief Centrum een lezing gehouden over het onderwerp „Da snelle ontwikkeling van de Landbouw coöperatie in Zeeland na de laatste oorlog en haar belang voor land- en tuinbouw." Hij zei hierin o.m., dat vooral de aan- en verkoop een grote vlucht heeft genomen. Vele coöpera tieve verenigingen zijn nog jong, doch de totale omzet bedraagt in Zeeland reeds ca. 30 miljoen. De apparatuur, zoals silo's en machineparken zijn hieraan uitstekend aangepast. Thans is een stadium van concentratie bereikt. Een schitterend voorbeeld hiervan is het C.P.C. Sterk naar voren komen thans ook de service en de voorlich ting. Hoge eisen zullen er daarom worden gesteld aan directie, personeel en bestuur van de coöp. landbouwver- enigingen. Een sterke machtspositie is de eis. De slotconclusie van drs. Dijk^ graaf was, dat de coöperatie op de goede weg is. De voorzitter, de heer A. W. Cevaal, die ook deze vergadering weer leidde, heeft dank gebracht aan leiding eii staf van het bedrijf, zulks voor de be reikte resultaten van het afgelopen jaar. NAGEKOMEN ADVERTENT!]! Geboren: JOHANNES WILLEM PIETER (Peter) J. P. ROOS L. ROOS-OOSTEN BEEKMAN Krabbendijke, 5 december 1956 Tijdelijk Gasthuis Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2