Vuurspuwende tanks verhinderen nieuwe betogingen in Boedapest R, Israels premier voorspelt einde van communistische dictatuur Engeland zette tot actie Israël niet aan in ainai Japans smartegeld (f 385,- p. p.) voor ex-geïnterneerden in Indië PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J' „WÉG HET DE RUSSEN" „WIJ WILLEN NAGY TERUG" Haria moest 25 jaar wachten op Emiiio Rusland weigert te betalen voor VN-leger Hongaarse vrouwen demonstreren bij standbeeld vrijheidsheld DEMONSTRANTEN KREGEN BRITS ASIEL Hammarskjoeld moet nog wachten; wordt toneel eerst schoongemaakt? „Niet afgesproken; wel vermoedden we zoiets" KOMEN EN GAAN IN ISRAËL Uitkeringen aan militairen volgen nog Ds. Zandt en Prof. Scholten over de Verenigde Naties Azië begrijpt niets van Bijbelse traditie Zweden hamsterden wel 50 miljoen I. benzine Hoofdkantoor! h. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagbla 12e Jaargang No. 3571 wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. j. J. de Jong - Directeur: jacq de Smit Donderdag 6 december 1956 Problemen rond nieuwe technische school (Zie pag. 2) Op- en ondergang' van /on en Maan: Vrijdag: Zon op 8.36 u., onder 16.28 u. Maan op 11.35 u., onder 21.48 u. Hoogwater vrijdag 7 december: Vlissingen: 4.38 u. 1.85 m.; 17.04 u. 1.89 m. Terneuzen: 5.09 u. 2.01 m.; 17.31 U. 2.05 m. Wemeldinge: 6.28 u. 1.55 m.i 18.45 u. 1.70 m. Zierikzee: 6.10 u. 1.30 m.; 18.31 u. 1.46 m. DEN HAAG, 5 dec. Op 11 februari 1931 werd in Wilno in Polen het huwelijk voltrokken tussen Emilio Sokolowsky and Maria Sobolowska. Zes dagen daarna vertrok de bruidegom naar Argentinië en het duurde tot 1956 voordat hij het geld bij elkaar had om zijn bruid in het nieuwe vaderland te laten over komen. Hij kwam hiervoor bij de K.L.M. en betaalde in Argentinië de passageprijs voor zijn vrouw. Het paar is nu herenigd. Emilio is al die jaren overweg wachter op het station van Salta, in de provincie Buenos Aires geweest. NEW YORK, 5 dec. (Reuter) - De Sowjet-Unie heeft woensdag vierkant geweigerd bij te dragen in de kosten voor het onderhoud van de politiemacht van de V.N. in Egypte en geëist, dat „de agres sors(Engeland, Frankrijk en Is raël) deze kosten volledig betalen. Zaroebin, de Sowjet-ambassadeur In de V.S., deelde dit mee in een uit eenzetting van het standpunt van zijn land in de begrotings-commissie van de algemene vergadering der V.N. De Sowjet-Unie zou een resolutie, waar- In wordt aangedrongen op verdeling van de kosten onder leden, naast zich neerleggen, evenals een desbetreffen de aanbeveling van Hammarskjocld. De Chr. emigratiecentrale zal op zaterdag 8 dec. in het N.V.-huis te Utrecht een algemene ledenvergade ring houden. (Van Reuters speciale correspondent Ronal Farquhar). BOEDAPEST, donderdagochtend 6 dec. ussische tanks hebben woensdag te Boedapest een einde ge maakt aan nieuwe betogingen van Hongaarse vrouwen. Twee- maal werd met machinegeweren geschoten. Er vielen echter geen slachtoffers. Ruim duizend vrouwen trokken met zwarte rouwvlaggen en Hon gaarse nationale dundoeken in de richting van een standbeeld van dichter Sandor Petoefi, de held van de revolutie van 1848. Tot drie maal toe werden de vrouwen door Russische tanks uit elkaar geslagen. Een vijfentwintigtal demonstranten heeft asiel gevraagd en gekre gen bij het Britse gezantschap in Boedapest. De kleine groep was voor een Sowjet-tank, die zijn lopen op het gezantschapsgebow had gericht, gaan staan, en wachtte daar, tot haar asielaanvrage was ingewilligd. De betogers zongen herhaaldelijk het Hongaarse volks lied en riepen leuzen als: „Vertrek Russen" en „Wij willen Nagy". Russische tanks reden heen en weer in de straat en bewapende Hon gaarse politie deed vruchteloze pogingen de demonstranten te ver spreiden. Radio Boedapest heeft vandaag om geroepen, dat de Hongaarse regering aan de secr.-generaal der Ver. Naties, Hammarskjoeld, heeft meegedeeld hem „niet op 16 december a.s. te Boeda pest te kunnen ontvangen", doch dat hij „welkom is op een later tijdstip". De door Hammarskjoeld voorgestelde datum komt de Hongaarse regering niet gelegen. Inmiddels hebben de Ver. Naties met 54 stemmen voor en 24 onthoudingen Hammarskjoelds plannen goedgekeurd LLOYD IN TWEEDAAGS LAGERHUISDEBAT: LONDEN, 5 dec. (Reuter) - De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft dins dag gezegd dat aantijgingen als zou Engeland Israël hebben aan gezet om Egypte aan te vallen" volkomen onjuist zijn". „Er bestond tussen ons vooraf geen afspraak. Maar het is waar dat wij ons wel degelijk bewust waren van mogelijke moeilijkhe den', aldus Selwyn Lloyd in zijn openingstoespraak van het twee daagse debat in het Britse Lager huis te Londen over de Brits- Franse interventie in Egypte en de terugtrekking van de strijd kracht en op verlangen van de Ver. Naties Meer in het bijzonder debatteert men over een motie van de regering, waarin zij goedkeuring voor haar po litiek vraagt en waartegen de Labour- oppositie een amendement indient dat neerkomt op een motie van afkeuring. De uiteindelijke stemming hierover, die zal onthullen hoe velen van de conservatieve regeringsaanhangers te gen de regeringspolitiek voor het Mid den-Oosten zijn, zal donderdagavond geschieden. Bewijs Lloyd verklaarde, dat volgens de volgens de Egyptische opperbevlheb- ber na het Brits-Franse ultimatum van 30 oktober de Egyptische regering be sloten had, de andere Arabische staten niet in militaire acties te betrekken. „Dat bewijst dus de juistheid van on ze bewering dat onze actie een uitbrei- din van vijandelijkheden heeft voor komen", aldus Lloyd, die eraan toe- Voegde dat de achtergrond van de ge beurtenissen in het Midden-Oosten *t door de jaren heen falen van de Ver. Naties is. DE BILT ZEGT: Opklaringen. Opklaringen en overwegend droog weer. Krachtige tot matige westelijke wind. Iets minder zacht. ii Aneurin Bevan beschuldigde na mens de Labourpartij de regering er van voortdurend de redenen voor haar optreden in Egypte te veranderen. De regering beweert dat haar optre den de Ver. Naties sterker heeft ge maakt, zei Bevan, „maar Hitier en Musolini zouden, als ze eraan gedacht hadden, hebben kunnen beweren, dat zij een wereldoorlog ontketenden om de Ver. Naties te doen ontstaan". Verslaggevers stelden de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Hor- vath, leider der Hongaarse delegatie naar de Ver. Naties, er in Washington van in kennis, dat zijn regering het voorstel van Hammarskjoeld, om zich op 16 dec. a.s. voor een bezoek van enkele dagen naar Boedapest te reizen, had verworpen. In 't reine brengen Horvath antwoordde, dat hij zijn regering had aangeraden in te stem men met de door Hammarskjoeld voor gestelde datum. Hij voegde hieraan toe zelf nog geen officieel antwoord op zijn dinsdag j'.l. verzonden bood schap te hebben ontvangen. Horvath weigerde de hem gestelde vraag te beantwoorden, of de rege ring Kadar wellicht uitstel wenste om „haar zaken zoveel mogelijk in het reine te brengen voor de komst van Hammarskjoeld". Verontwaardiging Het nieuws van de verwerping door Hongarije heeft onder vele delegaties naar de Ver. Naties verontwaardiging gewekt. Men ziet hierin niet slechts een nieuwe Hongaarse „slag in het aangelaat der volkerenorganisatie"doch men beschouwt het bovendien als een „persoonlijke belediging van de secretaris-generaal" Volgens het Oostenrijkse blad „Neuer In de omgeving van Grindel- wald, (Zwitserland), werden vier arbeiders bedolven onder een lawine die van de Giebel- steinhorn kwam. Eén man kon gered worden, de drie ande ren werden na lang zoeken door een reddingsploeg dood aangetroffen. Op de foto ziet men de leden van het red dingsteam aan het werk op sneeuwheuvél die door de la wine werd gevormd. Kurier" heeft men woensdag aan de Oostenrijks-Hongaarse grens een vuur gevecht zien afspelen tussen militai ren en Hongaarse opstandelingen. Een eenheid in een kazerne scheen te po gen zich strijdend een weg uit het ge bouw, dat door militairen werd aan gevallen, te willen banen. De afloop kon van de grens af niet worden vast gesteld. Radio-Praag meldde woensdagavond uit Boedapest te hebben vernomen, dat er zo nu en dan nog in de straten van de Hongaarse hoofdstad wordt ge schoten. Radio-Boedapest sprak woensdag ochtend berichten tegen, volgens welke de Sowjet-bevelhebber van Pecs, in het zuiden van het land, door opstandelingen gedood zou zijn. Ook is er in deze stad geen nieuwe staking uitgeroepen, aldus de radio. De 140 Zuid-Afrikanen, die woensdagmorgen zijn gearresteerd, behoren tot 48 verschillende organisa ties. Onder hen zijn parlementsleden, een predikant, een hoogleraar en jeugdleiders. De beschuldigingen va riëren van hoogverraad tot opruiing. Minister Luns in de rol van Sinterklaas (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 5 dec. - Minister Luns heeft vanmiddag in de Tweedoe Kamer in bescheiden mate de rol van goedheilig man gespeeld, zoals hij zelf zeide. De bewindsman van buitenlandse zaken deelde n.I. mede, dat over enkele dagen een begin zal worden gemaakt met de uitbetaling van het Japans- smartegeld voor de destijds burger-geïnterneerden. Per persoon zal 385,—. worden uitbetaald. Over dat bedrag behoeft geen belasting te worden be taald. Er zullen 600 gevallen per dag worden behandeld. Over uitkeringen aan militairen zullen binnenkort nadere mededelingen worden gedaan. De bewindsman heeft gisteren maar tien minuten gesproken. De Tweede Kamer is op Sinterklaasdag vroeg naar huis gegaan. Een deel van de middag werd nog in beslag genomen door redevoeringen in eerste termijn. De heren Stufkens (PvdA) en Bruins Slot (a.r.) hebben geklaagd over de „backpay"-uitkeringen. Laatstgenoem de heeft duidelijk gesteld, dat het noodzakelijker is dan ooit om de Europese visie in de westerse samen werking met kracht naar voren te brengen. De Nederlandse regering zal een krachtige federalistische politiek moeten voeren. Verder heeft deze dag een wonder lijke, vrijmoedige maidenspeech van de heer Berkhouwer (v.v.d.) opgele verd. Toen voorzitter Kprtenhorst hem vermaande dat zijn spreektijd om was antwoordde het jonge Kamerlid: „Dat is jammer voor' U". Een opmerking, die gezien de aard der redevoering, beslist te ver ging. Ds. Zandt ten strijde Dan was er ds. Zandt (s.g.p.), die weer uit principiële overwegingen de Ver. Naties fel bestreed. Hij betreurde Premier Eden is nog lang niet de oude KINGSTONE, 5 dec. (Reuter) Zondagavond is een dokter ontboden voor de Britse premier, Sir Anthony Eden, die zich onverwacht niet geheel wel voelde. Wat Ed engemankeerd heeft, is niet bekendgemaakt. De arts bezocht Eden maandagochtend weer. De premier had maandag een goede nacht. In Israël is het op het ogen blik zeer druk met komende en gaande mensen. In de ha ven van Haifa kwam een schip met uitgewezen Joden aan (foto rechts),terwijl op het vliegveld Lydda bij Tel Aviv gewonde Egyptische krijgsgevangenen in een Ita liaans vliegtuig werden gela den voor repatriëring. IRAAKSE DREIGING 1 BAGDAD, 5 dec. (Reuter) De Iraakse minister van buitenlandse za ken, Bashajan, heeft woensdag voor radio-Bagdad het terugtrekken van de Britse en Franse troepen uit Egypte toegejuicht. Hij betoogde, dat de tijd nu „rijp is om Palestina te heroveren en de overweldigers terug te dringen naar vanwaar ze kwamen". TEL AVIV, 6^ dec. (Reuter) - De Israëlische premier Ben Goe- rion heeft woensdag te Tel Aviv scherpe kritiek geoefend op de Sowjetrussisc he politiek. Hij voorspelde, dat het huidige Sow- jet-bewind vroeger of later zou ophouden te bestaan. „En dan zullen wij weer kunnen verkeren met de twee miljoen Russische Joden, waarvan wij thans zijn afgesneden", aldus Ben Goerion, die ook waarschuwde de „waar de der Ver. Naties als vredes instrument niet te onderschat ten". dene Aziatische landen jegens Israël, waaraan hij echter toevoegde: „De Israëliërs moeten zich niet zonder meer door hun verontwaardiging la ten meeslepen. Wij moeten begrijpen dat de vol ken van Azië, van India tot Japan, niets weten van Bijbelse tradities. Vele dezer volken hebben zich eerst enkele jaren geleden vrij we ten te maken. Zij staat wantrou wend tegenover iedere blanke en elke blanke staat". Het comité Volkskerstzang te Utrecht houdt op 21 dec. a.s. in de Niet laten meeslepen Jaarbeurshal een massale samenzang. Vorig jaar namen hieraan 8100 men- Ben Goerion sprak ook nog over sen deel. Prof. mr. L. w. G. Scholten de „onvriendelijke, vijandige en on- zal spreken. Het comité is interkerke- rechtvaardige houding" van verschei- lijk. het dat de A.R. en cjj. dit instituut nog afgodisch verheerlijken. Ds. Zandt had het gemakkelijker dan vorige jaren, want hjj kon nu aan» knopen bij een betoog van de socia listische afgevaardigde De Kadt, waar in was gezegd dat de V.N. een volsla gen mislukking was geworden. Critieli op de UNO doet men niet af met la chen en spotten, aldus de S.G.P.-voor- zitter. Naar zijn mening is deze vol kenbond met miskenning van God op gebouwd. Een fel pleidooi heeft ds. Zandt weer geleverd voor het zelfbeschik kingsrecht van de Zuid-Molukken. Het gebeurde daar en het gebeuren in Hongarije stelde hij op één lijn. Ook protesteerde ds. Zandt tegen da geloofsvervolgingen. Kan de rege ring niet de bemiddeling van de Paus inroepen om daaraan een eind te maken? Anti-Amerikanisme Aan het begin van de vergadering sprak de Leidse hoogleraar prof. Schol- ten (a.r.) over het groeiend anti-Ame rikanisme in Engeland, Frankrijk en ook in ons land. De moderne volkerenorganisatie, al dus prof. Scholten, heeft zich tot doel gesteld een zegen te zijn de ge hele wereld. Geboren it de Westerse cultuur heeft zij -hikkig aankno pingspunten entdekt ook bij niet-Wes- terse beschavingen, maar zij blijft aan dat Westen verbonden. Dit betekent, dat elke aanslag op 't Westen als zodanig tegelijkertijd een aanslag is op de toe' >mst van alle na ties. Amerika, de leidinggevende natie in de U.N.O., zal zich dit bewust moe ten zijn. In de waagschaal Aan dit bewust zijn nu heeft het Amerika niet alleen ten aanzien van b.v. Egypte, maar ook ten aanzien van Indonesië ontbroken. Dit is een van de belangrijke oorzaken van het groe iend anti-Amerikanisme in West-Euro pa. STOCKHOLM, 5 dec. (Reuter) Het Zweedse ministerie van handel raamt, dat de Zweedse auto- en mo- torbezitters sedert het ontstaan van de Suezkanaalcrisis bijna 50 miljoen liter benzine hebben gehamsterd. Deze hoeveelheid is voldoende om de normale behoeften van alle Zweed se particuliere automobilisten en mo torrijders gedurende een maand te dekken. De benzine in Zweden is niet op de bon, maar er geldt een rijver bod voor het weekeinde van zaterdag 18.00 uur tot maandag 5.00 uur. Door radio-Stockholm is gewaarschuwd, dat moderne benzine met hoog octaange halte niet houdbaar is. Men werd aan geraden de gehamsterde benzine zo spoedig mogelijk te gebruiken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1