COMMUNISTEN BEREID HAMMARSKJOELD IN HONGARIJE TE ONTVANGEN Zandkreek-Veeregatover watersportcentrum van heel enkele jaren grootste Nederland Vele NAVO-schepen hebben geen bescherming in oorlogstijd Ontruiming door Brits-Franse troepen in Egypte begonnen V.N.-secretaris op 16 dec. a.s. voor twee dagen naar Boedapest PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J' EEN ONVERWACHT SINTERKLAASGESCHENK UIT BOEDAPEST „Zeven executies op Ned. Nieuw-Guinea" jer ontsnapte uit brandende straaljager Nederland protesteert bij Verenigde Naties Stevensen heeft er nu genoeg van §g§ Duur: twee a drie weken Sociale uitkeringen tien procent hoger ANWB-KVNMV verzoeken stichting van „Veeregat-Zandkreekschap" Belangen afwegen Ontmoeting van Eden met Eisenhower Kris kms DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Qoe». Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3570 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit VVoensdag 5 december 1956 Vluchtelingen naar Axel ovregebracht (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.34 u., onder 16.28 u. Maan op 11.10 u., onder 20.44 u. Hoogwater donderdag C december: Vlissingen: 4.01 u. 2.02 m.; 16.25 u. 1.99 m. Terneuzen: 4.31 u. 2.17 m.; 16.55 u. 2.15 m. Wemeldinge: 5.52 u. 1.63 m.; 18.10 u. 1.74 m. Zierikzee: 5.33 u. 1.38 m.; 17.57 u. 1.50 m NEW YORK, dinsdagavond 4 dec. 1956 (Reuter) i «AT NIEMAND BIJNA meer had durven hopen, is aan de vooravond van het Sinterklaasfeest geschied: Hongarije is Y V gezwicht voor de aandrang der Ver. Naties en heeft zich bereid verklaard de V.N.-secretaris, Dag Hammarskjoeld, achter het IJzeren Gordijn in Boedapest te ontvangen. Het mooiste Sinterklaascadeau, dat hij thans had kunnen krijgen. Hammarskjoeld, die zelf een datum mocht vaststellen, heeft verklaard, dat hij op 16 december a.s., dus zondag over een week naar Hongarije zal gaan. Hij heeft voorgesteld daar twee dagen te mogen blijven. De Hongaarse regering heeft dit voorstel nog niet aanvaard. Wat de toestand in Hongarije be treft, h»bben te Wenen aangekomen Hongaarse vluchtelingen meegedeeld, dat familieleden van de groep van Nagy c.s. voor de eerste maal, via de Roemeense ambassade te Boedapest, bericht van de weggevoerden hebben ontvangen. Dit teken van leven wekte de indruk, dat Nagy c.s. zich inder daad „ergens in Roemenië" bevinden. Geen deportaties 1 1st van Szirmai, woordvoerder der Hongaarse regering, heeft dinsdag ont kend maandag j.l. tegenover Westerse journalisten te hebben verklaard, dat Eich in de „eerste dagen van chaos" na de opstand „op zichzelf staande ge vallen hadden voorgedaan, waarbij de Sowjet-autoriteiten Hongaren in spoor wegwagons naar de Sowjet-Unie had den laten brengen, die echter, na hef tig protest van de Hongaarse regering, terug waren gebracht". De betrokken Westerse correspon denten hebben na Szirmai's tegen spraak him aantekeningen van maan dag j.l. geraadpleegd en zij hebben Indonesische pers: DJAKARTA, 4 dec. (ANP) De beide Indonesische persbureaus publi ceren vandaag berichten, volgens wel ke „Nederlandse troepen in West-Irian onlangs zeven personen hebben ge- executeerd". Volgens PIA was het be richt afkomstig van het parlements lid Papare, die in de Indonesische volksvertegenwoordiging is benoemd als vertegenwoordiger van de provin cie West-Irian". In de berichten worden de namen genoemd van zeven personen, afkom stig o.a. van Ambon, Ceram en de Kei eilanden. Antara weet voorts te melden, dat „de bevolking van West-Irian jaarlijks met tien procent vermindert als ge volg van oorlogen tussen de verschil lende stammen, die daartoe door de Nederlanders worden aangezet". Als bron van de berichten noemt Antara „West-Irianers, die o.a. op Halmaheira wonen en die mededelingen hebben gedaan aan de plaatselijke autoritei ten". Den Haag: „Onwaar" Van officiële zijde zijn in Den Haag deze berichten categorisch tegenge sproken. Men wees er op, dat ook in het verleden herhaaldelijk van Indo nesische zijde berichten zijn gelan ceerd van gelijke sterkking, die niet op waarheid bleken te berusten Dank zij schietstoel 's-GRAVENHAGE, 4 dec. Van middag om even voor twee uur is in de omgeving van de gemeente Vessem in Noordbrabant een Republic F-84 F „Thunderstreak"-straaljager van de vliegbasis Eindhoven verongelukt. De bestuurder, tweede luitenant-vlieger H. Vendrig, deelde aan de verkeerstoren op de basis mede, dat zijn machine in brand stond en dat hij haar zou ver laten met de schietstoel. Aldus ge schiedde. Bij Vessem kwam het toestel aan de grond in de ontginning van de Land- schotse heide. De vlieger werd op ongeveer drie kilometer van de plaats waar het toe stel was neergekomen, ongedeerd aan getroffen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen, maar ook enkele verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Zacht weer. vastgesteld, dat hun bericht geheel in overeenstemming hiermede was. De intergouvernementele commissit voor Europese migratie heeft dinsdag avond bekendgemaakt, dat zij van plan is met ingang van 11 december een luchtbrug tussen Oostenrijk en over zeese landen in werking te stellen, waardoor in de periode tot juni 1957 90.000 Hongaarse vluchtelingen met namen naar Australië, de Ver. Staten en Canada kunnen worden vervoerd. Betoging van vrouwen Duizenden vrouwen te Boedapest hebben dinsdag een betoging gehou den ter nagedachtenis van de gevalle nen van de Hongaarse opstand. Zij legden bloemen bij het graf van de onbekende soldaat. De vrouwen, die bijna alle van de arbeidersklasse waren, zeiden juist de ze dag voor de betoging te hebben uit gekozen, omdat het precies een maand geleden is, dat de Russen hun tweede aanval op Boedapest begonnen. Ontstellende openbaring LONDEN, 4 dec. (Reuter) Admiraal Sir John Eecles van de N.A.V.O. heeft dinsdag verklaard, dat als er een oorlog uitbreekt de N.A.V.O. niet over voldoende duikbootjagers zal beschikken om enige konvooien te be schermen. Volgens hem is het gebrek zo nijpend dat als in het Atlantisch gebied oorlog uitbreekt het noodzakelijk zal zijn sommige konvooien zonder begeleiding (afgezien van vliegtuigbescherming) te laten varen. DAG HAMMARSKJOELD goede Sinterklaas Behandeling Nederlandse onderdanen in Indonesië NEW VORK, 4 dec. (Reuter) Dc Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de Ver. Naties, mr. C. W. A. Schuermann, heeft secretaris generaal Dag Hammarskjoeld dinsdag een nota ter hand gesteld, waarin de Nederlandse regering protesteert tegen de behandeling, die Nederlandse on derdanen in Indonesië van Indonesi sche gerechtelijke autoriteiten hebben ondervonden. MARTELINGEN De Nederlandse regering zegt in de nota over inlichtingen te beschikken dat een aantal gearresteerde Neder landers is onderworpen aan onduid bare dwang en zelfs aan martelingen, om bekentenissen af te persen, waar aan zij toevoegt: „Hierover zijn ver scheidene malen, zonder dat dit tot re sultaat leidde, stappen gedaan bij de Indonesische autoriteiten. De Nederlandse regering staat dien tengevolge geen andere weg open dan de aandacht der volkerenorganisatie te vestigen op de ernstige schending der menselijke rechten, waarvan een aan tal harer onderdanen in Indonesië het slachtoffer is geworden". In de spoorlijn van Roosendaal naar Vlissingen zullen van 11 t.m. 14 dec. a.s. zeven overwegen van auto matische beveiliging worden voorzien. Te Roosendaal, Wouw en Bergen op Zoom. Twaalfduizend Britse reservisten, die sedert het begin van de crisis in zake het Suezkanaal onder de wape nen zijn geroepen, zijn in de afgelo pen tien dagen afgezwaaid. De rest zal zeer binnenkort naar huis kunnen terugkeren, aldus de minister. „Nooit meer.......!" WASHINGTON, 4 dec. (Reuter) Adlai Stevenson, die twee maal als democratisch kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap is verslagen, heeft dinsdagavond aangekondigd, dat hij niet opnieuw naar het president schap zal dingen. Hij zei zijn advoca tenpraktijk in Chicago weer op te zul len nemen. HET KERSTMIS WEER GEZELLIG THUIS PORT SAID, 4 dec. (Reuter) De ontruiming van Egypte door de Brits-Franse troepen is begonnen. Te Port Said zijn vanmorgen de eerste geallieerde militairen reeds aan boord gegaan van Britse schepen. Verschillende militaire chefs hebben meegedeeld, dat de algehele ontruiming twee a drie weken zal duren, zodat de Britse en. Franse soldaten inderdaad nog voor Kerstmis in hun vaderland zul len terug zijn. Het terug trekken, dat „in golven, als een soort omgekeerde landing", zal geschieden, zal, volgens een medede ling van luitenant-generaal Stockwell, bevelhebber der Brits-Franse strijd krachten in de Suez-kanaalzone in de eerstvolgende weken zijn beslag vinden. Israëliërs uit Sinaï weg Militaire bevelhebbers van de V.N. en die van Israël zullen donderdag bij- Ook kinderbijslag DEN HAAG, 4 dec. De regering heeft hij de Tweede Kamer een aantal wetsontwerpen ingediend tot verho ging van een aantal sociale uitkerin gen met 10 procent. Deze verhogingen worden voorgesteld wegens de stij ging van het loon- en het prijspeil. De regering volgt hiermee een ad vies, dat door de Stichting van de Ar beid is uitgebracht. Voorgesteld wordt de uitkeringen te verhogen van de kinderbijslagwet, de kinderbijslagwet voor invalidi- teits-, ouderdoms- en wezentrekkers, de noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen, de invaliditeitswet, de on gevalsuitkeringen en de noodwet ouderdomsvoorziening. Wegens het aflopen van deze laatste wet per 1 jan. a.s. stelt de regering voor, de uitkering voor de ouden van dagen, die onder deze wet vallen, te bepalen op 50 procent van de maan delijkse uitkering voor een maal. Bergen op Zoomse kapitein krijgt twee maanden en ontslag DEN HAAG, 4 dec. De advocaat fiscaal bij het hoog militair gerechts hof te 's-Gravenhage heeft hedenmid dag twee maanden gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst geëist tegen de 35-jarige beroepskapitein J. W. de K. uit Bergen op Zoom. Kapi tein de K. wordt ten laste gelegd, dat hij een sergeant heeft verzocht een door de kapitein gehuurde auto te be talen met gelden uit de kast van de dienst Welzijnszorg. Beklaagde werd in eerste instantie door de krijgsraad te velde-west veroordeeld tot twee maanden militaire detentie. Nu de winter nadert, blijken er weer wilde zwijnen uit de Duitse grensgebieden, welke zeer bosrijk zijn, af te dwalen naar Zuid-Gelderland, tussen Maas en Waal. De vorige week werd een wild zwijn geschoten nabij Nijmegen en gisteren werd door een jager tijdens een drijfjacht nabij Berg- haren een zwaar wild zwijn neerge legd. DOMBURG, 4 dec. - De A.N.W.B. en de K.V.N.W.V. (watersport organisaties) zullen aan Gedeputeerde Staten van Zeeland het ver zoek richten tot stichting van een „Veeregat-Zandkreekschap", dat kan bestaan uit de provincie Zeeland en de belanghebbende gemeen ten. De contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming zal tot de Rijkswaterstaat het verzoek richten tot het vormen van een werkcommissie voor het landschapsplan van het Veeregat en de Zandkreek. Bij het maken van een landschapsplan zullen de belangen van de landbouw, de recreatie, de natuurbescherming en de oester cultuur tegen elkaar afgewogen moeten worden. Dit is in de ver gadering van de Propaganda Centrale „Walcheren" van de Prov. Zeeuwse V.V.V., die dinsdagmiddag in hotel „Juliana" te Domburg werd gehouden, medegedeeld door het hoofd van het bureau voor watertoerisme van de A.N.W.B.-K.V.N.W.V., de heer M. Ruyten- schildt. de Zandkreek zullen een rustig bin nenwater worden, dat een lengte zal krijgen van 22 kilometer, met een breedte, die varieert van twee tot vijf tienhonderd meter. Langste plas De uitvoering van de Deltawerken brengt met zich mee, zo betoogde de heer Ruytenschildt, dat fraaie kansen worden geboden om nieuwe recreatie gebieden te scheppen. Het Veeregat en Waterdorado van 22 km lengte met jachthavens strandbaden kampeerterreinen speelweiden, enz. enz. Nederland, die zich zal lenen voor het bevaren met kleine vaartuigen. Tevo ren had de heer Ruytenschildt reeds gezegd, dat de toeneming der bevol king, de groei der steden en de in dustrialisatie de behoefte aan recreatie in de vrije natuur aanzienlijk hebben doen toenemen. De nieuwe noord-zuid-verbindingen, die zullen ontstaan door de uitvoering van de Deltawerken, zullen een stroom toeristen uit de Randstad Holland naar Zeeland leiden. Reserveren Voor wat betreft het Veeregat-Zand- kreekgebied zei de heer Ruyten- schildt, dat het van het grootste be- Dit water wordt de langste plas in lang is, in een zo vroeg mogelijk sta dium terreinen langs het water voor de recreatie te reserveren. Alleen op die manier zal het mogelijk zijn hier een aantrekkelijk, uitgestrekt park landschap langs het water te maken, met bossages, afgewisseld door koren velden, speelweiden, rijwielpaden, kampeerterreinen, strandbaden en ve- :e ligplaatsen voor le aantrekkelijke jachten. Jachthavens Voor de ontwikkeling van de water sport moeten er jachthavens komen. Voor het stichten van accomodatie voor de watersport zal steun van de overheid nodig zijn. Geld investeren voor watersport- accomodatie betekent het scheppen van een maximum recreatie waar voor een minimum aan ruimte op het land nodig is. Wanneer de pro vinciale en gemeentelijke overheden t(jdig met hun plannen komen is het mogelijk om daarmede rekening te houden bij de uitvoering van de gro te waterstaatswerken. Zand kan bijvoorbeeld weggehaald worden op ondiepe plaatsen, die voor de watersport nadelig kunnen zijn. Het maken van eilanden ligt hier wel iswaar rechtstreeks tegenover, doch ook deze zijn nodig, als beschuttende ligplaats voor de jachten. eenkomen om plannen te behandelen voor de ontruiming van Sinaï door Is raëlische troepen en hun vervanging door troepen van de Ver. Naties Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken zullen generaal Burns, de op perbevelhebber van de V.N., en gene- raal-majoor Mosje Dajan, de stafchef van het Israëlische leger, „ergens in het noorden van de Sinaï-woestijn" sa menkomen. Niet onmogelijk De woordvoerder achtte toezicht van de V.N. op de strook van Gaza niet onmogelijk. Wat niet aanvaardbaar was voor Israël, was herbezetting van dit gebied door Egypte. LONDEN, 4 dec. (Reuter) Het Labour-parlementslid Arthur Hender son heeft dinsdag in het Engelse lager huis de vraag gesteld of premier Eden van plan is president Eisenhower te ontmoeten voor hij van Jamaica te rugkeert. Butler antwoordde uit naam van de premier: „Er is nog niets ge regeld, maar premier en regering den ken sterk aan de mogelijkheid van 'n ontmoeting. Het tijdstip moeten we echter aan de regeringshoofden over laten". Jordaanse boodschap aan Feisal van Irak AMMAN, 4 dec. (Reuter) Het Jordaanse lagerhuis heeft dinsdag aan Koning Feisal van Irak telegrafisch verzocht, een einde te maken aan da huidige situatie in zijn land, die naas men zegt in strij d is met de Arabi sche belangen. De afgevaardigden vroegen Irak eveneens uit het pact van Bagdad te treden en gearresteer den vrij te laten. Zowel het Turkse ministerie van buitenlandse zaken als het departe ment van defensie hebben de berich ten van radio-Moskou, als zouden er twee Turkse bataljons naar Irak zijn gezonden, tegengesproken. De minister van defensie, Semi Er- gin, verklaard, dat Irak geen buiten landse troepen nodig heeft. Naar het ANP verneemt, is het niet te verwachten, dat er onder het huidige ministerie een nationale voet balpool, ten bate van de sport of voor welk ander doel ook, tot stand zal ko men. „Le Monde" maakt melding van geruchten in diplomatieke kringen volgens welke Foster Dulles binnen kort ontslag zou willen nemen. Als een van de kandidaten, die de meeste kans zouden maken hem op te volgen als minister van buitenlandse zaken van de V.S. wordt generaal Gruenther genoemd. De stand van giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis voor hulp aan Hongarije was vandaag f3.11.006,33. De stand van giro 999 van het natio naal comité hulpverlening Hongaarse volk was f 2.705.298,83. Iraakse officieren naar de Verenigde Staten BAGDAD, 4 dec. (AFP) Iraakse officieren en cadetten zullen eerst daags naar de Ver. Staten gaan voor een militaire opleiding onder leiding van Amerikaanse officieren. Dit is voor het eerst, dat Irakezen een dergelijke opleiding in de V.S. krijgen. Voordien gingen zij naar Engeland om hun militaire opleiding te voltooien. Engelse spionage in Praag PRAAG, 4 dec. (A.F.P.) De Tsjechoslowaakse staatsveiligheids dienst heeft een Engels spionagenet ontdekt, aldus zegt de Tsjechoslowaak se minister van binnenlandse zaken, Barak, in een artikel in het commu nistische orgaan „Het leven van de partij". Een zekere Dr. Potocka leid de het komplot. Volgens Barak heeft „de internationale reactie" de laatste weken zeer veel moeite gedaan om on rust in het land te zaaien. Een groot aantal „agenten van imperialistische spionagecentrales" waren gearresteerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1