C.N.V.-bestuurders stellen achter het S.E.R.-advies Uitbreiding Zondagsrijverbod 1n 1958 komen weer vijftig politieke gevangenen vrij Onrust in enkele Poolse steden en dorpen Leden zullen door hen worden voorgelicht Nederlandse experts naar Suezkanaal Verbeteringen voor gevangenen (kleding) en voor gewone bewakers (salaris) Brieven uit Hongarije aangekomen Te weinig mensen voor rijkspolitie MEER POLITIEKE PARTIJEN GEËIST Landbouwschap en douane-Unie Economische activiteiten in W.-Europa ernstig bedreigd PUZZLE Dinsdag 4 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Ook de arbeiders moeten een offer brengen DENEN BETREKKEN POSTEN (Van onze -redacteur). UTRECHT, 1 december. De bestuurders van de bij het CNV aangesloten organisaties kwamen vandaag bijeen om te spreken over het advies van de S.E.R. inzake de bestedingsbeperking. De vakbe weging was immers nauw betrokken bij de totstandkoming van dit advies en de bestuurders zullen dus tegenover de leden geroepen worden om het gevoerde beleid te verdedigen. Dit klemt temeer, aan gezien juist het CNV van het begin der besprekingen af het stand punt heeft verdedigd, dat nu in grote trekken ook in het S.E.R.-ad vies is neergelegd. Het zal wellicht niet altijd gemakkelijk zijn in deze tijd, waarin steeds over welvaart en delen in de welvaart ge sproken is, een beleid te verdedigen, dat in het oog van velen weer een stukje van deze welvaart bij de werknemers wegneemt. Uit de inleiding van verbondssecre- taris B. Roolvink en uit de gevoerde discussie kwam echter de noodzaak en de verdedigbaarheid van het door de S.E.R. geadviseerde overheidsbeleid duidelijk naar voren. Het C.N.V. zal zich dan ook als geheel met alle kracht achter dit advies scharen en dit in het land verdedigen. PRIJZEN Het offer aan de kant van de consu ment blijft echter niet beperkt tot de ze geringe daling van het werkelijke loon. Daarnaast zullen prijsstijgingen moeten worden opgevangen, die ge deeltelijk een gevolg zijn van de pre caire positie van de geldmiddelen der overheid. De tarieven der openbare nutsbedrijven gaan met ongeveer 15 procent omhoog, melk en suiker wor den duurder door de afschaffing van het regeringssubsidie op deze artikelen en de her-invoering van de omzetbe lasting op suiker. Het werd billijk ge acht, dat deze subsidies thans in een periode van hoogconjunctuur verdwij nen, want als men dat nu niet doet ge beurt het nooit meer. Zeer belangrijk achtte men het, dat de werkgevers zich bereid verklaard hebben tot handhaving van de prijssta- bilistatie. Zodoende houdt men de prij zen in de hand, hoewel b.v. een ver hoging van de grondstoffenprijzen na tuurlijk in vele gevallen door de on dernemers doorberekend zal moeten worden. GEEN LOONEISEN De voorzitter, de heer M. Ruppert, wees er met nadruk op, dat onder het huidige loonsysteem prijsstijgingen de vakbeweging en de werknemers in het algemeen geen motieven opleveren om met looneisen te komen. Tot 1954 wa ren de lonen gekoppeld aan de kos- Diner in Zeeland en zondagsrijverbod UTRECHT, 3 dec. Prol Hirsch- feld van de Rijksuniversiteit te Utrecht, die in de nacht van zaterdag op zondag uit Zeeland terugkeerde, na het promotiediner van dr. Groten huis te hebben bijgewoond, kwam, in verband met het zondagsrijverbod in Utrecht in moeilijkheden. Hij stapte uit zijn auto, liet zijn vrouw achter het stuur zitten en duwde de wagen naar een relatie. Met een Mercedes- diesel is hij daarna naar huis gebracht. De politie hield hem vijf keer aan, doch kon niets doen. x. OTTERDAM, 4 dec. Bij L. Smit en Co's internationale sleep dienst te Rotterdam en Svitsers Bjernings-entreprise te Kpenhagen is van de Ver. Staten het verzoek binnengekomen een team van experts naar Egypte te sturen. Vandaag ver trekt een door de V.N. gechauterd vliegtuig van Schiphol met de Deen se en Nederlandse experts via Athe ne naar Egypte. Aan het eind van deze week, don derdag of vrijdag, zal nog een groep bergingspersoneel per vliegtuig naar Egypte vertrekken. Deze groep be staat uit 45 Nederlanders en 30 Denen. Zij zullen er voorbereidende werk zaamheden gaan verrichten. ten van het levensonderhoud. In dat systeem, dat in de na-oorlogse jaren van schaarste en armoede het enig juiste was, leidde een stijging in de kosten van het levensonderhoud na enige tijd automatisch tot een overeen komstige loonsverhoging. In 1954 is dit systeem echter los gelaten. Het toenmalige S.E.K.-rap- port voerde een ander criterium in, nl. de verhouding tussen het natio nale inkomen en het inkomen der werknemers. Zo lang deze verhou ding niet ten ongunste van de werk- nemersgroep gewijzigd wordt, is er geen reden om met looneisen te ko men. Nu was het inkomen per hoofd bij de werknemersgroep in 1955 67.8 procent van het inkomen per hoofd der gehele beroepsbevolking. Dit percentage steeg in 1956 tot 69,9 en zal vermoedelijk in 1957 70,2 procent bedragen. DE LANDBOUW Met nadruk verklaarde de heer Ruppert echter, dat de- vakbeweging wel met looneisen zou komen, als zich prijsstijgingen zouden voordoen, die niet het gevolg zijn van regerings maatregelen als bovengenoemd of van aantoonbare en niet uit de bedrijfs winst te compenseren stijgingen van de grondstoffenprijzen. 'n Uitzondering moet hier worden gemaakt voor wat wellicht in de landbouw zal gebeuren. De financiële gevolgen van de ophef fing van de achterstand in de agrari sche sector zullen wel door ons gehele volk moeten worden gedragen. Tenslotte sprak de heer Ruppert zijn grote blijdschap uit over het feit, dat in de S.E.R. volledige overeenstemming werd bereikt, nu dit lichaam voor de eerste maal over zulke ingrijpende zaken op loongebied advies moest uit brengen. Gezien de moeilijkheden op politiek gebied, die in de kabinetsformatie tot uiting kwamen en de sterke tegenstel lingen in de Stichting van de Arbeid, werd hier aan de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een zware test ge steld. Voor de chr. sociale organisaties, in wier midden de gedachte van de be drijfsorganisatie als uitvloeisel van beginsel geboren werd, stemt tot gro te dankbaarheid dat het top-orgaan van de P.B.O. deze zware proef zo glansrijk heeft doorstaan. 7 :'n' De zeesleper „Gele Zee" en de drij vende bok „Arend" zijn naar het Mid dellandse Zeegebied vertrokken om daar, als de V.N. opdracht geeft, de wrakken in het Suezkanaal op te ruimen of te bergen. Mmisier Samkalden (Justitie) in M.v.A. DEN HAAG, 1 dec. Prof. Samkalden, de nieuwe minister van Justitie, heeft vandaag zijn memorie van antwoord over de begro- ting-1957 aan de Tweede Kamer doen toekomen. Hierin worden t.a.v. het gevangeniswezen verbeteringen aange kondigd voor de gevangenen en voor het lagere personeel. Betref fende het verlenen van gratie aan politieke delinquenten deelt de minister de mening van zijn beide voorgangers. In 1958 zullen er nog ongeveer 50 gevangen zitten, van wie er in dat jaar weer twintig voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. Minister Samkalden acht de salariëring van het gevangenis personeelmet name voor het lagere personeel bepaald on toereikend. Over deze kwestie zal hij spoedig in verbinding treden met zijn collega van bin nenlandse zaken. Ten aanzien van de huisvesting der gevan genen meent de minister, dat de bouw van een centraal vrou wengesticht zo mogelijk door gang behoort te vinden. Gevangenissen moderner De minister is de mening toe gedaan, dat het streven gericht moet blijven op verbetering en modernisering van de gevange nissen. Dit kan mede worden bereikt door het treffen van materiële voorzieningen. Als voorbeeld noemt prof. Samkalden, dat het merendeel der gedetineerden thans be schikt over aparte gestichts- kleding voor zon- en feestda gen, terwijl ook in 't model van de daagse kleding verbetering is ge bracht. Voorts krijgen zij een twee de handdoek en moderner onder goed, terwijl ook een beter en hygië nischer model etensblikken wordt aangekocht. De vervanging van stro zakken door matrassen staat even eens op het programma. Politieke gevangenen Ten aanzien van het gratiebeleid deelt de minister mede, dat een groot aantal der politieke gevangenen in '57 de gevangenissen zal verlaten. Tot eind 1957 komen 90 daarvoor in aan merking, waarna er 'n vijftigtal over blijft. Van deze komen er twintig in 1958, tien in 1959 en de resterende twintig daarna voor voorwaardelijke in vrij- OP WEG NAAR HET SUEZKANAAL PROF. SAMKALDEN geen strozakken heidstelling in aanmerking. T.a.v. de levenslange gestraften, zal het probleem van het eventueel op jaren stellen van de straffen der tot levenslang veroordeelden. Het aantal gedetineerde, politieke delinquenten v.w.b. de tijdelijk gestraften, op 1 nov. j.l.: 139, o.w. 12 Duitsers. Het aantal levenslang gedetineerden bedroeg toen 149, van wie 15 Duitsers. Beeldroman De minister is van mening, dat er voor wat betreft de beeldromans in he. afgelopen jaar geen ongunstige wending is geweest. Zodra het rap port bekend is, zal hij maatregelen nemen t.a.v. beeldromans, stripverha len en drukwerken met pornografisch karakter. Ook zal de minister bevorderen, dat het ontwerp-politiewet nog gedurende dit zittingsjaar in openbare behande ling komt. Een ploegje Deense Uuo-politieman- nen, dat zich ingegraven heeft in de buurt van El Cap aan het Suezkanaal, wordt van harte sterkte gewenst do or een afdeling Britse soldaten, die de eerste stappen aar het vaderland doen. Uitgaande post binnenkort weer mogelijk AMSTERDAM, 4 dec. De stich ting hulpactie voor Hongarije te Amsterdam, die sedert 1946 een druk brief- en pakkettenverkeer met Hon garije pleegde te onderhouden, heeft gisterochtend voor de eerste maal sinds 23 oktober weer briefpost uit Hongarije ontvangen. Deze post be- stond uit zes gewone en vijf aange tekende brieven, afkomstig uit Boe- dapest en uit andere plaatsen, o.a. Pees en Gyor. De meeste brieven waren reeds op 25 oktober geschre ven. Het hoofdbestuur der P.T.T. deelde desgevraagd mede dat verzen ding van briefpost naar Hongarije nog niet is opgesteld doch dat dit wel ieder ogenblik kan verwacht worden. Nog steeds verzet BOEDAPEST, 3 dec. (Reuter) In betrouwbare kringen in Boedapest is zondag gezegd, dat kleine, door het gehele land verspreide groepen ver zetsstrijders nog steeds gevechten le veren met Sowjet-troepen. Andere houden zich schuil in het bergland en de bossen. 's GRAVENHAGE, I dec. Minister Samkalden heeft meegedeeld, dat bij het korps rijkspolitie op het ogenblik 500 vacatures bestaan. In zijn Mem. van Antw. aan de Tweede Kamer over de begroting van Justitie schrijft de minister, dat het onderzoek, dat bij 't korps zal worden ingesteld naar de factoren die de toetre ding tot bet korps zouden bemoeilijken, nog niet is begonnen. De sterkte van dit korps bedroeg op 1 oktober van dit jaar 6069 man. De minister is van oordeel, dat de poli tiedienst ten plattelande zich niet leent om mede door vrouwen te worden uit geoefend op de wijze zoals dit bij enige gemeentelijke politiekorpsen gebeurt. De minister merkt op, dat bij de gewesten van het korps rijkspolitie 5 vrouwelijke officieren werkzaam zijn voor de behan deling van zaken, de kinderpolitie raken de. Het ligt in het voornemen dit aantal enigszins uit te breiden en in de daarvoor In aanmerking komende districten een vrouwelijke officier werkzaam te doen zijn. Hatta teleurgesteld DJAKARTA, 3 dec. (A.N.P.) Het „Anti-communistische front van Indonesië heeft een verklaring uit gegeven naar aanleiding van het af treden van dr. Hatta( waarin et;.bij premier Ali Sasastroamidjojo op wordt aangedrongen het mandaat van de coalitieregering aan de president terug te geven. Volgens deze verklaring is de regering er niet in geslaagd de eenheid van het Indonesische volk te bereiken en heeft zij gefaald in de strijd tegen de corruptie. In politieke kringen in Djakarta wordt verklaard, dat Hatta o.a. is af getreden, omdat hij teleurgesteld is nooit te zijn geraadpleegd in belang rijke staatszaken. o Nieuwe helikopter van de Sabena ROTTERDAM, 3 dec. Met aan boord de Belgische minister van ver keerswezen, E. Anseele, en de bur gemeester van Antwerpen, L. Craey- beckx, is vanochtend uit Brussel op het tweemaal zo groot geworden he- likopterveld te Rotterdam de nieuw ste helicopter van de Sabena aan gekomen. Het nieuwe toestel, dat in maart aanstaande ook op de dienst RotterdamParijs zal worden inge legd, biedt plaats aan twaalf passa giers. Tot nu toe vloog de Sabena met hefschoefvliegtuigen, die zeven passagiers konden vervoeren. Kustvaartuig na aanvaring gezonken ROTTERDAM, 3 dec. Het Neder landse kustvaartuig „Cobri" is in de Duitse bocht in aanvaring gekomen met een Panamees schip, waardoor de „Cobri" een gat onder de waterlijn kreeg en vrij snel zonk. De opvarenden zagen kans de reddingssloep te strij ken en zodoende werden alle opvaren den gered. Aan boord van het Neder landse kustvaartuig bevond zich o.a. de matroos M. Groen uit Spijkenisse, wiens eerste reis dit was. De opvaren den zijn met het Panamese schip naar Rotterdam vertrokken. Goede relaties met Nederland bepleit LONDEN, 3 december. Reuter. Volgens berichten in de Poolse pers, hebben in enige Poolse steden en dorpen „onruststokers' pogin gen gedaan, lynchpartijen op touw te zetten. Het Poolse blad „Trybuna Tudu" verklaarde, dat „straatschen ders" trachten het volksbewind van de (communistische) verenigde arbeiderspartij te ondermijnen. Het blad maakte voorts melding van „beledigende" aanvallen op eerlijke partijwerkers. Er zijn mensen, die volledige vrijheid eisen om alle soorten politieke partijen, waar onder de Bourgeois-partijen, op te richten, aldus „Trybuna Tudu". Naar het blad „Trybuna Robotnicza" meldde, zijn er in Silezië anti-Russische redevoeringen gehouden. JUSTITIE len volledig gebruikt maakt van de De vereniging van Poolse advocaten heeft er zich over beklaagd, dat de re habilitatie van de rechters, die in het verleden van hun functie zijn onthe ven, te traag verloopt. Ook hebben de advocaten geëist, dat er krachtige maatregelen worden genomen om het gevangeniswezen te reorganiseren. Een onlangs gedaan onderzoek heeft aan getoond, dat in vele gevallen de ge vangenen worden gemarteld. RELATIES „Trybuna Ludu", het Poolse partij blad heeft een artikel gewijd aan de betrekkingen met het buitenland. „Tot dusver verhinderde het samenvallen van de Poolse buitenlandse politiek met die van de Sowjet-Unie, dat Po- Drie bezwaren 's-GRAVENHAGE, 3 dec. Het bestuur van het Landbouwschap heeft aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een uitvoerig schrijven gezonden, waarin het stand punt van het Landbouwschap inzake een Westeuropese doaune-unie nog maals uiteen wordt gezet. De ernstige bezwaren van de Ne derlandse georganiseerde land- en tuinbouw concentreren zich op drie punten, te weten: De institutionele kwestie, dat wil zeggen het oprichten van beschermen de muren, waardoor zich allerlei im- portvervangende produkties kunnen ontwikkelen. Vervolgens de van Franse zijde verlangde „preference d'achat", waardoor Nederland ver plicht zal zijn grondstoffen, met na me brood- en voedergranen, te im porteren tegen een prijspeil, dat ho ger ligt dan het huidige prijspeil in Nederland, terwijl Nederland ander zijds het grote gevaar loopt dat aan de te exporteren produkten belem meringen in de weg worden gelegd door middel van minimumprijzen in de importlanden, en in de derde plaats het gemeenschappelijke buiten tarief. Door het invoeren van een gemeenschappelijk buitentarief is het landbouwschap eveneens bevreesd voor een zozeer ongewenste verho ging van het agrarische kostenpeil. In Zwitserland zijn zaterdag drie arbeiders door een lawine om het le ven gekomen. Op het meer van Scu- tarie (Zuid-Slavië) zijn zes militairen verdronken, nadat hun bootje door een windvlaag gekapseisd was. Met ingang van 9 december 's-GRAVENHAGE, 4 dec. In de Staatscourant van gisteren is een beschikking gepubliceerd van de minister van economische za ken, waarbij het verbod tot het gebruik van benzine als brandstof voor motorrijtuigen op zondag wordt uitgebreid tot alle aardolie- produkten. Deze uitbreiding van ret zondagsrijverbod gaat a.s. zon dag 9 december in. Diplomatieke kringen te Washing ton hebben medegedeeld, dat de Ver- ennigde Staten op het ogenblik geen plannen hebben om aan Europese lan den dollars te verschaffen, waarmede zij de noodverschepingen van olie zul len kunnen betalen. De Franse minister van financiën heeft medegedeeld, dat de Franse olie voorziening waarschijnlijk tegen het eind van april weer de normale om vang zal krijgen. Nieuwe haven in Israël cipe besloten tot de aanleg van een nieuwe haven tussen Tel Aviv en Ga za. Die haven zou ook een uitgangs punt voor de ontworpen oliebuislei- ding kunnen worden. Verwacht wordt dat tankschepen uit Amerika, die naar Arabië onderweg zijn, teruggeroepen zullen worden om olie voor West-Europa in te nemen in havens aan de Golf van Mexico. Vermoedelijk zal het minstens een maand duren voor dit nieuwe oliever- voer definitiefe vorm zal hebben ge kregen. Afgevaardigden van de Europese landen naar het derde internationale industriecongres, dat te New York gehouden wordt, hebben een verkla ring gepubliceerd, waarin gewezen wordt op de ernstige toestand, die in De regering van Israel heeft in prin- West-Europa is ontstaan door de olie- grotere mogelijkheden, die het in ver gelijking met de andere socialistische landen bezit. Wij denken, aldus het blad, aan westelijke landen, zoals Ita lië, Groot-Brittannië, België, Neder land en de Scandinavische landen, waar Polen over een grote mate van goodwill beschikt, die niet van giste ren dateert. Kerkelijk blad voor blinden AMSTERDAM, 3 dec. Er zal een kerkelijk maandblad in brailleschrift worden uitgegeven voor blinden van alle protestants-christelijke richtingen in Nederland. Reeds lang leefde bij vele blinden de wens hiernaar. Er is een comité gevormd uit blinden en zienden, die deze zaak ter hand heeft genomen. Het ligt in de bedoeling het eerst» Interkerkelijke blad in braille per ja nuari 1957 te doen verschijnen. Als redacteur zal optreden de heer H. de Jong, journalist op kerkelijk gebied t« Utrecht. Arrestaties LONDEN, 3 dec. (Reuter) Ra dio-Cairo heeft melding gemaakt van de arrestaties van hoge religieuze lei ders en een aantal Iraakse officieren. De gearresteerde officieren hadden ge protesteerd tegen het tanken van Brit se vliegtuigen op een vliegveld tijden» de Brits-Franse operaties tegen Egyp te. De stand van giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis was giste ren f 3.063.611,31, de stand van grio 999 van het Nationale Comité Hulp verlening Hong. volk f2.633.396,35. VANDAAG EENS Horizontaal: 1 Gekeperde stof, 5 woon schuit, 9 vulkanisch gesteente, 11 bij woord, 12 Rijksmunt, 14 vrucht, 15 vaar tuig, 17 gedwee, 19 zware pletrol, 20 jon gensnaam, 21 speelbakje, 22 angst, 25 ge zinslid, 26 dichtbij, 28 munt, 30 spoedig, 31 roofvogel. Verticaal: 2 Ter plaatse, 3 verfsoort, 4 buitensporig, 6 zangnoot, 7 staf van een bisschop, 8 weideveld, 10 slede, 13 maat, 14 schrede, 16 rei, 18 overal, 23 slede, 24 sneeuwschoen, 27 wintervoertuig, 29 titel. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 6 Regelmaat, 7 mr, 9 aks, 10 al, 11 ion, 12 kar, 13 t.t., 14 zee, 15 re, 18 entourage. Verticaal: 1 Primitief, 2 aga, 3 klakke- bus, 4 zat, 5 stelregel, 8 rot, 10 aar, 16 sta, 17 wal. schaarste. Vele economische activitei ten in West-Europa industrieën, landbouw, kustvisserij en vervoer dreigen op zeer korte termijn te wor den lam gelegd door gebrek aan ben zine en stookolie.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3