Rijksdienst voor Landbouwherstel werd officieel opgeheven Groei van Zeeuws besef noodzakelijk voor toekomst der provincie Drakerige gebouwen dragen in Middelburg benaming „school Onderwijs op landbouwscholen meer op de praktijk gericht Gezonde groei der financiën is van groot belang Geef. staten bieden de begroting voor 1957 aan Riolering te Rilland zal worden herzien Stoombootdiensten bijna 4 miljoen tekort PZEM in 1957: nog geen 3 ton tekort Van groot belang geweest voor akkerbouw en veeteelt Algrarische rampschade in Zeeland bedroeg ruim 82 miljoen gulden Kansen voor de landarbeiders Groene-Kruisdag in Zeeland Waardering en dank Veertig mille voor cultureel werk Toneelclub „De Bevelanders" had uitstekende start Dinsdag 4 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 A MIDDELBURG, 3 dec. „Het benutten van de mogelijkheden is in de eerste plaats de gemeenschappelijke taak der Zeeuwen. Daar voor is nodig de groei van een Zeeuws besef. Het probleem van de toekomstige ontwikkeling dient niet te worden bezien uit een lokaal of streek-oogmerk, maar als een Zeeuws belang. De organen der provincie kunnen trachten deze gedachte hoe langer hoe meer tot leven te brengen; haar te maken tot gemeengoed der gehele bevol king vermogen zij echter niet. Daartoe is zeker de medewerking van de gehele Zeeuwse samenleving nodig. Met betrekking tot concrete punten van het deltaplan hebben wij daarom in zo breed mogelijk Verband de belanghebbenden gehoord". Dit verklaren ged. staten In de begeleidende brief bij de provinciale begroting voor 1957. Zij is sluitend, met een post voor onvoorzien van rond 57.600,kleiner dan de laatste jaren, maar een bedrag, waarmee ged. staten menen te kunnen volstaan. Sprekend over de toekomstige ont wikkelingen zegt het college, dat ook ditmaal financieel gezien nog Slechts rekening behoefde te worden gehouden met de kosten van studie, Waarvan de kosten van het bureau bij zondere werken van de prov. water staat een belangrijk voorbeeld vor men. Vast staat echter, dat ook hier ,,de cost voor de baet" zal gaan. Het verwerkelijken van de mogelijkheden zal het uiterste vergen van het finan cieel vermogen der provincie. Naast visie, durf en volharding zal bij het Vervullen der provinciale taak een ge zonde toestand der financiën van groot belang zijn. Bovenal geldt, dat slechts onder beding van de zegen van God het verwerven van kansen op ontplooi ing en ontwikkeling kan strekken in het waarachtig belang van de huidige en de toekomstige generatie, aldus het waarachtig belang van de huidige en de toekomstige generatie, aldus ged. staten. BATIG SLOT OVER 1955 Medegedeeld wordt, dat naar de thans bekende gegevens de gewone dienst 1955 een batig slot zal opleve ren van f 186.808,89, voor ruim f 177. Ö00,het gevolg van een hogere uit kering uit het provinciefonds. Ook '56 zal, voorzover het zich laat aanzien, een gunstige uitkomst vertonen. Bij het ontwerpen der begroting voor 1957 deed zich de wel buiten gewoon gunstige omstandigheid voor dat de uitkering uit het provincie fonds f 570.000,— hoger kon worden geraamd dan voor 1956. De perso neelskosten e.d. moesten voor vol gend jaar f 287.615,hoger worden geraamd. Aangezien de reserve van het we- eenonderhoudsfonds door uitblijven der definitieve wettelijke regeling is jngeteerd, moest de extra bijdrage der prpvincie aan dit fonds van f 500.000,- fot f770.000,- worden verhoogd. Deze last zal in de naaste toekomst nog gro ter worden, hetgeen voor ged. staten aanleiding was de wegen-financiering voor de provincie in studie te nemen. Volgend jaar hopen zij nadere mede delingen te kunnen doen. DE VEREN Er is een stelpost van f 100.000,- uit getrokken voor een aandeel der pro vincie in de tekorten der Westerschel- de-veren. Het door ged. staten gedane voorstel is door de minister van ver keer en waterstaat niet aanvaard. Een door hem gegeven suggestie was naar de mening van ged. staten voor'Zee- iand niet te dragen. De regeling der tekorten van deze veren is een onder deel der financiële verhouding tussen riik en provincie. Daarin heeft het college aanleiding gevonden zich tot de ministers van binnenlandse zaken en financiën te wenden. Nu de tekorten dezer veren zelfs zonder een zo hoog nodige uitbrei ding der vloot voor 1957 moesten worden geraamd op bijna 3,5 miljoen gulden, moet ernstig rekening worden gehouden met een belangrijk hogere last dan de post van een ton. VELE SUBSIDIEAANVRAGEN De staten zullen binnenkort weer moeten beslissen op diverse aanvra gen om bijdragen en subsidies, o.m. met betrekking tot de geestelijke volksgezondheid, een streeklaborato- rium, de opleiding van kleuterleidsters e.d. Middelen om aan deze aanvragen te kunnen voldoen vonden ged. staten door de provinciale bijdrage aan het tertiaire wegenfonds te verminderen met f 50.000,de bijdrage aan het suppletiefonds voor herstel van mo numenten van f 10.000,pro memorie uit te trekken, evenals de bijdrage aan het fonds voor restauratie van de wandtapijten. Het fo- ds voor de mo numenten is f 50.950,groot, dat voor de tapijten f86.259,40. Een bij ged. staten levende ge dachte de geschiedenis van de wa tersnoodramp in Zeeland te doen verschijnen, heeft nog geen weer slag gevonden in de cijfers der be groting, aangezien deze gedachte nog niet voldoende vorm heeft ge kregen. Wat de stoombootdiensten betreft wordt gezegd, dat het gebrek aan ver- voercapaciteit nog onverminderd voortduurt. Het nieuwe schip voor Vlissingen-Breskens is in aanbouw en zal naar wordt vertrouwd begin 1958 in de vaart komen. Pogingen om een tweede schip te doen bouwen zijn tot dusver nog niet met succes bekroond. Het scheepsstaal voor d?t tweede schip is echter in be stelling gegeven. De werkzaamheden aan „De Val" vorderen gestaag. Ten aanzien van de landwegen wordt verklaard, dat o.a. verbeterin gen der prov. wegen op Schouwen worden voortgezet en de toegangsweg tot „De Val" wordt aangelegd. Ook be staat het voornemen het wegvak bij Domburg van de Noordweg aan de eisen van het secondaire wegenplan te doen beantwoorden. Vakken van de weg Westkapelle in de richting Mid delburg en Vlissingen zullen worden verbeterd. Langs verschillende wegen zullen vrijliggende fietspaden worden aangelegd. Spoedig zullen de staten voorstel len bereiken tot concentratie van polders en waterschappen. De be handeling daarvan zal kunnen ge schieden in een buitengewone zitting in het vroege voorjaar van 1957. Gehoopt wordt, dat binnenkort de aanbesteding zal kunnen geschieden van de bouw van het provinciehuis. RILLAND, 3 dec. De raad heeft zich in de zaterdagmorgen gehouden vergadering bezig gehouden met het voorstel om het rioleringsstelsel in de bebouwde kom vrij te maken van pol- polderwater, door de aanleg van 'n af- voersloot vanaf de Hoofdweg door het land van mevr. Boonman-Serrarens naar de nieuwe waterleiding in de Reijgersbergsepolder. Een en ander zal gebeuren in het kader van de plannen tot het aanleggen van een persleiding voor afvoer van rioolwater naar de Westerschelde. De kosten worden ge raamd op f 3. .000. Na toelichting van de heren Eoppejan, opzichter Reygers- bergsepolder en De Jonge, districts opzichter, besloot de raad het project uit te voeren. Het verzoek van het bestuur van de school met de bijbel om gelden be schikbaar te stellen voor uitbreiding van het schoolgebouw werd afgewe zen, evenals de plannen om de o.l. school uit te breiden. Wel kreeg de school met de bijbel gelden om ver duisteringsmateriaal aan te schaffen voor filmvertoningen. Medegedeeld werd, dat opdracht is gegeven een berekening te maken voor het aanleggen van een rijwielpad van af de kom naar het station. De hoofd weg naar Bath zal verbeterd worden. Aan de heer J. C. de Bruine werd een bedrag van f 11,20 per maand toe gekend voor reiskosten van zijn doch tertje, dat de ulo-school te Bergen op Zoom bézoekt. Aan de chr. landbouw- winterschool te Middelburg werd een subsidie toegekend van f 100 per leer ling. De voetbalvereniging krijgt geen subsidie, zo besloot men met 5 tegen 2 stemmen. Voor de heren J. Walra ven (arb.) en L. Beurkens (vrij lijst). Tot gemeentelijk grafdelver werd be noemd de heer A. Imanse. De vrucht bomen in de boomgaard bij de Herv. kerk zullen gerooid worden. Het per ceel zal verpacht worden als bouw land. MIDDELBURG, 3 dec. Het totaal der nadelige exploitatiesaldi van de provinciale stoombootdiensten in Zee land wordt voor 1957 geraamd op f 3.963.030,Een bedrag van f3.464. 350,daarvan, zijnde de verliezen op de Westerscheldeveren, komt voor re kening van het rijk, het overblijvende voor rekening der provincie. De na delige exploitatiesaldi worden als volgt geraamd: Vlissingen-Breskens f 1.468.000,Terneuzen-Hoedekens- kerke f 340.000,Kruiningen-Pérk- polder f 1.656.350,ZierikzeeKatse- veer f 343.500,KortgeneWolfaarts- dijk f 120.700,Veere-Kamperland f 34.480,—. MIDDELBURG, 3 dec. Blijkens de begroting van de N.V. P.Z.E.M. wordt voor 1957 een verliessaldo ge raamd van f 293.000,of f 12.000, minder dan voor dit jaar. Aan stroom- opbrengst wordt een bedrag van f 15. 380.000,opgevoerd, aan kosten van produktie en inkoop een som van f 9.350.000,Het totaalcijfer der be groting is f 15.743.000,In de toelich ting wordt gezegd.dat naar verwach ting de resultaten over 1957 minder gunstig zullen zijn dan die over 1955, toen het verlies bijna f162.000,be droeg. Ofschoon de baten belangrijk zullen stijgen door toeneming van het stroomverbruik en de verhoging der tarieven, laat het zich aanzien, dat de lasten in grotere mate zullen toene men, vooral door de kosten van het beschikbaar hebben van voldoende veilig vermogen. Zolang de voorgeno men uitbreiding der Centrale Zeeland niet gereed is zal daartoe een beroep moeten worden gedaan op de zuster bedrijven. Gezien de verbruiksontwik- keling is de netto-verkoop geraamd op rond 138 miljoen kWh. BORSSELt Kinderpostzegels. De leerlingen van de hoogste klassen der bijzondere school heb ben voor een bedrag van 274,aan kin derpostzegels en -kaarten verkocht. II Vroede vaderen gingen op excursie MIDDELBURG, 3 dec. Met de excursie, die de heren burge meester, secretaris, wethouders en raadsleden maandagmiddag heb ben gemaakt langs verschillende objecten in de stad heeft het ge meentebestuur zo zou men althans in de aanvang kunnen conclu deren diep in eigen boezem getast. De tocht ging langs een zeven tal objecten, die nu niet bepaald louter door de behuizing dus tot de sieraden van het overigens schoon herrezen Middelburg kun nen morden gerekend. Bekijkt men de objecten stuk voor stuk, dan blijkt, dat het gemeentebestuur dienaangaande reeds geruime tijd geleden activiteiten heeft ontwikkeld, die zo gauw als „Den Haag" het wil zullen leiden tot een fraaiere behuizing voor de verschil lende scholen en de beschuttende werkplaatsen van de Stichting Werkplaatsen Walcheren. Als men op de onderscheidene mi nisteries in Den Haag eens kennis zou kunnen nemen van de toestand, zoals die thans is in de dependance van de Chr. Kleuterschool Bree, het pand Singelstraat 8, zouden maatregelen niet lang meer op zich laten wachten! HAVELOOS Het pand Singelstraat 8.Een ha veloze, verveloze gevel. Naast de deur, die eens toegang moet hebben gege ven tot een fraai patriciërswoning, prijkt nu het bordje „Chr. Kleuter school". Binnen is het geen haar be ter. Men zou bijna kunnen spreken van een donker vunzig hol, dat schreeuwt om verbetering. Maar er spelen kleuters!Licht valt er heel weinig binnen en ook al verveloze ta feltjes en stoeltjes maken het geheel nog triester. Het gehele gebouw ver keert in desolate toestand. Het is dan ook afgekeurd. De gemeente heeft twee nieuwe kleuterscholen nabij de Veerse Brug geprojecteerd, waaronder één christelijke, die dit gebouw zal gaan vervangen. Het wachten is op de vergunning Het wordt hoog tijd, dat aan deze toestand een einde komt. Wij Hollanders, die zo prat gaan op onze westerse beschaving, stoppen de kleuters in een dergelijk hok, dat nu niet bepaald animerend is voor de levenslust van de kinderen Iedere dag, die hiermee langer wordt gewacht, is een dag teveel. GEHORIG Een verschrikkelijk onderkomen heeft voorlopig nog de Ver. voor Ge- ref. Schoolonderwijs in de behuizing aan de Nieuwe Haven. Op zichzelf is het reeds een gehorig gebouw. Daarbij komt nog het zware verkeer, dat er onophoudelijk langs dendert. Voorts is het er ook al.... erg donker. Eén fonteintje staat ten dienste van 160 leerlingen. Het natuurkundelokaal is als gewone klas in gebruik geno men. Het weinig fraaie bouwsel de nieuwe school staat als tweede, na de Herv. School aan de Zuidsingel op de urgentielijst zal vrijwel geheel wor den afgebroken. Alleen het gymna stieklokaal zal blijven staan. Ook werd een bezoek gebracht aan het politiebureau, dat ook al geen op wekkend beeld te zien geeft en aan de drie verspreid liggende pan den, die momenteel in gebruik zijn als beschuttende werkplaats bij de Stich ting Werkplaatsen Walcheren, die een vierde noodonderkomen dringend noodzakelijk acht. Zowel op het be zoek aan het politiebureau als aan de beschuttende werkplaatsen, alsmede op de na deze excursie gehouden raadsvergadering, hopen we morgen uitgebreid terug te komen. Ingezonden Mededeling (adv.) Zuiver Uw bloed en bevrijd Uzelf zó van Kheumatische Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een gevolg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kru- schen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kru- schen. De aansporende werking op lever, nieren en ingewanden doet Uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden en die veroorzaken de pijn zet ten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. GOES, 3 dec. Bij Koninklijk Be sluit zijn de ingenieurs eerste klasse in vaste dienst bij de provinciale di rectie Zeeland van de cultuurtechni sche dienst te Goes ir. W. van Winkoop en ir. G. Frieling met ingang van 1 januari 1956 bevorderd tot hoofdinge nieur. Ir. L. Eelkema te Zierikzee is eveneens bevorderd tot hoofdinge nieur. ZIERIKZEE, 3 dec. De heer J. J. Stols is met 69 stemmen voor gekozen tot hoofd-ingeland van het Waterschap Schouwen. Op mr. K. A. Keuning wer den 49 stemmen uitgebracht. In totaal uitgebracht: 118 stemmen. GOES, 3 december De Rijksdienst voor Landbouwherstel is bij Kon. Besluit met ingang van 1 december j.l. opgeheven. De werk zaamheden van deze dienst hebben nagenoeg een einde genomen. De afwikkeling van zaken, waarmede de dienst was belast, is opge dragen aan de Cultuur Technische Dienst (C.T.D.). Vooral in Zeeland heeft „Landbouwherstel", zoals deze dienst kortweg werd genoemd, buitengewoon en belangrijk werk verricht. Zij was aanvankelijk be last met de registratie e.d. van de oorlogsschade. Toen echter deze werkzaamheden ten einde liepen, kwam de stormvloed van februari 1953, waardoor vooral in Zeeland de dienst opnieuw opgezet en uitgebreid moest worden met een afdeling watersnoodschade, uiteraard voor zover het betreft de agrarische sector. De totale agra rische schade in Zeeland bedroeg, zoals blijkt uit terzake opgestelde rapporten, 82 miljoen gulden. Na de ramp bleek dat in Zeeland 35.000 ha cultuurgrond door zout wa ter was overstroomd. De dienst Land bouwherstel kreeg tot taak het gehele agrarische herstel te regelen. Daartoe werden vijf regionale bureaus opge richt. Met het opnemen van de schade werden de diensten van de Provincia le Voedseleommissaris en de voorlich tingsdiensten van de land- en tuin bouw belast. Van de agrarische schade schade tengevolge van de ramp (totaal 82 miljoen) waren de belangrijkste posten: grondschade: 11 miljoen, scha de aan boomgaarden: 13 miljoen, ver dronken vee: 11 miljoen, schade aan machines, inventaris e.d.: 10 miljoen en schade aan landbouwvoorraden (aardappelen, granen etc.): 10 miljoen. Mindere opbrengst Bovendien bleek dat de eerste ja ren na de ramp de oogsten op het land, dat onder water had gestaan, beduidend lager waren dan normaal. Deskundigen hebben deze schade ge taxeerd, waarna telkenjare een ver goeding voor mindere opbrengst werd toegekend, nu reeds tot een bedrag van 13 miljoen gulden. De dienst Landbouwherstel deed echter nog meer in het belang van de getroffen agrariërs. Deskundigen wer den aangezocht, die in opdracht van de dienst in Friesland rundvee aan- Zeeuwse C.B.T.B.-secretaris ontvouwde plannen KAMPERLAND, 3 december. Tijdens de ledenvergadering van de afdeling Noord-Beveland van de C.J.B.T.B. in Renata heeft de se cretaris van de Zeeuwse C.B.T.B. de heer S. Baar de reorganisatie plannen ontvouwd inzake het landbouwonderwijs. Het ligt namelijk in de bedoeling om het onderwijs aan de lagere landbouwscholen meer om te buigen naar de praktijk. In deze zin, dat in de toekomst, behalve aan het algemeen vormend landbouwonderwijs ook grote aandacht zal worden besteed aan het praktische onderricht. Ver wacht mag worden, dat in de toekomst de landbouwscholen meer be langstelling zullen trekken van de zijde der landarbeiders. De nieuwe voorzitter van de afde ling, de heer Van der Maas uit Wisse- kerke heeft, nadat hij eerst de toe stand van de Hongaren en het Mid- den-Qosten in herinnering had ge bracht, in zijn openingswoord een overzicht gegeven van het afgelopen oogstjaar. Door het uitvriezen van een groot gedeelte der wintertarwe moest het zaaipian gewijzigd worden. Hoe wel de opbrengst van de oogst op N.- Beveland nog vrij gunstig is, bracht het toch velen teleurstelling door de lagere opbrengsten en de mindere kwaliteit. De opbrengst van het fruit is zeker niet ongunstig geweest, aldus de voorzitter. „Maar wanneer wij de balans van dit jaar voor het gehele land moe ten vaststellen, kunnen wij rustig zeggen, dat de minister van finan ciën uit de inkomstenbelasting der boeren heel wat minder zal trekken dan normaal" zo zei hij. „Het is onze taak bij te blijven, omdat de ont wikkeling ons niet verrast". Tenslotte wees hij op de roeping, die de chr. organisatie heeft. Na de behandeling van enkele huis houdelijke zaken kreeg de heer J. de Jager uit Kapelle het woord om te spreken over het onderwerp: „De wen selijkheid van vakopleiding in de GOES, 1 dec-Het algemeen be stuur van de A.N.V. „Het Groene Kruis" te Utrecht heeft besloten de jaarlijkse Groene Kruisdag in 1957 in Zeeland te houden. Verschillende excursies zullen dan worden gehou den. De Provinciale Zeeuwse vereni ging viert dan omstreeks die tijd haar 50-jarig bestaan. „Gantelhoeve" wordt gerestaureerd SIRJANSLAND, 3 dec. Eén van de oudste boerderijen van Sirjansland, de „Gantelhoeve" wordt momenteel geres taureerd. De hoeve heeft' tijdens de wa tersnood zwaar geleden. Wanneer de aannemers Gebrs. Capelle en Meerman Zn. te Oosterland gereed zijn, wordt de hoeve betrokken door de heer W. Goudzwaard Wzn., momenteel wonende te Oosterland. De thans opgeheven Rijksdienst Landbouwherstel heeft zeer veel werk verricht ten gunste van de door de ramp getroffen Zeeuwse boeren. Enkele reacties van agrariërs, gistermiddag door ons ontvangen: „Wü zijn Landbouwherstel zeer erkentelijk. Heel veel heeft deze dienst voor ons betekend". „Zonder de hulp van Land bouwherstel zouden wij nu op de uiterste rand van de bestaans mogelijkheid leven". - „Wij zijn Landbouwherstel gro te dank verschuldigd". „De ambtenaren van Land bouwherstel zagen wij graag op onze boerderijen". „Dankbaar zijn wij (in Krui- ningen) voor alles, wat deze dienst voor ons heeft gedaan, al bestaan er nog enkele wensen". landbouw". In vogelvlucht wees hij op de geschiedenis van de landbouw wetenschap en voorlichting. Een druk ke bespreking volgde op dit onder werp. (vervolg van pag. 1). De duizend gulden voor openlucht toneel willen ged. staten door een p.m.-post vervangen. Zij zijn van me ning, dat p dit punt primair een taak ligt bij de plaatselijke gemeenschap pen. De bespeling der openluchtthea ters wordt veelal mede dienstbaar ge maakt aan andere dan zuiver culturele doeleinden. Met name zal de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer vaak mede een rol spelen. Doen zich echter evenementen voor met een uit gesproken regionaal cultureel karak ter, dan kan de subsidiëring in begin- se1 in overweging worden genomen. BEELDENDE KUNSTEN Ten aanzien van de post beeldend» kunsten, die ged. staten op f 2500, willen handhaven, wordt medege deeld, dat ged staten in 1957 'n proef willen nemen met het z.g. Alkmaarsa systeem van subsidiëring van aanko pen, c.q. op drachten, door derden, waarbij de overheid een deel der aan koopsom bijpast. Indien leze proef zou slagen, zal blijken dat met hetzelfde bedrag gro ter profijt voor de Zeeuwse beeldende kunstenaars kan worden verkregen dan met het besteden van het geld uitslui tend voor directe aankopen dan wel het verstrekken van opdrachten door de provincie. ZEEUWSE PRIJS Ook de Zeeuwse prijs kan volgens ged. staten p.m. op de begroting wor den gebracht. Het komt n.l. voor, dat deze prijs slechts i.i zeer bijzonder» gevallen, waarbij het gaat om da waardering en erkenning van in hun soort unieke en kwalitatief op hoog peil staande prestaties in het belang of ter bevordering van het Zeeuws» culturele leven, dient te worden toe gekend. Geen jaarlijkse prijs dus, dia meer gebonden zou moeten worden aan één of meer bepaalde takken van culturele werkzaamheid. VERDELING Wordt door de prov. staten 't voor stel van ged. staten aanvaard, dan zal de f 39.700,als volgt worden ver deeld: amateurpiuziek f5000,volks zang f 1000,harmonie en fanfare f 1000,beroepsmuziek f 9000, amateurtoneel f6000,beroepstoneel f7000,openluchttoneel p.m. jeugd toneel f 1000,letteren p.m., beelden den kunst f2.500,spreidingskosten f 1000,Zeeuwse prijs p.m., Zeeuw se Culturele Dag f2000,bijzonder» evenementen f 4.200, kochten, dat in mindering op de scha- deuitkeringen werd toegewezen aan gedupeerde veehouders. Hiermede was een bedrag van ruim 11 miljoen ge moeid. Dat onder de commissie van des kundigen uitstekend vee heeft aange kocht in Friesland, is wel gebleken op de onlangs te Zierikzee gehouden fok- veekeuring, waar werd geconstateerd dat de Zeeuwse veestapel belangrijk in kwaliteit is gestegen. Het totaal aantal getroffen agrariërs bedroeg in Zeeland 5700. Zij hebben door middel van de dienst Landbouw herstel voorschotten gekregen, terwijl momenteel praktisch allen hun eind afrekening thuis hebben. Grondherstel Voor rekening van de dienst Land bouwherstel zijn grote objecten, die tengevolge van de ramp aanzienlijke schade hadden opgelopen, weer in de oude toestand gebracht of zelfs belang rijk verbeterd, terwijl daarnaast veel kleine objecten door de boeren zelf zijn uitgevoerd, waarvoor Landbouw herstel hen betaalde. (In totaal is hier voor ongeveer 1 miljoen betaald. Gips Voor de verbetering der gronden is voorts een enorme hoeveelheid gips aangevoerd door Landbouwherstel, in totaal ruim 200.000 ton. Dit gips is door de getroffen boeren uitgestrooid, voor welke werkzaamheden Landbouwher stel hen betaalde. Uit deze zeer summiere opsomming blijkt duidelijk dat de Rijksdienst Landbouwherstel, vooral na de ramp, van buitengewoon grote betekenis is geweest voor de Zeeuwse agrariërs. Landbouwherstel wordt nu in naam opgeheven. In feite blijft echter de inspectie Zeeland te Goes bestaan, (ook het kantoor) nu echter als on derdeel van de Cultuur Technische Dienst. TWEE ONGELUKKEN GOES, 3 dec. Op een onbewaakt» overweg tussen Lewedorp en 's-Heer Arendskerke botste een bestelauto met vier inzittenden tegen een bie- tentrein aan. Geen enkele inzittend» werd echter gewond. De wagen werd geheel vernield. Nabij Lewedorp gebeurde een onge luk, waarbij de heer C. Faasse uit Goes ernstig gewond raakte. De heer Faasse kwam over de rijksweg uit d» richting Middelburg gereden, toen een vrachtauto, komende van Lewedijk, linksaf wilde slaan. De vrachtauto verleende geen voorrang, met het ge volg, dat de personenauto er met gro te snelheid tegenop botste. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de heer F. een zware hersenschudding op liep. NEEUWDORP, 3 dec. De toneelclub „De Bevelanders", gevormd door leden van de C.P.M.B. en de C.J.B.T.B. op Zd.- en Nrd.-Beveland, is zaterdagavond op de ontspanningsavond van het Gerefor meerd Jeugdverband te Nieuwdorp voor het eerst in het openbaar opgetreden. En daarmee heeft deze nieuwe club zich di rect getoond haar bestaan waardig te zijn. Het is een alleszins geslaagde avond ge worden, en wel hoofdzakelijk dank zö het spel in drie bedrijven „.Als de mor gen gloort Met veel overgave speelden de „Beve landers" hun eerste toneelstuk. Hoewel af en toe wel eens wat plankenkoorts viel te bespeuren en ondanks het feit, dat niet allen even vast in hun rol bleken te zitten, viel er over 't algemeen van uit stekend spel en wat nog belangrijker is: samenspel te genieten. Bepaalde passages kwamen zelfs verrassend goed uit de bus. Een mooi succes voor de jon gelui, die een gegronde hoop hebben ge vestigd, dat deze club onder regie van de heer A. Vingerling te Goes in de toe komst zeker tot zeer goede prestaties zal kunnen komen. De avond stond o.l.v. de heer Sandee, die de toneelclub na afloop hartelijk dankte. Enkele dames en een tweetal jongens zorgden voor een aardige omlijs ting met hun resp. muzikale en declama torische bijdragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2