Voor echte boterletters gespaard moeten worden zal J C, UIT DE KERKEN Tweede tiental van Middelburg slikte tweede nederlaag Het Vlissingse Sorry op weg naar Zeeuwse tafeltennistitel Maandag 3 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 VOL VERWACHTING KLOPT ONS met roomboter en amandelen Techniek verdringt romantiek in meeste speelgoedwinkels Rodelaja in opmars Kernploeg vertrokken naar Valladalen Hulp van bouwbedrijf voor Hongaren l (Van onze verslaggeefster) EEN TRAPJE AF, een poortje doorenplotseling bevinden we ons tussen vriendelijk starende oppen, glanzende moderne auto's-in-het-klein, poppenhuizen, mondharmonica's en meccanodozen, elek trische treinen en tajélvoetbalspélen, teveel om op te noemen. Én alle poppen en beren en autootjes staan maar stil en geduldig te wachten, tot de goede Sint hen komt halen Over gebrek aan keus zal de eerbiedwaardige oude heer zich heus niet hoeven te beklagen. Wèl is het de vraag, of de grijze bisschop voldoende op de hoogte is met de ontwikkeling van de moderne techniek en de wensen van de lieve kin dertjes van tegenwoordig, om zijn keus gemakkelijk te kunnen bepalen Want de speelgoedautootjes hebben tegenwoordig vier versnellingen, zij hebben hun eigen merken (een Ford '54 verschilt in het klein net zoveel van een nieuw model als in het groot) en ze lopen op batterijen, evenals de elektrische treinen die met ingewikkelde schakelapparaatjes worden bestuurd. de vraag naar harten van marsepein en suikergoed daalt opvallend De klassieke en traditionele vrij ers en vrijsters van taai-taai en -srx rulaas laten zich niet verdrin gen, zelfs niet door wasmachines, huizen en televisietoestellen. Ze horen er nu eenmaal bij. En de vormen die gebruikt worden bij bakken, zijn nog afkomstig van de eeuwenoude prenten van houtsnij werk in de speculaasplanken die de banketbakkers vroeger ge bruikten. Vol verwachting klopt ons hart wie de koek krijgt wie de gard r\ E SPEELGOEDKEUKENTJES voor het kleine meisje anno 1956 doen niet onder voor de kenkens in de allermodernste hulzen: ze hebben een complete koelkast, een elektrisch fornuis, een hypermoderne wasmachine dank zij een batterijtje werkelijk poppekleertjes kan wassen en een kraan die echt aan- en uitgedraaid kan worden. Er zijn betegelde badkamers-in- het-klein, waar de poppen kunnen kiezen uit een douche of een zitbad, waar een wastafel in staat met een spiegel erboven, waar een echte kraan is en waarin zelfs een pietepeuterig klein w.c.-tje niet ontbreekt Er staan brandweerauto's van 85 gulden, die in- en uitschuif bare ladders hebben, die op een batterij voor- en achteruit lopen, claxonneren, spuiten en echte schijnwerpers hebben. Bij de verschillenre elektrische autootjes wor den „benzinestations" gemaakt, die de batterijtjes in die autootjes weer op ladenJa, de Sint zal het nog moeilijk krijgen zo vlak voor zijn verjaardag. Het „heerlijk avondje van Sinterklaas" nadert alweer met rasse schreden. In de winkel straten heerst de gezellige drukte die ieder jaar aan de vijfde de cember voorafgaat, achter her metisch gesloten deuren worden met de woorden hart, smart, Piet, niet, Sint vindt weer de schoonste gedichten in elkaar gedraaid en onder menige schoorsteen staan iedere avond de klompjes en schoentjes gevuld met stro en een sappig worteltje voor het witte paard van Sint. De helft van de mensheid heeft het druk met het kopen van cadeaus en de andere helft heeft het nog drukker met het verkopen van allerlei nuttige en luxe voorwerpen. Vooral in twee heel verschillende za ken bereikt de Sinterklaasverkoop nu zo onderhand het hoogtepunt: in de speelgoedwinkels en in de banketbakkerijen. Een onzer ver slaggeefsters is hier voor V eens een kijkje gaan nemen. TECHNISCH SPEELGOED Het „technische" speelgoed komt er meer en meer in. Het is bijvoorbeeld bijzonder veelzeggend, dat de vraag naar poppen nu al jarenlang aan het dalen is. En toch mogen de poppen van tegenwoordig er zijn: ze hebben haren die zonder bezwaar gekamd kunnen worden, ze slapen, huilen, roepen mamma, drinken en plassen. Ze heb ben nylonjurken, echte pyama's en commodes voor hun kleertjes, kinder en wandelwagentjes die een getrouwe nabootsing zijn van die voor mensen kinderen en ze zijn tegenwoordig praktisch allemaal gemaakt van on breekbaar materiaal zoals zacht plastic of rubber. Ook voor de jongere kinderen en de kleutertjes is er een keur van aardige dingen: leuke houten beesten en pi- noccio's die door hun felle vrolijke kleuren hun land van herkomst, (Ita lië) verraden. Ook boerderijen en pak huizen die dit jaar voor het eerst regel recht uit Oost-Duitsland ingevoerd konden worden, schattige hondjes, beren en lammetjes die er zo echt uit zien dat je ze wel zou willen knuffelen, speeldozen die al tinkelend aardige W(jsjes ten gehore brengen, bromtollen, kleine driewielertjes en serviesjes: wanneer U een paar uurtjes rust wilt hebben moet U hier Uw kinderen even brengen! Het vullen van deze voorraadka mer van Sint Nicolaas heeft de eigenaar van de speelgoedwinkel heel wat zorgen gekost. Zoals overal is er ook in de speelgoedfabrieken een groot tekort aan personeel. En ddt betekent lange levertijden, zodat de orders voor St. Nicolaas al in fe bruari opgegeven moesten worden... Deze winkeliers hebben dus wel een voortuitziende blik nodig, al is het onmogelijk om van te voren precies te zeggen welk soort speelgoed het meest gevraagd zal worden. Misschien bent U geschrokken van de hoge prijzen in deze winkels, die in hoofdzaak is bestemd voor „luxe" kindertjes. Maar de speelgoedafdelin gen van de grote warenhuizen en de meeste andere winkels bieden voor elck wat wils, voor smalle en brede beurzen, voor jongens met en zonder technische knobbel en voor meisjes die graag met poppen spelen en meis jes die liever eens een uurtje verpleeg ster zijn. Blokkendozen, ballen, kralen, tel- ramen, xylofoons, bromtollen, allerlei poppen en spelen, autootjes en vlieg tuigjes zijn hier eveneens te kust en te keur. Misschien niet in zo'n luxe uitvoering, maar wel solide en veel goedkoper. In een van de grote waren huizen zagen we een kast vol ver keersborden, politieagenten, auto's, fietsen, kruispunten, bomen, winkels en huizen: kortom alles wat er in het druke stadsverkeer voorkomt. Alle on derdelen kunnen los bijgekocht wor den, van verkeerstorentjes en garages tot wachthuisjes toe, zodat de kinderen dit leuke en tegelijkertijd leerzame spel stukje voor stukje kunnen uitbreiden en opbouwen. Om het voor St. Nicolaas mogelijk te maken zijn cadeautjeszak tot aan de rand toe te vullen, werken op deze afdeling in de dagen voor I zjjn verjaardag zeven maal zoveel ver koopsters als in normale tijden! SUIKERGOED EN MARSEPEIN KJ iet alleen de speelgoedwinkels, maar ook de banketbakkers krijgen een belangrijke portie van de Sinter- klaasdrukte te verwerken. Banket, boterletters, chocoladefiguren, marse pein en suikergoed, zonder deze heer lijkheden zou St. Nicolaas immers net zo incompleet zijn als wanneer hij Zwarte Piet in Spanje achterliet? De arme banketbakkers hebben het dit jaar wel bijzonder zwaar. Zij krijgen verwijtende blikken van moeders die hun kinderen willen verrassen met een boterletter, maar die het niet kunnen betalen. Maar.... de amandelen kosten dit jaar elf gulden per kilo, hetgeen betekent dat ze drie maal zo duur zijn als twee jaar geleden. En voor échte aman delspijs moeten nu eenmaal échte amandelen gebruikt wordenIn marsepein worden ook veel amande len verwerkt, maar deze lekkernij is naar verhouding niet zoveel in prijs gestegen als de boterletters en -staven, omdat in marsepein ook andere ingrediënten een grote rol spelen, suiker bijvoorbeeld. Van ons bezoek aan de banketbakker hebben we veel geleerd. We weten nu dat we nooit zomaar een banketletter moeten vragen, omdat we dan een let ter kunnen krijgen met om het nu maar eens een beetje cru te zeggen gemalen pinda's in een korst van bla derdeeg dat met margarine is bereid. Maar als we uitdrukkelijk zeggen dat we 'n letter wensen, uitsluitend bereid met roomboter en amandelen, komen er werkelijk geen pinda's en geen mar garine aan te pas, daar zorgt de Keu ringsdienst van Waren wel voor. Overigens merk je vrij snel aan de prijs of het „zomaar een banketletter" of een echte boterletter isdat scheelt namelijk de helft! M IS FAVORIET Ook in ander opzicht hebben de bakkers het moeilijker dan de speel goedwinkeliers. Deze laatsten zorgen er wel voor dat ze in november hun voorraad in huis hebben, maar een bakker kan moeilijk een maand voor Sinterklaas al boterletters en specu laaspoppen gaan bakken. De bestellin- Zwarte Piet heeft toch nog een echte boterletter kunnen bemach tigen. Maar 't was een dure grap dit jaar. gen komen de laatste dagen pas bin nen. Wèl begint in september de ver koop van speculaasjes al, terwijl aman delspijs de prettige eigenschap heeft, dat het een geurige aroma krijgt naar mate het langer ligt, zodat ook dat al eind september gedraaid kan worden. Van de boterletters, die dit jaar wel zo'n 6 a 8 gulden per pond gaan kosten, is de M favoriet. Of dat nu komt doordat de moeders bij hun kin deren in zo'n goed blaadje staan of omdat het publiek heel naïef denkt dat een M van 500 gram zwaarder is dan een willekeurige andere letter van een pond, zal wel altijd een raadsel blijven. Marsepein is volgens onze hakker een echt „mode-artikel". De figuurtjes lenen zich uitstekend voor grapjes en aardige rijmpjes. Dit jaar zijn (hoe is het moge lijk) mooie huizen en leuke villaatjes fa voriet, terwijl er ook veel vraag is naar gramofoons, wasmachines, televisietoe stellen en dergelijke. De marsepeinen geldzakken met de honderdduizend erin blijven populair, evenals de marsepeinen varkens De appels en peren ver dwijnen langzaam maar zeker, terwijl de worteltjes en bananen ook dit jaar weer in de etalage prijken. De Nederlandse jongemannen schijnen steeds minder ge voelig te worden voor romantfek, want Voorzitter vereniging van letterkundigen afgetreden AMSTERDAM, 1 dec. De voorzit ter van de vereniging van letterkundi gen, Max Nord, heeft zijn functie neer gelegd. Aanleiding hiertoe is zo deelt hij mede de ledenvergadering van zaterdag 24 nov. j.l. geweest, waar prof. dr. N. A. Donkersloot (die eind van dit jaar aftrad als voorzitter en werd opgevolgd door Nord) als erevoorzitter een aanval deed op het bestuur der vereniging van letterkundigen en op Max Nord in het bijzonder. De leden vergadering stelde zich achter prof. Donkersloot, verwierp de verklaring die eenstemmig door het bestuur was ingediend, en aanvaardde het amende ment-Donkersloot. o 0 Inbrekers zagen kans door het verbreken van een ruit in een melk zaak te Den Haag het woonhuis van een melkhandelaar binnen te dringen Zij verdwenen met een geldkist, in houdende f7400— plus een porte- monnaie met f 600. Ingezonden mededeling. Voor 1 3.90 twee grote potten BRYLCREEM in leuke verpakking met GRATIS kansen op extra cadeauxl Rtiju-en o-§ vfu-cMeti 1 De Hervormde Vaan, maandblad van de Bond van Hervormde mannenvereni- gingen op Geref, grondslag, bevat een artikel van ds. A. Vroegindewey te Vee- nendaal. Wy lezen daarin oa. deze vraag en haar antwoord: Soms kan men ook onder ons wel eens stemmen horen opgaan of we nog wel in de Hervormde Kerk kunnen blijven? En zeker, wanneer we op de verscherpte verhoudingen zien in de kerk, wanneer men dikwijls het oordeel hoort over de Geref. belijdenis in de Herv. Kerk van de overheersende middengroep, der midden-orthodoxie, dan kan de verlei ding wel eens opkomen in ons hart om ook maar weg te vluchten. Wanneer men dan verder hoort van de zijde der gescheiden kerken hoe men over ons oordeelt, hoe men ons beschul digt van ontrouw, hoe men het onbegrij pelijk vindt, dat we in de Herv. Kerk blijven, hoe men soms lokt en noodt om hun kerk mee te helpen groot maken, dan worden we wel eens terneergeslagen, maar aan de andere kant voelen we dan toch ook: we kunnen niet anders en we mogen niet anders, om Christus' wil. In de laatste weken heeft het weer sterk bij ons geleefd hoe de Here onze Herv. Kerk in ons land geplant heeft ten tijde van de Reformatie, hoe Hij door zijn Woord en Geest gereformeerd heeft. En wanneer we zien op de verscheurd heid en verdeeldheid van de Geref. be lijdenis in ons land, op de verscheurd heid en verdeeldheid van de christelijke kerk in ons land, dan vragen we ons af waar we terecht gekomen zijn en waar de scheidingen, die als een repeterende breuk tot in onze dagen verder gaan, het Geref. volk van Nederland hebben ge bracht. Men heeft heilige kerken en ge meenten willen stichten op zijn best, want er is in al die scheidingen ook veel vleselijks geweest. En wat wij daarvan De Zeeuwse schaakcompetiiie KoudekerksVlissingen III; A. v. d. Heydenn.o. 10; Chr. Schipper GOES, 30 nov. In de eerste klasse van de Zeeuwse schaakcompetitie kreeg het tweede tiental van Middel burg de tweede nederlaag te slikken. Toch gaven de hoofdstedelingen het bezoekende Goes uitstekend partij, want het werd tenslotte een benauwde 46 overwinning voor de leiders. De stand is nu: Goes 24; Middelburg 1 2; Vlissingen 10; Middelburg II 2—0. In de tweede klasse A had Koude- kerke weinig moeite met Vlissingen III, dat door een 91 nederlaag op de onderste plaats bleef, terwijl Kou- dekerke de leiding van Vlissingen II overnam. De stand is: Koudekerke 24; Vlisingen II 12; Middelburg III 10; Vlissingen III 2—0. In de tweede klasse C kwam Landau aan de kop, want Hulst moest met een 82 nederlaag naar huis. De stand is: Landau 24; Terneuzen 12; V.S.V. 222; Hulst 10; Landau II 20. UITSLAGEN. Middelburg IIGoes: A. Niemarkt F. Facee Schaeffer 10; L. J. Woud straA. J. Nordlohne 01; K. van BelzenA. Foudraine M; Dr. Ste vensJ. de Lange 1—0; J. A. Ver donkA. Smallegange K. J. Holster—H. Verbeek 0—1; W. Flisse- baaljevan Zweeden 14P. San- derseStouthamer 01; D. P. Corne- lissen—M. C. v. d. Hoek 0—1; H. Ver- meule—G. Driessen n.o. 10; Jac. de WitteA. Smit 1—0; ti. BimmelJ. J. v. d. Sande 10; 6. Klapn.o. 1—0; A. Marinussen.o. 10; J. SteutelH. Kwant 10; J. WielemakerP. Antheunisse li Jac. JanseP. Weeland P. de WitteJ. M. Ardewijn 10. LandauHulst: C. de PutterJ. Hofman 01; J. v. d. HagenR. van Waterschoot 1—0; J. Haak—Th. de Mast 10; T. H. de RidderA. de Smit 10; C. van Beest—B. Picavet 10; J. H. PeetersG. Arons 10; J. den HamerH, Bruynooge 01; M. JansenR. Bockstael 10; M. Natte- leJ. Mens 10; A. v. d. BergC. v. d. Vliet 1—0. GOES, 30 nov. Het Vlissingse Sorry is op weg naar de Zeeuwse ta feltennistitel. Ditmaal moest Will van Zoelen II er in Middelburg met 46 aan geloven, zodat de Vlissingers nog steeds ongeslagen en zonder verlies- punten aan de kop van de eerste klas se staan. Sla Raak stuurde Luctor met een 64 nederlaag naar Heinkenszand terug en haalde dus de eerste pun ten binnen. De stand is. Sorry 5 5 0 0 10 36—14 Spirit 4 2 1 1 5 23—17 W. v. Zoelen H 3 1118 14—15 Sorry H 2 10 12 8—12 Sla Raak 3 1 0 2 2 11—19 Luctor 2 0 0 2 0 7—13 Be Fair t 0 8 0 12—38 In de tweede klasse werd slechts één wedstrijd gespeeld. Will van Zoe len m won de strijd om de tweede plaats tegen het bezoekende Wilno II met 64, zodat de stand hier als volgt is: V.S.V. 5 5 0 0 10 37—13 W.v Zoelen Hl 7 4 1 2 9 35—35 Wilno II 4 0 2 8 37—23 M.T.T.C. 5 3 1 1 7 32—18 Spirit H 4 112 3 19—21 Sorry IÖ 4 1 0 3 2 18— 2 R.T.C. 4 0 13 1 10—30 Be Fair H 5 0 0 5 0 12—38 In de derde klasse zag ook Luctor II, dat nog geen enkel puntje had ver speeld, geen kans om de opmars van Rodelaja te stuiten. De ploeg uit Hein kenszand zag zich in eigen huis de eerste punten ontnomen door de P.T. T.-ers (46), doch wist toch nog naar de tweede plaats op te klimmen, want zij eiste in Vlissingen de volle buit op Spirit IV (3—7). Spirit III deed het beter, want het ging in Middelburg bij Will van Zoelen IV om de beide pun ten (28). De stand is: Rodelaja 5 5 0 0 10 34—16 Luctor II 5 4 0 1 8 35—15 Wilno III 5 3 1 1 7 28—22 Spirit Hl 5 2 1 2 5 24—26 Ingezonden mededeling. Een schepje BUISMAN bij de koffie doet wonderen. Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie Is een beetje BUISMAN onmisbaar. 20—30 18—32 11—29 Spirit IV 5 10 4 W. v. Zoelen IV 5 1 0 4 Sorry IV 4 0 0 4 In de vierde klasse begon P.Z.E.M. III uitstekend, want Spirit III verloor in eigen huis met 37 en kwam daar door nog steviger op de onderste plaats. Rodelaja II had in Heinkens zand weinig moeite met Luctor IV (19) en bleef dus op de eerste plaats. De stand is: Rodelaja II 610; Luctor III 3—6; M.T.T.C. II 3—6; P. Z.E.M. III 1—2; Will van Zoelen V 22; Sorry 5 32; Luctor IV 20; Will van Zoelen VI 30; Spirit 5 50. AMSTERDAM, 1 dec. Met de Scandinavië Express is vanochtend de kernploeg van de K.N.S.B. naar Valla dalen (Zweden) vertrokken om daar tot eind december te trainen. Tegen het einde van de maand gaan de rijders naar Hamar, waar Kees Broekman zich bij de ploeg zal voegen, terwijl dan tevens Klaas Schenk aanwezig zal zijn. In Amsterdam stapten vier rijders in de trein: Jacq Vogels (Wassenaar), Kees Jan Kroon (Ter Aar), Joop Koeleman (Ter Aar) en Cor Biesheu vel (Aalsmeer). Uit Rotterdam ver trokken Wim de Graaf (Rotterdam) en trainer Piet Zwanenburg (Rotter dam), die in Amersfoort de Amster damse groep ontmoetten en in Deven ter voegden drie noorderlingen: Jeen van den Berg (Heerenveen), Theo Dijkstra (Heerenveen) en Jan Pesman (Holwierde) zich bij het gezelschap. DEN HAAG, 1 dec. De werkge versorganisaties die samenwerken in de stichting raad van bestuur bouw bedrijf, en de drie landelijke werkne mersorganisaties hebben in de afgelo pen weken verscheidene voorstellen overwogen om hulp te verlenen aan de Hongaren. Deze voorstellen betreffen veelal het afstaan van een uur loon door de werknemers en het bijpassen van een bedrag door de ondernemer. Het zondagsrijverbod voor motor voertuigen heeft de eerste zondag 'n vermindering van omzet in de hotels, café's en restaurants met 56 procent tot gevolg gehad, heeft het Bedrijf schap Horeca medegedeeld. gezien hebben in die enkele tientallen jaren van ons leven heeft ons meer en meer benauwd en bedroefd. Dan denk ik weer aan het woord van ds. Ledeboer: we moeten geen zout in da pot zijn, maar zout in de wereld. En dan gevoelen we ook onze taak en onze roe ping en onze plaats in onze Hervormde kerk weer. TlüaCm 122 De heer J. Kalff schrijft in het Doop» gezind Weekblad over kerkgang. Hi) maakt daarin de volgende opmerkingen: Ik was verheugd toen men mij zeide: Laten wij naar het huis des Heren gaan, zo zingt David in de 122e psalm. Wij Doopsgezinden zingen et niet, want in onze bundel, waarin veel ont breekt, komt deze psalm niet voor, zelfs niet in de Hervormde berijming. Is het omdat die berijming maar nauwelijks het peil van een sinterklaasvers haalt? Of, omdat wij er ons niet meer op verheu gen zondags naar de kerk te gaan? Hoeveel Doopsgezinden zijn er onder ons, die oprecht kunnen zeggen: zo te gen het einde van de week hunker ik naar de zondagochtend, want dan kan ik weer naar de kerk? Als iemand zei: want dan kan ik uitslapen, Zou dat heel normaal zijn. Niemand zou er een bewijs in horen, dat de spreker niet goed doopsgezind was. Want als u een lid van onze ge meente zoudt vragen: wat is nu typisch Doopsgezind?, kunt u tal van antwoor den krijgen; misschien zou hij zeggen: ik weet het niet. Maar het typisch Doops gezinde, dat hij tien tegen één doen zal is: hij gaat zondags niet of sporadisch naar de kerk. Stel u voor: dat iemand in een kring van Doopsgezinden zou zeggen: ik hun ker naar de kerkgang van zondagoch tend, zou dat dan wel goed Doopsgezind gevonden worden? Riekt dat niet naar Geref. of roomse neigingen? Zou het niet geraden zijn met een boogje om deze verdachte heen te lopen? 'Dieniifaie.cAtlq.e.itaUe, Een nieuwe zendingspredikant van de Vrjje Evang. Gemeenten, ds. M. Vink te Oegstgeest, richt zich in de Samosls-Bode het zendingsorgaan dezer gemeenten, tot de Vrije Evangelischen. Hij zegt: Vaak wordt de vraag gesteld of zen dingswerk nog mogelijk is en of men nog wel van zendingswerk kan spreken. Velen weten niet waar zij aan toe zijn. Eén van de oorzaken is, dat men er nog niet aan gewend is dat Indonesië een zelfstandige en soevereine staat is. In de atlassen staat Indonesië immers nog in dezelfde atlas als Nederland, Suriname en de Antillen! Aan de andere kant dringt de veran derde houding, welke ontstond door het zelfstandig werden der jonge kerken, zo moeizaam in ons denken door. Zoals het in het persoonlijk leven van iedere ge lovige een dagelijkse strijd is om een dienstknechtgestalte aan te nemen, zo kost het ons in de zending ook de groot ste strijd om volkomen dienstbaar te zijn op onbaatzuchtige wijze. Vroeger werd alles ten aanzien van da zending vanuit Europa bepaald. Nu be paalt de zelfstandige kerk zelf haar koers, zich daarbij onderwerpend aan de leiding van de Heilige Geest in Wie Je zus Christus aan het Hoofd der gemeen te, met deze kerken is. Ondanks dit blijft toch onze zendings roeping. Ja, juist nu! Wanneer wij ih onze evangelisatiediensten onbekeerden oproepen hun leven in dienst van dé Heer te stellen, dan laten wij hen ook niet aan hun lot over, als zij tot over gave van hun hart gekomen zijn. Dan weten we ons met hen verbonden als broeders en zusters, die elkaar zo nodig hebben op de weg der heiliging. Zo wé ten wij ons ook verbonden met de ker ken, die op de zendingsvelden zijn ont staan. Wij hebben elkaar zo nodig, om dat de Heer ons aan elkaar gegeven heeft! Utat Li d& 0-cyJityaaJk Het zendingswerk onder de Joden in Zuid-Afrika levert tot hOden slechts zeer geringe vrucht op. Dit rY-rtelt ds. B. D. Smeenk, missionair predikant onder de Joden in Amsterdam-Zuid, in het (Ger.) Amsterdamse Kerkblad. Ds. Smeenk voegt eraan toe: Ook bij ons is de vrucht gering, het aan tal werkelijk zoekenden en belangstellen den, uiterst klein. Dit ligt aan tal van fac toren: het versterkte nationalisme dat voor velen een soort van religie is; het toenemend materialisme in een tijd van hoogconjunctuur; het niet kunnen ver werken van het ontzaggelijke probleem van het lijden waarmee de joodse mens in Europa is geconfronteerd; de droeve houding van vele zogenaamde christenen in en na de oorlogsjaren, enzovoort. Misschien is één van de ernstige oorza ken ons groot tekort aan gebed voor deze arbeid en aan voorbede voor „Israël". Onze maandelijkse bidstonden trachten hierin verandering te brengen. Op aller lei manieren zullen we in onze kerken tot meer persoonlijk gebed voor de voortgang van het Evangelie in de wereld moeten opwekken. De voorbede is wel de eerste stap op de weg naar de geopende deur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5