Syrië trekt troepen (met Sowjet-tanks) bij Turkse grens samen Zeeuws comité blijft ontruiming kamp Biggekerke meest wenselijk achten Koning Feisal van Irak zal Egypte blijven steunen Vooruitzichten op vrede in Midden-Oosten „redelijk goec Afgetreden vice-premier Hatta verwekt grote bezorgdheid in Indonesië „Wij zullen aanvallers een lesje geven, dat ze nooit vergeten" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND s r Assali voelt zich van alle kanten bedreigd Frans vliegtuig met tien man vermist Rusland stuurt tanks en straaljagers V.N.-waarnemers achten Syrische klacht ongegrond „Vrede handhaven" Hcis Ucas DOOR DE WERELD 9» Russisch optreden toont noodzaak Navo aan Meer V.N.-aandacht aan verdeelde landen ,,Het geweten van de natie" is heengegaan „Twee-eenheid Soekarno-Hatta" was laatste jaren slechts schijn Tegengestelde inzichten HAAGS ULTIMATUM: Naar kamp terug - of anders weer naar Oostenrijk... Onder bepaalde voorwaarden akkoord met tijdelijke huisvesting Comité„Terugkeer naar Oostenrijk onaanvaard baar Vier Hongaarse paartjes in den echt verbonden Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g, voor redactie 3087, voor adm. 2070), Giro 374289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord» straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwatraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, f 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 cent per woora Zeeuwsch Dagbla 12e Jaargang No» 3568 wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: jacq de Smit Maandag 3 december 1956 Meliskerke begroette nieuwe burgervader (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.32 u., onder 16.29 u. Maan op 10.06 u., onder 18.36 u. Hoog.vater dinsdag 4 december: Vlissingen: 2.56 u. 2.22 m.; 15.13 u. 2.18 m. Terneuzen: 2.37 u. 2.36 m.; 15.42 u. 2.32 m. Wemeidinge: 4.45 u. 1.75 m.; 16.58 u. 1.77 m. Zierikzee: 4.31 u. 1.49 m.; 16.47 u. 1.51 m MARSEILLE, 2 dec. (Reuter) Een Viermotorig Frans transportvliegtuig met tien personen aan boord, dat een oogje in het zeil had gehouden bij een in moeilijkheden verkerend Panamees «chip. de „Antar S", in het westen van de Middellandse Zee, wordt vermist. Franse en Spaanse vliegtuigen, die de zee afzoeken, hebben tot dusver niets gevonden. Een rmbtenaar van de dienst voor hulpverlening aan verongelukte vlieg tuigbemanningen te Aix-en-Provence gei, dat het toestel, een „Languedoc", niet uitgerust was voor een landing op zee. Olievlek Drie vliegtuigen hebben zondag ge meld, „een vrij groot voorwerp" in zee van Barcelona. Uit een vierde vlieg- gezien te hebben op ongeveer 30 km tuig was in hetzelfde gebied een olie vlek waargenomen. HET MIDDEN OOSTEN DAMASCUS, 2 dec. (Reuter) De Syrische premier, Sabri el Assali, heeft verklaard, dat zijn regering de nodige maatregelen heeft genomen om elke meter Syrisch grondgebied te verdedigen. Het Sy rische leger, gesteund door de legers van alle Arabische landen, waarmee Syrië verbonden is, is vastbesloten de „aanvallers een lesje te geven, dat zij nooit zullen vergeten", aldus de verklaring van de premier, die uitgegeven is naar aanleiding van de besprekingen die Britse en Turkse ministers vrijdag in Londen hebben gevoerd. Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Bagdad heeft men dit weekeinde ver nomen, dat de laatste dagen dagelijks zendingen Sowjet-wapens, waaronder straaljagers en bommenwerpers, tanks, pantserwagens en munitie, in Syrië zijn aangekomen. Volgens dezelfde zegsman, trekt kolonel Aboel Hamid Saraje, de opperbevelhebber van het Syrische leger strijdkrachten sa men langs de Syrisch-Tnrkse grens en concentreert men eskaders straalvliegtui gen in het gebied van Jezirah op een half uur vliegen van de Turkse grens. „Daar Syrië zelf niet over voldoende mi litaire piloten beschikt, heeft men van Sowjetdeskundigen gebruik gemaakt", al dus de zegsman, die eraan toevoegt, dat kolonel Saraje dit streng geheim tracht te houden. In kringen, die nauw met de Syrische re gering verbonden zijn, is vernomen, dat het kabinet de Turks-Britse besprekingen in Londen en de Amerikaanse verklaring besproken heeft. BAGDAD, 1 dec. (Reuter-AFP) Koning Feisal van Irak heeft zater dag bij de opening van de zitting van het parlement verklaard, dat zijn land Egypte In de huidige kritieke periode terzijde zal blijven staan, „overeen komstig zijn traditionele politiek, die er op is gebaseerd altijd de Arabisch Mohammedaanse landen te steunen". „Onze houding ten aanzien van het Palestijnse vraagstuk blijft gebaseerd op de politiek, die mijn regering on langs in boodschappen aan alle rege ringen heeft uiteengezet". Solidariteit De Iraakse politiek ten aanzien van de andere Arabische staten zal, aldus koning Feisal, blijven berusten op so lidariteit en nauwe samenwerking, overeenkomstig het handvest van de Arabische liga en het Arabisch ver drag voor collectieve beveiliging. Wat de houding van Irak tegenover de andere landen betreft, wil Irak de vrede in het Midden-Oosten handha ven in samenwerking met de andere vredelievende volkeren, aldus koning Feisal. o De afgelopen nacht zijn er 2.165 Hongaren Oostenrijk binnengekomen. Het totale aantal is daarmee gestegen tot ongeveer 105.000. De Syrische minister van buiten landse zaken, Bitar, heeft voorts een boodschap gezonden aan de secretaris generaal van de Ver. Naties, Ham- marskjoeld, waarin hij klaagt over „aanhoudende bedreiging van de Sy rische soevereiniteit" en Israëlische troepenconcentraties langs de grenzen van Israël en Jordanië. In antwoord hierop heeft de se cretaris-generaal van de V.N., nog maals verklaard, dat waarnemers van de V.N. vrijdag het betreffende gebied nog hadden bezocht en er „geen ongewone militaire bedrijvig heid" hadden opgemerkt. Het ledental van de chr. bedrijfs- grcepencentrale in ons land is geste gen tot 23.438 leden. De laatste negen maanden kwamen er 1.539 bij. In Frankrijk is het hamsteren al even belachelijk geweest als in ons land. De Franse minister van finan ciën vertelde zaterdag, dat er zelfs zouthamsteraars zijn geweest. Zij meenden, dat zout een bescherming zou kunnen vormen tegen atoomstra ling In tegenstelling tot wat een och tendblad meldde, is de regering niet van voornemen het rijkspersoneel nog een uitkering ineens van 1 procent van de bruto-jaar wedde uit te keren. Een tegenvallertje. Op doorreis naar Wenen zijn van morgen op Schiphol zes V.N.-waarne mers van het team gearriveerd, dat zich in Oostenrijk op de hoogte gaat stellen van de daar ontstane noodtoe stand tengevolge van de steeds aan houdende stroom vluchtende Honga ren. De eerste sleepboot voor het Suez- kanaal, de „Gele Zee" is gisteren uit ons land vertrokken. EISENHOWER en DULLES verklaren: AUGUSTA, 2 dec. (Reuter) Dulles, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft zondag op een persconferentie in Augusta gezegd, dat hij en president Eisenhower van gevoelen zijn, dat de vooruitzichten op vrede in het Midden-Oosten „redelijk goed" zijn. Dulles, die dit zei na een onderhoud met Eisenhower, voegde eraan toe, dat de noodzaak om de een heid en kraeht van het Noordatlantische hondgenootschap weer op te bou wen, door het optreden van de Sowjet-Unie in Oost-Europa, (in het bijzonder in Hongarije), „op tragische wijze" was aangetoond. Dulles achtte het zeer pessimistisch te denken, dat het oorlogsgevaar in het Midden-Oosten thans even groot is als een maand geleden. Dulles zei verder, dat de president en hij ook van gevoelen zijn, dat de V.N. in toenemende mate aandacht moeten schenken aan het vraagstuk van de landen in Azië en Europa, die gedwongen verdeeld blijven en de vele NederlandseRodeKruis" te" DenÜaag' kracht van de N.A.V.O. te versterken. (I december begint in Parijs een bij eenkomst van de ministerraad van de N.A.V.O.). Giro's 999 en 777 Ruim 2J/2 miljoen gulden DEN HAAG, 1 dec. De stand van giro 999 van het nationale comité hulpverlening Hongaarse volk te Am sterdam is heden gestegen tot f 2.558.818,32, die van giro 777 van he volken die aan een meedogenloos van buitenaf opgelegd bewind zijn onder worpen. Conferentie De Amerikaanse minister was van mening, dat de aanstaande eonferentie van de N.A.V.O.-raad een gelegenheid zou verschaffen om de eenheid en tot f2.881.611,25. De miniatuurstad Madurodani in Den Haag, die geëxploiteerd wordt ten behoeve van het Ned. studenten sana torium te Laren, heeft dit jaar ruim honderdduizend gulden aan deze wjr stelling ter beschikking kunnen stel len. DJAKARTA, 1 dec. (A.N.P.) Vice-president Hatta is van daag afgetreden. Hij is elf jaar in functie geweest. Het aftreden van da sterk anti-communistische vice-president, die wel eens „het ge weten van de natie" is genoemd, heeft onder Indonesische politici grote bezorgdheid verwekt. Tot vrijdagavond heeft een speciale parlementaire delegatie ge tracht Dr. Hatta te bewegen zijn besluit te -herzien met het oog op de „verwarde binnenlandse toestand", die reeds heeft geleid tot een vergeefse poging van een groep legerofficieren de regering omver te werpen en tot verdeeldheid tussen de politieke partijen, die zijn ver tegenwoordigd in de regering van Ali Sastroamidjojo. De pogingen van de delegatie hebben echter geen succes gehad. den, bestaat niet meer. Volgens voor aanstaande politieke figuren is deze eenheid de laatste jaren slechts schijn geweest. Het was een publiek geheim, dat beide staatshoofden tegengestelde in zichten hadden in een aantai belang- De „twee-eenheid" Soekarno-Hatta, gepropageerd als het symbool van de eenheid van het Indonesische volk sinds beide leiders in augustus 1945 de onafhankelijkheidsverklaring teken- Moskou: Gie»7 olie naar Engeland en Frankrijk LONDEN, 2 dec. Reuter) Radio- Moskou heeft een verklaring omgeroe pen, waarin berichten, als zou de Sow- jet-Unie onderhandelingen over de verkoop van olie aan Frankrijk en Engeland, worden tegengesproken. „Al deze berichten zijn een puur ver zinsel om de openbare mening in de wereld te misleiden", aldus Tass. DE BILT ZEGT: Zacht Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind. Zacht. MIDDELBURG, 3 dec. Het trieste probleem der negentien Hongaarse vluchtelingen, die vrijdag j.l. het D.A.C.W.-kamp te Big gekerke verlieten, is nog niet tot een oplossing gebracht kunnen wor den. Een groep van tien verblijft in pension Royal te Middelburg en de andere negen vertoeven in pension Beekman te Vlissingen. Na uitvoerige gesprekken met deze jongemannen hebben er twee ver klaard terug te willen; de andere zeventien waren daartoe niet be reid. Zaterdagmiddag heeft dr. ir. D. R. Mansholt, directeur-generaal van de arbeidsvoorziening, vergezeld van de heer G. Krol, hoofd afd. sociale aangelegenheden en huisvesting van D.A.C.W., deze bijzonder onaangename kwestie besproken met het Zeeuwse comité voor hulp aan het Hongaarse volk, waarna gesprekken werden gevoerd met de negentien Hongaren. Via de twee tolken is toen de vluch telingen medegedeeld, dat er voor hen, indien zij niet willen terugkeren op uiterlijk vandaag, maar één mogelijk heid overblijft, n.l. terugkeer naar Oostenrijk. Het Zeeuws comité heeft dit laatste als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Wie gerekend mocht hebben, dat na vrijdagavond (toen de Commissaris der Koningin, jhr. mr, A. F. C. de Casem- broot, het door een vertegenwoordiger van het departement van sociale zaken tot hem gericht verzoek om de huis vesting der kampbevolking van Bigge kerke te regelen had ingewilligd) de moeilijkheden nu spoedig tot het ver leden zouden behoren, is bedrogen uit gekomen. In de morgenuren heeft 't Zeeuws comité ter prov. griffie onder lei ding van de Commissaris beraad slaagd over de plaats en wijze van huisvesting der negentig Hongaarse vluchtelingen uit Biggekerke. Het bleek op zeer korte termijn mogelijk deze huisvesting op alleszins verant woorde wijze te regelen. Niet ontruimen In de loop van de middag arriveer de echter dr. ir. Mansholt, die in een samenkomst van het Zeeuws comité en enige leden van ged. staten, ten huize van de Commissaris, verklaarde, dat het kamp te Biggekerke aan de te stel len eisen voldeed en dat het niet in de bedoeling lag het te ontruimen. Een soortgelijke officiële verklaring van de persdienst van het ministerie van sociale zaken werd zaterdagavond wereldkundig gemaakt. Daarin werd ook gezegd, dat het beslist niet in het voornemen lag de negentig Hongaren met de sterke arm naar het kamp te rug te brengen en dat de stemming in het kamp niets te wensen overliet. Zaterdagavond laat heeft de heer J. C. Visser, hoofd van de afdeling Voorlichting van het ministerie, het resultaat der besprekingen die de heer Mansholt via twee tolken met de ne gentien Hongaren 's ivonds had ge voerd. Deze besprekingen hadden plaats in tegenwoordigheid van een vertegenwoordiging van het Zeeuws comité. In bedoeld gesprek heeft dr. Mansholt gesteld, dat de Nederlandse 17 Hongaren: „Wij willen niet naar kamp terug" Den Haag: „Niet? Dan terug naar Oostenrijk" overheid verantwoordelijk is voor de gang van zaken in de kampen. Zij moet een zeker gezag laten gelden en erop kunnen rekenen, dat bepaalde re gels in acht worden genomen. Niet overtuigd „Van de redelijkheid van deze ar gumenten waren de Hongaren niet overtuigd", aldus de heer Visser. „Het was hun niet duidelijk te ma ken, dat het hek van de dam zou zijn, als zij zich niet aan deze regels zouden onderwerpen. Het gevolg zou zijn, dat niemand meer blijft en ook de anderen het kamp verlaten". Daarom kan op dit moment niet ge treden worden in de mogelijkheid hen naar enig ander kamp over te bren- ;en. Dit standpunt werd volkomen ge teeld door de Ned. Fed. v. Vluchte lingenhulp. De beslissing omtrent de huisvesting in deze DUW-kampen is op het hoogste niveau in volledige over eenstemming met de Federatie geno men", aldus de heer Visser. Geen rancune Aan dit alles werd toegevoegd, dat nu het woord is aan deze groep vluch telingen zelf. Zij mogen direct terug keren. Bij de kampleiding bestaat geen enkele rancune. Als zij terugko men, zullen zij worden behandeld als of er niets gebeurd is. Doen zfj dit niet, dan blijft er voor hen maar één mogelijkheid over, n.l. terugkeer naar Oostenrijk. „Het hangt er nu maar helemaal van af welke invloed de onderen zullen kunnen uitoefenen op de jongeren. Een ander punt is echter, of deze groep, indien zij in het kamp terug keert, nog door de achtergebleven ka meraden zal worden geaccepteerd. Niemand heeft de garantie, dat zij zich rustig zullen houden", aldus de heer Visser. Bezwaren tegen pensions Sprekend over eventuele huisves ting in pensions, merkte de heer Visser op, dat daartegen bepaalde bezwaren bestaan. Allereerst komt dan de noodzakelijke gezagsverhou ding tot deze jongemannen in het gedrang. Voorts levert het screenen op politieke antecedenten moeilijk heden op. Ook het onmisbare peda gogische element lean minder goed tot zijn recht komen. De veel hogere kosten voor verblijf in pensions vormen een volgende moeilijkheid en tenslotte zal het bij verblijf in kampen aanmerkelijk ge makkelijker zijn te zorgen, dat de vluchtelingen op de juiste plaats in het arbeidsproces terechtkomen. (Vervolg op pag. 2). rijke kwesties. Nog slechts enkele da gen geleden plaatste Hatta zich dil metraal tegenover Soekarno, toen hi zeide, dat een analyse zou aantone: dat alle politieke anarchie, die thans bestaat, het gevolg is van een natia» nale revolutie, die niet op tijd werd beëindigd. Soekarno heeft herhaalde malen ver-, klaard, dat de Indonesische revolutlte niet voltooid zal zijn voordat West» Irian" deel is geworden van het Inda* nesische grondgebied en voordat dq koloniale economie plaats heeft ge* maakt voor een nationale economie. „Leider van het volk" Het Indonesische parlement heeft een resolutie aangenomen, waarin uit» drukking wordt gegeven aan de „gro». te dank en waardering voor de dien sten, bewezen aan staat en volk" dom) de afgetreden vice-president. Met uitzondering van de communis» ten, die Hatta voortdurend hebben aangevallen, hebben vertegenwoordf» gers van alle Indonesische politieke partijen de beslissing van Hatta ba» treurd. Enkele leden van het parite» ment voor de Islamietische partijen zeiden oprecht te hopen, dat Hatta een „leider van het Indonesische volk zal blijven". Emotieg Bij de behandeling van de resolutie kon een van de parlementsleden "ft vertegenwoordiger van een der klef» nere partijen zijn emotie niet lan» ger bedwingen en hij barstte in tra,-* nen uit. Een lid van de Islamietischi partij waarschuwde het parlement, di „er iets zou kunnen gebeuren na ha: aftreden van Hatta". Hij ging echtef niet op de bijzonderheden daarvan in. Dr. Hatta zal waarschijnlijk enige dagen gaan doorbrengen in het ber#> oord Megamendung, nabij de Puntjalf. Soekarno zal naar Bali vertrekken voor een vakantie van 10 dagen. V.S. zullen 21.500 Hongaarse vluchtelingen toelaten AUGUSTA (Georgia) V.S., 1 dec. - (Reuter) - President Eisenhower heeft medegedeeld, dat het aantal Hongaar se vluchtelingen, dat naar de Ver. Staten zal mogen emigreren, tot 21.500 is verhoogd. Dit is geschied om verlichting te brengen in het vluch telingenvraagstuk, waar Oostenrijk zich thans tegenover gesteld ziet. UTRECHT, 1 dec. - Achtmaal klonk vanmorgen het vastberaden „iegen het „ja, ik wil", tijdens een plechtig heid in de trouwzaal van het ge meentehuis te Zeist, waar vier Hon gaarse studentenpaartjes in het hu welijk traden. Het was een ongewone gebeurtenis dit collectieve huwelijk. Velen ver drongen zich voor het gemeentehuis, waarvan het Hongaarse dundoek wapperde. bruidspaartjes behoren tot de studentenvluchtelingen, die een voorlopig onderkomen hebben gevon den in het Doopsgezinde conferentie centrum „Heerenwegen". Een Amerikaanse B-52 bommen werper is vannacht, kort na het op stijgen, omlaag gestort en in brand ge vlogen. Alle tien inzittenden kwamen om het leven.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1