Milton Campbell, de beste all-round atleet van de Olympische Spelen Overstromingen teisterden Medan en honderden dessa's Wetenschappelijk onderzoek para normale geneeskunst noodzakelijk Zuidslavisch wapenonderricht aan Egyptenaren? Junglums Vele mensen verdronken, tabaksvelden vernield Australische „première" op de 100 meter vrije slag heren: 3 medailles Mogelijkheid voortzetting praktijken niet uitgesloten Tegenstellingen in V.N. verscherpt REUZE-BIET Geen Prol. Chr. B.LO.-school in Wesi Zeeuws-Vlaanderen Aan R.U. Ulrechi promoveerde G. Grootenhuis ie 's-Heer Arendskerke Aalsmeerder tuinder heeft nu bloeiend bedrijf in Canada SWEET Denen vormen bufferzone Uw keuze zal niet moeilijk zijn Opnieuw doden in Soerabaja Hulp voor Hongaren in Burghsluis Vrijdag 30 november 1956 ZEEIJWSCH DAGBLAD Pagina 4 Wereldrecordhoudster kogelstoten verslagen MELBOURNE, 30 nov. De Russin Galina Zybina, houdster van het wereldrecord kogelstoten en van de Olympische titel, heeft zich op het nippertje de zege in haar specialiteit zien ontgaan. Zij had haar Olympisch record met elk van haar zes worpen verbeterd en zich verre superieur aan haar concurrenten getoond. Men achtte haar reeds winnares toen Tamara Tychlevib, een van haar ploeggenoten, bij haar laatste poging de kogel 16.59 meter verstootte; zes centi meter verder dan Galina's beste prestatie op deze middag en slechts acht centimeter beneden het wereldrecord van Zybina. Daarmee was de strijd beslist. Een eveneens buitgewone prestatie werd verricht door de Australische Betty Cuthbert, die de 200 meter won in de tijd van 23.4 sec., hetgeen een evenaring van het Olympisch- en het wereldrecord betekende. Beide records staan sedert 1952 op naam van haar landgenote Majorie Jackson. De eindui' luidt: 1. en van het kogelstoten ilympisch kampioene Ta mara Tychkevitch (Rusl.) 16,59 meter (nieuw Olympisch record); 2. Galina Zybina (Rusl.) 16,53 meter; 3. Maria Werner (Duitsland) 15,61 meter. 200 meter dames Won de Australische Betty Cutberth de 200 meter dames vrij gemakkelijk, de strijd om de tweede en derde plaats leverde veel spanning op. De tijden die Christa Stubnick (Duits land) en de Australische Mariene Matthews maakten, bewijzen dit. De Duitse werd tweede met 23,7 sec., ter wijl de Australische met 23,8 sec. het brons veroverde. Kanowedstrijdeu De PvUssen Pavel Kharine en Grat- sian Botev wonnen met hun lange slag de eerste gouden medalje in de kano wedstrijden op het Wendoureemeer, die vrijdagmorgen zijn begonnen. Zij namen in de 10.000 meter twee-per- soons Canadians na ongeveer 2500 me ter de leiding om niet meer af te staan. Frankrijk werd tweede en de wereldkampioen Hongarije derde. De 10.000 meter eenpersoons Cana dians was voor de Roemeen Rottman, die eveneens bijna de gehele wedstrijd de boventoon voerde. Bij de finish had hij een halve minuut voorsprong op de Hongaar Parti. In de 10.000 meter KI en Kil was het krachtsverschil geringer dan in de Canadians. In de KI-klasse had de winnaar, de Zweed Gert Fredriksson, relden meer dan twee lengten voor sprong op de Hongaar Hatlaczky, die tweede werd. De Duitser Scheuer werd derde. Hongarije, Duitsland en Zweden wa ren ook betrokken, met Australië, in de spannende strijd in de 10.000 meter Kil. Pas tegen het einde van de race verzekerden de Hongaren Uranyi en Fabian zich van de winnende positie. Duitsland ging als tweede door de fi nish en Australië als derde. Florcttornooi Stralend van blijdschap nam de 28- Jarige Engelse Gillian Sheen, in het dagelijks leven tandheelkundige, de gouden medalje, die zij in het indivi dueel florettornooi voor dames had veroverd, in ontvangst. Het was niet gemakkelijk gegaan, want voordat zij zegevierde moest zij met de 18-jarige Roemeense studente Olga Orban bar reren. Gillian won dit duel met 4—2. De Roemeense won zodoende het zil ver. Het brons ging naar Renee Ga- rilhe (Fr.). Vrij piste De zege van de 23-jarige student in de economie, Pentti Linnesvuo (Fin land), in het nummer vrij pistool kwam zeer onverwacht. Want de jonge Fin kreeg te maken met zulke be roemde schutters als de Amerikaan Huelet Senner, de Olympische kam pioen 1952 en de wereldkampioen, de Rus Jassinski. De einduitslag van het nummer Vrij pistool (50 meter, 6 x 10 schoten) luidt: l. en Olympisch kampioen Lin- nosvuo (26 maal roos); 3. Oumarov (Rusl.) 24 maal roos; 3. Pinion (Ver. Staten), eveneens 24 maal roos. Spannende tienkamp De 22-jarige Milton Campbell uit Plainfield, New Jersey, heeft het In de tijd van 13 minuten en 39.6 sec. een nieuwe Olympische record-tijd heeft de Russische atleet Vladimir Kuts, die reeds eerder de 10.000 meter hardlopen won, op de Olympische spe len in Melbourne ook de 5000 meter gewonnen. Tweede op deze afstand Werd de Brit Gordon Pirie en derde diens landgenoot Derek Ibbotson. - De foto toont v.l.n.r. Pirie, Kuts en Ibbot son met resp. de zilveren, de gouden en de bronzen medaille, na de cere- steunen.' monle protocollaire. fraaiste atletieknummer van de Olym pische Spelen gewonnen, de tien kamp, en zich daarmee de beste all round atleet ter wereld van het ogen blik getoond. Met zijn totaal van 7937 punten verbteerde hij het Olympisch record van Bob Mathias, te Helsinki gemaakt (7887 punten) en hij zou waarschijnlijk ook Rafer Johnson's wereldrecord van 7985 punten hebben doen sneuvelen zonder zijn inzinking b(j het polstokhoogspringen toen hij 3.40 meter haalde. Ook de zilveren medalje ging naar de Ver. Staten: tweede werd John son (7587 punten) en derde de Rus Kouznetsov (7465). 100 m. vrije slag Olympisch kampioen op de 100 me ter vrije slag heren is geworden de Australiër Henricks, die deze afstand aflegde in de nieuwe Olympische re cordtijd van 55,4 sec. De zilveren me dalje van dit nummer werd eveneens door de Australiër veroverd, t.w. door Devitt (55,8 sec.), evenals trouwens het brons, dat naar Chapman (56,7 sec.) ging. 200 m. schoolslag Het nummer 200 meter schoolslag dames heeft een fraaie overwinning opgeleverd voor de Duitse Ursula Hap- pe, die het goud won met een tijd van 2.53.1. Tweede weird de Hongaarse zwemster Eva Szekely (2.54.8), terwijl de bronzen medalje eveneens naar Duitsland ging. Hij werd gewonnen door Eva Matia ten Eisen, die 2.55.1 voor zich liet afdrukken. Verzoek aan ministers AMSTERDAM, 30 nov. De raad van bestuur der stichting in zake het vraagstuk van paranormale geneeskunst en haar maat schappelijke betekenis heeft tot de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van justitie een adres gericht, waarin op deze bewindslieden een beroep wordt gedaan hun aandacht aan het vraagstuk der paranormale geneeskunst (magnetiseurs e.d.) als ge heel te geven en zich in het bijzonder te beraden óver de middelen, die nodig zijn om tot een grondig onbelemmerd onderzoek naar de wetenschappelijke achtergrond en naar de sociale aspecten van deze behandelingwijze te geraken. Gewezen wordt op de onbevredigen de situatie, die is ontstaan door de on houdbaarheid in onze tijden van de wet „regelende de uitoefening der geneeskunst".... een wet van 1 juni 1865. Wellicht zijn het meer dan vierdui zend magnetiseurs, die deze wet overtreden, hoezeer een deel van hen resultaten bereikt, die door justitie- autoriteiten niet (kunnen) worden ont kend, zodat bij de rechterlijke macht merkbaar onzekerheid en in het alge meen een onbevredigend rechtsgevoel optreedt. OBJECTIEF „Er moet iets worden gedaan", aldus de stichting. Allereerst moet een ob jectief wetenschappelijk onderzoek worden ingesteld, onafhankelijk van elke belangengroep, met medewerking van de paranormale genezers en hun Minister Luns (terug in Nederland): SCHIPHOL, 30 nov. „Op ieder gebied zijn de tegenstellingen in de Ver. Naties verscherpt", zo verklaarde minister Luns, die vanmorgen uit New York op Schiphol terug keerde. „Het Afro-Aziatische blok bezit een derde van het totaal aantal stemmen en is in staat iedere resolutie onmo gelijk te maken. Het was treurig te constateren hoeveel minder de kwes tie Hongarije in de V.N. ernstig werd genomen dan het Brits-Franse optre den in Egypte", aldus de bewindsman. Gevraagd naar de blanco stem van Nederland tezake van de resolutie za terdag j.l. door de Afro-Aziatische groep ingediend zei minister Luns, dat het tot op het allerlaatste ogenblik niet duidelijk is geweest welke hou ding Amerika zou aannemen. De kwestie Nieuw-Guinea komt naar de verwachting van minister Luns ze ker niet vóór januari 1957 bij de V.N. in behandeling. De bewindsman, spre kend over de Amerikaanse oliehulp, zei, dat hij „enige hoop heeft, dat de V.S. binnen niet al te lange tijd de olietoevoer naar Europa zullen onder- patiënten (die zich bijv. aan een psy- chodiagnostisch onderzoek moeten on derwerpen), waarvan de gegevens sta tistisch dienen te worden bewerkt, opdat de resultaten daarvan als een verantwoorde basis kunnen dienen van een definitieve wetswijziging. De aanvaarding van deze opzet impliceert, dat gevolg wordt gege ven aan de suggestie der stichting, n.l. dat door de minister aan de bonafide genezers onder bepaalde voorwaarden voortzetting van hun praktijk zonder gevaar met de straf rechter in aanraking te komen, wordt mogelijk gemaakt. TOETSEN Het resultaat van dit wetenschap pelijk pionierswerk zal, naar wordt gehoopt en verwacht, objectieve cri teria opleveren, waaraan de wette lijke toelaatbaarheid van magnetiseurs (en soortgelijke) praktijken en het ongehinderd voortwerken van de be oefenaren daarvan, kunnen worden getoetst. In de kringen van de leden der stichting en ook daarbuiten constateert men aldus mr. dr. In 't Veld, de voorzitter een kentering in de be oordeling en benadering van de para normale geneeskunst. De belangrijkheid van de medische zowel als van de maatschappelijke zijde van haar toepassing maken de thans gevraagde wetenschappelijke aanpak alsook het beschikbaar stellen van de fondsen daartoe noodzakelijk en een onbevooroordeelde sfeer in de publieke opinie hoogst gewenst. WISSENKERKE, 30 nov. Op het land van de heer F. M. van der Maas te Wissenkerke in de Torenpolder rooide de heer J. Wartel dezer dagen een reuze- biet; lengte 1.35 meter. Wie breekt het rekord? 0 Franse veiligheidstroepen hebben in het gebied van Tebessa in Algerije een konvooi met wapens voor de Algerijnse opstandelingen onderschept, dat uit Tu nesië afkomstig was. Bij gevechten met het escorte van de karavaan zijn 17 op standelingen gesneuveld en acht gevan gen genomen. BRESKENS, 30 nov. De commissie tot bestudering van.de mogelijkheid tot oprichting van één of meer B.L.O.-scho len voor debiele kinderen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen is er in geslaagd in een voor de leden der commissie aan vaardbare oplossing te komen. Er zal een openbare en een bijzondere (R.K.) B.L.O. school verrijzen. Door het bureau van de vereniging van Nederlandse gemeenten te Den Haag zijn de nodige gemeen schappelijke maatregelen genomen. Een aanvankelijk uitgewerkt plan voor een compromisschool voor de niet R.K. kinderen werd door de voorstanders van het Protestants Chr. onderwijs afgewe zen. UTRECHT, 30 nov. Aan de rijks universiteit te Utrecht is vanmiddag de heer G. Grootenhuis te 's-Heer Arendskerke tot doctor in de dierge neeskunde, op een proefschrift, geti teld: „Een statistisch onderzoek be treffende de voortplantingsstoornissen hij het paard". Het proefschrift van de heer Groo tenhuis, adjunct-directeur van de ge zondheidsdienst voor dieren te Goes, is een poging om langs statistische weg de problemen van de vruchtbaarheid bij het trekpaard in Nederland te be naderen. Van drie enquetes, welke in totaal 192 hengsten en 10545 merriën omvat ten, zijn de gegevens in code en ver volgens door T.N.O. op ponskaarten overgebracht. Door mechanische rubricering wer den uitkomsten verkregen, die na mathematische bewerking, tot be paalde conclusies leidden. Naast mi lieu-invloeden (voeding o.a.) blijkt vooral de erfelijke aanleg van de hengst en de merrie een grote rol bij de vruchtbaarheid te spelen. De promovendus komt er daardoor toe een aantal zobtechnische maatre gelen voor te stellen wat betreft re gistratie van fokgegevens en betrek king hebbend op de selectie van de fokdieren. Ingezonden mededeling. 6 jaar geleden trok Izaak de Wilde uit Aalsmeer naar Canada. Hij kwam als tuinman in dienst bij het bekende Chantecler Hotel in de Laurentian Mountains, ongeveer 70 km ten Noorden van Montreal. Nu heeft hij een eigen hoveniersbedrijf met 20 man personeel. In Canada probeerde Izaak de Wilde talrijke sigarettenmerken. Een goede bekende, „Sweet Caporal", werd zijn Iijfmerk. „Ik rook teveel", zegt hij. „ongeveer twee pakjes per dag. „Sweet Caporal" is de enige sigaret, waarbij ik geen last heb van mijn keel". Originele verklaring ligt ter inzage. Nederland het beste aan Canada, Canada schenkt toet beste aan Nederland q^POI?4^ Tegenspraak V.N. woordvoerder NEW YORK, 30 nov. (Reuter). - Een woordvoerder van de Ver. Naties heeft de berichten tegen gesproken volgens welke Zuid- Slavische militairen, die deel uit maken van de politiemacht in Egypte, Egyptenaren hebben op geleid in het hanteren van wa pens. Te Port Said is officieel medege deeld, dat het opperbevel van de Brit se en Franse troepen een klacht bij de V.N. heeft ingediend over „oefenen van Egyptenaren in het gebruik van vuurwapenen" door de te Aboe Soeeir, nabij Ismailia gelegerde Zuidslavische troepen. Deense troepen hebben vrijdagoch tend het niemandsland tussen de Brit se en de Egyptische strijdkrachten ten zuiden van Port Said bezet. De Denen vormen over een afstand van 700 meter een bufferzone tussen de Britten en de Egyptenaren. Dit nie mandsland ligt circa 32 km van Port Said. Voorts verwacht men, dat een Zweedse afdeling binnenkort naar Port Foead zal gaan, dat door de Fransen is bezet. Een V.N.- oordvoerder maakte be kend, dat Nederlandse en Deense ber gingsschepen op weg zijn naar het Suezkanaal om onder auspiciën van de V.N. opruimingswerk te verrichten. Dit is een eerste maatregel in afwach ting van voltooiing der plannen om met behulp van de V.N. het kanaal van obstakels te zuiveren. Ingezonden mededeling. Wat Uw smaak ook is, modern of klassiek, bij de Junghans collectie zult U zeker aantreffen wat U zoekt. Junghans brengt een serie pendules In elke stijl, geschikt voor elk Interieur, Stuk voor stuk staaltjes van verfijnd vakmanschap. Luister bl) Uw leverancier eens naar de Junghans pen* dulei met MEMBRAAM gong. Een verrassend nieuw r-u-i-m-t-e-l-ij-k geluid. Rivieren traden buiten hun oevers Emigranten met feestdagen in Nederland ROTTERDAM, 30 nov. Onge veer 800 naar Amerika en Canada ge ëmigreerde Nederlanders zijn vanoch tend met de „Maasdam" van de Hol- land-Amerika Lijn aangekomen om de feestdagen hier te vieren. De speciale reis werd van Halifax af meegemaakt door Sint Nicolaas en Zwarte Piet. SOERABAJA, 30 nov.. (ANP). - Het aantal slachtoffers van opgezweepte menigten in Soerabaja, die voorbij gangers aanvallen op verdenking „kui tenprikker" te zijn, is vrijdag tot tien gestegen. De stad leeft sinds de vorige week, toen de eerste berichten bij de politie binnenkwamen over maniak ken, die meisjes en vrouwen met spel den in arm of been prikken, in een angstpsychose. Tot de tien slachtoffers, die door woedende menigten werden vermoord na te zijn geslagen en ge trapt, behoren ambtenaren, politie agenten en straatverkopers. De directeur van het gemeente-zie kenhuis heeft bekend gemaakt, dat tot dusverre 70 personen, die waren ga- stoken, zich hebben aangemeld voor 'n medische behandeling. In geen van deze gevallen bleek vergiftiging en opname was niet nodig. De burge meester heeft een spoedvergadering belegd met politie-autoriteiten en ambtenaren van de gezondheidsdienst om maatregelen te bespreken om de spanning in de stad te verminderen. HAAMSTEDE, 30 nov. Op initia tief van de burgemeester heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt zoveel mogelijk hulp te verle nen aan- en de belangen te beharti gen van de Hongaarse vluchtelingen in het woonoord Burghsluis, In het comité, waarin alle richtingen ver tegenwoordigd zijn en voorts een bij zondere plaats is ingeruimd voor da afdeling westelijk Schouwen van het Rode Kruis en 't Groene Kruis heb ben zitting; uit Haamstede: mevr. M. Stenger-Jansen; mevr. Van Waveren- van Egmand en de heer M. C. Mali- paard; uit Burgh: mevr. N. Boot-Fok ker; jhr. A. van Citters en de heer N. H. Lijsen en uit Renesse: mej. A. C. Houtman (secretaresse) en dr. H. J. Simons. Het comité, dat over het algemeen een coördinerende taak heeft wil een schakel vormen tussen de Hongaarse gasten en de kamplei ding van het woonoord enerzijds en de bevolking anderzijds. DJAKARTA, 30 nov. (ANP). Medan, de hoofdstad van Noord- Sumatra, en honderden omliggende dessa's zijn donderdag door een zware overstroming getroffen. Medan staat voor tweederde onder water en het leven in de stad is totaal ontwricht. Zeventien mensen hebben volgens de eerste berichten het leven verloren. Gevreesd wordt, dat het aantal doden veel hoger zal zijn. De ramp is veroorzaakt, doordat de treden als g'olg van de buitengewoon Deli-rlvier buiten haar oevers is ge- hevige regens van de laatste dagen. Vrijdagochtend regende het nog steeds in Medan. In vele delen van de stad staat het water een meter hoog en het is mogelijk, dat het nog verder stijgt. Het zwaarst zijn de dessa's langs de weg van Medan naar Belawan ge troffen. Ooggetuigen in Medan vertelden, dat enige van de dessa's aan de weg zo onverwacht door de watermassa's werden overvallen, dat hen niets an ders restte dan voor hun leven te bid den. VEEL VEE VERDRONKEN. In Gelungar zijn volgens de be richten zes personen omgekomen. Een aantal huizen bezweek onder de druk van het kolkende bruine wa ter, dat met grote snelheid in de richting van de zee stroomde. In twaalf districten rondom Medan hebben honderden stuks vee de dood gevonden. Een aantal Nederlandse tabakson dernemingen en -velden met gewassen staan geheel onder water. Het hoofd van de politie in de residentie Lang- kat, Jusuf, is verdronken, toen hij trachtte de bevolking van de dorpen Binjei, 30 km ten zuiden van Medan, te bewegen hun woningen te verlaten om te worden geëvacueerd. De boot, waarmee hij over de ondergelopen velden voer, sloeg om. Ook uit Deli Serdang, ten noorden van Medan, komen berichten binnen over overstromingen. Inmiddels zijn berichten ontvangen, dat het water in de overstroomde ge bieden zakt. Nader is gemeld, dat zes rivieren buiten hun oevers zijn ge treden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4