AMERIKA BIEDT WEST-EUROPA OLIE AAN Grootst mogelijke hulp toegezegd Hongaarse vluchtelingen verlieten uit protest kamp Biggekerke Olie duurder in Nederland Syrië vreest aanval van Britse, Franse en Israëlische troepen protestants-christelijk dagblad voor zeeland Om ernstig tekort te boven te komen Radarsysteem Nieuwe Waterweg in gebruik gesteld 100.000 Kansen om te vluchten steeds moeilijker voor Hongaren Sritse en Franse eigendommen worden in beslag genomen Bomaanslagen in Algerië Vier militairen wisten niet dat Japan de oorlog had verloren „Zondagsrijders" voor de rechter Wapens uit Rusland Nagy in de gevangenis? Joodse goederen niet Britten en Fransen met Kerstmis uit Egypte Fiscus vraagt teveel van ongehuwden Kritiek op bedden van stro, iochi en vochi Commissaris der Koningin zal trachten huisvesting te regelen Zijn jonge Hongaren „over hun toeren Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987. adm. 2970), Giro 274289. Kanioi ..üddelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009. Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: OncWbaan Le Cointre N.V., Goes. AD t 0,52 per week, 2,20 per n.. 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad WAAROM ALLE JANNEN NIET? (Zie pag. 5) 12e Jaargang No. 3567 VVnd. hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 1 december 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.29 u., onder 16.31 u. Maan op 8.29 u., onder 16.45 u. Hoogwater zondag 2 december: Vlissingen 1.40 u. 2.20 m., 13.57 u. 2.15 m.; Terneuzen: 2.11 u. 2.35 m.; 14.25 u. 2.229 m. Wemeldinge: 3.25 u. 1.80 m.: 15.41 u. 1.70 m. Zierikzee: 3.11 u. 1,54 m.; 15.29 u. 1.44 m WASHINGTON, 1 dec. Reuter. De Amerikaanse regering heeft vrijdag het noodplan in werking gesteld, dat bedoeld is om West- Europa te helpen het ernstige olie tekort, dat het gevolg Is van het sluiten van het Suezkanaal, te bo ven te komen. Met goedkeuring van president Eisenhower werd aan vijftien Amerikaanse olie maatschappijen toestemming ver leend haar inspanningen om mede in dit olietekort te helpen voor zien, te coördineren. In een mededeling van het bu reau voor defensiemobilisatie werd verder gezegd, dat het bestaande probleem in feite een vervoers vraagstuk is. Het aantal tanksche pen, dat beschikbaar is om olie te 's-GRAVENHAGE, 30 nov. De Nederlandse oliemaatschappij en hebben zich genoodzaakt gezien de verkoopprijzen van hun pro- dukten terstond te verhogen. In overleg met de minister van eco nomische zaken zal deze verho ging voor de voornaamste produk- ten met ingang van 1 december 1956 bedragen: autobenzine 1,6 ct per liter, petroleum 2,25 cent per liter, gasolie en huisbrandolie 2,35 cent per liter, stookolie 34,50 per 1000 kg. ROTTERDAM, 1 dec. De eerste overtreders van het zondagsrijverbod hebben zich gisteren voor de econo mische politierechter te Rotterdam te verantwoorden gehad. De 40-jarige arts A. H. uit Rotter dam werd conform de eis veroordeeld tot f 80.boete of twintig dagen hechtenis, omdat hij zijn schoonouders per auto naar de trein gebracht had. Aangehouden werd de zaak tegen de 25-jarige gemeenteambtenaar J. de J., die een ambtelijk bevel had gekregen om iemand te halen in Barendrecht. Verder stond terecht de 52-jarige kinderarts H. R., die naaf een con gres in Utrecht ging en zijn auto be schikbaar moest hebben omdat hij dienst had. De officier was het hier mee niet eens en eiste f 10.of vier dagen hechtenis. Vonnis conform. De 36-jarige vertegenwoordiger M. A van L., die niet was verschenen, werd conform de eis veroordeeld tot f 100.of twintig dagen, omdat hij van Breda naar Rotterdam gereden vinden zich bijna 30.000 kinderen on- was met drank voor een nachtclub, der de 14 jaar. Prins Bernhard voerde eerste gesprek Koningin vergat jarigen niet HILVERSUM, 1 dec. H. M. Ko ningin Juliana heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan Hilversum. Zij bezichtigde een flatgebouw, een bejaardencentrum en het sanatorium Zonnestraal". Twee bejaarden, die gisteren jarig waren, ontvingen van de vorstin een trommeltje koekjes, In het sanatorium kreeg een jarig jongetje een blokkendoos. WENEN, 1 dec. (A.F.P.) Giste ren is de 100.000e Hongaarse vluch teling over de Oostenrijkse grens ge komen. Meer dan één procent van de Hongaarse bevolking heeft nu een toevlucht in Oostenrijk gezocht. Onder de 100.000 vluchtelingen be- vervoeren, Is niet voldoende. De V.S. zullen West-Europa zo veel mogelijk helpen. Er werden geen cijfers genoemd, maar ge woonlijk betrouwbare kringen raamden, dat onder het noodplan de Verenigde Staten ongeveer 1,1 miljoen barrels olie per dag uit het westelijk halfrond aan West-Euro pa zullen leveren. In Engeland en Frankrijk is het be sluit van Eisenhower met grote in stemming ontvangen. Frankrijk heeft gisteren eveneens een Russisch aanbod voor het leveren van olie aanvaard. Minister Samkalden meent, dat de uit de gevangenis te Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers voorlopig niet zul-1 len worden uitgeleverd. NEW YORK.l dec. Reuter. De Syrische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Teinedden, heeft vrij dag op een persconferentie in New York de beschuldiging geuit, dat Israëlische troepen versterkt met Franse eenheden en Britse officie ren en deskundigen in Israël wor den samengetrokken voor een „aanval" op Syrië. In Londen is gisteren door minister Ltoyd en de Turkse waarnemende mi nister van buitenlandse zaken van ge dachten gewisseld over de rol die Egypte speelt bij de crisis in het Mid den-Oosten. Uit diplomatieke kring verluidt, dat Turkije zich grote zorgen EISENHOWER Olie voor Europa Mijnenvelden langs de grens Z. K H. Prins Bernhard heeft vrij dagmiddag het radarsysteem van de Nieuwe Waterweg geopend. Alvorens de Prins aan boord van de „Eras mus" het radarnet in werking stelde, bracht hij een bezoek aan de radar- blokpost in Hoek van Holland, van waar hij telefoneerde met een bin nengekomen schip, zoals de foto laat zien. DE BILT ZEGT: Plaatselijk neerslag Veel bewolking met plaatselijk eni ge regen, hier en daar voorafgegaan door sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Van het noordwesten uit stijging van temperatuur. LONDEN, 30 nov. (Reuter). In de Egyptische staatscourant is een bevel tot inbeslagneming van Britse en Franse eigendommen in Egypte afgekondigd. Geld en eigendommen van Britten en Fransen in Egypte kunnen in be- »lag genomen worden. De Egyptische minister van binnen landse zaken heeft geruchten tegen gesproken, volgens welke Egypte van plan is de eigendommen van Egypti sche Joden in beslag te nemen. WENEN, 1 dec. Reuter. De Russen hebben nagenoeg de gehe le grens onder hun controle. Zij leggen in de grensstrook mijnen omdat de Hongaarse regering het wegtrekken van arbeidskrachten zoveel mogelijk wil tegenhouden. In Boedapest werd gisteren be kendgemaakt, dat er voorlopig géén paspoorten meer zullen wor den uitgereikt en dat er geen nieu we aanvragen in behandeling zul len worden genomen. Volgens reizigers bestaat de na tionale militie die door de rege- ring-Kadar wordt gevormd, voor namelijk uit beroepsofficieren van de politie en het leger. De Honga ren menen echter, dat ook veel le den van de voormalige geheime politie worden opgenomen. Nagy in gevangenis? De correspondent van 't blad „Neues Oesterrech" te Boedapest meent te we ten, dat oud-premier Nagy in een voor malige militaire gevangenis in de Hon gaarse hoofdstad wordt vastgehouden. Volgens te Wenen ontvangen berich ten heeft de arbeidsraad van Miskolo, nen werven een belangrijk weg- en spoorweg knooppunt in Noord-Hongarije, tegen over de Russische garnizoenscomman dant de omliggende provincie Borsod tot „onafhankelijke republiek" ver klaard, die de door de Russen gesteun de regering-Kadar niet erkent. De Rus sische bevelhebber zou hierop hebben gezegd: „Dat kan mij niet schelen, zo lang mijn militairen met rust worden gelaten". "volgens andere berichten zoeken de Russen in grotere provinciesteden win terkwartieren op. Vluchtelingen tegen gehouden Radio-Boedapest maakte bekend, dat sinds donderdagavond achttienhonderd personen, die op weg waren naar de Oostenrijkse grens, door de politie zijn tegengehouden. Het waren vooral jon geren beneden de dertig jaar, van wie er verscheidene werden aangehouden wegens „terroristische of criminele ac tiviteit". aldus de regeringsradio. Onder de 32.000 arbeiders van een fabrieksvoorstad van Boedapest, heeft de Hongaarse socialistische arbeiders partij de nieuwe naam waaronder de communistische party optreedt tot dusver slechts 360 aanhangers kun- Overeenstemming bereikt LONDEN, 1 dec. Reuter. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, heeft vrijdag bij zijn besprekingen met zijn Britse ambtgenoot, Selwyn Lloyd, over eenstemming bereikt over het pro gram en de voorwaarden van de terugtrekking der Brits-Franse troepen uit Egypte. Diplomatieke waarnemers gelo ven, dat, behoudens nieuwe ernsti ge ontwikkelingen in het Midden- Oosten, de Brits-Franse troepen met Kerstmis Egypte verlaten zul len hebben. ORAN, 30 nov. (A.F.P.) Drie en twintig personen zijn gedood en vijf tien gewond door het ontploffen van bommen in twee gebouwen te Nedro- mah in Algerië. Een van de bommen vernielde een bakkerswinkel, een levensmiddelen pakhuis en een etage van een flat gebouw. De tweede bom ontplofte in het huis van een rabbijn. maakt over Syrië, waarmee het een gemeenschappelijke grens van 800 km heeft. Er zijn berichten geweest over de aankomst van veel Russische wa pens in dat land, terwijl het leger maar 25.000 man sterk is. Minister Hofstra meent: Maar voorlopig verandert er toch niets 's-GRAVENHAGE, 30 nov. Mi nister Hofstra is van mening, dat het tarief van de loon- en inkomsten belasting voor ongehuwden herziening behoeft. Hij acht het evenwel niet verantwoord een dergelijke belasting vermindering te verwerkelijken onder de huidige omstandigheden, die tot een beperking van de bestedingen nopen. Wel is hij bereid, zodra de omstandigheden zich wijzigen a#u zo'n herziening een hoge mate van prioriteit te geven. Dit deelt de minister mee in zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer over de begroting van 11- nanciën voor 1957. De minister zegt daarin ook, dat verlaging van de pro gressie van de Inkomstenbelasting thans niet in overweging kan worden genomen. Churchill is gisteren 82 jaar ge worden. Hij ontving veel geluk wensen. IniK—rolen Mededeling (adv.) NAXIl KODEN- CA STAALWARENf AgSIIKEN Tl Ztv£N»E»G6* Elf jaar in de rimboe.... TOKIO, 1 dec. Reuter. „Het spijt me, maar ïk heb nog nooit van een atoom- en waterstofbom gehoord", zei vrijdagmorgen de vroegere luitenat Jamamoto van 't voormalige keizerlijke Japanse le- Watersnood in Italië IRVIGO (Italië), 30 nov. (A.F./ Reuter). Italiaanse brandweerlie den en militairen hebben vrijdag meer dan 300 mensen gered, die in een benarde positie verkeerden toen een dijk aan de Adriatische Zee het door een hevige storm had begeven en het vissersdorpje Pila in de Po- Delta ruim anderhalve meter onder water kwam te staan. MIDDELBURG, 30 november. Een negental Hongaarse vluch telingen allen ongetrouwde jongemannen heeft vanmorgen uit protest tegen de huisvesting en de verzorging het DAW-kamp te Biggekerke, waar zij sinds donderdagmiddag vertoefden, verlaten en is naar Middelburg gegaan. In de loop van de middag is hun voor beeld door een viertal andere vluchtelingen gevolgd. De eerste groep, die men nog heeft getracht te overreden in 't kamp te blijven, is met een vrachtauto naar Middelburg gelift, de tweede groep maakte ge bruik van de lijnbus. De negen hebben, na enige tijd op het politie bureau te hebben vertoefd, het verdere deel van de dag en de nacht doorgebracht ten huize van mr. J. A. Dumon Tak aan het Molen water, wiens Hongaars sprekende huishoudster was verzocht als tolk op te treden, toen de mannen in het politiebureau waren. middellijk ander brood beschikbaar was, rezen daarover klachten. Uit het kamp Na enige aarzeling hebben de negen die een wat oudere vluchteling min of meer tot hun leider hadden gekozen het kamp verlaten. Zij schenen voornemens te zijn naar Utrecht te gaan, maar de vrachtauto, die hen meenam, ging niet verder dan Middel burg. Tegenover de politie verklaar den zij in geen geval naar Biggekerke te zullen terugkeren. Via de vrouwelij ke tolk brachten zij hun grieven over. Een medewerkster van de Stichting Zeeland heeft ook nog getracht haar bemiddeling te verlenen, maar succes leverde dit niet op. Daarna heeft mr. Dumon Tak, die door zijn huishoudster van het gebeurde in kennis was ge steld, de vluchtelingen mee naar zijn hui* genomen. Daar hebben rij brood De Hongaren waren slecht te spre ken over de wijze, waarop zij in het kamp waren ontvangen en gehuisvest. In Utrecht zou men hun hebben ge zegd, dat zij nu drie weken naar Zee land gingen om daar geheel uit te rus ten. Zij hadden kritiek op de bed den van stro en wensten verwarmde slaapkamers. Ook vonden zij, dat de barakken .waarin zij moesten verblij ven, te vochtig en te tochtig waren. Niet allen bleken begrepen te hebben, dat zij gisteravond brood voor twee keer ook voor vanmorgen had den ontvangen. Toen zij vanmorgen tot de ontdekl king kwamen, dat zij gisteravond hun portie voor de andere morgen al hadden opgegeten «n er niet on- met worst gegeten en des avonds gou lash. De meesten hunner waren erg vermoeid en hebben lange tijd gesla pen. „Opposanten" Naar aanleiding van deze bijzonder trieste gebeurtenissen hebben wij een gesprek gehad met de kampleiding te Biggekerke. Men deelde ons mede, dat reeds onmiddellijk na aankomst bleek, dat er onder de vluchtelingen enkele „opposanten" waren die getracht heb ben zich een zo groot mogelijke aan hang te verwerven. Een hunner kreeg ook zitting in de kampraad, maar ver trok vanmorgen als aanvoerder van de negen. Onder de zeer heterogene groep in het kamp is het onderlinge wan trouwen groot, aldus werd ons ver- klaard. Ernstiger is nog, dat hoe kan het ook anders? deze jonge kerels door hetgeen zij hebben meegemaakt geheel „over hun toeren" zijn, op enkele gun stige uitzonderingen na. Daar komt dan nog bij, dat hun in Utrecht bepaal de beloften zijn gedaan. Ook het feit, dat zij in een „uithoek" en in een kamp zijn terechtgekomen, schijnt tot de moeilijkheden te hebben bijgedragen. Twee groepen? Volgens de kampleiding moet het grootste gedeelte van de negentig Hongaarse vluchtelingen in het kamp van het optreden der „opposanten" niets hebben. Er schijnt sprake te zijn van twee min of meer tegenover el kaar staande, groepen. Uit gesprekken met sommige Hongaarse jongemannen zou duidelijk zijn gebleken, dat zij on waarheid spreken. Onbewust waar schijnlijk, maar als gevolg van de com munistische druk, waaraan zij zovele jaren hebben blootgestaan en waar door zij de leugen voor de waarheid zijn gaan aanzien. Een onoverkomenlijke moeilijk- (vervolg op pag. 2) ger tot verslaggevers in Tokio, toen hij en drie van zijn lotgeno ten van een schip stapten, dat hen van de Philippijnen naar Zuid-Ja pan had gebracht. In oktober van dit jaar hadden zij zich aan de Philippijnse overheid over gegeven na elf jaren in de rimboe van het Philippijnse eiland Mindoro te hebben geleefd. Jamamoto verteld» dat hij en zijn drie vrienden de enig» overlevenden waren van een comman do, dat in 1944 opdracht kreeg een Amerikaans vliegveld op Mindoro aan te vallen. De aanval was echter afge slagen en zij hadden zich, levend van wat de natuur opleverde, in de wilder nis verborgen gehouden. Hij kon niet geloven dat Japan de oorlog had ver loren en zei tot een Japanse radio-ver slaggever: „Ik heb de oproep van d» keizer om de wapens neer te leggen nooit gehoord". OFFICIEEL COMMENTAAR 's-GRAVENHAGE, 1 dec. Van de zijde van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid deelde men naar aanleiding van de door verschei dene Hongaarse vluchtelingen over het kamp Biggekerke geuite klachten mede, dat men de indruk had dat de opposanten onder leiding stonden van één centrale figuur, die reeds in Oos tenrijk, en ook in Nederland, had ver teld, dat hij in Hongarije illegaal kranten uitgaf. Hij had voorts verteld, dat hij in Oostenrijk veel beter was gehuisvest dan in Nederland en daar beter verzorgd werd. De groep opposanten maakte er bezwaar tegen dat zij niet konden werken. Men is nogal teleurgesteld over de houding van deze kleine groep vluchtelingen (dertien in to taal) en ook hun eigen landgenoten, die nog in het kamp verblijven, heb ben te kennen gegeven zich in dit opzicht van hen te distanciëren. De Tweede Kamer heeft gister middag met 94 tegen 9 stemmen het wetsontwerp tot aanpassing van de ambtelijke pensioenen aan de Alge mene Ouderdomswet aangenomen. Slechts de fracties van de C.P.N. en de S.G.P. alsmede de heer Weiter (kath. v.) stemden tegen. Bij de directie voor de arbeids voorziening zijn in totaal 808 aanvra gen van werkgevers ontvangen met circa 4250 arbeidsplaatsen voor Hon gaarse vluchtelingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1