4.- Gillette I I Wetsontwerp op het voortgezet onderwijs komt over enige tijd Gillette Rocket Export; grondslag voor onze welvaart en werkgelegenheid Federatie V.V.H. vierde haar eerste lustrum MAX FACTOR Vrouwen Russisch protest in Wenen Creme Puff Minister Cals antwoordt Tweede Kamer Bezetting der kweekscholen geeft reden tot voldoening max Factor's yx Noties van Britse conservatieven Intrede Ds. C„ van Nes in Kralingen Maatregelen om stijging kostenpeil te voorkomen Belangrijke taak bij B.B. HET VOLLEDIG HOLLYWOOD Assortiment Arrestaties op Malakka van MAX FACTOR HOLLYWOOD Strijd in Algerije laait weer op Diamantmijn onder winkelvloer Vrijdag 30 november 1956 7F.EIIWSCH DASBIAD pagina 9 DEN HAAG, 29 november. De voorlopige redactie van een wetsontwerp op het voortgezet onderwijs, omvattende het gehele onderwijs tussen het gewoon lager (basis-onderwijs) en het aan de universiteiten en hogescholen gegeven onderwijs, is thans gereed. Voorts zal de Staten-Generaal binnenkort een wetsontwerp bereiken o.a. inhoudende het tot regel maken van de zesjarige school voor gewoon lager onderwijs. Dit deelt minister Cals mede in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De minister ls van mening, dat het wenselijk is binnen niet al te lange tgd te geraken tot de invoering van een partiële vormingsplicht gedurende één of meer jaren na de leerplichtige leef tijd. Hl) acht dit noodzakelijk om de overgang van het beschermende school milieu naar de zelfstandige maatschap pelijke werkzaamheid zo gunstig moge lijk te laten verlopen. Deze vormingsplicht vormt een ge schikte aanloop tot de verlenging van de leerplicht voor volledig dag onderwijs, die, gezien het tekort aan docenten en gebouwen, Inderdaad niet op korte termijn is te verwezenlijken. Onderwijzerstekort Ten aanzien van de behoefte aan on derwijzers bij het lager onderwijs kan de minister mededelen, dat een herzie ne prognose nagenoeg gereed ls. In het bijzonder ls daarin aandacht besteed aan het ulo. De maatregelen, welke hij tot verlichting en op de duur tot op heffing van het tekort aan bevoegde docenten voor alle takken van onder wijs heeft getroffen, zijn eveneens vol doende. De minister merkt op, dat de bezet ting der kweekscholen alleszins rede nen tot voldoening geeft en dat het aantal studerenden voor middelbare akten sinds 1952 zeker met 100 pet. Is gestegen. De minister overweegt door middel van affiches en advertenties de aan dacht op betrekkingen bij het onder wijs te vestigen. Schoolbouw Voor 1957 hebben de inspecteurs ten behoeve van het lager onderwijs c.a. 4100 lokalen aangevraagd, n.l. c.a. 1600 lokalen voor nieuwe wijken, c.a. 2000 voor vervanging en c.a. 500 voor uit breiding. Ten behoeve van het open baar en het bezonder onderwijs ztjn resp. aangevraagd 1100 en 3000 loka len. Van de genoemde 2700 lokalen, die ten behoeve van het lager onderwijs voor nieuwbouw en uitbreiding ztjn aangevraagd, kunnen er echter slechts c.a. 600 worden toegewezen. Voor vervanging kan slechts bij uit zondering toestemming worden ge geven. Een regelingsvoorstel tot herziening van de onderwijzerssalarissen ls opge steld. Dit zal binnenkort in de bijzon dere commissie voor georganiseerd overleg voor het lager onderwijs aan hangig worden gemaakt. Hierbij wordt ook aandacht aan de positie van school hoofden gewijd. Centrale commissie De minister acht het van zeer veel Mang, dat een centrale onderwijscom missie tot stand komt. De tegenwoor dige bijzondere commissies voor georga niseerd overleg kunnen, al dan niet na enige wijziging, als subcommissies van de centrale onderwijscommissie funge ren. Gezien de zeer nauwe samenwerking van de salarisregellngen voor het ulo, glo en blo, heeft hg echter bezwaar re gen het instellen van bijzondere com missies voor elk dezer takken van on derwas. Noch de opzet, noch de besprekin gen met de initiatiefnemers hebben bfl de minister de gedachte doen rijzen, dat het de bedoeling is de nationale raad voor het onderwijs de plaats te doen Innemen van de organisaties, welke thans de geestelijke groeperin- fen op onderwijsgebied vertegenwoor- lgen. Teneinde het de initiatiefnemers mo gelijk te maken de voorbesprekingen tot een einde te brengen en hun plan nen te concretiseren, heeft de minister hun een bedrag van f 1200 ter beschik king gesteld voor de noodzakelijke uit gaven, die met vergaderingen gepaard gaan. Spoedcursussen De resultaten van de spoedcursus sen zijn zeer bevredigend. Van de 1853 cursisten zijn er 1823 geslaagd. Hiervan waren eind oktober reeds 1634 (d.i. bijna 90 pet.) daadwerke lijk bij het onderwijs werkzaam. 70 van hen zijn in militaire dienst opgeroepen. Van 31 stond de benoeming op een later tijdstip reeds vast, terwijl van 32 anderen bekend was, dat zg ernst maakten met het solliciteren. Op goede gronden mag dan ook woraen aangenomen, dat het uiteindelijk ren dement van deze spoedcursussen onge veer 95 pet. zal bedragen. Over de plannen tot verlenging van de cursusduur van de vijfjarige hbs luidden de reeds ingewonnen adviezen zeer verschillend. Een advies van het rectorencollege geeft aanleiding tot na dere studie. Een beslissing zal spoedig worden genomen. Nijverheidsonderwijs Op grond van de geboortecijfers al leen, dus ongeacht andere factoren zo als stijging van de belangstelling en de invoering van de driejarige cursus, die de bezetting kunnen beïnvloeden, mag verwacht worden, dat de bezetting der lagere technische scholen op 1 januari 1962 met c.a. 23.000 leerlingen zal zijn gestegen, vergeleken bij 1 oktober 1956 Voor de meisjesscholen is op grond van de geboortecijfers te verwachten, dat de bezetting op 1 januari 1961 met c.a. 20.000 leerlingen zal zijn gestegen. In hoeverre de uitbreiding van het aantal studenten tot de oprichting van nieuwe universiteiten of hogescholen zal moeten leiden is nog in studie. In deze studie zullen uiteraard ook het gebrek aan ruimte in de universiteits steden, alsmede overwegingen van doel matigheid en efficiency worden betrok ken. Het ligt niet ln het voornemen van de minister een vergoeding ln de vorm van studieloon ln overweging te ne men. Aan Jongeren, die het vhmo vol gen, worden reeds rljksstudletoelagen verleend. Het komt hem voor, dat met zonder meer kan worden gesteld, dat studen ten uit nlet-unlversltalr gevormde ge zinnen bfl hun studie steeds grotere moeilijkheden ondervinden dan diege nen, wier ouders een academische op leiding hebben genoten. Ingezonden Mededeling «Adv.) CREME PUFF maakt verder zoeken naar het ideale geschenk overbodig. Deze meesterlijke creatie van Max Factor staat bovenaan het verlanglijstje van elke vrouw. crème make-up basis I tY^VYl O It 1 T T" en poeder in «én! V_/l V^i A ±V3 J_ Llll Creme Pull (handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood creamy powder make-up. MAX FACTOR HOLLYWOOD - IMP. MARFAC N.V., HUDDE8TRAAT 5. AM8TBRDAM LONDEN, 29 nov. (A.F.P.) Dertig conservatieve leden van het Britse Lagerhuis hebben een motie ingediend, waarin zij hun vreugde uit spreken over de door president Eisen hower afgelegde verklaring, dat het bondgenootschap tussen de Ver Sta- ÏJj?.'. Frankrijk en Groot-Brittannië blijft bestaan ondanks de huidige verschillen van opvatting. In de motie wordt ook aangedron gen op versterking van de N.A.V.O. Met deze motie hebben deze dertig conservatieven een tegenwicht trach ten te vormen tegen de door 100 an- ,rePartijgenoten ondertekende re solutie, waarin de Ver. Staten ervan beschuldigd worden, dat zij door hun houding tegenover de Suezkwestie het Atlantisch verbond in gevaar hebben gebracht. ROTTERDAM, 28 nov. Ds. C. van Nes, directeur van de Stichting voor Geref. Maatschappelijk Werk, en tot voor kort Geref. predikant te Me- liskerke, heeft in de Jeruzalemkerk zijn intrede gedaan als predikant van de Geref. Kerk te Kralingen. Ds. H. Kakes trad als bevestiger op. Deze schetste voornamelijk het massapro bleem, zoals de Bijbel dat beschrijft, als het gaat over herderloze schapen. Ds. Van Nes koos voor zijn intree- predikatie als uitgangspunt Matth. 9 37 en 38. „De oogst is wel groot, maar de arbeiders zijn weinigen. Bidt daar om den Here des oogstes, dat Hij ar beiders uitzendt in Zijn oogst", het geen hij toepaste op de hulp, die de mensen kunnen tonen in de leniging van de nood, waarin de naaste ver keert. Namens het gemeentebestuur, de diaconie, de classis en de Stichting Kerkelijke Sociale Arbeid der Ned. Herv. Kerk, hebben verschillende sprekers ds. Van Nes, die tevens als diaken werkzaam zal zijn, aan het einde van de dienst met woorden van lof en waardering toegesproken. Ingezonden mededeling. Hel doet er niet toe dot hij al een apparaat heeft. Ik geef hem zo'n nieuwe Gillette - dan is hij weer bij. De Gillette Rocket in mooi etui, is een snelwerkend apparaat dat met één draai open is. Er is een dispen ser bij (met een vakje voor de niet meer te gebruiken mesjes) en 4 blauwe Gillette mesjes. Alles wat hij nodig heeft om de gehele dag fris en schoon geschoren te zijn, ook 's-avonds nog. Een „goeie morgénbegint niet Gillette! Min. van Economische Zaken is van oordeel: DEN HAAG, 29 nov. Ten aanzien van de negatieve ontwikkeling van de Nederlandse betalingsbalans heeft minister Zijlstra vandaag, ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van het Centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland, o.m. opgemerkt: dat er een zeker overschot in het verkeer met West-Europa zal moeten zijn ter compensatie van het tekort met Amerika, indien Nederland weder om een evenwicht tot stand wil brengen. 0 dat welke bestedingsbeperkingen de regering ook oplegt deze de ontwikkeling en diensten niet in de weg mogen staan. Uitvoer is de grond slag voor de Nederlandse welvaart en voor onze werkgelegenheid, aldus de minister. Prof. Zijlstra vestigde met betrek king hiertoe de aandacht op het grote belang van de maatregelen, die wor den toegepast en nader overwogen om een voortgaande stijging van het Ne derlandse kostenpeil te voorkomen. Er zijn, aldus^de minister, echter nog enkele andere voorwaarden, die nood zakelijk zijn om groei in onze uitvoer te houden, omdat de overheid juist bij het verwezenlijken van deze voor waarden de steun van het centraal or gaan zo bijzonder op prijs stelt. Voorwaarden De minister dacht daarbij aan de volgende voorwaarden: 1. Het streven naar het verzekeren van een vrije toegang tot de bui tenlandse markten. De regering tracht dit te verwezenlijken door een actieve buitenlandse economi sche politiek. Veel ervaring opgedaan 's-GRAVENHAGE, 29 nov. De Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening heeft haar eerste lustrum gevierd. De Federatie is begonnen met zeven organisaties, nu zijn er zestien landelijke vrouwenvereni- Ingezonden Mededeling (adv.) vindt U bij GOES LANGE VORSTSTRAAT 9 PARFUMERIE gingen bij aangesloten en acht provincies, zo kon de presidente, mevr. S. H. GoossensSteelink, in haar lustrumrede meedelen. De drie noordelijke provincies, wel ker volledige aansluiting tot nu toe nog niet mogelijk was door de zeer bijzondere geaardheid van het vrou welijk hulpwerk aldaar, hebben een grote mate van samenwerking met het landelijk bestuur toegezegd. De stem van de plaatselijke federaties, die het eigenlijke werk uitvoeren, wordt ge hoord door bemiddeling van cde ver tegenwoordigsters der provinciale fe deraties. De allereerste taak, waarvoor de jonge federatie zich indertijd gesteld zag, was het werk in de Bescherming Bevolking en wel speciaal voor de dienst sociale verzorging. Wat dit werk betreft werd de fe deratie op de „vuurproef" gesteld bij de watersnood van 1953. Op alle gebied konden toen hand- en span diensten verricht worden door vrou wen, die gewend waren met elkaar te werken. Overduidelijk bleek toen, dat een centraal punt van waaruit men zoveel mogelijk Nederlandse vrouwen tot hulpverlening kon oproepen, een noodzaak was. BB.-TAAE. Met de ervaring, opgedaan tijdens de donkere dagen van februari 1953, ls de federatie doelbewust verder' ge gaan op de weg van oefening in team verband voor de Bescherming Bevol king. In januari 1955 werd de Com missie Bescherming Bevolking ge ïnstalleerd. De federatie ging zelf B.B.- cursussen, geleid door leden van die commissie, geven. Een grote moeilijkheid, zo vertelde mevrouw Goossens, moet de federatie ten opzichte van haar taak in de B.B. nog steeds overwinnen, n.l., dat hier en daar nog teveel de mening heerst, dat de B.B. uitsluitend een apparaat is voor oorlog en dat, indien de eigen organisatie is aangesloten bij de Ne derlandse Federatie, men dan gedwon gen zou worden mee te doen, wan neer een noodzaak tot optreden zich zou voordoen. De federatie legt echter in geen ge val de plicht op deel te nemen aan het werk van de B.B., maar zjj hoopt wel, dat men het zich als een ereplicht zal rekenen zijn beste diensten aan het vaderland aan te bieden, ook als ons het onheil van een nieuwe oorlog zou treffen. KOELA LOEEMPOER, 29 nov. (Reuter) Meer dan tweeduizend man Britse troepen hebben donderdag, voor het aanbreken van de dag, een gebied ter oppervlakte van duizend vierkante kilometer in het zuiden van de staat Djohore, Malakka, doorzocht. De inwoners van de dorpen in dit ge bied staan bekend om hun communis tische gezindheid. Zij helpen benden verzetslieden met levensmiddelen en het verstrekken van inlichtingen over de bewegingen van Britse militairen. Ook kampen voor arbeiders van rubberondernemingen werden door zocht. 123 mannen en vrouwen zijn gearresteerd. 2. Het tot stand brengen van een zo groot mogelijke vrijheid in het in ternationale handels- en betalings verkeer, dat bij ruimere mogelijk heden een grotere mate van inter nationale concurrentie met zich brengt. Prof. Zijlstra achtte het noodzake lijk, dat overheid en bedrijfsleven zich op het vraagstuk van de bewerking van nieuwe afzetmarkten bezinnen. Hij dacht daaibij o.m. aan een doel treffende voorlichting en het vraag stuk der kredietverlening. 0 Het gerechtshof in Brussel heeft woensdag een Brusselse kapper ter dood veroordeeld wegens een drie voudige moord, die hij in Brussel pleegde. Aangezien de doodstraf in België niet voltrokken wordt, be tekent de veroordeling levenslange gevangenisstraf. Ingezonden Mededeling (adv.) Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Toga! is onschadelijk voor hart, nie ren en maag. Bij apotheek en drogist '0.95, f2.40 en f8.88. WENEN, 29 nov. (A.F.P.) De Russische ambassadeur heeft bij de Oostenrijkse regering geprotesteerd tegen het „onnodige neerschieten" van een Russische soldaat. De soldaat is op 24 november door Oostenrijkse grenswachten neergeschoten, toen hij bij de achtervolging van Hongaarse vluchtelingen op Oostenrijks gebied kwam. Hij werd ernstig gewond en overleed korte tijd later. Volgens de Oostenrijkse autoritei ten had de soldaat, met nog twee an deren die konden ontsnappen, de grenswachten bedreigd. In een nota, die de Sowj et-ambas sadeur in Wenen overhandigde, be tuigde de Sowj et-regering voorts haar spijt over de „onopzettelijke grens- schending", waartegen de Oostenrijk se regering geprotesteerd had en zij verklaarde, dat de Sowjet-eenheden, die op het ogenblik in Hongarije zijn, opdracht hebben gekregen de Oosten rijkse grens nauwgezet te eerbiedigen. Ingezonden Mededeling (adv.) Verkrijgbaar bij: Parfumerie CAPRI Segeerstraat 4 - (naast BIJOU» - Middelburg ALGIERS, 29 november (A.F.P.) De strijd in Algerije duurt onver minderd voort. Ten zuidwesten van Tebessa zijn felle gevechten geleverd tussen Franse veilig heidstroepen en 250 goedgewapen de opstandelingen, die vermoede lijk uit Tunesië kwamen. Er zijn minstens 33 opstandelingen ge sneuveld. Aan Franse zijde vielen een tiental doden en vijftig ge wonden. Ten oosten van Orleansville is een militaire vrachtauto in een hinderlaag gevallen. Tien leden van de Franse veiligheidstroepen werden gedood. Eén van de inzittenden van de auto wordt vermist. Franse troepen zijn onmiddellijk een tegenactie begonnen. Tussen Oran en Colomb Bechar heb ben de opstandelingen een trein la ten ontsporen. Drie spoormannen kwa men om het leven. 27 mensen, o.w. tien leden van het militaire escorte, werden gewond. In de stad Algiers en omgeving zijn bij vier bomontploffingen zes mensen gewond. Twee bommen werden ont dekt en onschadelijk gemaakt voor zij tot ontploffing kwamen. Bij gevechten ten westen van Re- beval in het departement Algiers zijn verscheidene opstandelingen buiten gevecht gesteld. Ook bij Akbou sneu velde een aantal rebellen. Nabij Saida in het departement Oran zijn bij een Franse operatie acht leden van de verzetsgroep g dood en vijf gevangen genomen. In Oran zelf heeft de Franse politie woensdag ze ven leden van de Algerijnse commu nistische partij gearresteerd. JOHANNESBURG29 nov. - In het hart van de stad Kimber- ley exploiteert de heer Niklaas van der Westhuizen de zonder lingste diamantmijn ter wereld - onder de vloer van een winkel. Het gebouw bevindt zich op de beroemde blauwe grond, het ver weerd vulcanische gesteente, waarin diamanten voorkomen. Tot dusverre heeft de heer Van der Westhuizen nog slechts kleine steentjes gevonden, maar hij hoopt nog eens in zijn won derlijke mijn de grote diamant te vinden, die de droom is van elke delver.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 9