Scherp Brits protest tegen deportatie van Engelse onderdanen Achterstand in landarbeidersionen moet worden ingehaald Radiozendtijd voor politieke partijen wordt besproken „Zuidelijk Toneel" is speciaal voor Zeeland, Brabant en Limburg bestemd Doe het zelf met NEDO-MEX klenrlak Uitwijzing uit Egypte Wreedheden tegenover de Joden Ruppert tevreden over S.E.R,>advies Kabinet zal kwestie gaan bestuderen Verhoogde luisterbijdrage blijft gehandhaafd Westerling-„gemachtigden" veroordeeld Lifter sloeg autobestuurder met steen Vrijdag 30 november 1956 ZEEUWSCH DAGBTAD Pagina 3 Ingezonden Mededeling (Adv.) NEW YORK, 29 november (Reuter). De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft in een brief aan Hammarsk- joeld geprotesteerd tegen het uitwijzen van Britse onderdanen uit Egypte. Lloyd zegt, dat het bevel zonder uitzondering iedere Britse onderdaan treft en dat het karakter van het uitwijzingsbevel herin nert aan de barbaarse methoden van massale deportaties op korte termijn, die in andere landen zijn toegepast. „In vele gevallen", aldus Lloyd, „heeft men de Britse onderdanen ge dwongen een verklaring in het Ara bisch (waarvan zij de inhoud niet konden lezen) te tekenen, waarin wordt gezegd dat zij uit vrije wil Egyp'.e willen verlaten, niet naar Egypte zullen terugkeren en afzien van elke eis tot schadevergoeding". Verscheidene duizenden van deze Britse onderdanen zijn arme mensen. Circa zesduizend van hen zijn van Maltezer afkomst. „Zij worden gedwongen Egypte te verlaten, het land waarin zij jaren hebben gewoond, zonder zelfs vol doende geld te mogen meenemen om ergens anders een nieuw leven te kun nen beginnen", aldus Lloyd. De woordvoerder van de Egypti sche delegatie bij de Ver. Naties in New York verklaarde gemachtigd te zijn mede te delen dat er geen Egyptische Joden, Britten of perso nen van andere nationaliteit uit Egypte zijn gedeporteerd. De Joden in Egypte w., den be schouwd als een onderdeel van de bevolking. Veiligheidsmaatregelen, die de Egyptische regering nodig acht, worden genomen zonder onderscheid te maken tussen Egyptenaren, Joden of buitenlanders. ONDERZOEK. De Israëlische afgevaardigde bij de Ver. Naties Eban drong er in de al gemene vergadering op aan, dat de Ver. Naties onmiddellijk een onder zoek instellen naar de toestand van de Joden in Egypte, die het slachtoffer zijn van „rassenterreur en vervol ging". De Joodse bevolking van Egyp te wordt in concentratiekampen ge vangen gezet of gedeporteerd, zo blijkt uit authentieke berichten in de pers, aldus Eban. De politieke adviseur van Nasser, Ali Abri, verklaarde voor radio- Cairo, dat slechts Britten van wie be kend zijn dat zij vijanden zijn van Egypte, uit het land gewezen zul len worden. De andere Britten kun nen blijven. Ingezonden Mededeling (adv.) MOTIE. Het Israëlische kabinet is in spoed zitting bijeengekomen ter bespreking van het lot van de naar schatting 30.000 Joden in Egypte, die zullen worden uitgewezen. In een motie van premier Ben Goe- rion wordt gesproken van „ernstige bezorgdheid over de wreedheden, die door het militaire bestuur in Egypte jegens de Joden worden begaan". In deze motie, die door het parlement werd aangenomen, worden maatrege len van de algemene vergadering van de V.N. gevraagd. Israël zal alle Joden uit Egypte „met open armen ontvan gen". De internationale commissie van bet Rode Kruis heeft haar bemiddeling aan geboden voor de Joden in Egypte, al dus verluidde te Genève. Men meent te weten, dat de com missie in verbinding is getreden met de Egyptische organisatie van de Rode Halve Maan en de Egyptische regering. Twee afgevaardigden zijn reeds in Cairo en een derde zal nog vandaag erheen vertrekken. Verhoging accijns op gedistilleerd ondoelmatig? DEN HAAG, 29 nov. Het pro- duktschap voor gedistilleerde dranken heeft aan de leden van de Staten- Generaal een adres gezonden, waarin gesteld wordt, dat de regering met de verhouding van accijns op gedistil leerd van f 475,tot f 596,50 per hl ad 50 pCt haar doel: grotere opbrengst van de gedistilleerde accijns, niet zal bereiken, omdat de huidige accijns reeds maximaal is. De afzetvermin- dering tengevolge van de verhoging zal de te verwachten meerdere op brengst voor de schatkist teniet doen. DEN HAAG, 29 nov. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, heeft in een radio-uitzending een ver duidelijkende beschouwing gegeven over het advies van de S.E.R. omtrent de invoering van de algemene ouder domsvoorziening en de in verband daarmee te nemen maatregelen. „Het Ijjkt mij toe", zei de heer Rup pert, „dat met de voorgestelde com pensatie-regeling een alleszins ver antwoorde overeenstemming is ver kregen, die niet alleen verantwoord, maar ook verheugend is. Verantwoord omdat hier metterdaad door alle par tijen, en haar draagkracht, iets ge beurt". Verheugend noemde hij de oplossing vanwege de eenstemmigheid zelve. De regering behoeft thans niet de knoop door te hakken. Onderne mers en arbeiders hebben nu zelf een akkoord kunnen vinden. de grote prijs in de BRYJ.CREÈM TELEVISIE PRIJSVRAAG Voor 3.90 twee grote potten BRYLCREEM in leuke verpakking met GRATIS kansen op extra cadeauxl Schriftelijk verkeersexamen op 12 maart 1957 UTRECHT, 29 nov. Het bestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft zich verenigd met het voorstel van de „commissie eenheid in de ver- keersexamens" of het schriftelijk ge deelte van de schoolverkeersexamens over het gehele land te doen houden op dinsdag 12 maart 1957. In 1956 hebben ruim 180.000 scholieren aan het verkeersexamen deelgenomen. Kamer aanvaardde motie Roemers (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 29 november. De motie Roemers (Soc.) over de beloning van de landarbeiders (mede ondertekend door de K.V.P., A.R. en C.H), is vanmiddag zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Minister Suurhoff heeft tegen deze uitspraak van de Kamer geen bezwaar gemaakt. Het kabinet zal deze kwestie nog moeten bestu deren. Een definitieve uitspraak kon de bewindsman dus niet doen. Wel zei hij, dat deze motie de toekomstige ontwikkeling van de loon politiek kan beïnvloeden. Een tweede resultaat van de debatten over de begroting van sociale zaken was de aankondiging van een amen dement-De Kort (K.V.P.) om -meer subsidies voor de particuliere beroepskeuzebureaus te verkrijgen. Minister Suurhoff heeft nog eens .ijn beduchtheid over de huidige loon politiek uiteengezet. Hij stelde vast, dat de jongste loonmaatregelen niet op één tijdstip in werking zijn getreden. Dat betekent, dat er een schok in de prijzen is voorkomen. De schaduwzij de is echter, dat verschillende groepen achteraan zijn gekomen en dat de so ciale uitkeringen niet verhoogd kun nen worden, voordat de „loonoperatie" zich heeft voltrokken. Van de differentiatie in de lonen is echter niet veel terechtgekomen, nu 80 van de arbeiders 6 loonsver hoging heeft gekregen. Dat is voor de arbeiders erg plezierig, maar, zo zei minister Suurhoff, er moet opgepast worden, dat het loonpeil wel gelijke tred houdt met de economische ont wikkeling. Veronderstel, dat er een differentiatiemogelijkheid geweest was van 10 Als alle bedrijfstakken deze 10 hadden gegeven, zouden wij „door onze economische mogelijkhe den zijn geschoten". In de bedrijfstakken waar geen 6 procent kan worden gegeven, zijn spanningen ontstaan, die zich soms geuit hebben in stakingen. Dat is volgens de minister ook een nadeel van de nieuwe loonpolitiek. DE LANDARBEIDERS Hadden de landarbeiders reeds een achterstand in hun beloning? Minister Suurhoff durfde deze vraag niet te be antwoorden. Om daarop een antwoord Minister Ca/s (O., K. en W.) deelt mede: DEN HAAG, 29 november. Uit de Memorie van Antwoord van de minister van O., K. en W. blijkt t.a.v. het radio- en TV-beleid o.m.: Verhoging luisterbijdrage blijft gehandhaafd; Mogelijke toekenning van zendtijd voor politieke partijen zal worden besproken; Aantal zenduren van de televisie wordt voorlopig niet uitgebreid; Voorlopig nog geen commerciële televisie. Maximum: 12 uur per week De minister ls met de vele leden, die ln ernstige mate betreurden, dat het aantal zenduren ln 1957 niet boven 12 uur per week wordt opgevoerd, van oordeel, dat er een ongelijkheid zal be staan t.o.v. de ons omringende landen. Of deze ongelijkheid Inderdaad nadelig ls, meent hfl te mogen betwijfelen. Het ls immers zeer de vraag, of Nederland in staat zou zijn thans reeds een aan zienlijke uitbreiding van de zendtijd op verantwoorde wijze op te vangen. De minister ls van mening, dat ln de praktijk het voorstel tot verhoging van het luistergeld uitsluitend op fi nanciële gronden berust. De regering durft het echter niet aan thans de ver hoging te niet te doen, daar de begro ting hierdoor met ruim f 5 miljoen zou worden belast. Ten aanzien van de beschouwingen over de toekenning van zendtijd aan politieke partijen, ls de minister be reid de verschillende Kamerleden die daarom vroegen, een spoedige be handeling van deze kwestie toe te ■eggen. De minister ls het niet eens met be paalde deskundigen, dat met een be scheiden uitbreiding van het aantal zenduren het televisiebestel binnen een gering aantal jaren financieel geheel self-supporting zou kunnen worden. te geven is een uitvoerige studie no dig, waarbij ook de werkclassificatie betrokken moet worden. Een feit is echter, dat de landarbeiders in 1956 met ruim 5 zijn achtergebleven. Het is echter moeilijk om de lonen van de landarbeiders op te trekken en dat niet te doen met de andere be drijfstakken, die ook geen 6 hebben ontvangen. Als dat gaat gebeuren is het criterium voor de bedrijfstaksge- wijze loonvorming de differentiatie verdwenen. Minister Suurhoff vroeg zich af of de differentiatie van de loonhoogte niet op een andere wijze is te berei ken dan nu geprobeerd is. Daarover zal met het bedrijfsleven overleg ge voerd moeten worden. Hij waarschuw de, dat men niet vrijheid voor het be drijfsleven moet propageren om tege lijkertijd de hulp van de overheid in te roepen. MOTIE In de motie van de heer Roemers werd vastgesteld, dat door de loon maatregelen van 19 maart j.l. een ex tra achterstand in de beloning van de landarbeiders is ontstaan. Gelet op de bijzondere positie van de landbouw in ons sociaal-economisch leven is de Ka mer van oordeel, dat de voorstellen van het georganiseerde bedrijfsleven om deze achterstand op te heffen dan wel te verminderen door de regering in welwillende overweging genomen dienen te worden. Een uitspraak van minister Suur hoff is dus niet verkregen. Dat wordt een kabinetszaak, maar enige vragen wierp de bewindsman wel op. Is de landbouw een probleem apart? Is de zelfde stelling niet te handhaven voor de bouwnijverheid en voor de grafi sche bedrijven? Als men de bijzondere positie van de landbouw wil bewijzen aan de hand van het feit dat er in leze bedrijfstak garantieprijzen bestaan, dan zullen andere bedrijfstakken zeg gen: wij willen ook wel garantieprij zen. Ook kan men moeilijk zeggen dat de landbouw belangrijker is dan het bouwbedrijf. NIET MEE EENS De heer Van Eibergen(A.R.) was het niet met de bewindsman eens, dat dit jaar de mislukking van de differentiatiepolitiek gedemonstreerd is. De fout is juist, dat reeds jaren lang te weinig rekening is gehouden met de verscheidenheid in het be drijfsleven. Met die fout worden wij nu geconfronteerd. Ook de heer Kikkert (C.H.) verzette zich tegen de gedachte van de minis ter, dat de motie-Roemers een poging is de differentiatie om hals te brengen. De regering zal met spoed de institu tionele maatregelen moeten afkondi gen. Door de ontwijkende houding van de minister kon het debat over deze motie niet erg bevredigen. De minister van sociale zaken zal overleg plegen met minister Hofstra of het mogelijk is meer subsidies aan de particuliere bureaus voor be roepskeuzevoorlichting te geven. Voordat dit gebeurt zal er echter eerst een onderzoek ingesteld wor den naar de financiële omstandig heden van deze bureaus. Minister Cals verklaart in zijn Mem. v. Antwoord DEN HAAG, 29 november. Minister Cals heeft van zijn voor nemens t.a.v., het kunstleven in ons land in de jongste Memorie van Antwoord het volgende be kendgemaakt: het garanderen van een mini mum-inkomen voor de kunste naars ligt niet op de weg van de overheid; er zal een oplossing worden ge- zocht voor de meest dringende gevallen van huisvesting van kunst en cultuur; er dient een verbinding te ko men tussen de subsidies van het rijk en die van de lagere orga nen; er zal worden getracht de sala riëring van de orkestleden der gesubsidiëerde symfonieorkes ten, volgens de voorstellen, te verbeteren. maatregelen tot wijziging in de opleiding aan de conservatoria komen binnenkort gereed; over de benoeming van een „rijksconsulent voor de beel dende kunsten" bestaat nog geen overeenstemming. Toneel in Zeeland De minister heeft de stichting van het Zuidelijk toneel voor het seizoen 1956/1957 b(j wjjze van proef een rijks subsidie verleend, teneinde haar in staat te stellen haar plannen tot ver wezenlijking tot voorziening in de toe- Zuidslavisch journalist vraagt asiel in de Ver. Staten NEW YORK, 29 nov. (Reuter) Jako Levi, correspondent van „Bor- ba", het dagblad der Zuidslavische communistische partij, heeft zijn be trekking opgezegd en asiel in de Ver. Staten verzocht. Hij verklaarde dit gedaan te hebben uit protest tegen het verleden week in Belgrado arres teren van Milovan Djilas, de voorma lige Zuidslavische vice-president. „Wie zal in Zuid-Slavië, na de arrestatie van Djilas, nog zijn mening durven uiten? Tenslotte heeft Djilas geen actie ondernomen en zei hij alleen wat hij dacht", aldus Levi. nemende behoefte aan aanvaardbaar beroepstoneel in de zuidelijke provin cies, op een wijze die zowel artistiek als sociaal gezien voor de culturele ontwikkeling dier provincies bevorde rend zal werken. Aan de subsidiering van het Zui delijk Toneel heeft de minister o.a. de voorwaarde verbonden dat het gezelschap tenminste 200 voorstel lingen zal geven voornamelijk in de provincies Noord-Brabant, Limburg en Zeeland. Hieruit moge blijken, dat hij dit gezelschap beschouwt als een toneelgroep voor het gehele zuiden van het land. Cultuurmonumenten Zowel van de zijde van de overheid als van particuliere zijde is reeds veel ge daan om bepaalde cultuurmonumenten als gebouwen, molens enz. te behou den. De minister is echter van mening, dat er meer zou kunnen worden ge daan. Dat het te dezen nog wel eens a„n inzicht ontbreekt, moet hij tot zijn leedwezen onderschrijven. De minister heeft ten laste van de post subsidies en overige uitgaveh ten behoeve van de Monumentenzorg een bijdrage van f 200.000,voor het herstel van de basiliek te Oudenbosch in uitzicht gesteld. BREDA, 29 nov. De rechtbank te Breda heeft de gebroeders B. te Tilburg, die zeiden op te treden als gemachtigden van Westerling, wegens oplichting en valsheid in geschrifte ieder veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. J. B. had een document gemaakt, waarin de ex-Knil-kapitein Wester ling verklaarde van de regering twee ton tegoed te hebben ter ondersteu ning van z(jn acties in Indonesië. Daar in was tevens opgenomen een schuld bekentenis aan de gebroeders B. ter grootte van f 35.000, Zijn broer, M. B., had getracht dit document voor f 35.000,in handen te spelen van het ministerie van bui tenlandse zaken. De eis was voor J. B. achttien maanden en voor M. B. twaalf maan den geweest, beide zonder aftrek. Prijsverlagingen in T s jecho-Slowakije PRAAG, 29 november (Reuter) Tsjecho-Slowakije heeft ingrijpen de prijsverlagingen voor een groot aantal voedingsmiddelen, huishoude lijke artikelen en textielgoederen aan gekondigd. De prijsverlagingen, die gelden voor ruim 200 artikelen, wor den maandag van kracht. In een regeringsverklaring werd medegedeeld, dat dit mogelijk is ge worden door de expansie van de eco nomie als resultaat van een stijging der industriële en agrarische produk- tie. De prijsverlagingen variëren van 4 tot 45 procent en hebben in da meeste gevallen betrekking op levens middelen. 0 APELDOORN, 29 nov. Op di Amersfoortseweg, bij de echoput bl Uddel op de Veluwe, is gisteravoni een roofoverval gepleegd. De Apel- doornse politie heeft de dader, de 24- jarige J. H. A. L. uit Haaksbergen, snel kunnen grijpen. De jongeman heeft bekend. Slachtoffer van deze roofoverval was de heer J. Duinmeijer uit Amster dam, die komende van Enschede op weg was naar huis en in Delden (O.) een lift gaf aan een hem onbekends jongeman. In de buurt van de echoput ver klaarde de lifter te willen uitstappen. Do heer Duinmeijer zette zijn wagen stil en kreeg toen met een hard voor werp enige klappen op het hoofd, waardoor hij werd verwond. Hij slaag de er echter in zich uit de auto te laten zakken en een juist passerende automobilist te waarschuwen. Deze snelde direct te hulp, waarop de lif ter in het donker verdween. De heer Duinmeijer verloor het be wustzijn, hij werd met een militaire ziekenauto naar het Julianaziekenhui» te Apeldoorn overgebracht en van daar met een taxi naar Amsterdam vervoerd. Hij had o.m. een hersen schudding. De politie was inmiddels op onder zoek gegaan en merkte een jongeman op, wiens signalement overeenkwam met dat wat de heer D. had opgegeven. Hij werd aangehouden en bekende de overval te hebben gepleegd. Hij wa» vermoedelijk van plan zich van de auto meester te maken. De stand van giro 999 van het nationale comité hulpverlening Hon gaarse volk is gisteren gestegen tot f2.303.113,31. De stand van giro 777 van het Ned. Rode Kruis liep op tot f 2.738.054,72. In Amsterdam is een 76-jarige voetganger bij het oversteken van de rijweg door een auto gegrepen. Hij Ir overleden. Ingezonden Mededeling (Adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3