ANGST Y00R DEPORTATIE DOOR RUSSEN doei nog duizenden vluchten Hongaarse volk tussen hoop (op westen) en vrees (voor Sowjets) „Vliegende hulpcolonnes" langs de grens in Oostenrijk V.N.-buffer Sowjets reiken passen uit voor .betrouwbare communisten" Bij weerzien Hongaarse familieleden Spa nning en incidenten in communistisch Albanië Engeland en Frankrijk gaan belangrijke zaken bespreken Egyptenaren houden schepen vast in het Suezkanaal Hongaarse spreekt Nederlands Iers bloed voor Ned. baby Russische olie naar Frankrijk? Kadar onder pressie PROT ESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND s Weerbare studenten In nieuwe uniformen Arrestaties Chroe s ts'ef werd lollig Ned. Rode Kruis naar Judenau Over Suezkanaal en de troepen „Aanvallers moeten kosten van vrijmaking kanaal betalen" lóós Ucas DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3566 Wnd. hoofdredacteur: Prof. Dr. J J de Jong Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 30 november 1956 „OP HERHALING" (Zie pag. 5) ■Y Op- en endergang van Zon en Maani Zaterdag: Zon op 8.27 u., onder 16.31 u. Maan op 7.29 u., onder 15.59 u. Hoogwater zaterdag 1 december i Vlissingen: 058. u. 2.13 m.; 13.17 u. 2.04 m. Terneuzen: 1.26 u. 2.28 m.; 13.44 U. 2.19 m. Wemeldinge: 2.37 u. 1.76 md 14.57 u. 1.64 m. Zierikzee: 2.23 u. 1.81 m.; 14.45 u. 1.39 m Nog steeds komen vele Hongaarse vluchtelingen Oostenrijk binnen. On der de groep van gisteren bevond zich mevr. Puskas met haar vierjarig dochtertje. Haar man is een beroemd Hongaars i oetballer, die momenteel m Spanje is met zijn club. WENEN, 30 nov. Volgens Oostenrijkse functionarissen heb ben zich tot dusver 95.700 Hon gaarse vluchtelingen in Oostenrijk gemeld. De Hongaarse vluchtelin gen overschrijden de Oostenrijkse grens op diverse plaatsen. Meestal verbergen zij zich 's nachts in de buurt van een plek, waar ze me nen bij het aanbreken van de dag de kans te kunnen wagen. Soms komen er enige tientallen, soms gelukt het slechts enkelen. Om de vluchtelingen, die dik wijls in deerniswekkende toestand Oostenrijk binnenkomen, zoveel mogelijk te kunnen helpen, heeft PORT SAID, 29 nov. Reuter. De opperbevelhebber van de politiemacht van de V.N., generaal Burns, en de Britse bevelhebber in Egypte, generaal Stockwell, zijn donderdag overeenge komen, dat eenheden van de interna tionale politiemacht in het gebied van het Suezkanaal een „buffer" zullen vormen tussen de Britse en de Egyp tische troepen. het Oostenrijkse Rode Kruis nu medegedeeld, dat het zogenaamde „vliegende colonnes" heeft ge vormd, die langs de grens patrouil leren en die direct ontboden kun nen worden naar de plaatsen, waar men plotseling grote groepen vluchtelingen moet helpen. rt' WENEN, 2 9nov. Reuter. Vol gens Hongaarse spoorwegfunctio narissen zijn er in totaal 36.000 tot 38.000 Hongaren per trein naar de Sowjet-Unie gevoerd. Alleen via de lijn Miskole-Uthely zouden al 24.000 personen, van wie negentig procent tussen twintig en vijftig ALMELO, 29 november. Gisteravond zijn in het kamp „Vakantie vreugd" bij Ommen, waar ruim 80 Hongaarse vluchtelingen zijn onder gebracht, drie leden van een gezin herenigd. Een 18-jarige jongeman, die tijdens de maaltijd binnenkwam, herkende in twee der aanzitten- den zijn vader en moeder, die nog over hem in ongerustheid verkeerden. Toen de Russen hun actie in Hongarije begonnen, waren de jongen en zijn ouders 400 km van elkaar verwijderd. Zij vluchtten afzonderlijk over de grens. De ouders kwamen echter reeds met het eerste transport vluchtelingen naar Nederland en de jongeman met het derde. Het gezin mist nu nog een vijf-jarig kind. In Ootmarsum hervond een Hongaar gisteren zijn broer en schoon zuster. BELGRADO, 29 nov. AFP. Volgens geruchten, die te Belgra do de ronde doen, hebben zich in d» laatste tijd in Albanië inciden ten voorgedaan, welke mensenle vens hebben gevergd. De politie zou zonder vooraf gaande waarschuwing, hebben ge schoten op arbeiders, die betoog den voor de verstrekking van hout en steenkool, waarbij ruim twintig oetogers om het leven zouden zijn gekomen. Verscheidene honderden Albanese Joden zouden hebben verzocht het land te mogen verlaten. Volgens de- DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt met voorname lijk in de kustgebieden en kustpro vincies nog enkele buien. Overwegend matige wind krimpend naar west. On geveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. zelfde geruchten zou er in de Alba nese hoofdstad Tirana een zekere spanning heersen. In de afgelopen dagen zouden in het gehele land ar restaties zijn verricht. Buitenlandse waarnemers te Bel grado hebben verklaard, dat de leider van de Albanese communistische par tij en de Albanese minister-president door de Zuidslaven beschouwd wor den als de meest stalinistische van alle leiders, die in Oost-Europa aan de macht zijn. Nederland heeft aangeboden plaats te zoeken aan boord van Nederlandse emigratieschepen voor Hongaarse vluchtelingen die zich in Nieuw-Zee- land of andere landen willen vestigen. Twee Nederlanders vrijgelaten in Indonesië DJAKARTA, 29 nov. (A.N.P.) Twee Nederlanders, de heren Van Geuns en Wiersma, die drie jaar ge leden zijn gearresteerd op beschuldi ging van betrokken te zijn geweest in ondergrondse activiteiten, zijn enige dagen geleden uit de gevangenis in Indonesië ontslagen. Donderdag hebben de leden van de Leidse studentenvereniging tot vrij willige oefening in de wapenhandel „Pro Patria" een défilé gehouden in hun nieuwe uniformen, dat werd af genomen door Z. K. H. Prins Bern- hard voor het stadhuis te Leiden. jaar oud, zijn gedeporteerd. Naar verluidt geeft de Russische militaire bevelhebber te Oegled speciale passen uit om „betrouw bare communisten" tegen arresta ties door de Russen of de geheime politie en deportatie te vrijwaren. Radio-Boedapest heeft bekend ge maakt, dat de regering onderhande lingen over de terugtrekking van de Russische troepen zal beginnen, „wan neer de politiemacht sterk genoeg is om elke poging tot een tegenrevolutie te verijdelen". MOSKOU, 29 november. AFP. Chroesjtsjefs uitlating op de Albanese receptie van woensdagavond tegenover de Zuidslavische ambassadeur („er be staan ongetwijfeld meningsverschillen tussen ons, maar wij zijn ook vrien den"), heeft donderdagavond bevesti ging gevonden. „Laat ons het glas hef fen op onze vriendschap; met deze woorden bracht de Sowjetleider op de receptie ter gelegenheid van de Zuid slavische nationale bevrijdingsdag een toast uit op zijn gastheer, de ambassa deur van Zuid-SIavië. Tegen het eind van het feest, toen Chroesjtsjef van to matensoep op champagne was overge gaan, wendde hij zich tot een groep Franse journalisten en zei lachend: „Ik heb een boosaardig, maar grappig ver haaltje gehoord, dat ik u zal vertellen. Toen Eden ziek geworden was, wer den verscheidene dokters bij hem ge roepen, Hun diagnose luidde; „Ontste king van het kanaal". Patronaat van vluchtelingen kamp 's-GRAVENK'.GE, 29 nov. Op verzoek van het Internationale Rode Kruis te Wenen zal het Nederlandse Rode Kruis het patronaat op zich ne men van het vluchtelingenkamp Jude nau, op enige afstand van de Oosten rijkse hoofdstad. Onder patronaat verstaat men de verzorging van de vluchtelingen door een speciaal team. Voor voeding en dekking van de kampbewoners zal, evenals tot nu toe het internationale Rode Kruis zorgen. LONDEN, 30 nov. (Reuter) Sel- wyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat Enge land „belangrijke kwesties" met Frankrijk moet bespreken alvorens enig besluit kan worden bekend ge maakt. Lloyd deelde mee, dat zijn Franse ambtgenoot Pineau vandaag naar Londen zal komen voor bespre kingen en zei, dat hij maandag een nadere verklaring in het Lagerhuis zou afleggen. Lloyd noemde enkele bijzonder heden van de zaken, die met de Fran sen zouden moeten worden bespro ken. Hij zei, dat de opbouw van de politiemacht van de V.N. in belang rijke mate verband zou moeten hou den met een geleidelijke terugtrek king van de Britse en Franse strijd krachten. Andere te bespreken zaken waren de spoedige bevaarbaarmaking van het Suezkanaal en onderhande lingen over een definitieve regeling van de toekomstige functionering van het kanaal. Lloyd noemde de Afrikaans-Aziati sche revolutie in de V.N. waarin wordt aangedrongen op onverwijlde terugtrekking van de Britse en Fran se troepen uit Egypte „onrealistisch". Hij prees de snelle vorming van de politiemacht der V.N. Algemeen verwacht men dat de Britten en Fransen overeenstemming willen bereiken over de positie van CAIRO, 29 nov. Renter. De direc teur van de Egyptische organisatie voor het Suezkanaal beeft medege deeld, dat „de Ver. Naties zullen hel pen bij het vrijmaken van het Suez kanaal en dat de aanvallers die het kanaal blokkeerden, de kosten ervan zullen betalen". Het Britse militaire hoofdkwartier in Port Said maakte donderdag bekend, dat de Egyptenaren in het Suezkanaal ten zuiden van de bestandslijn dertien schepen vasthouden. „Wat ben ik blij in Nederland te zijn", vertelde ons gistermiddag een Hongaarse vluchtelinge in een der Zeeuwse kampen. „Wat ben ïk blij". Nederland is een goed land, een gastvrij land." Dat de 37-jarige Hongaarse vrouw zich op deze wijze over Ne derland uitliet, wekte niet de meeste verbazing, groot was ech ter de verwondering te horen dat zij de Nederlandse taal bleek machtig te zijn. Zij ontsluierde het raadsel zelf. „Als kind van drie jaar ben ik jaren geleden Tiaar Nederland ge komen. Drie jaar ben ik bij pleeg ouders in Amsterdam geweest. Daarna ben ik ieder jaar, tot in 1939, met vakantie in Amsterdam geweest. Zo heb ik het Nederlands ge leerd." Deze Hongaarse, afkomstig uit Boedapest, is met haar man op 17 november op de vlucht gegaan. De tocht van Boedapest naar de Oos tenrijkse grens duurde negen da gen. „Wij waren bang voor depor tatie door de Russen". „Ik ben boekhoudster van be roep en mijn man is voetbaltrai ner", vertelde ze nog. De droefheid over het moeten verlaten van huis en haard wordt voor deze vrouw enigermate ver zacht door het feit, dat zij als vluchtelinge in Nederland gastvrij heid mag genieten. „Het is een zilveren rand aan een donkere wolk", zei ze. In on berispelijk Nederlands (zie voor verslag pag. 2) Uit betrouwbare Egyptische bron is vernomen dat in de afgelopen maand 410 Britten en Fransen uit Egypte zijn gewezen omdat zij „gevaarlijk" voor de Egyptische veiligheid werden ge acht. Standbeeld verdwijnt De Egyptische regering heeft beslo ten het standbeeld van Ferdinand de Lesseps, de stichter van de maatschap pij die het Suezkanaal heeft laten gra ven, te vervangen door een vrijheids beeld, waarmee men de nagedachtenis wil eren van de Egyptische „martela ren", die het leven hebben gelaten bij de Brits-Franse landingen. 's-GRAVENHAGE, 30 nov. Gis teren ontdekte men in een kliniek in Nederland dat een éénjarig kind, dat men een bloed-transfusie wilde toe dienen, bloed van een zeer zeldzame bloedgroep heeft, die men tot nu toe slechts twee keer had geconstateerd. De eerste maal geschiedde de ont dekking van deze bloedgroep in 1952 bij een familie in Bombay. De tweede maal ontdekte men het voorkomen van deze groep bij een boerenfamilie in Ierland, nabij het plaatsje Limerick. Onmiddelijk werd telefonisch con tact opgenomen met de bloedtrans fusiedienst te Limerick in Ierland, die zonder dralen de bewuste landbouwer, de 41-jarige Patrick Ryan, die op zijn land aan het werk was, een halve liter bloed afnam. Het bloed is gister avond te half tien op Schiphol aan gekomen. hun troepen in Egypte. Vooral Frank» rijk schijnt er niets voor te voelen d® militairen terug te trekken, zonder dat garanties zijn gegeven t.a.v. de ba» vaarbaarheid van en de rechten op het Suezkanaal. PARIJS, 29 nov. Reuter. Eea woordvoerder van het Franse staats» secretariaat voor industrie en handel heeft tegengesproken dat Frankrijk grotere leveranties van olie uit a® Sowjet-Unie zou ontvangen. Berichten hierover waren de laatste dagen in d® Franse en Amerikaanse pers versche nen. Uit industriële kringen wordt even» wel vernomen dat de leveranties van Sowjet-olie onder de lopende overeen komst met een niveau van ongevee* 20.000 ton per maand, naar verwacht wordt zullen voortduren tot het eind® van het jaar, wanneer de overeenkomst afloopt. Radio Boedapest heeft een uitzen ding gewijd aan de hygiëne. De be volking werd vooral gewaarschuwd voor luizen, die „tyfus overbrengen". De radio zei, dat de heropening van verscheidene badinrichtingen de hy giëne ten goede zou komen. Tegen de oud-kantoorhouder van de PTT te Haastrecht, die in tien jaar voor 7000 gulden aan girostortingen achterhield is een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan vier maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Nehroe, de Indische premier, heeft maarschalk Boelganin, de premier van de Sowjet-Unie, bericht, dat In dia bereid is deel te nemen aan elk® conferentie die tot ontwapening zou kunnen leiden. Tussen Nederland en Uruqua is een betalingsakkoord tot stand gekomen. BRUSSEL, 29 nov. (Reuter). Da Hongaarse socialiste Anna Kethly heeft van een vriendin die zij een bekende, militante communiste en een goede kennis van Imre Nagy noemt vernomen, dat de tegenwoordige eer- ste-minister van Hongarije, Jonas Ka- dar, door de Russen onder pressie is gezet en geen vrijheid van handelen heeft. Zij vertelde dit in een gesprek met het Belgische socialistische blad „Le Peuple". Mevrouw Kethiey heeft de Ver. Naties ervan op de hoogte gesteld. De vriendin had meegedeeld, dat zij en enkele anderen tegenwoordig wa ren bij een onderhoud op 2 no vember tussen Kadar en de Rus sische commissaris Antropof, in Boe dapest. Kadar had bij deze gelegen heid geweigerd met de Russen samen te werken. Hij zei dat hij zonodig met blote handen tegen de Russische tanks zou vechten, omdat hij in geen geval een verrader wilde zijn. (Dit bericht wekt enige bevreem ding. Anna Kethly heeft zelfs ver klaard, dat Kadar zou zijn ontvoerd. Hoe dit is te rijmen met het optre den van Kadar in Hongarije is niet te verklaren. Er rijzen vele vraag tekens.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1