RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Overheid bestede 200 miljoen minder, particulier 500 miljoen Regering vraagt wijziging van algemene ouderdomswet Dr. J. Schouten lid van de Raad van State Wï met melk meer mans worden de Hongaarse vluchtelingen opgevangen Blijf meester r^-VJSKS Slechts gedeeltelijke compensatie van premie ouderdomsvoorziening PUZZLE Brits-Jordaans verdrag moet verdwijnen Inwoning zal zoveel mogelijk worden vermeden Onderwijskundig studiecentrum in oprichting Dreigende taal in Cairo Hegen doden in Soerabaja Verlicht Baby's KOU terwijl hij slaapt! Industrie-ouderling te Zaandam Donderdag 29 november 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ingezonden Mededeling (Adv.) Met merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken S.E R. adviseert regering DEN HAAG, 28 nov. Een onderzoek van de ontwikkeling van middelen en bestedingen, die in 1957 zou kunnen worden verwacht, indien geen bijzondere maatregelen worden genomen, heeft de Sociaal Economische Raad tot de overtuiging gebracht, dat een be perking van de bestedingen nodig is. Een evenwichtige verhouding tussen middelen en bestedingen kan naar het oordeel van de raad worden verkregen, indien de bestedin gen met f 700 miljoen (prijzen 1956) minder toenemen dan het geval zou zijn, indien geen maatregelen tot beperking zouden worden ge nomen, aldus luidt het begin van het advies van de S.E.R. aan de regering. Een evenwichtige verdeling van de vereiste bestedingsbeperking over de ver- schilende bevolkingsgroepen en tussen de overheid en de particuliere sector wordt naar het oordeel van de raad ver kregen bij onderstaande beperking van de investeringen en van de consumptieve bestedingen. Overheid (incl. overh.bedr.) Investe ringen 125, Consumptie (in min gld.) 75, Totaal 200; particulieren (exel. overh.- bedr.) resp. 225, 275, 500; totaal resp. 350, 350, 700. Het prijsstabilisatiebeleid acht de raad van essentiële betekenis. Op grond hiervan is hij ervan uitgegaan, dat de middelen ter beperking van de beste dingen de voortzetting van dit beleid niet mogen belemmeren. Geen prijsstijging De raad acht het een uitvloeisel van het prijsstabilisatiebeleid. dat de door de werknemers te betalen premie voor de al gemene ouderdomsvoorziening ten bedra- Ï;e van 6,75 van het nieuwe loon slechts n zoverre loonsverhoging dient te wor den gecompenseerd, dat daaruit geen Stijging van het prijspeil voortvloeit. Doordat de vereveningsheffing bij het in voeren van de ouderdomsvoorziening ver valt, leidt een daarmede overeenstem mende loonsverhoging niet tot een kos tenstijging. Stijging van het prijspeU ban worden voorkomen. Indien het overblijvende deel van de ouderdomspremle, dat 2,6% van het premieplichtige loon bedraagt, door Werknemers en werkgevers gezamenlijk wordt gedragen. Voor de werknemers betekent dit, dat 1.3% van de te betalen premie ongecom- penseerd blijft en voor de werkgevers, dat de kostenstijging ten bedrage van 1,3% Van de premle-plichtige loonsom niet In da prijzen -mag worden doorberekend. In dc overheidsector Hoewel de mogelijkheden tot beperking van de bestedingen door het rijk, de pro vincie en de gemeenten niet ten volle door de raad kunen worden overzien, meent hij, dat een beperking van de voor 1957 geraamde consumptieve materiële uitgaven met 75 min en van de voor 1957 in uitzicht genomen Investeringen met 125 min in deze sector verwezen lijkbaar is. De investeringen, die in 1957 zonder beperkende maatregelen ln het bedrijfsle ven te verwachten zouden zijn, kunnen met 225 miljoen worden verminderd door de volgende maatregelen; a. afschaffing van de investeringsaf trek, met dien verstande, dat wordt on- VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1 Niet alledaags, 7 onderwijzen, 9 getuige, 11 insect, 12 lid woord, 13 eerder, 15 defect, 17 getijde, 19 zangnoot, 20 draagvat, 23 bladgroen te, 25 en andere, 26 speelgoed, 28 tande loos zoogdier, 29 laten zien, 31 voor waarde. VERTICAAL: 1 Buitengewoon, 2 gul den, 3 gelofte, 4 vervallen overblijfsel, 5 bergketen, 6 niet deelbaar door twee, 8 afzondering voor geestelijke verdieping en gebed, 10 voorzetsel. 12 zangnoot, 14 vertragingstoestel, 16 schrede, 18 bouw materiaal, 21 gezinslid, 22 cirkëlvorming, 24 bergplaats, 27 delfstof, 29 tegen offen sief. 30 deel van de bijbel. Oplossing vorige puzzel HORIZONTAAL: 1 Ballerina, 0 bala laika, 10 baignoire, 12 staalerts, 17 spring bok. VERTICAAL: 1 Bob, 2 lol, 3 eel, 4 Iml, 8 ara, 7 akast, 8 arg, 9 karot, 11 ode, 12 •ijs, 13 air, 14 lijn, 15 rob, 16 sak. derzocht of het administratief-technisch mogelijk is de investeringsaftrek te doen voortbestaan voor bepaalde categorieën van investeringen, die voor ons nationaal economisch bestel van essentiële beteke nis zijn. Een investeringsvermindering van 50 miljoen wordt hiervan verwacht.; b. wijziging in het beleid bij het ver lenen van rijksgoedkeuringen voor In vesteringen in bedrijfsgebouwen in deze zin, dat het algemene beleid te dezen aanzien wordt verscherpt en dat het terein, waarop het soepeler beleid ten aanzien van Industriële bouwwerken wordt toegepast, een beperking onder gaat. Van deze wijzigingen in het goed- keuringsbeleid wordt een investerings- vermindering van 125 miljoen ver wacht; In consumptieve sfeer c. verhoging van de directe belastin gen met 50 miljoen. De consumptieve bestedingen (buiten de overheidssector), die in 1957 zonder beperkende maatregelen zijn te verwach ten, kunnen met 275 min worden ver minderd door: a. geleidelijke afschaffing van de con sumentensubsidies op melk en suiker, geleidelijke verhoging tot een bedrijfse conomisch verantwoord peil van de ta rieven van de openbare nutsbedrijven en andere overheidsbedrijven en gedeeltelij ke afwenteling van de voor de landbouw te treffen maatregelen op de consumen tenprijzen. Als deze maatregelen volledig zijn doorgevoerd, zal het consumptieprijs- peil daardoor met 2% stijgen. De raad adviseert deze maatregelen co geleidelijk in de loop van 1957 In te voe ren, dat hierdoor in dit Jaar het consump tieprijspeil gemiddeld met 1% stijgt. Hij spreekt verder als zijn mening uit, dat per I januari 1957 geen andere prijsverho gende maatregelen in werking dienen te treden dan die, welke reeds zijn aan gekondigd, nl, de wederinvoering van de omzetbelasting ou suiker, de verhoging van de accijns op gedistilleerd en de ver hoging van het invoerrecht op benzine; b. een verhoging van de Indirecte be lastingen met 60 mSjoen; c. de verlaging, die de consumptie on- derggaat als gevolg van de doorwerking daarop van de vermindering van de in vesteringen en van de overheidsbeste dingen. Medewerking noodzakelijk De raad spreekt de verwachting uit, dat de werknemersorganisaties aan deze beperking van de consumptieve beste dingen medewerking zullen verlenen door af te zien van loonsverhogingen ter com pensatie van de stijging van het consump tieprijspeil in 1957, voorzover die het ge volg is van de uitvoering vanhet advies van de raad ten aanzien van de afschaf fing van de subsidies, de verhoging van de tarieven en de gedeeltelijke afwente ling in de prijzen van de ten behoeve van de landbouw te treffen maatregelen. Ten aanzien van de huurverhoging is de raad van mening, dat deze per 1 juli 1957 moet worden doorgevoerd en dat zij met een overeenkomstige (ooncompensatie gepaard dient te gaan, die niet in de prij zen wordt doorberekend. De raad merkt in zijn slotbeschouwing op, dat de aanbevolen maatregelen een samenhangend complex vormen, dat in zijn geheel tot eea evenwichtige verde ling van de vereiste bestedingsbeperking leidt, zodat de voor het welslagen van deze maatregelen vereiste medewerking van de organisaties van ondernemers en van werknemers mag worden verwacht. Deze medewerking zou zonder twijfel in gevaar worden gebracht, indien het even wicht in de maatregelen verloren zou gaan, hetgeen tot ongewenste prijs- en loonstijgingen aanleiding zou kunnen geven. De raad zou dit betreuren, niet alleen om de economische gevolgen, maar ook, omdat de gedachte, dat voor de algeme ne ouderdomsvoorziening het gehele Volk een bijdrage moet leveren, ver loren zou gaan. Verklaring in Amman LONDEN, 28 nov. (Reuter) In een Jordaanse persverklaring, die in de kamer van afgevaardigden te Amman is voorgeleeen, wordt gezegd, dat de regering ernaar zal streven een einde te maken aan het Brits-Jordaanse ver drag van 1948 en aan de aan de lege ring van Britse strijdkrachten in Jor danië. Van het sluiten van het verdrag af hebben beide partijen niet op voet van gelijkheid gestaan, aldus de regerings verklaring. Het verdrag behelst ontoe laatbare bepalingen. Bovendien heeft Engeland het ver drag meermalen geschonden. De regering zal met de Arabische landen, die Jordanië financiële steun hebben aangeboden, in onderhandeling treden. Premier El Naboelsi zei, dat volgens Jordanië alle imperialistische verdra gen van het Pact van Bagdad een groot gevaar voor de Arabische wereld zijn. De regering bestudeert voorts het aanknopen van diplomatieke betrek kingen met de So wi et-Unie en andere landen. Aan de 35.000 arbeiders van de Fordfabriek te Dagenham in Essex is medegedeeld, dat de volgende week tot verkorting van de arbeidstijd zal worden overgegaan in verband met de verminderde afzet van auto's, die het gevolg is van de benzine-rantsoenering en de crisis in het Midden-Oosten. 9 Uit Oracabessa, het vakantie-oord op Jamaica, waar Eden thans vertoeft, wordt vernomen, dat de Britse pre mier zich reeds „veel beter" gevoelt. Op een tweetal punten 's-GRAVENHAGE, 28 nov. Zoals de algemene ouderdomswet nu geredigeerd is, kan het voorkomen, dat een vrouw, hoewel nog geen 65 jaar zijnde, niet verzekerd is. Een verzekerde gehuwde man, wiens vrouw niet verzekerd is en evenmin de 65-jarige leeftijd heeft bereikt, zou dan over het gemeenschappelijk inkomen van hem zelf en dat van zijn echtgenote premie moeten betalen, terwijl hij slechts één ongehuwdenpensioen opbouwt. Aan de Tweede Kamer is daar om een wetsontwerp voorgelegd om dit te voorkomen. De voorgestelde voorziening is o.m. van belang ten aanzien van die in Ne derland woonachtige gezinnen, waar van de man in Nederland werkzaam en ingevolge de algemene ouderdomswet verzekerd is, maar waarvan de vrouw als grensarbeidster in het buitenland werkzaam is en in verband daarmede buiten de algemene ouderdomsverze- kering komt te vallen, omdat op haar reeds een wettelijke onderdomsrege- llng van toepassing is van het land, waar zij werkt. BEZWAREN Het is voorts gebleken, dat de be paling, volgens welke bfj aanpassing in acht dient te worden genomen, dat niet meer dan 1 pCt van het bodem pensioen in mindering mag worden gebracht op de ouderdomspensioen voor ieder vóór de datum van in werkingstelling van artikel 7 der wet verstreken dienst- of deelnemers jaar, waarover de pensioengerechtig de teven seen ander ouderdomspen sioen heeft verworven, bezwaren op levert. Ex bestaan namelijk fondsen, welke beogen matige uitkeringen uit een be- 's-GRAVENHAGE, 28 nov. - Bij K.B. is met ingang van 1 decem ber 1956 benoemd tot lid van de Raad van State dr. J. Schouten te Rotterdam, oud-lid van de Twee de Kamer der Staten-GeneraaL Dr. Schouten is 12 augustus 1883 te Maassluis geboren. Na lager onderwijs te hebben genoten was hjj tot zijn ne gentiende jaar werkzaam in de bloe misterij. In de jeugdbeweging nam hij al spoedig een leidende functie in. In 1908 verwierf hij de akte m.o. boek houden. Ingezonden mededeling. 5f3 Nldl fubllkall* NedsrtomJi C«lv«lbur*av 'i-Graveahag» 75 Samenwerking overheid en particulieren DEN HAAG, 28 nov. Bij het opvangen van de 2000 vluchtelin gen in ons land, zijn vele particuliere organisaties en tal van over heidsdiensten betrokken, die nauw samenwerken. Daar is in de eerste plaats het nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk te Amsterdam, dat zich een tweeledig doel heeft gesteld. Het heeft tot taak de financiering van de zorg voor de thans 2000 vluchtelingen in ons land tot het ogenblik, waarop zij in de Nederlandse samen leving zijn opgenomen. Voorts wil het naar vermogen hulp verlenen aan de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk en eventueel in andere landen. De algemene verantwoordelijkheid voor de vluchtelingen berust bij de Nederlandse Federatie voor Vluchte lingenhulp als bundeling van het par ticulier initiatief en bij de ministeries van maatschappelijk werk en van so- cale zaken en volksgezondheid namens de overheid. De Federatie, waarin al le landelijke organisaties samenwer ken, die zich bezighouden met de hulp aan vluchtelingen en die nauw samen werkt met tal van stichtingen, die per provincie of per streek het werk bun delen heeft het onderbrengen en ver zorgen van de vluchtelingen op zich genomen. Van vele zijden zijn haar vakantieverblijven en recreatie-oorden veelal gratis voor de eerste onder brenging ter beschikking gesteld. In deze opvangcentra heeft de Federatie de leiding opgedragen aan een hoofd, bijgestaan door maatschappelijke werksters en tolken. WERKEGELEGENHEID Direct na de aankomst der vluch telingen is het rijksarbeidsbureau een onderzoek begonnen naar de vakbekwaamheid en de werkmoge- Iijkheden. Ambtenaren van het de partement van justitie zijn aan stond» begonnen met voorbereiden de maatregelen voor de uitreiking van vestigingsvergunningen. Maatschappelijke werksters bespre ken de persoonlijke belangen, noden en wensen van de vluchtelingen. In de tijdelijke verblijfplaatsen zijn Hon gaarse predikanten en priesters aan gewezen om de geestelijke verzorging van hun landgenoten te behartigen. Op het gebied van recreatie: film, mu ziek, sport, is de gemeentelijke over heid werkzaam in samenwerking met plaatselijke comité's. De algehele ver zorging van de vluchtelingen in deze centra en de voorbereiding van hun definitieve vestiging is opgedragen aan een beleidscommissie, waarin ver tegenwoordigers zitten van de leden der federatie en van de ministers van maatschappelijk werk, van sociale za ken en volksgezondheid en van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Bj) de definitieve plaatsing van de vluchtelingen In de Nederlandse samen leving zal voor de gezinnen gebrnik worden gemaakt van de vele aanbiedin gen van woonruimte, die uit alle delen van het land zijn ontvangen. Inwoning zul hierbij mogelijk worden vermeden. Bij de geografische spreiding zal re kening worden gehouden met de nood zaak, dat in de plaats vhn vestiging werkgelegenheid zowel als huisves ting wordt gevonden. De vrijgezellen zullen worden ondergebracht in kost huizen of gezellenhuizen. Zes woningen van stichting Boston-Brouwershaven AMSTERDAM, 27 nov. Mevrouw C. M. SandersVan der Werff, wedu we van de heer J. P. Sanders (oprich ter van de stichting Boston-Brouwers haven) zal vrijdag 30 november a.s. in de gevel van één der zes door de stichting aangeboden woningen voor ouden van dagen in Brouwershaven een gedenksteen onthullen. De stichting is opgericht na de wa tersnoodramp in 1953. De gelden voor de bouw van de zes woningen zijn door particulier initiatief in Boston bijeengebracht. De woningen zijn cir ca vier weken geleden in gébruik ge nomen. DEN HAAG, 28 nov. Een onder wijskundig studiecentrum, dat weten schappelijke steun wil geven aan de vernieuwing bij het openbaar en daar mee gelijk te stellen onderwijs, spe ciaal bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, zal wellicht nog voor het eind van dit jaar formeel tot stand komen in de vorm van een pu bliekrechtelijk lichaam. Daarin zullen samenwerken een aantal gemeenten, het rijk als bestuurder van een vijftig tal V.H.M.O.-scholen en de algemene bond van scholen voor V.H.M.O., waar bij dertig neutrale bijzondere scholen zijn aangesloten. Ingezonden Mededeling (adv.) over Uw zenuwen. Neecr. Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT MIJN HARPT* MAAKT 15 GOED Van 1916 tot 1931 heeft hij met een kleine onderbreking deel uitgemaakt van de Rotterdamse ge meenteraad. Van '25 tot '27 is hij wethou der van financiën geweest. In 1917 werd hij lid van de prov. staten van Z.- Holland en in 1918 deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer. In 1920 werd hij benoemd tot directeur van de Rotterdamse Boaz- bank. MOEILIJKE JAREN. In de Tweede Kamer was hij voor zitter van de fractie der A.R. party. In 1942 werd hij door de Duitse bezetters gearresteerd, doch spoedig weer vrij gelaten. Een jaar later echter werd hy andermaal gegrepen en nu in Scheve- ningen en Haren te zy'n opgesloten ge weest werd hü naar Sachsenhausen overgebracht. Toen dit kamp werd ge ëvacueerd, werd hij op transport ge steld naar Mauthausen. Hier hebben de Amerikanen hem bevrijd. Na de bevryding van ons land heeft de heer Schouten zijn politieke loop baan voortgezet. Hy kwam weer in de Tweede Kamer, waar hij de a.r. frac tie leidde. De heer Schouten is o.a. directeur van de Ver. voor hoger onderwijs op C -ref. grondslag en tot voor kort was hy voorzitter van het Centraal Comi té van A.R. kiesverenigingen. In 1950 heeft de Vrije Universiteit hem het eredoctoraat in de rechten verleend. Dr. Schouten is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en comman deur in de Orde van Oranje Nassau. Bij de verkiezingen van 1956 heeft hij zich niet meer voor een Kamerze tel beschikbaar gesteld. CAIRO, 28 nov. (Reuter) „Egypte weigert de aanwezigheid van Britse, Franse en Israëlische strijd krachten op zijn gebied te verdragen Dit heeft de Egyptische opperbevel hebber en minister van landsverde diging, generaal-majoor Abdel Hakim Amer, in een toespraak tot Egyptische artillerie-eenheden, die op het schier eiland Sinaï tegen de Israëlische troe pen hebben gestreden, verklaard. Hy voegde hieraan toe: „De slag is nog niet afgelopen. Wij besloten uit Sinaï terug fe trekken, omdat het nut teloos is zonder doelte vechten of te sterven. Doch deze maal zullen wij wel voor een doel strijden en sterven, namelijk de verdediging van onze re publiek". Generaal-majoos Amer zei dat het de plicht van Egypte is zich op de slag voor te bereiden, waaraan hij toevoegde: „Deze keer zullen wij be palen onder welke omstandigheden er zal worden gevochten en niet, zoals de vorige maal, de aanvallers, die met Israël samenzwoeren, om onze troepen in Sinaï te vernietigen en het Suez- kanaal op gemakkelijke wijze te be zetten". 9 De stand van giro 777 van het Ned. Rode Kruis is gisteren geworden f2.617.137.97. De stand van giro 999 van het nationale comité hulpverele- ning Hongaarse volk is geworden f 2.165.899.94. 9 De Nederlandse bijdrage aan het V.N.-poIitieleger in Egypte zal voorlo pig 115.000 dollar moeten bedragen. 9 De Engelse schatkist zal, zo lang de benzine-rantsoenering, welke op IT december as begint, duurt, ongeveer 6 miljoen pond sterling per maand aan inkomsten verliezen. drijfspensioenfonds aan te vullen tot een volwaardig pensioen zo vindt men b.v. pensioenregelingen, welke bepa len, dat wettelijke uitkeringen uit een bedrijfspensioenfonds worden aange vuld tot een bedrag van 70 pCt van het laatste salaris. NIET DE BEDOELING Artikel 60, onder 4, zou ook van toe passing zijn voorzover (aanvullend) ondernemingspensioen en bedrijfspen- sioen op dezelfde jaren betrekking heb ben. Di heeft dan ten gevolge, dat bij een deelnemingsduur van 40 jaren het bodempensioen voor ten hoogste 40 pCt in aanmerking komt voor korting op het ondernemingspensioen. Dit heeft nimmer in de bedoeling gelegen en zou ook ongewenste gevolgen hebben. Immers, het ondernemingspensioen fonds zou verplicht zijn bodempensioen en bedrijfspensioen aan te vullen tot een bedrag van 70 pCt van het laatste salaris, vermeerderd met 60 pCt van het bodempensioen. Ten aanzien van een gehuwde betekent dat in het be doelde geval dus, dat het pensioenpeil zou komen te liggen op ca f 840,bo ven het redelijk te achten niveau van 70 pCt van het arbeidsinkomen. Deze bezwaren wil de regering on dervangen door de werking van artikel 60, onder 4, te beperken ot het geval, waarin iemand gelijktijdig meer dan één persoon heeft verworven op grond van verschillende dienstbetrekkingen. SOERABAJA, 28 nov. (A.NJ.) In de afgelopen dagen zyn in Soe rabaja negen personen gedood. Zy werden door woedende menigten er van verdacht, maniakken te zijn, dia meisjes met naalden in armen en be nen prikken. Zeven personen, die ook hiervan worden verdacht, zyn ln zie kenhuizen opgenomen met verwon dingen, opgelopen tijdens botsingen in de stad, waar een ware paniek heers te. De politie heeft niet kunnen mede delen, of er onder de zestien slacht offers Inderdaad schuldigen zijn. Enkele leiders van de wrekende i.ienigten zyn aangehouden voor ver der onderzoek. De politie patrouilleert intensief door de stad. Elke dag komen bij de politie mel dingen binnen van kinderen en jonge meisjes, die met naalden zyn gestoken. Zy verklaarden allen door een onbe kende In arm of been te zpn gesto ken. Ingezonden Mededeling (Adv.) DEN HAAG, 28 nov. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Zaandam heeft uit de gemeente zeven leden benoemd als zgn. industrie-ouderlingen. Zij heb ben een bijzondere opdracht en zullen in nauw overleg met de Stichting Evangelie en Industrie werkzaam zyn onder de leden der kerk, om met hen te spreken over hun plaats in het ar beidsproces. Het doel is de kerkleden te helpen, indien zij moeilijkheden hebben en hen te stimuleren om te trachten de verhoudingen tussen hen en de andere werknemers en werkge ver» zó te beïnvloeden, dat daardoor een voedingsbodem ontstaat voor het werk van de evangelisatie. Ds. D. N. Habermehl te Wormer zal de betrokken ouderlingen in dit werk Inleiden door het geven van een zestal voorlichtingsavonden. Van de zijde der industrie bleek voor deze zaak belang stelling te bestaan, omdat men er een goede onderlinge verstandhouding van verwacht. De gekozen ambtsdragers zijn in de vier kerkgebouwen van de Geref. Kerk van Zaandam bevestigd in hun ambt. UILLAN D-BATH Verkiezing. Bij de verkiezing van ambtsdragers in de Geref. kerk werd tot ouderling gekozen G. Maas en tot diaken P. van Wouwe Feestavond. De buurtvereniging „On derlinge Vriendschap" hield vrijdag een geanimeerde feestavond in „Land en Scheldezicht". Deze avond werd verzorgd door het gezelschap Rien de Jonge uit Kloetinge, die o.a. de „Zingende Zusjes" rondom zich heen had geformeerd als mede de accordeonist Nic. van Beveren en Loes de Vries. De voorzitter de heer A. Krijnse open de en sloot de zeer geslaagde avond.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3