Duizenden Kongaren komen nu in de nacht over de grens Nederland bleef met 2000 Hongaren niet onder de maat ICcU km$ Oostenrijk in grote moeilijkheden Egypte waarschuwt voor gevaar hervatting vijandelijkheden Kolen worden schaars in Europa maar situatie is niet hopeloos Zelf grote moeilijkheden Vandaag komen vluchtelingen in Zeeland Na bedreiging door Russische militairen Houten vliegtuigen in Egypte Arrestaties in T sjecho-Slowakije Amerika bezorgd Minister Luns sprak in V.N. Malenkof in Hongarije Arrestaties in byrie „We zijn het nog niet eens PROT ESTANTSCHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederland bemiddelaar Sowjet-minister uit beschuldigingen Over 20 jaar 75 procent import Uitkering ineens voor trekkers van noodwet Minister Suurhoff in de Tweede Kamer: DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagbl 12c Jaargang No, 3565 Wnd. hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong Directeur: Jacq de Smit Donderdag 29 november 1956 J' DE IJKER IJKT (Pag. 7) ■Y.- Op- en ondergang van Zon en Maau; Vrijdag: Zon op 8.26 u., onder 16.32 u. Maan op 6.19 u., onder 15.22 u. Hoogwater vrijdag 30 november: Vlissingen: 0.13 u. 1.98 m., 12.30 u. 1.91 m. Terneuzen: 0.40 u. 2.14 m., 12.59 u. 2.06 m. Wemeldinge: 1.47 u. 1.71 14.08 u. 1.53 m. Zierikzee: 1.33 u. 1.49 m., 13.51 u. 1.30 m. UTRECHT, 29 nov. Het derde transport Hongaarse vluchtelingen zal hedenochtend naar de centra worden vervoerd, o.a. naar de „Stoofpolder" te Haamstede, „Burgsluis" en Biggeker- ke. (J S.E.R. akkoord met advies 's-GRAVENHAGE, 28 nov. In zijn gistermiddag gehouden besloten ver gadering heeft de Sociaal-Economische Raad unaniem, zonder hoofdelijke stemming, het advies goedgekeurd in zake de bestedingen, waarom was ge vraagd door de regering (Zie pag. 3). -o Israëlische krijgsgevangenen in Egypte REUTER, 28 nov. De Israëlische regering heeft aan Nederland verzocht er op toe te zien dat de Israëlische mi litairen, die in Egyptische krijgsgevan genschap verkeren, krachtens de voor waarden van de conventie van Genève worden behandeld. West-Duitsland wil toetreden tot een eventuele oliepool van O.E.E.S.- landen. WENEN, 28 nov. Reuter. Het einde van de Hongaarse vluchte lingenstroom is nog lang niet in zicht. Oostenrijk dreigt overstelpt te worden en in zeer grote moei lijkheden te komen. De meeste vluchtelingen komen nadat de Russen aan de grens tientallen Hongaren van het leven hebben beroofd 's nachts over de grens gisternacht waren het er ruim drieduizend, terwijl gisteren over dag 1800 vluchtelingen Oostenrijk binnenkwamen. Tot op heden zijn ongeveer 95.000 Hongaren naar Oostenrijk gevlucht. Bij de Rode-Kruiscentra te Ravenna en Tirrenia in Italië zijn woensdag 1000 Hongaarse vluchtelingen aange komen. Ongeveer 400 vluchtelingen kwamen zondag en maandag j.l. Italië binnen. Van de Hongaren, die naar Oosten rijk zijn gevlucht zijn er tot heden 21.946 naar andere landen vertrokken. Tot dusver heeft Zwitserland 't groot ste aantal opgenomen nl. 3.918. Daar na volgt West-Duitsland met 3.675, Groot-Brittannië met 3.345 en België met 3.002. Volgens Radio-Boedapest heeft de Hongaarse regering de Oostenrijkse gezant te Boedapest verzocht zijn rege ring te vragen om de terugzending van jeugdige Hongaren beneden de 18 jaar. Volgens de radio zal de Hongaarse regering geen maatregelen nemen te gen deze jonge mensen en hen niet straffen. PARIJS, 29 nov. (A.F.P.) De Egyptische regering heeft gisteren 'n verklaring uitgegeven, waarin Egyp te de publieke opinie in de wereld waarschuwt voor „het gevaar van hervatting van de vijandelijkheden in Egypte na de weigering van Groot- Brittannië, Frankrijk en Israël het Egyptische grondgebied te ontruimen. Egypte zal zijn onafhankelijkheid niet opofferen om de wereldvrede te be waren", aldus deze verklaring. De Egyptische regering stelt alleen de Britse regering verantwoordelijk voor „de agressie van Engeland, Frankrijk en Israël tegen Egypte. Indien Groot-Brittannië niet zo krachtig zou hebben bijgedragen tot het uitroepen van de Israëlische staat, zou er geen spanning tussen Israël en de Arabische landen bestaan en „de oorlog, waarvan Groot-Brittannië de belangrijkste aanstichter is geweest", niet zijn uitgebroken. PRAAG, 28 nov. AFP. Er worden op het ogenblik talrijke arrestaties in Tsjecho-Slowakije verricht. Al sinds ongeveer twee maanden melden de au toriteiten elke week dat een nieuw „spionagenet" dat voor de Amerika nen werkt, is ontdekt of dat buiten landse agenten en saboteurs zijn ge arresteerd. Woensdag hield men te Praag het hoofd van een troep „samenzweerders" aan, die zich meester trachtte te ma ken van een vliegtuig, aldus de offi ciële berichten. Nog minstens tien van dergelijke spionagegevallen zijn gepubliceerd. In het land doen wilde geruchten over honderden arrestaties allemaal in Praag en omgeving de ronde. De politie is in geen maanden, om niet spreken van jaren, zo actief ge- W°°st alq nu. Russische verklaring Opvallend is het, dat bijna gelijk tijdig de minister van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie, Sjepilof, te Kopenhagen Groot-Brittannië, Frankrijk en Israël ervan beschuldigd heeft „nieuwe plannen te hebben voor agressie tegen de Arabische landen om Egypte op de knieën te krijgen". Minister Sjepilof kwam woensdag avond op doorreis van New York naar Moskou te Kopenhagen aan. Hij zei, dat „in de laatste dagen nieuwe concentraties van Britse, Fran se en Israëlische strijdkrachten zijn waargenomen en dat de imperialisti sche landen nieuwe acties tegen de Arabische landen beramen". Troepen trekken terug Inmiddels hebben de Engelsen en Fransen medegedeeld, dagelijks troe pen terug te trekken uit Egypte. De omvang van de V.N.-politiemacht in dit land neemt nog steeds toe. EGYPTE VERZOEKT V.N. OM ONDERZOEK CAIRO, 28 nov. Reuter. De Egyp tische regering heeft woensdag een verklaring uitgegeven waarin om een onderzoek door de Ver. Naties wordt gevraagd naar de „wreedheden" be gaan door de Britten, Fransen en Is raëliërs. Bomaanslag te Port Said PORT SAID, 28 nov. Reuter. Een Egyptenaar heeft woensdagavond bij het station van Port Said, toen daar Deense eenheden van het V.N.-leger arriveerden, een handgranaat gewor pen naar Britse militairen. Er vielen geen slachtoffers. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking met nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuw buien. Krachtige, en aan de kust tij delijke harde tot stormachtige noord westelijke wind. Geïnterneerde Ambonezen vrijgelaten 's-GRAVENHAGE, 29 nov. De vier Ambonezen, die aan het begin van de vorige maand zijn geïnter neerd naar aanleiding van hun hou ding tegen de nieuwe uitkeringsrege ling, zijn gisteren in vrijheid gesteld. Zij hebben doen blijken hun gedrag, dat aanleiding gaf tot hun interne ring, te zullen wijzigen. Over verscheping Russische wapens naar Syrië NEW YORK, 29 nov. Reuter. De Amerikaanse regering heeft Syrië mee gedeeld, dat zij bezorgd is over de voortdurende verscheping van wapens van de Sowjet-Unie naar Syrië. Overleg Groot-Brittannië en de Ver. Staten hebben op hoog niveau overleg ge pleegd over de wijze waarop het uit breken van een conflict tussen Irak en Syrië kan worden voorkomen. Syrische nota De regering van Syrië heeft woens dag in nota's aan alle buitenlandse di plomatieke vertegenwoordigers in Da mascus w.o. van de Ver. Staten en de Sowjet-Unie, een uiteenzetting gege ten van de „onafhankelijke politiek van Syrië". Syrië zal niet deelnemen aan blok vorming en koude oorlog, zo werd ver klaard. Pleidooi voor Hongaarse volk NEW YORK, 28 nov. Reuter. Do Nederlandse minister van buitenland se zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft woensdag in de Algemene Vergade. ring van de V.N. te New York ver klaard dat hij had gestemd voor de op richting van het internationale politie» leger omdat hij geloofde dat de aan wezigheid van zo'n leger ontspanning in de Arabisch-Israëlische verhouding in de hand zou werken en bij zou dra gen tot oplossing van het vraagstuk der Arabische vluchtelingen en van het probleem van het Suezkanaal. Nederland geschokt Minister Luns getuigde dat het Ne derlandse volk diep geschokt is door het feit dat sommige afgevaardigden minder verlangend zijn in de Hongaar se tragedie gezamenlijk op te treden dan aandacht te besteden aan de ont wikkelingen in het Midden-Oosten. Minister Luns zei dat hem de lucht hartigheid was opgevallen waarmea Nederland van zogenaamd „kolonialis me" was beschuldigd. Nederland, aldus spreker, is vastbe sloten aan het Handvest vast te hou den: „Wij weten dat we handelen itk overeenstemming met letter en geest" van het Handvest ten aanzien van Ne derlands Nieuw-Guinea en zijn bevol king. Minitser Luns ging vervolgens in op de processen tegen Nederlander* STRAATSBURG, 29 nov. Het Straatsburgse kolen- en staalpar lement heeft gisteren scherpe kri tiek geleverd op de houding van de Hoge Autoriteit van de Europe se gemeenschap voor kolen en staal. De Hoge Autoriteit werd verweten te passief te zijn geweest Nog liggen 6e dertten soheuen var het kc.i.ooi, dat in zu.ueijjke richting door het Suez-banaal voer toen dit kanaal tengevolge van de oorlogshan delingen door gezonken scheepswrak ken werd afgesloten, op hun bevrij ding te wachten. Maar naar verluidt zal het nu niet lang meer dnren, voor dat het bergingswerk zover zal zijn gevorderd, dat althans acht of negen van de gevangen vaartuigen hun reis zullen kunnen vervolgen. De foto toont van rechts: de Neder landse „Lemsterkerk", de Panamese „Derado", de Zweedse „Kyete" en de Italiaanse schepen „Amalfi" en „Emma", aan de kanaaloever tussen Ismailia en Kantara wachtend op het sein tot vertrek. Nog deze week hoopt men een vaar geul vrij te krijgen. Ondanks het wantrouwen, dat men vrij algemeen Nasser toedraagt, wan neer de Egyptische president begint met het afleggen van verklaringen, blijkt zijn verklaring, dat Egypte's militaire vliegvelden tijdens de En- gels-Franse luchtbombardementen vol stonden methouten Migs, juist te zijn. Men heeft althans op de diverse vliegvelden de resten van houten straaljagers van dit type aangetrof fen. De bovenste foto Iaat zien hoe op het vliegveld bij Port-Said een van deze houten Migs in een hangar wordt gereden. De onderste foto toont de achterzijde van dit zonderlinge vliegtuig, waarin de lassen in het hout en de spijkers duidelijk zijn te zien. De vraag naar bacon in Engeland is thans bevredigend, zodat ook in de week van 3 t/m 8 december var kens met een koud geslacht gewicht van 63 t/m 72 kg voor de bacon- bereiding mogen worden geslacht. BOEDAPEST, 29 nov. (A.F.P.) In westelijke diplomatieke kringen te Boedapest doen onbevestigde berich ten de ronde, dat Malenkof, de Rus sische minister voor elektrische ener gie, de vorige week vrijdag in Boe dapest is aangekomen. Men gelooft, dat Malenkof gekomen is om de Hon gaarse premier Kadar op te dragen een krachtiger politiek te voeren. In Boedapest waren woensdag meer winkels open dan voorgaande dagen. Ook de rijen voor de levensmiddelen winkels waren korter. Op strategische punten schenen minder Sowjet-tanks te zijn opgesteld. Ook zag het er naar uit alsof minder verkenningswagens met Russische in fanterie door de stad patrouilleren. BAGDAD, 29 nov. Reuter. Uit be trouwbare bron in Bagdad (Irak) is vernomen, dat volgens berichten uit Syrië in de afgelopen week meer dan 850 Syrische politici zijn gearresteerd op bevel van kolonel Sarraj, het hoofd 'van de inlichtingendienst van het Sy- tlsthe leger. Kolonel Sarraj zou op het ogenblik de werkelijke heerser in Syrië zijn, pet volledige steun van de extreem nationalistische partijen en de commu nisten. Een van de gearresteerden zou het parlementslid Soeror zijn, die in het parlementgebouw zou zijn aangehou den nadat hij in een redevoering het ontslag van kolonel Sarraj, stopzetting van de Sowjet-hulp aan Syrië en te rugzending van de honderden Russi sche adviseurs en technici had geëist. DEN HAAG, 29 nov. De minister van sociale zaken Suurhoff heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat aan trekkers van de Noodwet-ouder domsvoorziening een uitkering in eens over 1956 zal worden verstrekt ter grootte van een halve maand. Dit kost het rijk al 12 miljoen gulden. Voor een uitkering ineens ter groot te van een hele maand voelde de minister dan ook niets. Dan zou er nog eens 12 miljoen gulden bijkomen en dit is in verband met de precaire toestand van 's lands financiën onge wenst. t.a.v. het vraagstuk van de kolen- schaarste. Namens de Hoge Auto riteit werd medegedeeld, dat da situatie weliswaar ernstig, doch niet hopeloos is. De vice-president, de heer Etzel zei- de dat Europa niet onafhankelijk is op het gebied van de energievoorziening, In 1965 zal Europa reeds voor 31% van zijn energievoorziening van ande ren afhankelijk zijn en in 1975 zal dit percentage tot 75 procent oplopen. Het probleem is voornamelijk, dat er niet voldoende goedkope eigen kolen zijn. Dit is o.m. het gevolg van het feit dat steeds meer in Europa gedolven kolen voor de staalproduktie nodig zijn. Er bestaat geen directe bedreiging voor de verzorging van industrie en spoorwegen met kolen. Voor de huis brandkolen is de situatie iets slechter, doch niet onrustbarend. Uitbreiding In de vergadering van het Europese kolen- en staalparlement heeft de Ne derlandse afgevaardigde het CH-lid der Tweede Kamer G. M. Vixseboxe een pleidooi gehouden voor uitbreiding van de Europese gemeenschap tot een orgaan, dat alle energiebronnen en het transportwezen onder zijn beheer zal krijgen. De NAVO is, zo zei de hee* Vixseboxe onvoldoende krachtig tegen de Russen opgetreden. De economie dient daarom minder nationaal getint te zijn. Engeland en Amerika fi (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 29 nov. „Van alle voor opneming van Hongaarse vluchtelingen in aanmerking ko mende landen zit Nederland ver uit met de grootste moeilijkheden" zo verklaarde de minister van so ciale zaken Suurhoff gistermiddag in de Tweede Kamer. Door de Ka mer was aangedrongen op een vergroting van het aantal van 2000. De minister wees erop dat Neder land zit met uit Indonesië gerepatri- eerden, met de Ambonezen, met een zeer snelle bevolkingsaanwas, de be volkingsdichtheid en de ontstellende woningnood. Zo gezien is Nederland met zijn 200C Hongaren beslist niet onder de maat gebleven. De regering heeft inmiddels al be sloten op zeer korte termijn nog 3000 vluchtelingen een tijdelijk onderko men te verschaffen; zoals bekend op voorwaarde, dat ze na een half jaar door andere landen zullen worden overgenomen. De minister ontkende, dat bij het nemen van Hongaren hier te lande de toelating van gezinnen zoveel mo gelijk zou zijn tegengehouden en aan jonge mannen de voorrang zou zijn verleend. Onder de vluchtelingen vor men de jonge mannen nu eenmaal de grootste groep. Aan de tewerkstelling van de Hon garen in Nederland wordt hard ge werkt, zo deelde de minister mee, maar hij wees er tevens op, dat op het pnnt van de werkverlening nog zee grote moeilijkheden zijn te over winnen. Toch zal over betrekkelijk korte tijd het grootste deel van de 2000 gearriveerde Hongaren te werk worden gesteld. Men zal hen laten gaan naar die plaatsen waar zjj werk kunnen vinden en de huisvesting zal daaraan worden aangepast. De geneigdheid bij de Hongaren om uit Europa te emigreren is tot dusver nog niet groot. LONDEN, 28 nov. (Reuter). De Britse minister van buitenlandse za ken, Selwyn Lloyd, heeft woensdag inzake de „breuk" tussen Groot-Brit tannië en Amerika gezegd: „Ongetwij. feld is er een scherp meningsverschil geweest over de huidige toestand in het Midden-Oosten. We zijn het er nog niet over eens hoe we de toestand moeten aanpakken. Onze taak is da beide regeringen dichter bü elkaar ta brengen. We moeten echter open blij ven staan voor het feit dat onze me ningen uiteen liepen en we het nog niet weer eens zijn". 0 Gisteren is te Genemuiden het huwelijk voltrokken tussen de jonge lui, die verleden jaar het middelpunt zijn geweest van enige opwinding in hun woonplaats. Hun verkering strook te toen niet met de wil van de ouders van het meisje en het publiek ging zich met de zaak bemoeien. Een deel van Breda zat gister middag en vannacht zonder elektrisch licht. Gisteravond nog niet ontdekte storing was hiervan de oorzaak. Op het station brandden kaarsen. 0 Onder IJsselmonde is aardgas aangetroffen op een diepte van ruim 500 meter. 0 In Port Said wordt een ware pro pagandaoorlog gevoerd. Voor- en tegenstanders van Nasser, zowel als communisten, bieden tegen elkaar op. 0 Partijsecretaris Chroesjtsjef heeft de premier van Roemenië, Stoica, in Moskou ontvangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1