IJkkring Middelburg zorgt ervoor dat u niets tekort komt HET I/uUCSfUM&tde- EILAND De- weefyat/e niet dwe mm. SNELPON Geertje Wielema gaat zich uit de wedstrijdsport terugtrekken Terreurgolf in Albanië? 'V.S. zijn bezig ons vertrouwen te verspelen' HOUTVESTER Ijkers ijken jaarlijks hun eigen maten en gewichten Moeilijkheden in de Kon. Ned. Schaakbond spgg^4i WJtó' - g I - JF - jfp Link v. Bruggen Jodenhaat in Egypte neemt toe Sowjets bieden Frankrijk olie aan Engeland niet bereid direct Egypte te ontruimen manchester Kroongetuige Manoch overleden Sowjet-„hulp" naar Egyptr Donderdag 29 november 1956 7F.FI FWSCH DAGR1.AD pagina 10 Een keur van precisie-insirumenten 111 AT IS de Nederlandse mens vertrouwd met de maten en ge- \J\Js wichten, waarmee zijn deel wordt gemeten! Vat de eerste de beste huisvrouw bij de arm en vraag haar, hoe zij toch weet, dat hare groenteman of hare melkman een kïlo(gram) geeft, een liter schenktDe gemiddelde huisvrouw zal antwoorden: „Kom nou, dat zie je toch zoEn zij heeft gelijk. Je ziet het zo. De maten, de gewichten, ze zijn zo vertrouwd. Een litermaat is een litermaat, of men nu in Meliskerke of op Texel zich de melk laat schenken. Een gewicht van 500 gram? Het oog ziet het zo, omdat de ervaring het kon registreren. Het is een uniformiteit, die direct herkennen mogelijk maakt. Overal zijn de afmetingen van zo'n litermaat, van zo'n 500 gram-gewicht precies eender. De vorm is zo vertrouwd, dat hij de mens. reeds wordt ingegoten, wanneer hij als kind voor de tweede keer er mee wordt geconfronteerd. Dit is, in korte en eenvoudige bewoordingen, de grote verdienste van het IJkwezen, ten opzichte van het Nederlandse volk. Doch die vertrouwde maten en gewichten, zij zijn aan 't verdwijnen. Snelwegersverdringen de kloeke gewichten en ook de melkman be dient zich van een vernuftig mecha nisme. Denk nu niet, dat er daarom een eind gaat komen aan de taak van het IJkwezen. Ook de meet- en weeg werktuigen zijn aan keuring onder worpen, voordat ze in de handel wor den gebracht. Beschermd Worden zulke weeg werktuigen ver kocht, dan dienen ze opnieuw aan een keuring te worden onderworpen. Zo wordt zowel de koper als de verkoper van het betreffende werktuig be schermd. De verkoper weet: wat ik verkoop is goed (of het deugt niet de koper weet: wat ik koop is prima, of..... het is weer prima nadat de ver koper het in orde heeft laten maken en het IJkwezen heeft zijn zegen over het apparaat gegeven. Op de hoek van de Middelburgse Bierkaai en de Béllinkstraat zetelt de directeur IJkkring Middelburg met zijn staf. Die IJkkring Middelburg be staat niet, zoals men geneigd is spoe dig aan te nemen, alleen uit de pro vincie Zeeland. Enkele steden in wes telijk Noord-Brabant vallen ook onder deze toch wel specifiek Zeeuwse kring. Nederland is echter niet per provincie in IJkkringen verdeeld. Er zijn er twaalf; de hoofddirectie zetelt in Den Haag. Een kern van instrumenten In die behuizing aan de Bierkaai eigenlijk is het gebouw te klein staat een keur van precisie-instrumen- ten de ijkers ten dienst. En de eigen gewichten, hoe staat het daarmee? Moeten die soms niet worden geijkt?! Zeer zeker. Het gebeurt -ieder jaar. Tenminste, ze worden geverefieerd. De taal wil dat zo. Maar ze worden ge controleerd. Daarvoor heeft men ver zegelde dozen met gewichten, die al leen voor dit doel worden gebruikt. Dit zjjn de kantoorstandaarden. Dat dergelijke kisten ieder jaar met een zeker ceremonieel worden geopend en weer gesloten mag men wel aan nemen. Een kleine jjkplechtigheld! De ijkers, ze ijken hun eigen maten en ge wichten.... Die verzegelde dozen, dat is toch nog zo gek niet. Slijtage Gewichten zijn aan slijtage onder hevig. Dat ze zwaarder worden, komt zelden voorIedere twee jaar wordt een letter vastgesteld, die op elk geijkt gewicht staat of maat wordt geslagen. Zo begon men op 1 januari 1955 met het afslaan van de letter w. Vastgesteld is, dat op de eerste oktober van het tweede jaar alle maten en ge wichten die letter moeten dragen. Op 1 oktober j.l. hadden ze dus alle van de letter w moeten worden voorzien. Die blijft dus geldig tot 1 okt. '58. Dan is men ondertussen weer be gonnen met het afslaan van de nieuwe tweejaarlijkse letter waar mee men per 1 januari a.s. begint de x. De x dan te verstaan: „in kleine, bestaande drukvorm." Justeren Maar per 1 oktober verviel dus de vorige letter, de v. Als alle gebruikers hun plicht heb ben gedaan, hebben zij dus hun ge wichten aan de 2-jaarlijkse herkeuring onderworpen. Als men gewichten tegenkomt, die door slijtage lichter zijn geworden, worden zij gejusteerd, waartoe lood in de justeeropening (onderkant ge wicht) wordt gedreven. De ijkers houden zoveel mogelijk in iedere gemeente van de ijkkring zit ting. Het aantal maten en gewichten, dat ter herkeuring wordt aangeboden, is echter dalende, zodat het steeds minder efficiënt wordt om in iedere gemeente een zitdag te houden. Daar om worden thans wel gecombineerde zittingen gehouden, die voor twee of meer gemeenten bestemd zijfi. En moeht men het vergeten, die dag van de ijking in de eigen plaats; het ijkkantoor is geopend iedere tweede donderdag en de daarop volgende vrij dag van iedere maand. Herkeuring kan alleen op die data plaatsvinden. DEN HAAG, 27 nov. Zoals bekend heeft de Kon. Ned. Schaakbond gewei gerd een subsidie voor het Hoogoven toernooi te verstrekken, wanneer Engelse, Franse of Israëlische schakers de Rus Taimanov zouden vervangen. Maandagavond hebben het Nationaal Schaakfonds in Den Haag en het schaak genootschap Discendo Discimus tezamen een garantie gesteld tot hetzelfde bedrag als de subsidie van de K.N.S.B., teneinde de organisatoren de vrijheid te laten om datgene te doen wat zij nodig achten en zich dus niet te laten dwingen door de Kon. Ned. Schaakbond. Het betreft een bedrag van f750, waar van het Nationaal Schaakfonds f500 en Discendo Discimus f250 garant stelt. En kele principiële schaakbonden hebben zich eveneens uitgesproken tegen de door de K.N.S.B. genomen maatregelen. Rubbersmokkel In Noord-Sumatra DJAKARTA, 28 nov. (A.N.P.) In Noord-Sumatra i« een groot smok- kelcomplot ontdekt van Chinese rubber handelaren. Geschat wordt, dat de In donesische staat voor ruim drie-en-half millioen gulden is benadeeld. De smok kel werd ontdekt ln Ranta Pinang, ln het uiterste noorden van Sumatra. Aan genomen wordt, dat de rubber naar Malakka werd gesmokkeld. Vliegramp op Zwiisers-DuHse grens i «if i ■SHMMMMni iBaiiiiiiiiiiiniiiiiiHHiiiiiia Ingezonden Mededeling (Adv.i PORT SAID, november. HOEWEL het overdreven zou zijn de Italiaanse •con sul „de held van Port Said" te noemen, heeft hij toch een centrale plaats in de bele gerde stad ingenomen. In een vorig artikel heb ik al bericht hoe signor Fransesco Marelli zijn ambtswoning in een nood hospitaal veranderde. Maar hij heeft meer gedaan, deze kleine Romein. Hij is de verbindings man geweest tussen de autori teiten van Port Said en het ge allieerde commando, toen de eersten een bestand wensten. De inleiding hiertoe werd ge vormd door een telefoongesprek tussen de gouverneur van de stad en de Amerikaanse consul, waarin de eerste te kennen gaf tot een vergelijk te willen ko men om verder bloedvergieten en grotere schade te voorkomen. De consulaire ambtenaar van de Verenigde Staten kon echter weinig doen, omdat hij aan de overkant van de haven, in Port Foead, woonde en Port Said niet bereiken kon. Na veel moeite slaagde hij erin verbin ding met de Italiaanse consul te krijgen, die hem beloofde alles in het werk te stellen om tot 'n „staakt het vuren" voor de stad en omgeving te komen. Signor Marelli scheurde toen een van z'n lakens kapot, bond een stuk aan zijn bezemsteel en begaf zich bet was een levensgevaarlijk karwei op straat. Hij wist de commandant van de Britse paraehntisten, briga dier „Tubby" Butler, te bereiken en de laatste te bewegen naar het con sulaat te komen. Aan het kleine ge zelschap, dat zich per jeep over de desolate straten spoedde, werd een gevangen genomen Egyptische offi cier toegevoegd, die als tolk kon op treden. De moeilijkheid was hoe in con tact met de gouvernenr van Port Said te komen. Wonder boven wonder produceerde de meegenomen Egyp- tenaar een geheim telefoonnummer van de man en binnen een paar se conden was de verbinding tot stand gebracht. Al even spoedig was over eenstemming bereikt over de over gave der stad. Maar de gouverneur wenste pas een definitieve beslissing te nemen, als hjj de commanderende generaal, El Moghi geraadpleegd bad. Hoe deze bevelhebber te vinden De gouverneur wist het niet, bri gadier Butler evenmin. Wanhopig gooide de laatste de telefoon op de haak. „Waar zou generaal El'Moghi kunnen uithangen," vroeg hij aan de krijgsgevangene. „Waar kan hij zijn? „Ik ben El Moghi," zei de Egyp tenaar na enige aarzeling. „Ik zou mijn identiteit nooit hebben prijs gegeven, als deze situatie zich niet had voorgedaan Butler was stomverbaasd. Maar na enig heen en weer gepraat bleek ook de generaal bereid te zijn de strijd te staken. De gouverneur werd weer opgebeld, nu echter door El Moghi en het gesprek moet zich als volgt ontwikkeld hebben: „V spreekt met generaal El Moghi, gouverneurik „Ah, generaal, wat een verras singIk ben blij uw stem weer te horenHoe gaat het?.... Ik ben erg trots op u en uw man nenWe moeten doorvechten tot de laatste manhoort u me, generaal, doorvechten moeten we „Ja gouverneur, ik hoor het, maar „Wat een leger hebben we gene raalDat hadden de Britten en Fransen niet gedacht, heZe hebben me benaderd om de stad over te gevenMaar ik doe 't nietIk denk er niet over Wat zullen ze in Cairo trots op ons zijn.U bent toch ook van me ning, dat we tot de laatste man moeten volhouden „Ik ben het volkomen met u eens, gouverneur, maar „Fijn doorvechten dan maar. Laat ze maar zien wat de Egypte- naren waard zijn „Ik ben bang, dat ik dat niet kan, gouverneur," kon de hogelijk in verlegenheid gebrachte generaal ten laatste uitbrengen. Doodse stilte aan de andere kant van de lijn. „Niet kan?" klonk het toen, heel wat minder opgewekt. „Maar waar om niet? Uw mannen zijn toch nog niet verslagen „Ik weet 't niet, gouverneur," ant woordde El Moghi, benauwd, „want ik ben door de Britten gevangen genomenIk ben naar het Ita liaanse consulaat gebracht om de overgave te bedisselen.... U zei toch ook net, dat de stad overge geven moest wordenHeeft u zélf niet geprobeerd de Britten te benaderen. Een hele tijd zei de gouverneur niets. „Ja, inderdaad" merkte hij toen zwakjes op en zijn stem klonk als die van een bedrieger, die door de mand gevallen was. „Laten we een eervol bestand sluiten, gene raalhet wordt een waar bloed bad als we het niet onmiddellijk doen.We moeten de schade zoveel mogelijk beperkenVraag of bngadier Butler bij me komt En i kom zelf ook mee, want alleen durf ik de verantwoordelijkheid nief te dragen De zaak scheen in orde te zijn. El Moghi bracht Butler verslag uit en belden waren juist doende te be spreken hoe ze zich op de veiligste wjjze naar de woning van de gouver neur konden begeven, toen de tele foon rinkelde. Het bleek de gouver neur te zijn. Kortaf deelde deze Butler mede, dat hij er niet aan dacht Port Said over te geven en dat hij het voorstel van generaal El Moghi om dit te doen lafhartig vond Wat was er gebeurd? Iedereen tastte in het duister. Pas later zou blijken, dat de gouverneur een be richt uit Cairo gekregen had, waarin stond, dat Moskou een raketaanval op Londen en Parijs had gelanceerd en dat een grote Russische lucht vloot naar Egypte onder weg was om de Britten en Fransen af te straffen. Brigadier Butler vond het echter welletjes. Om twaalf uur 's nachts werd de strijd in en om Port Said hervat om de volgende morgen in een door de Verenigde Naties uit gegeven order „staakt het vuren" te eindigen. Signor Marelli's dappere bemid delingspogingen mochten dan op de Egyptische mentaliteit zijn gestuit, later heeft de Italiaan ruimschoots gelegenheid gehad de schade in te halen. Behalve, dat hij zijn huis in een noodhospitaal veranderde, heeft hij de verzorging van vierduizend in Port Said verblijvende Europea nen op zich genomen en heeft zowel van de Britten als van de Fran sen gedaan gekregen hem tonnen voedsel en grote hoeveelheden me dicamenten te geven. Twee beelden van de vliegramp, die op de Zwitsers-Duitse grens plaatsvond. Een Tsjechisch vliegtuig van Russische makelij stortte neer, waarbij 23 per sonen om het leven kwamen. Boven: de verbrande resten van het toestel. Onder: de slachtoffers werden ter plaatse gekist. BELGRADO, 28 nov. (A.F.P.) Er trekt een „nieuwe golf van terreur" over Albanië, zo meldt de speciale cor respondent van het officiële Zuidsla- vische blad „Borba" uit Tirana. Na de terechtstelling van een Zuidsla- vische onderdaan en twee voormalige leden van het centrale comité van de Albanese communistische partij is Al banië het toneel van nieuwe massale arrestaties geworden. De bevolking leeft in angst. Overal in het land wor den geheime partijvergaderingen ge houden waarop de allesoverheersende vraag is: „Wat zullen de Zuidslaviërs doen?" Voorts worden op deze bijeen komsten van tevoren opgestelde reso luties besproken, waarin Zuid-Slavië wordt aangevallen en beledigd. NEW YORK, 28 nov. (Reuter) De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meift heeft de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N. verzocht de Egyptische regering te vragen op te houden met haar onmenselijke politiek jegens de Joden in Egypte. Zij zegt, dat alle Joden, die niet de Egyptische nationaliteit bezitten, in aanmerking kunnen komen voor on middellijke deportatie. Joden, die na 1933 de Egyptische nationaliteit hadden gekregen, zouden deze verliezen en worden gedeporteerd. Het aantal per sonen, dat hierbij betrokken is, moet meer dan 30.000 zijn. De gedeporteer den, van wie sommigen reeds in Euro pa zijn aangekomen, weiden gedwon gen vrijwel al hun bezittingen achter te laten, aldus de brief. Voortst zou beslag zijn gelegd op d» Joodse ziekenhuizen in Cairo en Alexandrië, waarbij de zieken werden verwijderd en de medische staf gear resteerd. lllllllllllillllllllllllllllllllMIIIBIIIIIIIIl Ingezonden Mededeling (adv.) Sftëf.. 77) snélsW VELPON Voor 3.90 twee grote potten BRYLCREEM m leuke verpakking met GRATIS kansen op extra cadeauxl BERLIJN, 28 nov. (D.P.A.) De Russische taal blijft voor de studenten in Oost-Duitsland ook in de toekomst de voornaamste buitenlandse taai en verplicht leervak. Maar het Oostduitse staatssecretariaat voor hoger onder wijs heeft tot een concessie besloten, n.l. dat voortaan de studie van nog een tweede taal verplicht is, eventueel een westelijke. Van het Russisch kan niet worden afgezien, zo schrijft het Oostduitse tijdschrift „Jonge Wereld", omdat het in de „socialistische sfeer" de algemene gebruikte omgangstaal is. Geertje Wielema, de f.2-jarige H.D.Z.-zwem- ster, wereldrecordhoud ster op de 200 meter en 100 yards rugslag en te vens Europees kampioene op de 100 meter rugslag, heeft het plan om in ja nuari a.s. met de inten sieve zwemtraining op te houden. Geertje, die in de Nederlandse Olym pische ploeg was opgeno men voor Melbourne, zal in de komende weken nog deelnemen aan na tionale wedstrijden die in diverse steden van ons land worden gehou den en waarvan de ba ten ten goede komen aan het comité voor de Hongaarse vluchtelingen. In het nieuwe jaar wil zij echter niet meer de intensieve training aan houden, die nodig is om voor belangrijke interna tionale wedstrijden in vorm te blijven. Wel zal zij nog in onderlinge wed- van haar vereniging uit komen en ook wil zij het waterpolospel blijven beoefenen. Geertje Wielema, die jaren lang onder leiding van Jan Stender heeft gestaan en later door Peter van den Heuvel werd getraind, heeft tal rijke successen in bin nen- en buitenland ge boekt. Zij is ondermeer vanaf 1949 tot en met 1954 Nederlands kam pioene geweest op de 100 meter rugslag. Zij verbe terde voorts zeven maal een Nederlands record en vier maal een wereld record. Tijdens de Olym pische Spelen in Helsin ki veroverde zij de zil veren medalje op de 100 meter rugslag. NEW YORK, 28 nov. (Reuter) Volgens de New York Times hebben diplomatieke kringen te Washington vernomen, dat de Sowj et-Unie aan zienlijke hoeveelheden olie heeft aan geboden aan Frankrijk, Egypte, Syrië en andere landen van continentaal Europa en het Nabije Oosten. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken kon deze inlichtingen niet bevestigen, maar deelde mede de berichten aannemelijk te achten. Er werd geen melding gemaakt van Rus sische olieaanbiedingen aan Engeland. Voor wat Frankrijk betreft werd vernomen, dat de Russen zich bereid hebben verklaard 600.000 ton olie te leveren. Dit is ongeveer het dubbele van de Russische olieleveranties aan Frankrijk van de laatste jaren. Vice-premier Butler NEW YORK, 28 nov. (Reuter). Butler, de plaatsvervangende Britse premier, heeft tegen een verslaggever van het Amerikaanse blad „Newsweek" verklaard, dat het verkeerd is te menen, dat Groot- Brittannië zijn troepen „na vandaag" geheel uit Egypte zal terug trekken. Hij gaf dit antwoord op de vraag, of Groot-Brittannië, voor het weer in de gunst van Amerika kan komen, in het openbaar zal mo?ten erkennen, dat zijn optreden tegen Egypte onjuist is geweest. Butler antwoordde voorts, dat Gr.- Brittannië met de Ver. Naties wil sa menwerken, maar dat ook deze haar houding moeten wijzigen. Volgens Butler gaat het niet om de bataljons, maar om de geest en moet Engeland er zeker van zijn, dat de V.N. van plan zijn de overeengekomen taken uit te voeren. De verslaggever had eerder ge vraagd wat Groot-Brittannië doet om het geschil tussen Engeland en Ameri ka bij te leggen. De Britse premier antwoordde: „Op het ogenblik kunnen wfj niet koeler behandeld worden door de Ver. Staten. Ik ben ervan over tuigd, dat de president van de V.S. en het Amerikaanse volk dezelfde grond slagen willen als wij. Maar Amerika onderschat onze ernst met betrekking tot de Suezkwestie. Door zich tegen ons te blijven keren kunnen de Ame rikanen wellicht het vertrouwen van andere-landen winnen, maar het kan hun ons vertrouwen in hen kosten." TAAK DER V.S. Een andere vraag luidde: „Wat moe ten de Ver. Staten volgens u in het Midden-Oosten doen?" Butler antwoordde: „Amerika zou zich in de eerste plaats eerder op de toekomst dan op het verleden moeten richten. Ten tweede moet het pogin gen doen om de, vrije vaart door het Suezkanaal te verzekeren. Ten derde moet het trachten het kanaal zo spoe dig mogelijk vrij te krijgen en ten vierde zou het een grote stap moeten Ingezonden Mededelingen (adv.) n SCHUTTERSVELD PRODUCT mp doen om het economische leven in 1 betrokken gebied te verbeteren, rege lingen moeten treffen voor de toe komst van de olie-industrie en de buis- leidingen." Butler zei verder, dat de grootst® moeilijkheid op het ogenblik bet vrij maken van het Suezkanaal is, wat dit betreft is Groot-Brittannië bereid zijn materiaal over te dragen aan de Ver. Naties, aldus de Britse premier, die in zake de internationale deelneming aan de exploitatie van het kanaal opmerk te, dat de zes punten, waarmee Groot- Brittannië, Frankrijk en Egypte in ok tober akkoord zijn gegaan, voor Enge land nog steeds volkomen aanvaard baar zijn. DJAKARTA, 28 nov. (A.N.P.) Manoch, één van de kroongetuigen in de processen tegen Jungschlaeger en Schmidt, is in Djakarta overleden. Hij is veertien dagen ziek geweest. Zijn dood werd vandaag bekend gemaakt. Manoch heeft als getuige a charge voor de rechter verklaard, dat wijlen Jungschlaeger en Schmidt leiders zijn geweest van ondergrondse organisa ties, die tot doel hadden de Indone- sche regering omver te werpen. Zijn verklaringen hebben in belangrijke mate bijgedragen tot het vonnis tegen Schmidt en de eis als doodstraf tegen wijlen Jungschlaeger. PARIJS, 28 nov. (A.F.P.) Het Sowjetschip „Iwan Setsjenof" is uit Odessa naar een Egyptische haven vertrokken met „giften van het Rus sische voor het Egyptische volk". Da lading omvat 3.000 meel, 500.000 bus sen melk, medicamenten, 300 bedden en de modernste apparaten voor een mobiel ziekenhuis en tien ziekenauto's. Dit vertegenwoordigt een waarde van ruim dertig miljoen gulden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 10