Voorlopig geen contact mogelijk j met ontvoerde Nagy Schelde-probleem is al meer driehonderd jaar actueel dan Sowjets krijgen in Syrië voortdurend meer macht Britten en Fransen hebben over drie weken Egypte verlaten Premier Kadar deelt aan arbeiders mede: Minister geeft deportatie toe Spionnen voor V.S. gepakt in Praag Kamerleden over loonpolitiek Egypte wijst Joden uit In tientallen jaren niets gevorderd ICüs leeas PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Hief alle doelen bereikt in Egypte" Hongaren bezochten Soestdijk Eisenhower schrijft Ben Goerion Britse en Franse burgers verlaten Egypte Dagelijks arriveren raadgevers Wapenzendingen uit Rusland V.N.-troepen maken scheiding „Sluis van TePneuzen voldoet niet" DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dljkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, S 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad c ZESMAAL GOUD VOOR AMERIKA (Pagina 5) 12c Jaargang No. 3564 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong Directeur: Jacq de Smit Woensdag 28 november 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan; Donderdag: Zon op 8.24 u., onder 16.33 u. Maan op 5.07 u., onder 14.50 u. Hoogwater donderdag 29 november: Vlissingen: 11.39 u. 1.75 m., u. m. Terneuzen: 12.08 u. 1.91 m„ u. m. Wemeldinge: 0.48 u. 1.62 m., 13.14 u. 1.44 m. Zierikzee: 0.38 u. 1.43 m., 12.54 u. 1.23 m. VENEZOLAANS VLIEG TUIG NEERGESTORT Vijf cn twintig doden NEW YORK, 27 nov. (Reuter) Bij Caracas in de V.S. is een Vene- zolaans vliegtuig tegen een berg ge vlogen en verongelukt. Gevreesd wordt, dat de achttien passagiers en zeven bemanningsleden zijn omge komen. Franse minister verklaart: PARIJS, 27 nov. AFP. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pi- neau, heeft in de Senaat verklaard, dat toegegeven moet worden, dat niet al de gestelde doelen in Egypte bereikt zijn. „Wij wilden het gehele kanaal be zetten. Een voortijdige staking van de opmars heeft ons zulks verhinderd en de regering betreurt dit eenstemmig". Het aan de macht blijven van kolo nel Nasser laat een aantal problemen onopgelost, zo zei de minister. De Amerikaanse houding in de kwes tie van het Suezkanaal heeft de Fran se publieke opinie het meest teleurge steld. PRAAG, 27 nov. (AJF.P.) De Tsjechische staatsveiligheidsdienst heeft volgens een officieel communi qué een spionagecentrum ontdekt, dat „werkte voor rekening van de Ame rikaanse ialichtigendienst". Drie vrouwen maakten deel uit van de staf. Dit is de tiende spionagezaak, die sedert de eerste oktober van dit Jaar in Tsjecho-Slowakije openbaar Wordt gemaakt. o Het partijbestuur van de C.P.N. heeft een communiqué verspreid, waarin Engeland, Frankrijk en Israël agressoren worden genoemd. Over Hongarije zwijgt het communiqué echter. In twee fabrieken bij Moskou zou gestaakt zijn. Motief: meer loon. Amnestie voor vluchtelingen WENEN, 28 nov. Reuter. De Hongaarse premier Kadar heeft aan de arbeidersraad van Boeda pest medegedeeld de eerste twee of drie weken niets kunnen doen voor de terugkeer van de door de Russen ontvoerde ex-premier Na gy. Ook een onderhoud van een delegatie van de arbeidersraad met Nagy zei hij niet te kunnen orga niseren. De premier zeide niet, waarom hij voorlopig niets kan doen. De Russen zullen hem dit hebben verboden, neemt men ech ter algemeen aan. De arbeidersraad heeft aan Kadar de volgende eisen gesteld: 1. het opnemen van contact met Na gy, eventueel met toestemming van de Roemeense autoriteiten; 2. toestemming voor de raad om een eigen krant uit te geven; 3. wijziging van het regeringsde creet inzake de samenstelling van de bedrijfsraden. Volgens de arbeiders raad dienen daarin geen regeringsver tegenwoordigers zitting te hebben. De premier beloofde, dat hij de pun ten 2 en 3 met zijn regering bespreken zou. Wat de kwestie-Nagy betreft ver klaarde hij, dat hij de eerste twee of drie weken niets kan doen. De arbeidersraad heeft de bevolking verzocht het werk te beginnen of voort te zetten omdat blijven staken voor de arbeiders honger en armoede en ver zwakking van hun positie met zich mee zal brengen. Deportaties Het Weense blad „Die Presse" heeft in „welingelichte kringen" gehoord, dat de Russische troepen nu begonnen zijn mensen uit Sopron, in het noord westen van Hongarije, te deporteren. De stad was door Russische infanterie bezet. TEL AVIV, 27 nov. (Reuter). President Eisenhower heeft in een boodschap aan de Israëlische premier Ben Goerion, verklaard dat er tussen de Verenigde Staten en Israël „ban den van sympathieke belangstelling" bestaan. Opvangcentrum in Oostenrijk voor Nederlandse rekening? 's-GRAVENHAGE, 27 nov. Tus sen de Nederlandse en Oostenrijkse autoriteiten zijn onderhandelingen gaande om op korte termijn voor Ne derlandse rekening in Oostenrijk een groot opvangcentrum voor de Hon gaarse vluchtelingen in te richten. De financiële consequenties zouden voor rekening komen van het Nationaal Co mité Hulpverlening Hongaarse volk, dat de kosten zou willen bestrijden uit de gelden die op giro 999 zijn bijeenge bracht. UTRECHT, 28 nov. De vrijheids- vlag, die een jonge vrijheidsstrijder de vorige week de Koningin aanbood, toen zij een bezoek bracht aan het vluchtelingencentrum in de Utrechtse Jaarbeurshallen, wapperde gisteren op het paleis Soestdijk toen acht bus sen met ongeveer driehonderd Hon gaarse vluchtelingen een bezoek heb ben gebracht aan het paleis Soestdijk. Een deputatie van zes Hongaren sprak met de Koningin. Daarna defi leerden de bussen langs de Vorstin. Arbeider onder vallend puin BERGEN OP ZOOM, 27 nov. De bouwvakarbeider F. van B. uit Ber gen op Zoom werd gisteren getroffen door een grote brok steen van een val lende muur bij de melkfabriek, die momenteel wordt verbouwd. Van B. liep een hersenschudding op, en een van zijn benen werd verbrijzeld. DE BILT ZEGT: Vrij veel bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige aan de kust later harde wind, aanvankelijk tussen zuidwest en west, later tussen west en noordwest. Iets lagere tem peraturen. Er zouden in het geheel al 20.000 mensen gearresteerd of gedeporteerd zijn. Volgens berichten die in Boedapest ontvangen zijn, hebben de Russen te Oesjorod, ongeveer 30 km over de Hongaarse grens op Russisch gebied een kamp ingericht voor gedeporteer de Hongaren. De minister van binnenlandse za ken heeft toegegeven, dat een trein met zes wagons met Hongaren over de grens is gebracht. Zuivering Radio-Boedapest heeft bekend ge maakt, dat een zuiveringscommissie is ingesteld voor de vroegere veiligheids politie. Mensen die inlichtingen kun nen geven over onwettig optreden van vroegere leden der veiligheidspolitie kunnen zich bij de politie melden. Amnestie Voorts deelde de radio mede, dat de regering binnenkort een amnestie zal afkondigen voor alle Hongaren die se dert 23 oktober het land illegaal ver laten hebben en die voor 31 december aanstaande terugkeren. Vluchelingen doodgeschoten Vluchtelingen die dinsdag in Oos tenrijk aankwamen, vertelden dat zij in een bos bij de grens de lijken had den gezien van 20 Hongaren, die door Russische soldaten waren doodgescho ten terwfjl zij trachtten naar Oosten rijk uit te wijken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 28 nov. Alweer een begrotingsbehandeling, die niet „uit puttend" kon zijn, omdat het SER-ad- vies over de bestedingen er nog niet is. Ditmaal was het sociale zaken, dat daarvan het nadeel ondervond. Natuurlijk was ook ditmaal de loon politiek weer het hoofdpunt in dat de bat. Echter een onvolkomen debat, door het ontbreken van het SER-ad- ves. Er bleef dus bijna niets anders over dan nogmaals het voor en tegen van de bedrijfstaksgewijze loonvor ming te bespreken. De heer Van Eibergen (AR) merkte op dat zijn fractie uit principiële over wegingen voor die nieuwe politiek blijft, omdat de bedrijfsgenoten hun verantwoordelijkheid moeten voelen. In dezelfde geest sprak ook de heer Kikkert (CH). Juist als het bedrijfsle ven weer de verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek aanvaardt, dan wordt een ongewenste centralisatie voorko men aldus spr. De heer Dekort (KVP) deelde mede van mening te zijn dat Hongaarse vluchtelingen die willen emigreren, behandeld moeten worden als waren zij Nederlanders. Hij verklaarde dat 2000 niet de uiter ste limiet mag zijn waartoe Nederland bij het opnemen van vluchtelingen zal gaan. Overleden tijdens raads vergadering APELDOORN, 28 nov. De frac tievoorzitter van de K.V.P. in de Apeldoornse gemeenteraad, de heer H. Th. Balfoort, is gisteren tijdens de raadsvergadering plotseling onwel geworden en kort hierop overleden. Dit tragisch verscheiden volgde on middellijk nadat de heer Balfoort naar aanleiding van de gemeente begroting namens de K.V.P.-fractie een verklaring had afgelegd. BAGDAD, 27 nov. (Reuter). Syrië schijnt in feite te worden be stuurd door de Russen. Een be trouwbaar genoemde Arabische diplomatieke koerier, die uit Da mascus te Bagdad is aangekomen, heeft meegedeeld, dat het hoofd van de geheime dienst van het Sy rische leger, „op het ogenblik Sy rië bestuurt met volledige steun van de extreme Arabische natio nale politieke partijen en de com munisten." Hij krijgt adviezen van „een groot aantal Russische raadgevers, en technnici, die feitelijk dagelijks arriveren", aldus de koerier. Verder deelde hij mede, dat de Russen langzamerhand het bevel krij gen over eenheden van de Syrische strijdkrachten, leiding geven bij de aanleg van vliegvelden en grenspos ten bezetten. De koerier zei rijen tanks, pantser auto's, pantserafweer- en luchtdoel kanonnen van Russische makelij te hebben gezien op de hoofdweg van Damascus naar Beiroet. In de Sowjet-Unie gebouwde jacht vliegtuigen en bommenwerpers ko men dagelijks in Syrië aan. LONDEN, 27 nov. (Reuter). In Londen is dinsdagavond meegedeeld, dat de opperrabijn in Egypte zijn functie heeft neergelegd uit protest tegen de behandeling van de Egypti sche joden door de regering-Nasser. De Egyptische regering heeft be paald, dat alle statenloze joden uit Egypte gewezen moeten worden. Aan 25.000 Joden is reeds aange zegd dat zq Egypte moeten verlaten en de overigen zullen uitgewezen worden als zij niet kunnen aantonen dat zij niet met Israël of het Zionisme sympathiseren. Volgens de koerier is er in Syrië veel verzet tegen de Russische in vloed in het land, „hoofdzakelijk, om dat de publieke opinie Russische over heersing vreest". Bevestiging Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de Sow jet-Unie is doorgegaan met het zen den van militaire goederen naar Sy rië, hoewel de Ver. Naties zich heb ben uitgesproken tegen invoer van wapens in het Midden-Oosten. Britse en Franse bewoners van Egyp te, die krachtens een nieuwe door Nas ser uitgevaardigde wet aanzegging hebben gekregen het land te verlaten» onder bedreiging anders te zullen wor den geïnterneerd, stappen hier aan boord van het stoomschip „Achilles" In de haven van Alexandrië. Kikvorsman in Odessa gearresteerd (A.F.P.) Hot heeft MOSKOU, 27 nov. Sowjetrussische blad „Troed" bericht, dat er in de haven van Odes- sa een „vijandelijke kikvorsman" is gearresteerd toen deze met een dui- kerspak aan en een helm op tracht te „een schip, dat de vlag van een kapitalistische staat voerde" zwem mend te bereiken. Op hem gevonden documenten zou den hebben uitgewezen dat deze kik vorsman de bedoeling had spionage te bedrijven. De nationaliteit van de „spion" is niet bekend gemaakt. Ten bate van de Hongaarse vluch telingen heeft een Nederlands kyno- loge een St. Hubertushond (zeer zeldzaam) ter verloting aangeboden. PORT SAID, 27 nov. (Reuter). Er zijn dinsdag weer Britse militai ren uit Port Said teruggetrokken, terwijl drie Canadese transportvlieg tuigen een Indisch contingent heb ben overgebracht van Napels naar Aboe Soeweir, waardoor de sterkte van het polltieleger van de Ver. Na ties in Egypte is gestegen tot 1374 Een Britse woordvoerder zei, dat terugtrekking van de Brits-Franse troepen uit Egypte twee tot drie weken zou vergen. Een woordvoerder van generaal Premier Nehroe van India heeft ïh een persoonlijke boodschap aan de Hongaarse premier Kadar dringend verzocht zo spoedig mogelijk waar nemers van de Ver. Naties in Boeda pest toe te laten. Minister Marga Klowipé heeft gis teren met de Hongaarse vluchtelingen in Utrecht Sinterklaasfeest gevierd. BRUSSEL, 27 nov. Belga. Van Cauwelaert, de Belgische minister van staat en oud-kamervoorzitter, heeft dinsdagavond te Brussel gesproken over „de problemen der Belgisch-Ne derlandse waterwegen". Wat het kanaal Gent-Terneuzen aan gaat, ontleedde spreker de wederzijdse eisen. De stad Gent verlangt te be schikken over een toegang tot de zee die de doortocht van de boten, welke de Westerschelde kunnen bevaren, mo gelijk maakt. De huidige sluis van Ter neuzen beantwoordt volstrekt niet aan deze eis. Tevens moet bet kanaal wor den verbreed en uitgediept. Nederland verlangt anderzijds een beperking van het zoutgehalte van het water stroom opwaarts en een verminderde veront reiniging van het water stroomaf waarts. De haven van Gent, aldus Van Cauwelaert, is van belang voor de in dustrie en het achterland van deze stad. De oevers van het kanaal zijn van buitengewone waarde als zetel van grote bedrijven. Voor dit probleem is nooit enig concreet plan tot stand ge komen. Hij gaf een historische uiteenzetting van het Schelde-probleem vanaf 1621, toen voor de eerste maal plannen wer den gemaakt voor een nooit verwezen lijkte Schelde-Rijn-verbinding. Na de eerste wereldoorlog heeft België, vol gens spreker, een zeer mooie gelegen heid laten voorbij laten gaan. BELGIË MISTE KANS. Op dat ogenblik was Nederland be reid niet alleen een verdrag betreffen de het Moerdijkkanaal te onderteke nen, maar ook in ruime mate bij de fi nanciering van dit plan tussen beide te komen. Meningsverschillen over het eigendom van de Wielingenbank, ten noorden van Zeebrugge, hebben alles weer op losse schroeven gezet en dit voor lange jaren, daar men in de prak tijk nog steeds op het zelfde punt staat Burns, de bevelhebber van de V.N.- troepen, heeft bekend gemaakt, dat Burns besloten heeft V.N.-troepen te legeren tussen de Brits-Frans en de Egyptische strijdkrachten ten zuiden van Port Said. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam geëist tegen de 39-jarige bedrijfsleider M. H. uit Rotterdam, die 4onder in vloed van sterke drank een 18-jarige jongen met zijn auto heeft aangere den, waardoor deze dodelijk gewond werd. Voor vervoer van goederen met personenauto's op zondag is een ont heffing nodig, deelt het ministerie van verkeer en waterstaat mede. De Franse regering heeft bij de V.N. geprotesteerd tegen de uitwijzing van Franse onderdanen uit Egypte. De stand van giro 999 van het Na tionaal Comité Hulpverlening Honga rije te Amsterdam was gistermorgen 1.968.039,44. Volgens een rapport van de Wereldgezondheidsorganisatie valt er, sedert de invoering van penicilline en andere antibiotica, een grote ver mindering van sterfte tengevolge van longontsteking waar te nemen. In Nederland is de sterfte tengevol ge van longontsteking, bij vergelij king van de periodes 3638 en 52—54, met zestig procent verminderd. Op dinsdag 1 januari 1957 zullen de kantoren en stations van de tele graaf- en de telefoondienst van 89 uur en van 1314 uur voor het pu bliek ziin opengesteld. De Belgische minister van econo mische zaken heeft dinsdag mede gedeeld, dat waarschijnlijk in België tot benzine-rantsoenering zal moeten worden overgegaan. H. M. de Koningin is voornemens op vrijdag a.s. een informeel bezoek te brengen aan de gemeente Hilversum, teneinde verschillende instellingen door eigen aanschouwing nader te le ren kennen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1