Protesten en ontwikkeling verwijten rond de in Midden-Oosten Ernstige bedreiging Havo Binnenkort kampen komen eerste Hongaren naar in Zeeland In Port Said 1960 daklozen Familie van Nagy vraagt het buitenland hulp te verlenen Nasser wil met Britten praten Vier militairen omgekomen Kds kras Alléén in kano op de oceaan PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tien miljoen dollar voor politieleger Irak vraagt meer wapens van Y.S. Egypte: „Er komen nieuwe troepen" Geen afscheid, zelfs geen brief Tijdbom in Grieks ministerie VROUWEN HANTEREN VUURWAPENEN Akkoord over basis V.S. Vluchtelingen mogen geen »kater« krijgen Vrijgezellen in Biggekerke en Burg- sluis, twaalf gezinnen in Stoofpolder DOOR DE WERELD Hongaars echtpaar in Nederland herenigd JONGETJE BRACHT SPEELGOED „Zeg maar dat het mij goed gaat" Hoofdkantoor; L. Vorstrtraat 80, Ooef. Telefoon 2488 (b.g.g. voor radacti» 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2847 en 8182; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3563 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. 3. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 27 november 1956 c HUPOVER DE KOP. (Zie pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.23 u., onder 16.34 u. Maan op 3.53 u., onder 14.23 u. Hoogwater woensdag 28 november: Vlissingen: 10.40 u. 1.61 m. 23.24 u. 1.84 m. Terneuzen: 11.07 u. 1.78 m., 23.49 u. 2.01 m. Wemeldinge: 12.07 u. 1.32 m., u. m. Zierikzee: 11.47 u. 1.14 m., u. m. Inwerkingtreding distributiewet 's-GRAVENHAGE, 26 nov. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot bekrachtiging van het K.B. van 6 september 1956, houdende inwerkingtreding van enige artikelen van de distributiewet 1939. Op 27 sept. 1955 werden artikelen van de distributiewet buiten werking gesteld. De distributie van o.a. aard olie maakt het nodig de betreffende wet weer te hanteren. WASHINGTON, 26 nov. AFP. De Iraakse ambassadeur te Washington, heeft de Amerikaanse onderminster van buitenlandse zaken maandag om meer Amerikaanse wapens voor Irak verzocht. De ambassadeur zei, dat Irak meer defensieve wapens nodig heeft, in het bijzonder luchtdoelgeschut en vliegtui gen. Hij herinnerde eraan, dat er een akkoord voor wederzijdse beveiliging tussen de Ver. Staten en Irak bestaat. Over de moeilijkheden tussen Irak en Syrië zei de ambassadeur: „Dat zijn familieruzies, die wij op vreedzame wijze tot een oplossing zullen bren gen." Niemand weet precies wat er in Syrië gebeurt, zei de ambassadeur. Verder zei hij, dat zijn land liever Amerikaanse wapens en militaire steun ontvangt dan Russische. CAIRO, 26 nov. Reuter. De Egyptische voorlichtingsdienst heeft maandagavond melding ge maakt van nieuwe ontschepingen van Brits-Franse eenheden te Port Said. Een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie sprak maandag een bericht tegen, vol gens hetwelk zondag een Frans re giment tanks te Port Said aan land is gegaan. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft bij de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, en de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Fawzi, krachtig geprotesteerd tegen de uitwijzing waarmee Britse onder danen in Egypte bedreigd worden. Daklozen Er zijn te Port Said 1960 daklozen, aldus heeft Dodds Parker, onder staatssecretaris bij het Britse ministe rie van buitenlandse zaken, maandag avond te Londen meegedeeld. Hulp organisaties die onder toezicht staan van het Rode Kruis hebben zich met de verzorging van deze personen be last. Niet uit vrije wil vertrokken" BELGRADO, 26 november. Reuter. Negen naaste familieleden van ex-premier Nagy van Hongarije en zijn metgezellen, die plotse ling zijn verdwenen, nadat zij door leden van de Sowj et-geheime po litie waren ontvoerd, hebben een beroep om hulp gedaan op buiten landse diplomatieke vertegenwoordigingen in Boedapest. Hierin - -ordt onder meer verklaard: „Wij zijn er vast van over tuigd dat, indien onze bloedverwanten werkelijk uit Hongarije zijn vertrokken, zij dat niet uit vrije wil hebben gedaan." Verklaard wordt dat geen der leden van de groep voor het vertrek afscheid had genomen van zijn gezin en dat zij zelfs geen afscheidsbood- schap zonden. „Allen moesten een lange reis aan vaarden met slechts de kleren bij zich, die zij aan hadden. Dit wijst er ook op, dat het vertrek niet vrijwillig plaats vond", aldus onder meer dit beroep om hulp, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat „Nagy en zijn groep zo spoedig mogelijk weer kunnen terugkeren". Burgemeester van Gaza benoemd TEL AVIV, 26 nov. (Reuter). De Israëlische militaire gouverneur van het gebied van Gaza heeft maandag de benoeming bekend gemaakt van 'n burg-meester en zes raadsleden voor de stad Gaza, die 23 dagen geleden door Israël op de Egyptenaren is ver overd. De nieuwe burgemeester, Rush- di Shawa, is voor 1951 vijftien jaar burgemeester van Gaza geweest. Voor ontploffing gevonden ATHENE, 26 nov. (Reuter). In het gebouw van het ministerie van justitie in Athene is maandagmiddag een tijdbom bestaande uit 41 staven dynamiet en een ontstekingsmecha nisme ontdekt. Het projectiel werd 'n half uur voor het ontploffen zou, ge vonden. Er is een aantal arrestaties verricht. 9 Met ingang van I december zal bij de Belgische spoorwegen de 45- urige werkweek worden ingevoerd. DE BILT ZEGT: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige buien. Krachti- £e tot stormachtige westelijke wind. agere middagtemperaturen. Vluchtelingen Volgens radio-Boedapest vinden de onderhandelingen tussen de Hongaar se regering en de centrale arbeiders raad nog steeds voortgang. 2200 Hon garen zijn zondagnacht over de Oos tenrijkse grens gevlucht. Het totaal aantal is thans tot 85.000 gestegen. Kosten politie V.N. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, heeft de Algemene Vergadering om 10 miljoen dollar verzocht voor de eer ste kosten van het politieleger van de Verenigde Naties. Dit bedrag is toegestaan. LONDEN, 26 nov. (Reuter). Pre sident Nasser is nog altijd bereid te onderhandelen over een regeling van het probleem van het Suezkanaal op basis van het Indische voorstel, dat lang voordat de Britten en Fransen in Egypte ingrepen, is gedaan, heeft de Libanese minister van weder opbouw maandag te Londen mee gedeeld. De minister zei onlangs een brief met deze mededeling van president Nasser te hebben ontvangen. De pre sident had doen weten, dat Egypte bereid is eerst met Groot-Brittannië alleen te onderhandelen, waarna de bijzonderheden kunnen worden be sproken met de belangrijkste kanaal gebruikers. Truck in de sloot LEEUWARDEN, 27 nov. Vier militairen zijn gistermorgen op de vliegbasis Leeuwarden door een auto-ongeluk om het leven geko men. Twee personen werden ern stig gewond. Een aantal manschappen van de pa rate afdeling van de LUA te Leeuwar den hield oefening op de basis. De truck, waarin zij gezeten waren, ge raakte bij het uitwijken in een berm, kantelde en kwam in een sloot terecht. Bij de reddingspogingen bleek, dat een wachtmeester, een kornet en een soldaat reeds waren overleden. Een vierde slachtoffer overleed kort na aankomst in het hospitaal aan zijn verwondingen. De vier om het leven gekomen mili tairen zijn: de 23-jarige kornet R. Land uit Aerdenhout, de 20-jarige wacht meester H. J. Barneveld uit Hoogeveen de 20-jarige soldaat A. Erkermey uit Utrecht en de 21-jarige soldaat R. Haayes uit Akkrum. De twee gewon den verkeren niet in levensgevaar. De truck moest uitwijken voor een met zand geladen auto en is daarbij beland in de berm langs een afwate- ringssloot. De truck is in dit kanaal ge vallen. In Egypte verblijvende Syrische vrou wen en meisjes krijgen evenals de Egyptische onderricht in het ge bruik van vuurwapenen. IJsland wil westelijke alliantie passeren WASHINGTON, 26 nov. (Reuter). Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft te Washing ton meegedeeld, dat de Ver. Staten en IJsland het voorlopig eens zijn geworden over de toekomst van de De vluchtelingenstroom uit Hongarije houdt nog aan. Het leed, dat men aan de grens in Oostenrijk ziet, is mateloos. Foto: een klein kind, dat volkomen uitgeput was van het lopen, werd op een inderhaast gemaakte draagstoel meegenomen. BIGGEKERKE, 26 november. Zeer binnenkort zullen de eerSte Hongaarse vluchtelingen naar Zeeland komen. De D.A.W.-kampen in Biggekerke en bij Bruinisse zijn in gereedheid gebracht om de Hon garen te ontvangen evenals het kamp in Burgsluis. In Biggekerke zullen honderd mannelijke vrijgezellen worden on dergebracht. De bevolking van Biggekerke heeft het kamp ingericht. De capaciteit van dit kamp is 144. Stoofpolder bij Bruinisse verwacht een twaalftal gezinnen. Een bijzonderheid is hier, dat deze gezinnen het meubilair, dat hier werd bijeen gebracht, zullen mogen behouden. In Burgsluis komen 150 vrijgezellen. De capaciteit is 220. Zodra de eerste selectie van het derde transport vluchtelingen, dat zondagavond is gearriveerd, in Utrecht heeft plaatsgevonden, zullen de kampen in Zeeland worden bevolkt. Zal een vierde groep Hongaren in ons land arriveren, dan zullen kampen, die van minder kwaliteit zijn, moeten worden ingeschakeld. Ongeveer 600 personen zouden in die kampen nog kunnen worden geplaatst. Men gaat er vanuit, dat dit voor de vluchtelingen altijd nog beter is, dan blijven kleunen op een Oostenrijks perron. Sober Tijdens een bezoek dat gisteren door een aantal journalisten is gebracht aan de kampen heeft de heer J. C. Visser, hoofd van de afd. voorlichting van het ministerie van sociale zaken een korte uiteenzetting gegeven over de huisves ting van de vluchtelingen. Deze huis vesting moet, zeide de heer Visser, so ber zijn. Het gevaar bestaat dat de Hongaren in Nederland worden vertroeteld. Een „dubbele kater kan", merkte de heer Visser op, „daarvan het gevolg zijn, want de tijd komt dat de vluchtelin gen een functie in de Nederlandse eco nomie gaan vervullen. Zij zullen het dan, evenals de Nederlandse arbeider, goed hebben, maar na het zijn vertroe teld zal er toch sprake kunnen zijn een buiteling, van een kater dus. Dit moet worden voorkomen." Werk In de kampen vindt een soort selec tie plaats. Door gesprekken met de vluchtelingen wordt vastgesteld, in welke sector en in welk milieu de be trokkenen moeten worden geplaatst. Het is natuurlijk zo, dat er in Neder land legio bedrijven zijn, dié zeggen, dat zij plaats hebben voor vluchtelin gen. De jniste man moet echter op de juiste plaats komen. Het valt thans ook waar te nemen, dat de Russen de Hongaren laten gaan. Men zou het zo kunnen zien, de Sow- jets jagen de Hongaren de grens over om de westerse economie te verstoren. Dit moet men in positieve richting zien om te buigen. Men zal er daarom naar streven dat de vluchtelingen de wes terse economie juist zullen verstevi gen. De heer Visser zeide verder dat het in de bedoeling ligt de vluchtelin gen slechts tijdelijk bijeen te brengen; spoedig dient een spreiding te volgen. Over de bezwaren, die zijn gerezen te gen de huisvesting van de vluchtelin gen in de kampen van de D.A.W., merkte hij op dat hierin ook Neder- Een bezwaar tegen pensions en va kantieverblijven is, dat deze hoge kos- landse arbeiders zijn ondergebracht, ten met zich brengen. Donderdag aankomst? De derde groep Hongaarse vluchte lingen die de afgelopen nacht In Utrecht Is aangekomen, zal waar schijnlijk donderdag over de opvang' centra in ons land worden verdeeld, vernamen wij nader. Amerikaanse strijdkrachten, die ge legerd zijn op de strategische lucht machtbasis Keflavik. Uit IJsland is gemeld, dat de IJs landse regering ermee heeft ingestemd dat de Amerikaanse troepen de basis blijven beheren, op voorwaarden die de NAVO terzijde stellen. Voorts zou IJsland voor de eerst komende maanden belangrijke econo mische hulp uit de Ver. Staten moe ten krijgen. Geschokt De voorwaarden van een ontwerp overeenkomst die IJsland aan Was hington heeft voorgelegd, zouden van zodanige aard zijn dat ze westelijke diplomaten op IJsland hebben ge schokt. De verrassende voorwaarde zou die zijn, waarin de N.A.V.O. ter zijde wordt gesteld als de instantie, waaraan de IJslandse regering ver antwoordelijk zou zijn als lid van deze westelijke alliantie. Men is in sommige westelijke diplomatieke kringen van mening, dat indien deze bepaling officiële steun in Washing ton vindt, het wel eens het eind van de N.A.V.O. als instrument voor col lectieve veiligheid zou kunnen be tekenen. In de voorwaarden zou voorts staan dat de Ver. Staten erin toestemmen op een desbetreffend eventueel ver zoek van de IJslandse regering de be zetting van de Keflavikbasis binnen zes maanden terug te trekken, welk verzoek niet eerst aan de N.A.V.O. zou behoeven te worden voorgelegd, zoals volgens de huidige overeenkomst uit 1951. Uit officiële bron in Beiroet (Li banon) is vernomen, dat in de voor steden van de hoofdstad twee clande stiene wapenopslagplaatsen zijn ont dekt. De Poolse partijleider Gomulka heeft de arbeiders in de steenkolen mijnen laten weten, dat him lonen niet kunnen worden verhoogd, zolang de produktie niet toeneemt. De beperkingen op de motor brandstoffen hebben geleid tot een aanzienlijk vergroot aanbod van auto mobielen op de tweedehandsmarkt. De prijzen voor grote wagens met hoog verbruik zijn aanzienlijk ge daald, omdat eigenaars van grote wa gens naar zuiniger vervoermiddelen omzien. Dank zij foto UTRECHT, 26 nov. Dank zij foto's die een Utrechtse fotograaf van de aankomst der groepen vluchtelingen heeft gemaakt en die hij in de hal van 't vluchteling gencentrum te Utrecht exposeert, is gistermiddag een Hongaars echtpaar herenigd. Een jonge Hongaar van ongeveer 20 jaar, keek gistermiddag met belang stelling naar de foto's van vorige vluchtelingengroepen toen hij op een der foto's zijn vrouw herkende. Direct vervoegde hij zich bij de administratie van het Rode Kruis. Het bleek dat zijn vrouw met het tweede transport was meegekomen en in een vakantiecen trum te Ravenstein is ondergebracht. De jongeman .Mihaly Weisz, had sa men met een groot aantal vrienden te gen de Russen gevochten. Toen zij zon der wapens kwamen te zitten, werd de vlucht genomen. Man en vrouw raakten elkaar tGen kwijt. Gisteravond zijn zij in Ravenstein herenigd. UTRECHT, 27 nov. Aan de poort van de Utrechtse Jaarbeurs stond gisteravond 'n klein jochie. Hij stond er al een hele tijd en viel niet op tussen de aan- en afrijdende Rode Kruis-wagens, die goederen aanvoeren voor de Hongaarse vluchtelingen. •Zijn verkleumde handen om klemden een grote doos, waarin een elektrische trein, compleet met transformator. „Het is het mooiste wat ik heb", zei hij, „maar een Hon gaars jongetje mag het van me hebben". Hij heeft het zelf mo gen geven aan een Hongaars ventje, dat er bijzonder blij mee was. Op initiatief van ds. J. van Dijk, Herv. predikant te Garderen, heeft de kerkeraad der Hervormde gemeen te aldaar besloten een terrein van 10 ha beschikbaar te stellen voor de bouw van bungalows voor de Hon gaarse vluchtelingen. Met medewerking van de autoritei ten zullen hier voorlopig twee bun galows gebouwd worden. Ontwapening van Roemeense leger LONDEN, 26 nov. Volgens het Londense blad „The Observer" wordt het Roemeense leger in snel tempo ont wapend, want de Sowjet-leiders zijn van mening dat zij niet meer op dat leger kunnen rekenen. ROTTERDAM, 26 november. Toen zaterdagmiddag het motorschip „Blitar" zich tussen Kaapstad en Halifax midden op de Atlantische Oceaan bevond, kreeg men aan boord een uiterst klein vaartuigje in het vizier, dat op de golven dobberde en wel eens een reddingsboot van een vergaan schip kon zijn. Men besloot er heen te koersen, want er kon wel eens hulp no dig zijn. Wie beschrijft echter de verbazing van de bemanning, toen het vaartuigje een zeilkano bleek te zijn, waarin moederziel alleen maar volkomen monter een man zat. Tijdens het praaien bleek men met een Duitser te doen te hebben, Hans Lindemann geheten. „Ik heb geen hulp nodig", schreeuwde hij terug, „zeg alleen maar aan mijn landgenoten, dat het mij goed gaat". Hij was op weg van Las Palmas naar Sankt Thomas in West-Indië. „Ik zal het best halen", liet hij weten. Een half uur later was de stoutmoedige kanovaarder uit het gezicht ver dwenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1