Verblijfplaats van Nagy nog steeds niet bekend Nederland hield zich vrij behoorlijk aan het zondagsrijverbod Chr. H.B.S. in Middelburg is Neerlands grootste houten noodschool Engelsen, Fransen en Israëliërs „onverwijld" uit Egypte Rustige zondag, weinig ongelukken Hm Ucas Regering Kadar wil niet toegeven Politici gearresteerd te Boedapest Matroos verdronken Syrië beschuldigt Irak van geheime wapenleveranties Zeer beperkt grensverkeer Rijverbod geldt ook voor Kamerleden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND jT Zuidslavisch protest tegen ontvoering Tsjechisch vliegtuig neergestort22 doden Russische tanks naar Syrië Boeren spanden tractoren voor auto's.... Weer 630 Hongaren in Utrecht Moordzaak-Zeêst in beroepblijft vijf jaar Zeeland sloeg goed figuur Tal van gelukwensen door rij van sprekers Dr. J. B. Drewes verrichtte de opening DOOR DE WERELD foofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes, elefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- Btrsat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 08, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Kubrick Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3562 wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. j. j. de Jong - Directeur: jacq de Smit Maandag 26 november 1956 c ST. NICOLAAS IN ZEELAND (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.21 u., onder 16.35 u. Maan op 2.36 u., onder 13.59 u. Hoogwater dinsdag 27 november: Vlissingen: 9.25 u. 1.51 m., 22.18 u. 1.71 m. Terneuzen: 9.53 u. 1.69 m., 22.42 u. 1.89 m. Wemelöinge: 10.54 u. 1.24 m., 23.39 u. 1.55 m. Zierikzee: 10.32 u. 1.07 m., 23.24 u. 1.37 m. WENEN, 26 november. Reuter. De door de Russen gesteunde Hongaarse regering heeft gisteren eerst verklaard bereid te rijn te onderhandelen over de eisen v. d. arbeidersraad van Boedapest, ter wijl naderhand door radio-Boedapest werd medegedeeld dat Kadar tijdens de bespreking met vertegenwoordigers van de arbeidersraad heeft verklaard, dat de huidige regering „niet kan toegeven" en niet gewijzigd zal worden zolang vrede en rust niet zijn hersteld. „Dan pas kunnen wij de economische en andere eisen die door de arbei dersraad zijn gesteld, bespreken", aldus Kadar. Hij had verklaard dat er een einde aan de arrestaties zou komen „zodra de contra-revolutionairen hun houding wijzigen en niet lan ger de werkwilligen terroriseren". Er is nog steeds niets bekend over de verblijfplaats van Imre Nagy, die donderdag met 40 aanhangers de Zuidslavische ambassade in Boedapest verliet, nadat hem vrijgeleide was beloofd. Volgens de Zuidslaviërs is hij ontvoerd, maar de Hongaarse regering zegt, dat hij op eigen verzoek naar Roemenië is gegaan. Kadar zei gisteren: „het feit dat Imre Nagy het land verlaten heeft, betekent niet dat hij in ballingschap is". De arbeidersraad wil weten waar Nagy precies is om een delegatie naar hem toe te kunnen sturen. Zuid-Slavië heeft bij de Hongaarse en de Russische regering tegen de ontvoering van Nagy geprotesteerd. „Borba", het Zuidslavi sche blad, schrijft dat deze kwestie de i-gering-Kadar grote politieke schade zal berokkenen. Grenzen afgegrendeld Een hoge ambtenaar uit de regering- Nagy, die naar Oostenrijk is uitgewe ken, heeft verklaard dat een twintigtal Russische divisies, grotendeels gemoto riseerde infanterie, zich langs de ge hele Hongaars-Zuidslavische grens heeft opgesteld. Ook de grens met Oos tenrijk werd door de Russen afgegren deld. De afgelopen drie dagen was in Boe dapest een aantal vooraanstaande poli tici gearresteerd, onder wie oud-presi dent Zoltan Tildy. Deze ambtenaar meldde ook nieuwe gevechten tussen verzetslieden en Russische troepen in vele delen van het land. Het orgaan van de communistische heeft zondag kardinaal Mindszenty, de r.k.-primaat van Hongarije, een „typi sche vertegenwoordiger van het Hor- thy-fascisme" genoemd. De kardinaal houdt zich sinds 4 november schuil op de Amerikaanse legatie in Boedapest. De persoonlijke vertegenwoordiger van premier Nehroe van India, is zon dag in Boedapest aangekomen om zich van de toestand op de hoogte te stel len. Uitlevering arrestanten Volgens persberichten zijn de Rus- aan de Hongaarse autoriteiten over te sische troepen begonnen arrestanten leveren. Van de 650 die uitgeleverd waren, waren er a) 43 op vrije voeten gesteld. In Boedapest reden zondag weer trams en bussen. Op strategische pun ten hielden Russische tanks de wacht. Enkele pantserwagens patrouilleerden. 0 Op de „streekconferentie" van de C.H.U., die te Nijmegen is gehouden, deelde ds. A. Oliemans, Ned. Herv. pre dikant te Noord-Laren, mede, dat de C. H. U. heeft bewerkstelligd, dat de grond wetswijziging voor opheffing van het pro cessieverbod de eerstkomende jaren niet partij in Hongarije, Nepsza-Badsag", aan de orde zal worden gesteld. Resolutie in V.N. aanvaard NEW YORK, 21 nov. - De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft haar goedkeuring gehecht aan een Afrikaans-Aziatische resolutie, waarin Groot-Brittannië, Frankrijk en Israël verzocht worden „onverwijld" de reso luties over de terugtrekking van hun troepen uit Egypte uit te voeren. De resolutie werd goedgekeurd met 63 stemmen tegen vijf en tien onthoudin gen. Daarop hechtte de vergadering haar goedkeuring aan de resolutie volgens welke Hammarskjoeld wordt gemach tigd voort te gaan met zijn plannen voor de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal. De tegenstemmers van de Afrikaans- Aziatische resolutie waren: Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Israël, Nieuw-Zee- land en Australië. Nederland, België, Canada, Nationa listisch China, Cuba, de Dominicaanse republiek, Italië, Luxemburg, Portugal en Zuid-Afrika onthielden zich van stemming. De door de Verenigde Staten, Cana da, Columbia, India, Noorwegen en Zuid-Slavië ingediende resolutie (be treffende Hammarskjoeld) werd aan genomen met 69 stemmen voor, geen tegen en negen onthoudingen (van het Sowjet-blok). Een Britse woordvoerder heeft ver klaard dat het Brits-Franse program ma voor de terugtrekking uit Egypte „volgens het bestaande plan en zoals reeds eerder aangekondigd zal door gaan". Nederlands motorschip gezonken KIEL, 26 nov. DPA. Het Neder landse motorschip „Ambiorix", is gis termorgen in het Nordostseekanal ge zonken. De bemanning kon met uit zondering van de 23-jarige matroos F. A. Antonius, die verdronk, in veilig heid worden gebracht. Het ongeluk ge schiedde toen de Ambiorix tijdens een zware sneeuwstorm in botsing kwam met het stoomschip „Rostoek". Bij gevechten in Algerië zijn giste ren acht Franse militairen om het le ven gekomen. Kleine tankervloot vein Shell- groep weer in gebruik VLISSINGEN, 26 nov. Te Vlis singen wordt vernomen dat de opge legde zgn. kleine tankervloot van de Koninklijke Shellgroep, in verband met de bijzondere oliesituatie, weer in de vaart zal worden gebracht. Reeds gepensioneerde gezagvoerders en werktuigkundigen van de Curagaose Stoomvaart Maatschappij hebben van deze maatschappij het verzoek ontvan gen onieuw in dienst te komen. Zater dag is reeds een 15-tal van hen per vliegtuig van Schiphol naar Curagao vertrokken. Het zou hier zes tanksche pen betreffen met een inhoud van 4000 ton, die tijdens de oorlog het olie transport verzorgden tussen Venezuela en de eilanden Aruba en Curagao. o ZUERICH, 26 nov. Reuter. Kort na zijn vertrek naar Praag van het vliegveld bij Zuerich is zaterdagavond een Tsjechisch passagiersvliegtuig dicht bfj de Duitse grens neergestort. Toen het toestel de grond raakte ont plofte het. Drie-en-twintig mensen (de achttien passagiers en de vijf beman ningleden) vonden de dood. DAMASCUS, 26 nov. (Reuter). Een woordvoerder van het Syrische leger heeft in Damascus bekend ge maakt, dat de Syrische autoriteiten een grote hoeveelheid wapens, die af komstig waren uit een ander Ara bisch land in beslag genomen hebben. De wapens waren ontdekt toen Syrië zich opmaakte om Egypte in zijn strijd tegen Engeland en Frankrijk te hel pen en zouden bedoeld zijn om in Syrië door „bandieten" onlusten te doen ontketenen. De woordvoerder leverde felle kri tiek op de regering van de Iraakse premier, die, naar hij zei, door de „Arabische volken teniet gedaan zal worden". Een Iraakse regeringswoordvoerder daarentegen heeft verklaard, dat Irak nooit wapens naar Syrië gezon den heeft. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen in Londen duurt de stroom van wapens naar Syrië uit de landen 's-GRAVENHAGE, 25 nov. De eerste zondag, dat het deze week ingevoerde zondagsrijverbod van kracht was, heeft voor de contro leurs, stedelijke politie, rijkspoli tie en Koninklijke Marechaussee, geen bijzondere moeilijkheden op geleverd. Wel zijn verscheidene auto's in beslag genomen en pro cessen-verbaal gegeven wegens overtredingen die al dan niet op-, zettelijk waren gemaakt. In Utrecht werd reeds gistermorgen om zes uur beslag gelegd op een auto die echter gisteravond te twaalf uur weer voor de eigenaar beschikbaar was. In de provincie Utrecht werden door de rijkspolitie enkele gevallen van overtreding geconstateerd, en in Culem'borg is een auto in beslag ge nomen. Ook in 's-Gravenhage zijn drie auto's tot hedenochtend zeven uur in beslag genomen. Per tractor In vele delen van het land waren landbouwers op het idee gekomen, hun trrctor voor de auto te spannen, en op deze wijze hun gezin toch be schut ter kerke te voeren. Hoewel het niet bekend is of de politie in DE BILT ZEGTt Veel wind (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 24 nov. De voor zitter der Tweede Kamer, dr. Korten- horst, heeft, in overleg met het se niorenconvent der Kamer, besloten voor Kamerleden geen aanvraag in te dienen tot vrijstelling van het zondag rijverbod. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen. Overwegend Het tempo zal afhangen van het tijd-krachtige en langs de kust tijdelijke stip waarop het V.N.-politieleger als I stormachtige westelijke wind. Nog effectief kan worden beschouwd. I enige stijging van temperatuur. deze gevallen heeft ingegrepen, zijn aij waarschijnlijk reeds strafbaar, als zij niet in het bezit zijn van een wegenbelastingkaart, die voor perso nenvervoer op de weg vereist is. In het Land van Maas en Waal stond op deze vreemdsoortige tweespannen te lezen: „al geraden", met een woord speling op minister Algera. De politie in De Bilt dacht gister morgen een goede greep te doen met een automobilist, die rondweg ver klaarde geen vergunning te hebben voor het rijden op zondag. Hij voeg de hier echter aan toe, dat hij op petroleum reed. Na onderzoek bleek hij inderdaad op deze wijze vrijuit te gaan. Grensverkeer Ook het grensverkeer vertoonde geen buitengewone drukte, hetgeen Dr. R. J. H. Patijn overleden 's-GRAVENHAGE, 24 nov. In Den Haag is op 92-jarige leeftijd overleden dr. R. J. H. Patijn, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, staats raad in buitengewone dienst. In 1905 werd hij door het district Zierikzee voor de Liberale Unie geko zen tot lid van de Tweede Kamer. Britse en Franse burgers in Egypte moeten kiezen PARIJS, 25 nov. Reuter. De Egyp tische autoriteiten hebben de Franse en Britse burgers in Egypte laten we ten, dat zij kunnen kiezen tussen uit wijzing of internering. mede veroorzaakt werd door de be ijzelde, gladde wegen bij de Duits- Nederlandse grens. Een Duitse automobilist verklaarde bij de grenspost te Vaals, dat vele autobezitters in Duitsland sympathi seerden met het Nederlandse besluit, en daarom hun bezoeken aan het buurland tot een minimum beperkten. Benzineverbruik Met betrekking tot de controle op het benzineverbruik door de buiten landers werd door de douane ook streng opgetreden. Als 'n buitenlands automobilist Nederland wilde verla ten, en het bleek, dat hij meer dan tien liter benzine in zijn tank had, werd hij verplicht terug te rijden naar een benzinepomp en het teveel aawezige af te laten tanken. In douanekringen wordt verwacht, dat ook in Duitsland met ingang van de volgende zonaag een zondags rijverbod zal worden ingesteld. van het communistische blok nog steeds voort. Russische schepen zou den geregeld wapens lossen, waar onder zware artillerie en ook tanks. UTRECHT, 26 nov. Met Mjna tien uur vertraging is gisteravond het derde transport Hongaarse vluchtelin gen in Utrecht gearriveerd. Het transport bestaat uit ruim 630 perso nen, voornamelijk jonge mannen. Voorts bevinden zich onder de vluch telingen een zestigtal vrouwen, 51 kinderen en veertig gezinnen. Op het Utrechtse station waren ter begroeting o.a. aanwezig de minister van justitie, prof. mr. J. Samkalden en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. In snel tempo werden de vluchte lingen naar de Jaarbeurshallen ver voerd. Vannacht werd meegedeeld, dat het niet onmogelijk is dat de mi nisterraad zich hedenmiddag wederom zal beraden over verhoging van het aantal in ons land op te nemen Hon gaarse vluchtelingen. AMSTERDAM, 23 nov. De procu reur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof is gebleven b(j zijn eis van vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering tegen de 23-jarige timmerman J. de W. uit Zeist, die verleden jaar november mevr. B. K. V. met pistoolschoten van het leven beroofde. Het hof had bepaald dat er een tweede psychiatrisch rapport moet worden uitgebracht. Hierin werd ge zegd dat de timmerman in het alge meen vrij beduidend verminderd toe rekeningsvatbaar is. De Hongaarse socialistiscne leider Anna Kethly wordt vandaag ie Brus sel verwacht. Zij is door de Belgische socialistische partij uitgenodigd enige tijd rust te nemen in België. AMSTERDAM, 26 nov. Het is gisteren stil geweest op de wegen van Nederland; stil ook in de steden, de drukke verkeerscentra. De voetgan gers waren echter blij, vooral in Am sterdam, Den Haag en Rotterdam. Het gure weer droeg er tevens toe bij da) slechts weinig bromfietsers van hun voorrecht wel op zondag te mo gen rijden, gebruik maakten. Opvallend is het zeer geringe aan tal verkeersongevallen dat zich giste ren heeft voorgedaan. In Amsterdam kregen vier artsen MIDDELBURG, 24 november. De grootste houten noodschool van Nederland is zaterdagmiddag, als Christelijke H.B.S. te Middel burg, (Griffioen) officieel geopend. Dit geschiedde door dr. J. B. Dre wes, chef-directeur van de Afdeling Voorbereidend Hoger en Mid delbaar Onderwijs van het ministerie van O., K. en W. Tevoren had de heer Drewes een openingsrede uitgesproken in de middagverga dering van de Ver. voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zeeland, die in de concert- en gehoorzaal werd ge houden. Bij de school knipte dr. Drewes het symbolische lint door. Vele sprekers hebben in die middag vergadering een felicitatie aan het adres van de vereniging uitgesproken; allen waren er echter van doordron gen, dat ook dit semi-permanente ge bouw hoewel voor tijdelijk een goe de behuizing zo spoedig mogelijk door een permanente school moet wor den vervangen. Wat ons wel permanent lijkt is het meubilair, dat een sieraad voor de on derscheidene klaslokalen mag worden genoemd. Handige stoelen, fraaihouten tafels. In de middagvergadering heeft als eerste een dankbare voorzitter van de schoolvereniging, de heer J. Laport uit Goes, het woord gevoerd. OPENINGSREDE. In zijn openingsrede stelde de heer Laport deze opening van een houten noodschool tegen de achtergrond van het gebeurde in Hongarije. In het dankbaar besef, dat wij alle vrijhe den bezitten, die men daar moet missen, kan er daarom vreugde in het hart zijn bij het ingebruiknemen van deze school. Niet om het bezit op zichzelf, maar omdat hier christe lijk onderwijs kan worden gegeven. Herinnerend aan Groens „Tegen de Revolutie het Evangelie" zei de heer Laport o.m., dat de wetenschap, dat alle macht in hemel en op aarde aan Koning Jezus is gegeven, ook de basis is van het christelijk onderwijs. De heer Laport dankte het minis terie van o., k. en w. en speciaal de heren Drewes, De Boer en De Haas voor hun spontane medewerking. Ve le moeilijkheden moesten worden overwonnen. De bouwstop heeft een belangrijke rol gespeeld. Ook de rijks gebouwendienst en b. en w. werden hartelijk bedankt voor de medewer king, evenals de heer Van 't Ver laat, die liet zien in welk razend tempo hij een school kan bouwen. Zelfs toen de storm van 29 juli zeven lokalen grotendeels vernietigde, bleek hij niet uit de koers geslagen. Met slechts 14 dagen vertraging voltooide hij bijna het gebouwd. NOG GEEN GYMNASTIEK LOKAAL. Het gymnastieklokaal ontbreekt nog. Over de bouw ervan wordt nog gedok terd. „Misschien Is bet bewegelijke van de lichamelijke oefening oorzaak, dat hierover niet rustig een beslissing kan worden genomen", aldus de lieer Laport, die verder mededeelde, dat het vaklo kaal, dat dienst moet doen als aard rijkskunde-, natuurkunde-, scheikunde- en biologielokaal, nog niet is ingericht. Al enkele maanden wordt op het be stelde materiaal gewacht. Dank werd ook gebracht aan de architecten Rothuizen en 't Hooft. Met spanning wordt uitgezien naar de plannen voor het definitieve school gebouw. „Als onze school in hetzelfde tempo van de laatste jaren blijft groeien (en dat mogen we verwachten), moeten er nog tenminste twee vleugels van drie leslokalen en enige vaklokalen bijgebouwd worden. M.a.w.: de school moet dan tweemaal zo groot worden. Het geheel wordt dan wel een erg houterig geval. Zoals de school er nu uitziet is het al de grootste houten noodschool in ons land", zo verklaar de de voorzitter. „Wij blijven de nood is ons opgelegd met de grootst mogelijke spoed ijveren voor een definitief schoolgebouw, dat plaats zal bieden aan een 500 leerlin gen". Nadat een zangkoor van de chr. hbs o.l.v. de heer J. Rijn op voortreffelijke wijze enige liederen tot verklanking had gebracht, sprak de heer Drewes. Hij gaf een overzicht van de groei van onderwijs in de laatste jaren, waarbij hij ook Zeeuwse cijfers de revue liet passeren. Zo verhaalde hij van de ze ven M.M.S.'en, die na de oorlog in Zee land verrezen. Hij sprak de hoop uit, dat de heer Laport ook de opening van de permanente school als voorzitter zal mogen meemaken. De heer Laport, ad rem, maakte in zijn dankwoord de heer Drewes on middellijk deelgenoot van het voorne men van het verenigingsbestuur om een M.M.S. aan de nieuwe school te verbinden! Hiervoor zal in 1958 een aanvrage worden ingediend. De inspecteur van het V.H.M.O. in Zeeland, dr. J. H. de Boer, sprak ver volgens de w s uit, dat de nood van de vereniging in het nieuwe gebouw voorlopig zeer goed gelenigd zal wor den. Ook hij zeide: „Dat deze school er zo kort mogelijk zal staan". Omdat de Commissaris der Konin gin was verhinderd, sprak de heer A. Schout, gedeputeerde. Deze zeide, dat Zeeland, door de geografische gesteld heid, meer scholen nodig heeft dan andere provincies. De heer Schout fe liciteerde het verenigingsbestuur met het feit, dat thans twee chr. h.b.s.'en in Zeeland staan. Hij schetste tevens, hoe chr. h.b.s. en r.h.b.s. elkaar ver dragen. In de praktijk is gebleken, dat de stichting van een chr. h.b.s. niet ten koste van een r.h.b.s. gaat. Namens het gemeentebestuur van Middelburg, de ver. voor Handels onderwijs en de Commissie van Toe zicht op het m.o., sprak de Middel burgse wethouder van onderwijs, de (vervolg op pag. 2) een proces-verbaal, omdat zij hun auto anders dan beroepsmatig ge bruikten. Doktoren mogen op zondag hun auto gebruiken, doch niet voor privé-doeleinden. Dit laatste was, naar de mening van dt politie, bij de vier doktoren wel het geval. In totaal heeft de politie in Am sterdam van 5 uur 's oehtens tot 12 uur 's avonds bijna 1100 automobilis ten gecontroleerd, waarvan er vijf op een andere wijze, hun weg moesten vervolgen, omdat zij van hun wagen gebruik maakten zonder daartoe ge rechtigd te zijn. Zeeland Wat Zeeland betreft werd in Yer- seke door de politie beslag gelegd op een auto, waarin de bestuurder zon der vergunning reed. Uit berichten, die de centrale orga nen van de politie in Zeeland tot gisteravond helf één had ontvangen, bleek overigens dat in Zeeland het zondagsverbod zeer goed is nageleefd. Een elektriciën uit Voorthuizen, die op een karwei zijn jas liet hangen, mist daaruit een portefeuille met j <uu, President Nasser van Egypie neerc een onderhoud gehad met de Russisehe ambassadeur. Het ging over „actuele zaken", deelde de ambassadeur mede. Egyptische militairen op het schier eiland van Sinaï hadden, zo is geble ken, een Arabische vertaling van Hit- Iers „Mein Kampf' bij zich. De echtgenote van generaal Pal Maleter, de „held van de Kilian- kazerne te Boedapest" met haar twee kinderen in Oostenrijk aangekomen. In Soest is bij een inbraak bij de familie O. een koffertje met f 20.000 gestolen. Na een inbraak miste gezin S. te Rotterdam een aktentas. Er zat f 20.000.in. DEN HAAG, 23 nov. In een ver gadering te Zeist, die georganiseerd was in samenwerking met de Chr. Midenstandsbond en de Chr. Midden standsvereniging Zeist, is een christe lijke vakbond voor het pension, rust huis- en kamerverhuurbedrijf in Ne derland opgericht. De vergadering stond onder leiding van de heer J. A. Wijkman uit Zeist. De secretaris van de Chr. Middenstandsbond, mr. G. v. Muiden, hield een causerie.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1