Wat denkt U in Zeeland van een wekelijkse koopavond BRYLCREEM BRYLCREEM Hongaarse vluchtelingen weten niet hoe zij het nu hebben Junghatié Radio ItAenqt U BRYLCREEM Buddy-seat op bromfietsen kan niet worden geaccepteerd Vele gezinnen zullen spoedig zelfstandig kunnen zijn Zaterdag 24 november 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Zeeuwsch Dagblad vroeg aan: HUISVROUWEN ZAKENMENSEN WINKELPERSONEEL enVADERS Geef hem dit TELEVISIEGESCHENK ...geef uzelf én hem de kans* op echte TELEVISIETOESTELLEN Thepe TELEVISIEPRIJSVRAAG Zelfstandig Waarom zo'n haast zaten 's avonds lie- Zeker, de meeste Zeeuwse huisvrouwen, zakenmensen en 'winkelbedienden hebben wel een bepaald oordeel over het al dan niet instellen van een koopavond. Maar wat lopen die meningen sterk uiteen. Van: „Een koopavond? Mijn harte- wens" tot „Een koopavond? Dat zou een ramp betekenen". Zo veel hoofden, zoveel zinnen, zou men bijna zeggen. Toch zijn er oerschilende conclusies te trek ken, nadat we een groot aantal dames en heren in Zeeland naar hun mening hebben gevraagd. En wel deze: de meeste huis vrouwen (zeker 75 °U) stemt „vóór", evenals de meeste win keliers (een 60 °/o). Maar het winkelpersoneel zegt bijna una niem „neen" (ruim 90 °/o). Laten we eerst eens nagaan, wie zoal voorstanders zijn en hoe hun argumenten luiden. VOORSTANDERS Dames gaan voor. Goed, eerst de huisvrouwen aan het woord. Hoe wel zij over 't algemeen vóór een koopavond zijn, vinden we ook hier diverse stromingen, die we als volgt hebben gerubriceerd: HUISVROUWEN ZONDER KIN DEREN, oud zowel als jong: „Natuurlijk zouden wij een koopavond per week op prijs stellen. Dan zouden we gezellig met onze man kunnen winke len". 's Zaterdagsmiddags vindt men het meestal te druk, en ook vele huisvaders hebben dan an dere karweitjes te doen: tuin, sport, kinderen, duiven, etc. Maar aangezien deze dames niet nog meer willen vergen van het win kelpersoneel, achten de meesten van haar een koopavond momen teel nog niet noodzakelijk. HUISVROUWEN MET JONGE KINDERENzij zouden een koop zaterdagsmiddags en op marktdagen is 't te druk SSSSB apa-baby sitter.... avond heerlijk vinden. Overdag komen ze hoegenaamd de deur niet uit. Met een stel kleine peu ters heb je de handen vol. „Ja, ik verlang echt naar zo'n koop avond", zei een jonge moeder, „dan zou ik weer eens echt ouderwets met mijn man kun nen winkelen. Reuze gezellig". In dat geval was dan een oppas aanwezig. Maar ook die jonge moeders, die geen oppas hebben, bleken vurige voorstanders. „Overdag kom je zo moeilijk de deur uit. En 's avonds zou mijn man fijn kunnen oppassen." HUISVROUWEN MET SCHOOL GAANDE en oudere kinderen blijken minder voorkeur voor de avond te geven. „Overdag is het stil in huis", is het argument, „dan kan ik volop boodschappen doen". En 's avonds wanneer man en kinderen thuis komen, be waart men graag de gezelligheid in het gezin. - DE WERKENDE VROUW, gehuwd of ongehuwd, stemt natuurlijk vóór een koopavond. Het is voor haar erg moeilijk overdag in kopen te doen. Dat moet vlug vlug gebeuren, vlak voor slui tingstijd. Gelegenheid voor echt gezellig winkelen' is er bijna niet. Maar dat het voor het win kelpersoneel minder prettig moet zijn, daarover zijn ze het wel eens. Ook de DORPSBEWONERS, die niet al te ver van de Zeeuwse steden vandaan wonen, stemmen ir. met de koopavond, ,,'t Is 's avonds veel gezelliger", vindt men over 't algemeen. Bovendien kan de echtgenoot dan mee. Overdag is het meestal te druk in zijn werk om naar de stad te gaan, terwijl ook de hulp van de vrouw dik wijls niet gemist kan worden. Vooral de jonge vrouwen en meisjes voelen alles voor zo'n winkelavond. „NEEN, BESLIST NEEN!" Het wordt tijd, dat we het WINKELPERSONEEL dat toch wel een zeer belangrijke rol speelt in deze kwestie aan het woord laten. „Neen, pertinent neen". Dat is het bijkans unanieme oordeeL En daarmee is eigenlijk de teer ling reeds geworpen. Want slechts met volledige instemming van het personeel zal de koopavond kun nen doorgaan. Bij het jeugdige winkelpersoneel bleken toch wel enkele voorstan ders te zijn, zij het dan onder uit drukkelijk beding, dat al die over uren behoorlijk zouden worden ge honoreerd. Alom is het personeel evenwel van mening en daarover zijn vele zakenlieden en huisvrouwen het roerend eens dat het werk nu al vermoeiend genoeg is. „En dan nog een hele avond extra staan, nee hoor." Vele WINKELIERS zouden het voorstel van harte toejuichen. Op Op zaterdagmiddag en de markt dag kan men de toeloop absoluut niet verwerken. Daarom stellen zij elk plan dat spreiding inhoudt, bijzonder op prijs. Diezelfde zaken mensen hebben echter voldoende begrip voor de précaire situatie, waarin het winkelpersoneel wordt gebracht. Sommige zakenmensen moeten daarom niets meer van een koop avond hebben. „Stel je voor. Dan krijgen we helemaal geen perso neel meer. 'tls nu al moeilijk ge noeg om je mensen te houden." WAT ZEGT PA? Zelf tot het mannelijk geslacht behorende, achten wij het pro bleem eenzijdig belicht, indien ook niet de STEM VAN DE HUIS VADER in dezen zou hebben ge klonken. En wat zeggen devadersT Hun meningen lopen weliswaar uiteen, maar toch uiten zij zich minder beslist dan hun vrouwen. Een gezellige pipa was vlak voor zo'n winkelavond, maar een ver woed krant- en boekenlezer voelde er niets voor: Mannen die overdag veel van huis zijn, zeiden „neen, 'kwil ook wel eens thuis zijn", maar verschillende ambtenaren, onderwijzers en arbeiders waren 'n andere mening toegedaan. Algemeen genomen zagen da mannelijke dorpsbewoners er niet veel' heil in. Vooral boeren en landarbeiders ver thuis. Tenslotte nog enkele LOSSE STEMMEN. De dorpswinkeliers bleken niet enthousiast, integen deel. „Voor ons dorp heeft 'tgeen zin", vond men, „en als de steden het wel doen, dan trekken de vrou wen daar nog meer heen. 'tls za terdagsmiddags en op marktdagen al mooi genoeg". Caféhouders, patates-fritesverko- pers en ijsventers zagen er wel een goede kans in, vertelden ver schillenden ons. „We pikken d'r altijd wel een graantje van mee." WELKE AVOND? Mocht er onverhoopt in Middel burg, Goes, Vlissingen, Zierikzee, Terneuzen, of waar ook zo'n koop avond worden ingesteld, dan zal dat (aldus gaven de huisvrouwen ons te kennen) aan het eind van de week moeten zijn. Bij voorkeur op vrijdagavond of woensdagavond. De donderdagavond, die elders in Nederland wel wordt geprefereerd, werd door velen afgewezen, „om dat dan de N.C.R.V.-avond voor de radio was". Wanneer er een koopavond komt, dan dient men tevoren op duidelijke wijze een regeling met het betrokken personeel te hebben getroffen, waarin laatstgenoemden volkomen schadeloos worden gesteld. Zo wel door een geldelijke belo ning, als ook door het ontvan gen van een extra vrije morgen of middag. Middenstandsorga nisaties dienen er streng op toe te zien, dat deze regeling voor Alle zaken geldt. Slechts onder deze voorwaar de en daarmede onderstre pen wij slechts de uitdrukkelij ke wens van vele huisvrouwen zal een koopavond gerecht vaardigd kunnen zijn. „De meeste Nederlandse huis vrouwen pleiten voor het in stellen van een speciale koop avond per week." Dat schreven we enkele maanden geleden, n.a.v. het opinie-onderzoek, dat de Nederlandse Huishoudraad onlangs heeft ingesteld bij 24.000 huisvrouwen. Ruim 15.000 (62,5 pCt) stemden voor. Allemaal goed en best, maar denkt de Zeeuwse huisvrouw daar ook zo over? En wat zeg gen de Zeeuwse winkeliers? Eneen heel belangrijke ca tegorie: het winkelpersoneel? Vragen te over, om eens op onderzoek uit te gaan in onze provincie. Dat heeft een onzer verslaggevers gedaan. De reac ties, die hij daarbij opdeed, zijn in nevenstaand artikel ver werkt.' Ingezonden Mededeling (adv.) De grootste Sinterklaasverrassing komt niet uit Spanje, maar uit Engeland! (Philips 17 TX140 A - waarde f 995.-) 1 P de grote prijs in de Alle Sinterklazen geven dit jaar het BRYLCREEM televisiegeschenk. Allemachtig leuk om te geven - enig om te krijgen. Dit „cadeau-met-kans-op-mecr" wordt het grootste succes van de Sinterklaasavond! DOE MEE! Koop zo'n aardige set van twee potten BRYLCREEM. Vul de prijsvraagkaart in. Wint u de hoofdprijs, dan' gaat er een schitterend PHILIPS televisietoestel naar uzelf en naar degene, aan wie u de Brylcreem- set cadeau gegeven hebt. Voor f 3,90 twee grote potten Brytcreem plus de kansen op extra cadeaux GRATIS op de koop toe. Haast u - de voorraad is beperkt I the perfect hatrdressing B«cham (NidaUnd) N.ï. - Enen,: Jacf. Mm KV. Amsuricm Minister Algera handhaaft standpunt 's-GRAVENHAGE, 23 november. Minister Algera heeft het hoofdbestuur van de Ned. Bromfietsbond geantwoord op een request, waarin deze laatste enkele vragen stelde over de in een beschikking gegeven omschrijving van de eigenschappen van een rijwiel met hulpmotor, waarin de buddy-seat verboden werd. De minister ngt, dat het van meet af aan de bedoeling is geweest, dat rijwielen met hulpmotor zijn voorzien van rijwielzadels. Uitstekende stemming in de centra UTRECHT, 22 novmber. Terwijl men in de Jaarbeurshallen al weer druk bezig is met de voorbereidingen voor de ontvangst van het derde transport Hongaarse vluchtelingen, hebben de eerste twee groepen reeds een ook weer voorlopig nieuw onderkomen ge vonden. In tal van vakantiecentra, internaten en conferentie-oorden in ons land zijn de groepen ondergebracht. Men heeft ervoor gezorgd, dat de gezinnen in hun verband bleven, terwijl voorts zoveel moge lijk rekening is gehouden met de wensen van de vluchtelingen ten aanzien van bepaalde voorkeur voor personen, bij wie men graag wilde blijven. Midden in de bossen te Eerbeek (Gld.) ligt het kampeercentrum „Colden- hove", een bungalow-park met tachtig stenen en zestien houten huisjes. Bo ven de ingangspoort van het centrum wapperen de Hongaarse en Nederland se dundoeken. „Isten Hozott" staat op een groot bord voor de poort: „Weest welkom". Ruim dertig complete en twaalf incomplete gezinnen hebben hier een onderkomen gevonden in witte bungalows. Zij hebben hun eigen huisje temidden van ranke dennen, kunnen inkopen doen in de kampwin kel, maar mogen ook naar het dorp Ingezonden Mededelingen (adv.) gaan om daar huishoudelijke artikelen, rookgerei en dergelijke te kopen. Ze z\jn vrij, precies als iedere Nederlan der. En dat kunnen ze onmogelijk begrij pen. Jongens en meisjes kijken angstig naar twee grote politiemannen, die op het terrein lopen. De revolvers maken hen schuw en de beide politiemannen slagen er niet in duidelijk te maken, dat zij hier slechts staan om nieuws gierigen te weren. Er zijn nog weinigen naar het dorp geweest en wie zich buiten de poort waagt kijkt vreesachtig om zich heen. Overigens kan men nog geen grote sprongen maken, want het geld is schaars en er is veel nodig. Thuis, op het werk, op reis-. Witte Kruispoeders verdrijven direct hoofd- en kies pijn, zenuw- of rheumotische pijnen. Ook in tablet- en cachet-vorm Zelf aan de slag Er is veel gegeven, maar de Hon gaarse moeders stellen er prijs op nu zelf aan de slag te gaan en wie de witte huisjes van binnen bekijkt, treft een proper interieur aan. Een bloeme^ tje op tafel, een geschenk, dat ieder gezin bij aankomst van de Eerbeekse bevolking kreeg, fleurt de kamer op. Het riekt er naar hars en dennenhout. Er zijn in allerijl kachels aangeschaft en men kan in de bossen de kinderen hout zien sprokkelen voor de kleine kacheltjes, die behaaglijk in de wo ninkjes snorren. Nee, over gezelligheid heeft men niet te klagen. Aan onbaatzuchtige medewerking ontbreekt het ook niet. Vijf maatschap pelijke werksters hebben elk een wijk in het kampeercentrum. Zij houden de eerste dagen de boel schoon en lichten de huisvrouwen voor over de Neder landse schoonmaakartikelen. Maar ve len hebben het al gauw door en toen eenmaal een pak zeeppoeder bemach tigd was, kon men aan de slag. Van middag wapperde de was al tussen de bomen in de koude vrieswind. De brandweer heeft speciale aandacht aan het kamp besteed, want de bomen «ij n kurkdroog en het gevaar Is niet denk beeldig, dat er brand zon uitbreken door een weggeworpen sigaret of door te hard stoken. Daarom hebben de mannen les gehad in het brandblnssen en werden in verscheidene hnisjes brandblnsapparatea aangebracht. Een grote rode letter t, het Hongaar se teken voor brandmeldpost, kan men op vele deuren aantreffen. In een nabij gelegen papierfabriek is een kerkje ingericht. Men verwacht, dat de gezinnen spoedig geheel zelf standig kunnen zijn. Voorlopig wordt er nog gezamenlijk gegeten in de kan tine, totdat een uniforme vergoedings regeling voor de vluchtelingen is vast gesteld. Men. zal eenzelfde uitkering krijgen als diegenen, die een uitkering krijgen volgens de sociale voorzienin gen in ons land. Voorlopig hebben de echtparen een bedrag van f 12,50, de alleenstaanden 8,50, de personen bo ven de achttien jaar 5,en de kin deren beneden de 18 jaar f 2,50 als zakgeld ontvangen. Hiermee kan men dan de eerste kosten bestrijden. Het ligt in de bedoeling, dat deze regeling de eerste weken wordt gehandhaafd. Rond Eerbeek is werkgelegenheid te over. Voornamelijk papierfabrie ken, maar ook andere bedrijven kun nen werkkrachten gebruiken. Er wordt naar gestreefd de vluchtelin gen zoveel mogelijk in hun eigen be roep aan het werk te laten gaan. Nederlands leren De Hongaren proberen op alle moge lijke manieren zich de Nederlandse taal eigen te maken. In Eerbeek zal een Nederlandse onderwijzer twee van zijn Hongaarse collega's assisteren bij het geven van Nederlandse les aan de kin deren. De ouderen kunnen een cursus volgen. Deze week zal een boekje het licht zien, dat gedrukt wordt bij de Staatsdrukkerij en dat een vocabulaire bevat van de meest voorkomende Ne derlandse woorden benevens een vade mecum, waarin geldsoorten, werkkrin gen e.d. worden beschreven. Onder de vluchtelingen bevindt zich een typo graaf, die inmiddels bij de Staatsdruk kerij aan het werk is gegaan. Ingezonden Mededeling (Adv.) Draag een goed horloge, dan kunt U steeds op tijd zijn. Bij de Junghans horloges wordt naast fraaie, verantwoorde vormgeving gestreefd naar zo nauwkeurig mogelijke tijdaan wijzing. Er Is keuze uit vele modellen zowel voor dames als voor heren. Wie prijs stelt op een goed en fraai horloge kiest ZONDAG 25 NOVEMBER, HILVERSUM I (402 m.): NCRV: 8.00 Nws. en weerber, 8.15 Orgelconc. IKOR: 8.30 Lutherse vroegdienst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Kamermuz. 12.00 Instr. octet. 12.20 Apologie. 12.40 Instr. trio. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 Dansmuz. 13.45 Boek- bespr. 14.00 V. d. kind. 14.30 Omr. ork. 15.40 V. d. zieken. 15.55 Lichte muz. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 Chr.- Gereformeerde kerkd. 1?.30 Dubbelkwart. 19.30 Nws. uit de kerken. 19.05 Kamer muz. 19.25 De vlucht uit de verantwoor delijkheid, gesprek. KRO: 19.45 Nws. 20.00 gevar. progr. v. d. mil. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Cabaret. 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.30 Sprong in het Heelal, hoorsp. 22.10 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Kamermuz. HILVERSUM H (298 m.) VARA: 8.00 Nws. 8.18 Weer of geen weer. 9.45 Gees telijk leven, caus. VPRO: 10.00 „Geef het door", caus. 10.05 V. cb kind. IKOR: 10.30 Remonstrantse kerkdienst. 11.30 Vragen- beantw. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sport. 12.35 Even afrekenen, Heren! 12.45 Westindisehe muz. 13.00 Nws. en caus. over de vergadering v. Ver. Naties. 13.10 Meded, of gram. 13.15 V. d. militairen. 14.00 Boekbespr. 14.20 Operamuz. 15.05 De plaats van Nederland ln het huidige Euro pa, caus. 1520 Gram. 15.45 Kamerork. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprek ken met luisteraars. 17.15 Het Platte land nu, caus. VARA: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws. en sportuitsl. 18.05 Sportjourn. MAANDAG 26 NOVEMBER. HILVERSUM I (402 m.): NLRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.25 V. d. huisvr. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gevar. pro gramma. 10.10 Gram. 10.30 Rondom het woord, causerieën. 11.10 Gram. 11.20 Lich te muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Instr. sep tet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolra dio. 14.35 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Vocaal ens. 15.35 Gram. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Strijkkwart. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen overzee: P. J. Merkelijn: Bevol kingsvoorlichting in Nieuw Guinea. 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Engelse les. 19.00 Nws. en weerber. i 10 Adventslie- deren. 19.30 Pari. comm. 19.45 Beiaard- conc. 20.00 Radiokrant. 20.20 Instr. trio. 20.45 Mensen en minuten, hoorsp. 21.25 Gram. 21.55 Boekbespr. 22.05 Kamerork. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.40—24,00 Evangelisatie-uitz. 1. h. Russisch. Naar zijn oordeel mag het toch wel als lichtvaardig worden gekenschetst, wanneer op grond van uitspraken van enkele kantonrechters, fabrikanten er toe z(jn overgegaan bromfietsen te fa- briceren, waarbij de buddy-seat tot da standaard-uitrusting behoort en gros siers en handelaars zich op ruime schaai hebben voorzien van buddy- seats, zonder af te wachten of deze rechterlijke uitspraken in hoogste in stantie zouden worden bekrachtigd en zonder er zich op enigerlei wijze van te vergewissen, of de overheid zich b0 deze uitspraken zou neerleggen. Men had kunnen beseffen, dat de uitspraken van kantonrechters, hetzij door de Ho ge Raad krachteloos zouden worden ge maakt, hetzij voor de toekomst kracn- teloos zouden kunnen worden gemaakt door wijziging van de voorschriften. GEEN KENTEKENBEWIJS. De derde vraag luidde: kan een rij wiel met hulpmotor, dat niet voldoet aan de eisen, gesteld ln de beschikking van de minister, dan niet beschouwd worden als een motorrijwiel, waarvoor een kentekenbewijs wordt afgegeven en men in het bezit van een rijbewijs dit voertuig mag besturen? Hierop heeft de minister o.m. geantwoord, dat net voor ieder duidelijk zal zijn, dat het in het belang van de veiligheid van net verkeer hoogst gewenst is, dat het on derscheid tussen rijwielen met hulpmo tor en motorrijwielen zoveel mogelijk gehandhaafd blijft en dat het aanbren gen van wijzigingen in de bouw of in richting van bromfietsen, hetzfl door het vergroten van de cilinderinhoud tot boven 50 kub. cm hetzij door het aan het voertuig ontnemen van één of meer rflwielelgenschappen, de handhaving van dit onderscheid ernstig ln gevaar zou brengen. De minister heeft de directeur van de rijksdienst voor het wegverkeer ver zocht de afgifte van het kentekenbewijs te weigeren Ingeval dit wordt aange vraagd voor tweewielige motorrijtuigen, welke kennelijk oorspronkelijk z(jn be doeld om als rijwiel met hulpmotor in het verkeer te worden gebruikt, doch waaraan door wijziging in bouw en in richting het karakter vim rijwiel met hulpmotor is ontnomen. HILVERSUM U (298 m.): AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.1S» Gram. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Hersen gymnastiek. 11.20 El Barquillero, zarzue- la. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. plat teland. 12.43 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Me ded. of gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Koer sen. 14.00 V. d. vrouw. 14.45 Pianorecital. 15.15 Historie en/of 'egende, caus. 15.30 Gram. 17.00 Lichte muz. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. 18.15 Dans muz. 18.50 Muz. caus. 19.05 Viool en piano. 19.30 Orgelspel. 19.45 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek: Goede melk vraagt een goede stal. 23.00 Nws. 20.05 De Ra- dioscoop. 23.00 Nws. 23.15 Koersen. 23.16 Wereldkampioenschappen dammen 1956. 23.22 Onze buitenlandse correspondenten melden. 23.3023.55 Frontloge!

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5